GEMENGD NIEUWS. nksteren en nieuwe haring. bit het zwemmen verdronken. bekneld geraakt. buitenlandsch gemengd. auto temidden der toeschouwers. uit de vliegwereld. verduistering van een millioen francs. noodlottige vergissing. familiedrama? drie personen verbrand. hevige onweders boven mecklenburg. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 Mei 1929 Tweede Blad No. 21224 I TER HERINNERING aan den voor vijf jaren vermoorden Miaanschen socialist Matteotti is te Weenen een monu ment onthuld, ontworpen door den beeldhouwer Charaux. Inzet: Matteotti. MGR. PIZZARDO, die Mgr. Pacelli als Pauselijk Internuntius te Berlijn zal opvol gen, daar laatstgenoemde voor het be zetten van een kardinaalszetel naar Rome geroepen zou zijn. EEN GEWELDIGE FABRIEKSBRAND woedde in den nacht van Zaterdag op Zondag bij de N.V. Van Thiol's Draadindustrie te Beek en Donk nabij Helmond. Het fabrieksgebouw met zijn kostbare installatie was spoedig een prooi der vlammen. De aanblik op Zondagochtend. Ben protest tegen het artikel van dr. Van der Laan. s heeren G. den Duik Jasp.zn., haring- |*iec) en A. Wassenaar, Corn do Jong Jb. van Duijn, W. Schaap, G. van der Ij. Joh. den Heijer, W. den Ilcijer, B. t^laar, Jan van Duyn, P. Langmuur, haringventers te Katwijk aan Zee, fijnen ons naar aanleiding van. het arli- l^an Dr. A. van der Laan. directeur van [Gemeentelijke Vischvoorziening te Am- ra. geplaatst in ons blad van Vrijdag ■overgenomen uit het tijdschrift „Voeding [Hygiëne" en in vervolge op ons bericht "Zaterdagavond, het volgende: N het artikel van den heer v. d. Laan K dat deze al bijzonder slecht op de van de zaak is. R spreekt pertinent logen, dat er Itóór Pinksteren al nieuwe maatjesharing T zijn. „Alles wat voor nieuwe haring pocht wordt, zegt del heer v. d. Laan, is p haring van het vorig jaar." r'H jaar hadden we een vroege Pinkster, |oa 20 Mei. IpP Zaterdag 18 Mei werden II.TL MAL de joingm en Koningin-Moeder reeds de nieuwe maatjesharing aangeboden, Ts Per vliegtuig werden ze aan IX. M. de in Zwitserland vertoevend, be- T" Zie het Visscherijblad van de Nieuwe pdingsche Courant van 22 Mei 1.1. Het Naricht van 18 Mei in dat zelfde blad f Aieuwe maatjesharing f. 61.3049.90 F kantje. f''jr hen die niet weten wat een kantje l/H °Pgomerkt. dat dit een niet geheel lOfl ig_ 1^ 2i) hier medegedeeld, dat de haring dingen aan de markt wordt gekeurd J groep Rijkskeurrheester.- van ver- ■jj,;rang en staat fct011 bevooroordeeld lezer zal nu toch f overtuiging zijn gekomen, dat de p Laan niet voldoende op de hoogte ba! Laringbedrijf is, anders zou hij den groot-en kleinhandel daarin, niet hebben. besluiten met het slot van het e^£cht in het visscherijblad van de /laardingsche Courant van 24 Mei ^"Hdende: I boeren in dit jaar bedragen te Vlaar- dingen in 4 reizen 793 kantjes; kustplaatsen niets. Tegen 1928: te Vlaardingen in 15 reizen 698 kantjes, totaal 5-413 kantjes. De prijzen waren in het vorige jaar van f. 4 tot f. 12 per kantje, terwijl ze nu varieer den van 20 tot 45 gulden per kantje. De kwaliteit laat niet te wenschen over en de vooruitzichten zijn werkelijk goed te noemen. Geconstateerd kan nu reeds wor den, dat het vroege uitvaren ter haringvis- scherij in massa, zooals we dat nu reeds enkele jaren achtereen gezien hebben, on verbiddelijk tot slechte resultaten moet leiden, terwijl het uitvaren op later tijdstip, zij het dan met enkele uitzonderingen, aan he't geheel ten goede zal komen. Zaterdagmiddag is bij het zwemmen in den Rijn te Iluissen de 