De roode Kaan kraait weer. todemans rots BURGERL. STAND v. LEIDEN FEUILLETON. X Fabrieksbranden te Beek en Donk en te Tilbarg. heeft aangeboden, mij verzocht had t<;preking daarover in de toenmalige vergadering stipt geheim te houden, j, is evenwel gebleken bij een onlangs ujjeii bespreking met den heer Slager lupr een misverstand in het spel is ge- m. a. w. dat deze aangelegenheid ij in openbare vergadering behandeld binnen worden. Hoewel in de laatst 0jden vergadering besloten is, op het „lel van B, en W. om de Baan mot den ,jen grond voor f. -1-500 aan te koopen, sje de na veel loven en bieden de laag- 'prijs waarvoor de heer Slager deze Jen wil afstaan, niet in te gaan heeft leer Zwetsloot mij verzocht deze aan- ,-enheid, om het groote gewicht der il' nogmaals in een Raadsvergadering nh'angig 'e maken, waartoe ik te eerder „vergegaan omdat ook het College van fn ff. het gewicht deze aangelegenheid 4 |cn volle bewust is. gel is daarom dat deze aangelegenheid ratals te berde gebracht wordt. De ■econdilies voor de Gemeente zijn zeer sir aannemelijker gemaakt vergeleken bij torste bepalingen terwijl ik nu in de ge- mheid ben aan de hand van gegevens -.aak nog duidelijker te kunnen toelich- i In de eerste plaats zullen wij overgaan punt 1 van de agenda n.l. Ingekomen Ben. Binnengekomen zijn 2 missives n H.H. Gedeputeerde Staten houdend dteuring van ingezonden comptabili- 'sbesluilen tot wijziging der begrooting «stjüar 1929. Worden voor kennisgeving npcnomen. Eon schrijven van hot Hoofdbesiuur der I. Muziekvereeniging „St. Matthias" irin het Bestuur verzoekt, gehoord heb- sde dat ten openbare verkoop is aan ge- pen het perceel gelegen aan de Baan in Gemeente, waarop is geplaatst de mu- iktent van genoemde verecn-iging, den A eerbiedig verzoekt of in deze van ïïerntewege geen stappen kunnen wor- i pedaan om het behoud van den legen- ordigen toestand, al ware het slechts iiger male, te verzekeren. Een schrijven n het Bestuur van Warmond's Fanfare sdende adhaesiebetuiging aan dit adres, voorzitter stelt voor deze adressen te .indelen bij punt 2 der agenda. Jchrijvèn van het Hoofdbestuur der R.K. iziekvereeniging St. Matthias alhier hou- cdc verzoek een bepaling te willen vast- llen waarbij het verboden zal zijn tijdens concerten de Baan te berijden met voer en en motorrijtuigen en fietsen met dien ■jtande dat de aan de Baan gevestigde ragehouder van dit verbod zal ontheven rden voor zooveel het betreft het rijden 1 motorrijtuigen. Ook van Warmond'9 afare was een dergelijk verzoek binnen tomen. De voorzitter stelt voor aan het zoek van beide vereenigingen tegemoet 'omen waartoe met algemeene stemmen toten wordt. Binnengekomen was nog de rekening en mtwoording van het Algemeen Armbe- der Ned. Hervormde Gemeente over 5 benevens de begrooting over 1929. Bei jverden conform ingediend vastgesteld. Eij punt 2 der agenda aankoop grond als onbedoeld zegt het lid Heijl er in hét «1 niets voor te voelen de middenmoot tusschen den aldaar slaanden no- itam en de serre te koopen daar hij in tntfval wil meewerken dat bij aankoop Mjk het eigendom der Gemeente over- slop een ander en dit geschiedt toch ge- n de diverse bepalingen en voorbehou den die zijn gemaakt. Hij voor zich is Tin overtuigd dat de zaak toch wel bij ur blijft want als afzonderlijk perceel niemand het koopen om de eenvoudige ■rn dat niemand er iets aan heeft. Bhe heer Zwetsloot zet uiteen, waarom hij voorzitter verzocht heeft nogmaals een Büadering uit te schrijven en brengt een B'-rd van dank aan den voorzitter dat hij spoedig aan zijn verzoek gevolg gege- BD feft. Hij was van meening dat deze ■^gelegenheid in de vorige vergadering ■t geheel afgedaan was en nog wel eens terde gebracht zou worden, doch toen Bti