SOC. DEM. ARBEIDERSPARTIJ I. J. PLANJE Heerera» en Ïongens-Confectie PAVILJOEN-BIOSCOOP - KATWIJK a. ZEE Meisjes PUROL ft)ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 April 1929 Vierde Blad No. 21195 UIT DE OMSTREKEN. 3. Zijn doodsvijand 1. Journaal 2. De vriendelijke masseur 4. Vaderschap HAARLEMMERMEER. De Emma-bloem-collecte. ■Ouder begunstiging van prachtig weder Berd in deze gemeente vanwege de afdee- )jj„ Haarlemmermeer van de N.-H. Ver- eenigine „Het Witte Kruis'' de bloempjes- i-« voor de tuberculosebestrijding gehou den waarvoor zich in de verschillende deel'en een aantal jongedames geheel be langeloos beschikbaar had gesteld. j)°e opbrengst in de verschillende wijke.-i is geweest als volgt: Hoofddorp f. 251.71 S,euw Vennep f. 124.24; Rijk f. 163 21; Vijf- Huizen f. 82.61; Abbenes f. 78.21 en een ex- tra-g,ft van f- 10; Aalsmeerderdijk en om lig f. 98.70, totaal f. S08.68. Gedurende het eerste kwartaal in 1929 arden door den Keuringsdienst van Haar lui in Haarlemmermeer gecontroleerd 31 ilkr-riiep. 125 soorten brood, 250 winkels' aD 45] monsters melk; afgekeurd werden B p3rtijeD en opgemaakt 2 processen ver- OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 23 April a.s., 's av. 8 uur in de Gemeentezaal te KATWIJK AAN ZEE. Spreker: de heer K. TER LAAN ie Zaandam, lid v. d. Tweede Kamer der Si.-Generaal Onderwerp: „DE BETEEKENIS DER VERKIEZINGEN VOOR EEN ARBEIDER". Gelegenheid voor debat 2193 HET BESTUUR AFD. KATWIJK DER S.D.A.P. PROGRAMMA VAN ZATERDAG 20 APRIL EN DINSDAG 23 APRIL HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Th. A. v. d. Reep en Th. J. id Wetering. G. P. de Haas en W. A. [ngeveid. Bevallen: J. RundaVan der Zande D. G. M. BroekhofBakker D. J. A. ansen—Segbers D. J. van DiestVan Sty Zande D. ■Overleden. C. van Bemmelen 77 j. m. li! H. Stevaar weduwe J. Oudshoorn 91 j. KATWIJK. Stand der werkeloosheid. Bij het Bureau voor Arbeidsbemiddeling d thans ingeschreven 52 werkzoekenden, nde12 grondwerkers, 2 opperlieden, 28 ee arbeiders, 3 kuipers, 7 visschers. Ge- aatet werden 1 grondwerker, 1 arbeider, visscher. Burgerlijke Stand. BehorenMaarten, Z. v. M. de Vries en ■Plokker. Martinus, Z. v. L. van Duijn C. M. de Jong. Jacob, Z. v. B. Guijt (C. Haasnoot. Klazina, D. v. J. van iPlas en H. van den Oever. [verleden; Trijntje Ouwehand 14 j., D. C. Ouwehand en N. Remimerswaal. uclia van der Boon, 36 j., echtg. van de Vreugd. Jacoba Dijkhuizen 6 j., t. G. Dijkhuizen en G. van Beien, dertrouwd: Abr. van Weeren en W. der Gugten. C. van der Bent en J. lenburg.* ietrouwd: L. van Rhijn en J. Groen. KATWIJK AAN ZEE (Sensatie in 6 Aeten) 2509 (Niéuws van alle wereld cl eel en) (Klucht 1 Acte) j (Drama 5 Acten) Prijzen der plaatsen 90, 70 en 45 ct. Plaatsbespreking 10 ct. p. plaats zijn enorm gesorteerd in weren- en Jongenspetten, Jwerhemden en Zelfbinders SCHERP COKCDRREERENDE PRIJZEN BELEEFD AANBEVELEND. KATWIJK AAi 'IJEN RUN. Tuinbouw. Jet is nog doodsch in de velden. De pnaamste werkzaamheden op tuin bouw- peel, als het aardappelenplanten, peen i'cn, bollen ontdekken, is weer afgeloo- p en bij het allesbehalve groeizame weer B we den'laatsten tijd hadden, is er geen weinig onkruid gewassen, zoodat er be- kelijk weinig werk is. Ook is er van de men nog weinig te bespeuren. Scilla feriea die hier nogal geteeld wordt git mooi in bloei, de crocussen zijn bijna feebloeid, terwijl van de tulpen op zeer r? plekjes de eerste Due v. Thol scarlet laat zien. Er is voor land- en tuin- benevens voor de bloembollenteelt [en noodig. Lr. zoontje van D. de J. kwam in jotemg met een Qcvo)g eer, verwond T «ff- Het liep nog goed af. Weer een <^B*schuwing. I; I HB Donderdag 25. April a.s. zullen, W.n'0Rl^' te Ullr brandspuiten be- 1 'vor(Jon. Iets voor de jeugd om ta I l^nftouden H gewone schietoefeningen op de HFSl letbanen zullen vanaf heden weer e•«■an gen. Z0°D-tje van C. v. d. Does dat de agen door een auto werd overreden por behandeling naar het Aeademise» fr>.Uls.