Praatje over Kindermode. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Mei 1929 Vierde Blad No. 21223 VOOR DE HUISVROUW. .UW NAAM IS VROUW. Hoe moet het kind gekleed worden pit is een vraag, die door een moeder i dikwijls overwogen wordt, zonder dat I weet, hoe eenvoudig de oplossing van I raadsel eigenlijk wel is. En vooral in c zomer is niets eenvoudiger dan liet ld goed aan te kleeden, want in den lad heeft men slechts zeer 'bescheiden Jdelen noodig, om goede resultaten te |eiken! Voorop moet staan, dat het kind r elk doel en elke gelegenheid op de Jïte wijze aangekleed is. Niets is meer |keerd dan de kleinen af en toe met eren vol t^ hangen, om hen in andere lillen bijv. bij sport weer te dun. primitief aan te kleeden, waardoor zij Is aan het gevaar van weersverandering Iden blootgesteld. I de vervaardiging van de kind<?rgar- Jobe te bezuinigen, zou ongetwijfeld een icerde besparing beteeken en. want het h altijd de sleohte stoffen, de heel goed ige kleertjes, die slechts zeer kort goed mail En juist de garderobe van het k staat aan veel schadelijke invloeden daarmee moet men voortdurend rc- |iug houden e verkeerd is het voor het kind, altijd r vol angst op zijn kleertjes te moeten |ifD, die wanneer ze uit goed raatc- V1 vervaardigd zijn zóó gemakkelijk iïyjclien kunnen worden, dat het er niet I san komt, of het een weinig onachtzaam fieri bii spel of sport de noodige vlekken |ajn goed kreeg! e kinderen mogen nooit, de slaven van js Weeding zijn en een garderobe, wraar ponder op moet worden gelet, is daarom lier alle omstandigheden af te wijzen, lat zij het kind drukt, de zorgeloosheid picemt en het zich er onvrij door gaat pelen. Vooral voor de school kiest men ids zeer degelijke kleeren en daarmee I»! dan nog het voordeel gepaard dat de vtieve garderobe met die voor de school l^aigd wordt. |oor den kleinen jongen wordt in dit de immer praetische „Knickerbo- P'broek gekozen, daarbij stevige mo lières met dubbele zolen, een sporthemd, waarover een steeds praetische wollen, door een ceintuur tezamen gehouden pull over", die in den laatsten tijd poreus (grof, zooals de vakuitdrukking luidt) gebreid wordt, waardoor zij tevens zeer hygiënisch is. Ook de meisjes dragen graag een ge breid kleedingstuk, dat er altijd netjes uit ziet, nooit uit den vorm gaat en gemakke lijk te wasschen is. Tijdens warme dagen is natuurlijk de zwemkleeding voor de kleinen zeer belang rijk, want men probeert altijd, hen zooveel als maar mogelijk is, in de warme zonne schijn, 'bij licht, lucht en water te laten ronddartelen. Wanneer een zwembroekje niet voldoen de geacht wordt, kiest men öf een uit één geheel vervaardigd tricotzwempak in een levendige kleur met bonte afwerking (2de groep, teekening 1) óf het tweedeelige bad pak, dat ui.t een tricotjumper en een één- kleurig broekje in donkere kleuren bestaat. Buitendien heeft het kind voor het strand ook nog een baddoek of een klein gefrot teerd badman telt je noodig: als het nieuw ste zijn de kleine badpyjama's in zwang, die zoowel de mantel als de doek vervan gen en bovendien nog in huis voortreffe lijk te gebruiken zijn en dus voor tweeërlei doel dieneD kunnen. Veel aandacht wordt aan de wandclklee- ding geschonken. Hierbij komt het wellicht minder aan op de absolute bruikbaarheid dan op het juiste effect. Maai* toch zou het verkeerd zijn naar overlading te zoeken, want hier komt, als overal, de elegante eenvoud het allerbeste uit. Voor de jongens is er niets aardigers, dan de korte, donkere broek, die aan een licht hemdachtig bovengedeelte bevestigd is en die