duidelijk gemaakt was dat dit geens- ■?het geval was en het Besluit om niet aankoop over te gaan in die vergadering ■"men was. heeft hij een nieuwe verga ring aangevraagd. In de allereerste plaats ■Me spreker het een groot belang dat de gemeente eigenaar van het perceel grond, liggende aan den Heerenweg wordt. Zat spreker in het Bestuur van de School met den Bijbel hij zou er geen oogenblik aan gedacht hebben het bewuste stukje grond niet te koopen, integendeel hij zou er met den meesten aandrang voor gepleit hebben hierop beslag te leggen. Dit is geen verwijt aan dit Bestuur maar spreker moet hier opkomen voor een algemeen belang en dit eischt dat de Gemeente dit stukje grond koopt. Men heeft het Gemeentebestuur wel eens kortzichtigheid in het niet koopen van grond verweten en dezelfde kortzichtigheid van het Gemeentebestuur van toen zou ons dan na eenige jaren ook voor de voeten ge worpen worden. Het stukje grond is voor speculatie vatbaar, was ik geen Raadslid dan wist ik het nog niet, wat ik deed, elk eigendom zal zoo rendabel zijn als dit per ceeltje. Wij moeten uitschakelen het idee bouwterrein want gekocht als zoodanig is de prijs inderdaad veel te hoog. Het moet dan ook de bedoeling van den Raad zijn genoemd perceel niet aan zijn tegenwoor dige bestemming te onttrekken. Wat de bezwaren betreft die door enkele leden naar voren worden gebracht omtrent het recht van plaatsen van stoeltjes deze gelden al leen bij muzièk-uitvoeringen en feestelijk heden. Werden do::e niet contractueel vast gelegd, dan zou, wanneer van den eigeanar een verzoek binnenkwam zulks te mogen doen, dit toch zeer zeker toegestaan worden. De voorzitter kan zich met het gespro kene door het lid Zwetsloot geheel vereeni gen. Ook hij vindt het een wijs beleid wan neer de gemeente tot aankoop overgaat en kan niet anders dan het voorstel warm aanbevelen. Zijn er soms enkele dingen die den schijn hebben dat ook persoonlijk belang bevoordeeld wordt, dit mag toch niet het algemeen belang dat door aankoop zeer zeker gediend wordt, geheel uitscha kelen. Het lid Heijl is nog steeds niet overtuigd en kan zijn stem aan het voor stel niet geven. Hij neemt nog steeds het zelfde standpunt in als in de vorige verg* dering en toen werd ook zijn standpunt ge heel door den voorzitter gedeeld, hetgeen deze betwist door mede te deelen dat hij juist een geheel andere meening was toe gedaan en steeds voor aankoop is geweest. Wethouder Oudshoorn licht toe, dat-bij de eerste onderhandelingen het stukje grond liggende tusschen de garage en de serre er niet bij was. Hij was van meening, dat. als de Gemeente ook eigenaar van deze strook werd, de heer Van Rijn uit- pad daar ter plaatse zou hebben. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Als gevolg hiervan moet aan den heer Van Rijn trit- pad gegeven worden op het door de ge meente aan te koopen perceel, welke uit weg een breedte moet hebben van 1.75 M. Hij heeft het contract zoo juist door den voorzitter voorgelezen, niet bestudeerd, weet dus niet welke bezwarende bepalingen hierin voorkomen. Zonder meer begrijpt hij het niet en mag en kan er zijn stem zoo niet aan geven. Hij is er niet tegen maar hij wil weten, waaraan hij zijn goedkeuring geeft. Met servituten is voorzichtigheid meer dan geboden. Laten wij daarom met elkaar goed uitkijken wat we doen, laat ons deze zaak eerst kalm bespreken, opuu wij niet in botsing komen met den man van de stoeltjes, den man van het uitpad, den man van de garage etc. Hierna wordt dcor den voorzitter het voorloopige contract nogmaals voorgelezen en de bestaande gemaakte bepalingen aan de hand van een desbetreffend kaartje na gegaan. Hieruit bleek, dat deze bepalin gen geen enkele belemmering tot aanko p inhielden. Het lid