BERICHT. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies 70^ Jaargang DINSDAG 7 MEI 1929 No. 21209 Ifficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. [uitvaart en ter-a arde- ibestelling van de eerw. zuster tarcisia. past op, bewaakte overweg l DE JAARVERGADERING DER AFDEELING LEIDEN mengelberg-concert. nog eens toop ter heul. waarschuwing. een 50-jarig jubileum. nederl. tooneelverbond. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. het ruiterfeest. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis per regel voor advertentiëD uit Leiden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigcf zijn Voor alle andere aivertentiën 35 Cis per regel Kleine \dvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieveD J0 Cis porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. /0 18 „0 18 lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Donderdag a.s., Hemelvaartsdag, rrschijnt ons Blad niet en zijn onze antoren den geheelen dag gesloten. Advertentiën voor ons Blad van 'rijdag a.s. gelieve men reeds lorgen, Woensdag, aan te bieden. DE DIRECTIE. STANDPLAATS VOOR BODEWAGENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden lengen ter algemeene kennis, dat door hen t ingang van Maandag 13 Mei e.k. in aafs van de Hooglandsche Kerkgracht., als indplaats voor bodewagens is aangewezen Kaasmarkt. 3859 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRÏJEN, Secretaris Leiden, 7 Mei 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden r.-en ter algemeene kennis, dat door hen i:?unning is verleend aan de American roleum Company en rechtverkrijgenden it a. het oprichten van een ondergrond- bewaarplaats voor benzine met boven- Ische aftapinrichting in ert op het wenkerkhof vóór het perceel Vrouwen lof No. 1*. kadastraal bekend gemeente ?n, Sectie H No. 2280; b het oprichten een ondergrondsche bewaarplaats voor inzine met bovengrondsche aftapinrich- in en op het Kort Galgewater vóór het eel Kort Galgewater No. 5, kadastraal end gemeente Leiden. Sectie B No. 112. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 7- Mei 1929. '3858 I .Nadat hedenmorgen om 9 uur in de kapel het Sint-Elisahethsgesticht aan de Hooi- pehl de uitvaartdienst voor de zielerust hn de overledene had plaats gehad waarbij Ie Mis van Requem was gezongen °n plke werd geleid door den hoogeerw,. heer astoor P. L. Dessens, Deken der Parochie wt assistentie van kapelaan Nieuwveen ran Dykum had om elf uur de teraarde- psleüing van het stoffelijk overschot van eerw. zuster Tarcisia, in leven moeder- Kerste van het Sint-Elisabethgesticht Kaats. Nadat de kist in de kapel was geplaatst pastoor Dessens een korten lijkdienst, •aarna de absoute eveneens door deze werd lemcht. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. pastoor Beukers, pastoor Leusen, ka- Maan Blom en eenige paters van de ponarduskerk benevens verschillende dok- F™. die in het St.-Elisabeth-ziekenhuis P'beidpn. ,U' overweg aan den Rijnsburgerweg 1 'i't ui steeds groeiende mate het sehrik- lf" ri voor allen, die dagelijks eenige malen punt moeten passeeren. Nu sinds eeni- in hjd het neerlaten der boomen niet meer ■"/iondigd wordt door belsignalen. is het herhaaldelijk voorgekomen, dat arge- Ze wandelaars plotseling in onplezierig wnraking kwamen met de afsluit- die door een onzichtbare hand be- met pijnlijke zekerheid juist boven- ian k°°f<i ?CTecht plegen te komen, juist telUDe€r meent de overzijde veilig be- 1 G J® hebben Lf«dag te ongeveer kwart voor een t wam dit weer de 24-jarige mej. T. R.; r hioedende hoofdwond op liep. fc'Voorl,X)pig door den