Als de roode haan kraait... BINNENLAND. RADIO-PROGRAMMA. WAT ZON EN MELODIE. Op verschillende plaatsen is de bliksem ingeslagen. Vermoedelijk door het inslaan van den bliksem is gistermiddag een geweldige boschbrand uitgebroken onder de gemeen le Zelhem. Het vuur woedde over een breed front en besloeg een oppervlakte van 100 H.A. De aangetaste bosschen behooren lot het landgoed Slangenborg en zijn eigendom van Kommerzienrat Passmann te Duisburg. In deze streek, voornamelijk bestaande uit dennebosschen en heide, slaan weinig hui zen, hetgeen in dit geval maar zeer geluk kig was. Tegen 9 uur in den avond werden een houtmijt en een hooiberg van den land bouwer Luimes een prooi der vlammen. Gebrek aan water belemmerde de pogingen om het vuur te bedwingen. De vlammen be reikten op sommige plaatsen een hoogte van 20 Meter. De schade wordt zeer groot geacht. Uit Ede wordt gemeld: Gistermorgen ont stond brand in de bosschen achter Roekcl. Omdat de brand zich ernstig liet aanzien werd militaire hulp gerequireerd. Na harden arbeid mocht hot tegen 2 uur gelukken den brand le overmeesteren. Uit Waalwijk: Onder de gemeente Loon op Zand woedde gisteravond een groote bosch- en heide brand, zich uitstrekkende tusschen de Loon- sche Plassen, Huis ter Heide en Kraaiven op de terreinen behoorende aan een aantal par ticulieren. De Tilburgsche brandweer is Ier assisten tie gerequireerd, terwijl het personeel dar fabrieken te Loon op Zand ter assistentie is opgeroepen. De oorzaak van don brand is onbekend. In den driehoek, begrensd door de spoor lijnen NijmegenVcnlo en Nijmegen-Groes- beek, heelt een uitgebreide bosch- en heide brand gewoed. De brand is ontstaan nabij den Biesselscbe Straatweg. Aan de wind richting is het le danken, dat hij geen groo- ter afmetingen aannam. Inlusschen zijn toch nog 15 20 H.A. verbrand. De bestrijding was zeer moeilijk, vanwege de hoogo dennebosschen. Te Veendam sloeg gistermiddag omstreeks 4 uuc de bliksem in de meest westelijk slaande slroomijt van de Coöp. Stroocarton- fabriek „De Vrijheid". Ondanks den Ooste lijken wind was de hitte zoo groot en ondragelijk, dat eerst ccn tweede en om 6 uur zeïïs een derde stroobult in vlam geraakte. Van de 6 millioen IC.G.-ls reeds 4 millioen K.G. slroo als verloren le beschouwen. Uit de omliggende gemeenten zijn motorspuilen aanwezig. Met 20 stralen uit 6 motorspuilen werd gisteravond het vuur bestreden. v Te Eelst is de boerderij van D. Peters ten gevolge van een defect aan den schoorsteen totaal uitgebrand. Het vee kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Beek, bij Didam, is de groote boerderij van J. W. lot den grond toe afgebrand. Alles was verzekerd. Te Kerkdriel is de woning van v. Liempt totaal afgebrand. Van den inboedel werd woinig gered. Te Haarlem vloog gistermiddag op den Vcrspronckweg een tractor in brand. Gewel dige vlammen sloegen omhoog, zoodat de bestuurder en een tweetal anderen moesten vluchten. Het verkeer was eenigen tijd vol komen gestremd. Gisternamiddag is brand uitgebroken in de gemeentelijke opslagplaats voor vuilnis aan den Westervoortschen dijk te Arnhem, nabij de benzineopslagplaats van de Ba- taafsche Petroleum-maalschappij. