GEMENGD NIEUWS. ....UW NAAM IS VROUW. grgdten VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTENGTERREIN, INBRAAK MET POGING TOT BRANDSTICHTING. Een verdachte aangebonden. Gistermorgen is ontdekt, dat van een van de zolders van het pakhuis van de firma D. aan de Jaap Quackensteeg te Rotter dam een aantal balen gerst was gestolen. iVoorts merkte men, dat enkele balen met petroleum doordrenkt waren, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat de inbre kers brand hebben willen stichten, maar dat zij gestoord zijn geworden. Dit ver moeden werd bevestigd, toen bleek, dat personeel van een andere firma, die een magazijn heeft aan dezelfde steeg, des morgens vroeg eenige mannen had gezien, die circa zeven balen gerst op een hand wagen hadden geladen en daarna, toen zij leden van dit personeel zagen, haastig zijn weggegaan. Men had bij die mannen een man gezien, van wien men een signalement kon opgeven. De politie is er in geslaagd dezen verdachte, den 45-jarigen J. G., een oude bekende van de justitie, op te spo ren. Hij heeft toegegeven des morgens in de Jaap Quackensteeg te zijn geweest, maar hij gaf een vrij plausibele redeD op, waarom, hij daar was geweest. In afwach ting van het verdere onderzoek is hij op gesloten. WARMTEGOLF IN NEW-YORK. Er is een hittegolf ovor de stad New- York gekomen: twintig personen zijn er aangestorven. VEELVOUDIGE MOORD. Naar de „Lokalanzeiger" uit Sofia meldt heeft een 18-jarige arbeider, Filipoff genaamd, een gansoh gezin en nog twee kameraden om het leven gebracht. De on verlaat, wien het om roof te doeD was, kon worden gearresteerd. VERDRONKEN. Eergisteravond zou de bemanning van het Engelscbe s.s. „Sulaco" zich te Rot terdam aan boord begeven van de Bata vier". De zeelui kregen echter aan den wal een woordenwisseling, waarin zich een van hun collega's die reeds aan boord van de „Batavier" was, wilde meDgen. De man sprong van boord, maar in plaats van op den wal terecht te lcoraen, viel hij in het water en verdronk. In het Westerdiep te Compascuum is het zoontje van K. te water geraakt en ver dronken. FAILLISSEMENT-ZOEBKOF. Voor de rechtbank van Bonn heeft gis teren de curator in het faillissement van mevrouw Zoebkof weder een aantal vorde ringen van geringen aard erkend. Alle groote vorderingen werden echter afgewe zen. De rechtbank besloot om opsporing te verzoeken van dr. Iwanof, den vroegeren beheerder van het vermogen van raevTOuw Zoebkof daai gebleken is dat deze enkele dagen voor dat de prinses failliet werd verklaard te München voor 66.000 mark aan juweclen heeft gekocht en met wissels be taald, maar die voorwerpen reeds den vol genden dag te Berlijn voor 28.000 mark van de hand heeft gedaan. Van dit bedrag be hield hij 18.000 mark en vluchtte hiermede naar het buitenland. BRANDEN. Te Steenbergen is de woning met schuur van B. in het Westland afgebrand. Te Deume is de boerderij van M. v. Bus sel in Breemortel geheel afgebrand. Kuikens en 3 konijnen kwamen in de vlammen om; het vee liep in de weide. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Do brand is ontstaan doordat kinderen met vuur speelden. In het hoenderpark van den heer Kraaye- vanger te Bladel op de Bladelsche Hoeve is brand ontstaan. Niet minder dan tachtig kippen en ongeveer 250 kuikens werden een prcoi der vlammen. De brand is ontstaan door het ontvlammen van een broedmachine. Opnieuw is een hoeveelheid turf te Bar- ger-Compascuum verbrand, thans op de veenplaats van R. BiBschop. Ook nu zijn sporen van brandstichting gevonden. Met vier spuiten was men na 36 uur onafgebro ken 'blusschen het vuur meester. KIND VERBRAND. Een driéjarig kind van J. P. te Putte ïs in een pot kokend water gevallen en kreeg gevaarlijke brandwonden. De kleine is naar een ziekenhuis vervoerd. Men vreest mor zijn leven. o RUPSENPLAAG IN OOSTELITK BRABANT EN LIMBURG. In Oostelijk-Noord-Brabant en Limburg