^eidcD vervoeid anmteu wor 1 it is al de tweede maal dat hem I overkomt. KATWITK AAN ZEE. Jaarvergadering. Katw. Redding-Brigade. In het Paviljoen van het Groot Badhotel hield de Katwijksche Redding-Brigade gis teravond (Vrijdag!) haar jaarvergadering. De zaal was geheel bezet en de ,,Spes Patriae'' was sterk vertegenwoordigd. Door afwezigheid van den heer J. van Hettinga Tromp leidde de heer J Eikelenboom als voorzitter deze vergadering. Deze opende dit samenzijn met zijn dank uit te spreken voor de groot© belangstel ling welke de aanwezigen toonden, doch van sympathie met het doel alleen, kon de vereendging niet bestaan. Daarvoor zijn werkende en betalende leden, plus begun stigers noodig. Het materiaal in het bezit der Brigade is lang niet voldoende en als spr. ziet naar Noordwijk, dan is hier nog eCn groot tekort daaraan. Ook moeten veel meer personen onderricht krijgen m het reddend-zwemmen Verder dient geoefend te worden in het redden van drenkelingen, zooals dat vori- gen zomer op ons strand werd gedemon streerd met behulp der Noordwijksche Bri gade. Vervolgens werden diploma's uitgereikt aan personen die den Oranjekruis-cursus hadden gemaakt en wel aan de heereu ïtuwhof, Rous, KL Haasnoot, Franse, Kui pers en v. d. Vlis en de da-mes: De Korte, Kramer en Wouda. Met een opwekking om zich in de pauze als lid der Brigade op r- geven, eindigde spr. Het woord werd nu gegeven aan den tijdelijken secretaris den heer v. d. Reij- den om het jaarverslag te lezen, waaraan deze voldeed. Voor dat van den penning meester werden een paar Brigadeleden aan gewezen, die boeken en bescheiden zullen onderzoeken en m een volgende vergade ring verslag uitbrengen. Bij de volgende bestuursverkiezing voor de aftredenden, dr. Van Dorp, A. Kuipers en mej. Lemmerzaal (die niet weer her kozen wenschte te worden), werden herko zen de heer en v. Dorp en Kuipers en geko zen de heer v. d. Reijden. Daarna werd een film vertoond, gevolgd door een tooneelstukje, gespeeld door 4 dames Brigadeleden: ,,De vier Bruigoms". Twee mooie films werden gegeveD over het zwemmen en bet redden van drenkelin gengen. Daarna volgde nog een pantomime door eeDige hoeren leden en tot slot een tooneelstukjeKonstantinopel, door 4 da mes-leden. Een ensemblepiano, mandoline en gui taar hielden er de vroolijkheid geregeld mede in en tijdens de filmvertooningen werd voor begeleidende 'pianomuziek ge zorgd. De heer Eikenlenboom bracht aan hot einde der verg. dank aan alle medewerkers van dezen avond. Met den wensch, dat velen lid dei Brigade zouden worden en een: ,,Leve de Katwijksche Reddingsbri gade!" verklaarde spr. de jaarvergadering voor geëindigd. Het was een welgeslaagde avond. Gevonden voorwerpen: Een reohtsche schoen 12—31 C.r.e.s. Een spitgraaf. li>- lichtingen bij de politie. LISSE. Burgerlijke Siaïid. iveborenJozefina, D. v. C. Gros en Th. J. M. Kuipers. Overleden: Ika Duinker 72 j, Christia nas Joseph v. d. Vlugt 16 jaar. Philip Brand 76 j. wednr. van P. G. Bethume. Johanna van Gijlswijk 84 j. wed. v. A. Lei ten. Gerardus Schilder 54 j. echtg. vun W. Bakker. 