Heijl zeidc nogmaals als zijn meening dat de grond veel en veel te duur was, want alleen liet eerste per ceel had voor de gemeente waarde, dat bij de serre koppen wij eigenlijk voor een ander. Wethouder Oudshoorn vroeg of het lid Heijl er dan niet van overtuigd was dat bezit van het perceel een groot belang zou zijn voor de gemeente waarop deze volmondig antwoordde dat dit, voor wat het voorste perceel 'betrof, zeer zeker het g*- val was. Na nog eenige bespreking waaraan alle leden deelnamen, werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 1 stem. (die van het lid Heijl). Hierna deed de voorzitter voorlezing van een schrijven van de Directie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleclricileil te Lei den. waarb:; een nieuw tarief betreffende het gas werd voorgesteld De voorzitter steil voor hiertoe te besluiten wijl het nieuwe ta rief een verlaging van den prijs inhoudt, doch ondpr voorwaarde dat geen andere bij Leiden aangesloten gemeente een voordec- liger aanbieding krijgt - Tevens wordt besloten tot aankoop van een stukje grond van den heer Bos op den hoek van de Warmundaslraat waardoor de toestand, daar ter plaatsp voor het verkeer zeer verbeterd wordt en waarvoor een prijs moei worden betaald van f. 60. Wethouder Oudshoorn die een en ander heeft voorbe reid, licht deze aangelegenheid toe, waarna met algemeene stemmen tot aankoop wordt besloten Mede vroeg wethouder Oudshoorn mach tiging lot het voeren van onderhandelingen tot aankoop van een sproeiwagen. Na eenige bespreking zal eerst geprobeerd wor den of een en ander niet met de waterlei ding kan geschieden. Bij de gebruikelijke rondvraag verzoekt het lid Zwetsloot toepassing der bouwveror dening, dit wat betreft het bouwen in den Zwanenburgerpolder. Ondanks dat hier een bouwverbod ligt. is er een onaanzienlijk krotje gezel. De voorzit Ier zegt toe tot op ruiming hiervan last te zullen geven. Nog werd door het lid Zwetsloot aange drongen op een spoedige verbouw van het Raadhuis, hel in orde brengen van de plant soentjes in de Warmundaslraat en een strenger toezicht op het zwemmen in de Lecde. heigeen alles wordt toegezegd. Tevens zag spreker gaarne dat in de politie verordening een bepaling werd opgenomen dat da-mes niet in manncn-klecren op den openbaren weg of in voor het publiek toe gankelijke localiteilen mogen verschijnen. De verordening zal in dien zin worden ge wijzigd. Hierna ging de Raad in geheime zitting over Voor het diploma A slaagden bij het laatstgehouden Esperanlo-examen in Den Haag de Eerw. Zusters Maria Constance en Maria Salesia van het St. Nicolaasgesticht alhier. WASSENAAR. Knaapje overreden. Bij het verlaten van de school aan de Zijl laan stak Zaterdag de 7-jarige S. plotseling den weg over. Het ventje liep tegen een auto van de firma van den E'lshout op en werd door een der voorwielen overreden. Met in gedrukte borstkas werd de knaap opgenomen en naar een ziekenhuis getransporteerd. De toestand is ernstig. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd- P. J. A. Alkemade on A. H. J. Vesler J. J. van Benlen en E. M. Dobbo F. J. Goldberg en A. van den Heuvel II. A. Moerkerk en W. Pols. Geboren: Cornelis .Johannes Maria, Z. van C P. A. Boijersbergen en C. M. A. Vogelaar Sidney, Z. van S. J. van den Bergh en S M. van den Berg Adriana, D. van J. S. Looijeslijn en G. Öïijhock. Overleden: Maïguelihe de Krabbé, vr. van A. .T. H. Drielsma, 53 j. Abraham Capa- dose, m. van Th. A. Veeren 70 j. Hendrik Meursing, wedr. van L. G. Beriling 7-1- j. .Johannes Adrianus Stakenburg. Z. van J. M. Snijhorst 57 j. ONDERTROUWD. W. Kei 25 j. jm. en A. Karstens 25 j. jd. G. A. Reimernger jm. en S. B. v. Loon jd. T. Helm 32 j. jm. en C'. M. Robbers 23 j. jd. J, W Faas 26 j. jm. en