heerscht op het oogenblik een geweldige rupsenplaag, waarbij de Hollandsche en Amerikaansche eiken het vooral moeten ontgelden. Rijen boomeD zijn op vele plaat sen geheel kaalgevreten. Te Helmond staan öp den Aarle-Richelschen weg vele booraen van hun bladeren beroofd. Ook de stads parken hebben van de plaag tc lijden. Wanneer de boomen kaal zijn, trekken de dieren in lange processies op de huizen af. Op sommige plaatsen zien des morgens de deurpaneelen bruin van de rupsen. Men heeft hier te doen met de bastaard-zijde rups. KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteren, geraakte in de Spoorstraat le Roosendaal het 6-jarig zoontje van den heer A. Jongmaos, wonende in (le Groenstraat aldaar, onder een aanhangwagen van een motor-tractor van circus Hagenbeek, met het noodlottig gevolg, dat de kleine, wien één beentje werd afgereden, terwijl het an dere deerljjk werd gewond, aan de bekomen wonden is overleden. „Mammie, in de gang wist ik al, dat ey bezoek was." „Hoezoo, kindlief?" „U sprak met de visitestem." BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AARDBEVING IN ARGENTINIË. Volgens de laatfete berichten zijn er bij de aardbeving in de provincie Mendoza 95 personen gedood en meer dan honderd ge wond. DE PETROLEUMBRAND IN ROEMENIE. De brand in het petroleumgebied van Mereni heeft geweldigen omvang aaDgencmen en houdt nog "onverminderd aan. De vlam men slaan 60 tot 70 M .hoog op en hebben een breedte van 2 tot 3 M. Geweldige hoe veelheden gas ontsnappen uit de brandende boorput. Sedert den vorigen nacht worden zware aardschokken waargenomen. De ven sterruiten van de huizen in een omtrek van 1 K.M. zijn door den luchtdruk ingedrukt. Een woud, dat aan de brandende boorput grensde is door het vuur aangetast en staat thans in lichte laaie. Er bestaat groot ge vaar ,dat een tweede in de nabijheid staande boorput ook in brand zal geraken. Men ver wacht, dat de brand niet voor 20 dagen zal kunnen worden gebluscht. Men is begonnen met den bouw van een tunnel 30 M. diep en 25 M. lang, om aldus tot de bouwconstructie van den boorput te komen en het gas af le leiden. SPOORWEGONGELUK. Naar de spoorwegdirectie mededeelt is op het trajectEdleKrorje en Klingenberg Colmni^z eep, locomotief, die voor het in nemen vaD water naar Edl'e-Krone was ver trokken tengevolge van het weigeren der remmen in beweging gorhakt en op een stilstaande locomotief gereden. Door den i schok werd de goederenwagen en een zich daarachter bevindenden constructiewagon geheel vernield. De overige wagens, die met rails beladen wareD ontspoorden. Hier bij werden drie arbeiders zwaar gewond en twee licht. Na eenigen tijd konden de versperde sporen weer worden vrijge maakt. Ik ga nog even door met mijn schoon maakartikel van enkele weken geleden, daar ik onldokte enkele dingen vergeten te heb ben Ik zal het nu namelijk hebben over de wijze, waarop we ons bad met een weinig moeite weer in een geheel nieuw kleed kunnen steken. Ken bad kan dikwijls in een atschuwe- lijken loestand geraken. Het émail laat van het ondergedeelte los, waardoor strepen ijzer te zien komen, welke binnen korten tijd roestig worden en meermalen komt liet ook voor dat er een verkleurde lijn aan het uiteinde van hol had te ontdekken is, die zich geleidelijk gevormd heeft door het druppelen van oen der kranen. Waarom zouden we er zelf niet een ver andering in kunnen brengen, zonder de hulp van een loodgieter in te roepen, van wien we gewoonlijk hooge rekeningen le wachten zijn, die niet bepaald welkom ge noemd kunnen worden. Om te begrnnen zou ik mijn lezeressen willen adviseeren het bad met sterk heet sodawater en een Hinken voorraad Vim uit le schrobben. Doe dit tweemaal, droog het daarna goed af en neem een stuk glaspapier, waarmede de in den loop der tijden ontstane roestvlekken vei- wijderd kunnnen worden. Ga hierop het bad met eenige vochtige doeken bewerken