Doodemans rots Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 Juni 1929 Derde Blad No. 21230 BINNENLAND. edzame regeling van intern, geschillen. de eerste kamer. rkoopprijzen der steenkolen. reclame. het finsche bezoek. nazorg-organisaties. de zuiderzeewerken. schoolkaarten voor leerlingen v. nijverheids scholen voor meisjes. huisarbeidswet. het bioscoopconflict in het zuiden. reclame. De mondverzorging met Odol algemeene nederl. vrouwen-vredesbond. de stakingen. reclame. De echte Schotache havermout Gezond .Voedzaam-Zuinig FEUILLETON. Toetreding van Nederland tot de Algemeene Akte van Genève. Ingediend. i9 een wetsontwerp houdende «unnfr van de toetreding van de hoofd en I. II en IV van de door de negende -ienbondsvergadering op 26 September vastgestelde algemeene akte nopens 'zame regeling van internationale ge- iillen. In dfi. toelichting wij9t de minister Buitenlandsche Zaken erop, dat mede- -bng aan dezc-i .Algemeene Akte niet *n om den inhoud zelf aanbeveling ver- jl, maar tevens omdat een verdere ont- keling van het arbitragevraagstuk aan veiligheid en dientengevolge ook aan de -apening ten goede zal komen. Voorts geeft de memorie een overzicht van inhoud der Algemeene Akte. voorzoo- de hierbedoeklg hoofdstukken betreft, stuk I stelt voorop, dat alle geschillen, niet zijn opgelost langs den diploma len weg, zullen worden voorgelegd aan verzoeningscommissie; hoofdstuk II di in, dat alle geschillen, ten aanzien hivan partijen elkander een recht betwis- jebracht zullen worden voor het Per- :nt Hof van Int. Justitie tenzij partijen jemeen overleg de voorkeur geven aan scheidsrechter. oor aanvaaTding van die beide hoofd en kan voor Nederland geenerlei be- r bestaan. 'anvaarling van hoofdstuk III zou wijzi- l brengen in de tot dusver door Neder- <revolgde politiek. Het houdt n.l. in. dat rhillen die niet behooren tot de in hooid- II omschreven rechtsgeschillen, indien niet door de venzoeningsprocedure tot c-'en einde zijn gebracht aan een scheids- ,.oht zullen worden onderworpen. De 'er is van oordeel dat voor zulke ge ilen een verzoeningscommissie nuttiger 1 zal kunnen verrichten, maar dat het alsnog te ver zou gaan. zich van te a te verplichten alle zoodanige gevallen, rvan de aard ijiet te voorzien is. op een tevoren voorgeschreven wiize aan een «knde uitspraak te onderwerDcn. joofdsluk IV bevat een aantal algemeene 'iimgen tegen welker aanvaarding even als tegen I en II bezwaren zoud m kun- bestaan. oogstwaarschijnlijk zal de Eerste Kamer ie tweede helft dezer maand weer bijeen- -aen. jhr heer Weitkamp heeft aan den minister Waterstaat gevroagd: Lis het juist, dat de directies der steen- nijnen in ons land. in combinatie op- de, gezamenlijk prijzen en verkoop mes der steenkolen hebben geregeld, pelifs gaan bemoeien met de prijzen, diel afnemers weer voor derden berekenen, ■kt ook het Staatsmijnbedrijf aan boven- •lde combinatie mededoet? - Zoo ja, is dan de minister bereid te rderen, dat, aangezien maatregelen, als Yraag 1 bedoeld, zeer ten nadeele der ^IhouwcoöpeTaties werken, de Sta als- Wen niet aan particuliere handelsprak- 'Len gaan meedoen? Zaterdae arriveerde het Finsche Volken bondsgezelschap, dat op uitnoodiging van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede ons land bezoekt, te Oldenzaal. Na woorden van welkom werd naar Enschede gereden, waar de fabriek „Rigters- bleek" werd bezoöht. Vervolgens ging men naar de Hoogere Textielschool, waar de officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats had. Daarna werd de lunch gebruikt in Hotel 't Lansink te Hengelo. Des middags werd een groote rijtoer gemaakt, waarna diner was in Hotel Garishaven te Delden. Gisterochtend vroeg vertrokken de Fin sche gasten per auto's overLochem, Zutphen en Apeldoorn naar Arnhem. Zij werden daar ontvangen door het gemeentebestuur en de Arnhemsche afdeeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Het gemeente bestuur bood hun een lunch aan en vervol gens 'n grooten autotocht naar de mooie om streken. Des avonds vertrokken de gasten naar Amsterdam, waar zij heden de gasten van het gemeentebestuur zijn en waar zij des avonds te 8 1/2 uur in een openbare ver gadering, die gehouden wordt in de aula van de universiteit, zullen spreken over den Volkenbond en de samenwerking van de kleine stalen. Voor morgen slaan bezoeken aan Den Haag en Leiden; voor Woensdag aan Gouda en een ontvangst door den Minister van Buitenlandsche Zaken op het programma. Donderdag gaat het gezelschap naar Zee land, \rijdag bezoekt het Haarlem en om geving; Zaterdag Rotterdam, terwijl het Maandag en Dinsdag via de in aanle'g zijnde Zuiderzeewerken naar Friesland gaat om van uit Leeuwarden de terugreis te onder nemen. Jaarvergadering. De'zer dagen is te Apeldoorn de jaarver gadering gehouden van het Centraal Comité van Nazorg-Organisaties. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, dr. J. L. van Lier (Hilversum), werd goedgekeurd, In de plaats van dr. B. Bosch (Harlingen), werd de heer G. J. de Jonge (Enschede) tot bestuurslid gekozen, terwijl de heer Moonon (Maastricht) als plaatsverv. bestuurslid werd gekozen. Besloten, werd de auaestie van de ver lengde Sanatorium-arbeidskuur in onderzoek te nemen. In den loop der vergadering hield dr. J\. N. M. Eijkel, hoofd-inspecteur der Volksge zondheid, een vordracht over „Nazorg". Hij vatte zijn denkbeelden samen in de volgend© stellingen: de aanpassmgsarbeid „arbeids- therapie moet zoo volledig mogelijk worden doorgevoerd in de sanatoria; de patiënten moeten niet ondergebracht worden in luber- culose-dorpen (Papworth, Varrier Jone^); de hersteld ontslagen patiënten moeten zooveel mogelijk in het vrije beroep geplaatst wor- denj de slechts gedeeltelijk tot arbeid in staat zijnde patiënten moeten in plaatse lijke nazorg-inrichtingen worden tewerk ge'- stcld. Op deze voordracht voegde een uitvoerig debat, waarna de vergadering werd gesloten. 5783 Drankveikoop. Het Tweede Kamerlid de heer Gerhard heeft aan de ministers van Binnenl. zaken en Landbouw, van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke volgens de dagbladberiohten he'eft plaats gevonden op Wieringen, onder arbeiders, verbonden aan dc Zuiderzeewerken? Zoo ja, is dan bij on derzoek gebleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hiervan de oorzaak is? Is het dan niet dringend noodig, dat. hetzij door een volstrekt verbod van drankverkoop, hetzij door andere maatregelen, afdoende bestrijding van het drankgevaar worde be werkstelligd? Op vragen van het lid der Tweede Kamer mevrouw BakkerNort betreffende weder invoering van de vroegere regeling omtrent ambaohts9choolkaarten voor spoorreizen voor meisjes, die een vakschool bezoeken, hebben de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van waterstaat geant woord: Het is minder juist, dat e'en nieuwe rege ling omtrent het gebruik van ambachts- schoolkaarten zou zijn getroffen. De directie der spoorwegen heeft gedurende eenige jaren bij het verstrekken van