m Jaargang WOENSDAG 5 JUNI 1929 No. 21232 STADSNIEUWS. 25-JARIG JUBILEUM VAN ZUSTER ANNA ZAMBEEK TE KATWIJK AAN ZEE. cr:. Het voornaamste nieuws van heden. WETENSCHAPPEN. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. y 0.18 .0.18 H nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. |het leidsche stadhuis. tegen den Senaat der Universiteit. „Architectura" keert de heer J. P. feras, de secretaris-redacteur, zich tegen tstandpunt van den Leidschen Senaat in- t de quaestie van den herbouw van het tische stadhuis: Jlel B.N.A.-adres zegt de heer Mieras »ft de uitsluitende strekking gehaa, te behoeden voor een gebouw in lirumaak. De Leidsche Senaat drijft met |Kht de openbare meening juist in die [ale richting (het voorbehoud, dat de then der practijk niet veronachtzaamd feen worden, ia hier heelemaal geen trbehoud!) En het is een bittere en be terende ervaring dat de gedurende 20 I jaren met zooveel moeite, zorg en toe- tiiDs volgehouden pogingen om het pu- ji inzicht en begrip te geven van het tnlieele van de bouwkunst, gefaald f>en te hebben daar, waar als centrum ontwikkeling en beschaving, mede- ten en begrijpen het eerst mocht worden wacht. Erger ia echter de manier, waar- e Senaat de Leidsche burgerij voor zijn hitting tracht te winnen. Immers waar ISenaat de vrees tracht weg te nemen slechten namaak, misleidt hij het pu- dat niet weet, dat slechten namaak de architctuur een pleonasme ia. Da brengt het publiek in den waan, ibij bouwkunstnamaak nog een qualitelt- 1 zou bestaan, maar hij had, naar mijn Eiing, in deze motie niet van termen mik mogen maken, waarvoor het gfoote Öek het critisch onderscheidingsver- i miat. De universeele kennis, waar- hij beschikt, had hem moeten weer middelen ie gebruiken, die alleen 'het doel worden geheiligd, dat hij £teoogt." tekst van de motie van den Leid- Senaat noemt de schrijver in khitectura" een treurig staal van de ^'jen van onwaarachtige en ook over ga gevoelens van piëteit: ..Die piëteit |agt hij wordt na&r sentimenteel, als - als maar dat ontzettende ontzet wordt l^leept, waar alleen maar een ander |>ibui9 mee te maken heeft gehad, maar Jdoor onze voorvaderen uit piëteit achter Imuren van het nieuwe werd weggeatopt. die piëteit begint zelfs vermakelijk te pten, ala zij de waarschuwing brengt: wt datgene wat Leiden eer en genegen- 1 in de wereld heeft bezorgd, niet ver gaan", terwijl men door de gaten schamele resten een chaotischen puin hoop ziet, dien men helaas niet meer éênig kan noemen, door dat ongelukkige Paleis voor Volksvlijt." „Waneer Leiden het nageslacht een stad huis zal kunnen toonen van nieuwe con ceptie waarin de enkele resten van het oude op aesthetische wijze zouden zijn opgeno men. zou dit geen droevig teeken zijn van wat verging, maar een voorbeeld van den ernst en de bekwaamheid van de architecten van 1929, die ongehoord moeilijke opgaven tot bevredigend resultaat wisten te brengen. De Senaat wil een herinneringsbeeld aan het oude. Juist! Subliem kan dit zijn, als het materie-loos blijft, en ons 9lechts een bescheiden rest. als een bijou, nagelaten wordt. Maar het herinneringsbeeld kan niet anders dan grof zijn, als, zooals in een Panopticum, de herinnering omgezet wondt in materie en in een vorm, die geen leven ademen en geen ziel weerspiegelen kan." EXAMEN voor VERPLEEGSTER EN VERPLEGERS. Dezer dagen is in de inrichtingen ..Ende geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" te Oegst- geest het examen afgenomen ter verkrijging van het wettelijk beschermd diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krank zinnigen. Geslaagd zijn: Zr. J. C. Amersfoort, Zr. Chr. .T. van den Burg, Zr. X. J. Dekker, Zr. W. Dekker. Zr. G. A. Duyn. Zr. X. M. de Jong. Zr. L. H. de Kleyn, Zr. H G Kloppen burg, Zr C. D. Oord. Zr. J. M. S. Rieden, Zr. H. Steringa, Zr 1. W. Stieding, Zr. K. F. van Venetiën. Zr. A Vonk. Zr. P. War- menhoven, Zr. G M. Wiebeld Br. Th. Bazel, Br. F. Xeuteboom, Br. A Vermeulen. Afgewezen werden 6 candidaten. