De onbewaakte overwegen. ASPIB» INGEZONDEN. Dameshandschoenen? in het zicht. Over een tweetal jaren zal dan reeds een geheel nieuwe en, naar het zich laat aanzien voor de gemeente aanzienlijk gunstiger toestand op financieel gebied in treden ln dezen overgangstijd nog tot be- tast'.nsrverhooging over te gaan. terwijl een fonds met voldoende middelen de alge- meene reserve aanwezig is. waaruit, overeenkomstig zijn speciale bestemming, ter bevordering van een zoo gelijkmatig mo gelijken belastingdruk over de verschillende jaren kan worden geput, achten B en W. niet gewenscht. Behalve de hiervoren ge noemde belastingverlaging, zouden zij der halve ook dv mindere ontvangst, voortsprui tende uit de lagere opbrengstraming, uit die reserve, thans f. 537.000 bedragende, willen dekken. Zij deelen nog mede dat zij bij aanneming van hun voorstel te zijner tijd. wanneer de juiste grootte der aan de reserve te onttrek- i ken bedragen meer hekend is thans be- rust een en ander immers slechts op globa'e ramingen een wijziging van de begroeting zullen aanhangig maken. Rapport der commissie van onderzoek. Onafgesloten overwegen toelaatbaar en nattig. VERBANDTROMMELS IN DE BRUG- WACHTERSHUISJES EN ONDERRICHT IN HET VERLEENEN VAN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De directeur van den Markt- en Haven dienst, daartoe door het brugwachtersper- soncel aangezocht, stelt voor om in de brug wachtersposthuizen verhandtrommels to plaatsen en het personeel te doen onder richten in het verleenen van eerste hulp bij ongevallen. Het komt toch meermalen voor dat per sonen in de posthuizen worden binnenge bracht, die op- of in do nabijheid van een brug zijn verwond. In dergelijke gevallen kan eenig aanwezig verbandmateriaal goede diensten bewijzen. Ook de Directeur van den Geneeskundi- gen Dienst is van meening dat, hoewel de Eerste-Hulpdienst en de vereenigingen voor Wijkverpleging in de behoefte voorzien, het wel wenschelijk is in de posthuizen een voudige verbandtrommeltjes te plaatsen, ten einde de brugwachters in de gelegenheid te stellen kleine verwondingen te verbinden. De aan een en ander verbonden kosten zullen bedragen pl.m. f.80 voor de aan schaffing van 10 verbandtrommels en pl.m. f. 210 voor bel geven van onderricht aan alle in Functie zijnde brugwachters, in het verleenen van eerste hulp bij ongevallen. Thans i.s. verschenen het verslag van de bij beschikking van den Minister van Waterstaat d.d. 30 Mei 1928 ingestelde commissie van onderzoek inzake de veiligheid op openbare niet-afgesloten overwegen (commissie van der Vegt). Het rapport telt een 60-tal pagina's oruks, waarvan ruim 30 pagina's bijlagen, bevallende voorschriften en gegevens betref fende onafgesloten overwegen in het buiten land en een overzicht van de ongevallen op onaf gesleten overwegen ia Nederland in de jaren 1925 tot en met 1928. Aan het verslag is het volgende ontleend: Einde 1928 waren aanwezig: op de hoofd spoorwegen 1132 afgesloten en 1414 co- afgesloten overwegen en op de locaal-spoor- v/eger resp. 205 en 1076 overwegen. Van eenige overwegen is de afsluiting later her stem. Uit het overzicht van alle ongevallen, wel ke in de jaren 1925, 1926, 1927 en 1928 i op de hoofd- en locaalspoorwegen, in Neder- tanJ nn Ho rvnnfo-cc'otAn r\xr(\rr-zrrn uonr. AANSCHAFFING VAN EEN INSTALLATIE TOT AFZUIGING VAN VLIEGASCH UIT DE ROOKGANGEN VAN DE ELECTRICITEITSFABRIEK. Bij schrijven van 16 Januari 1.1. zond de Commissie voor de Lichtfabrieken B. en W. een rapport toe, dal de Directeur der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit dd. 21-22 December j.l. had uitgebracht betref