ambachtsschool- kaarten aan leerlingen van nijverheidsscho len voor meisjes een ruimer maatstaf aan gelegd, dan waartoe zij volgens 34 van het Tarief voor Abonnementskaarten feite lijk verplicht was. Nu hierop al meer e'en beroep gedaan werd om deze kaarten ook voor allerlei andere categorieën van leer lingen te verkrijgen, is zij tot een stipte toe passing van die 34 teruggekeerd. De eerste ondergeteekende betreurt het, dat als gevolg hiervan niet alle meisjes van buiten, die het onderwijs aan een nijver heidsschool voor me*isje9 in de stad wen- schen te volgen, voortaan meer van deze kaarten gebruik zullen kunnen maken. De tweede ondergeteekende vestigt er evenwei dei aandacht op, dat ingevolge 34 van het bovengenoemde tarief de directie der spoor wegen nu eenmaal de beslissing in handen heeft, of een school te beschouwen is als een ambachtsschool. Hij is overigens van oor deel, dat met het oog op de lage vracht prijzen van dit, bij de vereenvoudiging en unificatie van de reizigerstarieven noode bestendigd, uitzonderingstarief in billijkheid niet van de directie verlangd kan worden, dal zij aan het verstrekken van de am- hachtS9choolkaarten uitbreiding geeft builen de vakopleiding in eigenlijken zin. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en leden van de commissie, welke aan den Raad prae- advies zal uitbrengen omtrent het vooront werp van een Huisarbe'idswet: lid en voor zitter prof. ir. I. P. De Vooys. Leden: prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. A. M. Engel9 (adviseerend lid), Th. de Groot (R.-K. Werkl. Verb.), T. van der Heeg (N. V. V.), A. van der Heijden (C N. V.), W. van der Hoeven (N. V. V.), mej. mr. C. Frida Katz, mej. dr. E. Kleerekoper (adviseerend lid). J. E. Ivor- sel (N.A.S.), A. Merkx, (R.-K. Midden- standsb), mr. A. N. Molenaar (Verb. v. Ned. Werkg.), mr. J. J. M. Noback, mr. B. J. M. van Spaendonck (R.-K. Werkg. Ver.), dr. J. van den Tempel, W. Wessel Bzn. (Kon. Ned. Midd.bmr. J. Westhoff en C. J. Ph. Zaal berg. Gedepute'erde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep van den heer M. Desmet, exploitant van de Cinema Parisien te Eindhoven, wiens bios coopvergunning voor den tijd van één maand is geschorst, omdat hij zich niet onderworpen heeft aan de Zuidelijke film- nakeuring. Door deze beslissing zal het bioscoopcon flict zich nu ook uitstrekken over deze Noord-Brabantsche gemeente. Zoodia het schorsingsbesluit van B. en W. van Eind hoven op de Cinema Parisien aldaar zal worden toegepast, zullen vanwege den Ne- derlandschen Bioscoopbond de andere bios coopexploitaties in deze gemeente worden stopgezet. 5782 is in één woord een weldaad. De rottingsprocessen in den mond, die de tanden langzamerhand ver woesten, worden met zekerheid ge stuit en na iedere spoeling met Odol verspreidt zich een verkwik kende frischheid in den geheelen mond.Wanneer U de tanden daaren boven nog met Odol-tandpasta borstelt, blijven ze wit en glanzend. De Algemeene Nederl. Vrouwcn-Vredes- bond heef te Bussum zijn veertiende algemeene vergadering gehouden onder lei ding van mevrouw E. A. do JongJohns, uit Rotterdam. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden met 200 is toegenomen en thans 1500 bedraagt; nieuwe afdcelingcn werden opgericht te Gorssel en te Driebergen. Met het hoofdbestuur van Vrede en Vrijheid is een bespreking gevoerd om te zien. of samensmelting wcnschelijk zou zijn. Daar bij is gebleken, dat de lijd daarvoor nog niet rijp is. Men heeft toen tot samen werking besloten. Aangenomen werd een voorstel van do afdeeling Rotterdam om een commissie te benoemen, die zal nagaan, welke wereld gebeurtenissen de aandacht verdienen, als bevorderlijk of schadelijk voor dc vredes- gedachlc Tot leden van deze commissie werden benoemd de dames LuytenBlock en B. StillmantOffers, beiden tc Rotterdam. De afdracht van contributie aan het hoofd bestuur werd op 40 pCt. bepaald. Mevr. De JongJohns heeft wegens drukke werkzaamheden als voorzitster be dankt. In haar plaats werd mej. v. Wijn gaarden gekozen. Mevr. Gouverne werd tot tweede secretaresse benoemd, en mej. Mee- tcr tc Leiden tot lid van het hoofdbestuur. Besloten werd nog de vrouwen op te wekken, alleen op candidaten voor de Tweede Kamer te stemmen, die tegen dienst plicht en legen oorlogscredietcn zijn. De volgende vergadering zal le Zei9t worden gehouden. Te Scheveilingen, Zaandam en in Groningen. De burgemeester van Den Haag heeft in verband met zijn bemiddelingspogingen in zake het conflict in het ScheVeningsche vis- schersbedrijf een conferentie gehad met het bestuur der reedersvereeniging. In het begin dezer week zal hij een onderhoud hebben met de besturen der werknemersbonden. Met overgroote meerderheid van stemmen heeft het personeel van de N.V. Houthandel voorh. P. Rot Czn. te Weslzaan besloten heden het werk te hervatten. Het door El- burgeTS geloste hout. dat door do stakings leiders besmet was verklaard, zal eveneens door hen in dc loodsen worden opgeslagen. Alle arbeiders zullen zonder onderscheid weder door de firma Rot in dienst worden teruggenomen. Te NieUw Beerta zijn in huizen van werk willige landarbeiders dertig ruiten ingewor pen. Het detachement marechaussée aldaar is verdubbeld. Eenige landbouwers in Oostelijk Gronin gen hebben thans te'gen hun vaste arbei ders, die sinds l Mei in staking zijn, een vordering ingesteld wegens verbreking van de arbeidsovereenkomst. Verlangd wordt een schadevergoeding van f. 700 per jaar, be nevens ontruiming van woning en grond. Dc-i eerste vorderingen zullen morgen voor het kantongerecht le Winschoten behandeld, worden. Nar aanleiding van de verwerping door dc modern-georganiseerde landarbeiders in de Oude Veenkoloniën van het voorstel der neutrale en Christ, wörkgeversbonden in het landbouwbedrijf om de loonovereen- komst ongewijzigd te verlengen tot 1 Mei 1930, heeft Donderdag te Veendam een con ferentie plaats gehad tusschen de besturen der werkgeversorganisatie en do vertegen woordigers van den Nederl. Landarbeiders, bond. Na langdurige besprekingen mocht het gelukken, een gemeenschappelijk beslu- renvoorstel te formuleeren, dat aan de leden zal worden voorgelegd. Alleen over het tarief van het korenzicliten werd ge'en over eenstemming bereikt, over dat punt behiel den de vertegenwoordigers van den Land- arbeidersbond zich nog beraad in eigen kring voor. Het beslurenvoorstel bevat voor de mannen een algemeene) verhooging van de uurloonen met 2 1/2 ct., voor de vrouwen met 1 1/2 ct., voor het aardappelpoten met 1 1/2 tot 2 1/2 ct. per uur meer, voor het rooien van de aardappelen 1 1/2 ct. meer per rij van 70 meter en voor het aardappel scheppen 5 ets. meer per man en per 100 H L. o Gisteren heeft de K. L. M. voor het eerst een proef gc-'nomen met het openstellen van haar gewonen dienst op Malmö, Londen, Parijs, op Zondag, met Amsterdam als tus- schenstation. Deze diensten zijn bijzonder goed verloopen. De lijnen waren dTuk bezet. 