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Wijzigingen: Leidsche Uitgeversmaat schappij, Hooglandsche Kerkgracht 23, Lei. den. Uittredend gedelegeerd commissaris, J. G. Destrée, Den Haag. Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging, De Ruyterstraat 2, Leiden. Nieuwe administrateur: H. C. Smit te Leiden PROTESTANTSCH BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Maandag 10 Juni, des namiddags 2.30 uur in de verga derzaal der Kamer van Koophandel. Sta tionsweg 43, Leiden. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Verslag vergadering wolconferentie. 6. Automaliseering van het telefoonnet in Zoeterwoude. 7. Bespreking districtsbelangen. 8. Rondvraag. 9. Huishoudelijke vergadering. 10. Sluiting. mkm s e m fleren was het den dag waarop Zuster ^Zambeek het feit mocht herdenken dat jaar geleden als pleegzuster werd aan- F-W. bestuur der Katwijksche Ziekenver meende deze gebeurtenis niet on- r voorbij te mogen laten gaan. 11 U uur was in het Ziekenhuis aan- ;^het Bestuur der Katwijksche Zieken- jcing met het Damescomité om de ju- !Dde zuster te huldigen. Mede tegen- '2 waren de Directeur van het Haar- i e Diaconessenhuis en enkele fami- 'en van de jubilaresse. Bij monde van tigers, voorzitter der vereeniging, werd Anna hartelijk toegesproken. Hij Het grooie voorrecht, dat zij 25 Jn >1en dienst der Christelijke barm- -d als zuster had mogen werkzaam daarvan een aantal jaren in onze ge- Hij herinnerde aan de liefde en jwaarmee zij het lichamelijk en "ik welzijn der kranken had verzorgd en wenschle haar toe, dat dezelfde genade des Heeren, die haar tot hiertoe bekrachtigd had. haar verder mocht sterken en zij nog menig jaar als zuster voor velen ten zegen mocht zijn. Namens de vereen, en het bestuur overhandigde hij haar een fraaie schrijfmap, met zilver gemonteerd, een zilveren vouw been en het dagboek van Ds. Knap: ..De lendenen omgord." Ds. Postma, pred. dir. van het Haarlem- sche Diaconessenhuis bracht de gelukwen- schen over van het Bestuur van dit huis en overhandigde haar een enveloppe met inhoud. Zuster Dina Aafje9, die ook voor dit feest was overgekomen, gaf haar namens de zusters van het Diaconessenhuis even eens een enveloppe met inhoud In de zaal waren een groot aantal prach tige bloemstukken geplaatst, die zuster Anna van verschillende corporaties en bekenden had ontvangen, welke aan een en ander I een recht feestelijk aanzien gaven. Voor het Ziekenhuis wapperde de driekleur. Samenwerking gezocht met Protestantsche Kerkgenootschappen. In het gebouw „Pniël" alhier werd gister avond een vergadering van 't Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen gehouden, welke door zijn voorzitter, den heer J. F. de Ren, geleid werd. Onder de aanwezigen bemerkten wij dr. P. H. v. Thiel, pastoor Smit. mr. v. d. Tas, den heer Wijkmans, afgevaardigden van verschillende Protestantsche Kerkeraden en bestuursleden van den Armenraad te Lei den. de commissie tot bestrijding van den woeker; ..Pro Juventute", Chr. Bestuurders- bond, van verscheidene instellingen, welke maatschappelijk werk verrichten. De wet houder voor sociale zaken had bericht ge zonden, tot zijn leedwezen verhinderd te zijn deze bijeenkomst bij (e wonen. De voorzitter opende te ongeveer half- negen de vergadering, heette allen namens het Bureau hartelijk welkom en zette de redenen uiteen, welke tol de oprichting van het Bureau hadden geleid. Hij betoogde, dat er sedert geruimen tijd. naast de reeds be staande min- of meer politiek gekleurde zus terinstellingen, behoefte werd gevoeld aan een bureau ,met ruime Protestantsche op vattingen. dat zich in het bijzonder tot taak stelde individueele belangen, in den uitgc- breidsten zin des woords, te behartigen en maatschappelijk werk te verrichten en toon de aan, dat het Bureau, dank zij zijn staf adviseurs en medewerkers, die het bestuur steeds geheel belangloos trouw ter zijde staan, tot heden getoond heeft voor die taak te zijn berekend. Het steeds toenemend aantal personen, behoorende tot de meest