Wdemans rots Ook ideaal voor dames II* iic Door zacht en toch fijn aroma, elegant model en keurige blikverpakking» Mfc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Juni 1929 Derde Blad No. 21229 Buitenl. Weekoverzicht. II. Grond. Credietloten BRIEVEN UIT BERLIJN. FEUILLETON. EGYPTIAN CIGARETTES ARDATH LONDON DIVERSEN. Verkiezingsbeteekenis. I ftrkiezingen kunnen dikwijls een groo- invloed oefenen op de algemeene poli 's sn dientengevolge wordt alle aandacht schonken aan den verkiezingsuitslag in r>;3 en Engeland. De stem der kiezers in gjji was reeds voldoende te beluisteren een oordeel over het resultaat te kunnen ^rtken, over den uitslag in Engeland is i-entegen nog niet te oordeelen, daar de Jcijfers nog onbekend zijn. la België heeft de zittende regeering, een jbinatie van rechts en liberalen, het ka- «l Jaspar-Hymans, de verkiezingen ge nten: De liberalen zijn met een winst j 6 zetels uit de stembus gekomen, ler- j de katholieken 2 zetels verloren; bij r geleld echter een winst van 4 zetels, brendien verloren de socialisten 8 zetelsl pbet eerste gezicht lijkt dus alles voor de jknde regeering in orde, maar bij nader rolledig onder de oogen zien van den jjag, blijkt er toch wat te hapereh: de i iront-partij won 6 zetels en dit, al heeft iR.-K geestelijkheid alles gedaan om de liamsche katholieken terug te houden van Hslemmen op de Vlaamsche extremisten, il leit geeft voor de R.-K. partij bij onze sierburen toch een bittere nasmaak aan i verkiezingsuitslag En de les is goed jrcpen ook. voor zoover daarvan sprake mijn: de R.-K. bladen roepen thans vrij- J om het hardst, dat de volledige gelijk- rlliog van Vlaamsch en Fransch nu direct niet langer beknabbeld aan alle kanten, Kt worden doorgevoerd. Men begint nu derdaad in te zien, dat de eischen der jningen zijn een cri de coeur, dat het t vervullen daarvan niet alleen de een- 1 der R -K. partij bedreigt, maar de ge lde Belgische eenheid I lot dusver zijn echter de Belgische libe- ;?a de meest felle tegenstanders geweest jde volkomen gelijkstelling. In dit cardi- ii punt botsen de belangen van beide dijen hevig tegen elkaar, die samen de («ring vormen. Zoo men er in slagen in tin tot een beiden bevredigende oplossing itomen? Het lijkt ons zeer twijfelachliz, het geringste gemarchandeer op het kil der gelijkstelling den katholieken niel i brengen, wat zij wenschen en wat de aingen eischen met heel hun ziel. til dit oogpunt is derhalve de uilslag geen ferdeelde overwinning der regeering te men! t danken is de overwinning overigens f de vrees van groote categorieën kiezers reen prijsgeven van rechten bij de eco- bische en politieke regelingen, nog met p'bland te treffen; van de zijde der so- L-'rn verwachtte men een mmder vast- piend blijven slaan op hetgeen in de oor- vredesverdragen aan beloften was fcejen. Evenmin als in Frankrijk duril J bij onze Zuiderburen reeds geheel onder (oogen zien de volle werkelijkheid der pn, ook al mag in de toekomst daarvan rils schade worden verwacht. ("levredenheid over de houding der re- p: in de groote vraagstukken, die ons Meel beroeren, is het, die in Engeland laservatieve regeering Baldwin een na nederlaag deed lijden hij de verkie- voor het Lagerhuis. De volle omvang nederlaag is nog moeiiijk te schatten, van geweldige almetingen is deze :n r geval. Een voldoende meerderheid I'd voor de conservatieven reeds tot de p gelijkheden te behooren. zij mogen ai Min als Labour het alleen ook niet lot i meerderheid brengt, zoodat een regee- lüwmbinatie zal moeten worden gezocht, wudoor in ieder geval de scherpste kantjes 1 de tegenpartij-politiek worden afgesle- Labour heeft het bij den stormloop op pjeeringsveste speciaal over den boeg puiteulandsche politiek gegooid, op welk T°n inderdaad heel wat aanmerkingen RECLAME. [todere tegen contant geld TE KOOP 'AGD. 5734 5NHUIS, Rokin 121, Amsterdam. waren te maken. Dank zij Engeland's hou ding heeft immers Frankrijk zijn standpunt laten zegevieren over vrijwel de gansche line, geen ontwapening