Jaarcanfr WOENSDAG 29 MEI 1929 No. 21226 Handelsregister van de amer van koophandel en fabrieken voor aangehouden. een zeldzaam jubileum. militaria. maximum-snelheid voor stoom- en motorbooten. academische examens. centraal israelietisch wees- en doorgangshuis een drijvende „artis". russisch nationaal orkest. BURGERL. STAND v. LEIDEN geboren. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. gehuwd. overleden. gevestigd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een Eaximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 „018 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. B§!AATSCHAPPIJ DER NEDER- ANDSCHE LETTERKUNDE. Jaarlijksche vergadering. Ie leden van de Maatschappij der Neder- jdsche Letterkunde alhier zijn opgeroepen jaarlijksche vergadering op Woensdag Juni, 'svoorm. 11 uur in het gebouw der ilschappij tot Nut. van 't Algemeen, nschuur alhier. Ie voorzitter, prof. dr. J W. Muller, zal vergadering openen en bij deze gelegen- deen toespraak houden, waarna de secre- i, dr. H. T. Damsté, verslag zal uitbren- over den stand der Maatschappij en van r belangrijkste lotgevallen en handelin- gedurende het afgeloopen jaar. De pen- ipeester zal hierna rekening en verant- ding van de geldmiddelen doen, waar de verslagen zullen volgen van den staat boekverzamelingen van de Commissiën •Taal- en Letterkunde, Geschied- en Ikidkunde en Schoone Leiteren, ierop volgt de bekendmaking van den lag der stemming over de benoemde ge- e en buitenlandsche leden en van het 1, dat het bestuur der Maatschappij •het vereenigingsjaar 19281929 op ad- van de Commissie voor de Schoone Let- i met den jaarlijks uitgeloofden „Prjjs aanmoediging" van f. 1000 bekroond ir de maandelijksche vergadering wordt rgesteld om in de Wet in de eerste zin- i?van art. 59 achter „een Prijs van Aan- :ing" in te voegen „den C. W. van der -prijs". behandeling daarvan zal dr. TI. E. van i een voordracht houden over „Be- vaii de plaatselijke historie." slotte volgen eenige benoemingen. de verkiezing van twee bestuurs- b de plaats van de heeren prof. mr. Blom en J. F. M. Sterck, die aan de Tm aftreden en niet-herkiesbaar zijn aresp. voorgedragen: I a. mr. Cr. An te la Porte, 2. dr. N. van Wijk; II a. dr. X van Schelven, b. dé heer C. R. de s leden van de Commissie voor Taal- Idterkunde worden in de plaats van de tende leden dr. A. Beets en dr. G. G. töe voorgedragenI adr. A. Beets, b. ]B. van Eaeringen; II a. dr. A. A. van Ihach, b. dr. N. van der Laan. P leden van de Commissie voor Ge- I?1!- en Oudheidkunde worden in de |ts der aftredende leden mr. dr. J. C. •voorde en dr. P. J. Blok met de aftre ten dr. H. F. Colenbrander en mr. D. |Blooi voorgedragen. leden der Commissie voor Schoone worden in de plaats van mr. M. M die aan de beurt van aftreden doch psbaar is en van den heer Henri van [en. die wenscht af te treden, de vol- dubbeltallen voorgedragen: Ia. Mr. P'jhoff, b. mr. A. v. d. Leeuw; Ha. mr. Bloem, b. de heer D. Coster. 