Sassenheim in vlaggentooi. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Mei 1929 Vierde Blad No. 21211 Schitterend geslaagd Zangconcours. Stralende Hemelvaart - Zangers in hun element - Onze dorpen zingen De ooievaars luisteren mee - Merkwaardige huisvaart. Het Eere-comité met Jury. (Van onzen specialen verslaggever). Dat was nu gisteren de eerste stralende D- en zonnedag, lang vervacht en toch kregenWe konden van harte zingen „De vogeltjes fluiten, „We gaan naar buiten. Dubbele, overvolle treinen en een wrat-ram, waarin we amechtig platge- ukt worden. Dat hoort er nu eenmaal Van alle kanten stroomden de feest- igers naar drie kleurige trekpleisters: nooit genoeg te prijzen bollen, de ,,Var- f en 't Zangconcours in Sassenheim der I. Gem. Zangverenigingen uit den ring den en Omstreken. imdelijk weer eens „echt" buiten: geen len meer, maar lekker de zon in je rug en branden en voor 't eerst met 'fc gloed- uwe zomer toilet pronken bs stoomtrauimebje smalend „de of' of de „koffiemolen" gekeeten <rt, dendert, kleppert en fluit gillend als i losgebroken bezetene door de vcrblin- id-schitterende, van kleur en leven tin- ende bloemvelden. En in Oegstgeest i reeds de eerste concours-enthousias- i onze coupé binnen: jeugdig blozende iranen en alten. De tenoren en bassen gen op den vroegen morgen al. dat ze it meer ouwe wijven in hun wagen mee- :en. Hetgeen we volkomen begrijpelijk den! 00 puffeD we eindelijk Sassenheim bin- laggen in de straten en op dit •ge uur. nog zonder de niet te stuiten :ine stadsauto's, die later binnenstor- d komt. Er hangt nu nog de heerlijke eintliengeur, die vanaf de velden over dorpje stroomt. 25senheim, vroeger Saksenheim, nu KCTskeim. Uit al onze dorpen zijn ze Kineul Wie nu nog beweren mocht, dat Hollander niet van zingen houdt... al io reeds ongeveer 1500 deelnemers uit de dicbe omgeving li 't prachtige park „Rusthoff", ■al wandel- en toevluchtsoord voor mi ri jzende paartjes, die lente vergetelheid staan onder de gevlagde eerepoor- ii reeds de zangersscharen, met hun on bare vaandels, waaraan de blinkende eprijzen van vroegere wedstrijden tin- en. Het zangconcoursmen studeert er fiadenlang ijverig voor en 't lot wordt dezen dag in een oogwenk door de *nge juryleden beslist. Heeds zagen wij hen bij de grandiose livangst in 't Raadhuis, waar de eero io rondging, de feestsigaar werd aange ven en de volijverige burgemeester Gou- rneur hartelijke woorden van welkom rak De karakteristieke kunsten aar s- j van Bernard Diamant, met zijn zwarte istenflambard, het bekende gTijzo hoofd 1 Arnold Spoel en 't streng-gereserveer- gezicht van den heer De Ronde. Drie wten op dezen dag, door wier oordeel *1°} der koren beslist wordt. "P 't in helle zonneschijn badende feest en ia de drukte onder den stralend auweD hemel, vooral tegen 't middaguur trweldigend. De feesttenten, de vrurji- cbocolade- en ijskraampjes worden stormd. En 't mantige ooievaarspa ar, L; °P 't hooge nest te midden der duizen- dezen merkwaardig-drukken dag moet temaken, loert vol bevreemding naar be- •den. Roerloos blijft 't wijfje zitten es* roet. blijkbare belangstelling naar F.' Vccktemraig gezang in de diepte. Papa |>ngelt in sierlijke, ringvormige glijyluch- boven 't feestterrein, tóch wat onrustig |°r t ongewone gedoe! fe-uien, klein en groot, hebben we op pen dag in serie's gehoord, kinder-, ge- f. r'?de- exi mannenkoren't een minder 0 ander, maar zij allen zongen naar beste weten en kunnen. Dirigenten van elk formaat beklommen 't podium: de een di rigeerde