te land. geen op geven van onmogelijke schadevergoedings- eischen. Aan de overwinning der arbeiderspartij ook al krijgt zij niet alleen de meerder heid, toch mag gerust worden gesproken van een overwinning hebben voor een deel de liberalen schuld, die deze keer bijna overal voor driehoeksverkiezingen hadden gezorgd, waarbij volgens Engelsch systeem gekozen is degeen, die de meeste stemmen verwierf, afgezien van het be reiken van een meerderheid. Tengevolge daarvan hebben de Labourmannen nu in vele districten overwonnen, waar zij an ders waarschijnlijk zouden zijn geslagen. Het stellen van zooveel candidaten door de liberalen was evenwel gedaan in de ver wachting, dat het nieuw ontworpen pro gram, tot een herleven der oude beroemde partij zou voeren, vooral door Lloyd George's werkloosheidsbestrijdings-voorstellen, doch deze hoop schijnt niet in vervulling te gaan. gelet op hetgeen de eerste uitslagen doen zien. Maar een eind-oordeel moeten we vooralsnog voorbehouden. Eén ding staat echter wel vast en dat is, dat men in Frankrijk niet zonder vrees de komende dingen zal tegemoet zien. Een Labour-regeering of een regeering, waarop Labour invloed kan oefenen, beteekent immers voor Marianne een heel wat min der tegemoetkomende houding van den overbuur over het kanaal. En het laat zich voorspellen, dat Frankrijk waarschijnlijk zelf zich de laatste voordeelen, die nog waren te behalen, zal laten bederven! Vermoedelijk komt per slot van rekening op de conferentie der deskundigen te Parijs spoedig een vergelijk tot stand op de basis van de voorstellen van Owen Young, aangevuld door de Duitsehe reserves, waarbij als politiek cadeautje aan de Duit- schers ontruiming van het bezette gebied zeker schijnt te zijn beloofd. Frankrijk heeft daarnevens zijn schulden aan Amerika en Engeland ook te voldoen, maar moet daarbij een ernstig beroep doen op lankmoedig heid. Daartoe is men wel bereid, mils Frankrijk eindelijk besluit, de reeds vroeger tusschen de regeeringen getroffen rege lingen te ratificeeren. In beide aangelegen heden durven uit partijbelang-oogpunt enkele der regeering toegedane partijen niet accoord te zeggen en zoodoende dreigt er ernstig gevaar voor een nederlaag der regeering Poincaréen voor het land! (Van onzen correspondent). ..Season" hebben we hier. Dat is een nieuwigheid voor Berlijn, dat gaarne, bij alle neiging tot oorspronkelijkheid, ook van anderen, in het bijzonder van het buiten land, overneemt. Het woord „Season" geeft al aan, dat men in dit *jeval van Londen geleend heeft. De Londenscho „season" is historisch, en het ontbreekt dan ook niet aan waarschuwers, die meen den te moeten opmerken, dat men zooiets niet kan overplanten. Och, waarom eigenlijk niet? vragen de Berlijnsclie organisators. Onderzoekt allo dingeD en behoudt het goede. En tot op zekere hoogte moet men hun gelijk geven. Traditioneele zakeD zijn ook eens nieuwig heden geweest, en over een jaar of tien zal de Berlijnsche „season" misschien even po pulair zijn als de Londensche en zullen do menschen zich nauwelijks meer herinneven, welke van de twee het oudst-geboor ter echt heeft. Dus de „season". Nu, als de Berlijners zooiets aanpakken, dan doen ze het goed. En ik geloof, dat ik vol vertrouwen mijn lezers den raad kaD geven, als ze plannen hebben om Berlijn te bezoeken, dat in deze dagen te doen Er is thans (tusschen haak jes) zoo'n prachtige reisgelegenheid. Ik heb er zelf al tweemaal, en met stiigende geest drift. gebruik van gemaakt. MeD kan n.l. 