Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Mei 1929 Tweede Blad No. 21223 OUD- EN NIEUW LEIDEN. GEMEENTEZAKEN. EN THANS HET GROOT-RUSSISCH NATIONAAL ORKEST met mannenkoor en dansgroep (Orkest- dirigent A. Michallowsky) (Koordirigent E. Emeljanoff) dat onder auspiciën der N. V. Int. Concertdirectiei Ernst Krauss binnenkort een touraée door ons land zal maken. DE EERSTE DAG DER HOLLANDIA-ROE1 WEDSTRIJDEN te Alphen a/d. Rijn, welke ook heden werden voortgezet, bracht in het nummer Jonge Vier B, tweede heat, be staande uit De Laak, Triton en Argo, een overwinning van Triton, dat vóór De Laak door de finish ging in 7 min 27 3/5 sec. VOORHEEN HOOGSTRAAT, HOEK NIEUWE RIJN BENOEMINGEN EN ONTSLAG. Voor d© benoeming van een lid van het 'jut der Vereen tot bevordering van Bouw van Werkmanswoningen worden gedragen, de heeren: lo. Prof. mr. R. uenburg (aftr.)2o. mr. C. J. Goudsmit. ton, voor lid van het bestuur der Ver- $0? „De Ambachtsschool", lo. ir. A. Touw (aftr.); 2o. de heer P. M. J. van fem, voor lid van de Commissie voor Bewaarscholen, ter voorziening in de va- ontstaan door het overlijden van beer M. van Wamelen. de heeren: lo Huibregtsen-, 2o. A. Uitienbroek. tor den heer Nic. F. Kooistra, onder- Kr aan de Vrouwenkerksteeg A is we- 5 eene benoeming als hoofd eener o. 1. tol te Amsterdam eervol ontslag ga- B. en W stellen den Raad .voor dit op nader te bepalen tijdstip te ver- sen. JOSTELOOS GEBRUIK VAN EENIGE WKALEN DER STADSGEHOORZAAL. ^enal? vorige jaren verzoekt ook thans wr het bestuur van het Genootschap M. G bet kosteloos gebruik van eenige loka- 1 van de Stadsgehoorzaal ten behoeve D bet houden van de jaarlijksche alge- •D? vergadering en van de lentoonstel- '1 van werkstuken door de leerlingen ver- ardigd. eQ W. stellen voor aan het verzoek te wen. OOK HET LEIDSCHE VUIL NAAR DEN AKKER. Een overeenkomst met de gemeente voorgesteld. kift bekend is, hebben B. en W. ten nPn iare een Commissie ingesteld, onder przitterschap van den Wethouder van *ric*?e. aan welke Commissie werd op- te onderzoeken, hoe de verwijde rd van de vuilnis in de toekomst het P zou kunnen geschieden Deze Com- fc b^eft den 30sten April j.I haar rap- f uitgebracht zij geeft in overweging te Pjweo dat dp Vuilverhranding wordt fe?*eD een conlraf,l me* g^mpenie L*J°°P wordt aangegaan betreffende E 0er van de vuilnis naar een plaats !?enuopntp Leiden De gemeende C* Jr stelt zich voor dien afvoer te Mueden naar de uitgestrekte riet - onder d:e gempente. welke met de Lzullen worden opgehoogd en aldus. k,'D vsrdere landbouwkundige bewer- Cj,| 7oor tuinbouw zullen worden ge- fe,2e/Paakt' gelijk elders ^eeds met suc- r rachiedt Aan de hand van het rapport van de Commissie deelen B. en W. het volgende mede: De gemeentelijke vuilverbranding, welke tot de eigendommen van den gemeente lijken Reinigingsdienst behoort, doch voor rekening van dien dienst geëxploiteerd wordt door de Stedelijke Lichtfabrieken, is een vrij kostbare inrichting: in 1927 bedroe gen hare uitgaven f 62.600. hare inkomsten f. 18.400. zoodat het bedrijf een nadeelig saldo opleverde van f. -14.200. Hierbij komt nog. dat dit nadeelig saldo in de toekomst nog aanmerkelijk zal worden verhoogd, doordat in de jaren 19291931 geleidelijk zal moeten worden voorzien in het aanbren gen van een zuigtrekinstallatie met asch- vanger. vergrooting van de verbrandings capaciteit. vergrooting van de bunkerings- capaciteit en het aanschaffen van een re serve loopkraan; met deze voorzieningen, welke voldoende zouden zijn voor 10 jaar, zou een kapitaal gemoeid zijn van f. 89 300. waardoor het boven becijferde jaarüjksch nadeelig saldo van f 44.200 van 1931 af zou stijgen tot f.52 000 Waar nu anderzijds de bovengenoemde inkomsten van de vuilverbranding, welke bijna uit sluitend gevormd worden door den prijs, welken de Lichtfabrieken voor den afgeno men sloom betalen, in de toekomst lager zullen worden in verband met het steeds verminderend belang van dien stoom voor de Lichtfabrieken, gelijk in het rapport van de Commissie nader is uiteengezet, ligt het voor de hand. dat middelen werden be raamd. om tot een goedkoopere wijze van vuilverwijdering te geraken. Dal deze middelen juist nu werden be raamd. vindt zijn verklaring daarin, dat de gemeente bij bestendiging der Vuilverbran ding. gelijk vermeld, thans voor de boven genoemde uitbreidingen en verbeteringen daarvan een nieuw kapitaal van circa f. 90 000 zou moeten aanwenden, terwijl aan den anderen kant de Electrische Cen