krachtig, de ander slap, soms was 't dieptreurig, maar dikwijls heel goed. Opvallend waren de veelal totaal uiteenloo- pende opvattingen van eenzelfde verplicht nummer. Zoo bijv. Bonset's „Lof der God heid" in de tweede af deeling mannenko ren het een in begrafenistempo, 't ander vurig enthousiast.. Op de uitslagenlijst ziet men, wie de jury de eerepalm schonk. Een speciaal woord va/n hulde voor mej. Tilly Leening, de eenige vrouwelijke dirigent in dit muzikale heerenlegioen, die met veel durf 't Leidscbe „Halleluja"-koor aanvuur de en een eersten prijs verwierf en voor den Leidschen dirigent den heer Mizée, die, voor 't eerst uitkomend in de dertle af deeling, reeds dadelijk ook een eersten prijs kreeg. Ter afwisseling even een bezoek aan „Bloemlust" Sassenheim's Monte Carlo waar 't ons bij de narcissententoonstel- ling groen en geel voor de oogen werd. Hier verblinden ons de 400 verschillende met uiterste zorg gecultiveerde variëteiten met artistieke smaak gerangschikt. Het duizelt den leek bij deze uitzonderlijke schoone verzameling en de vakman brengt hem ever in een nooit gedroomde wereld van kweek- en goklust in de bloemenhandel. Daar wordt bij op de hoogte gebracht van de ontelbare „zaailing"soorten, bij wie 't dikwijls 40 jaren duren kan, voordat ze voordeelbrengende handelswaar geworden zijn. Dan vertelt men hem van bollen, die f. 30 tot f. 300 't stuk kosten, of van één Barriiplantkruising, welke men voor nog geen f. 1000 wenschte te vetkoopen. We zagen er de meest verfijnde narcissoorten bijv. de Feu de Joie, lijkend op eer cactus dahlia, narcissen als theerozen (Apricot Phoenix), de reusachtige Prins Giant of Imperatornarcis. Dan nog die prachtige dubbele -ornatis „Daphne" die 't getuig schrift eerste klasse van de Ver. voor Bloembollencultuur verwierf. „Last not least" niet te vergeten de vurige „Fire- tail", met rooden kop,, die reeds bijna ecu handelssoort geworden is. Dan waren er nog lila-tulpen zoo groot als theekopjes, om nooit te vergeten en waarvan men 't be staan niet vermoed had. Zoo tegen 't einde van den middag was er in 'tdorp geen doorkomen meer aan. En toen we ons eindelijk door de stroom automobielen heen geworsteld hadden de Sassenheimscho stoere veldwachters moes ten zich tot ware verkeersgenieën ontpoppen zong men in „Rusthoff" nog steeds on vermoeibaar zie! en zaligheid uit. En de strekking van Clinge Doorecbos' liedje „Het meisje van de zangvereeniging" begon tegen 't avonduur ook hier waar te worden. 't Probleem van den dag stond toen voor de deur: hoe thuis te komen. Want geen tram of bus of ze waren reeds tot berstens toe vol. We wachtten 'n kwartier, 'n half uur, maar aan de zegetocht van opgetogen binnen- ec huitenla.ndsc.he bollenbezichtigers en uitbunidge „Njord"-aanhangers kwam geen eind. Men kon over de glimmend gelakte kapper, der chassis huistoe wandelen. Toen kwam er een hossende groecte-Ford uit IJsselmonde aanschokken met juichende en beslingerde Zondagsgenieters. We hadden honger: geen andere mogelijkheid de huise lijke haard te bereiken dan met een salto- mortale er bij te duikelen en de eenige vrije plaats te bezetten. Das bonkten en kraakten we, als' knolrapen op de keiharde banken door elkaar gesmeten terug, onmee- Googenloos meegesleurd in de maalstroom, oie zich uitstrekte van Amsterdam tot Den Haag, langs serie's lekke banden, verkeers ongelukken en wanhopig uitwijkende fietsers die feestelijk met guirlandes waren behan gen, maar van hun uitstapje tusscheo de benzinewalmen toch maar bitter weinig