Eerste-Hulpdienst LSvTérbonden. is zij in het Academisch huis verder behandeld. Gistermiddag hield de afd. Leiden van bovengenoemd Genootschap in de kinder kliniek aan den Rijnsburgerweg een be stuursvergadering, gevolgd door een alge meene ledenvergadering, welke geleid werd door den voorzitter prof. E. Gorter, die daar- •bij een kort openingswoord sprak, waarin hij na een welkom tot de aanwezigen er op wees dat het afgeloopen werkjaar der Ver eeniging groote redenen tot tevredenheid gaf. Van de ingekorven stukken noemen wij hier een schrijven van het tooneelgezel- schap „Litleris Sacrum" op een verzoek der Vcreeniging, waarin het zich bereid ver klaart in verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging een opvoering te geven. Daarna gaf de penningmeester mr. A. v. d. Eist die reeds van de oprichting af het penningmeesterschap waarneemt en zich daardoor zeer verdienstelijk heeft gemaakt, verslag van de financiën der vereeniging. De rekening die door de kascomraissie was nagezien en accoord bevonden, werd onder dankzegging van den penningmeester goed gekeurd. Hierna bracht de secretaresse Zuster W. van Ingen Schenau het navolgende jaarver slag uit: Een* groot aantal kinderen waren er in het afgeloopen jaar ingeschreven om naar buiten te worden gezonden. Sommige ouders kwamen zelf voor hunne kinderen verzoeken, weer anderen waren voorzien van een attest van hun huisarts, ook wel aangewezen door schoolarts, of gestuurd door Hoofden van Scholen of aangebracht door de Schoolverpleegsters. Aan vele aan vragen kon worden voldaan, eenige kinde ren vielen er af, daar bij het onderzoek bleek, dat zij niet voor uitzending in aan merking kwamen. Toch konden ook weer niet allen geplaatst worden .omdat er zui nig met het geld moest worden omge sprongen. Dr. M. D. Horst, directeur v. d. Gem. Gen. Dienst, onderzocht weer alle candi- daatjes. Dit onderzoek had altijd plaats op Woensdagmiddag, zoodat de kinderen er niet extra van de school voor behoefden te verzuimen. De kinderen, waarvan blijkt dat uitzen ding noodzakelijk is. worden No. 1 ge plaatst .daarna volgt No. 2. Begrijpelijker wijze gaat No. 1 voor en gewoonlijk wordt dan gezegd dat No. 2 in aanmerking zal ko men wanneer de afdeeling goed bij kas is, maar helaas is dat nooit het geval, zoodat No. 2 hoewel het voor hem zeer goed zou zijn om uitgezonden te worden, niet aan de beurt komt. Toch is er in het afgeloopen jaar hard ge werkt en er zijn 44 kinderen uitgezonden met te samen 18J8 verpleegdagen. 8 kinderen gingen van 3 Februari t. m. 7 Maart naar de Steeg, 1 kind van 26 Januari t. m. 26 Februari naar Egmond aan Zee, 1 kind van 16 Maart t. m. 16 Juni naar het Boschhuis te Nunspeet, 10 kinderen van 13 April t. m. 9 Mei naar Wijk aan Zee, 12 kinderen van 31 Mei t. m. 3 Juli naar Heelsum, 2 kinderen van 1 Juni t. m. 3 Juli naar de Steeg, 1 kind van 15 Juni t. m. 18 Juli naar Wijk aan Zee, 2 kinderen van 10 Augustus t. m. 12 Sep tember naar de Steeg, 1 kind van 1 September t. m. 3 October naar Oostvoorne, 5 kinderen van 25 October t. m. 4 Dec. naar Heelsum, 1 kind naar Nunspeet van 17 Nov. tot 31 December 1928. terwijl deze verpleging nog werd voortgezet in 1929. 3 Kinderen gingen geheel voor rekening van de ouders, 1 kind voor rekening van de j Vereeniging Ziekenhuisverpleging. I Voor 8 kinderen werd van de „Coöperatie Vooruit" f. 25 per kind en per verpleegtijd bijgedragen. 