fende de oorzaken der vliegaschplaag en heigeen daartegen reeds gedaan was en nog gedaan kon worden, land op de onafgesloten overwegen zijn voor- j gekomen blijkt, dat in verreweg de meeste gevallen de ongevallen moeten worden toe geschreven aan, zij liet ook dikwijls verklaar- bare^ onoplettendheid of onbedachtzaamheid van den getroffene. Maar er zijn ook gevallen zij het dan ook weinig talrijk waarbij ongunstigs weersgesteldheid of mist grooten invloed ge had heeft. B\j de ongevallen: op de onafgesloten over wegen werden in 1925 gedood 11 eu gewond 18 personen, in 1926 resp. 17 en 17, in '27 resp. 20 en 21 on in 1928 resp. 23 en 15 personen, de gevallen van zelfmoord niet meegerekend. Ook al word'j in aanmerking genomen, dat vele overwegen, welke thans onbewaakt ge laten worden, vroeger bediend werden door een wachter van een anderen overweg, door een blok- of brugwachter, of door 'n stations- beambte, en dat derhalve de afsluiting van die overwegen weinig extra-kosten vorderde, ka:i aangenomen worden, dat de door de N'ea Spoorwegen genoemde besparing van f. 1.600.000 per jaar verkregen is. Behalve de directe besparing worden door het stelsel van onafgesloten overwegen bo den zijn, doch dat zij niet mogen worden toegelaten in wegen, waarop het verkeer zoo druk is, dat ds weggebruiker niet zijn voue aandacht aan het passeeren van den over weg kan wijden. Daar nevens mogen echter geen maatregelen verzuimd worden, die kun nen strekken tot verzekering van net veilig verkeer op de wegen. De betreurenswaardige ongevallen, welke op de onafgesloten overwegen plaats hebben, zullen, voor zoover zij aan onverschillig heid en roekeloosheid zijn toe te schrijven, door die maatregelen niet te voorkomen zijn. Ook op afgesloten overwegen komen zij voor. Maar het groote aantal ongevallen, welke uitsluitend haar oorzaak vinden in onoplettendheid, is zeker te vermlndereti door meer dan thans de aandacht van den weggebruiker op het naderen van den over weg te vestigen. Het komt de commissie met betrekking lot de wijze, waarop de onbewaakte over wegen voor het publiek worden aangeduid, .noodig voor: dat de waarschuwingsborden, die wegens hun internationale beteekenis gehandhaafd moeten worden, steeds vrij ge plaatst zijn. zoodanig dat het kruis reeds op een afstand goed tc zien is en niet door een plaatsing tusschen boomen en houtgewas minder zichtbaar is. Enkele bor den zullen daartoe verplaatst en hier en daar zullen boomen en houtgewas geka;»v moeten worden; dat de thans gebruikelijke vóórwaar schuwingsborden, bestaande uit twee schuin opstaande latten worden vervangen door het berd, dat bij het internationale verdrag voor snelverkeer op den weg te Parijs in 1926 als vóórwaarsehuwingsbord is vastgesteld, bestaande in een witte locomotief op blau wen grond: dat in wegen met snelverkeer waar da plaats van den overweg weinig opvallend is, de overwegen bovendien worden aange geven door flikkerlichten, die dag en nacht werken. Daarnevens verdient het aanbeveling de geschilderde zwarte en witte blonken op de 1 I palen en hekken te vervangen door roode ver»dien uitgaven vermeden, die bij de tegen woordige toeneming van het verkeer op den weg en nog meer door den gewijzigden aard van dat verkeer, anders onvermijdelijk zou den zgn geworden. Verschillende overwegen loch, die vroeger op afstand door een blok of brugpost, van uit een station of van uit Aangezien bedoeld schrijven en het rap- een anderen overweg konden worden be- port door den brand van het Raadhuis in hel ongelede zijn geraakt, zendt de Com missie oen afschrift van het rapport, verge zeld van een nieuw