5 vergadering wordt besloten met een 1 io „Den Burcht". Mn den vooravond der vergadering op pkg 11 Juni, des avonds te 8 uur, houdt 1 Commissie voor Geschied- en Oudheid- fk eene voor alle leden der Mij. toe- VHjke bijeenkomst, waarin jhr. mr. W. Naerts van Blokland zal spreken over: plaatste huiskapelaan des heeren Van ^ssnaar en Pastoor te Wassenaar." MInland te leiden. Onderlinge Vereeniging voor ""uisverpleging. De Ruyterstraat 2, - Uittredende Penningmeester: H. C. P 'e Leiden. Nieuwe penningmeester: IaBCiltert, te Leiden. Nieuwe commissa- J. van der Horst, Leiden, pstatuten zijn gewijzigd. pelting; P, w. C Timmerman, Don- 21. Leiden, Hoeden- en Petten- L?;l'!e alhier heefl in een volkslogement Li n zekeren J. A., uit Amsterdam, L te" te Lisse een bedrag van f. 11.- B,.,!een Partij rubberzolen en -hakken E^eemd. beschikking var. den burgemeester h®®5 gesteld. Zestig jaar muzikant. Een lid van het Leidsch Muziekcorps schrijft ons: Het zal hun, die gisteravond in het Van der Werffpark waren, opgevallen zijn. dat het Leidsch Muziekcorps, alvorens No. 1 van het programma uit te voeren, opende met een „Lang zal hij leven" en daar was wel reden voor. Wij hadden n.l. een jubilaris in ons midden. De heer J. W. H. v. Duuren mocht het zeldzame feit herdenken, dat het 60 jaar geleden was, dat hij als 10-jarigeii knaap bij het toenmalig schutterij muziek corps werd ingelijfd als muzikant Is het te verwonderen dat wij, zijn col lega's, even een ..Lang zal hij leven" aan hieven, nadat wij hem reeds thuis een bloe menhulde hadden gebracht? Ook het be stuur van het L. M. G. had van zijn belang stelling blijk gegeven ten zijnen huize. Zij, die hem niet kennen, zullen zich afvragen, wat moet een man van 70 jaar nog in een muziekcorps doen, ach, hun raad ik ernstig aan, ga naar zijn huis aan de Nieuwe Bees tenmarkt. maak kennis en praat slechts even met hem en gij zult u afvragen: is deze man 70 of 50 55 jaar! En toch is het zoo. Als muzikant wordt hij door den directeur en ons, zijn collega's, dan ook ten zeerste gewaardeerd. In zijn werk, zijn ijver en plichtsbetrachting is hij een voorbeeld voor velen, en wanneer Van Duuren achter zijn uitgebreid slagwerk zit, dan kunnen wij ge rust zijn, wetende dat hét „af" is. Trouwens ook builen het Corps is dit bekend. Zeer veel is hij uit geweest om te assistéeren bij vooraanstaande corpsen en zelfs is hem des tijds een plaats aangeboden bij het muziek corps van de Grenadiers door den toenma- ligen directeur. Genoeg echter hierover. Collega Van Duu ren, wij brengen u npgmaals openlijk dank en hulde voor hetgeen gij voor ons Corps zijt, als muzikant en als collega. Wij hopen U nog lang als ons medelid te mogen' be houden Moge de dag van gisteren u de over tuiging geschonken hebben, dat gij door ons op hoogen prijs wordt gesteld en wij uw medewerking ten zeerste waardeeren. Leef nog lang en gelukkig 1 De Kapitein-Adjudant P. C. Taconis van het 6e Regiment Veld-Artillerie, volgt van 27 Mei t.m. 6 Juni een cursus in den vuur- regelingsdiens't brj het 2e Regiment Veld- Ariillerie in de Legerplaats bjj Oldebroek. Dp Majoor-Hoofdinstructeur J. C. Haits- ma Muiier van het 6e Regiment Veld-Art. zal van 30 Mei tot en met 6 Juni een schiet- cursus volgen in de Legerplaats hij Olde broek. De Kapitein Van der Horst A. G. en de le Luitenant Weijns A. H. keeren resp. op 30 Mei en 1 Juni van hun detachement uit de Legerplaats bij Oldebroek terug. Het 6e Regiment Veld-Artillerie zal van 17 tot en met 27 Juni a.s. schietoefeningen houder, in de Legerplaats bp Oldebroek. Het regiment vertrekt daartoe op 13 Juni