2 Kinderen gingen geheel voor rekening van particuliere giften. Voor 5 kinderen droeg het „Ilse Fonds" f. 25 per kind en per verpleegtijd bij. Door al die bijdragen was onze Vereeniging in staat aan vele aanvragen te kunnen vol doen. Het Bestuur is dan ook zeer dankbaar voor al die hulp. Ook de ouders der kinde ren. wanneer zij daartoe in staat zijn, moe ten iets bijdragen in de verplegingskosten. Som9 zijn de ouders geheel onvermogend, zoo zelfs dat er geen voldoende uitrusting van kleeding voor de kinderen is en ook daarmee geholpen moet worden. Dat komt geheel neer op de Dames-bestuursleden, die dan ook een vrij omvangrijke taak hebben, daar zij ook zorgen voor het halen en bren gen der kinderen. De resultaten van de uitzending zijn zeer goed te noemen, gewoonlijk op enkele uit zonderingen na is er gewichtsvermeerdering te constateeren en allen hebben een fris- scher kleur gekregen. De grootste voldoening is wel om zoo'n clubje uitgezonden kinderen terug te halen. De kinderen raken niet uitgepraat over den pretligen tijd daar buiten doorgebracht en in den trein worden alle aardige versjes en spelletjes in do koloniehuizen gezongen en gedaan, herhaalde welke zij geleerd hebben van do Dames-verzorgsters. De kinderen hebben er echter nog meer geleerd. orde en regelmaat, reinheid en op tijd naar bed gaan, wal helaas bij een massa kinderen thuis niet het geval is. Uit het verslag van den penningmeester blijkt het volgende: dat hel jaar 1928 geen nieuwe leden bracht, wel verloor de ver eeniging leden door vertrek of bedanken, zoodat de contributies sleeds minder wor den. In kas was op 31 December 1927 f. 807.34. dat was het geld verkregen van eene tooneclvoorstelling in November ten bate van het Centraal Genootschap, afd. Leiden door Litteris Sacrum gegeven. Jaar- lijkschc bijdrage van leden f.317 50, van ouders en ontvangen giften f. 388.60, op brengst vlaggetjesdag f. 263.90, bijdrage Coöperatie „Vooruit" f.200. bijdrage van het „Ilse Fonds" f. 1.25, Vereeniging Onder linge Ziekenhuisverpleging f. 57.40 en de gemeente-subsidie van het jaar 1927 f 450. Aan verplegingskosten. reis, vracht en porti, advertenties, drukwerk enz. werd be taald f 2641,68. In het Bestuur werd de nog steeds open vacature door Zuster H. van Ommen inge nomen, welke een zeer gewaardeerde hulp bleek te zijn, zij was al geruimen tijd be hulpzaam met het uitzenden der kinderen. Verder hadden er geen veranderingen in het bestuur plaats, dat als volgt is samen gesteld- Prof. E. Gorter, president; Zr. J. W. van Ingen Schenau, secretaresse; mr. A. v. d..Elst. penningmeester; mej. C. J. H. Coebergh; Zr. H. van Ommen; dr. A. J. B. Poortman; H. M. Pont; J. H. Nijhuis En nu is de nieuwe campagne al weer aan den gang, reeds twee groepjes van 6 kinderen gingen weg naar bosch of zee, en er wachten nog heel wat kinderen op uit zending en steeds groeit het aantal aan. Daarom hoopt het bestuur op Zaterdag 25 Mei a.s. weer een vlaggetjesdag te organi- seeren en allen die iets voelen voor het zwakke kind en ook er iets voor willen mis sen. ons te willen helpen; het geldt een goed doel. Na enkele besprekingen naar aanleiding van het verslag voor de samenstelling waar van aan Zuster van Tngen Schenau dank werd gebracht, werd na rondvraag de ver gadering gesloten. Men zij eraan herinnerd, dat het concert van het Concertgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg morgenavond niet om acht uur, doch te half acht aanvangt. Gezien het succes der eerste opvoering, geeft Jacob Cats op Donderdag 16 dezer in den Schouwburg nog een reprise van Joop ter Heul. De Commissaris van Politie alhier, maakt het navolgende bekend: Op de weekmarkt hier ter stede wordt de laatste weken onder den naam ..Toco Tholin" een middel tegen hoofdpijn enz. aangeboden. Het middel wordt