Jaargang VRIJDAG 24 MEI 1929 No. 21222 Kicieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. eereprijs der fhorbecke-stichting. ^demische examens. Finland te leiden. na den brand van het stadhuis. verkeersverbetering nabit den rijnsburgersingel. een 16-tarige looptongen aangehouden. woningbouwvereeniging „ons doel". herv. (geref) staatspartij „De Siameesche tweeling". academische studiebeurzen. feestavond r.-k. commissie lichamelitke opvoeding. BINNENLAND. prins hendrik in het noorden staking in drente. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. bond van n. s. f.-agenten. een oesterkweekerii te oostmahorn. de a.v. r. o. op de korte golf? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere ajfertentiSn 35 Cts. per regel. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigjj zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. 7018 „0.18 nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. pgemeester en Wethouders van Leiden jgen ter openbare kennis, dat Wed. G. ■erberg—De Graaf, te Leiden, een ver- I beeft ingediend ter bekoming van ver- |TOor den verkoop van alcoholvrijen voor gebruik ter plaatse van ver- [in het perceel Levendaal 119, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, iden, 24 Mei 1929. 5161 HINDERWET. bgemeester en Wethouders van Leiden ken ter algemeen© kennis dat door hen er J. J. Gij zen ij en Co. gevraagde ning tot uitbreiding van de bewaar- voor lompen in de perceelen Koe- t Nis. 1, 3, 5 en 7, kadastraal bekend snte Leiden, Sectie H. Nis. 763, 7g<i, i 3354, is geweigerd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, [den, 24 Mei 1929 5162 HINDERWET. pgemeester en Wethouders van Aeiden (gen ter algemeen© kennis, dat door de beslissing op het verzoek van de firma B. Th. Smit om vergunning iet oprichten van een in struinen ten f a- in het perceel Hooge-Rijndijk No. 42, tiaal bekend gemeente Leiden, Seo- No. 3702, b. H. Bosman om vergun- I tot het oprichten van een bewaar- Y voor benzine in het perceel Dolhuis- I No. 8, kadastraal bekend gemeente in, Sectie H. No. 3112, c. de firma man en Van Ulden om vergunning Kt oprichten van een koek- en banket- Vij in het perceel Oude-Vest No. 179, praal bekend gemeente Leiden, Sec- No. 3456, d. J. Mechelse om vergun- t het oprichten van een banketbak- i het perceel Lage-Rijndijk No. 74, traal bekend gemeente Leiden, Sectie 3964 en 3965, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, fen, 24 Mei 1929. 5163 Curatorium der Thorbecke-stichiing !<ien eereprijs der stichting toegekend mr. E. M. Meyers, ais schrijver Ce droit ligurien de succession", luitreiking zal waarschijnlijk plaats 1 in een openbare vergadering van plenum op Dinsdag 4 Juni a.s., den van mr. J. R. Thorbccke. 'al de vijlde maal zijn, sedert de bestaat (die in 1878 werd opge- it deze eereprijs is toegekend. Dit We voor het eerst in 1882 aan prof. Veth, daarna in 1891 aan mr. N. J. vervolgens in 1903 aan prof. mr. Fockema Andreae en laatstelijk in p Prol. mr. C. van Vollenhoven. pderd is tot doctor in de Letteren j^sbegeerte op proefschrift getiteld p s Arcadia A Comparison Between r Versions", de heer It. W. Zand- jgeboren te Avenhorn. voor het doctoraal-examen in natuurkunde met hoofdvak phar- 5 de heer H. P. Stam (Leiden). [DELSREGISTER VAN DE R VAN KOOPHANDEL FABRIEKEN VOOR Putobus Onderneming „Dc Sleulel- perrit Doustraat 33, Leiden. Wijzi- tooradres thans: Hotel „De Zwaan", .lejwe commissaris: M. C. van der |A*nsterdam. Nieuwe directeur: J |,r!e- Bennebroek. j ar?annefabriek en Vetsmelterij van Dam in liq., Lindenhove- |f™ a- d. Rijn. N. M. Liq.: K. P. Rn' Amsterdam. Motie van den Senaat der Universiteit. In zijn 22 dezer gehouden vergadering heeft de Senaat der Leidsche Universiteit de