rapport van den Direc teur dd. 11 April j.l., hetwelk nadere gege vens bevat over de vliegaschplaag en waar in tevens wordt voorgesteld, te bevorderen, dat een installatie kan worden aangeschaft tot het afzuigen wan vliegasch uit de roek- gangen, waardoor de hoeveelheid vlieg asch, die door de schoorsteenen wordt weg geblazen. zal verminderen. Do kosten van aanschaffing van deze installatie worden geraamd, op f. 30.0000. welk bedrag voor hands uit do beschikbare middelen van de fabrieken kan worden gevonden. B. en W deelen nu den Raad mede dat zij zich met dit voorstel kunnon vereenigen en geven in overweging daartoe te besluiten. RECLAME. Ontstoken Keel? Neem LAKEROL-PASTILLES 50 ct. p. doos. Bij alle Apothekers en Drogisten- diend, zouden thans ter plaats9 bewaakt en bediend moeten worden, indien geen onafge sloten overwegen op de hoofdspoorwegen werden toegelaten. Als men slechts aanneemt, dat in totaal een 100-tal overwegen, die vroeger op af stand bediend werden, of die, op een lokaal spoorweg gelegen, onbewaakt waren, thans ter plaatse bewaakt en bediend zouden zijn, stijgt de jaarlijkscha besparing voor de Ned. Spoorwegen reeds boven de f. 2 mihioen. Door het stelsel van onbewaakte overwe gen wordt het regelmatig verkeer op den weg bevorderd, want? het veelvuldig en soms langdurig afsluiten kan voor dit verkeer hinderlijk zijn. De commissie is eenparig van oordeel, dal, gezien de economisch en verkeers- vcordeelen, welke aan het hebben van on afgesloten overwegen verbonden z'yD, de on afgesloten overweg, zoowel op de hoofd- al3 op de locaalspoorwegen, evenals in andere landen is geschied, ook in ons land moet aanvaard worden en in bepaalde gevallen aanbeveling verdient. Va& hem, die een onbewaakten overweg passeert, kan verlangd worden, dat hij de nocdige oplettendheid gebruikt. Echter ander zijds moet aan den Staat en de spoorweg maatschappijen de eisch gesteld worden om zoooanige voorzorgsmaatregelen te nemen, dat niemand op den onbewaakten overweg een ongeluk kan treffen, ofdit moet aan zijn eigen schuld te wijten zijn. Een sterk verminderde snelheid voor rao- 388G en wilte blokken, en den weerschijn dor reflectoren, welke thans rood is, ter voor koming van verwarring met achterlichten van auto's en rijwielen, oranje te maken. Voor zooveel het uitzicht betreft, kunnen door toepassing van de wet van 26 Juni 1926 de afstanden van den overweg, waar op van den kruisenden weg de spoorweg h zien is, voldoende groot zijn, en moet in hel algemeen een afstand van 20 M. op den weg 500 M. langs den spoorweg (resp. 12 M. op den weg en 350 M. langs lo kaalspoorwegen) voor het snelverkeer als leidraad worden aangenomen. Er moet voortdurend voor gewaakt worden dat de afstand, waarop de naderende trein op den spoorweg gezien kan worden niet door het oprichten van woningen of ver heven voorwerpen vermindert en dat tijde lijke bewaking aanwezig is wanneer dos zomers het uitzicht door hoog opschietende veldgewassen gedurende eenigen tijd hinder lijk wordt belemmerd. Voor scheeve kruisingen moeten de ei sell en van uitzicht strenger gesteld wor den in dien zin, dat plaatselijke belemme ringen minder toelaatbaar zijn. Naast deze voorschriften wordt nog noo dig geacht: dat, voor zoover dit nog niet is geschied] dc verharding op den overweg ter voor koming van het uitloopen van den auto of het voertuig in de ballast van den spoor weg, ten minste de breedte heeft van de aansluitende weggedeelten; dat de koplichten van liet trekvoerluig van den trein een zoodanig lichtbeeld ge ven, dat van verre de nadering van den trein kan worden waargenomen, en geen gevaar