per trein naar Utrecht en marcheert van daar naar de Legerplaats. Het regiment keert op 27 Juni per trein terug. Dgot een detachemeut van het 2e 'reg. onbereden artillerie uit Naarden zal onder bevel van den len luitenant J. O. Siëtenga van bet korps hier ter stede een demon strate worden gehouden" met een kanon van 10 Veld, een houwitser van 15 L.15, 3 Fordsons, 1 Morristractor en het benoodigde m6tcr-vervoermateriaal voor het personeel, ten einde kennis te maken met de bewege lijkheid, den duur van stellingopname en verdere eigenschappen, van meer nabij, en wel op 22 Juni as De directeur van den Markt- en Haven dienst alhier, vestigt de aandacht op ie verordening op het varen in gemeente wateren, krachtens welke het verboden is in de singels met stoom- en motorbooten harder te varen dan 100 meter per minuut en in de overige gemeenlewateren 120 meter per minuut Gezagvoerders en stuurlieden zijn verant woordelijk voor de tengevolge van te hard varen aan langs den wal gemeerde schepen of aan de kaden of schoeiingen toegebrachte schade. o Geslaagd is voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde Getter E) de heer E. W. Lindeyer (Leiden). De jaarvergadering. Bovengenoemde jaarvergadering werd ge- hüuden onder presidium van den heer L. Levisson, vice-voorzitter en secretaris van legenteo. Aan diens jaarverslag is het volgende ontleend: Na bijkans 25 jaren aarzelen en overleg gen kon in Maart van dit jaar het besluit genomen worden om met den bouw van het nieuwe gesticht te beginnen. Op 1 Januari 1928 waren ter verpleging opgenomen 30 kinderenalle plaatsen waren tormede be zet. Ook bjj het einde van dit jaar was dit net geval. Enkele plaatsen waren toevallig off*, aanwezig waren toen 16 jongens en II meisjes, waarvan 6 (4 jongens en 2 meis jes) beneden ze3 jaren, 15 (8 jongens, en 7 meisjes) beneden 13 jaren en 6 (4 jongens en 2 meisjes) tusschen 13 en 18 jaren. In 1928 verlieten zes kinderen het gesticht. De gezondheidstoestand was gunstig te noemen. Ook in 1928 gaf dr. J. C. M. Tim mermans zijn geneeskundige medewerking, waarvoor hem hartelijk dank wordt gebracht, evenals den heer Bollin, die belangeloos de tandheelkundige hulp verstrekte. In den :omer van 1928 gingen de verpleegden, evenals in vorige jaren, allen naar Katwijk; de kcf.tei» hiervoor werden uit vrijwillige bij dragen verkregen. Gedurende dit verblijf van vijf weken verstrekte ook in dit seizoen dr. R. E. de Ruyter Zijlker zijn zeer gewaar deerde medische hulp. Hulde wordt de»n heer en mevr. Italië gebracht voor de wijze, waarop zij ook dit jaar weer hun functie van directeur en directrice hebben vervuld. Ir het verslagjaar had de voorzitter, prof. «dr. J. L. Palacne, ook een actief deel in de besprekingen, welke onder leiding van Ridder van Rappard werden gevoerd over eventueele samenwerking der instellingen in verband met de verzorging van het zooge naamde justitieele kind. Met enkele der wee zee f tos en werd contact verkregen. Zulks is zeker een feit, dat verheugend stemt. In het jaar, dat nu reeds aangevangen is, na de voltooiing van het nieuwe huis, zal het zeker noodig zijn om ernstig te spreken over verdere propaganda. Het verslag werd onder dankzegging aan den steller goedgekeurd; dat van den pen ningmeester, den heer Viskoper'zal