BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Eenvoudig 's morgens, 's middags en 's avonds HET KONINKLIJK ECHTPAAR IN ZWITSERLAND. Hare Majesteit naar Wallis. Uit Bern seint men, dat prins Hendrik Zaterdag in den voormiddag naar Lausanne is gegaan, waar hij de begrafenis van den president van hel Zwitsersche Roode Kruis, dr. Alfred Kohier, heeft bijgewoond. De Koningin bezocht des morgens verschil lende winkels. De Koningin vertrok om 2 uur 20 n.m. naar het kanton Wallis. Minister Dinichert cn de Nederlandsche gezant Doude van Troostwijk waren bij bet vertrek aan den trein. Prins Hendrik blijft vermoedelijk cenige dagen le Lausanne, waar hij in ho tel „Lausanne Palace" logeert. DE VLIEGTOCHT NAAR NED.-INDIE. De reis voortgezet. Bij het departement van Defensie is be richt ingekomen dat de twee Dornier-Wal vliegbooten, D 21 en D 23, Zaterdagmiddag te 3.40 uur te Henjam zijn aangekomen. Bij het departement van Defensie is ver der van den gezant le Londen bericht ont vangen, dat op 1 Mei van den achtermotor van de D 22 cenige cylinders verwisseld waren en dat de officier-vlieger Everts op 2 Mei 11.15 voormiddag voor een proef vlucht startte. Van den grond af le hooren, liep de mo tor goed. Sergeant Langeraar werd bij het ongeluk slechts licht gewond aan been en hoofd, maar was het geheugen kwijt. Vol gens den dokter is dit niet blijvend, maar zou hij na een dag weer geheel goed zijn. Korporaal Symons was licht gewond aan de heup, overigens mankeerde hem niets. Langeraar en Symons zullen na herstel per boot naar Indië vertrekken. BEGRAFENIS MR. R. v. VEEN- Er was Zaterdag veel belangstelling op de Algemeene Begraafplaats te 's Gravenhage bij de ter-aardebestelling van het stoffelijk overschot van het oud-lid der Tweede Ka mer mr. R. van Veen. Tot de belangstellen- den behoorden minister Slotemaker de Bruine, dc Tweede Kamerleden dr. Schok king en Tilanus namens de Christ. Hist. Unie, oud-minisler mr. S. de Vries en het Eerste Kamerlid baron de Ito van Steen- wijk. Aan de groeve heeft dr. Schokking na mens de Christ. Historische Unie (tevens op verzoek van dr. De Visser, die verhinderd was. namens de Christ. Hist. Tweede Ka merfractie) het woord gevoerd. Mr. Voute sprak vervolgens namens de kerkvoogden, de heer Idenburg namens een kleinen kring van vrienden; mr. Itoppiusuit Arnhem wees er op, dat mr. van Veen voor het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen een man van groote bekwaamheid is geweest. Vice- admiraal Zeeman constateerde als voorzit ter van den militairen pensioenraad, dat mr. Van Veen daaraan steeds zijn beste krachten heeft gegeven. Ten slotte sprak ds. F. Loeff nog als vriend. Hierna ging ds. Loeff voor in gebed. Een zoon heeft bedankt voor de eer, aan zijn vader bewezen. HET CONFLICT IN DE STEENINDUSTRIE. Vrijdagavond had te Nijmegen oen con ferentie plaats lusschen vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers in de Waai en IJselsteen-industrie over het ultimatum dat 6 Mei zou eindigen. Resultaten werden niet bereikt. Zaterdagmiddag kwamen dc afdeelingsbesturen samen le Arnhem en be sloten het ultimatum een week te verlen gen en in den loop der week ledenvergade ringen der afdeelingen le beleggen om tc beslissen of de staking al dan niet zal wor den geproclameerd. COLLECTIEF CONTRACT BAKKERSBEDRIJF. Dezer dagen kwamen de vertegenwoordi gers van patroons- en arbeidersorganisaties in het bakkersbedrijf te 's Gravenhage in vergadering bijeen ter nadere bespreking van de te