13*-jarige' Aren-cis uit Angeren verdronken. Na een ruim uur dreg. gen is het lijk gevonden. Kunstmatige adem haling mocht toen niet meer baten. Tc JJniuiden geraakte een werkman bij het vervoer van materiaal op de terreinen van den nieuwen sluisbouw Lusschen twee groole kranen bekneld, waardoor zijn dij been verbrijzeld werd. De gekwetste is in bet St. Anlonius-Ziekenhuis le IJmuiden (Oost) opgenomen. „Wat hoor ik!" zei mevrouw tot haar dienstbode. ,,dat je verloofd bent?" „Dat i9 zoo, mevrouw". „Nu, als hij een brave jongen is.' heb ik er niets tegen Ik feliciteer je dan." „Dank u, mevrouw." „Zict-ie er goed uit, je Kloris?" „Hij heet geen Kloris, maar Piet." Mevrouw glimlachte en herhaalde: „Heeft je Piet een kap gezicht?" Het. onverwachte antwoord van Grada was: „Dat weet ik niet. mevrouw. Ik heb hem nog nooit met een gewasschen gezicht gezien, mevrouw. Hij is schoorsteenveger." Bij de te Zittau gehouden auto- en mo torraces is een auto temidden der toeschou wers gereden, waarhij vier personen wer den gedood, 6 ernstig en 8 licht werden ge wond. Onder de gewonden bevinden zich ver scheidene kinderen. Verbetering van records. - Vermiste vliegers ternggevonden. Op het vliegveld der Junker-fabrieken te Dessau werd gistermorgen een poging ge daan* om het absolute hoogterecord voor vliegtuigen zonder nuttige belasting, dat thans op naam staat van den Amerikaan Champion op 11,750 meter, welk record is erkend door de Fédération Aéronaütique Internationale, te verbeteren. De Duitsche vlieger Willy Neunhofer be reikte met een Junker-toestcl W. 33 een hoogte van 12.500 meter. De juiste hoogte kon eerst gecontroleerd worden nadat het toestel weer op den grond was gekomen, v/aar de verzegelde luchtvaart-instrumen ten door de hoogste instantie der bevoegde sport-autonteit werden gecontroleerd. Van de vlucht is proces-verbaal opgemaakt door den officieelen vertegenwoordiger van den Duilschen Luchtraad, Von Linsingen, en dit verbaal zal door den Duilschen Luchtraad bij de Fédération Aéronautique Internatio nale worden ingediend met het verzoek, het te willen erkennen. De recordvlucht van Neunhofer was de systematische voortzetting van de reeks proefhoogtevluchten, waarmee reeds verle den jaar begonnen werd en waarbij spe ciaal proeven genomen werden betreffende de werking van den motor in een ijle at mosfeer, den invloed van temperatuursver schillen van 50 tot 60 graden Celsius op de bestuurbaarheid en de reactie der ver schillende onderdeelen en betreffende de verschillende wijzen van brandstofverbruik. Ter vermijding van het gevaar van be wusteloos-worden ingeval de zuurstof-toe voer in het ongereede raakt is. aan het stuurrad een inlerruptor-knop aangebracht, welke, wanneer de piloot het bewustzijn zou verliezen, den motor zou uitschakelen en het zeer stabiele vliegtuig in glijvlucht zou brengen. Onder het gejuich van een duizendkop pige menigte is het onlangs door de „Question Mark" gevestigde duurrecord voor vliegtuigen door de „Fort Worth" ge broken. Zooals de „Question Mark" is ook de „Fort Worth" door middel van tanks door andere vliegtuigen in de lucht van benzine voorzien. De piloten van de „Fort Worth" hebben gedurende hun vlucht reeds zeventien malen in de lucht benzine laten bijvullen. Zij zetten hun vlucht nog steeds voort en hopen 200 of misschien zelfs wel 300 uur in de lucht te kunnen blijven. Uit Washington meldt men, dat de luite nant van de Amenkaansche marine Tom Linsen alle bestaande snelheidsrecords voor militaire watervliegtuigen