trale. welke aan de Vuilverbranding grenst, voor uitbreiding behoefte gaat gevoelen aan het desbetreffende terrein met gebouw. Laatslvermelde omstandigheid is overigens ook daarom voor een verandering in het systeem van vuilverwijdering gunstig, om dat thans de Vuilverbranding door de Licht fabrieken tpgen de boekwaarde (per 1 Ja nuari 1929: f 161 506"* kan worden over genomen met welke regeling ook Commis sarissen der Lichtfabrieken zich accoord hebben verklaard, zoodat de exploitatie rekening der nieuwe wijze van vuilverwij dering niet hehnpft te worden bezwaard met uitgaven ter zake van de kapitalen welke op het oogenblik in de tegenwoordige Vuil verbranding zijn belegd. Tenslotte vermel den zij nog dal in de laatste jaren in toe nemende mate gunstige ervaringen zijn ver kregen met de aanwending der stedelijke afvalstoffen voor landbouwkundige doe' einden, zoodat deze sociaal nuttige wijze van vuilverwijdering thans meer op den voorgrond is getreden. Intusschen behoort voor Leiden uiteraard een bedTijfszekere verwijdering van de vuil nis op den voorgrond te staan. Ook de Com missie is terecht van dit standpunt uitge gaan. Derhalve heeft zij ook andere wijzen van vuilverwijdering binnen haar gezichts kring getrokken, in het bijzonder de vuil verbranding zonder stoomproduktie en den afvoer, ook zonder landbouwkundige ver werking, dus b.v. met beslemming tot stor ting in plassen. De verbranding zonder stoomproductie zou volgens de becijfering van de Commis sie jaarlijks bij een capaciteit van 3 ovens f. 33.600 kosten, bij een capaciteit van 4 ovens (de bouw van een 4den oven zou vermoedelijk in 1933 noodig zijn) f. 36 000. Dit is dus aanmerkelijk minder, dan de bovenbecijferde jaarlijksche kosten vanaf 1931 van de tegenwoordige Vuilverbran ding a f. 52.000. Als nadeelen behoudt men echter dat ook bij deze wijze van vuilver wijdering belangrijk kapitaal vastgelegd zou blijven, terwijl bovendien een geschikt ter rein mede in verband met vliegaschplaag moeilijk te vinden zou zijn Bovendien heeft de Commissie een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid en de kosten van afvoer van de vuilnis naa» een plaats builen de gemeente. Zij richtte daartoe een aanvrage tot een zestal, haar bekende gegadigden, waarbij zich eigener beweging nog een zevende heeft gevoegd. Er werd zeer nadrukkelijk geïnformeerd naar de bedrijfszekerheid en een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een geregelden afvoer bij gesloten water of ge sloten vaart. De verschillende inschrijvingen bewegen zich tusschen f. 0 75 en f. 1.04' (deze laat ste van de Maatschappij „Myvo") per M* af bij een hoeveelheid van 26000 M3. tus schen f. 19500 en f. 27.100. Het blijkt der halve, dat afvoer van de vuilnis naar een plaats buiten de gemeente, ook al neemt men hierbij in aanmerking dat de inschrij vingssommen ter verkrijging van de totale kosten voor Leiden nog met een zeker be drag wegens kosten voor laadplaats (de Commissie nam deswege f. 3000 's jaars) verhoogd moeten worden, goedkooper is dan verbranding ook zonder stoomproductie. Zeer zwaar weegt bij het aangaan eener overeenkomst de bedrijfszekerheid. En nu meenen B en W met de Com missie dat de aanbieding van de gemeente Nieuwkoop zich. wat de bedrijfszekerheid betreft, zeer gunstig onderscheidt van de andere aanbiedingen. Die meerdere bedrijfszekerheid is gelegen in de omstandigheid dat een contract met een gemeente aan Leiden langs privaat rechterlijken weg de zekerheid .vprschaft dat de vrijheid van storting en daarmede de regelmatigheid van den afvoer althans door publiekrechtelijke bepalingen van de gemeente Nieuwkoop niet in gevaar zal worden gebracht Hierbij is zoowel aan gemeentelijke politioneele verordeningen, als aan een evenlueele gemeentelijke ver ordening ingevolge artikel 4, eerste lid sub 2° der Hinderwet te denken. Gaat de ge meente een contract aan met een parti culier, dan staat zij steeds bloot aan de kans van belemmering door zoodanige ver ordeningen, uitgaande van de gemeente, binnen welker gebied gestort wordt. Bij een contract met laatstgenoemde gemeente zelf is dit uiteraard uitgesloten. Overigens ver dient, mede juist ook met het oog op be lemmeringen uit dezen hoofde voor zoo ver dan van een contract met een parti culier sprake zou zijn, afvoer met de be stemming tot ophooging van landen de voorkeur boven afvoer met de bestemming tot storting in plassen, wegens de hygië nische nadeelen. aan dit laatste verbonden. Met betrekking tot