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon men liet vuur, dat over een afstand van circa 500 meter woedde, niet gemakkelijk bestrij den, daar de vuilnis tot diep onder de opper vlakte brandde. Tegen 6 uur had men het vuur bedwongen doch om 8 uur laaiden de vlammen weer hoog op. Daar men vreesde voor de benzine- opslagplaals had de Arnhemsche brand weer den geheelen nacht werk om het vuur aan deze zijde onschadelijk le maken.' De rookwolken waren zoo dik, dat men over de geheele stad daar hinder van ondervond. ACTIE ONDER DE SIGARENWINKELIERS. Tegen den verkoop van tabakiartikolen beneden den banderollenprija. Men schrijft ons: De sigarenwinkels maken momenteel een crisistijd door. Men zou dit niet zeggen wan- neer men enkel let op de statistische gege vens. betreffende het verbruik van sigaren, sigaretten en tabak, welke cijfers hier te lande nog steeds een aanmerkelijke stijging vertonnen. Er beeft zich daarnaast echter een moor dende concurrentie ontwikkeld, die maakt, óa; ondanks den verhoogden omzet, de be drijfsresultaten vaak zeer slecht zijn. De zaak wordt nog bedenkelijker doordat die moordende onderlinge concurrentie dikwijls tevens oen unfaire is. En deze wordt tegen iedere bedoeling in zeer in de hand gewerkt door de banderolle-belasting. De kwestie is ït.l. deze: Door de banderolles hebben de tabaks producten als het ware hun officieelen prijs gekregen. Nu worden er helaas fabrikan ten gevonden zij behooren tot de hooge ■uitzonderingen die er zich toie leenen hunne sigaren te laten banderolleeren tegen c-oe# hoogeren prijs dan het produet feite lijk waard is. De truc, die door de oneer lijke concurrentie wordt toegepast, is dan de volgende: Men biedt sigaren of sigaretten van be kende en onbekende merken aan tegen een lageren prijs dan zjj gebanderolleerd zijn. De bekende merken zijn voor den klant l.et lokmiddel en is hij daardoor eenmaal den winkel binnen, dan wordt hij verleid ook de tr.hekende merken te koopen, die aan de bekende sohijtibaar gelijkwaardig rijn. Dit zijn dan echter 'de merken mot een veri. >op- waaróe van wellicht 6 ets., docb gebanderol leerd voor 10 ets. Verkoopt de winkelier deze dan tegen 8 ets., dan maakt hij ge noeg winst om de korting op de bekende merken goed temaketi, waarvan deargelooze kcoper dan natuurlijk de dupe is. Dit stelsel van 'kortingen op tabakspro ducten om klanten te lokken heeft 'echter cck de bona-flde winkeliers noodgedwongen medegesleurd, die, zich niet leenende rot dergelijke minderwaardige praktijken, even min ala de bekende fabrikanten, hunne reëele winst zien verdwijnen als gevolg van de toe gestane kortingen. Het systeem heeft intusschen een derge lijke uitbreiding gekregen, dat de funeste gevolgen zich op bedenkelijke wijze doen gevoelen. De bedrjjfsuitkomsten voor de si garenhandelaars zijn dan ook zoo slecht ge worden, dat men gerust van een ernstige crisis onder deze middenstanders spreken mag. Om dit kwaad te keeren worden thans po gingen in, het werk gesteld om de regeering te bewegen maatregelen in het leven'te roe pen, die in de toekomst moeten voorkomen, oat to baksartikelen beneden den officieelen banderolleoprijs worden verkocht. Tevens zouden betere controle-maatrege len moeten worden getroffen ten aanzien van reohLslreeksche levering van fabrikan ten e<? grossiers aan particulieren, waarvoor volgens de huidige wet dubbele accijns moe worden betaald, dooh waaraan nage noeg niemand zich houdt, of wel zou deze levering wettelijk verboden moeten worden wanneer geen afdoende controle-maatregelen mogelp zijn. Aangezien