volgende motie aangenomen: Nu het tijdstip nadert, dat liet groote vraagstuk van Leiden's stadhuisbouw moet worden opgelost, meent de Senaat der Uni versiteit zich van het uitspreken van een gevoelen niet langer te mogen onthouden. Het onderzoek naar de mogelijkheid van een wederopbouw van gevel en toren, waar bij noch aan de eischen van een modern stadsbestuur, noch aan behoeften van aesthetischen aard te kort zou worden ge daan, is in de beste handen. Mocht de Rijks commissie voor Monumentenzorg tot de con clusie komen, dat zij wederopbouw zou aan durven en bereid ware, daartoe leiding of advies te geven, dan kan een ieder gerust zijn, dat hier geen vrees voor slechte na maak of veronachtzaming van de eischen der practijk behoeft te bestaan. In dat geval, maar ook dan alleen, mag en moet men volle recht laten weervaren aan het groot gewicht van Leiden's histo rische traditie, de onschatbare waarde, die Leiden in zijn stadhuis bezat. De Universi teit, zelf het kind van 1574, gelijk het Stad-v huis dat was, mag zich geroepen achten, om thans te waarschuwen. Laat datgene wat Leiden eer en genegenheid in de wereld heeft bezorgd, niet verloren gaan. En wie mocht zeggen: een herbouw cl stadhuis wordt immers toch nooit weer het echte, hij bedenke, dat zelfs al werd zulk een herstel niet meer dan een herinnerings beeld aan het oude, met zorg en piëteit uit gevoerd. zulk een werk toch nog altijd in de wereld luider van Leiden's stadsbewustzijn zou getuigen, dan een nieuwe bouw kan doen, die, hoe goed ook, slechls enkele res ten van het oude als een droevig teeken van wat verging, zou kunnen bewaren. Aan velen van het rijdend publiek te dezer stede, zal de gevaarlijke bocht bekend zijn, die „genomen" moest worden, indien men, komende van den Rjjnsburgersingel over de ronde Trekvaartbrug de Warmoaderbrug naar de Mare moest opdraaien. Thans is door de Afdeelmg Bruggen van Gemeentewerken een verbindingsvleugel Lus- se her. de beide bovengenoemde bruggen ge maakt. De vroegere scherpe hoek is nu afgeschuind, hetwelk voor het verkeer eene belangrijke verbetering beteekent. L.l. Dinsdagmorgen zond de cuisinier E. in de Wagenstraat te 's-Gravenhage zijn 16- jarigen loopjongen uit om eenige kwitanties te innen. De jongen keerde nic-t weer terug. Bij onderzoek bleek dat door hem eenige kwitsnties tot een totaal bedrag van f.25 ruim waren geïnd. Gisteravond is het jongmeiisch in een vclkslogement aan de Lammermarkt alhier door de politie aangehouden en hedenmor gen op transport naar Den Haag gesteld. Het geld was zoo goed als geheel ver bruikt. Gisteravond hield bovengenoemde vereeni ging in hel Nutsgebouw haar jaarvergade ring, welke geleid werd door den voorzitter de heer K. West, die bij zijn openingswoord verschillende vereenigingszaken uit het afgeloopen jaar de revue liet passeeren. De notulen, die daarna door den secretaris werden gelezen, verkrijgen de goedkeuring der aanwezigen, evenals de beide jaarver slagen over 1928 Ook werden de voorstel len van het bestuur aanneming van 91 nieuwe leden en royeering van 5 leden wegens wanbetaling of slechte bewoning met algemeene stemmen aangenomen. Verder aanvaardde men ook het bestuurs voorstel tot herziening der vergoedingen van het bestuur en den boekhouder met op één na algemeene stemmen. De aftredende bestuursleden, de heeren P J. van Leeuwen. J. Hartkamp, J. Keere- weer en H. Larrewijn, werden bij accla matie herkozen; eveneens de heer St. Ver beek, aftredend commissaris. Aan het slot van deze goedgeslaagde vei gadering hield de heer C. Ponsen, architect der vereeniging. een causerie over bouw plan V. waarvan de stichting binnen eenigen tijd tegemoet wordt gezien. De heer West sloot met een hartelijk afscheidswoord. Voor een