DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. loodemans rots |ii< Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Mei 1929 Derde Blad No. 21213 GEMENGD NIEUWS. telontploffing op de „barendrecht" ;n vlucht over de daken aanrijdingen. schaften met muziek. op zoek naar deensche vliegbooten. branden. ongeval op de culemborgsche kermis. verdronken. oude munten gevonden. tegen een boom gereden. buitenlandsch gemengd. mijnongeluk. de berooving op de mijn matthias stinnes. de „graf zeppelin". doodelijk vliegongeval. door een kastanteboom verpletterd. overval door gemaskerde bandieten. brand. elf schoolmeisjes bij pleziervaart verdronken brand in een poolsch dorp Vier dooden en één gewonde. Bavas seint cLd. ia Mei int Parijs: ^raadloos wordt uit Ca-sablanca (Ma- U0) gemeld, dat zich aan boord van de JUrendrecht' kort na het verlaten van Ibaven van Casablanca een ernstige ke- ontploffing heeft voorgedaan. Eet schip met vier dooden en een gewonde aan Ird naar de haven teruggekeerd. )e namen van de vier leden der beman- ?1 die om het leven zijn gekomen, zijn jens „De Courrant"Offennan, tweede fhinist, Lammens, derde machinist, Ha- stoker en De Ridder, tremmer. Van gewonde, een Spanjaard, kon men den ra nog niet opgeven. De overige leden bemanning zijn allen ongedeerd. !et m.s. „Barendrecht", dat bruto 3701 meet, en gebouwd is in 1915, was op April van Philadelphia vertrokken met temming Fedalah c.a. 30 K.M. ten Noor van Casablanca, waar het 6 Mei j.i. iveerde. Inbrekers aangehouden. ergisternacht te omstreeks drie uur rde een waker van den particulieren ïtveiligheidsdienst gerinkel van glas in pettenfabriek in de Eerste Middelland- lat tc Rotterdam. Hij waarschuwde on- dellijk de politie en deze zette het blok, irin zich de fabriek bevindt, af, waarna ige mannen de fabriek binnengingen, ir bemerkten zij, dat zich in het gebouw inbrekers bevonden, die op de komst de politie naar boven snelden en bver laken vluchtten. De politie heeft hen ir nagezet, en de beide inbrekers zijn het hor, dat voor een dakraam was !t, een woning binnengevlucht. Daar zij de trap afgerend en zóó kwamen ii de Jan Sonjersfcraat. Hier stuitten zij le afzetting van de politie. Zij trachtten te vluchten, maar een agent heeft hen een schot in de lucht gesommeerd stil (taan en zóó werden de' beide mannen irekend. jet onderzoek in de fabriek wees uit* daar alles was overhoop gehaald en dat getracht had de brandkast te forcee- jDoor verbreking van een koekoek had- de inbrekers zich toegang verschaft iet fabrieksgebouw. politie heeft de hand gelegd op twee elite inbrekers, waarvan de een nog sedert korten tijd op vrije voeten was een straf, die hij had uitgezeten Daar leiding van een inbraak die hij in de lenstad had gepleegd. 3-jarige B. H., uit de Wingerdstraat Haag, is nabij de Asterstraat zoo- aangereden, dat hij een schedelbreuk 1"' gekregeü Het kind is door den ge- ikundigen dienst naar het gemeentelijk pohnis gebracht. perdagochtend is de schilder R. Bult- uit Hulshorst op den rijksstraatweg [aerwijk—Nudspeet door een auto aan- fden en gedood. I*t 4-jarig zoontje van den heer Posch te Ijbroek is dezer dagen door een auto streden. Thans is het kind overleden. Velser Radio Centrale te Velsen heeft ^eetplaatsen der aannemersfirma- v. est te Driehuis met een aansluiting op net verrijkt, zoodat de werklieden tij- s de schafturen gratis van de muziek genieten. Een avoninnrlijke geschiedenis. Vaz Dias meldt uit Harlingen Zaterdag werden te De Mok drie Deen- sche watervliegtuigen verwacht. Toen het wachten lang duurde gingen twee Neder landsche watervliegtuigen op onderzoek uit. Zij vonden een Deensch watervliegtuig drijven in de Mcep, onder Texel, dat zij van benzine voorzagen, waarna het vlieg tuig opsteeg. Vervolgens vonden zij heb tweed© Deensche vliegtuig bij de kust van Zurich, dat toen met Nederlandsche vlieg- booten naar het derde Deensche vliegtuig ging zoeken. Het derde vliegtuig bevond zich op de kust