bij den hals met een kleine, kleu rige apachendoek gesloten wordt. Als hoofdbedekking zou in dit geval het beste een Pullman-muts in de kleur van den doek zijn aan te bevelen. De meisjes dragen het liefste de eenvou dige jumper, of zij nu uit een lichte wol len stof dan wel uit tricot is vervaardigd. Daarbij de kleine vilten hoed in dezelfde kleur en een licht- of marineblauw, ook een rood of een steengroen paletotmantel- tje. Zooiets kan overal bij gedragen wor den en wordt zonder knoopen bewerkt, zoo dat ook een wildleeTen ceintuur er bij ge dragen kan worden. ROBERT HOHENBERG. Het schaduweffect v. d. breeden hoedrand. Dit wordt bereikt door den vilten vorm met tulle of paardenhaar zoodanig te bezetten, dat niet slechts een enkelvoudige rand ont slaat maar verschillende lagen over elkaar, die dan de schaduwende werking doen ont staan. Als voorbeeld verwijzen wij naar het model op onze teekening, waarop men een breedgeranden vilthoed ziet: een geheel nieuw en interessant model. R. H. De strand- en hadschoen. Terwijl men vroeger zonder schoenen naar het strand ging is het verleden jaar mode geworden, met strandschoenen zelfs het water in te gaan en daaraan is men nu gewend geraakt. Dames zien er met schoenen grooter en voordeeliger uit. Daaibij is het op harden steengrond eer» prettig gevoel, terwijl hel bij zwemmen geenszins hinderlijk is. De strandschoen ziet men in de meest verscheidene vor men (zie teekening). Links: de strandschoen in de kleur van een badpak, met dubbele gummizolen en riemen, die de voet, vooral bij sport en spel aan het strand den noodigen steun verleenen. Midden: een interessante, goedwasch- bare linnen strandschoen met vlammen- achtig uitgesneden inlegsel. Rechts: het nieuwe, aparte sandalen- type uit gekleurd materiaal. Voor het zwemmen zelf echter draagt men een eenvoudige, nauwzittende gummi- of lin nen schoen, waarbij zorg gedragen wor den moet voor een stevige zool. De gebreide vesten vallen bij de heeren zeer in de smaak. Ze staan netjes, zijn des winters lekker warm onder de jas en in voor- en najaar een praetische dracht zonder jas. Ze zullen voorloopig wel in d'1 mode blijven daarom geef ik er u nu hel patroon van op. U heeft noodig 680 gram Kameel-Haar gemengde wol; 1 paar stratnoid breinaalden no 9; een half dozijn knoopen. Dan krijg» u een vest, dat langs de onderkant 125 c.M. wijd is; aan de voorzijde 32l/s c.M. lang; achter 60 c.M.; en de mouw, ge meten vanuit de oksels 461/2 c.M., waarbij de omgeslagen manchet van 6V2 c.M. in begrepen is. Behalve de manchetten en de rand lang9 den hals wordt het vest heelemaa! in een breede rib gebreid; d.w.z.: eerste toer 6 averecht, 2 recht, 6 a., 2 r. enz. 2de toer alle steken recht. Om niet in de war te geraken noem ik de eerste toer: averecht en de tweede: redhte toer. Voor den rug worden 134 steken opgezet; lerwille van een stevigen rand moet er in den achterkant van elke steeg gebreid worden. Averechte toer: 6 averecht, 2 recht enz.; eindigend met 6 recht. Rechte toer: alle steken recht. Deze toeren herhalen tot het werk on geveer 44 c.M. langjs; dan is u aan het armsgat toe. R.t. 10 steken stijf afkanten; doorbreien op de volgende toer. A.t. 10 st. stijf afkanten; toer afbreien. Het armsgat werkt u aldus: R.t. 2 steken samen breien; toer recht; de laatste twee steken weer samen. A.t. De laatste 2 toeren 9 maal her halen-, dat worden 20 toeren in het geheel. 24 t. zonder minderen. Nu meerderen voor het bovendeel van het armsgat: R.t. (A.) 1 r.; meerderen door eerst den voorkant en dan den achterkant van de volgende steek te breien; doorbreien tot de laatste 2 steken. In de volgende steek weer op de zelfde manier meerderen; 1 recht. (Dat geeft dus 2 extra steken in e!