wegens ziekte- van dezen functionaris in een volgen de vergadering word cm uitgebracht. Als regenten werden herkozen prof. dr. J. L. Palache, mevr. S. W. Palachede Fin to en mevr. CahenKonijn. De officieele opening van hot nneuwe Truis werd bepaald op Dinsdag 18 Juni a.s. Ten slotte machtigde de vergadering het bestuur om over te gaan tot verkoop van* het pand, waarin het weeshuis tot dusverre gevestigd was (Stille Rijn 4). Een uiterst leerzame instelling. Menigeen zal zich nog het drijvend school museum „Klein Artis" van de Vereeniging „Natura. Arlis" herinneren, dat een viertal jaren geleden een bezoek aan de Sleutel stad bracht en zich gedurende eenige dagen in een grooten toeloop verheugen mocht. Datzelfde schip heelt thans weer de oude ligplaats in het Galgewatcr nabij de Blauw- poortsbrug ingenomen en is vanaf heden ter bezichtiging opengesteld. Het museum, dat o.m. inzendingen her bergt van de Ned. Nat. Historische Ver., het. Koloniaal Instituut, het museum „Natura Docet" le Denekamp, het Ned.-Indisch Mijn- bouwwezen, de Ver. tot behoud van Natuur monumenten en de Landbouwhoogeschool te Wageningen, moge er uiterlijk precies een der uitzien als vier jaar geleden, inwenJig is er veel veranderd en vooral veel uitge breid. Wat er eigenlijk allemaal te zien en te bewonderen is, laat zich minder gemakkelijk beschrijven dan bezichtigen. Fraaie collecties roofvogels, in- en uit- heemsche schelpen, kopskeletten van groote roofvisschen en reptielen, twee welvoorziene terraria met levende slang-, smaragd- en doornstaarthagedissen, ringslangen, schild padden, enz.; voorts fossielen, prachtige vlinderverzamelingen, zeer vele vogels, in- heemscfi zoowel als exotisch, een schitte rend duindiorama, dat een aardig beeld geeft van de flora en fauna op hel eiland Texel en ten slotte een Moluksche zeeluin met prachtige koralen enz. Wat voorts in het bijzonder de jeugd be lang zal inboezemen, zijn twee alleraardigste Congo-aapjes, die het hier, gezien hun leven digheid, best naar hun zin schijnen le hebben. In hooge mate interessant is ook de af dee ling aquaria, waarin de leider van dit mu seum. de heer W. Deutz zelf bijzonder veel schik heeft. En geen wonder; wie, zooals hij, niet dan met groote moeite bepaalde zeld zame vischsoorten tot voortplanting heeft gebracht, moet daarvoor wel groote liefheb berij koesteren. Waar de toegangsprijs de somma van slechts één dubbeltje bedraagt, twijfelen wij niet of velen zullen door middel van deze reizende tentoonstelling hun natuurhistori sche kennis willen vermeerderen. En vooral de schoolgaande jeugd spreekt aanschouwelijk onderwijs niet veel meer tot het kind dan de „grauwe" theorie? be velen wij een bezoek van harte aan. En ten slotte: H.II. schoolhoofden en on- derwijs-an tori lei ten is dit geen schitterende gelegenheid voor klassikaal bezoek? A.s. Zondagmiddag in „Zcmerzorg". Nu de zomer eindelijk zijn intrede heeft gedaan, is ook de directie van „Zomefzorg" erop uit gelogen om hel Leidsche publiek weer eens iets bijzonders te brengen. En die inzet is goed, want het groot Rus sisch nationaal orkest, dat momenteel onder de auspiciën van het concertbureau dr. Ernst Krauss een lournée door ons land onder neemt en dank zij de bemoeiingen van den heer Batenburg a.s. Zondagmiddag van 