pled- zier hadden. Zoo werd, na enkele opstoppin gen te Oegstgeest o! overweg: en Het Uitvoerend Comité, tegen zes uur bij 't Wassenaarsche viaduct, waar de chauffeurs door hongerige magen aangeport, een uur lang een huilend sirenen- en claxonconcert gaven de eindspurt bereikt Over het officieele deel van dezen das meldt onze correspondent nog 't volgende: Des morgens half <j|f vereenigde zich in het Raadhuis het Eere-Comité, Regelings commissie, Juryleden, Directeuren en voor zitter der deelnemende vereenigingen. De Burgemeester achtte het een voor recht, namens het gemeentebestuur, den aanwezigen welkom te mogen heeten. Hij zou dat gaarne willen doen in gezang, doch daar dit hem niet gegeven is. wil hij een der liederen, die straks gezongen zullen worden, voorlezen en wel: Lentelied. Het is hem een genoegen en een voor recht voor zich te zien een uitgelezen schare van leiders van Chr. Zangvereeni gingen, In de niet-Chr. Radio hooren we zooveel Chr. liederen en daar is reden voor: In die liederen immers zit een diepe ren grond. Hij wijst op het mooie park. dat geheel ter beschikking van de zangers is gesteld. De vereenigingen zullen, naar we ver trouwen, er prijs op stellen, het park te verlaten even mooi en even ongeschonden als het nu is. Hij eindigt met den wenseh dat de ver eenigingen een groot succes mogen behalen en dat het concours hier ter plaatse spoedig herhaald zal worden. Hierna sprak ds. Krijkamp. die dankte voor de vriendelijke woorden van ontvangst. Namens de Zangvereeniging te Sassenheim roept hij een welkomstwoord toe aan dc deelnemende vereenigingen. De heer v. d. Zeeuw, dankt namens de regelingscommissie, voor de medewerking, die zij van het begin tot het einde van B. en W. mochten ondervinden. Voor de 4 concoursen, die we tot nu toe hebben ge houden, hebben we nog nooit zoo'n mooi terrein gehad. Wij stellen er prijs op, het park in onbeschadigden toestand weder op te leveren. Hierna sprak namens het Ringbestuur, de heer Goedhart enkele woorden van dank voor de ui (stekende wijze waarop de com missie zich van haar laak heeft gekweten. Vervolgens werd de ecrewijn aangeboden en ging men spoedig naar het terrein, waar de heer v. d. Zeeuw allen welkom heette, allereerst B. enW. en het Eere-comité. Het heeft hem getroffen, dat zoovelen in dit comité zitting hebben willen nemen, inzonderheid wijst hij op Ds. Krijkamp, die de eerste predikant is, die in 'n uitvoerend comité voor onze concoursen zitting nam. Hij hoopt dat nog vele predikanten dit voor beeld zullen volgen. Het verheugt hem. dat zoovele vereeni gingen deelnemen. Hij wenscht allen veel succes en deelt mede, dat nog verschillende extra medailles ter beschikking van de jury gesteld zijn. en men behoeft niet bang te zijn. dat de jury karig zal zijn. er is nog geld genoeg om prijzen te koopen. Toen werd begonnen met de afwerking van het uitgebreid programma. De uitslag. De uitslag van het concours is als volgt: Het hoogst aantal te behalen punten was 420. Een le prijs werd toegekend met 300 punten; een 2e met 260 en een 3e met 220 punten. Afdeeling Kinderkoren: „Looft den Heer", Hazerswoude, 237 pnt. 3e prijs; „Juichende Kinderschaar". Sas senheim, 263 pnt. 2e pr. en extra medaille. Vierde afdeeling Gem. Koren: „Samen zang doet Overwinnen", Wijde Wormer, 331 p. le pr.; „Sursum Corda", Rijnsburg. 251 pnt. 3e pr.