de mogelijkheid, dat de regelmaat van den afvoer ernstig zou worden bedreigd door de toepassing van andere, reeds bestaande, of nog te maken wettelijke bepalingen van de zijde van het Rijk. de provinciën, of de gemeenten en waterschappen, waar het vuil gestort, of door wier gebied het vuil vervoerd zou worden, meenen B. en W. te mogen vol staan met te verwijzen naar de beschou wingen. welke dienaangaande in het rap port van de Commissie voorkomen; zij vereenigen zich met de conclusie van de Commissie, dat daarvoor niet behoeft te worden gevreesd B. en W. onderschrijven dan ook de eindconclusie van de Commissie dat het aanbeveling verdient, de Vuilverbranding stop te zetten, en een contract met de ge meente Nieuwkoop betreffende den afvoer van de vuilnis aan te gaan. van welk contract de Commissie een ontwerp ge voegd heeft bij haar rapport. Zij doen hier bij nog het volgende opmerken: In de eerste plaats hebben zij, na in gewonnen advies van den rechtgeleerden raadsman der gemeente, nog eenige redac tiewijzigingen in het contract aangebracht, waarmee de Raad van Nieuwkoop zich heeft vereenigd. Anderzijds i9 op verzoek van het Gemeentebestuur van Nieuwkoop de duur van het contract nader bepaald op 20 jaar. In de tweede plaats zijn zij nader te rade gegaan om de laadplaats, welke door gedeeltelijke afgraving op het terrein van de gemeentereiniging zal worden ingericht, te doen overdekken De jaarlijksche kosten wegens de laadplaats, door de Commissie op f. 3000 becijferd, zullen mede hierdoor tot f 4300 stijgen, aangezien in plaats van f 2000 alleen voor een nieuwe schoeiing, gelijk de Commissie ontworpen had. ter zake van de boven aangegeven voorzie ningen. in totaal een kapitaal van f.8690 noodig zal zijn In de derde plaats kunnen B. en W. mededeelen dat de tien werklieden, welke thans bij de vuilverbranding zijn geëm- ployeerd, voor zoover zij niet voor pensioen in aanmerking komen, allen hetzij bij de Lichtfabrieken, hetzij bij do Reiniging te werk zullen worden gesteld zoodat zij niet op wachtgeld behoeven te worden gesteld. Ten slotte vermelden zij nog, dat een aantal vuilniswagens moet worden ver anderd, niet alle echter, aangezien bij hun College een plan in overweging is, om over te gaan tot invoering van gemengde paar den- cn autotractie. In afwachting van de beslissing dienaangaande, welke te zijner tijd aan den Raad zal worden voorgelegd, meenen zij voorshands met het veranderen van slechts de helft der wagens, dus 7 stuks, te kunnen volstaan, waarmede een bedrag gemoeid zal zijn van f.5075. Rente en afschrijving van dit bedrag zijn in het bovengenoemde bedrag van f. 4300 wegens jaarlijksche kosten ter zake van de laad plaats opgenomen. De Commissie van Fabricage op één lid na, de Gezondheidscommissie en de Com missie van Financiën kunnen zich met het plan vereenigen. VOORSCHOT OP DE VERGOEDING VAN DE KOSTEN VAN INSTANDHOUDING VAN BIJZONDERE SCHOLEN OVER 1929. B. en W. geven den Raad in overweging: a. het voorschot op de vergoeding, be doeld bij artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over het jaar 1929 vast te stellen op een totaal bedrag van f. 91508 (inbegre pen de vergoeding voor vakonderwijzers) b. te bepalen, dat het sub. a bedoelde voorschot zal worden uitgekeerd aan de daar bedoelde schoolbesturen in drie zoo veel mogelijk gelijke termijnen, waarvan de eerste zoodra mogelijk de tweede in den loop der maand Juni en de derde in dea loop van de maand September. SUBSIDIE AAN DE CHR. H. B. S. Bij een voor de Raadsleden ter inzage gelegd schrijven verzoekt het bestuur van' de Vereeniging voor Christelijk Middel baar Onderwijs alhier ten behoeve van zijn hoogere burgerschool over 1926 een subsidie te verleenen van f. 2899.63. B. en W. brengen in herinnering, dat in de op 29 October 1928 gehouden vergade ring in beginsel is besloten „over 1926 en „volgende jaren ten behoeve van de Chris telijke hoogere burgerschool eeD subsidie „te verleenen gelijk aan 50 pCt. van heft „tekort op de zuivere schoolrekening, be rekend Daar verhouding van het aaDtal „Leid8che leerlingen van die school tot het „totaal-aantal leerlingen van de school en „met bepaling, dat het bestuur der school „verplicht zal zijn bij zijn aanvrage om „subsidie de vereen igingsrek en in g over het „betrokken jaar over te leggen." AangezieD het door het bestuur gevraag de subsidie op bovenbedoelde basis en ge heel juist is becijferd en de vereeniging»*

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5