<t« Jaarpang ZATERDAG 8 JUNI 1929 No. 21235 lofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverlentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine ^dvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechi Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'ƒ0.18 „0.18 I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. I AFSLUITING VERKEER HARESINGEL. I Burgemeester en Wethouders van Leiden trengen ter algemeene kennis, dat in ver- iüd met de vernieuwing van een gedeelte het wegdek van den Maresingel, deze jisgel met ingang van Maandag 10 Juni a.s. El nadere aankondiging voor het verkeer hl rij- en voertuigen wordt afgesloten. I Het doorgaand verkeer wordt geleid voor richting Oost-West langs de Oude Hee- lagracht, Langegracht (Noordzijde), Oost- pTSgracht, Oude Singel en Mare en voor i richting West-Oost, langs Langegracht taidzijde) en Oude Heerengracht. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leiden, 8 Juni 1929. 6252 HINDERWET. I Burgemeester en Wethouders van Leiden; [Gezien het verzoek van: 13. de N.V. Mij. tot Detailverkoop van roleum „De Automaat" om vergunning I het uitbreiden van de ondergrondsche paarplaats voor benzine, met aftapinrich- j op den hoek van de Burggravenlaan bij den Hooge Rijndijk, kadastraal bekend fcneente Leiden, Sectie B No. 4205; li de N.V. Mij. tot Detailverkoop van Jilroleum „De Automaat" om vergunning tt het uitbreiden van de ondergrondsche haarplaats voor benzine met aftapinrich- |r.j op de Beestenmarkt nabij de Blauw- ortsbrug, kadastraal bekend Gemeente iiien, Sectie B. ongenummerd. iGelct op de artikelen 6 en 7 der Hin- -et; Geven kennis aan het publiek, dat ge ïnde verzoeken met de bijlagen op de kretarie dezer gemeente ter visie gelegd J'smcde, dat op Zaterdag, den 22en Juni pies voormiddags te halfelf uren in het rsl Breestraat 125 (Bureau van Ge- halewerken) gelegenheid zal worden ge- ha om bezwaren tegen deze verzoeken in Jpbrengen, terwijl zij er de aandacht op ptigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn Mie niet overeenkomstig art. 7 der Hin- fret voor liet gemeentebestuur of een zii- leden zijn verschenen, ten einde hun l^aren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Men, 8 Juni 1929. 6253 A. PARMENTIER F.Hzn. t |ha een ziekte van eenige weken is alhier pen ouderdom van 50 jaar overleden de F A. Pannen tier F.Hzn., directeur van de wed. A. Parmentier en Zn., leder-», - en wollen deken fabrieken en wolhan- iliddelstegracht 49/53. [D? heer Parmentier was o.m. vele jaren ^etaris van de sociëteit Musis Sacrum en fhiurjlid van de lees-bibjiotheek tot Nut 3 't Algemeen. EEN TUBILEUM. I ^den herdacht mej. M. Serdijn den dag, pi zij voor 25 jaar bij Tieleman en Dros fervenfabrieken in dienst trad. ^hedenmorgen werd zij door de Directie Men der kantoren ontvangen, en haar hartelijke woorden van gelukwenseh gebruikelijke enveloppe met inhoud geboden. keukenpersoneel bood haar bloemen j?wn stoel aan, terwijl ook de chefs zich -jjonbetuigd lieten. I Het verdere gedeelte van den dag bracht L huiselijken kring door. VACANTIE-ADRESSEN EN DE POST. directeur van het Postkantoor brengt b|?n3s> dat wegens het groot aantal Ei! adresveranderingen gedurende het ^■•seizoen, geen waarborg kan worden voor een steeds richtige nazending ^.correspondentie, op grond van desbe- "'^de verzoeken aan de postadministra- f£r«ht. Lj. J'hebbenden worden mitsdien uitge- 24 zooveel mogelijk regelingen te be- waarbij de nazending van hun- rechtstreeks door familie ter buren, vrienden of kennissen, dus mi middel van verzoeken aan de 3®inistratie, plaats vindt. HET AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. Dr. H. WINDISCH. Nadat prof. dr H. Windisch gistermiddag in het klein-auditorium der Academie zijn laatste college aan onze Hoogeschool had beëindigd, voerde als eerste spreker prof. dr. Kristensen het woord, die namens den rector-magnificus, die wegens verblijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn, eenige