zoowel de winkeliers als da tabaksfabrikanten van den bestaanden mis toestand te lijden hebben en het grootste belang hebben b\j de saneering van den labakshandel in het klein het aantal bij deze kwestie betrokkenen is zeer groot vertrouwen de initiatief-nemers dezer actie, dat ook de regeering voor deze aangele genheid te winnen zal zijn en paal en perk zal willen stellen aan het geknoei met prij zen, waaraan zij zelf door de banderollee- ring een officieel cachet heeft gegeven. BEDRIJFSVEREENIGING INGEVOLGE DE ZIEKTEWET. Besprekingen in het boekdrukkersbedrijf. Naar ..Het Orgaan" van den Ned. R.-K. Grafieehen Bond meldt, heeft op uitnoodi- ging der Federatie van VVerkgevcrsorganisa- tiën in het Boekdrukkersbedrijf een bespre king plaats gevonden tusschen vertegen woordigers der drie in de Federatie veree- r.igde patroonsbonden en de vier werkne mersorganisaties. ter bespreking van de vraag: of in samenwerking te komen was tot oprichting van een Bedrijfsvereniging, die de uitvoering der Ziektewet ter hand zou kunnen nemen.. Langdurig werd daarbij onder het oog ge zien, de wenschelijkheid van één bedrijfs vereniging voorde geheele grafische indus trie .Dit denkbeeld werd vooral van werk nemerskant voorgestaan en ofschoon de Fe deratie tegenover een eventueels samenwer king niol A priori'afwijzend stond, had zij toch eenige. overwegende bezwaren, waarvan het voornaamste was, dat zij 't ongewenscht acht, één op zichzelf klein onderdeel der sociale wetgeving mot de andere grafische patroonsvereenigingen te zamen te beharti gen, terwijl ec-n behoorlijke organisatorische grondslag ontbreekt, waarop die samenwer king vruchtbaar zou kunnen zijn. Do samenkomst leidde tot het resultaat, dat in beginsel alle aanwezigen zich bereid verklaarden, aan de voorbereidende werk zaamheden tot oprichting van zoo'n Bedrijfs- vereeniging voor dc typografie mede tb werken. HILVERSUM BLIJFT NOG OP 1070 M. ZENDEN. Zoolang Noorwegen de golf niet opüischt. Naar „Het Volk"" meldt, zal Hilversum vcorioopig niet van golflengte veranderen. De radio-conferentie te Praag heeft, naar men weet, aan Nederland twee exclusieve golflengten toegewezen, een van 1875 en een vao 298 meter. De tegenwoordige golflengte van Hilver sum, die van, 1070 meter, is toegewezen aan Noorwegen. Dat land heeft, aldus „Het Volk'', aan deze golflengte voorloopig geen behoefte, zoodat Hilversum de oude golf lengte kan bljjven bezetten, totdat zij door Noorwegen wordt opgevraagd. HET BIOSCOOP-CONFLICT IN HET ZUIDEN. Maatregelen inzake de sluiting. De Bedrijfsafdecling Filmverhuurders van den Nederlandschen Bioscoopbond heelt een vóór-vergadering gehouden met het oog op de door het Hoofdbestuur van dien Bond bijeengeroepen buitengewone spoed-leden- vergadering op a.s .Maandag, zulks m vor- tjand met het bioscoópconflict ir> het Zuiden. Voorts besloten 'de fUmverhuurdars, on middellijk op den egrsten oproep vin het Hoofdbestuur van den Bioscoop-Bond, de film-levering te zullen stopzetten, waar een of meer bioscoop-exploitanten door schor singsbesluiten getrotton zijn. Hedenavond wordt onder leiding van het Hoofdbestuur van den Bioscoopbond een vergadering le Roermond gehouden voor de leden, die hunne bioscopen gevestigd heb ben in de gemeenten, aangesloten bij „Vereeniging van Noord-Brahanlsche en Limburgscho Gemeenten voor Gemeen schappelijke Filmkeuring". In deze vergadering zullen de maatrege len bespreken worden, welke met het oog op de af Ie kondigen sluiting der bioscopen grlioffen dienen le worden. BEGRAFENIS Mr. A CAPADOSE. Gisteren is onder zeer groote belangstel ling op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. A. Capadose, in leven pre sident commissarjs van de N.V Koninklijke Nederlandsehe Maatsch tot Exploitatie van Pelroleumbronncn in Ned.