J. v. Hou ten 23 j. jd. J. de Graaf 24 j. jm. en W. J. M. llendrichs 24 j. jd. P. G. Hofland wed. en E. TI. v. Tongeren jd. D. do l'Ecluse 22 j. jm. en J. W. Bavelaar 19 j. jd. J. T. W. Paddenburg 27 j. jm. en W. G. M. v Veggel 24 j. jd A. Siraa 32 j. jm. en J. de Koning 33 j. gesch. A. Mank 31 j. jm. en M. F. Fnlmcr 24 j. jd. F. C. Bursch 25 j. im. en E. G. Alt 23 j. jd. J. T N. Blankenslijn 28 j. jm. en C. Kapaan 25 j. jd. M. Vinkesleijn 22 j. jm. en F. Eeitsma 22 j. jd. J. C. Laterveer 23 j jm. en A. Keijzer 21 j. jd. W. F. Stouten 27 j. jm. en A. v. Ham 23 j. jd. W. v. Duurén 25 j. jm. en P. Landesbergen jd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zeer felle brand gewoed bij de N.V. van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk. Omstreeks twee uur in den nacht werd de brand ontdekt door den diensldoenden brandwacht. De Beek en Donksche brand weer was binnen tien minuten ter plaatse en gaf spoedig water; zij was echter tegen dezen brand, die een zeer groolen omvang dreigde aan te nemen, niet opgewassen. Onmiddellijk werd dan ook de brandweer van Helmond gewaarschuwd, die spoedig met twee molorspuilen ter plaatse was. Tn ^totaal werd met 7 stralen water gegeven. Het blusschingswerk stond onder leiding van den lechniëchen directeur der firma, den heer H. van Th iel, die tevens brand meester is. Het vuur werd het eerst ontdekt in de machinefabriek, die hoofdzakelijk voor re paratie en nieuwbouw is ingericht.. Hier stonden ongeveer 30 werktuigmachines van de modernste constructie, die tevens dien don voor dc reparatie van 300 productie machines, waarover de grootste draadnagel- fabriek in Nederland beschikt. (Zij brengen ongeveer tOO.OOO Ion volgens het modern ste Amerikaanschc productie-systeem op.) Deze werktuigen waren in een minimum van lijd een prooi der vlammen, benevcn* eenige in aanbouw zijnde nieuwe patent machines. Kromgetrokken en verbogen, slaan zij nu bedolven onder de ingevallen muren. De schade alleen door dc vernieu wing van deze werktuigmachines wordt ge raamd op f. 100 000, terwijl de geheelc schade, die door den brand is aangericht 400.000 lot 500.000 gulden beloopt. Het vuur breidde zich zeer sneb uit en achtereenvolgens werden de magazijnen, de iimmerwjnkel, de houtopslagplaals, dc mo- dellenzolder, een olie-opslagplaats en ten slotte ook de galvaniseerinrichting door het vuur aangetast. De magazijnen, waar de ge reedliggende goederen, zooals draadnagels, draad, emballage-artikelen enz., waren op geslagen, kregen veel waterschade. Onder de stoommachine, die zelf ook beschadigd werd, stond in den kelder na de blussching meer dan een halve meter water. Dank zij liet krachtig optreden van de directie der fabriek, gesteund door de ar beiders, die in allerijl in het nachtelijk uur waren komen opdagen, heeft de brand geen grootere uitbreiding aangenomen. Om half drie Zondagnacht bereiklc het vuur zijn hoogtepunt. Toen vielen dc daken van liet middengedeelte der fabriek, die langs de Zuid-Willemsvaart ligt, in, ook de muren stortten in. De vlammen sloegen hoog op en nu en dan ontploften bussen chemicaliën. Het vuur loeide en brulde. Het was »een machlig schouwspel dot door een zeer groot aantal nieuwsgierigen werd gade geslagen. Het geheele middengedeelte der fabriek is uitgebrand. De eleclrischc har.ghaan- transportinrichting is voor een groot ge deelte vernield. Het blusschingswerk duurde den goheelen nacht voort. Togen vijf uur in den ochtend kon dc brandweer van Helmond inrukken en het na-blusschingswerk overlaten aan de fabrieks-brandweer en de brandweren van Beek en Donk. die, al hebben zij wei nig capaciteit, uitstekend werk hebben ver richt. Aan dc Helmondsclie brandweer, die uitstekend geoutilleerd is, hetgeen met het