bij Oost-Wierum en had lichtseinen gegeven. De bemanning der reddingboot „Brandaris", die deze seinen had gezien, koos onmiddellijk daarop zee. Bij de Slenk echter voer de „Brandaris" aan den grond. Men riep toen de assistentie in van het loodswezen te Harlingen, die de loodsboot ,,Vliestroom" uitstuurde, Nadat de „Bran- daris" vras vlotgebracht, vertrok de „Vlie- stroom" naar Oost-Wierum. Toen de Nederlandsche watervliegtuigen bij Oost-Wierum wilden neerstrijken, kwam een van hen in botsing met het aldaar lig gende Deensche vliegtuig. De toestellen werden eenigszins beschadigd, doch er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. De beschadiging was echter va-n dien aard, dat de vliegtuigen niet meer konden wor den gebruikt. Gistermorgen om 10 uur is de „Ylie- stroom", met het Nederlandsche vliegtuig op het dek en het Deensche vliegtuig op sleeptouw, naar Nieuwediep vertrokken. Te Hoeven is de woning van C. R., op het Gors, tot den grond afgebrand. De in boedel kon grootendeels gered worden. Te Budel zijn 10 H.A. jonge bosschen, eigendom van de mijn Laura, verbrand. Onder St. Oedenrode, Nuenen en Lies hout heeft een hevige bosch- en heidebrand gewoed. Zaterdagavond omstreeks negen uur is door wolbroeiing brand uitgebroken in de coöperatieve- ververij Koningshoeve te Til burg. Een groot gedeelte van den voorraa-a op den zolder is verbrand. Verder eenige luchtkappen. Onder Drogeham is de woning van D. Wedzinga afgebrand, doordat een petro leumstel tijdens een korte afwezigheid der bewoners in brand geraakte. Op de Kermesse d'Eté te Culemborg heeft de 14-jarige v. D. door onvoorzichtig heid een klap gekregen van een in bewe ging zijnd bootje van een luchtschommel. Hij bekwam een sehedelfracfcuur. Zijn toe stand is zoo ernstig, dat hij van de laatste H.JI. Sacramenten is voorzien. De hulpbesteller der posterijen G. Sjon ger te Terhorne, die een deel van zijn be stelling, welke over water moet gebeuren, zou bezorgen, ging als gewoonlijk met zijn roeibootje op reis. Even buiten het dorp op de Horne greep hij de stoomboot ,,De stad Zutfen" vast om zich tot de sluis te laten meesleepen. Door een verkeerde hand greep of door de snelheid van de stoomboot kwam zijn roeibootje dwars en liep vol wa ter, waarbij Sjonger is verdronken. Te Heinkenszand is het 2-jarig kind van G. in een put gevallen en verdronken. 295. En kijk: de Waterman zegt geen neen! Hij stuurt zelfs drie duikerpakjes voor de drie menschenkinderen. Want daar zonder kunnen ze onder zee heusch niets beginnen. Pietje en Grietje vinden het wel griezelige dingen, maar ze laten er zich door Marinus toch gehoorzaam in pakken. 296. „Ziezoo", zegt Marinus, „nu kunnen we veilig over hoord gaan." Het bootje wordt op een rustig plekje voor anker gelegd en dan wagen de drie zich in de zoute golven. Het is maar goed dat Marinus een beetje den weg weet; Grietje en Pietje hadden zich in dien grooten oceaan geen raad geweten! De politie te Veenendaal ontdekte d»l vorig jaar een urn met vele oude munten was gevonden. Sinds eenige dagen hoorde zij verschil lende dingen over het vinden van een kist met veel geld, met de noodige fantastische verhalen er bij. Een onderzoek werd inge steld, waarbij bleek, dat bij het graven in de Hoofdstraat te Veenendaal een pot met oude muntstukken moest zijn gevonden. Een van de aldaar werkende grondwerkers bekende reeds spoedig, dat hij in October van het vorige jaar een pot of urn met vele gouden en zilveren muntstukken had gevonden, ongeveer een meter onder den grond. Hij had de munten achter gehouden en medegenomen naar zijn woning, zonder den eigenaar van den grond van. een en ander mededeeling te doen; de urn haa hij vernietigd. De vinder had geprobeerd d* munten van de hand te doen. Hem was reeds f. 1000 geboden, doch dit bod leek hem veel te laag. De politie heeft thans de munten in be slag genomen. Zij zullen ter beschikking van den officier van Justitie te Arnhem worden gesteld. Tegen den man