beslaat voor verwarring met andere lichten; dat bij zwaren mist door fluilseinen met lagen toon de nadering van den trein wordt aangekondigd; en dat de beperking van snelheid bi] het naderen van den overweg tusschen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of nist geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. tcirijtuigen bjj het naderen van den spoor wegovergang ook van overwegen, die af gesloten kunaen worden is een van de algemeene maatregelen, dio groote aanbeve- het waarschuwingsbord en den overweg v. ling verdient omdat men daardoor vlugger 10 op 20 K.M. wordt gebracht, wanneer aan kan stoppen als gevaar dreigt en de bestuur- den bestuurder van een motorvoertuig de ders als het waro automatisch tot opletten verplichting wordt opgelegd om bij de na- worden gedwongen, indien zij er zich reken schap van geven, dat ter plaatse langzaam gereden moet worden. DE VERJAARDAG VAN H. K. H. PRINSES TULIANA Wat is toch de reden, dat op 30 April den dag waarop H. K 11. Prinses Juliana ver jaart, den schoolkinderen geen vacanlic wordt gegeven? Ziehier een vraag waarvoor ik non geen antwoord heb kunnen vinden. Mijns inziens is het van groot belang de jeugd er van te doordringen dat de verjaar dag van de troonopvolgster als een feestdag moot worden gevoeld <*h gevierd en hoe kan dit beter geschieden dan door 30 April op te nemen onder de vacantiedagen? Deze regels schrijf ik in de hoop dal de autoriteiten, gc-Techtigd tot het scheppen van vacantiedagen voor de scholen, in het ver volg op 30 April de schooljeugd vacantie zul- len geven. Het zou niet alleen die jeugd ver heugen (elke vacantiedag i9 hun welkom!) maar ongetwijfeld ook velen der ouders, die bii hun kinderen gaarne aanhankelijkheid aan het Oranjehuis gekweekt zien. Mr. E. A. COSMAN CONCLUSIES. De commissie, haar beschouwingen sa menvattende. is eehparig van oordcel. dat onafgesloten openbare overwegen, zoowel i. d. hoofd- als i. d. locaalspoorwegen toelaat baar en nuttig zijn wegens de economische en verkeersvoordeelen. die daaraan verbon- d.-ring van een overweg, tot dat hij de zekerheid verkregen heeft dat hij den over weg zonder gevaar kan oversteken, met geen grootere snelheid te rijden dan die toelaat het motorvoertuig nog voor den overweg tot stilstand le brengen. Ten slotte meent de commissie te moeten aanbevelen om enkele onafgesloten over wegen waar het uitzicht meer beperkt i9, te doen beveiligen door automatische sei nen, die de nadering van den trein aan kondigen. teneinde daaraan later, wanneer die seinen blijken te voldoen, ook op thans nog afgesloten overwegen te zijner tijd uit breiding te kunnen geven. RECLAME. 3394 VERHOUDING RITK EN INTERCOMM. TRAMWEGEN. Instelling eener Staatscommissie. De ministers van Waterstaat en Financiën hebben ingesteld een commissie tot onder zoek der vraag of en in hoeverre de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en inter communale tramwegen, welke in het be lang van het verkeer in stand moeten wor den gehouden, behoort te worden gewijzigd. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: ir. A. II. W. van der Vegt, oud-inspecteur-generaal der spoor- cn tramwegen; tot leden: de heeren H. J. v. Braambeek, lid der Tweede Kamer; mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal bij het Dep. van Financiën; ir. J. A. Kalff. directeur der Nederl. Spoorwegen; mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, administrateur hoofd der afd. vervoer en mijnwezen van het Dep. van Waterstaat; A. W. E. Weyerman, oud-direc teur Haagsche Tramweg Maatschappij en oud-voorzitter van de Ver. van Lo'kaalspoor- en