oog op de vele branden in deze stad ook wel noodig is. in 1928 woedden in Helmond niet minder dan 6 groote fabrieksbranden) is het te danken, dat niet ook de overige gebouwen van de fabriek een prooi der vlammen werden, zegt de ..Maandagmorgen" Den geheelen Zondag hebben dc fabrieks- brandweer en de brandweren van Bock en Donk de gloeiende en smeulende puin- hoopen nat gehouden. De vele nieuwsgieri gen, werden door de gemeenle- -n Rijks politie van Beek en Donk. geassisteerd door den maréchaussée uil Helmond op een af- sland gehouden. Op de fabriek werkten 350 arbeiders, die voorloopig het werk niet zullen kunnen hervatten. Naar het blad van betrouwbare zijde ver neemt zal de directie evenwel alle pogingen in het werk stellen om de arbeiders zoo spoedig mogelijk weer aan het werk te stellen. Hoe lang de stagnatie zal duren is nog niet te zeggen. Nog valt te melden, dat de voorraad der fabriek 3 A 4 ton bedroeg, die veel brand en waterschade kreeg. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Tilburg, waar verleden week zes ar beiderswoningen in de asch werden gelegd, brak Zaterdagavond brand uit in de deken- fabriek der firma Pessers van Zuylen. De brand is ontslaan in het wolmagazijn, dat was gelegen boven een gedeelte van fabriek waarin zich onder een 19-tal weef getouwen bevonden. Dit gebouw is pl.m. 35 meter lang. Het vuur werd onmiddellijk mei een tien- lal stralen bestreden en het is dan ook aan liet krachtdadig oplro'dcn van de brandweer Ic danken, dal dc brand tot het gebouw waarin deze is ontslaan, is beperkt kunnen ■blijven. De brand onlslond in het nieuwe gebouw, terwijl het oude gebouw slechls door een gang van 31/* meier breedte hiervan is ge scheiden. Het is de brandweer gelukt met levensgevaar van een viertal spuitgasten welke zich in den top van de ladder bevon den het oude gebouw, dat nog met riet i? ondcrschoten, door voortdurend nalhouden van den ondergang te behouden. Om ruim halfelf kon men den (ocsland overzien, doch er moest don geheelen naclvt nog worden nagespoten, zoodat gistermor gen om 7 uur de laatste spuit kon inrukken. De schade bedraagt aan wol, garens, weefstoelen enz. Tllim f. 600.000, hetwelk echter op beurspolis is verzekerd. Naar de eigenaar van de fabriek mede deelde zal er g^en personeel werkloos wor den. daar indien er toestemming verleend wordt van de arbeidsinspectie het personeel in de «andere Fabriek met het twee of drie ploegenslelsel aan het werk kan worden ge houden. Hedennacht'brak te Amslerdam brand uit op den Achterburgwal 75. Dit perceel is bij verschillende huurders in gebruik. De brand woedde aanvankelijk op de tweede verdie ping. waar de heer Bremer zijn magazijn heeft van wollen goederen. Hel vuur vond hierin rijkelijk voedsel, baande 2ich een weg achteruit; de vlammen tastten via een binnenplaats ook de derde verdieping aan, waar een woonkamer is van den heer II. van Viegen, die daarboven een sigarenfabriek heeft. De brand werd krach tig bestreden en bleef aldus beperk! lot het middengedeelte van het gebouw. Hel mid dengedeelte der tweede verdieping brandde geheel uit; ook de daarboven gelegen zon even genoemde kamer. De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt de schade. Te Maastricht zijn de magazijnen van den drogist ïmmekeppel en den kolenhande- laar Beckers geheel uitgebrand. Twee paar den en twee motorrijtuigen verbrandden eveneens Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. Te Enschede onlstond brand in de mou- belbcrgplaals van den heer I. de Beer aan de Korte Gelferlatrant. Spoedig stond do bergplaats in lichte laaie, daar do vlammen grelig voedsel vonden in dc daar aanwezige materialen. De meubelwerkplaats brandde gelieel uit. Verzekering dekt de schade. In de