is proces verbaal opgemaakt. Er zijn ongeveer 200 gouden en zilveren muntstukken, dateerende uit het jaar 1549, met de beeltenis van Karei V, Philips II, den bisschop van Keulen en den Hertog van Brabant. Men meldt uit Groningen Gistermiddag is door het defect raken van de stuurinrichting een auto, waarin 4 personen, waaronder opperrabbijn David9, bij Haveiterbrug tegen een boom gereden. Opperrabbijn Davids werd uit den wagen geslingerd en bekwam een snijwonde in het gelaat. Per ziekenauto is hij naar Meppel vervoerd. De overige 3 inzittenden bleven ongedeerd. ,,En je bekent, dat deze ongelukkige jongen naar denvvijver werd gesleept en in het water werd gegooid?" riep de meestei* woedend uit. ,,Welk deel had jij hierbij 1" „Een been, meester", antwoordde kleine Tom. Gistermiddag is op de mijnbouwonderne- ming Sosnitza bij Gleiwitz een ernstig on geluk gebeurd. Door instorting n.1. werden 3 arbeiders bedolven. Tot dusver zijn de lijken van 2 hunner geborgen. Men meldt uit Essen De politie heeft Zaterdag te Essen de vier gebroeders Keimling gearresteerd, die verdacht worden in Februari door een bru talen aanslag 118000 mark, bestemd voor uitbetaling van loonen op de mijn Mat thias Stinnes, geroofd te hebben. In verband met dezen aanslag waren reeds verder 24 lieden gearresteerd, die op 7 na alle weer vrij gelaten moesten wor den. Men heeft gedeeltelijk kunnen vast stellen, waar het gestolen geld is gebleven. Voor 55.000 mark heeft men door mid del van een strooman een boerenhoeve ge kocht. Voorts heeft de politie op Hemel vaartsdag op de renbaan te Gelsenkirchen een renpaard in beslag genomen, dat even eens met het gestolen geld betaald was. Tn Veer veld was nog 4500 mark aanwezig. Reuter meldt uit New-York: In Wallstreet wordt verteld, dat er on derhandelingen gaande zijn over den ver koop van de „Graf Zeppelin" om te dienen als lucht-passagiersschip tusschen Los An geles en Honolulu. Volgens berichten uife Cleveland heeft John Elden, voorzitter van de Skyways Inc. verklaard dat de bijzon derheden van den aankoop daar spoedig in een conferentie geregeld zullen worden et dat het kapitaal uit Cleveland en uit ix>s Angeles zich zullen vereenigen om het luchtschip te koopen voor ongeveer één mil* lioen dollar. Uit Frankfurt a. M. wordt gemeld: De voorzitter van de Binger-Zeilvliegers- groep Hem Abt, dit aan het Rijnsch Teoh- nicum studeerde, heeft gistermorgen een proefvlucht ondernomen met het nieuw gebouwde zeil-vliegtuig Bingen. Reeds en kele minuten nadat het vliegtuig opgeste gen was en het zich op een hoogte van on geveer 20 M. bevond raakte de machine plotseling aan het wankelen. Het gelukte den piloot de machine nog eens in even wicht te krijgen, doch spoedig stortte het vliegtuig neer, sloeg over den kop en be groef den piloot onder zich- Deze had zoo ernstige verwondingen bekomen, dat hij reeds enkele minuten daarna overleed. De verongelukte was 24 jaar oud. De oorzaak van het ongeluk schijnt een plotselinge windvlaag geweest te zijn. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen zijn gisteren eenige personen, die een uitstapje maakten naar het plaatsje Proetzel door een ernstig ongeluk getrof fen. Door tot nog toe onbekende oorzaak viel een honderdjarige ka-stanjeboom plot seling om en begroef 6 personen onder zich. Een van hen werd verpletterd, 3 bekwamen levensgevaarlijke 2 andere lichte verwon dingen. Zaterdagavond tegen elf uur hebben ge maskerde roovers getracht een aanslag te doen op de electnsche tram te Wandsbeck bij Hamburg. De roovers hadden dwarslig gers op de rails gestapeld en toen de tram naderde, loste een 'n revolverschot op den. wagenbestuurder, welk schot echter miste. De wagenbestuurder reed onmiddellijk met volle kracht achteruit en wist op die wijz» den roovers te ontkomen. Het „Tourist Hotel" te Amarillo in den staat Texas is door brand vernield, Vflf personen kwamen daarbij om het leven. Vier gasten, wier identiteit men nog niet heeft kunnen