hernieuwen collectieve arbeids overeenkomst voor Amsterdam, 's Graven hage. Rotterdam en Utrecht. Een uit partijen benoemde kleine com missie had tevoren een ontwerp gereed ge maakt betreffende bepalingen inzake ver plicht lidmaatschap, arbitrage, rechtspraak, bemiddelingsraden enz., welke op bovenbe doelde bijeenkomst lot leidraad diende. Als resultaat van het gevoerde overleg kon vastgesteld worden dat hel vraagstuk: verplicht lidmaatschap voor het bakkersbe drijf in beginsel door partijen aanvaard werd. Ook werd men liet jn hoofdtrekken eens over de terjmische onderdeelen van het contract voor zooverre dit betrekking had op de uitvoerende en rechtsprekende bevoegdheden. Binnen enkele dagen zal de kleine com missie opnieuw bijeenkomen om de kwestie van de toepassing der Arbeidswet voor liet bakkersbedrijf nader onder de oogen te zien, terwijl Vrijdag 10 Mei a s. de besturen van werkgevers- en werknemersbonden wederom in pleno-vergadering zijn opgeroe pen ter behandeling dor overige onderdee len der arbeidsregeling. K. T. A. G. BARON COLLOT D'ESCURY. t In den ouderdom van ruim 70 jaar is le Kloosterzande overleden de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, rentmeester van het Kroondomein, Burgemeester van Hontenisse en Voorzitter van de le Ned. Coop. Suiker fabriek Morgen heeft de begrafenis plaats te Kloosterzande. DE B. A. N. S. Zaterdag werd te Maastricht de bondsver gadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen gehouden. Als gasten waren aanwezig: voor België de hceren De Cabooler en Goffaux; voor Beie ren de heer Grueber; voor Frankrijk en ko loniën de heeren Quet en Legris; voor Duitschland de heer Scheffels. De heer Bloothoofd, bondsvoorzitter, open de de vergadering. Hij wees er op, dat in 1928 geen wijzigingen gebracht zijn in de samenstelling van het hoofdbestuur, wel in de afdeelingen. Zoo is de afdeeling Gouda opgeheven, de afdeeling Hoorn opgericht. Als belangrijke gebeurtenis noemt spreker de vergadering van 23 September, die een keerpunt in den bond heeft gebracht. Het ledental steeg in 1928 met 217, maar ging met 175 achteruit. Na de openingsrede van den voorzitter hebben de buitenlandsche gasten den toe stand in hun land geschetst. Daarna werd den penningmeester hulde gebracht voor zijn werk. In de middagzilting werd de begrooting voor 1929 tot het eindcijfer van f. 87.050 goedgekeurd, nadat het voorstel der afdee ling Utrecht, den post propaganda met f.500 te verminderen, met op één na algemeene stemmen was verworpen. Bij de behande ling van hel jaarverslag maalden verschil lende leden gebruik om naast de waardee ring voor dit verslag aan hun grieven tegen het hoofdbestuur uiting te geven. De lieer Bloothoofd ziel zich genoodzaakt als bondsvoorzitter af te treden. Tot bonds voorzitter werd bij acclamatie benoemd de heer .1. H. Lijfering te Amsterdam. Deze nam voorwaardelijk de benoeming aan en bracht woorden van hulde aan den schei denden voorzitter. De vergadering werd geschorst tot heden. CHRISTEL. REISVEREENIGING De Christelijke Reisvéreeniging, in bui tengewone vergadering te Utrecht bijeen, besloot Zaterdag met groote stemmenmeer- derheid den zetel in Den Haag te handha ven. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Utrecht is op 65-jarigen leeftijd in de ..