Regenboogslraat te Zierikzoe brandde oen schuur met daarnaast gelegen wagenhuis af. (oebehoorend aan Joh. Music. Verzekering dekt de schade. Te Dragslercompagnie is de voor eenige jaren nieuw gebouwde boerderij van den lieer E. J. v. d. Berg door den bliksem ge troffen en afgebrand. Een koe en vijftien broedende kippen kwamen in de vlam men om. zijn bril opzette en er zich over heen boog Na verloop van een minuut keek hij op en zei: ..Tk kan er geen kop of staart aan vast maken. Het is duidelijk genoeg te lezen, maar liet is nonsens. Kijk zelf maar een;." Ik boog mij over zijn schouder heen en hier volgt wat ik zag: De rand van den gesp was versierd mc-t een rand van bloomen en beesten. allo beelderig klein. Binnen dien rand was met veel minder fijne leIters een opschrift ge schreven, duidelijk genoeg te lezen, of schoon men er geen touw aan kou vas!- knoopen. Het waren vijf.regels, van dre woorden ieder, aldus: Maan. Einde. Zuid. N. N. W. 22 Voet. Noord. Zijde. O. Diep. Te. Punt. Water. 1 */2. Uren. Ik las de woorden wel twaalf maal over en daar ik steeds geen oplossing kon vinden, wendde ik mij tot oom Lovedav. „Jasper, zei hij, „mij dunkt die woorden zijn nonsens." „Dal vind ik ook, oom." ..Luister, Jasper. Dit is klaarblijkelijk /naar de helft van den gesp die door je va der gevonden werd. Dat is zoo klaar als d° zon. De vraag is nu maar: Waar is de andere helft gebleven? en hel haakje, dat in dit oog moet passn? Bedenk nu een? jongen, of dit alles was wat die vent. die Railton. je gegeven heeft." „Ta, dat was alles." ..Weet jp dal heel zeker?" „Heel zeker." (Wordt vervolgd). 3—2 Naar het Engelsch van A. T. QUILLER—COUCH. 'October, halfvier. Ik kon die werke- ;,'fid met langer verdragen en ging dus ynaals de kampanjeladder op. Royerson rjm het roer en Railton stond met hem 6pralen. Hij had een flesch in de hand en zeer opgewonden. Ik zag Colliver eerst n maar toen ik opkeek naar het want r iets heel merkwaardigs. Er zat een rf 'n'de masl Kelly, in slaap naar het f "?n- Colliver klom naar hem toe, nut F in zijn mond en was nog maar een r1 meter van hem vandaan. Ik schoot, r-r miste-, maar ik alarmeerde Kelly die rynr.j en greep een blok dat hij had lo->- om zich te verdedigen. Op het- t.e °°2enblik stormden Railton en Col- r «aar mij toe. Toen ik achteruit lien r ?!de ik. hel schot ging af en ik geloof E. K°yprson raakte, die de voorste was. L'Men samen de (rap af. bij boven on fcf, !l 'atelde mij woedend toe met zijn (fc-t P oogenblik hoorde ik een gc- K; a«chfelen en de hand van mijn aan- ËL'r 'lef plotseling los. Hij viel achterover ii,AaiUon aan. die waggelend volgde en Ei}.' s ^en tijd bij de huideur te komen mL?evrouw' Ooucanen met een gewe r Küft siond {p wachten. Voordat wit Kf konden sluiten schoot Golliver die aan de trap stond en zij viel ach terover de hut in. Ik sloot de deur; daar lag zij met een wond vlak onder het hart. Zij kon nog even naar haar kind wijzen voordat zij stierf. Hebt ge ooit zoo iels vrceselijks bijgewoond? 10 October. Ik heb den geheelen nacht wakker gelegen en getracht het kinjü le kal- meeren en teven? een oog te houden op de schavuiten Het schip slingert geweldig, de arme dooden worden van deri eenen kant naar den andere geworpen. Tegen den mid dag-hoorde ik een gil op het dek en dacht dat Kelly van uitpuiling in zee was geval len. Hel geweld in hel voorkasteel is afschu welijk. Ik denk, dat er dooden bij zijn. 11 October. Het kind is stervende. Fr woedt een vreeselijke storm en met deze be manning heeft het schip geen kans er goed af te komen, indien wij ergens in de buurt van land zijn God zij ons genadig!" HOOFDSTUK XI. Wat er op de gouden gesp le lezen stond; en lioe ik den grooten sleutel naar beneden haalde. .Dat was het einde