vaststellen, zijn in bed ver brand. Een vijfde trachtte zich door e*.n sprong uit de derde verdieping in veiligheid te stellen, doch werd daarbij gedood. Meer dan twintig gasten werden gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. In de nabijheid van Gomel (Polen) is een met 11 schoolmeisjes beladen roeiboot gekanteld. Daar het ongeluk te laat be merkt werd en redding van ai den oever onmogelijk was, zijn alle meisjes verdron ken. In het dorp Wola Niemiecka zijn 21 woonhuizen en meer dan 30 gebouwen door een enormen brand verwoest, waarbij een boer in de vlammen om het leven is ge komen. Naar het Engelsch van A T. QUILLER—COUCH. lien u uw bagage naar Craigie Cottage f f !en brengen op den Malabar Heuvel jwereen weet wel waar Elihu Sanderson »J'ft ~~uan za^ trachten het u naar uw waken, U is misschien verbaasd over _ie Cottage ook een zwak van mijn 'hj was een Schot zooals ik u reeds »n dat ben ik dus ook, ofschoon ik and nooit gezien heb. Ik hoop echter nog eens komen zal. Maar lieve frn v Zltten WB te praten en dat nog JP Kantooruren. En nu bonjour, mijn- re'iowelli. en nog eens schitterden iöeurf. toen ik hem bedankte en naar L ,wat WOU .ik graag dat u een Ir was! tón ik geen raad wist van de hitte, door i r0Sl Van ^en ^°°r me^ pen slenteren en van al die won- tar ry ^ec,teten totdat het tijd was om ien T* te gaan Ik volgde de s Z0IMj 'e kist droegen en vond het bezwaar. ofschoon ik nooit een pa. heei gezien. Het is een groote k hf<umj0' Semeubileerd en zoo vol J enden, dat ik niet begreep wat doen moesten. Dat is echter niet «n mijnheer Sanderson lijkt er de man niet naar om zijn geld te ver spillen; ik denk dus dat de loonen hier niet (hoog zijn. Mijnheer Sanderson ontving mij met groote gastvrijheid en praatte heel prettig bij een overvloedigen maaltijd, ofschoon de spijzen naar mijn smaak wat te veel gekruid waren en de vele bedienden mij hinderden. Maar toen wij na het eten op het balcon za ten om een sigaar te rooken met het uitzicht op de rustige tuinen, d© fraaie huizen en boven alles op de mooie zee, dio zich uit strekte in het verschiet, toen moest ik be kennen, dat een mensch zich toch overal thuis gevoelt, waar de natuur hem zoo vriendelijk toelacht. De kalmte van liet avonduur maakte mij het spreken moeilijk; ik deed niets liever dan rustig kijken hoe de rookwolkjes opstegen naar de kalme lucht Mijnheer Sanderson verbrak het stilzwijgen. „U heeft niet lang gewacht met uw komst." ..Had u mij niet zoo spoedig verwacht?" „Ach, ik had uw vaders testament nog niet gelezen, weet u." Ik verklaarde hem zoo beknopt mogelijk de redenen die mij er toe genoopt hadden uit Lantrig te vertrekken. Stilzwijgend luisterde hij en zei toen: „Heeft u de reis dus niet lichtvaardig on dernomen?" „De hemel is mijn getuige, neen! Ik weet niet of er bezwaren zijn tegen deze zaak." „Ja. ik geloof dat er wel wat tegen is," zei hij langzaam en aarzelend. „Mijn vader had zijn eigenaardigheden zooals ik u ge zegd heb. ja, dat is zoo; maar hij was lang geen dwaas. Hij heeft nooit een woord met mij over de zaak gesproken; ik moest er het eerst van hooren in zijn laatste wilsbeschik king, zijn testament. „Een vreemd paar menschen," onze va ders ging hij peinzend voort, „om met elkaar in aanraking te komen! Maar wij zullen "hen in vrede laten rusten. Ik moest u liever overhandigen wat mij werd toevertrouwd, misschien zult ge dan beter in staat zijn een opinie te vormen." Dit zeggende stond hij op en keerde terug naar de kamer waar licht brandde en ik volgde hem. Hij haalde een bos sleutels uit zijn zak en deed een zware donkerhouten kist open. kunstig bewerkt, die in den hoek van de kamer stond, haalde er achtereen volgens een geheelen stapel blikken doozen uit, rollen papier en zware boeken, totdat hij, bijna op den bodem van de kist do doos scheen te vinden die hij zocht. Daarna zette hij er zorgvuldig de rest weer in, deed de kist op slot, zocht een anderen sleutel aan den ring, opende