-Indië. Vooraf werd een rouwdienst gehouden in de kerk der Apostolische gemeente aan de De Riemerstraat aan het hoofd waarvan de overledene stond Ann hel graf voerden het woord jhr. II. Loudon, commissaris van de Koninklijke en vervolgens de heer Yelh. lid van de firma Schilt en Capadose, mede namens de heeren Schill en Sluiterman van Loo, loden dezer firma. Een broeder van den ontslapene dankte namens de familie voor dc belangstelling, nadat bloemen in het graf waren gestrooid. NEDERLANDSCHE JAARBEURS De Raad van Beheer der Nederlandsehe Jaarbeurs te Utrecht heeft een afzonderlijke groep Aardewerk, porcelein, glas, kristal; luxe- en huishoudelijke artikelen; Japansche en Chioeesche artikelen gevormd. De Com missie van Advies voor deze nieuwe groep bestaat uit do heerenJ. H. J. Defesche (So- ciété Céramique) te Maastricht, P. J. Ebbers te Utrecht, W. Hoyng (Plateelbakkerij „Zuid- Hollar.d) te Gouda, A. H. Kouwenberg (N.V. Kristal-Unie) te Maastricht, H. L. van Pet-1- stein (v. Perlstein Roeper Bosch) te A'dam, G. Scholten (HoomscheMelaalwarent'abr.) te Hoorn, W. Schuil (W. A. Robertson Co.) te Rotterdam en H. Simonis (Gerofabrieki te Zeis l. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem: H. J. L. D. van Doesburgh, thans notaris te Haar lem; Zutphen, ter standplaats de gemeente Vorden: mr. J. Rombach, candidaat- notaris wonende le Heemstede. Gistermiddag is met eénige plechtig heid in de Militiezaal te Amsterdam een congres voor Kleuterzorg geopend. Den 20en Juni zal het zeventig jaar geleden zijn, dat mr. S. van Houten te 's-Gravenhage aan de universiteit te Gro ningen bevorderd weid tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift de waarde. RECLAME. Doorzitten Slukloopcn PUROL Zonnebrand 5220 VOOR ZONDAG 26 MEI. Hilversum (1071 M.) 9 00—9.20: VARA. Gramofoonmuziek. 9.209 4(1VARA. Veiligheidspraatje. 9.4010.00: VARA. Toespraak over gifgassengevaar. 12.00 12.30: AVRO: Lezing door prof. dr. J. J. v. Loghem: over „Hygiënische toestanden in Amerika. II. 12.302.00: Concert door het AVRO-Trio. 2.00—2.30: AVRO-Too- neelhalfuurtje. James Yoland interviewt Annie van Ecs. 2.303.30: Concert door het Flesch-Trio. 3.305.00: Concert door het Omroeporkest. Tusschentijds: Wedstrijd uitslagen. 5.00-6.00: VARA. Kinderuurtje 0.15: VPRO. Wijdingsuur in de Studio. Cau serie m. m. v. vocale en instrumentale so listen. 7.30900: AVRO. Concert door do Haarb Orkcslvereeniging. 8.00: Tijd sein van de AVRÓ-klok en pers- en' sport berichten. 9.0011.00: VARA. Populair orkest-concert met voordracht. 11.00 11.30: VARA: Gramofoonmuziek. Huizen (336.3 M., na 6 uur 1852 M.) 9.50 NCRV. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Groningen. 10.15—12.30: KRO. Uitzon ding van de Hoogmis uit de kerk van de parochie „Beslerd", Tilburg. Predikatie en koorzang. (Van 10.15—12.00- is uitzending van de H. Mis over Hilversum (1070 M.) en van 12.00—12.30 over Huizen 1852 M.). 