woorden ten afscheid wilde spreken en hem hulde bracht voor zijn te dezer stede ver richten arbeid^ Toen gij aldus spr. in 1914 tot ons kwaamt, was uw naam als bijbelonderzoe ker hier reeds gevestigd. Meer wisten wij niet van u, maar dat was ook reeds genoeg. Uw verblijf alhier heeft uw naam als we tenschappelijk man niet geschaad, doch heeft, ons de gelegenheid gegeven u te lee- ren kennen en hoogachten als mensch en als vriend, omdat uw belangstelling zich tot ver buiten het werk van de studeerkamer uitstrekte. Spr. heeft zelden een buiten lander gezien, die zich zóó spoedig in de voor hem vreemde aangelegenheden wist in te werken. De toewijding, waarmede gij de belangen uwer studenten hehartigdet, is boven onzen lof verheven. Spr eindigde met prof. Windisch de ver zekering te geven, dat zijn naam èn als man van de wetenschap èn als mensch en vriend hier een goeden klank zal blijven houden en wenschle hem en zijn echtge- noote ten slotte een gelukkige toekomst toe. De volgende spreker was de voorzitter der theologische faculteit, prof. dr. B. D. Eerd- mans, die namens de collega's in engeren zin van het woord den vertrekkenden hoog- Jeeraar dankte voor alles, wat hij alhier voor de wetenschap en zijn collega's is geweest. Spr. heeft steeds don indruk gekregen, dat prof. Windisch zijn uiterste best heeft ge daan om mee te voelen in het theologische leven hier te lande en dank zij dit streven is er van eenigen afstand tusschen hom en zijn collega's of studenten nooit sprake ge weest. Spr. is er van overtuigd n&mens de gehcele faculteit te spreken, wanneer hij zegt, dat deze hem gaarne had willen hou den, doch aan den anderen kant kan spr. de motieven, welke prof. Windisch er toe brachten zijn benoeming naar Kiel aan te nemen, niet anders dan billijken. Tenslotte sprak prof. Eerdmans de hoop uit, dat prof. Windisch een even prettige herinnering aan zijn werkkring te Leiden zou mogen behouden als zijn collega's aan hem. Namens de theologische studieclub dankte vervolgens ds. Eldering uit Rotterdam, in korte bewoordingen prof. Windisch hartelijk voor den aan deze vereeniging verleenden, moreelen steun en voor de ondervonden vriendschap. Ten slotte bood de voorzitter der theolo gische faculteit van Leidsche studenten, de heer H. Fabcr met eenige toepasselijke woorden een fraai bewerkt exemplaar van „Fruin's verspreide geschriften" aan, terwijl de heer W. S. van Leeuwen uit Velsen na mens de oud-leerlingen woorden van dank sprak. Nadat prof. Windisch de verschillende sprekers had bedankt, gaf hij in de kamer der theologische faculteit gelegenheid per soonlijk afscheid te nemen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. JAARVERGADERING „HET NEDERL. ROODE KRUIS" Afdeeling Leiden. Gisteren werd de jaarlijksche algemeene vergadering van de afdeeling Leiden van „het Nederlandsche Roode Kruis" onder voorzitterschap van Dr. J. C. M, Timmer mans gehouden ten kantore van Scheur leer ert Zoonen's Bank alhier. De voorzitter herdacht den heer M. van Wamelen. welke door den dood aan het Bestuur ontviel. Uit de jaarverslagen, uitgebracht door den secretaris Mr. M. B. Vos en de penning meester, den heer G. Gerlings, valt te ver melden dat het ledenaantal bedraagt per 1 Januari 1929: 78, over 1928 hebben de ontvangsten bedragen f. 1287,29, de uitga ven f. 415,15, het vermogen der afdeeling is groot f. 21,263,53. De aftredende bestuursleden Prof. Dr. J. H. Zaayer en J. Baak werden herkozen, terwijl besloten werd de bestaande vacature niet te vervullen. „JACOB CATS". Het bestuur der Tooneelvereeniging Jacob Cats is thans aldus samengesteld: Gerard van der Linden, voorzitter, Pen ninglaan 31. Rijswijk (Z.-H.).; A. J. van der Lijke, secretaris. Oude Singel 14, Telef. S89, Leiden; J. J. Weerlee, penningmeester, Hooi gracht 92, Telef. 2120, Leiden; F. L. Pracht, J. H. C. Zandvoort,-commissarissen. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Evenals het vorig jaar is door het Comité „Autotochtjes voor Ouden van Dagen" het plan opgevat, om den Leid- schen oudjes op Dinsdag 9 Juli weer een prettigen dag te bezorgen. Gedachtig aan den grooten toevloed van auto's het vorig jaar, hoopt het Comité niet tevergeefs een beroep te doen op de welwillendheid van de autobezitters, om ook ditmaal hun vervoermiddel voor een middag af te staan. Het ligt in de bedoeling van het Comité, om dezen keer ook een aantal kinderen mee te nemen, die door lichamelijke ge brekkigheid niet in staat zijn te genieten van hun jeugd. Met oud en jong samen zal men een mooien tocht kunnen maken. Ieder, die verleden jaar genoten heeft, zal wel vrienden of vriendinnen kennen, die dit jaar ook graag mee zouden willen. Daarom hopen wij, dat de autobezitters niet in gebreke zullen blijven, en dat een nog grooter aantal autos dan verleden jaar beschikbaar zullen zijn. Voorts doet het Comité een beroep op de burgerij om ons te helpen met de trac- tatie. Want Opa is niet gelukkig zonder een sigaar, en Opoe wil toch graag een keekje knabbelen 1 Giften in geld en in natura worden gaarne ingewacht bij: Mej. M. S. van IJsselsteyn, Rapenburg 82, (Giro 78364). Autobezitters, die genegen zijn hun wa gen ter beschikking te stellen op 9 Juli, des namiddags van 25 uur, worden vriendelijk verzocht, zich mondeling, schrif telijk of telefonisch op te geven bij Mevr. C. Smitsde Wit, Rapenburg 82, tel. 2605, of bij Mej. M. v. d. Velden, Bureau Voogdij raad, Breestraat 91. telef. 1472. Het Comité: Dr. M. D. Horst, voorzitter; Mevr. A „M. GoudsmitCohen; Mej. R. Driessen-, Mevr. C. Smitsde Wit; B. de Koning. Mej. M. v. d. Velden, secretaresse; Mej. M. S. van IJsselslein, penning- meesleresse. VRIJHEID VAN SPREKEN EN SCHRIJVEN. In een artikel getiteld „Middeleeuwsch Lei den" deelt de redactie van ,,De Bode", or gaan van den „Bondi van Ned. Onderwijzers" mwïe ,dat de heer J .C. van Schaik, hoofd eener openbare school alhier, zich voor het college van B .en W. onzer gemeente heeft moeten verantwoorden wegens zijn schrijven in ons blad van 23 Maart j.l. getiteld „De benoeming van hoofden van scholen". B. en W. nemeni het standpunt in, dat een ambtenaar niet de daden van de overheid in het openbaar mag critiseeren, terwijl de heej; Van Schaik van meening is, dat hij als staatsburger daartoe volkomen gerechtigd is. Op de vraag van den heer Van Schaik, of hfl het gesprokene mocht publiceeren, ont ving deze op 25 April het volgende in het Bode-artikel opgenomen schrijven van B. en W. Naar aanleiding vam de l»oor U in onze vergadering van 11 April j.l. gestelde vraag, deelen wij U mede, dat door U geen ge heimhouding in acht genomen behoeft te v/orden ten aanzien van het feit, dat U in die vergadering een waarschuwing als oe- coeld bij artikel 37, le lid a der Lager- Onderwijswet 1920 is gegeven, wegens het door U, in het» Leidsch Dagblad van 23 Mrt. 1929 geschreven ingezonden stuk, getiteld: „Do benoeming van hoofden van scholen". Naar aanleiding dezer zaak schrijft de Eede-redactie aan het adres van de Leidsche Onderwijzers o.m. het volgende: „Dal gij met Van Schaik en met ons en met andere leden lacht om deze malle Leid sche zaak is duidelijk. Dat gij niettemin als ondergeschikte ambtenaren U onbehaaglijk gevoelt bij deze verregaande machtswaan van Uw Leidsch B. en W.-colIege, waar tegen geen Hooger Beroep wettelijk mogelijk is .begrijpen wij. We raden U echter aan als Hoofdbestuur van den Bond, in 't volle besef onzer verantwoordelijkheid: Neem de volle vrijheid te doen wat Van Schaik zich veroorloofde. Wat hjj deed was zoo vól kernen in de haak) en zoo volkomen gerecht vaardigd, dat alleen dwaze Leidsche willekeur B. en W. tot 'n onverdiende straf bracht". HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Wijzigingen: Wijnkooperij, Likeurstokerij «Sb Distilleer derij „De Globe" v.h. Leo Oudshoorn &Co., Doelenst-eeg 8, Leiden. Uittredende commis saris: mr. A. J. Fokker, Amsterdam. Nieuwe commissaris: mevr. N. M. W. Zandvoort Zantvoort, 's-Gravenhage. N.V. de Graaf Go's. Handelmaat.