en laai liet drogen. Er is een speciale soort émail in den handel, waarbij men Iegelijk een bepaald goedje bij wijze van onderverf kan krijgen. U zult vermoedelijk twee of drie onderlagen moeien hebben, voordat het émai! er op aangebracht kan worden en indien U zich enkel en alleen van émail wenscht te be dienen, zullen (wee lagen voldoende zijn. Na ieder jasje dat het had aankrijgt, moet het minstens twee dagen drogen en juist daarom maakt het meerendeel der menschen alleen van émail gebruik, omdat zp het bewuste, nuttige artikel geen twee dagen kunnen mis9en, hetgeen trouwens heel begrijpelijk is. Plaat9 de tinnen kan met de émail in een emmer heel water, maar zorg er voorai voor dal het waier niet bij de émail kan komen. De émail zal nu vloeibaar worden, en gemakkelijk le hanleeren. Wilt u er alsjeblieft om denken, dat de émail niet verdund mag worden met terpentijn zoo als gewone verf, daar dan minder prettige resultaten verkregen worden. Begin hij een der uiteinden van het bad en bedenk dal de émail er zoo dun moge lijk opgelegd moet worden. Wanneer de geheele oppervlakte bestreken is, moet het goedje er een paar dagen flink intrekken. Email droogt vlugger gedurende warmte, zoodat een en ander in deze heerlijke zomer dagen aan te bevelen valt. Voor de perso nen, die echter minder op een tropische hitte gesteld zijn en dan liever lui zijn, zou ik willen aanraden, toch in ieder geval, wanneer het werkje in killere dagen ver richt wordt, een petroleumkachel ot elec- trische kachel in de kamer aan le houden. Alvorens het bad een tweede jasje aan te trekken, moet er met de vingers zorg vuldig overheen gestreken worden om te ontdekken, of alles wel gloed glad is en er geen leelijke oneffenheden vallen waar te nemen. Indien dit onverhoopt tóch zoo mocht zijn, maak dan weer gebruik van een stuk glaspapier. Daarna kan de tweede laag worden aangebracht, welk even dun. moet zijn als de eerste. Dan weer twee dagen laten drogen. Voor hel geval Uw bad in een bijzonder 9lechte conditie mocht zijn, dient hel nog een derde beurt te hebben. En nu ik het loch nog even over schoon maak heb. kom ik met een paar raadgevin gen aanzetten om onze sieraden een voor jaarsschoonmaak le geven. Iedere verstan dige vrouw houdt een stukje zeemleer in d i lade van haar toilettafel verborgen en voordat ze een van haar ringen aandoet, geelt ze deze een. beurt door ze zorgvuldigi op le wrijven. Wanneer dit geregeld iedc-i ren dag wordt gedaan, is het eigenlijk nielr noodig juweelen een extra beurt te geven, doch ik neem nu maar aan dat het oppoeti sen mei het zeemleeren lapje niet dagelijks geschiedt. Gewoon goud komt altijd prachtig uit een warm zeepsopbad te voorschijn en or verschijnt een schitterende glans op, wan neer het met zeemleer wordt nagewreve®. Diamanten krijgen nieuwen gloed, wan neer de onderkant der teenen met een bor steltje, dat gedompeld is geweest in eau-dé- cologne, wordt bewerkt. Indien de bewusle sieraden erg. erg vuil zijn, bereikt mon wonderbaarlijke resuUrflen door ze in eon lichte oplossing van koud water en amonia'k te leggen en ze na te schuieren met een droog borsteltje. Saffieren, robynen en smaragden moeten met alcohol geborsteld worden, nagespoeld worden in schoon water en afgedroogd met zeemleer. Indien U de gelukkige eigenares van opalen mocht wezen, verdient het aanbeve ling bij een juwelier een speciaal 90ort poe der in le slaan om deze te reinigen. Ze mogen nooit aan een groote hitte worden blootgesteld, daar U dan hard kans loopt dat de steenen barsten Ik herinner me bijvoorbeeld dat ik een paar jaar geleden een prachtstuk van een opalen ring totaal vernield heb door me. de hand, waaraan deze gestoken was bij het koken een oven le openen en te sluiten. Ik was buiten mezelf van woede, maar be rouw komt gewoonlijk nk de zonde. En voordat ik nu op verzoek van een ■paar lezeressen van rhdb I.eidsch