van het dagboek van mijn vader hel eindigde in een tragisch stilzwijgen, een stilte afgebroken door de echo van dien akeligen gil, die naar land werd overgebracht op de vleugelen van den storm en nu in tegenwoordigheid van dezen stommen getuige, eindigde met het woord' „moord". Ik behoef niet uil te weiden over de indruk dien de lectuur op ons maaklp Er was weinig gesproken of opgemerk: onder de lectuur: maar nu stokte oom Love- day's stem, mijn eigen ademhaling hijgde en terwijl het verhaal voortging stroomden de tranen over ons beider wangen bij het lezen van de lieve woorden en boodschappen tot Margery. Ik zeg, dat wij beiden schreiden en dat is zoo. Maar ik kon er niets aan doen, mijn jeugdig hart zwol en pijnigde mij totdat de tranen uit mijn oogen sprongen en toch zwol in mijn hart een gevoel van killen haat. Ja. het was droevig genoeg, dat besef ik nu ik er over nadenk. Dat de hand. die deze ont roerende regelen schreef, nu koud was en stijf het oor, waarvoor die lieve woorden be stemd waren, ze niet meer kon hooren, dal aan al de warme hoop en verwachtingen een eind zou komen naast dat bed. waar man en vrouw dood ter neder lagen ach! dat was zoo tragisch. Maar daar dacht ik op dat oogenblik niet aan of ten minste maar zeer flauw. Ilaat, machlelooze haat was het eenige wat mijn jeugdig hart vervulde toen bel dagboek ten einde was gelezen, haat en geen ander gevoel vervulde mij toen oom Loveday plotseling zweeg, de bladzijde om sloeg om meer te vernemen, niets meer vond en zweeg. Eenmaal had hij even opgehouden met lezen om een nieuwe kaars te vragen. Juf frouw Busvargus bracht er een. slak haar aan en ging weer weg. Dit was ons eenig oponthoud. Joe Ro^caria was nog niet uil Pnlkimhra terug; wij waien dus alleen in de toenemende duisternis en met de verschrik king van het verhaal. Toen oom ophield met lezen zweeg hij langen lijd Eindelijk strekte hij de hand uit naar zijn nijp stopte die en keek op. Zijn vriendelijk gezicht was nat van tranen, dikke tranen slonden nog in zijn oogen. „Vermoord zei hij. „vermoord." „Ja vermoord!" herhaalde ik. Maar wij. zullen dien wrpedaard te pak ken krijgen." riep hij uil, terwijl hij met zijn vuist op tafel sloeg. „Wij zullen hem wel krijgen met al zijn gemeene streken, niet waar jongen?" „Nog niet," antwoordde ik, „hij is op het oogenblik ver weg. Maar wij zullen hein krijgen; o ja. wij zullen hem krijgen." Oom Loveday keek mij een oogenblik vreemd- aan en herhaalde: „Ja. ja, wij zullen hem krijgen, dat staat vast. Joe Roscaria heeft zeker alarm ge maakt vóórdat hij nog ver weg kon zijn. E:i dan le moeten denken," voegde hij er bij. de hand opheffende, „dat ik gistermorgen nog met dien schurk heb gepraat alsof hij een ongelukkig slachtoffer was van de zee!" Ik weet zeker, dat oom betreurde zooveel mooie woorden aan hem verspild le hebben en inderdaad, hij was zelden zoo welspre kend geweest. „Paarlen, paarlen voor de zwijnen! Zwij nen I zeg ik. Slangen, of is het niet een b=- leediging voor een ölang zijn naam Ie geven aan zulk een vent als Colliver. Wat zeg je er van Jasper?" „Wij zullen hem krijgen 1" „Jasper, mijn jongen." zei hij, terwijl hij mij voor den tweedon keer vreemd aankeek, „je moet liever naar bed gaan. Probeer wal te slapen, arme jongen wat denk je ervan?" ..Tk bedenk, dat wij den gesp neg niet bekeken hebben.antwoordde ik. „Beste jongen, daar heb je gelijk in; je hebt alweer gelijk. Laten wij hem bekij ken." Het stukje metaal geleek, zooals ik reeds gezegd heb. op de helft van een ceintuur gesp mei een holte maar geen daarin pas sende haak. Eenigszin? langwerpig van vorm. Ilij glom helder bij Jiet kaarslicht, toen oom hem met zijn zakooek oppoetste,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7