uileenloopende richtingen, dat den bijstand van het Bureau inroept, noopt het bestuur echter ernstig de mogelijkheid onder de oogen te zien om het Bureau, door een samenwerking in federa tief verband met alle Protestantsche Kerk genootschappen. op hechten grondslag te vestigen, waartoe deze vergadering is bijeen geroepen. Geestelijke- en maatschappelijke belangen loopen veelal parallel. Verwaarloost men de maatschappelijke belangen, dan zal de be langstelling in de geestelijke zeker vermin deren. Vooral in dezen tijd, welke zich ken merkt door allerlei materieele moeilijkheden, dienen onze Kerkgenootschappen ook de sociale belangen van hun leden zooveel mogelijk te behartigen. Het Protestantisme heeft, naast het schoone. dat in de vrijheid van haar geweten te vinden is, een groot gebrek, n.l. haar zucht naar verdeeldheid, welke helaas veel afbreuk aan maatschap pelijk- en sociaal werk doet. Hij hoopte, dat alle aanwezigen de opvat tingen. welke iedere richting verdeeld houdt, hedenavond zoudefi ter zijde stellen en het zou hem verheugen indien alle Protestant sche Kerkgenootschappen in federatief ver band aan den arbeid van het Bureau en aan een uitbreiding daarvan zouden willen medewerken. Verschillende heeren stelden vragen over den arbeid van het Bureau, welke door den voorzitter en derf secretaris, den heer v. d. Heijden, werden beantwoord. Het bestuur toonde met enkele voorbeelden aan. dat het Bureau tol heden veel maatschappelijk werk hoeft verricht en dat nog een groot arbeids veld voor het Bureau open ligt. Hierop volgde een geanimeerde bespre king. waarbij verschillende sprekers hun sympathie met den arbeid van het Bureau betuigden. Zij zouden gaarne zien. dat het Bureau op vasten grondslag komt te staan en ziin doel en bestuur reglementair wordt omschreven. Het deed den voorzitter genoegen de mee ningen van verschillende zijden thans te hebben gehoord. Het bestuur kent nu de grondslagen, waarop de gewenschte samen werking zou kunnen worden gebaseerd. De gedachtenwisseling maakt het mogelijk in een volgende vergadering een eenigszins omlijnd plan voor te leggen. Hij hoopte, dat ook op die vergadering de verschillende richtingen vertegenwoordigd zullen zijn en sloot, na de aanwezigen voor hun belangstelling te hebben bedankt, de bijeenkomst. HET TYPISCHE EN HET INDIVIDUEELE BIJ DE EGYPTENAREN. Voordracht van dr. A. de Bnck. Dr. A de Buck, benoemd tot lector in de Egyptologie aan onze Universiteit, als op volger van dr. P. A. A. Boeser, heeft heden middag in het auditorium zijn lessen ge opend met het houden van een rede over: Het typische en individueele bij de Egypte- naren. Toen. aldus spr. Herodotus Egypte bezocht, werd zelfs hij, de bereisde, overstelpt door al het ongewone, waarmede hij daar kennis maakte op elk gebied stuitte hij op iets vreemds. Zooals klimaat en rivier zich in Egypte anders gedragen dan overal elders, zegt hij zoo zijn de Egyptenaren ook in zeden, gebruiken en wetten geheel ver schillend van alle andere volken. Zulk een indruk van te staan tegenover iets geheel vreemds, zal zich nog wel meester maken van iemand, die voor het eerst met het oude Egypte in aanraking komt. Onze waardee ring voor dit vreemdsoortige valt daarbij echter meestal anders uit, dan die van den Grickschen reiziger. Terwijl deze, evenals al zijn tijd- en landgenooten, met den grootsten eerbied tegen Egypte's overoude beschaving en Iwijsheid opzag, is de hedendaagsche be schouwer dikwijls geneigd tot een minder eerbiedige houding. Nemen wij een voor beeld: de toevallige bezoeker van een museum zal, tegenover een Oud-Egyptisch relief staande, daarin allerlei opmerken, dat hem vreemd aandoet, Vooral het ontbreken van perspectief in de teekening belet hem, om ongestoord van de kunst te genielen en zijn oordeel zal waarschijnlijk luiden: Jam mer dat deze kunstenaars, ondanks de groote hoogte, die zij in vele opzichten bereikt heb ben, op een bepaald punt zijn blijven slaan, dat het perspectief voor hen nog te moeilijk is