Dagblad eenige raadgevingen omtrent de verzorging van onze voeten doe, laat ik onderstaand nog een paar wenken volgen van huishou- dclijken aard. Echoorsteenen kunnen meer vrij van roet gehouden worden, indien aardappelschillen, vermengd met een weinig zout minstens eenmaal per week in den pot worden ge brand. Hierdoor zal in de binnenzijde van den schoorsteen een soort glazuur ontslaan, waardoor verhinderd wordt dat deze ver stopt. Zure melk is een prachlmiddcl om het linoleum een glans tc geven. Bovendien zorgt deze er voor dat het patroon moo, helder blijft en het veroorzaakt niet de minste gladheid. Koud water en cacao. Cacaovlekken moe ten met koud water afgesponsd worden. Verschillende menschen willen dit met warm water doen, doch daarmede bereikt men dat de vlek zich vaster nestelt, inplaats van le verdwijnen. Om karpetten te reinioen. Om kleeden in een goede conditie te houden, moeten ze eenmaal in de week behandeld worden met een borstel, welke in warm water is gedom peld, waarbij een weinig terpentijn is ge voegd. Hierdoor worden niet alleen motten ver dreven, doch liet karpet frischt er geweldig van op en U zult minder last van stol hebben. Om verf schoon te maken. Een pakje zeeppoeder, vermengd tot een gladde pa9(a met petroleum, vormt een schitterend mid del om verf schoon te maken. Gebruik hiervoor een lap flanel. Om marmer te reinigen. Marmer kan schoon gemaakt worden met een citroen, welke doormidden is gesneden en gedompeld is geworden in terpentijn. Wrijf het marmer daarmede flink in: laat het goedje er een minuut of tien intrekken en behandel het ten slotte met warm zeepsop en poets het na met meubetwas. Gebroken Chineesche kopjes. Gebroken Cbineesche kopjes kunnen gerepareerd wor den met een pasla, gevormd door ongo- bluschte kalk en het wit van een ei. Dit mengsel moet voorzichtig in een pannetje gewarmd en 'gebruikt worden, terwijl het nog warm is. De kopjes moeten evenwel een uur of zes terzijde gezet worden om (e drogen. Geschroeid Ilanel. Indien men bij het strijken het ongeluk heeft flanel te schroeien dompel het bewuste gedeelte dan in melk; daarna bedekken met zout en een half uur laten uittrekken alvorens het in schoon water uit te spoelen. Glycerine bezit even eens de eigenschap schroeivlekken uit fla nel le doen verdwijnen, mits men er on middellijk bij is. En nu ga ik nog even met U over onzt, voeten praten. Mijn lezeressen zullen moeten toegeven, dat wij daarvan vooral gedurende de warme zomerdagen geweldig veel last kunnen hebben. Hoe dikwijls hebben we onze pijnen aan die bewuste deelen mei te wijten aan onze schoenen en kousen. En daarbij de hakken van onze Seize-schoentjes niet te vergeten I RECLAME. OMREMBOV^rtC^ MET SCH/TTEPEA/DE PPUZEM ALS 5 Philips Radiotoestellen met Luidspreker 5 Prima Rijwielen. - - S Gouden Horloges 10 Geldprijzen van f 25.-- 20 Zilveren Horloges. 50 Geldprijzen van f lO.—- lOO Geldprijzen van f 5 -- - - 200 Geldprijzen van f 2.50 100.000 CRESCENT CIGARETTES Verdeeld in 1000 prijzen van lOO stuks. BUITENDIEN NOG EXTRA PRIJZEN Vraagt voor 6 Juni a.s. Inlichtingen met onderstaande bon j No 6 Jijni e.s. is het te laat. Maar al te vaak is het gevolg daarvan een geweldige hoofdpijn, pijn in den rug, ekster- oogen, etc. etc. Kousen. Kousen moeten liever te groot dan te klein genomen (Vorden. daar ze in het laatste geval de teenen samenpersen en zachte eksteroogen te weeg brengen. Indien zc te kort zijn, trekken ze aan de groote teenen en maken dat de nagels daarvan diep in het vleesch dringen. Vooral in de warme dagen verdient het aanbeveling iede- ren dag schoone kousen aan te trekken. En men houdt de voeten in prachtige conditie door ze iederen avond eerst een warm en daarna een ijskoud bad te geven. Houd de voeten om de beurten daarin en giet in het warme water een handvol zout of soda. daar hierdoor de spieren versterkt worden. Indien men last van