-Johannes de Deo-stichting", waar hij voer het ondergaan van een maag-operatie was opgenomen, overleden de hoer E. J. de Groot, directeur van de Stadsdrukkerij te Am sterdam. Dc heer De Groot werd tjjdel\jk aangesteld als hoofa van de Stadsdrukkerij op 1 Juli 1901. In 1902 volgde zijn vaste aanstelling. Hij zou dit jaar den dienst met het oog op zijn leeftijd verlaten hebben. Benoemd zijn tot vertegenwoordigers der regeering voor de in de maand October 1929 te Parijs te houden internationale con ferentie lot herziening van de nomenclatuur der doodsoorzaken, dr. N. M. Josephus Jitta te Den Haag, voorzitter van den Gezond heidsraad; dr. H. B. Semmelink te Den Haag, medisch ambtenaar b\j het Centraal Bureau voor de" Statistiek, en dr. J. H. Ter- burgh ,te Den Haag, hoofdinspecteur van do Volksgezondheid, waarvan laatstgenoemdo buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. Benoemd is tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, Ier standplaats 's-Gravenhage N. M. Schild, cand. notaris aldaar; te Rotterdam, ter standplaats de gemeente Schiedam, P. Schaberg, cand.-not- te 'Schiedam; te Zutphen. ter standplaats de gemeente Winterswijk, J. G. M. Koch, cand. notaris te Barneveld. Aan mej. H. C. L. Veder is op verzoek met ingang vara 1 September 1929 eervol ont slag verleend als leerares aan de Rjjks H. B. S. te Wageningen en is aan J. A. Hing- inan, op verzoek met ingang van 16 Oct. 1929 eervol ontslag, verleend als leeraar aan de Rjjks H. B .S. te Schiedam. Tot directeur-hoofdredacteur van de ..Midöelburgsche Courant" is benoemd de heer S. S. Smeding, thans redacteur aan de ,,'Zut- phensche Courant". De groot-verlofgangers van de lichtin gen 1917 cn 1920 zullen dit jaar onderwor pen worden aan het onderzoek, bedoeld in art. 41. derde lid der Dienstplichtwet, indien zij behooren tot de landmacht. Aan dit on derzoek nemen ook deel de dienstplichtigen dier lichtingen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan als verzorger bij den Rjjks- pestduivendienst, als hoefsmid bij de infan terie of als smid-bankwerker bij de voorma lige oefenings-houwitser-compagnie en zjj, die in verband met erkende gewetensbezwaren een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan (L. O. 1918 A. No. 34). RECLAME. Lue CJcx, /|on -CZ-rtm 'S "/fléUiAKe*. 3692 HET FAILLISSEMENT NALATENSCHAP BERGHUIS Betwiste vorderingen. Ter griffie van de rechtbank le Lcemvar- den zijn door de curatoren in het faillisse ment van de nalatenschap van wijlen nota ris J. II. Berghuis, gedeponeerd de lijsten van voorloopig erkende en betwiste schuld vorderingen. Daaruit blijkt dat de bezittin gen bedragen f. 9557.70 (plus de pro me morie uitgetrokken nog niet uitgekeerde tan tièmes, welke den gefailleerde nog toekwa men uit diverse commissariaten) en de schulden rond f. 160.000, zoodat het tekort ongeveer 1 k l'/s ton zal bedragen. De betwiste vorderingen beloopen rond f. 27.000 en 4 posten pro memorie. De schuldeischer van deze bedragen, de heer Bulthuis te Heemstede, heeft de ge meente Leeuwarden aangesproken tot beta ling van f. 20.000 met rente en kosten we gens hem toekomende provisie voor een door hem ten behoeve van de gemeente geplaat ste geld'leening. De gemeente ontkent die bedrajgen schuldig le zijn. De heer Bulthuis riep toen in vrijwaring op den failliet met wien hij de onderhandelingen omtrent be doelde geldleening; heeft gevoerd. Hij ver zocht een verificatie in het faillissement voor deze bedragen, omdat hij in geval hij in zijn vordering tegen de gemeente mocht worden ontzegd en deze den failliet mocht worden toegewezen, van dezen die bedragen zal hebben te vorderen. Daar het curatoren voorkomt dat de failliet niet gehouden js jot