36 uur hier ter slede één enkel concert zal geven, mag zich in een uitstekenden naam verheugen. Overal waar het orkest onder leiding van Alexander Michailowsky en het mannenkoor, leider de heer Eugen Emelianoff tot dusverre optrad, oogstten deze Russen uitbundig succes. Behalve Balalaïka-orkèstmuziek en koorzang worden ook soli en dansen in nationaal costuum uitgevoerd. Uitdrukkelijk vestigen wij er de aandacht op. dat slechts één concert wordt gegeven, zoodat men goed zal doen niet eerst de kat uit den boom te willen kijken, doch zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Na de enthöusiaéte loftuitingen in de vaderlandsche pers mag gerust worden vastgesteld, dat wie deze gelegenheid om met dit gezelschap ken nis te maken, onbenut voorbij laat gaan, zichzelf te kort doet. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assi9tent waren vier candi- daten opgeroepen, waarvan slaagde mej. A. II L. Hofman (Den Haag) Ter gelegenheid van de lustrumfeesten van het Groningsche Studentencorps, zal Maandagavond 1 Juli de Leidsche hoog leeraar, prof. R- Kranenburg, in de Martinikerk te Groningen de feestrede houden. Ook het Collegium van het Leidsch Stu dentencorps zal bij deze lustrumfeesten tegenwoordig zijn. Het zal zijn intrek nemen in hotel „De Doelen". Dinsdagmiddag 2 Juli zal het Leidsche collegium receptie houden. Gisteravond tegen acht uur reed de auto van de firma Van Gleef de Janvossen- stceg uit, juist op het oogenblik, dat de Haagsche tram daar de Haarlemmerstraat passeerde, met het gevolg, dat de auto tegen de tram aanreed. Tramwagen en auto wer den beide nogal ernstig beschadigd. De autobestuurder had de tram niet hooren aankomen en de trambestuurder geen signaal van de auto gehoord. .De tram had door de aanrijding eenige vertraging. Gistermiddag even drie uur had op den Haagweg, juist op den overweg van het Staatsspoor een aanrijding plaats tusschen een auto van de firma Jamin alhier en een aulo no. 619G5, afkomstig uit Den Haag en beladen met bouwmaterialen. De eerstge noemde auto werd ernstig beschadigd; o.a, werden de koplichtën afgeknapt. De Haag sche vrachtauto had weini gschade. Over de schuldvraag waren de bestuur ders het niet eens. De politie maakte proces-verbaal op. Cornells, z.v. J. van Dam en C. A. Groe- neveld Hermanns Gijsbertus, z.v. G. J. v. d. Poll en P. C. S. van Leeuwen Hendrik Maria. z.v. J. Semp en G. J. Schafer Gerarda Maria, d.v. W. J. Raaphorst en M. C. Huigsloot Bertha, d.v. C. de Korte eir M. C. v. Zeist Johannes Cornells, z.v. J. de Bruin en C. Stoffelen Johanna, d.v. D. Kletrn en W. Schellingerhout Johan na, d.v. A. de Vogel en J. de Vrengd Maria Christina, d.v. W. Schouten en R. Libochant Izak, z.v. A. van Leeuwen en A. Dissevelt Hendrikus Johannes, z.v. J. van Teijlingen en M. M. van der Heemst Dirk. z.v. N. Dreef en M. J. Teeuweo Rie, d.v. B. Buurman en M. den Hol lander Maartje, d.v. R. H. Schipper en A. Noordervliet Frederik Adrianus, z.v. De Nederlandsch-Eelgische kwestie. (Bin nenland, 3de Blad). Prins Hendrik te Den Helder. (Binnen land, 3de Blad) Den groote fabrieksbrand te Amsterdam. (3de Blad). De gebonwen der Limhnrgsche Handel- Maatschappij te Siltard afgebrand; honderd duizend gnlden schade. Ook een groote fabrieksbrand te Tilburg. (Laatste Berichten, lste