9taat uit drie groepen n.l. dames, groote meisjes en kleine meisjes. De heeren-afd. in 2 groepen n.l. heeren en jongens. Ondanks gebrek aan oefenruimte is het den heer Wassenaar toch mogen gelukken de leden voor deze uitvoering te trainen. Het is echter treurig, dat een gemeente als Noordwijk, geen oefenlokaal voor deze heilzame sport ter beschikking heeft. Spr. wijst er op, dat in het leerplan L. O. ook Lichameijke oefeningen werden ingelascht, wat toch wel een bewijs is welke waarde men er aan toekent. Het bestuur zal alle moeite doen. om een oefenlokaal te krijgen. De heer Overvelde had de zaal met palmen mooi versierd, waarvoor hem dank werd gebracht. Het podium was met zwar ten achtergrond opgezet, waartegen de gymnasten in hun witte kleeding sterk af staken. Over het werk van de leden mogen wc onze tevredenheid betuigen; er werd schitterend gewerkt! Hoe aardig kunnen de jongste meisjes reeds werken! Er werd dan ook veel en langdurig geaplaudiseerd. De bekende „The Dancing Jazz-Band" uit Leiden vulde de pauzen. Aan den Direc teur werd een prachtige bloemenmand aan geboden. We kunnen zeggen, dat de Gym- nastiekvereen. D.O.S. een zeer hoogstaande indruk bij alle aanwezigen heeft achterge laten. Na het uitgebreide programma werd er nog geruimen tijd gezellig gedanst, waar van zeer velen gebruik maakten. NOORDWITK AAN ZEE. Naar wij vernemen hoopt ds. Cupedo te Kpudum, welke het beroep naar de Herv. Kerk -rihier aannam, op Zondag 23 Juni zijn intrede te doen. NOORDWITKERHOUT. Onder lei'ding van den heer H. van Zonneveld werd alhier opgericht eene anli- rev. kiesvereeniging met het volgende be stuur: J. Padding, voorzitter; J. v. Mastber- gen, secretaris; A. Mieras. penningmeester; P. Sleet en P. Barnhoorn, bestuursleden. OEGSTGEEST. NOORDWITK. Uitvoering Gymnastiek Vereeniging Boor Oefening Sterk. Een zeer goed geslaagde uitvoering werd door bovengenoemde vereeniging gegeven in hotel Royal, onder de bekwame leiding van den heer J. Wassenaar, leeraar M. O. Lichamelijke oefeningen. Te ruim acht uur was de zaal van Royal uitstekend bezet en begon D.O.S met een: opmarsch naar het tooneel. De heer -F. H. van Spanje, voorzitter van D O. S sprak hierna een openingswoord en wel allereerst een woord van welkom en stelde het' gezelschap aan den aanwezigen voor. De vereeniging be staat op het oogenhlik uit 31 leden en 39 adspirant-leden. De dames-afdeeling be- Vergadering. af deeling Bloembollencultuur. De voorzitter de heer T. van Egmond opent de vergadering met een woord van welkom tot de talrijk opgekomen leden, inzonderheid de prijswinnaars van de laatst gehouden tentoonstelling. Dat de opkomst op de vergadering 9teeds toeneemt, bewijst ook weer dezen avond, daar toch velen m dit Iaat seizoen en drukke werkzaamheden moeilijk tijd tot vergaderen kunnen over houden. De notulen worden voorgelezen door den secretaris, de heer T. F. Vlieland en on veranderd vastgesteld. Alvorens over te gaan tot het uitreiken van de medailles, behaald op de gehouden bloemententoonstelling in Februari j.l., zegt de voorzitter, zich heden rijk le ge voelen met vóór .zich een zoo groot aantai medailles, hetgeen een gunstig leeken is. Teruggaande tot de gehouden tentoon stelling, kan spr. met genoegen constateeren, dat ook weer deze tentoonstelling is vooruit gegaan. Hulde brengt spr. aan de talrijke inzen ders die allen zonder uitzondering hun uiterste best hebben gedaan om een en ander te doen welslagen. Vergeleken bij de reeks gehouden tentoonsteljingen in dezen streek, is duidelijk bewezen dat deze tot de besten behoort. Onze vereeniging, zeide spr. heeft op het tentoonsteling9gebied een zeker burgerrecht verkregen, waarom hij hoopt dat op den ingeslagen weg zal wor den voortgegaan. Met leedwezen deelt spr. mede dat één der grootste prijswinnaars, n.l den heer G. Lubbe Thzn. wegens on gesteldheid verhinderd is hier tegenwoordig te zijn. Vervolgens ging de voorzitter over tot hel uitreiken van de medailles, behaald op de tentoonstelling met voor ieder een toe passelijk woord. Aan het einde van deze plechtigheid bracht de voorzitter namens het bestuur hulde aan de inzenders. De belangstelling is dit jaar ook weer grooter geweest, in zonderheid van de vakgenooten. Door den heer W. van Egmond werd. als penningmeester van de tentoonstellings commissie, het financieel verslag uitge bracht, waaruit bleek dat de rekening sluit met een inkomst en uitgaaf van f. 1251.50. Hierbij deelde spr. mede dat voor deze tentoonstelling de volgende schenkingen zijn ontvangen; 7 zilveren bekers, 2 groote gouden medail les, 7' kleine gouden medailles. 