daarmee de tinnen doos en overhandigde mij twee enveloppen, de eene veel grooter dan de andere, maar beide vol. En toen mijn lieve Margery, toen ik mot mijn hand het geheim aanraakte dat ons zooveel angst en zorg had bereid cn zuik een droevig afscheid toen kon ik niet nala ten een gebed op te zenden. De kleine enveloppe had geen adres en bevatte 600 gulden in Engelsche banknoten. Er was geen brief bij en ook geen bestem ming; hij was alleen gesloten met een een voudig zwart lak. Op de groote enveloppe stond het volgende adres door mjjn vader geschreven „Aan den Zcon van mijn Huis, die ai'.e gevaren heeft berekend, een besluit heeft genomen en onverschrokken is." „Om verbrand te worden na honderd ja ren na dezen datum, Mei, in het jaar onzes Heeren MDCGCV." Ook deze was gesloten met een eenvou dig zwart lak en bevatte het manuscript, dat ik hierbij voeg en bevestig op dit blad van mijn reisjournaal. Oom Loveday, die tot nu toe doorgelezen had zonder opmerkingen te maken, behalve nu en dan een uitioep, keerde nu het blaadje om en liet mij het handschrift zien van mijn grootvader Amos Trenowcth. De inkt was verbleekt en het was op perka- mentpaipier geschreven. Onwillekeurig bo gen wij ons beiden over het papier en mijn oom, steeds zonder eenige opmerking te ma ken, ging voort en las het volgen-de: „Van Amcrs Trenoweth van Lantrig Kerspel Polkimbra en Graafschap Cornwal- lis: aan den nakomeling die mijn schatten moge erven. Ge dient te weten mijn zoon dat, ofschoon in dit perkament melding gemaakt wordt van groote rijkdommen, waar men naar had te vragen om ze te bézitten, in werkelijk heid de gevaren aan het verkrijgen van dien schat zoo groot zijn. dat ik bijna tot het be sluit ben gekomen het geheim te vernieti gen en als een bedelaar zoo arm mijn leven te eindigen. Want niet alleen geloof ik maar ik weet zeker dat de schatten niet verkre gen kunnen worden dan met bloedvergieten en levensgevaar, want ik zelf heb den dood driemaal in het aangezicht gezien om er de hand op te leggen en werd telkens al-s door een wonder gered en met verlies van mijn zielsrust. Maar aangezien de toorn des hemels vaardig over iemand is en men zich dien niet onverdiend op den hals haalt, heb ik besloten dien niet geheel te verdienen, maar gedeeltelijk, door voor mij zelf den schat op te geven, indien ik zoodoende den vloek kon afwenden, maar het werk aan een ander op te dragen, die er misschien aan zou kunnen ontsnappen en een verval len huis weder oprichten. Mijn zoon, die deze regelen mocht lezen, ik druk u op het hart de gevaren van uw onderneming te overwegen. Gij kent die ge varen niet, maar ik ken ze, ik, die een zon dig loven geleid heb ter wille van dien schat en die er nu de wrange vruchten van pluk. God alleen weet mijn geheim, van Hem ver wacht ik vergiffenis te verwerven, maar nu nog niet. En evenals het bouwen van den tempel niet aan David veroorloofd was, daar hij bloed vergoten had, maar wel aan Sa lomo zijn zoon. zoo is het u misschien ge oorloofd de hand te leggen op schatten gouds en zilver en kostbare edelsteenen, maar vooral op den Grooten Robijn van Ceylon, waarvan de schoonheid alle juweelen der aarde overtreft; ik heb hem met eigen oogen aanschouwd en weet dus dat het is zooals een oude schrijver het uitdrukt een schitte rend en onvergelijkelijk schouwspel om te bewonderen. De beroemde reiziger Marco Polo spreekt van dezen Robijn met deze woorden: ,,De Koning van Ceylon bezit een robijn, grooter en schooner dan ooit op de wereld is of kan worden aanschouwd." Hij is een palm lang en dik als een man nen arm. In glans overtreft hij alles wat op aarde bestaat, hij gloeit als vuur. Voor geld kan men hem niet koopen. Maar dit weet ik. dat hij op het eiland Ceylon gevonden werd nadat hij 'eeuwen lang was verloren en of schoon hij niet zoo groot is als vete sehrij vers zouden doen vermoeden, toch overtreft hij alles in schoonheid en kleur. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9