tramwegen. Als secretaris is aan de commissie, welke omtrent de resultaten van haar onderzoek rapport zal uitbrengen, toegevoegd de heer C. H. Conrad, hoofdcommies bij het Dep. van Waterstaat. HET VOOR-ONTWERP HUISARBEIDSWET. Naar de „Vlokskr." verneemt, zal de voor zitter van den Hoogen Raad van Arbeid een commissie benoemen, welke dien raad prae- advies zal uitbrengen over het voorontwerp Huisarbeidswet, dat de minister van arbeid aanhangig heeft gemaakt. De vakcentrales zijn door den voorzitter uitgenoodigd, voor 4 Mei een voordracht te zenden ter benoeming van leden in deze commissie. Naar het blad voorts verneemt, zal prof. Dc Vooijs optreden als voorzitter van deze commissie, welke vermoedelijk begin Juni haar eerste vergadering zal houden. B A (BAYERf E «■ET OP ORANJE BAND Weiger namaak en let er op dal op t tablet het woord „BAYER" staat. Prljs76a Zoekt U moderne U slaagt bij WAALS. Haarlemmerstraat 130 136. RECLASSEERINGS- INSTELLINGEN. Onder leiding van mr. F. Kranenburg, raadsheer bij den Hoogen Raad, is een zeer druk bezochte jaarvergadering van de Ver- eeniging van Reclasseeringsinstellingen ge- nouden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. G. Kruis, bleek dat door het Cenlr. Bureau in het afgeloopen jaar 268 personen aan werk waren geholpen. Van de 160 be handelde gevallen van de voorwaardelijke veroordeeling werden 126 gevallen als ge heel bevredigend afgevoerd, terwijl in 34 ge vallen tot. ten-uilvoer-legging besloten werd. In 1928 werd aan schadeloosstelling betaald f. 10.520 waardoor het sedert 1918 betaalde bedrag tot f. 104.573 steeg. De rekening wees aan ontvangsten en uit gaven een budget aan van f. 25 192. Het aantal bij de Vereeniging aangesloten instellingen steeg tot 48. Mr. R. VAN VEEN f In den ouderdom van 63 jaren VGravenhage overleden de beer mr. f Veen, oud-lid van do Tweede Kamer. De heer Van Veen werd den 30steo 1865 te Lemmer geboren, studeerde rechten aan de universiteit te Utrecht moveerde aldaar den 7en Juli 1892 lot d in de rechtswetenschap. In September van laatstgenoemd jaar tigde hij zich als advocaat en prees le Groningen. Toen. hij in 1901 voor hei trict Dokkum tot lid van de Tweede gekozen werd, vestigde hij jich als en procureur te 's-Gravenhage, waar sedert gevestigd bleef en raadsheer-pi rerv anger en Kantcnrechter-plaatsveru is geweest. Bij de Kamerverkiezingen van 1906 1909 vernieuwde het toenmalige kieedii Dokkum het mandaat van den thans pene, die in de Kamer zitting had ah anti-revolutionair. Zijn gezondheidstoestand was in den sten tijd van dien aard dat hij zich uit e bare functies moest terugtrekken. Zoo» hij zich onlangs ook niet meer besefcü voor lid van het Hoofdbestuur van de' Historische Unie. De heer Van Veen was voorzitter onaer het ministerschap van den he&: Usselstetjn ingestelde crisis-enquêtes sie, welke commissie d3n ook werd als de „Commissie-van Veen". De thans ontslapene was ridder is orde van den Nederlandschen Leeuw. OUDERDOMSWET. Op het wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet 1919 hebben de heeren Kuy- per c.s. een amendement ingediend met de bedoeling om het sluiten eener weduwe-ver zekering tot tien gulden per week mogelijk te maken en de ouderdomsrente niet le be perken tot tien, maar tot 15 gulden per weck EXTRA TREINEN NAAR DE TULPENVELDEN! Zooals ook vorige jaren is geschied, u dit jaar enkele extra-treinen uit Duitschland naar de Nederlandsche.1! bollenvelden rijden. De eerste dezer' wordt ondernomen op Zondag 5 Me. i Jhr. Mr. F. X. A. VER HEI. 10 Volgens de ,,Tijd" is de toestand vu Eerste Kamerlid jhr. mr. F. X. A. Verir te 's-IIertogenbosch, die sinds lang au aandoening der nieren lijdende is, f dermate verergerd, dat bet ernstigste worden gevreesd. Bij den bejaarden li doet zich thans pleuris voor De H.H. Sj menten der Stervenden zijn hem toegeö TOEPASSING TABAKSWET. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Staalman, betreffende herziening van de strafbepalingen der Tabakswet, de toepassing dier wet en snellere berechting der ingevolge die wet begane overtredingen, heeft de minister van financiën geantwoord, dat het voornemen beslaat de zienswijze te vragen van de onlangs ingestelde commissie tot herziening van het fiscaal strafrecht en strafprocesrecht. De in de vragen bedoelde gevallen, die geenszins alle onbelangrijk waren, betreffen een periode, waarin het verzet tegen de tabakswet ernstiger was dan tegenwoordig, hetgeen onvermijdelijk in het aantal strafzaken tot uiting moest komen. De zeer intensieve wijze, waarop tc Am sterdam in den aanvang werd gefraudeerd, in verband met de omstandigheid, dat aan een snelle berechting grenzen waren gesteld, door de bezetting van de rechtbank aldaar, welke lot voor kort voor de behandeling dezer zaken slechts de terbeschikbaa^stel ling van een beperkt aantal zittingen toe fiet, heeft de afdoening echter vertraagd. Door de onlangs tot stand gekomen verster king van de bezetting dier rechtbank zal hier verbetering kunnen worden bereikt. VACCINATIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H. J. Vos, betreffende het tijdstip van verschijning van het rapport der commissie ter bestudeering van het encephalitis-vraag- sluk, het aanmoedigen en hel maken van propaganda voor vrijwillige vaccinatie tegen pokken van kinderen in het eerste levens jaar, heeft de minister van Arbeid. H. en N. o.m. geantwoord, dat het rapport der com- I missie nog niet gereed is. Op dit oogenblik kan het tijdstip der vermoedelijke verscbij- ning nog niet worden vastgesteld. De minister acht het feit. dat zich in En- I geland een aantal pokkengevallen hebben voorgedaan geen voldoende aanleiding om vrijwillige vaccinatie togen pokken aan te moedigen. VERSPREIDE BERICHTEN' De gewone audiënties van dffl van Financiën zal op Maandag 6 plaats hebben. Benoemd is tot burgemeester ds meent-e Giethoorn J. Voetelink. Ec-rvol ontslag is verleend aan Sevenhoven, op zijn verzoek, met ing^t 1 Mei 1929 als burgemeester der ge® Onstwedde. Met ingang van 1 Mei 1929 noemd tot leeraar aan de Middelbare! niaie Landbouwschool te Deventer: G. gelo, aldaar; dr. F. H. Hehewerth te. I gen en dr. H. 't Hoen te Utrecht, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Op verzoek is eervol ontslagen i gezondheidsredenen H. D. F. Kego" directeur van de Rijksschool voor W I aard ewerkindus trie met daaraan ye:l- Rgksproefstation en voorlichtingsdag de nijverheid te Gouda. Opnieuw zijn benoemd tot lij den Ceutr. Jeugdraad mej. M. N* te Zeist, A. H. Gerhard te AmstenJJ Gordeau Jr. Bussum en J. van <kr Tzn. te Oosterbeek. Op verzoek is eervol ontslag® Jansen te Den Haag als lid van dief en benoemd als zoodanig B. H "e voorzitter van de R.K. Interdioc- coromissie te Amersfoort. Wij vestigen er gaarne nogfljjj aandacht op, dat het, ingevolge gen van de Postwet, verboden i? I waarden enz. le verzenden in niet zijn aangeteekend. Behalve zender geen verhaal op de postadmi heeft bij vermissing of beroovinS JJ dergelijk stuk, wordt, indien er Vt bestaat, dat een gewone, niet aan?'1 brief geldswaarde bevat, deze a® door de poslaministratie aan£e' Ij geen betepkent. dat de brief belas» driemaal het recht voor gewone ning.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10