's ochtends na acht uur van Amsterdam naar Rotterdam vliegen of van andere plaatsen een trein nemen en van Waal haven, het mooie Rotterdamsche vliegveld, om halftien de lucht ingaan, en is 's mid dags om één uur al in het hartje van Berlijn Wie nog een beetje angstig mocht ziju voor vliegreizen, kan ik de verzekering geven, dat deze reis eenvoudig heerlijk en het toppunt van veiligheid is. De driemoto ren-Fokker is zeer snel en zeer stabiel, en onze beste vliegers, die al de noodige ma chines naar Indië gebracht hebben en voor wie de reis naar Berlijn op één dag heen- en-teTug dus een peulschilletje beteekent, zitten aan het stuur. Het wordt tijd, dat we als moderne menschen steeds meer van dit heerlijke vervoenmidder, dat vooral in de zomermaanden ideaal is, gebruik lee- ren maken. Onze dappere ,.K. L. M." ver dient het vertrouwen der reizigers. En wie eenmaal over zulk een langen afstand ge vlogen is en meer dan de helft aan reistijd heeft leeTen sparen, zal in de toekomst een geestdriftig luchtpassagier worden. U* Berlijnsche briefschrijver heeft tenminste het vaste plan, geen trein meer te nemen waar een goede luchtverbinding tot zijn beschikking staat! Ja, komt u in deze weken gerust naar Berlijn. Ik wil niet overdrijven. Zoo gewel dig als men ons beloofd had, is het pro gramma van de feestweken niet geworden. Bruno Walter, de groote operadirigent, waarschijnlijk de grootste na Toscanini, die ons juist in deze dagen met een reeks gastvoorstellingen van zijn onovertroffen „Scala"-ensemble uit Milaan in verrukking brengt, heeft zich tengevolge van oneenig- heid met de stedelijke opera vrijwel geheel teruggetrokken en leidt nog slechts een opvoering van het „Lied von der Erde" van Gustav Mahler, waarbij onze beroem de landgenoot Urlus de tenorpartij zal zin gen. En Mas Rein hardt zal helaas geen tooneelstukken oovoeren. Ook hij is aan het mokken, de hemel weet waarom en nu hij niet meedoet, zullen we ook niet de Shakespeare-opvoering met Elisabeth Bergner te genieten krijgen. Dat zijn leem ten in het programma, die nauwelijks goed gemaakt kunnen worden. Maar anders! Is het voor den liefhebber der opera onder onze landgenooten niet de moeite waard, de Richard-Straussweek te komen meemaken Strauss dirigeert vrijwel al z\jlï opera's! Dat is een kans, die niet elk jaar terugkeert En bovendien treedt hij op als begeleider van een aantal nieuwe eigen liederen, en wel in zeer bijzondere omge ving. Men heeft namelijk gemeend, dat het wel aardig zou zijn, oude en moderne kunst eens te geven in een milieu, dat daartoe bij uitstek de noodige stemming verzekert. Daarom heeft men muziekzalen in vroegere koninklijke paleizen ingericht om aan een betrekkelijk klein aantal uitverkorenen comcdiestukken, kameropéra's en kamer muziek voor te zetten. In de zoogenaam de „Gouden Galerij" van het slot te Char- lottenburg dirigeert Klciber een roccocc- concert, wordt het concert voor fluit van Frederik den Grooten ten gehoore gebrac.it en speelt Strauss zijn nieuwe liederen. Ea in het coquette hofschouwburgzaaltje, waarin de groote koning te Potzdam inder tijd zijn eigen troep liet optreden, zal men „Amphitryon" van Kleisfc en Donizetti'* „Don Pasquale" kunnen genieten Vooral deze laatste opvoering onder Kleiber's lei ding is een juweeltje. Maar men moet een goed gevulde portemonnaie meebrengen, want er zijn in dit schouwburgje nauwelijks tweehonderd plaatsen en ik geloof, dat alle plaatsen 100 Mark zullen kosten. Dat is dus alleen een lekkernij voor hen, die niet op een paar honderd gulden be hoeven te kijken. Hel oplreden van de Italianen beteekent dezer dagen voor de Berlijners een feit van zeer bijzondere beteekeni9. Trouwens, ook het bezoek van ons Concertgebouw-orkest onder Willem Mengelberg is voor de Duit- schers een le9je in bescheidenheid geweest. En ik moet er dadelijk aan toevoegen, dat men hier eerlijk genoeg geweest is om dat onmiddellijk toe te toeven. Mengelberg en Toscanini met hun ensembles he'bber. den RECLAME. 