12.301.30: KRO. Concert door het KRO- Trio 1.302.00: Godsdienstonderricht voor ouderen (KROL 2 002.30: KRO Literair halfuurtje. Boekbespreking. - 2.30- 4.30. KRO. Concert Dubbelmannenkwartct. 4.305.00: Ziekenhal [uurtje. KRO 5.00: Dienst in het Kerkgebouw der Vrije Evangelische Gemeente te Apeldoorn. 7.308.00: KRO. Causerie over dc opgra vingen in Palestina. 8.00: Tijdsein. SOI8 03: Voetbaluitslagen R.K. Federatie. 8.038.10: Praatje door den KRO-voor- zitler. 8 10—10 45- Concert. KRO. Orkest en solisten. 9.30: Nieuwsber. 10.45: KRO. Epiloog. Koorzang. Daventry (1562 M.) 3 50:Concert. De mi litaire kapel. G. Johnson, sopraan, C. Sharpe cello. 5.20- Vocaal concert, J. Coatrs, te nor. 5.50- Engelsche welsprekendheid: The marriage ring. 6.056.35: Bach's kerkcanlate no. 1.29 Orkest, koor, vocale en instrumentale solisten. 8.20: Kerkdienst. 9.30: LieJdadigheidsomroep. 9.35 Nicuwsb. 9.50- Symphonieconcerl o. I. y. Sir Henry Wood. 10.50:Epiloog. Parijs „Radio-Paris" (1744 M.) 12.20: Rc- ligieusc causerie1. Gewijde muziek. 10.52.10: Dansmuziek. 1.50—5.50: Gramofoonmuzjek. 6.507.20: Gramo foonmuziek. 8.05: Guignol „Radio-Paris" 8.50—ll'.lO: Symphonieconcerl 0 Hr. Bigot. Langenberg (462 M.) 9.2010.20 genwijding. 11 4512.25; Bi] v. d. „Jungfrauenvcr. Erzdiözese" 2.50. Orkestconcert. 4.20—6.20. concert. Zoö-orkest. 8.25: „Der 0 operette in 3 acten van Granichstaed Daarna dansmuziek. Zeesen (1649 M.) 6.508.20: eert 9.20Morgenwijding. i2~jg. eert. Trompet- en bazuinkoor. 5 keslooncert. 8.20: Franz-Lehar Orkest. Else Kochhan, sopraan, W bert, tenor. Koor. Daarna tot 12 50 muziek. Hamburg (395 M.) 9.35: Morgenwij 12.05: Concert. Koor en orkest. kestconcert. 4.05: Vocaal concert nenkoor. 5.20: Dansmuziek.— „Frühlingsluft", operette in 3 act- 10.5012.15: Dansmuziek. Brussel (512 M.) 3.20: Voetbalw FrankrijkBelgië. 5.20: Orkestcon 6.50: Gramofoonmuziek. 8,35: Co Orkest. Mile. Tragin, sopraan, Ilr. bas. VOOR MAANDAG 27 MEI. Hilversum, 1071 M. 10.00— Morgenwijding 12.15—2.00: Conce het AVRO-Trio 2.00—2.30: Gramop muziek 2.304.30: Aansl. van het brandt-Theater te Amsterdam 5.00- Kinderuurtje 6.01—7.15: Concertd' AVRO-Tno 7.157.-15: Lezing doo man Rutters over „Muziekbeoefening heen en thans" 8.019.00: Soliste eert. Lolti MuskensSleurs (sopraan), van der Pas (piano) 9.00—11.00: door het Versterkte OmroeporkosL nand Helmann (viool) 11.00: phoonmuziek 11.30: Sluiting. Huizen, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. uitz. II 0011.30: Korte Ziekendie 12.301.45: Orgelconcert 4.0 Ziekenuurtje, orgelspel en zang 6.30: Gramofoonmuziek 6.30—7.00:i raire causerie 7.00—7.30: Causerie Woninginrichting 7.308.00 over: Dierenbescherming 8.00: Orkestconcert. Causerie over den N Bouwarbeidersbond. Daarna persber, Daventry, 1562 M. 10.35: Ker 11.05: Huishoudpraatje 11.20: foonmuziek 12.20: Balladenconce praan-bariton) 12.50: Orgelconce 1.202.20: Orkestconcert 2.50: V scholen 3.20: Muziek 3.25: V Kinderen 3.40: Muziek 3.50: Di ziek 4.35: Orkestconcert deruurtje 6.20: Lezing 6.35: Ni| berichten 6.50: Causerie 7 05: kwartetten van Haydn 7.20: Dr tick 7.35: Muziek 7.45: Fran: 8.05: Victorian memories. Gersho kington Kwintet. S. Allen, sopraan. rington, bas 9 20: Nieuwsber. Politiek praatje Liberalen) 10.05 N' berichten 10.10: Kamermuziek scher, sopraan. D. Palatin, viool. R cello. P. Cruz. piano 11.30: Bridge; 11.6012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. ij 2.10: Gramophoonplalcn. Symphonies 4.055.05: Gramofoonmuziek 7.20: Gramofoonmuziek 8.35—1 Concert. Gezelschap Colin. Kwartet Langenberg, 4-62 M. 10.35 en Gramotoonmuziek 1.252.50: Orke eert 6.056.50: Orkeslconcerl Werag-orkest, Werken van Offenbac pauze „Der Regimentszauberer", 1-a Offenbach. Daarna dansen van Wall Vervolgens tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20: Le en lessen 6.20—6.20: Orkestconce 6.208.05- Lezingen en lessen- zart-concert. Orkest. Bronsgeest, 9.50: Piano- en vioolconcert G. Kn viool. K Rochslroh, piano. Daarna dl ziok. Hamburg, 395 M. 6.20: Vroolijkc 8.20: Radio-zanguurtje 9.20: zing door Rud. Kinau 11.051215 muziek. Brussel, 512 M. - 5.20: Triocon' 6.50: Gramoioonmuziek 8.35: Ork cert. Mile. Grcvin, zangeres 9.50— Lichte muziek. Mile. Sam, zangeres. RECLAME. uxxaSichfi Al heel vroeg in den morgen de zon in de kaïner. En buiten tevreden gezeur van de kippen-, een druk gebabbel van de spreeuwen on een verwoed gevecht van kij vende musschen, die gelukkig een ander oorlngsterrein opzochten. Maar boven alles eon lijster. Menschen. wat zong dat beest mooi. 't Zat natuurlijk weer in den top van den anlennepaal in den tuin. Een droef geestige vraag een antwoord weer een vraag óppjenw een antwoord een voortdurend repliceeren op eigen opwerp- sels. soms heel geestig. Een Beethoven in miniatuur, die een concertdinloog compo neerde Eerst maakte sinjeur zich zelf wijs. dal hij erg bedroofd was, maar weldra schaterde hij om zijn eigen inbeeldingen, om dan ineens weer heel verliefd enTinach- tend lange fluittonen te laten hooren 'k Moest toch eens kijken waar de rak ker zat. En dus uit de veeren. De zon stond al mooi boven de huizen. De ochtendnevel leek wel een ijle gouddamp. Ja. warempel, daar zat hij weer op 't bovenste puntje van den antennepaal, T kopje naar do zon. Fel stak dc nranjosnavel af tegen hol glanzend git van zijn lichaam De kraaloogjes tintel den van levenslust. Jammer; daar werd in dc buurt ergens een motor aangezet; daar zaagde een nijdigen schreeuw van een claxon door de lucht en reet een oogenblik de stemming kapot. Mijn merel was er be duusd van. Hij keek oens nerveus om zich heen, wierp zich in de lucht en zocht een eind vorder een goed heenkomen, om zijn dialoog ergens in liet hoogste topje van een boom weer voort te zetten. De lijster is weg, maar er is» iels in de lucht dat het verblijf in de lauwe kamer verder onmogelijk maakt. Hot hoofd in de waschkom. wat Loilet gemaakt. een ver geten boterham in de gauwigheid uit een kast gehaald en. naar builen. Dat is niet naar de Vcluwe ol naar het Gooi. Zelfs niet eens naar Wassenaar of Katwijk. Er zijn stille landwegen builen de stad waar men in den vroegen morgen de volle pracht van de natuur geniet. Aan de Morseh of aan de Zijl. aan het Nieuwe Kanaal of achter Poelgeest. Ovoral 19 't heerlijk. Overal de nevel als een zinderend goudwaas. De dauw fonkelt en starrelt over hot natte gras. Een eenden moedertje kwekt bedrijvig. Een kievit duikelt over den kop on- schreeuwt„kio-viet-viet- viet-kieviet" met een langen uithaal. Ergens 1 in de verte op oen hofstede bast een hond 1 Allerlei kweel en lokgeluidjes kpmen- uit de j struiken langs den weg. Maar boven dat allo9 d^al geluid, dat een regen van zilver maar neerdruppeit en plast. Het komt links en rechts van omhoog. Eigenlijk weet je in T eerst niet eens góed waar je het