-ke toer). A.t.: Nog 6 toeren zonder meerderen (A.) Van A tot A (8 toeren in totaal) herhalen; dus 16 toeren in 't geheel maken. Nu minderen voor de schouder: recht breien tot op 8 steken na; omkeeren; a.t. tot op 8 st. na; omkeeren; deze beia* toeren nog drie maal zoo breien; volg t. recht breien tot de laatste 3 steken; om keeren. Averechte toer tot de laatste 3 steken-, omkeeren. (Nu zijn er 35 steken aan eiken kant.) In liet midden 28 steken afkanten voor den achterkant van den hals.) De 35 st. van de schouders op een aparte naald zetten om ze later aan de schouder van het voorpand vast te maken. Linker voorpand: 80 sleken opzeilen. Het patroon van den rug breien tot men 44 c.M. heeft gebreid en aan het armsgat toe is. Dan R.t. 10 st. stijf afkanten; dan recht; averechte toer. Voor het armsgat aldus: r.t. 2 eerste steken samenbreien; toer afmaken. Averechte toer. Deze beide toeren 12 maal breien (26 t. in het geheel) Dan is de onderkant van het armsgat klaar. Nu voor den hals: R.t.: reoht lot de laatste 3 steken; 2 te saimen breien; 1 recht; averechte toer; deze beide toeren nog vijf maal herhalen: 12 toeren in het geheel. Nu meerderen aan de zijde van het arms gat en meteen minderen aan den kant van den hals; aldus: r.t. (A.) 2 steken in de eerste steek; toer afbreien tot op 3 st. na; 2 lesamen breien; 1 recht. Averechte toer; recht tot op 3 steken na; 2 samen: 1 recht. Averechte toer (A.) Vail (A) tot (Al 8 maal herhalen (32 toeren in het geheel). Nu verder gaan er bij elke rechte toer aan den kant van den hals minderen, tot er nog 35 st. over zijn. Deze st. op een aparte naald zetten om later vast te maken aan de overeenkomende steken van den schouder. Rechter voorpand. Hier moeten de meer deringen en minderingen natuurlijk juist aan den tegenovergestelden kant gemaakt worden. De mouwen: beide gelijk; patroon als bij rug en voorpanden: 72 steken opzetten. Meerderen aan het begin en het eind van elke rechte en averechte toer; tot er 132 st. op de .naald staan. Op deze manier: Averechte toer (A) averecht in den vóór- en recht in den achterkant breien van de eerste steek op de naald; doorgaan met de aver t. tot de laatste sleek op de naald: dan averecht in den vóór- en recht in den achterkant van de steek; op deze wijze meerdert u 2 sleken op de naald. Rechte toer: eerst in den achter- dan in den vóór kant breien van de eerste steek op de naald; recht tot de laatste steek; dan recht in den achter- en recht in den voorkant van die steek; dus weer 2 st. extra op dc naald (A.) Van (A) tot (A) herhalen tot er 132 st. op de naald staan. Hierop 10 t. breien. Nu minderen voor het model van de mouw: r.t. 2 samen, recht tot het eind. laatste 2 samen; a.t.; r.t.; a.t.; de laatste 4 t. 15 maal herhalen .64 t. in totaal) 100 steken op de naald; 26 t. op die 100 st. R.t. A: 2 samen; verder ri: laatste 2 samen a.t.; r.t.; a.t.; A. Van A tot A 10 maal herhalen; zoodat er 80 st op een naald staan. De lengte is nu 50 c.M. R.t. minderen voor de manchet: 5 r.: 2 samen; dit langs de heele toer her halen; dan blijven er 69 st. op de naald. Hierop doorgaan met het patroon: 1 r.. 1 a., tot er 26 toeren zijn gebreid. Losjes afkanten. Voorkant voor het smalle randje van de slniting. Patroon: 1 r., 1 a.; 9 steken opzetten. Doorgaan met 1 r. 1 a. tot er 5 c.M. is afgebreid; nu zoo een knoopsgat maken: A: 3 st. in het ribbetje; vol gende 3 afkan ten; 4 overige in het