5665 Naar het Engelsch van A T. QUILLER—COUCH. haar oogen zich op ons vestigden berden zij toch niet van uitdrukking i'.,u'aren ofschoon ik haast niet ver- L| en kan dat deze beschrijving begrepen *wden opeens volmaakt oplettend tevens zonder uitdrukking. Maar nog verbazingwekkend was de slem die in C;, Was met beide indrukken, een aller- Tv-. aangename stem met een muzikalen £7"' die het oor aangenaam aandeed a's van een lieve zangstem. Toen de hoorden dat wij werden toegespro- *lerpen zij een oogenblik een nieuws- 5n blik op ons en vestigden daarna op- hun aandacht op de tafel. ^welkom geheeten kwamen wij naar .iien van kamer en begonnen het 3'e Saan. Ik heb nooit ergens roulette Wen en weet dus niet of het altijd ft fafli maar *s wa* za?: Vv we'ke ik genoemd heb. was ft rpl& en met een groen laken rand en La rnan<^ waren stapeltjes goud en zit- L "roote en kleine stapeltjes. Midden Wj'een uitholling zal ik maar noemen, b-eeD lange naald draaide op een spil t;e®n hand die in beweging bracht. I^een compas van een schip, maar I van Noord, West, Zuid en Oost, was de tafel rondom de holte en op de hoogte van het compas verdeeld in vakken van rood en zwart met de cijfers van 1 tot 36 en eindigend in een nul. zoodat er in het geheel 37 vakken waren, die met het cijfer tegenover de vrouw die presideerde begon nen. Al9 het spel begon legden de spelers hun geld op het een of ander vak. Ik zag dat ze zoowel op zwart als op rood konden zetten of weer op een van de drie dozijn 112. 1324, 2536. Toen het geld was opgezet, boog de vrouw zich voorover en bracht met een zwaai van haar arm de naald in beweging Dit deed zij drie maal, drie maal bogen zich de begecrige gezichten over tot de draaiende naald en telkens maakte ik op uit het gemompel om mij heen. dat de bank enorm vee gewonnen had. Na de derde ronde keek de vrouw op en zei tot Loveday ,,U is hier meer geweest en ik herinner mij. dat u onge.ukkig was. Kom naast mij zitten als u kans wilt hebben te winnen en misschien maakt u een eind aan het succes van de bank. Het begint mij zelf te vervelen. Of liever nog. laat dien donkeren knappen vriend voor u opzetten. Heeft u wel eens meer gespeeld?" vroeg zij mij. Ik schudde het hoofd. ,.Des te beter. De Fortuin begunstigt altijd de beginnelingen en als dat gebeurt, dan zal mijn belooning wezen zulk een knappen jongen naast mij te hebben." Dit zeggende gaf zij haar aandacht weer aan de bank. Aan haar rechterhand zat een grijze heer met een oud gezicht en wreede oogen. die dit als een waarschuwing had moeten be schouwen om heen te gaan Maar hij ver stond er geen woord van. AI zijn aandacht was gevestigd op de tafel voor hem en de eenige beweging die hij maakte was zich nog dichter over het spel heen te buigen. Tom fluisterde mij in het oor: ,,Jij hebt het geld. Jasper; volg haar raad op als je werkelijk dit spel wilt uitspelen. Ga zitten als je er kans toe ziet en speel zoo als je zelf wilt." „Jij bent hier meer geweest." antwoordde ik, „en weet meer. van het spel af." „Ja. ik ben hier meer geweest, maar dal heeft mij duur genoeg gekost! Neen. neen, jij bent zelf op het idee gekomen om te spe len, je moet het plan nu zelf ten uitvoer brengen. Ik ben altijd ongelukkig en wat zou ik er meer van weten dan jij, er is niets aan en je kijkt eerst maar een paar maal toe, het is doodeenvoudig." Weer had de bank gewonnen. Aan de iin- kerhand van onze gastvrouw 9tond een suf ferige man met een schopje in zijn hand. waarmee hij al de winst naar zich toehaal de Al de menschpn die er omheen 9tonden hadden doodsangstige gezichten; zelfs op de gezichten van de winners, en dat waren er werkelijk niet veel. was geen spoor van satisfactie te lezen, hel was of ze in vreese- lijke overspanning verkeerden, waarin ze niets anders zagen dan de stapeltjes geld. de gonzende naald en de schitterende handen van de vrouw die de naald liet draaien. Zij zat daar steeds doodkalm en koud. de oogen gericht op het schouwspel als een sphinx schitterend van edelgesteenten. Toen ik mijn oogen gevestigd hield op de naald, ronddraaiend en stilstaand, werd ook ik langzamerhand bevangen door de krank zinnige opwinding die iedereen vervulde. De glinsterende vingers van de gastvrouw hiel den mij vast als een slang, die zich om haar slachtoffer kronkelt. De verstikkende hitte, de gloed van hel licht, de verwarde geluiden Splendo Duitscher geleerd, dat er in Europa nog beter gemusiceerd wordt dan in het zooge naamde klassieke land der opera's en oym- phonieën. .De schuld daaraan draagt niet de Duitsehe