de van hem verlangde vrijwaring, zoo dat wanneer dc vordering tegen de gemeente wordt afgewezen, ook die tegen hem zaJ moeten worden afgewezen, wordt deze vor dering door hen betwist. Er zijn 43 voorloopig erkende schuldvor deringen, w.o, bedragen van L 56.000, f- 30.000, f. 10.000, en f. 3000 van crediteu ren builen de provincie Friesland en bedra gen van f. 13.802, f. 10.000, f. 6500 en f.5000 van crediteuren in Friesland. De post van f. 56.000 is van een creditriec te Den I-laag als schadevergoeding wegens in administratie ontvangen en niet meer aan wezig zijnde hypotheken en effecten. De post van f. 13.802 is van een creditrice als schadevergoeding wegens in bewaring geno men eri niet meer aanwezige effecten en af geloste hypotheken. Ook zijn er nog enkele posten, welke betreffen aan de gefailleerde betaalde doch niet afgedragen hypotheek- aflossingen en huurpenningen. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. In een vlaag van waanzin. Zaterdagmiddag Jjfld in de sneltrein Eind hovenMaastricht (usschen de stations Weert-Kelppn een tragische gebeurtenis plaats De koopman (1. 'uit Maastricht leed 'blijkbaar plotseling aan vervolgingswaan zin. daar hij enkele maten in den coupé, waarin hij had plaats genomen, trachtte uil het portier le springen. Toen zijn mederei zigers hem dit beletten. l>egaf hij zich naar de W.C. Hier sloot hij zich op cn wrong zich daar door het raampje Hij viel toen met znn hoofd het eerst uit den in volle vaart zijr.den Irein. Nadat dit feit was opgemerkl, kwam de Irein door het trokken aan dc noodrem lot stilstand. Men vond den onge lukkige met vreeselijke hoofdwonden langs het spoor. Na opgenomen te zijn is hij in deerniswekkenden toestand naar Roermond meegevoerd, waar hij direct ter verpleging 'in het hospitaal werd opgenomen MOTORFIETS TUSSCHEN DE TRAMRAILS. Duo-rijdster ernstig verwond. Dc lieer Lucassen uil Bussum. directeur van 't Vcreenigd Cargadoorsbureau 1e Am sterdam, die gisterochtend in zijn auto op den rijksstraatweg nabij Naarden wilde pas- seeren voor een voor hem rijdende motor fiets. heeft deze laatste aangereden, omdat lüj moest uitwijken voor een uit de richting Hakkel aar sb rug komende auto. De motor fiets raakte tusschen de tramrails en kwam te vallen. Mej. V. uit Maartensdijk, die op de duozitting had plaats genomen werd daarbij ernstig gewond. Zij werd door den heer Lu cassen naar een arts te Naarden gebracht, waar zij verbonden werd. Daarna is zij door den lieer L. naar haar woonplaats ver voerd. HEVIGE ONTPLOFFING. Gp de Vlissingsche mineraalolieraffinadcrij. Gistermiddag heeft een ontploffing plaats gehad op de fabriek van dc Vlissingsche mineraal-, olie en asphallraffinaderjj. Onder donderend geraas vloog een deksel van een der pelroleumlanks de lucht in. De tank was geheel met olie gevuld. Voor zoover kan wrorden nagegaan kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. OUDE MAN VERBRAND. Gisteravond half zeven werd te Utrecht een uitslaande brand waargenomen in een j woning in de Hoogelanden. W. Z. even voorbij de politic-post Roode Brug. Toen politic en brandweer Ier plaatse verscheen vond men een ongeveer 80-jari- gen man, Jansen genaamd, die daar alleen woonde verkoold naast zijn bed liggen. Het lijk werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De woning brandde geheel uit. Over de oorzaak van den brand last mpn in het duister. Men vermoedt, dat de oude man, te bed liggend een pijp heeft willen opsteken en hierdoor brand heeft veroor