ribbetje: volgende toer: 4 st. ribbetje; 3 st. opzetten; 3 overige ribbetje A. Dan 71/» c.M. 1 r. 1 A. Nu van A tot A herhalen voor 2de knoopsgat en zoo verder tot het 6de (laatste) knoopsgat. Doorgaan 1 r. 1 a. tot er 170 c.M. is gebreid. Losjes afkan ten. Knoopsgaten met wol afmaken. Zakken beide gelijk; 40 st. opzetten; zelfde patroon van rug breien tot men 15 c.M. heeft gebreid; dan de laatste 7 t.: 1 r. 1 astijf afkanten. Het afmaken: alle stukken a.an de averedhtsche kant met een vochtigen doek en heet ijzer opstrijken. Zijnaden vast naaien. Schouders: naalden van vóór- en achter schouder tegen elkaar houden met rechle kant naar buiten. Een woldraad van pl.m. 45 c.M. in wolnaald steken en schouders dicht naaien; beginnen aan den kant van do mouw. A lste st. van de voorste naald af halen door 2de st. van do voornaald ste ken, alsof u averecht gaat breien; st. op de naald laten. Naald door de 1ste st. van de achternaald steken alsof u averecht gaat breien; st. ar laten glippen; naald door 2de st. van de achternaald steken als of men recht gaat breien; st. op do naald laten. A. Van A tot A herhalen tot dit klaar is. Stevig vastmaken. De zakken worden op hun plaats ge naaid; goed opletten dat ze recht zitten: 3 ribbetjes van de kant af en evenwijdig •met den onderrand. De mouwen dichtnaaien: naad van de mouw tegen naad van het vest; midden van de mouw ongeveer 4 c.M. vóór don schoudernaad. Aan den verkeerden kant van de mouwen stevig in het vest naaien. Dan het smalle randje langs voorkant on hals vastnaaien; beginnen aan den linkerkant met het eind, waarin de knoops gaten zitten. Knoopen aanzetten: precies gelijk! Het geribde deel der manchetten aan de achterzijde uitstrijken. Het vest is klaar. |aevronw A.-Z. Geachte mevrouwtje, ik 1 niet te beweren dat ik een afdoend Weitje weet om de bewuste lidteekens en fljes, door puistjes veroorzaakt, geheel en [l? doen verdwijnen, doch ik kan U wel opgeven, waardoor een en ander zoo W als onzichtbaar wordt gemaakt. |M U 's avonds met lauw water ge was ten !e hebben en een overvette zeep te jhben gebruikt, het gezicht goed naspoelen rikoud water, waarin een druppel of tien Muur van benzoine is gegoten. Dit goedje |c'i namelijk evenals citroensap en goede T'^-cologne de eigenschap, groote grove IJ n samen te trekken. Een nog beter re- |laat kunt U bereiken, indien U zoo nu I aan pCn zoogenaamd ei-masker oplegt. I ^1 U even vertellen hoe U daarvoor IJork moet gaan. U klopt hel wit van een T'nk stijf en vermengt dit met een drup- pt 'wintig zoele amandel-olie. Na hel ge- f|| Sewasschen te hebben het mengsel op I "J;d aanbrengen en er minstens een half i^n laten trekken. U zult tot de onldek- J Braken dat zich weldra een slerk rrjrï gevoel openbaart, doch dit is juist f daar hieruit blijkt dat de poriën flink l**» worden. I-/poelen met lauw water, een tikje fci-Tijn? ^ream aanbrengen en daarnver- f of niet poederen. Hel spreekt van- ^yevr°uwtje, dat U als U de noodige v'.-o bezit, de hulp van een schoon- U'Jtöluut kunt inroepen, maar ik geef lói/o verzefcering dat de basis van f- geweldig dure middeltjes, in snoezige s en doosjes de gezonde middeltjes» p. citroensap, geel van een ei. tillïii VaT1 könzoine en dergelijke 'neer j J 'lr inrichting waarover U schrijft, t LniIQlTler verkeerds hooren zeg hel ik u we] even in vertrouwen kan mededeelen, dat ik er verleden jaai eenmaal in mijn leven met een vriendin ben geweest, die zich wilde laten massee- ren, doch dat we er met een smoesje van „terug te zullen komen", weer uit verdwe*. nen zijn, om de eenvoudige reden, dat noch de directrice, noch de appartementen er bijster smakelijk uitzagen. Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat er in dien tijd do noodige veranderingen hebben plaats ge vonden, maar wellicht ben ik hyper-gevoe lig in die dingen en zullen andere men- schen niet zoo bijzonder op de entourage letten. De Engelschc artikelen, waarover U spreekt, zijn inderdaad zeer goed, doch ook weer peper en peperduur en zooals reeds boven gezegd, is het fond van al die middeltjes gewoonlijk in de provisiekast te vinden. Ik herinner me een paar jaar ge leden een interview te hebben gehad met de beroemde Engelsche schoonheid, Gfladys Cooper, de eerste vrouw van Kapitein Buck- master en die nu kort geleden met een van dc „courantenkoningin" Sir Neville Poarson trouwde. Gladys is de lievelings-actrice van Londen en bezit buiten haar eigen theater, ook een schoonheids-instituut in Bruton Street, waarin ze 's morgens altijd zelf een pa-ar uur werkt. Gladys is in werke lijkheid een allerliefste, innemende vrouw, óén en al natuurlijkheid en nadat ik door een vriendin van mij. die haar ook heel goed kent, aan haar was voorgesteld, praatten we alsof we elkander al jaren kende Ze nam me mee naar haar laboratorium en daar viel men als het ware over de eierschillen en overblijfselen van citroe nen. Toen ik er onwillekeurig naar keek, zei Gladys lachend, dat de basis van al haar middeltjes uit deze twee eenvoudige ^dingen bestond. Tk heb U nu naar mijn besfp weten geantwoord. mevrouwtje A. Z en mocht nog iets te vragen hebben, dan houd ik me daarvoor aanbevolen. Het schijnt nu inderdaad dat we weer krijgen, hetwelk er een beetje op gaat lijken alsof we een genoegelijke, warme vacantie zullen hebben. Daar de meeste men9chen, indien het' tenminste mogelijk is, de vrije dagen liever niet in de drukke is, de vrije dagen liever niet in de drukke maanden Juli en Augustus nemen, doch pre- fereeren een werkelijk rustigen tijd in he* een of andere dorpje of aan het strand te gaan doorbrengen, kom ik nu vast eens een praatje over dien bewusten, genoegelijken tijd houden. Ik wil eens heel eigenwijs we zen (hetgeen trouwens dikwijls helaas het gval is) en precies doen, alsof ik de ge lukkige stervelinge ben, die een poos een9 zalig lui kan wezen. Ig ga U vertellen hoe ik mijn luiheid dan luchten zou. In de eerste plaats hangt alles natuurlijk af van het meer of minder mooie weer, zou ik zeggen. La-ten we nu evenwel beginnen met aan te nemen dat de beroemde Ame- rikaansche weervoorspelster weer gelijk heeft en we een stralenden zomer krijgen. Laten we nu eens aannemen, dat ik het groote voorrecht had drie weken achter el kaar vrij te kunnen nemen. Oh, ik zou dan vacantie genieten in de werkelijke en eenige beteekenis van het woord en du9 op een geweldige manier uit rusten, maar dan ook volkomen uitrusten. En tegelijk hierdoor zouden we als we op een dusdanige wijze te werk gingen, zooveel aan uiterlijke attracties winnen, want iemand kan er nimmer aantrekkelijk uitzien al? de gezondheid te wenschen overlaat. En een flinke gezondheid kunnen we opdoen als we verstandig zijn, dat valt niet te ont kennen. Het is me altijd een raadsel, waarom zoovee! menschen juist in de vacahtiedagen, welke dus eigenlijk volmaakte rust voor hen moesten beteekenen, meer dan ooit doen en zich maar al te vaak oververmoeien. Het is heusch een reusachtige dwaasheid, beste lezeressen. In de eerste plaat9 maken ze zichzelf en andere menschen doodmoe, voor dat ze goed en wel op weg zijn getogen Ze vinden het blijkbaar hoogst noodzake lijk op