5828 Naar het Engelsch van A. T. QUILLER—COUCH. fr) toen luisterde de muzikale stem llJsl mij; ••Het spel gaat zoo aanstonds door; wilt u Wen?" stamelde een weigerend antwoord. .Wat? Nu al afgeschrikt? Een zwak ka- 'Ujer gaa{ nje£ samen met zuik een ge- f-'-t." en weder maakte zij het ding aan baaien. ,JS het, omdat u niet meer kunt?" fluis- i *e z'i mij toe. Y' dat is het." ,Ja- het is een heel ding, om met een hal- ?overeign een bank te laten springen. r heb u niets niets meer? Ik heb ^Jevoel of mijn geluk mij in den steek fets," antwoordde ik, „niets ter wereld." --mne jongenI" _.aar stem was vriendelijk en sympathiek, 'n haar oogen was geen sprake van ^heid Ik bleef een oogenblik zitten, Y" en ongelukkig. En toen sprak zij: Yn ik u wat leenen?" vrant ik zou geen kans zien het u te geven. Dit was alles wat ik bezat. "9 Weg' Seen cent meer op de longenl" „Dank u. Ik kon niet verwachten, dat u medelijden met mij zou hebben, maar „Ach, je hebt ongelijk. Ik heb medelijden met je. Ik heb medelijden met jullie alle maal en toch leef ik ten koste van jullie. Dwazen, dwazen, noem ik jullie allemaal. Dus je kunt niet spelen," voegde zij er bij en zij liet het rad weer gaan. „Wat wou je nu gaan doen?" „In de eerste plaats hier vandaan gaan." „En dan?" Ik haalde mijn schouders op. „Neen, ga nog niet weg. Ga een poosje bij mij zitten kijken. Het Geluk is je eenige vijand. Ik zou graag aan je verloren heb ben." Zij zag er zoo merkwaardig uit met haar gele gezicht, haar rimpels en massa diaman ten, dat ik haar maar steeds moest zitten aankijken. ,,lk heb al menigen wanhopigen jongen naast mij zien zitten," ging de merkwaardige vrouw voort, „in dezen zelfden stoel. Ach ja! ik heb menig jong leven op die manier vermoord. Ik ben nu oud, weet je, heel oud, ouder zelfs dan je zou denken, maar toch triomfeer ik over de jeugd. Soms heb ik een gevoel of ik de jonge levens van anderen op voed." Zij uitte deze vertrouwelijke mededeelin- gen zonder dat er eenige verandering kwam op haar gezicht en toch keek ik haar aan en ik werd geboeid door dat mensch. „Ja, daar zitten ze een oogenblik en dan gaan ze heen. wie weet waar naar toe? Jij zult op het oogenblik ook gaan en dan zal ik je voor altijd uit het oog verliezen en eT geen oogenblik over denken wat er met je ge beurt. Geld is mijn bloed; je ziet de kleur van het geld op mijn gezicht. Zij komen alle maal hier en ik zuig hun bloed uit en dan stuur ik ze weg. Soms winnen ze; maar ik kan wachten. Ik wacht en ik wacht en dan komen ze hier weer terug, dat is nu een maal hun noodlot. Zij komen terug en op het laatst win ik toch. Ik win altijd op hei laatst." Nu lette zij een oogenblik op het spel en ging toen weer voort: „Het is een zeldzame drank, dat gele bloed en te zoeter wanneer het van een jeugdig persoon komt Ik heb maar één drup pel van uw bloed gehad, maar toch smaakt het mij. O ja. ik kan medelijden hebben, mijn hart is vol medelijden als ik hier goud zit te drinken Uw vriend is een allerliefste jongen, maar ik heb toch meer met u open nu wilt ge heengaan. Dat heengaan is altijd wreed, nietwaar?" Er was geen zweem van spot in haar stem en haar oogen waren precies eender als al tijd. Tot eenig antwoord sloeg ik mijn oogen op, maar zij raadde mijn gedachten. „Neen, ik houd u niet voor den gek. Ik wou zoo graag, dat je eens won eenmaa'; ik zeg het en ben volkomen eerlijk. Je zuit op het laatst teleurgesteld worden, maar ik wou graag, dat dit lang duurde. Heeft uw vriend geen geld?" „Neen, dit was alles wat wij met ons bei den over baden." „Dus