heeft gebroken. Over een afstand van 100 mijl werd met een gemiddelde snelheid van 175.75 mijl gevlogen. Het snelheidsrecord van 139 K.M. p. uur dat op naam stond van de vliegers Ferru- rin en Delprete is gebroken door de vliegers Weiss en Girier die te Parijs zijn geland na een vlucht van 5000 K.M. te hebben afge legd in 26 uur en 41 minuten, dus met een gemiddelde van 185 K.M. per uur. Het vermiste vliegtuig met de twee Australische aviateurs Moir en Owen is ge vonden op ongeveer 160 K.M. ten Oosten van Port Darwin. Beide mannen verkeeren in goede gezondheid. Naar men weet, wa ren de aviateurs een week geleden uit Ne- derlandsch-Indië naar Port Darwin ver trokken, alwaar zij echter niet aankwamen. Naar de vliegers verklaard hebben, heb ben zij den vuurtoren van Capedon in het donker voor de lichtsein eb van het vlieg veld Port Darwin gehouden. Daarop waren zij geland. Ilun toestel werd beschadigd, maar de inzittenden bleven ongedeerd. Zij hebben sindsdien in den vuurtoren ge woond, zonder kans te zien met Port Dar win in verbinding te treden. Een beambte van den Banque de l'Union Parisienne heeft met behulp van zijn zuster en een koopman deze bank voor 1 millioen francs opgelicht door het invullen van Val se he posten. Een stuurman van e'en te Regensburg ge-« vestigde stoombootmaatschappij, gaf een dol- lega, die aan maagpijn leed, in plaats van bitterzout, bij vergissing bariumc'hlorid. De man en ook do vrouw van een matroos namen hiervan een klein gedeelte, waarop zich spoedig vcrgiftiginsverschijnsclen voor deden, zoodat beiden naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De man is intus- schen reed9 overleden. De vrouw bevindt zich buiten gevaar. De stuurman zal zich voor het gehecht te verantwoorden hebben. De bewoners van een huis te Schöneberg namen Zaterdag een sterke gaslucht waar.. Bij het binnengaan van de vertrekken van een daar woonachtigen handelaar, dic-i thans op reis is, vond men zijn vrouw en haar drie kinderen dood. Uit de verklaringen van vrienden en familieleden blijkt, dat echte lijke twisten de vrouw wellicht tot dezo daad hebben gebracht. Te Bombay i9 gisterenmorgen brand uit gebroken in een film-atelier, doordat eenige film9 vlam vatten. Twee Mohammedaansche dahseressen, die naar het atelier waren gekomen in do hoop webk te vinden als film-actrices, en een man, dio hun muziek leverde kwamen in de vlammen om. De pogingen om hen te redden waren vergeefsch. Hevige on\veder9, die van storm en hagel slag vergezeld gingen, hebben Vrijdagavond boven Mecklenburg gewoed. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn 7 gebouwen door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Picher, bij Ludwigslust liepen tengevolge van een wolkbreuk de kelders onder. De hagel heeft op de velden groote schade aan gericht. Bij Karstaedt, in het Z.W. van Meckel en burg. werd een koeherder door den bliksem gc-dood. Door den storm zijn vele electrische draden en telefoonlijnen gestoord. BIJ DEN KAMPIOENSCOMPETITIE-WE DSTRIJD SPARTA- FEYENOORD (0-2) welke gistermiddag in het stampvolle Spartastadion te Rotterdam werd gespeeld, stond het publiek zóó opgepropt en was het zóó warm, dat politie den voetbal- enthousiasten langs het lijntje" emmers water moest offeeren. OP HET BRAASSEMERMEER werden gis teren de Hollandia-zeilwedstrflden gehouden. In de regeniboogklasse wist de „Hollandia" (No. 39) beide rat es te winnen. Nummer twee werd telkens 1de Braassemermeer (No. 40).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5