-chappjj, Oude Vest 171, Leiden. Grossierderq in Kol. waren, enz. Uittredende directeur: H. do Graaf, te Leiden, d.d. 30 Mei. Nieuwe waarn. directeur: H. de Graaf, te Nieuw-Vennep. N.V. Boekdrukkerij v.h. L. van Nifterik Hzn., Kaiserstraat 9, Leiden. Uittredende waarnemend directeur: F. W. Grüter, Den Haag. Nieuwe directeur: F. W. Grüter, Den Haag. NEDERLANDSCHE BANKETBAKKERSVEREEN. Zooals reeds eerder gemeld, zal do 44ste algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging hier ter stede op Dinsdag 18 en Woensdag 19 dezer gehouden worden. Het programma wordt geopend met een begrootingssamenkomst in do boven zalen van de Harmonie op Maandagavond Dinsdagmorgen te 10 uur vangt in „Zomerzorg" de jaarvergadering aan, waarna ter plaatse geluncht wordt. Na afloop der middagvergadering wordt in „Den Burcht" een lezing gehouden. Na het diner In „Zomerzorg" biedt de V. V. V. den deel nemers een tuinconcert aan. 's Morgens te 9 uur wordt de vergade ring zoo noodig voortgezet. De afdeeling Leiden biedt vervolgens een boottocht aan langs den Rijn naar Alphen, alwaar ge luncht wordt en 'via Braassemer- en Kager- meren weer terug naar Leiden. DE BIOSCOPEN. AAN DEN MARESINGEL. Vanwege Gemeentewerken, is men thans bezig om langs den Maresingel vanaf de Pasteurstraat tot aan den overweg van de Gasfabriek-spoorlijn een trottoir aan te leg gen. Eerst heeft men een gedeelte vaneen langs dien Singel staand hek achteruit ge plaatst .Het is het plan om ook vanaf de andere zijde der Pasteurstraat tot aan het begin der Haarlemmertrekvaart een trot toir aan te leggen. Ook zijn de gaslantaarns verdwenen en heeft men thans electrische lantaarns op dat gedeelte aangebracht. In het Trianon-Theater vierde na het journaal en een komische twee-acter, Buster Kealon, „de man met het stalen I gezicht" triumphen in „de Schout bij Nacht" een film die de zaal heeft doen schudden vna 't lachen. Buster Iveaton, alias Willem, de zoon van den eigenaar van „Stoom boot Willem" moet zijn vader helpen in den strijd tegen een machtige concurrent en bezorgt hem dan ook een glorieuse over winning, maar niet dan na een storm van avonturen, waarbij hij zich tenslotte te buiten gaat aan reddingspogingen, die in derdaad succe9 hebben. Achtereenvolgens redt hij de dochter van zijns vaders con current zelf. Zijn belooning blijft niet uit. Ue verzoening tusschen de booteigenaars bezorgt hem de geredde dochter, die' hij echter dadelijk maar in den steek laat om nog een drenkeling te redden. De hoofdfilm na de pauze was „de Hel van Rio" een drama dat handelt over de sluwe practijken van handelaars in blanke slavinnen. Deze ..zakenlui" waarvan in deze film een zekere Plümowski het type i9, trekken aan de touwtjes maar zijn voor het oog eerzame burgers.PIüwoski heeft vrouw en kind die hij de strengste zeden inprent; speciaal de dochter, die evenwel de strengheid haars vaders^ontvlucht en in de handen valt van een bende waarvan Plüwoski de leider is. Uit wraakzucht over een gemeene streek van dit laatst individu heeft een zijner werktuigen, Plüsch genaam, hiervoor ge zorgd. Gelukkig evenwel wordt het zaakje ont maskerd door den secretaris van de „directie" die geheel onwetend tot het ge lukkige lot van de meisjes medegewerkt' heeft maar bijtijds den toeleg doorziet en 't heele complot in handen van de politie speelt. Dan komt het gelukkige einde met den redder en de dochter van Plümowski, die intusschen van wroeging over het ver meende lot van het meisje, krankzinnig is geworden. Een inderdaad mooie Equililibristic-act van Champbell en Rositta voor de pauze oogstte veel succes. Een uitstekend programma, dat vele be zoekers naar Trianon zal trekken. In vrijwel alle films, die wij hier te zien krijgen, worden de rollen vertolkt door artisten van het blanke ras, of Amerikanen of Europeanen. Dies meende de directie v-an het Luzor-Theater nu eens goed te doen door middel van de film: „De Chi- neesche Papegaai", haar bezoekers deze week niet te laten boeien door een film waarin een lieftallige blondine de hoofdrol speelt, maar ditmaal er een te brengen, met Chineesche vertolkers. Ook dit genre films, is dikwijls zeer aantrekkelijk en men kan zich daarbij ook nog in een spannend detective-verhaal verdiepen. Men staat reeds BINNENLAND. De hnlde van Amsterdam aan de Koningin-Moeder. (2e Blad). Voortzetting van het proces Liebermann. (3e Blad). Arrestatie inzake den moord te Breda. (Laatste Berichten, le Blad). De roeiwedstrijden der Koninklijke. (Sport, 4e Blad en le Blad). Nederland met 20 achter te Boedapest. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Het einde van de deskundigen-conferentie te Parijs. (Buitenl. en Tel., le Blad). De samenstelling van het nienwe kabinet Mc Donald. (Buitenl., le Blad). Het vonnis inzake de moordpartij in de Zuid-Slavische Skoegsjtina. (Buitenl., le BI.) dadelijk sympathiek tegenover de wonder lijke Papegaai, die de eenige getuige was van een schot, waarvan men niet weet, wie het gelost heeft, maar dit getuigenis is juist genoeg om den dader te ontmas keren. Ook speelt de liefde er natuurlijk een rol inDe tweede film voor de pauze is een product der Afa getiteld: Lichte Cavelerie, waarin Ivor Novello en Eve- lijn Holt goed werk verrichten. Hier ziet men hoe hot een lichtzinnig Hongaarsch luitenant vergaat, wanneer hij eenmaal tot over de ooren in de schuld zit, om na veel avonturen door de hulp van zijn vader cr weer bovenop te komen. Een mystificatie, waarin hij een schuldbekentenis bij niet betaling endosseert aan zijn overste, is aanleiding tot schorsing in zijn ambt voor 6 weken, in welken tijd hij het meisje zijner keuze weet te veroveren. Daarna wijs ge worden, verliest hij zijn lichtzinnigheid en wordt tot officier gepromoveerd. Het filmprogramma wordt verder aan gevuld met het journaal en een twee-acter „Levertraan", terwijl op het looneel Faraday niet jongleur-nummers een groot succes te boeken heeft. Het City-Theater brengt deze week „On dergang", 'een film vol weemoed, waarin de ondergang van een mensch wordt be leefd. Deze film munt uit door het keurigs spel der arti9ten en de eenvoud waarmedo zij is samengesteld, maakt dat men zich in deze film geheel kan inleven. Het is in korte trekken weergegeven de lijdensge schiedenis van een man, die door een edel karakter en een goede positie in de maat schappij, zich tevens mag verheugen in het bezit van een vrouw die hem hoogacht, doch niet lief heeft. Door een reis over zee, waarbij een schipbreuk plaats heeft, komt hij na zeer langen tijd in zijn woon plaats terug en woont het huwelijk van zijn vrouw met zijn plaatsvervanger bi]. Man van karakter als hij is, kan hij er niet toe besluiten zich hiertegen te ver zetten daar hij nu onidekt, dat hij haar liefde niet bezeten heeft. Na zijn kind nog eenmaal te hebben weergezien vertrekt hij en zakt geleidelijk maar af, tot de dood hem verlossing brengt. „De Grijze Duivel" is als hoofdnummer zeer goed gekozen, daar men toch niet veel gevoel moet bezitten als men de werkelijk ongelooflijke prestaties van Rin- Tin-Tin niet bewondert. Het instinct van dit dier is voldoende bekend dan dat wij hierover behoeven uit te wijden. Alleen zij gezegd, dai dit een van de rolprenten is, waarin wij Rinty op zijn best zagen. In de intieme Casino-bioseoop draaien deze week twee fraaie hoofdfilms, terwijl bovendien voor de pauze de vermakelijke klucht wordt vertoond „Om het Wereldkam pioenschap". Hartelijk is er door het publiek gelachen en dat was welverdiend. Een interessante rolprent gaf een blik op Duisburg, de grootste binnenhaven van Duitscblaod. Als eerste hoofdfilm kwam voor ae pauze „Maar een danseres", vol roman tiek. Wanneer de arabische Sheik Malamut door zijn vijanden achtervolgd en gevangen genomen wordt, blijft zijn dochtertje Mor- giane achter bij den beminden koopman Ahmed. Deze zegt haar op een slavenmarkt gekocht te hebben, om haar als doohter aan

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1