zaakt. RECLAME. den mond flink met Odol spoelen en de tanden met Odol-tandpasta borstelen, dan heeft men steeds een welriekenden adem en een bacteriënvrijen mond, hetgeen de absoluut nood zakelijke grondslag voor mooie en gezonde tanden is. BRANDEN. Zaterdagmorgen te hal fel f is te Groningen de vulkaniseerinrichting van den heer H. Vrucht in de Violenstraat uitgebrand. Door een feilen uilalaanden brand zijn de schuur en stallingen behoorende onder de boerderij van den landbouwer W. Wackers te Susteren een prooi der vlammen gewor den. Het vee, vier koeien en twee varkens verbrandden eveneens. Het woonhuis kon gespaard worden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Gistermorgen vroeg braik, naar uit Roer mond gemeld wordt, brand uit in een der bovenverdiepingen van het kasteel Aarwin- kel le Posterholt. De eigenaar, burgemeester Geeraedts werd door zijn personeel gewekt, dat met spoed de vlucht moest nemen, daar de vlammen hand over hand loenamen. Daarbij woei er een flinke bries, zoodat het vuur nog moor werd aangewakkerd en men met eigen middelen geen redding kon bren gen. Inmiddels werd de brandweer te Roer mond gewaarschuwd die met de autospuit spoedig ter plaatse verscheen. De brand 'had echter het geheele bovenhuis danig ver nield. Belangrijke stukken en waardevolle zaken werden riet aangetast, enkele bijzon dere kasten hadden veel van het ingestorte dak en water geleden. Omtrent de oorzaak last men in het duister. KIND DOODGEREDEN. Zalerdagmorgen kwam een 5-jarig kind aan de Rollandstraat te Haarlem spelende onder den volgwagcn van de vuilnisauto. Het kind was onmiddellijk dood. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur liep de heer J. van B. nabij zijn woning in de St. Annaslraal le Nijmegen op het trottoir dicht langs de tramrails van den Maas- buurtspporweg, juist toen een tra-u naderde. De oude man, die eenigszins doof was, heelt de tram. welke daar steeds een vrij groote snelheid heeft, niet achter zich hooren aan komen. Het gevolg was, dal hij door de machine werd gegrepen en op de rails ge worpen. De ongelukkige kroeg de wielen van de locomotief over hel hoofd rn was op slag dood. VERDRONKEN. Te Assen is de 70-jarige S. Socr in het Xoocd-Willemkanaal geraakt en verdron ken. Schotsoh zakenman (na zijn personeel bijeengeroepen le hebben): „Mijne heeren, wij hebben dit jaar prachtige zalken gemaakt en ik heb beslolen vijfhonderd gulden onder tl to verdeelen. Daarom hob ik drie chbques uitgeschreven, een voor den boekhouder van tweehonderdvijftig gulden, en voor de beide andtre heeren een van honderdvijtentwintig gulden ieder. Ik wensch u allen geluk met de wijze waarop gij uw werk verricht hebt. en indien gij de volgende, twaalf maanden op dezelfde wijze voortgaat zaJ ik de chè- ques onderleekenen BUITENLANDSCH GEMENGD. VERNIELING VAN EEN RADIO-INSTALLATIE. Zaterdagnacht is een te Koningsbergen op den Walter Sicinonsplalz opgeslelde radio- installatie ter waarde van 12.000 Jlk„ die Zondag voor het verspreiden van de rede van den leider van des Slahlhelmbond. Seldle, gebruikt moest worden, door onbekende da ders volkomen vernield. CIRCUS-ARTIST DOODGEVALLEN. Uil Frankfurt am Main wordt gemeld: In het circus Krone heeft een ernstig onge luk plaats gehad Hoog in den circuskoepel werkten Iwce arlisten aan trapezen, die met elkaar verbonden waren en dia in razende snelheid rondgedraaid werden. Plotseling schoot een touw los en de 23-jarig» artist Alfred Grimm stortte neer Spoedig daarop stierf