moet zoe ken Dan maar zoeken met de oogen in 't ijle zonnige blauw en men ontdekt een zwevend vlekje, een fladderend gekjo, dat al die' zilverdropjes op de aarde laat vallen. Wie nu een vogel worden wil. ITij trekke pluimen aan, Vermijde, stad en straatgeschil En kieze ruimer baan. Ja. ja, Vondel had goed praten. Wie zou op zoo'n heerlijken lentemorgen geen vogel willen zijn? Wie zou niet allerliefst als de leeuwerik zoo maar omhoog willen vliegen cn onbewust van menschelijke zorgon en van tecd daar willen zingen van de mooie dingen die d'e verrukkingen van het vogel- hart bepalen? Vondel had goed praten. Een mensch moet moeizaam aanleeren, wat den vogel van nature is aangeboren Zoo'n vogel doet het zonder stemvorming en ademtechniek. O. als hij wist. welk een moeide wij ons moeten getroosten om een eenvoudig liedje draaglijk te leeren zingen. De leeworik! 'I Is maar zoo'n eenvoudig grijs vogeltje. Maar is oen idealist. Hij zoekt de hoogte en daar jubileert hij de mooie dingen uit, die zijn vogelhartjo blij maken. Maar, 't is €'en praclisch idealist. Want 't verband met de werkelijkheid blijft hem onder alles vasthouden. Kijk, daar staat hij op een aardkl uitje. Even probeert hij of 't lukken zal Hij begint te zingen. Weldra bemerkt hij dat hel gaat. Hij vliegt omhoog, in kringen al hooger, zoo hoog, dat het maar e'en klem vibreerend slipje is gewor den. En dan plast hij zijn zilverregen neer. Maar de groene aarde i9 toch ook mooi; hij daalt; zingende zweeft hij lager en lager, en eindelijk zeilt hij met de wiekjes dicht aan 't lijfje in zweefvlucht neer op den grond. Daar, in 't malsche gras, heeft hij zijn nest, oen kuiltje in de aarde, dat hij uitgraaft met zijn pootjes. Do lange lenige teenen mot de lange nagels komen hem daarbij goed te pas. Die helpen hem ook op hot land. wormen, torretjes en ritnaalden to vangen Vooral die lange nagel van de achterste teen. En zoo doet de leeuwerik nog ie'ts anders ook dan ziligen. Driemaal in het jaar legt het wij'fje eieren, de eerste maal vijf, de tw<=<ede maal vier en de derde maal drie. Er komt duö telkenjare van elk paartje een ta melijk groot nakroost. Eon wijze beschik king van dc natuur, want de roofvogels houden geducht huis onder deze vogolsoorl, die zich moeilijk kan verdpdigen. En dan de menschen. Hier in Holland loopt dat niet zoo'n vaart. J Vooral do platlelandsjeugd laat de werik mot rust. Wij moesten het als J® een9 in ons hoofd halen, het nest va leeuwerik uit te halen De boeren *ue wijs met de leeuwerikken op hel a met de zwaluwen in hun schuur, beestjes zijn taboe. Maar zoo denkt men er niet over* Op Hc-'lgoland b.v. worden tijdens soms op een dag wel 15000 gevang behoeve van de lekkerbekkep. die aü; kostelijkste rundvleesch of wild noS noeg hebben. Onschuldiger, maar toch ook niet ge te pleiten is de gewoonte van velie landschipperljes om er een -l^11 na te houden. Voor de illusie'? houten tafeltje een groen polletje F legd.Dal moet de groene aarde ver En de schipper hijschl zoo'n mallr weegs in de mast, waardoor het ne maar moet verbeelden, dat het blauw zweeft. En de schipperij® gen voor een rijkdom van v >s zoo'n leeuwerijk rijk: op polletje 1r vloed van voodsel en in dc hien j in een kooi. En als 't kooitje van goud was. sommige menschen. dan zou derlJ grooler zijnl Arme leeuwerik' zoo»

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10