verkocht in fleschjes van 2 verschillende grootten res pectievelijk tegen f. 1 en f 0.50 per stuk. Ten einde te kunnen nagaan of door den verkoop van ..Toco Tholin" overtreding der pharmacputische weiten plaats vond. is de inhoud dier fleschjes onderzocht De inhoud der fleschjes bleek te bestaan uit zuivere pepermuntolie. De werkelijke waarde der fleschjes is respectievelijk 17 en 7 <*enf Het publiek zij gewaarschuwd. DE HEER A. P. WALLAARD. Heden herdenkt onze stadgenoot de heer A. P. Wallaard, Magdalena-Moonstraat 33, den dag waarop hij vijftig jaar geleden als 16-jarige knaap indienstbetrekking kwam bij de heeren A. D. Hakkenberg en Zoon, kleedermakerij, destijds in de Pieterskerk- koorsteeg gevestigd. De jonge Wallaard toonde zich een leerzame en vlijtige gezel en stond al spoedig bij zijn patroon goed aangeschreven. Hij was leerzaam en vlug van begrip en behoorde alzoo in deze voor uitgaande zaak, die later overgeplaatst werd naar de Hoogewoerd, alwaar zij nog geves tigd is, weldra tol een der beste werktrs. Drie geslachten heeft hij in de zaak ge diend. Begonnen bij den grootvader van den tcgenwoordigen patroon is hij haast te beschouwen als een familiestuk bij deze firma. De heer Wallaard heeft bijna nim mer wegens ongesteldheid behoeven te ver zuimen en geniet ook thans nog een goede gezondheid. Hij kan nog tegen een jonge kracht opwerken, zoo werd ons verteld. Het lag om al deze redenen voor de hand dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. En dat is dan ook niet het geval geweest Heden voormiddag werd hij toen hij eenigen tijd in de zaak was geweest en zijn kameraden hem reeds allen de hand hadden gedrukt, door den tegenwoordigen firmant, den heer Hakkenberg, op het kan toor ontvangen en hartelijk toegesproken, waarbij de heer H. deed uitkomen dat W. reeds drie geslachten had gediend en reeds bij spr. grootvader goed stond aangeschre ven, evenals bij zijn vader die W. bijzonder waardeerde. Spr.'s oordeel over den jubilares sluit zich daarbij volkomen aan. Ondanks het klimmen der jaren is hij nog 9teeds onaf gebroken op zijn post en het door hem ver richte werk mag nog altijd gezien worden. Uit waardeering voor deze veel-jarige prestaties bood de patroon W. een enve loppe met inhoud aan. De heer W dankte niet slechts voor de enveloppe maar meer nog voor de vriende lijke woorden welke hij zeer op prijs stelde. De jubilares bracht verder den dag in zijn gezin door en ontving nog van ver schillende zijden gelukwenschen in den vorm van persoonlijke felicitaties brieven en kaartjes. Zijne kinderen en vrienden hadden hem in de bloemetjes gezet. Te Rossnm, in den Bommelerwaard, zijn 21 huizen in vlammen opgegaan; ook elders hebben branden gewoed. (3de Blad). De vliegbooten naar Indië. (Binnenland. 3de Blad). Vragen aan den minister van Waterstaat betreffende den tol te Leimniden. (Binnen land, 3de Blad). Yje Wijkstra tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. (Rechtzaken, 1ste Blad). De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie is verdaagd. (Buitenl., lsle Blad). Mislnkte aanslag op den Lithauenscben dictator Woldemaras (Buitenland. Ie Blad). Ernstige vliegongevallen. (Tel., 1ste Blad). Afdeeling Leiden, Onder voorzitterschap van Mevrouw W. van I tall iev. Embden was tegen gisteren middag een algemeene vergadering uitge schreven van de afdeeling Leiden van het Nederlandsch Tooneelverbond in de be stuurskamer van den Schouwburg. In ver band met eenige brieven, waarin werd ver zocht de vergadering op een avond te hou den. werd op voorstel van den heer A J. van der Lijke besloten de vergadering uit te stellen lot Maandag 13 Mei. 