transpireerende voeten heeft, is het bijzonder goed een wei nig overmangaan-zuurzout in het water te doen, totdat het zachtrose gekleurd is. Daarna over de teenen talcumpoeder 9trooien cn ook in de kousen. Ik zie dat mijn ruimte verbruikt is, maar zal de volgende week mijn artikel over de verzorging van onze onderdanen vervolgen. MABEL. DE LEEPE STAAT. Ai9 het Zondagmiddag is en slecht weer, zoodat hel geen zin heeft den neus buiten de deur tc steken, dan kan het geschieden, dal men iets van dat vuur, dat de Alchi- misfen moet hebben bezield, in zich voelt opgloeien en zoo geviel het, dat ondergetee- kende onder genoemde omstandigheden aan het snuffelen sloeg in oude paperassen. Nu i9 het achterna onbegrijpelijk tot welk een dwaze lectuur men op zulke oogenblik- ken zi.in toevlucht zoekt en daaraan wil ik het excuus ontleenen, dat jk op zeker mo ment bladerde in begrootingsliteratuur van enkele jaren oud. Volmondig moet erkend worden, dai staatsbegrootingen nu niet bepaald bchoo- ren tot de rubriek sensatie-verhalen, maar toch vindt men zelf9 in deze droge materie soms sensationeele feiten geboekstaafd. Of de tijdgeest zelfs tot hier is doorgedrongen? Men zou het haast gaan denken, als men leest, dat de Minister de opbrengst van de Inkomsten-Belasting voor dat jaar raamob op 90 milüoen, te verminderen met maar eventjes 20 raillioen z.g. „kwade posten!" In de Kamer trok begrijpelijkerwijs dil groote bedrag aan kwade posten waarmede naar men algemeen dacht, bedoeld „Oninbare posten", sterk de aandacht Toevalligerwijs vernam ik uit dat de belastingdienst onder „kwade ten" verstaat niet alleen oninbare belaJ posten, doch ook de ontheffingen en minderingen om allerlei redenen. In dill beschouwd, wordt het door den Minister noemde bedrag van 20 millioen wel begrijpelijker, want het i9 niet waarsch lijk, dat er zoo'n groot bedrag alleen zou te schrijven zijn aan werkelijk oninb posten, gezien de hooge mate van prefer tie, welke de staat voor de inning der" ningen aan verschillende directe bel.' gen heeft toegekend. In doorsnede is publiek niet erg met deze zaken op hoogte en daarom kan het zijn nut hebl hieromtrent een kleine uiteenzetting geven. Zooals bekend zal zijn, kent het bui lijk wetboek preferente- en z.g. ongedi of concurrente vorderingen. De preferentie bestaat veelal hierin, de schuldeischer als waarborg van zijn dering een recht krijgt op onroerend van den schuldenaar of ook wel dat schuldenaar aan den schuldeischer roerend goed als onderpand ter band In beide gevallen heeft de schuldei: het recht om in geval van in gebreke ven van den schuldenaar t. o. van net talen van de verschuldigde rente ol af sing, het onderpand te verkoopeü, ten eil uit de opbrengst zijn vordering te v0,<lr Wij volstaan met te constateeren,^ deze voorrechten van zeer vergaande king zijn en dat er slechts enkelecafegoi schuldeischers bestaan, wien volgens wet den voorrang boven pand en bypot worden verleend. Vadertje Staat is echter zoo leep gew( te bepalen, dat alle directe belastingen,1 uitzondering van de vermogensbelasting dc grondbelasting, het recht van voor hebben boven alle andere schuldeisc zelfs boven pand en hypotheek. Slecnts^ bevoorrechte vorderingen, genoemd m 1185 en 1195 B. W. komen aan de w voordat de fiscus zijn aandeel in den v van Inkomsten-, Verdedigings- en "er5° j le belastingen kan opei9chen. j De Staat heeft dus zijn Inkomsten ting zoo deugdelijk gesecureerd, dat zakenman, die» te tobben heeft me' Z1J bieuse debiteuren, er van likkebaaru Het kan daarom geen verwondering dat het bedrag aan oninbare belasc ten binnen beperkte grenzen blijf' e de hierboven genoemde' 20 miHio® posten" zeker voor -1/5 heeft bes aa bedragen, weike op redelijke groten ten worden gerestitueerd, waaruit vo g het begrijpen van Staafsbegroobn? juist geen gemakkelijke taak is

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6