Blad). Nadere cijfers over de Belgische verkie zingen. (Buitenland, lste Blad). De Dnitsche rijkskanselier op het socia listen-congres te Maagdenburg. (Buitenland, lste Blad). Nadir Khan roept zich nit tot koning van Aighanistan. (Buitenland, lste Blad). A. de Boer en M. Feitsma Aloysius Maria, z.v. W. A. v. d. Griendt en A. M. E. v. Grevenbroek Johannes Laurentius, z.v. L. W. v. d. Hoorn en H. van Gerven Cornelia Elisabeth, d.v. J. Klink en J. C. van Anihem Hendrik, z.v. J. P. de Boer en S. van Nierop Hendrik Johannes, z.v. H. Karreman en M. P. Vorst Henri Die- derik, z.v. A. M. v. Stripriaan Luïscius m C. C. Knappert Daniël, z.v. A. Cor- nelisse en J. Sloos Hendrika, d.v. A. Paalvast en W .J. A. Mensen Willem Da niël Aotbs., z.v. J. J. J. Devilee on M. J. de Gunst Maria Elisabeth, d.v. A. T. v. d. Voet en M. Zwart Martina Marijtje, d.v. S. v. d. Kwaak en J. M. v. d. Mey Geertruida Johanna, d.v. L. Nieuwenhuysen en J. M. van Rojen Helena Johanna, d.v. P. A. v. Veen en W. Boerman Johannis Marinus, z.v. J. M. de Jong en M. H. Speel. E. J. J. van der Linden jm. en L. J. F. Paddenburg, jd. F. van Schooten, jm. en E. Stouten, jd. H. A. Braakman wedn. en C. J. Jorna jd. P. J. Baars jm. en E. Hom mes jd. W. C. Geradts jm. en J. J. Borre- man jd. D. de Haan jm. en S. M. Vavier, jd. J. Leugering wedn. cn J. v. d. Ree jd. G. v. Manen jm. en J. H. C. Tekolf jd. H. v. Nierop jm. en C. M. Kurpershoek jd. A. Pardon jm. en E. v. d. Vos jd. K. Swanenburg jm. en C. v. d. Wijngaard jd. C. H. v. d. Voort jm. en C. C. de Konink jd. S. v. Wezel jm. en M. van den Berg jd. K. Stakenburg jm. en C. M. M. de KleT jd. J. M. J. Witte jm. en A. A. Groenewegen jd. T. P. Zwetsloot jm. en A M. J. van Velzen )d. E. A. Schelke wedn. en K. M. Bodenhausen jd. A. E. Habraken—Werter, vr. 66 jaar J. M. SliggersFontein, wed. 81 jaar A. E. van Hensbergen, dr. 4 jaar K. Maaskant, zn. 20 jaar G H. Duysent, wed. 77 jaar N. J. van Went, zn. 69 jaar M. J. HopkooperOuwehand, wed. 89 jaar J. van CasselZwetsloot, 59 jaar C. L. Rensen, man 38 jaar A. Nederhoed, Bran- denburgh. wed. 69 jaar H. M. Groenberg, zn. 11 mnd. K. v. d. Meij, zn. 57 jaar, C. P. Bekker, Winkelbediende, Gerrit Doustraat 12 Wed. J. C. SplinterBeu- link en fam.. Heerenatraal 75 M. N. Datoek Pamontjak, Merelstraat 24 A M. Dekker. St. Jacobsgrachl 1 G P M. Goos- sens, Kantoorbediende, Rapenburg 86 S van Gijn en lam.. Stationschef. Stations plein 2 P. G. de Haa9, Part. Verpleeg ster, Pieterskerkhof 24 M. A. Hakkaart, Mauritsstraat 95 W. Hakkaart en fam., Kleermaker, Haarlemmerstraat 4 A. J. M. HeinenZom, Oosterstraat 13a P Hoff man. Dienstbode. Haarlemmerstraat 147 H. J. Juta, Pieterskerkhof 4 N. W. Kerk hof, Fabr.arb., Pr. Wilhelminastr. 27 F. A. van Leeuwen, Dienstbode, le Binneovei,- gracht 15 R. J. M. Lichtveld, Lijsterslr. 8 B. G. P. Luzac, Arts, Vreewijkstraat 9 J. H. Marsé en fam., Metaalbewerker, Levendaal 26a J. E. Nahon, Morsehstraat 55 W C. P. des Tombevan Oordt en fam.. Hugo de Grootstraat 13 W. J Siero, Schilder. Hoogewoerd 160 D. Tflrtmann, Lijsterstraat 8 G J. van Velzen Graniet- werker, Oude Rijn 102 L. J. Verduiin. Verpleegster, Acad. Ziekenhuis M. E. Witmans, Maredijk 145 G. Wouter9, Kan toorbediende, Heerenslraat 34.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1