geweest. Het vreemd-aandoende schijnt te hchooren tot een overwonnen stadium, het staat een onvoorwaardelijke bewonde ring in den weg. Doch ook van andere zijde hoort men klachten, die bewijzen, dat in Egypte's vreemdheid een belemmering voor onze waardeering ligt. Geërgerd schuift de geschiedschrijver het grootste gedeelte van de Egyptische inschriften ter zijde: Hoewel de kwantiteit van het materiaal zeer groot is, is het door zijn aard voor den historicus grootendeels waardeloos. Al deze klachten hangen klaarblijkelijk samen. Zij ontspringen alle aan de teleur stelling. dat onze verwachtingen niet ver vuld worden. Spr. betoogt dan, dat de vreemdheid der verschijnselen voortkomt uit een verschil in geaardheid tusschen den Egyptischen geest en den onzen, hetgeen hij in het verder ver loop van zijn rede uitvoerig met tal van voorbeelden uiteenzette, ontleend aan de Egyptische beeldende kunst enz. Met do gebruikelijke toespraken besloot spreker Mr. V van de Sande Bakhuyzen alhier is benoemd lot lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, sectie rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen; tot leden van do sectie voor natuur- en geneeskundige weten schappen zijn benoemd dr. W. A. Goddijn, conservator aan 's rijks herbarium, dr. L. van der Vlerk, idem aan het geologisch museum en dr. H. R. Woltjer, idem aan het natuurkundig laboratorium, allen alhier. Zaterdag 8 Juni herdenkt mej. Maria Serdijn den dag, dat zij voor 25 jaar bij Tieleman en Dros' Conservenfabrieken in dienst trad. Gedurende al deze jaren was de ijubilaresse in de keuken behulpzaam bij het con serveeren der groenten. BINNENLAND. Memoiio van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Ziektewet. (Binnenland, 3e Blad). Een moordaanslag te Amsterdam. (Ge mengd, 2e Blad). Nederland verliest den voetbalwedstrijd tegen Schotland met 20. (Sport, 2e Blad), Aanvang van het proces Liebermann. (3e Blad). BUITENLAND. Overeenstemming ter Parijsche deskun digen-commissie. (Buitenl., Ie Blad). Overwinning van Poincaré in het Fransche parlement. (Buitenl., Ie Blad). De werking der Vesuvine. (Buitenl. Gem., 2e Blad, en Tel., Ie Blad). Naar men ons mededeelt zal de Geref. Kerk in H. V., die haar samenkomsten houdt in het gebouw ..Prediker" (J&nvossensteeg) vanaf Zondag 1G Juni e.k. haar diensten houden in een lokaal van het Wijkgebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg 10. Aan het in druk verschenen jaarver slag over 1928 van do Leidsche Vereeniging van Industrieelen ontleenen wij. dat de ont vangsten de uitgaven overschreden met f 373.30. zoodat het bezit der Vereeniging, hetwelk op 1 Januari 1928 f. 3180.79 be droeg. op 31 December 1928 groot was f. 3554.09. De kas der afdeeling ziekte- en ongeval lencontrole sluit met een batig saldo van f. 764 25. Wij verwijzen naar een aankondiging in ons Blad van gisteren van een propa- ganda-vergadering der A.-R. Partij morgen avond in de groote Stadszaal, waarin als sprekers zullen optreden de heeren mrs. De Wilde en Briëfc. VERDUBBELING VAN GESLACHTSKERNEN. Ontdekking van dr. W. E. de Hol. Naar het Hbld. verneemt, is het dezer dagen aan dr. W. E. de Mol, den erfelijk heid: onderzoeker, gebleken, dat het door experimenteel ingrijpen mogelijk i3, bij Hya- cinthus romanus en Hyacinthus Webbianus (resp. Bellevallia romaoa en B. Webbiaoa) stuifmeelkorrels te doen ontstaan, die twee- en viermaal zoo groot zjjn, als de gewone. Daarmee worden dan tevens de bevruchtings- kenien dubbel of vier maal zoo groot, hetgeen berust op het feit, dat de aantallen chromo somen verdubbeld, resp. verviervoudigd wor den. Dit feit is daarom van zooveel betee- ketiis, omdat hier geëxperimenteerd is met onverdacht wilde planten. Dr. de Mol heeft deze plzoten reeds jaren zélf in cultuur. Vergeel niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden I Onder ffeteekende No. wonende -T'straat wenschl het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tlm.-opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1