kunstenaar. Men heeft hier praeh- j tige dirigenten en uitnemende orkesten. Muck, Walter, Schillings, Klemperer, Kleiner en anderen mogen er wezen. De orkesten der Berlijnsche Philharmonie, die van de Beïlijnsche staatsopera en van de groote opera in Dresden onder Fritz Busch en ten slotte het Gewandthausorkest onder Furlwangler, wellicht de beste combinatie in geheel Duitschland, kunnen nauwelijks overtroffen worden. Nauwelijks. Maar over troffen worden ze toch! En wel door de Scala onder Toscanini, de Weeners met hun. opera en hun philharmonie en ten slotte last not least het Amsterdamsche Orkest gebouw! De deskundigen zijn het er ook over eens, waar dat aan te wijten is. Slechts daar waar een dirigent jaren lang een ensembio leiden kan. waar voldoende gelden zijn om de orkestleden voldoende te betalen en rus tig werk te gunnen, en vooral waar een on beperkt aantal repetities mogelijk zijn, kon groote kunst tot stand komen. Mengelberg en Toscanini brengen onder zulke omstandigheden het hoogste. Dat heeft men in Berlijn, in h e t muziekcentrum der wereld. dozeT dagen- in alle bladen toege geven. Wij Nederlanders welen du9, dat we over een der beste orkesten, ja waarschijn lijk over h e t beste orkest ter wereld be schikken, en we moeten er ook eens over nadenken, wat dit geheel voor onze repu tatie in den vreemde beteekent. en of we er nog niet nieuwe offers voor over moeten hebben om te verhinderen, dat dit geweldig ensemble voor ons verloren gaat. Het prachtigei lenteweer belooft ook het noodige voor andere plannen, die de Ber lijners met de bezoekers uit den vreemde hebben. Ik ken geen stad op aarde met prachtiger omstreken dan Berlijn. Wie1 nu naar hier komt. zal kunnen genieten van park en bosch. van meren zonder tal waarop geroeid en gezeild wordt, dat het een lieve lust is. De „season" heelt gezorgd, dat men in keurige stoomschepen dit alles bezoeken en bewonderen kan. Het groen is nu overal uitgebot, de dikke bloesembouquet- ten onderbreken nog eenige weken lans het volle groen van bosschen en weiden. Vlieg tuigen gonzen hoven onze hoofden. Men kan een wereldstad van uit de wolken zien en vaststellen, dat Berlijn niet een nuchtere steenklomp is. maar dal nauwelijks een straat zonder boomen prijkt en plantsoenen met kwistige hand rond gestrooid zijn. Ook voor onze schilders en architecten is hier heel wat te zien. Men bouwt sinds eenige jaren kostelijke dingen in de Duitsehe hoofd stad. Veel van dit nieuwe is gereed, zoowel in de winkelwijken, waar men merkwaardige architectonische dingen in de allernieuwste restaurants en „Konditoreien" bezichtigen kan, als in de buitenwijken, waar volgens de nieuwste hygiënische beginselen gebouwd wordt. Do „season"-leidin« heeft aan dit alles gedacht. Wie in hoofdzaak voor de avond voorstellingen gekomen is. zit met zijn dag- uren. Geen nood. Men kan onder deskundige leiding musea en schilderijententoonstellin gen fabrieken en gemeentelijke instellingen bezichtigen. De grooto dagblad-concerns hebben hun prachtige krantenpaleizen open gesteld. Gemeentelijke specialisten kunnen hier thans hun kennis onder de gunstigste omstandigheden verrijken. De geweldige gas- en waterleiding-expositie is alleen al een reden om even over te wippen. Meu zal mij dankbaar zijn. dat ik u dit maal den raad gegeven heb naar Berlijn te komen. En probeert het nu eens per vlieg tuig. ROLAND. Het is een curieus verschijnsel, dat al naarmate de Parijsche Jaarbeurs van het eene jaar tot het andere zich uitbreidt en ontwikkelt, steeds een grooler aantal expo santen gaat tellen, en waarschijnlijk ook een grooter aantal koopers, de gemiddelde Franschman van een beetje racer bescha ving dan de domme menigten, die zonder eenige kritiek of onderscheiding overal maar heen rennen, waar wat nieuws tc zien valt dat die over do Parijsche Jaar markt een beetje ironisch, zoo niet min achtend gaat spreken. Buiten de gewone reclames, de artikelen op bestelling en de betaalde foto's, wijden de Parijsche kranten maar heel weinig