-. Excelsior", Leiderdorp, 316 pnt. le pr.; „Concordia", Noordwijkerhout, 204 pnt. 2e pr.: „Excelsior", Leimuiden, 340 pnt. le prijs en extra medaille; „Hen'. Zangkoor", Sassenheim, 316 pnt. le pr. Derde afdeeling Gem. Koren: „Halleluja", Leiden, 353 p.t le en extra med.; „Excel sior", Rijnsburg, 332 pnt. le pr.; „Advendo", Noordwijk-Binnen, 269 pnt. 2e pr.; „Excel sior", Warmond, 278 pnt. 2e pr.: „Soli Deo Gloria", Katwijk aan den Rijn 260 pnt. 2e prijs. Tweede afdeeling Gem. Koren: „Zingt den Heer" Hillegom, 322 pnt. le pr. en extra med.; „Soli Deo Gloria", Noordwijk aan Zee, 321 pnt. le pr.; „Halleluja". Oegst geest (Hooge Morsch), 282 pnt. 2e pr.; „Hosanna", Boskoop, 300 pnt. 1ste prijs; „L.E.D.A.G.O.H." Leiden. 273 pnt 2e pr. lste afdeeling Gem. Koren: „Immanuël". Zandvoort, 295 pnt. 2e pr.; Sursum Corda" Alphen aan den Rijn 256 pnt. 3e pr. lste afdeeling Mannenkoren: „De Lof- sfem", Vlaardingen, 310 pnt. lste pr. Afdeeling Uitmuntendheid. Gem. Koren: „Euphonia", Zevenhuizen, 284 pnt. 2e pr. „Looft den Heer", Lisse, 379 pnt. lste pr. met onderscheiding der jury en hoogst aan tal punten; „Koudekerks Gem, Koor", Kou dekerk aan den Rijn, 348 pnt. le pr.; „Eltheto", Schiedam, 313 pnt. lste pr. Superieure afdeeling. Gem. Koren: „De- bora", Oegstgeest. 361 pnt. le pr. en extra medaille; „Excelsior", Vlaardingen, 351 pnt. lste prijs. De volgende directeursprijzen werden toe gekend1: le prijs (1.251 aan den heer C. van der Keur; 2e prijs (f. 15) aan den heer P. de Rook; 3e prijs (f. 10) aan mej. Tilly Leening. Des avonds gaf het Fanfarecorps „Cres cendo" op het terrein een concert, dat door velen bezocht werd. Het was dan ook de moeite waard, ondanks de plotseling opko mende koude damp, het schitterend ver lichte park te bezoeken. De ring Leiden kan zeggen: ons concours is prachtig geslaagd, en naar wij hopen, ook tinantieel. Wij inwoners van Sassenheim kunnen eveneens tevreden zijn, on zeggen ronduit: dit concours smaakt naar meer! Wij hopen dat spoedig Sassenheim weer voor een zangconcours zal aangewezen wor den! Den verschillende comité's dank voor hun prachtige organisatie! ALPHEN. Woensdag had de arbeider E. v. d. M. werkzaam Dij ue ia. P. v. tx. het ongeval bij het schoonmaken van een pers met zijn hand tusschen de machine bekneld te gera ken waardoor hij zich zoodanig verwondde dat hij zich onder heelkundige behandeling van dr. v. N. moest stellen. Het kinderkoor „Klein Hosanna" be haalde up het gisteren te Zeist gehuuaen muziek- en zangeuncours een tweeden prijs in de 2e aldeëhng A kinderkoren met 270 punten. In den afgeloopen nacht reed een on bekend gebleven autobestuurder nabij de Hugo de Grootstraat met zijn auto tegen één der aldaar langs den weg staande hoo rnen. De auto bekwam belangrijke schade. Een der wielen werd totaal versplinterd terwijl ook de carrosserie veel averij be kwam. De auto is later in den nacht weg gesleept terwijl de bestuurder per andere gelegenheid zijn reis heeft vervolgd. Bij de politie werd aangifte gedaan dat twee meisjes gistermiddag gaande langs de Gouwe werden lastig gevallen door twee jongelieden waarschijnlijk afkomstig uit Boskoop met het gevolg dat een der dames van haar rijwiel kwam te vallen en ver schillende ontvellingen aan haar been be kwam. De politie stelt een onderzoek in. BODEGRAVEN. Raadsagenda. Tegen Woensdagmiddag 2 uur is een openbare vergadering van den Gemeente raad uitgeschreven. De agenda luidt als volgt: 1. Opening; 2. Vaststellen der notulen; 3. Ingekomen stuk ken; 4. Aanvrage om beschikbaarstelling van gelden voor verbouwing der Christel. Scholen; 5. Vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor het belastingjaar 1929- 1930; 6. Vaststelling verordening voor de slachthuiscommissie; 7. Aanvrage crediet voor afzetting en afwerking van het plant soen; 8. Praeadvies van B. en W. inzake het rapport van de commissie voor de Noordstraat; 9. Wijziging begrooting voor 1929; 10. Voorschotten Bijzondere scholen voor 1929. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, zoon van Jac. Schou ten en A. Markus. Ondertrouwd: G. Hortsman, 26 jaar en A. H. van Dam, 29 jaar. Getrouwd: G. Boef, 20 jaar en G. van Weizenius, 22 jaar. Gevestigd: A van der Voorn, los werk man van Zwammerdam. Vertrokken: A. B. Hoeboer, bakkerskn., naar Soest; F. W. J. Kolman, kapelaan, n. Ambt-Delden; T. Terpstra, dienstbode naar Dantumadeel; C. Smit en gezin, landbou wer naar Echteld, Gevonden voorwerpen: een vulpen houder. BOSKOOP. De volgende brieven zijn als onbestel baar aan het postkantoor alhier terug te bekomen: Mej. C. v. Oosten, Leiden; Raad van Arbeid, Utrecht; Rotterdamsch Nieuws blad, Rotterdam en L. D. Visser, Oud-Beijer- land. LEIDERDORP. Ten gemeentehuize is een vergadering gehouden van een comité, bestaande uit de heeren K. Brug, burgemeester, voorzitter, dr. G. A. de Bruijne, ds. J. J. Dijk, ds. H. Mondt, ds. J. J. Persant Snoep en M. P. Splinter, leden. In deze bijeenkomst is het besluit genomen, om op 22 Mei a.s. in deze gemeente een collecte te doen houden, voor een sanatorium voor longlijders, voor de bevolking van de Minahassa; als blijk van waardcering voor de onafgebroken trouw en gehechtheid aan het Nederlandsche ge zag van de bevolking, alsmede de belang rijke diensten door zijn zonen gedurende vele geslachten, zoowel in burgerlijke als in militaire betrekkingen aan den lande be wezen, gedurende 250 jaren. LEIMUIDEN. Beroepen. Bij de N'ed. Herv. Gemeente alhier is be roepen tot predikant de heer F. J. Broeyer, candidaat te 's Gravenhage. OUDE-WETERING. Tot onderwijzeres aan dc Bijz. Christ. School alhier is benoemd mej. A. C. Dijkstra NIEUWE-WETERING. Tot onderwijzeres aan de ILK. Par. School alhier is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd mej. M. Hillebrand. ROELOFARENDSVEEN. Tentoonstelling. Zondag 12 Mei a-s. zal er vanwege de vereenigingen B. B. C. en H. B. G. afdeeling Roelofarendsveen een tentoonstelling wor den gehouden van snijbloemen in de St. Pancratiuszaal. Het bestuur der afdee ling vertrouwt op aller medewerking door de inzending van bloemen, waarvoor de gelegenheid is opengesteld vanaf Zaterdag middag 11 Mei des namiddags 1 uur. Do tentoonstelling zal worden geopend om 12 uur en is daarna direct voor het publiek te bezichtigen tot 8 uur des avonds. TER-AAR. GEMEENTERAAD Vermenigvnldigingscijier belasting. - Kohier hondenbelasting. Geldleening t. 20000. De Raad dezer gemeente kwam dezer da gen in openbare vergadering bijeen. Afwe zig de heer Vis. Na de opening had de beeediging plaats van het nieuw benoemde raadslid de heer J. Valentijn, waarbij door den voorzitter eenige welkomstwoorden werden gesproken en de verwachting geuit werd, dat de nieuwbenoemde de belangen der gemeente zal behartigen. Hierop werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Mededeeling wordt gedaan van een ingekomen dankbetuiging van de familie van den Boogaard voor de betoonde blijken van deelneming tijdens de ziekte en het overlijden van het Raadslid van den Boo gaard. Een goedgekeurd Raadsbesluit tot wijziging van de begrooting 1928, alsmede een goedgekeurd besluit tot het in gebruik geven van een locaal der openbare school met tariefbepaling, worden voor kennisge ving aangenomen. Tevens wordt