slechts gering aantal belang stellenden heeft gisteravond in een der za len van het gebouw „Prediker" de heer K. Eelderink, hoofd eener christelijke school te Den Burg (Texel) op uitnoodiging van het Leidsche afdeelingsbestuur der Herv. (Ger.) Staatspartij een politieke rede gehouden over „De Siameesche tweeling". De bijeen komst werd geopend met het zingen van Psalm 84 1 en 6 en het lezen van Psalm 67, waarna de voorzitter, de heer C. Bloot voorging in gebed en den spreker met een enkel woord inleidde. De heer Eelderink begon met een verkla ring van de titel van zijn rede en verge leek deze bij de twee slroomingen in de Chr. Hist. Unie t.w. de Friesch-christelijke strooming (van Hocdemaker) en de vrij anti-revolutionaire strooming (Lohman). Volgens spr. noemen de anti-revolutionai ren zich ten onrechte nationaal-Gerefor- meerden, want zij verwerpen de roeping van de overheid op geestelijk terrein. In 1908 kwam de Unie tot stand, maar één is zij nog heden ten dage niet. Spr. trachtte dit aan te toonen door op verschillend gebied op de beiderlei tegenge stelde slroomingen in de Unie de aandacht te vestigen. Achtereenvolgens behandelde hij in dit verband de taak der overheid, waarbij de eene groep een neutrale en de andere een christelijke overheid begeert: de samenwerking met Rome, welke tegen den zin der Friesch-chr.-historischen is ge weest; de plaats van de historische Her vormde Kerk in ons volkswezende school kwestie, waarbij de eene richting (dr. de Visser c.s.) de openbare school wil loslaten cn de andere haar wil verchristelijken (de Friesch-chr.-historischen onder leiding van dr. Kromsigt); de financieele gelijkstelling van christelijk en openbaar onderwijsper soneel, waardoor een deel van de belasting penningen van Proteslant Nederland terecht komt in de kas Van Rome, dat niets liever zou willen dan het Protestantisme te ver drijven en ten slotte artikel 36 van het C.H.-programma. Tot slot betoogde spr. in een krachtige peroratie, dat de Fricsch chr.-historischen meer kans hebben hun wenschen in vervul ling te zien gaan door toedoen van de II. G. S. clan door de C. II. Unie. Nadat gezongen was Psalm 189 4, werd de bijeenkomst met dankgebed door den heer Eelderink gesloten. Curatoren der rijksuniversiteit alhier heb. ben bekend gemaakt, dat zij de volgende studiebeurzen voor den cursus 1928-1929 te vergeven hebben: a. beurzen van ten hoogste f. 25 uit W. G van der Boor's Lcidsch Studie fonds; b. beurzen van ten hoogste f. 200 uit het Fonds van de Vrijwil lige Jagers van 1830-1831; c. beurzen van ten hoogste f. 200 uit ht Fonds Gevers van Endegeest; d. beurzen van ten hoogste f 1000 uit het Fonds Godefroi; e. beurzen van ten hoogste f.350 uit het Fonds Verbrugge; f. beurzen van ten hoogste f. 600 voor vrouwe lijke studenten in de geneeskunde; g. beur zen van ten hoogste f. 400 uit het Fonds Dolk. h. beurzen van ten hoogste f. 1000 uit het Fonds voor studenten in de letteren en wijsbegeerte. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar het Jaarboekje der Universiteit over 1928. Aanvragen voor bovengenoemde beurzen moeten vóór 8 Juni aan het college'van cu ratoren worden ingezonden. Zeshonderd kinderen waren gisterenavond te zamen gestroomd naar het „Luxor-theater, waar de R.K. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan der commissie den leden een film avond aanbood. Het was ondanks den druk- kend-warmeo avond een bljj gewoel van jeug dige sportliefhebbers, die zich in deze zaal, waar kookpunttemperatuur heerschte, even frisck gevoelden als op 't ruime sportveld. Zii genoten van een aardig filmprogramma, waarin de droog-komische Amerikaansche hu mor de hoofdschotel vormde. Telkens ^ing er een luid gejuich op en vooral tijdens de film „Circus", waarin Charley Chaplin zijn menscheljjkbeid in clownerie uitspeelt, ver keerde de jeugdige, enthousiaste menigte in „hoera" stemming. Verschillende R.K. autoriteiten gaven bljjk van belangstelling, o.a. rector Groot van Duinzicht, in zijn kwaliteit van sportadvisear der vereeniging, voorts pastoor Meyer uit Lei derdorp en kapelaan Gudde van het St. Jo- sephsgeslicht. De heer Tobé sprak woorden van welkom en gaf raad aan de verschillen de aanwezige sportvereenigingen als „Jean ne d' Are", voetbalvereec. „Leiden", „Klim op" en „Rood-Wit". Verschillende spreuken op het witte doek, tusschen de filmnummers in, propageerden de R.K. sport, terwijl tevens de drie coupletten van het nieuwe clublied werden afgedraaid: vol animo werden deze op de wjjze van „de Gilde viert" medegezoo- gen. Er heerschte een warmgestemde eens gezindheid, die door de hitte-temperatuur slechts kon aangewakkerd worden! Benoemd is tot lid der commissie, aam welke in 1929 het afnemen van het examen, bedoeld in art 12 der Hooger Onderwijswet is opgedragen, de heer A. L. van Beeck, alhier. Naar gemeld wordt is de heer F. W. Grüter, sedert 1 April 1.1. optredend als waarnemend directeur der N.V. v/h. L. van Nitterik Hzn., alhier, thans officieel lot directeur aangesteld. Gisteravond is een' rjjwiel, dat onbe heerd op straat werd aangetroffen, naar het politiebureau gebracht en aldaar gedeponeerd Rechthebbenden kunnen het daar terug bekomen. Op 23 Mei 1929 stonden 289 werkzoe kenden aan de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 499 op 23 Mei 1928. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Hendrik het voorgenomen bezoek aan Veendam ge bracht. Om 11 uur kwam hij per auto in Veen- dam en werd door den burgemeester J. F. de Zee aan de grens der gemeente ver welkomd. De prins werd vergezeld door den commissaris der koningin in do pro vincie Groningen, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Starckhouwer en den adjudant-majoor jhr. Laman Trip. Men reed eerst naar de fabrieken der firma Duintier, Wilkens, Meihuizen Co., waar do fabricatie van aardappelmeel, glucose en druivensuiker met belangstel ling werd nagegaan. Daarna werd gereden naar de nieuwe papierfabriek „Phoenix", in welko fabriek men een vol uur vertoefde, en vandaar naar het Raadhuis waar het dejeuner werd ge bruikt. Do directies der bovengenoemde fabrieken de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Veendam, de voorzitter en secretaris van den Veen- kolonialen Boerenbond en de Rijksland- bouwconsulent, de heer J. Kok, zaten mede aan. In de burgemeesterskamer werd een ten toonstelling van uitsluitend in Veendam gpmaakte producten bezichtigd en daarna reed men door bet nieuwe gedeelte van Veendam naar de Rijkslandbouw-wintcr- school, waar de directeur, de heer J. Kok, een kleine expositie had opgesteld van bodemprofielen, kaarten,- platen, modellen en monsters, met behulp waarvan hij de bezoekers inlichtte over de geschiedenis, den aard en de beleekenis van de veen koloniale landbouw. Na het bezoek aan de R. L. W. S. werd de prins door B. en W. der gemeente Veen dam uitgeleide gedaan tot de grens der gemeente Muntendam, vanwaar via Sloch- teren do terugreis naar Groningen word aanvaard. Tijdens het hooge bezoek werd in de stad druk gevlagd. Te Stochleren is op den burcht Traeylems- borg van mr. v. de Hoop van Stochleren de thee gebruikt. Daarna vertrok Z. K. H. naar Groningen, vanwaar hij, na gedineerd te hebben ten Gouvernementshuize, om 7.30 uur naar do Residentie terugkeerde. ..Hel Volk" van gisteravond meldt: Zoo juist vernemen wij, dat twee ploegen (150 man) Rotterdamsche werkloozen, ge plaatst bij de Oude Vaart in Drente, sinds gisteren het werk hebben neergelegd. Zij weigerden op de