hij kwam terug en liet u spelen van uw eigen geld, dat is een raar soort vriend schap". „Neen. u vergist u," antwoordde ik. „Hij was er zeer sterk tegen hier heen te gaan, maar ik haalde hem over of liever, ik drong er op aan. Het is alles mijn schuld." „Welnu," zei ze peinzend. „Ik geloof ook, dat u maar heen moet gaan; maar het is heel jammer. Je bent een veel te knappe jongen om te doen wat je nu waarschijnlijk van plan bent; maar het spel neemt geen notitie van een knap gezicht, ander9 zou het er voor mij leelijk uitzien. En nu vaarwel." Er was geen zweem van medelijden in deze onbegrijpelijke oogen. Ik keek haar een oogenblik aan, maar het glanzend zwart openbaarde niets van wat onder de opper vlakte verborgen was niets dan onver biddelijke kalmte. „Vaarwel," zei ik en ik stond op om heen te gaan, want ik voelde Tom's hand al op mijn schouder. Ik durfde hem niet aan te kijken. Alle hoop was vervlogen, alle rijk dom alle Wacht! ik stak mijn vingers in mijn vestjeszak en haalde er den gouden gesp uit. Het ding had geen waarde voor mij als wegwijzer naar den Grooten Robijn; maar het kon als metaal nog eenige waarde hebben. Ik had het ding altijd bij mij ge had sedert den dag dat oom Loveday en ik mijn vaders dagboek gelezen hadden. Maar wat had ik er nu nog aan? Over een paar uren zou ik verheven zijn boven alle hoop op het vinden van schatten. Kon ik dien verwenschten gesp mijn laatste penningen niet achterna werpen? Wie weet of ik er niet nog wat mee terug kon wirfnen a!s iemand er ten minste geld voor wou geven. Ik zou het probeeren. Ik ging weer op den stoel zitten. De vrouw vestigde haar oogen zorgeloos op mij en zei: „Zoo? zoo gauw weer terug?" „Ja," zei ik eenigszins onthutst door haar koelheid, „als u mij nog een kansje wilt geven." „Ik geef niets en tenminste geen goede kans", antwoordde zij. „Kunt u mij ook zeggen of dit ding iets waard is?" Dit zeggende liet ik haar den gesp zien, die helder schitterde toen het licht van de kroon er op viel. Zij sloeg er de oogen op en voor het eerst meende ik eenige belangstel ling in die oogen op te merken. Het was slechts even en het was dadelijk weer ver? dwenen. toen zei zei: „Laat mij eens zien." Ik overhandigde het haar. Zij boog er zicÜ een oogenblik overheen; toen vroeg ze: „Is dat alles? Ik geloof dat het maar de helft van een gesp is. Hebt ge het andere stuk niet?" Ik schudde het hoofd en zij ging voort: „Hpt is mooi bewerkt en schijnt wel waarde te hebben. Wou u het mij verkoo- pen?" „Neen, dat juist niet," antwoordde ik, „maar als u denkt dat het wat waard is, dan zou ik het graag opzetten tegen die som." „Goed: het zal een pond of drie waard zijn misschien meer, maar u kunt het opzetten tegen dien prijs. Wou u het alles tegelijk opzetten?" „Ja, laat het maar ineens uit zijn," en ik zette op nummer 13 in een rood hokje. Zij knikte en zich over de tafel buigende zette zij het rad in beweging. Dezen keer was ik volkomen kalm. Al de opgewondenheid van het spel was over en mijn zenuwen waren zoo steTk als ijzer. Terwijl de naald ronddraaide keek ik er haa9t niet naar, maar lette op de gezichten van mijn medespelers zonder veel belang stelling. Ditmaal zou het een beslissing voor mij zijn tusschen leven en dood, maar ik voelde het nipt. Mijn hartstocht was tot een ander uiterste overgegaan en ik zat te gapen toen hel gonzen van vele stemmen en een hoopje goud en zilver naast mij, aankon digden dat ik gewonnen had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9