ook mede deeling gedaan van de goedkeuring van een kleine aanvulling in de verordening op de keuring van waren in de gemeente Ter Aar en van het verslag betreffende de volks huisvesting over 1928 .De begrooting voor 1929 wordt nader vatsgesteld aan inkom sten en uitgaven op f. 107292,95. Vervolgens wordt het vermenigvuidigings- cijfer voor den Gem. Ink. Belasting voor het jaar 192930 bepaald qp 1.75 het vorig jaar bedroeg dit 2.3. Aangezien de hulpkeurmees ter de heer C. Keijzer een wisselend inko men geniet, zijnde 30 pet. van de ontvan gen keurloonen, moet de hiervoor vast V stellen pensioengrondslag om de 5 jaren worden herzien. In verband met de over dien tijd ontvangen keurloonen wordt de pensioengrondslag voor dezen keurmeester met ingang van 1 Januari 1929 vastgesteld op f. 388. Hierna komt in behandeling het kohier van de hondenbelasting voor 1929. Hierop komen voor 83 honden in de le klasse. 3S honden in do 2e klasse en 22 honden in de 3e klasse. Voor de honden le klas wordt ge heven f. 6, voor de 2e kt. f. 6, voor de 3e ld. f. 1, het totaal bedrag van het kohier wordt alzoo vastgesteld op f. 710. Van de openbare school zijn eenige oude schoolbanken over compleet geworden waarom B. en W. aan den Raad machtiging vragen tot verkoop van deze oude schoolbanken te mogen over gaan. De machtiging wordt met algemeen goedvinden verleend. Voorstel tot aangaan eener geldleening ad f. 20.000. benoodigrl voor de uitbreiding der R.K. Par. School. Hiervoor wordt met algemeen goedvinden machtiging verleend. De geldleening zal worden aangegaan voor 30 jaren (in 30 jaren af te lossen) en op dezelfde voorwaarden als voorheen 41/4 pet. Bij de rondvraag bespreekt de heer Hul- scher de dekking der brug aan het Papen veer, hetgeen in orde zal worden gebracht. De heeren Kammeraat en Kroon bespre ken de aanvoer van drinkwater met bussen uit andere gemeenten en hoeveel dit per bus zou kosten. De heer Kroon brengt ter sprake de aan schaffing van schoolmeubeien voor de nieuwe Chr. School te Aardam, waarvoor z.i. hooge prijzen zijn besteed vooral voor schoolbanken. De heer Apeldoorn brengt zijn wenscli naar voren de lantaarns een maand langer te laten branden en vestigt de aandacht op den weg te Korteraar tot den hoek. Dit ge deelte is slecht; er ligt veel vuil op en er dient ook wat grond over. Aan dit alles zal de noodige aandacht worden geschonken. Hierna sluiting. ZWAMMERDAM. Propaganda-avond A.-R. Kiesvereeniging. Met het oog op do komende Tweede Ka merverkiezing had de kieskring „Leiden" van Anti-Revol. Kiesvereenigingen in do Nutszaal alhier een propaganda-avond be legd, waarbij mr. J. A. do Wilde, lid der Tweede Kamer en lijstaanvoerder der Partij in genoemden kieskring het woord zou voeren. De samenkomst die vrij goed bezocht was, stond onder leiding van ds. Broekstra van Rijnsburg, die na do gebruikelijke ope ning met eenige gepaste woorden dén spre ker inleidde. Mr. do Wilde, die hierna het woord vor- kerkreeg, schetste in een gloedvolle rede de beteekenis der komende verkiezingen voor land en volk en wees inzonderheid op de roeping der Anti-Rev. partij Van de gelegenheid tot het doen van vra gen aan den spreker na diens rede. werd door een tweetal aanwezigen gebruik ge maakt. Mr. de Wilde antwoordde daarop uitvoerig. Ds. Broekstra dankte aan hel einde den spreker en eindigde met de opwekking oin straks bij de stembus aan mr. de Wiüde. als „onze" candidaat een zoo groot mogelijk ge tal stemmen te bezorgen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13