's avonds te 8.15 uur. Als spoedeischend werd de beschrijvings brief voor de algemeene vergadering op 11 Mei te Arnhem te houden, besproken. Deze gaf geen aanleiding tot opmerkingen Al leen zal door de afgevaardigde van Leiden een vraag worden gesteld betreffende de uitgave van het maandblad ..Het ToonetT Tot afgevaardigde naar de vergadering te Arnhem werd benoemd mej C. Coebergh eri al9 plaatsvervanger de heer A. J. van der Lijke. De overige punten van de agenda werden j aangehouden tot 13 Mei. Een welverzorgd programma. Een week per jaar staat de manége der Doelenkazerne ih het centrum der publiek© belangstelling! Dat is bij het jaarlijksche ruiterfeest van de Leidsche afdeeling der onderofficiersvereeniging ..Ons Belang" ten bate van het sanatoriumfonds. Din openen zich de poorten voor een breeden stroom van bezoekers, en avond aan avond geeft men er een programma dat vrijwel steeds den toets der critiek in ieder opzicht kan weerstaan I Ook nu wapperen weer de vlaggen voor de manége, en ook nu is het gebouw inwen dig op aardige wijze versierd met doeken en wimpels, met groen en guirlandes van rood gekleurde lichtjes, die zich 9Üngpren langs het platvorm, vanwaar de muziek haar op gewekte klanken doet hooren.... Het was de generale repetitie, gisteravond, voor het feest dat zal plaats hebben op heden-. Woensdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond, doch het was er niettemin vol, doordat de com missie vrijen toegang had verleend aan de militairen der infanjerie en artillerie, als mede aan een aantal invaliden, en een tachtigtal kinderen van de buurtvereeniging „Eensgezindheid". En zij allen hebben een zeer interessanten avond gehad, die slechts vreugde en voldoening heeft kunnen ver wekken. Er is sport geboden van een dik wijls hoogstaand gehalte, en de clowns heb ben daarbij gezorgd voor de noodige afwisse ling. Hoe hebben de toeschouwers genoten van die uitstekend geredpn manoeuvre la flèche, met haar fleur en haar leven en met dal vroolijk belgerinkel, dat zoo prachtig ge schikt was om de stemming op peil Ie bren gen Het caroussel-nummer, uitgevoerd door zes ruiters, gekleed in de Leidsche kleuren, bracht enkele tekortkomingen, doch ook dez© zullen hedenavond stellig voldoende zijn ondervangen, terwijl het grootere /nummer van dienzelfden aard aan het slot van den avond, door niet minder dan twaalf perso nen vertolkt, van een dergelijke goede kwa liteit was. dat het eigenlijk alle bezwaren reeds volkomen heeft doen vergeten. Een cowboy-nummer bracht even de noodige sensatie door haar fraaie evoluties te paard en het geknal der revolvers, waarna de be langstelling weer volkomen werd opgeëiseht voor de- vaardigheid der onderofficieren van de artillerie, voor de vrije dressuur, de Hon- gaarsche en Russische Po9t. het spingen te paard, het trenïplinspringen over vijf naast elkaar-staande paarden, en niet minder ook voor de grappen der clowns, die over het algemeen een zeer dankbaar gehoor hebben gevonden Begeleid door het L S. E. „Sappho". dal voor deze gelegenheid met eenige leden van ..Orpheus" en enkele mili tairen was versterkt, hebben de verschil lende nummers een uitstekende vertolking gehad, terwijl het telkens herhaalde dave- tende applaus het beste bewijs was van de tevredenheid van het publiek Men kan er verzekerd van zijn dat het deze wek niet aan belangstelling zal ontbraken, terwiii na een zóó goede generale repetitie niet aan het welslagen van de uitvoering behoeft tc- wor den getwijfeH'

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1