bestaande tarieven het werk te hervatten. Men deelt ons mede, dat de Haagsche en Utrechtsche arbeiders bij de tegenwoordige tarieven zonder bijslag respectievelijk 40 on -18 cent per uur heb ben verdiend en de Rotterdammers 32 en 33 cent. Toen gisteren aan de Rotterdamsche ar beiders was gezegd, dat zij naar Rotterdam terug moesten, werd dit geweigerd. Ook van morgen. toen hun werd aangezegd ót het werk te hervatten óf wel terug te gaan, werd dit eveneens geweigerd Hierna is van wege Den Haag last gegeven, dat de arbei ders hun woningen hebben te verlaten, aan gezien deze anders worden ontruimd. Het onderzoek naar de prijsvorming in het kinideniersbedrijf. (3e Blad). De Alg. Vereeniging „Radio-Omroep" heelt haar verzoekschriit om op de korte golf (250 M.) te mogen uitzenden, ingediend, (Binnenland, le Blad). Gisteren hebben in ons land meerdere branden gewoed. (Gemengd, 2e Blad). Hei tennistonrnooi te Parijs; mej. Bonman en Senorita d'Alvarez staan de dames Wills en Cross. (Sport, 3e Blad). De besprekingen der financieele deskun digen te Parijs. (Buiten!, en Tel., le Blad). Besluiten van den Franschen minister raad. (Builenl., le Blad). De Graf Zeppelin is te Friedrichshaien teruggekeerd. (Builenl. Gem., 2e Blad). I Amanoeltah heeft met vronw en broeder Afghanistan verlaten. (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). In het Kurhaus te Scheveningen heelt do oprichtingsvergadering plaats gevonden van den Bond van N. S. F.-agenten, welke ten doel heelt in samenwerking en overleg met de N(ederland9che) S(eintoeslellen) F(abriek) de belangen der N. S. F. en haar agenten in den ruimsten zin des woords to bevorderen. Als voorzitter is gekozen de heer P. Geer-i vliet Jr. to Amsterdam, terwijl het bestuur verder is samengesteld uit de heeren: Ir. A. v. d. Stok te Leiden; Ir. H. P. Caminada te 's-Gravenhage; E. Riemersma te Hilversum: S. J. Wiersma (e Leeuwarden; J. Boer te Almelo en J. N. Polderman te Goes. Naar do „Leeuw. Crt." verneemt, zal, wanneer de proeven slagen to Ooatmahorn een geheet nieuw bedrijf worden gevestigd. Door een oeaterkweeker uit Zeeland ia eenigen tijd geleden geconstateerd, dat de zeebodem langs den dijk bijzonder geschikt is voor het kwe«ken van oesters, geschikter zelfs nog dan in Zeeland zelf. De firma Van der Wal te Zwolle heeft nu do vorige week over een kleine uitge strektheid ten zuiden van den landings steiger te Ooslmahorn vijf ton oesters laten uitzaaien. In September zal een onderzoek worden ingesteld naar den groei dezer weekdieren Valt dit onderzoek gunatig uit en hieraan kan bijna niet worden getwij feld dan ligt het in het voornemen, een kwart millioen oesters uit te zaaien. Is het blad goed ingelicht, dan moet zich reeds een concern hebben gevormd, dat zal trachten, een nieuw Noord-Nederlandsch oesterkweekerijbedrijf in het leven te roe- pei^. Het desbetreffende verzoekschriit ingediend. De „Telegraaf" meldt: Naar wi) vernemen, heeft de Algemeene Vereeniging „Radio Omroep" (A. V. R. O.) zich gewend tot den minister van Water staat met het volgende verzoekschrift: Geeft met verschuldigden eerbied te ken. nen, de ondergeteekende, de Algemeene Ver eeniging „Radio Omroep", te Amsterdam: dal zij heelt kennis genomen van de velo moeilijkheden, die zich voordoen bij het ver krijgen van de door de wet geëischle billijke verdeel ing van den zendtijd over de omroep, vereenigingen en met name van die, welke worden ondervonden bij het vaststellen van een grondslag waarvan bij die verdeeling kan worden uitgegaan; dat deze moeilijkheden nog worden ver groot door de pertinente verklaring van twee omroppvereenigingen, nl. de K R. O. en de N. C. R. V., dat zij onder geen enkele

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1