bij. DE PLANNEN VOOR DE ZEPPELIN-POOLVLUC De Iweede conferentie voor de Noord vlucht van de „Graf Zeppelin" zal op i; 14 Mei onder voorzitterschap van Prol.) sen te Berlijn worden gehouden. Na. deze conferentie zal prof. Nansem Friedriehshafen gaan om daar met dr.E ner over de voorebreiding van den t«S beraadslagen. Dr. Eckener kan zelf niet naar lijn komen in verband met dei voorbertii van de reis naar Amerika. Zooals bekend, bestaat het plan, de üo pooltocht het volgend jaar te onderns waarbij men ook een slede-expcdilic een tocht over het Poolijs wil meenemi o AFSCHUWELIJKE MISDAAI In de nabijheid van Driesen (Neumi werd een 26-jarig meisje, dat een zwakzinnig was, opgehangen gevonden.! vankelijk meende men, dat het meisje: moord gepleegd had. doch men ontó spoedig, dat dit niet liet geval was. Uit het politie-onderzoek bleek, dal slachtoffer door een jeugdigen arbeid* wurgd was en daarna was opgehangei, moordenaar gaf voor, de misdaad gep'i le hebben, omdat hel meisje hem durend beschimpt had. ERNSTIGE AARDBEVING IN PERZIë. Een ernstige aardbeving in hel dial van Khorassan in Perzië heelt orns schade aangericht aan de gebouwen. Tal personen zijn gewond. VERDWENEN DIAMANTEN, Een Brilsche deskundige is naar Anti pen vertrokken in verband met het o:< zoek, dat er wordt ingesteld inzake ir dwijning van diamanten (er waarde' 25.000 pond. De diamanten zijn verdie tijdens het vervoer van Lorenzo Mu| naar Antwerpen. Zij waren aan Iwetl werpsche firma's geadresseerd. Toen de lieer 'Jenzcr de diamanten het postkantoor le Antwerpen in ontiz wjlde nemen, werd hij getroffen iff. vreemde wijze, waarop zij verpakt w Hij wees den dienstdoenden beambte h op. Het pakket was in bruin papier je' keld, waarop een vierkant wit papicM geplakt met het adres. De lakzegels vu verpakking waren ongewoon. 'Jënzero liet pak toen in tegenwoordigheid va» o postbeambte en men constateerde, dal t kiezelsteenen inplaats van diamanten I vatte. Men vermoedt nu, dat de diamU' eerst in wit papier verpakt zijn (c'i maar dat de dieven dit verscheurd hebb en daarna met bruin papier een nieuwr gemaakt hebben. Het pak is slechts kort op het postkantoor le Antwerpen I wcesl, want enkele minuten na aankon werd het reeds afgehaald. De diefstal sdu voor of bij aankomst te Londen gepleegd zijn, want op het bruine papier is hefV- stempel Londen te zien. EIGENAARDIGE CORRUPTIE Onder de vete corruptie-gevallen ^'a'! Roemenië zijn droevige vermaard^ danken heeft, is wel het meest frapp^j dat van Pa9co Busgan. den gouverneur gevangenis te Lugas. Deze autoriteit had de aardigheid J1 gaan, de gevangenis in een zeer rends! hotel te tr3nsformeeren, dat een goede 'kendheid had onder de boeren, die «r marktdagen de gasten waren. Voor nachtverblijf in c-'en goedverwsrifl en van een behodrlijk bed voorzien? werd oen laag tarief berekend en de ker, rijkelijk door den staal van het now voorzien, was de roem van de ganscll? geving. Bij periodieke belangrijke markten missen kregen sommige gevangenen af', (cn einde plaats te mpken voor lende gasten". De boeren brachten eieren, vleest boter mede. die deel uitmaakten ménu der ..betalende gasten". De gouverneur i? intussclion gcar"1-^ en hecTt een volledige bekentenis TREIN EN AUTO Gisteravond heeft op een epoorfl'*?^ gang bij MaJnz een botsing plaats"1'' lusschen een a Heenrijdende locorno een personenauto f. Van df zeven inzittenden werdf® personen gedood, de drie andere wfriw» wond.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10