het laatste nippertje nog een voorraad inkoopen te houden en m&ar al te dikwijls komt het voor dat ze voorwerpen koopen, waaraan ze heelemaal niets hebben. En waarom moet dat gebeuren. De voor bereidingen voor het vertrek kunnen toch met alle plezier rustig eenigen tiju van te voren getroffen worden, zoodat het waarlijk niet noodig is op het laatste nippertje te rennen en vliegen. Volgens mijn beschei den meening is hel zoo verkeerd een lading vo'komen nieuwe japonnen blouses mee te sleepen voor een verblijf aan zee. Daarmee wil ik natuurlijk niet zeggen dat men in verschoten, onoogelijke jurken moet rond dazen, allerminst, maar er bestaat een gouden middenweg. Het is me meer dan eens opgevallen dat jonge meisjes, die met een koffer vol dure, ragfijne toiletten ver trokken, een verre van genoegelijke vacan tie hadden. Een paar jurkjes van een goede snit, die nu niet bepaald meer gloednieuw zijn, be wijzen heusch de meeste diensten en het geld, dat we aan overtollige toiletten hadden willen uitgeven, kan bewaard worden om er een paar aardiger kamers voor te huren, of de vacantie daarmede iets te verlengen. Een vacantietijd moet zoowel een geestelijke als een lichamelijke rust beteekenen en in dien dit inderdaad geschiedt, zult U eens merken, hoeveel aantrekkelijker U er uitziet ais U weer naar de stad en het werk is teruggekeerd. Onverschillig of U naar de bosschen of de zee gaat, vorm het vaste besluit, dien tijd lui en niets anders dan lui te wezen. Lees zoo weinig mogelijk, houd er bitter weinig correspondentie op na en 9jouw in 's hemels naam geen fijne, ingewikkelde handwerkjes mee. Blijf 's morgens laat liggen, wat niet gebeuren kan, wanneer we weer op tijd aan het werk moeien zijn en laat 's nachts de ramen wagenwijd open, zoodat de koste lijke bosch- of zeelucht naar binnen kan dringen en wonderen verricht, terwijl U slaapt. En nu eindig ik met een paar middeltjes op te noemen om de huid, die door <Ie scherpe zonnestralen te lijden zal hebben, in conditie te houden. Het nieuwste schoon heidsmiddel uit Deauville is een cacao-boter- masker, dat op de navolgende manier klaar gemaakt wordt: Leg een stukje cacao-boter in een panne tje en laat dit op een ketel kokend water smelten. Wanneer het voldoende warm is. dompelt men er de vingertoppen in en brengt de boter op het gezicht aan. Zorg dat het gelaat daarmede zooveel mo gelijk, is bedekt. Het z.g. masker moet er nu een paar uur op blijven zitten, zoodat het goed in de poriën kan dringen. Daarom is het het verstandigste de behandeling vóór het naar bed gaan te laten plaats hebben. En tot slot ga ik even het nut van zout en azijn opnoemen. Zout is een prachtmiddel tegen rheuma- liek indien men voor het ontbijt een gla9 ijskoud water neemt, waarbij een half thee lepeltje vol zout is gevoegd. Zout is een schitterende gorgeldrank, daar dit een zwakke keel versterkt en kou vatten voorkomt. Zout maakt een karpet frisscher en haalt er het noodige stof af. Zout dood onkruid op tuinpaden. Azijn zal verfvlekken doen verdwijnen als ze lichtelijk gewarmd wordt. Rauw vleesch zal frisch blijven, indien er een weinig azijn in wordt gewreven en het zorgt er ook voor dat het vleesch malscher is, wanneer het gekookt wordt. Azijn, vermengd met zout doet theevlek- ken uit chineesche kopjes verdwijnen en maakt eveneens dat waterkaraffen een mooie glans krijgen. Indien er wat azijn bij schoencream wordt gedaan, zullen de schoenen mooier glimmen. Koperwerk dat dof is geworden krijgt er nieuw leven door. MABEL.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13