ruimte aan die Jaarbeurs, die toch zonder eenige twijfel hun belangstelling waard is, als een van de grootste manifestaties der Fransche industrie. Maar neen. nauwelijks een berichtje hier en daar, of oen klein artikeltje kan er op overschieten, en zóó geschreven, alsof dat zelfs nog te veel was. De gemiddelde Parijzenaar heeft blijkbaar genoeg gekregen van die manifestaties, en laat ze aan het volk, de provincialen en de op r alle Parijsche evenementen beluste vreemdelingen over. En dit moet men wel toegeven dat er op heel die kolossale tentoonstelling van 7.000 exposanten maar heel weinig te zien is, dat een mensch met wat veeleischen- den blik weet te boeien als iets nieuws of origineels. Al die tentoongestelde dingen maken den indruk van oude bekenden, die al heel wei nig veranderd zijn sinds men ze den laat- stegen mij naar hel hoofd zooals de wijn de hersens verhit. Het rinkelen van het geld, de harde stem van den man met de spade, die met bepaalde tusschenpoozen riep: „Op zetten. heeren!'" hel werktuigelijke spel, dat alles verwarde mijn zinnen. Ik vergat Tom, ik vergat de reden van onze komst, ik ver gat zelfs waar ik was en ik boog mij voor over naar het snel voortdraaiende wiel, ra t evenveel spanning als de meest verwoede speler. Ik werd uit mijn gepeins gewekt door een gemompelden vloek, toen de man met het grijze haar voor mij van zijn stoel opstond en heenging van de tafel met wanhopige oogen en sleependen gang. Toen hij opstond maakten de mei juweelen beladen vingers een kleine beweging en ik viel neder op den ledigen stoel. De bank won nog steeds. Aan de linker hand van de gastvrouw lag een 9teeds hoo- ger wordende stapel goud en zilver, dat dan in de roode en zwarte vakjes verdeeld werd. En al dien tijd had de vrouw nauwelijks een woord gezegd, maar toen de naald weer be gon te draaien, al langzamer en eindelijk stilstond ditmaal te midden van wan hopige vervloekingen wendde zij zich tot mij en zeide: „Nu kunt ge de bank laten springen als ge wilt Speel zoo brutaal als ge kunt; ik zou graag willen verliezen aan zulk een knappen jongen man." Ik keek om naar Tom, die knikte en zette mijn eerste halve kroon op het roode vakje, gemerkt 19 Mijn buurman scheen niet te letten op de onbeduidende som die ik' op zette; hij boog over de tafel heen en bracht het wiel in beweging. Ik boog mij ook voor over om te kijken en toen het wiel stilstond, zag ik het geldsluk wegvegen en met een massa geldstukken van meer waarde bij den groolen hoop voegen. „Een slecht begin," zei de zachte stern naast mij. „Nog eens probeeren." Ik zette nog eens op, en een derden keer, en mijn twee halve kroonstukken volgden het eerste. Ik had maar één kans. Bleek van wan hoop. haalde ik mijn laatste halve kroon uil mijn zak en legde haar op zwart. Oogen- blikkelijk liet mijn buurman het wiel draaien. Het draaide maar rond of het nooit zou ophouden, al maar rond, toen langza mer. langzamer, aarzelde, stond eindelijk stil en waar? Op het roode vakje vlak tegenover mij. Een oogenblik scheen alles .te draaien en te dansen voor mijn oogen. De kaarsen schitterden in millioenen stralen, de tafel draaide, de ringen om de vingers van de vrouw schitterden en blonken en schoten vuur, terwijl daar tegenover mij de duivel- sche vinger der Fortuin wees óp de vernieti ging van mijn hoop en naar mij en noemde mij een dwaas. Ik greep mij vast aan den rand van de tafel en zonk achterover in mijn stoel. Toeo hoorde ik achter mij een vloek uit den mond van Tom. De overstelpende waarheid brak eindelijk dour tot mijn verstand en verdre-'-f het bloed uit mijn gelaat en de hoop uit mijn hart. Geruïneerd; geruïneerd! De gezichten om mij heen werden beneveld voor mijn oog, de kamer en alles wat mij omringde be gon te benevelen en dreef al verder en ver der weg. ik zag niets meer dan de gevolgen van mijn dwaasheid Nauwelijks welende wat ik deed. draaide ik mij om en zag Tom nanzijn geheel was doodsbleek en ver trokken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9