8 verguld zilveren medailles, 6 zilveren medailles. 3 bronzen medailles en 3 kunstvoorwerpen. De voorzitter dankt de tentoonstellings commissie voor de behartiging van de vele belangen. Inzonderheid brengt spr. namens het bestuur der afdeeling en belanghebben den hartelijk dank aan den heer Willy van Egmond, die zijn beste krachten aan deze tentoonstelling heeft gewijd, en door zijn nauwkeurig en zeer zuinig beheer tot dit schitterend eindresultaat is kunnen komen. De bescheiden van den penningmeester werden nagezien door de heer Joh. Uitten- bogaard en M. v. d. Heul. Bij monde van den heer Uillenbogaard werd medegedeeld dat alles in volmaakte orde werd bevonden. De voorzitter dankt de commissie voor hare moeiten en stelde aan de orde: Be spreking over de vorstschadc. De voorzitter hield hiertoe een korte in leiding en bepaalde de zaak tot de twee volgende punten van overweging: le. Wat is bevroren; 2e. Wat is het gevolg. De be spreking werd na korten tijd algemeen, waaruit bleek dat deze strenge winter in vele bedrijven groote schade heeft aange richt, die op zandgronden wel als iets minder beschouwd kan worden dan op de zware kleigronden. De commissie voor 't Scheidsgerecht zal dit jaar zeker voor vele zeer moeilijke uitspraken komen te staan. Verschillende persoonlijke ervaringen worden medegedeeld. De voorzitter wijst den leden er op bij het koopen zeer voor zichtig te zijn, en in het belang van 't vak grondig te onderzoeken naar de oor zaken van voorgekomen schade. Door Dr. K. Simon Thomas wordt dan een inleiding gegeven op de gestelde vraag: Is de vorst bevorderlijk geweest voor het vernietigen van insecten, ook voor het Aaltjesziek. Naar aanleiding van in vroeger jaren voorgekomen strenge vorstperioden zegt spr. dat na deskundig onderzoek in 1883 de invloed van de strenge vorst op insecten zeer gering is geweest. Inzake het Aaltjes- ziek dat destijds minder voorkwam, was de verhouding ook geringer. Omstreeks 5 jaren geleden is deze ziekte meer uitgebreid I voorgekomen. De zwaardere bemesting heeft in dezen aan die ziekte een grondige uitbreiding gegeven. Wal dezen laatsten win ter aangaat. Prof. van Slochteren heeft reeds medegedeeld, dat althans vooreerst geen juiste gegevens zijn te verzamelen en aldus zal moeten worden afgewacht wat de schade zal zijn. Omtrent het door komen van parasieten moet men niet al te optimistisch zijn. Spr. stelt zich voor dat de insecten, niet tegenstaande deze strenge vorst, toch zijn blijven leven. Prof. van Slochteren zegt dan ook zeer terecht dat die bollen, welke reeds licht ziek waren, door hun opkomen een goede haard vormen voor besmettingen. Men zal daarom goed doen, zeer waakzaam te blij ven. Zelf9 is reeds gebleken dat de Aaltjes- vlieg, zoo goed als niet geleden heeft van de vorst, en zich reeds heeft vertoond. Of de besmette gronden door de vorst zijn gezuiverd kan spr. (hans niet beantwoorden. De voorzitter bracht den spreker dank voor zijn mededeelingen. Na nog enkele andere vragen, wordt 'een verloting gehouden van een collectie bloeiende planten, en sloot de voorzitter deze laatste vergadering in dit seizoen met een woord van dank voor de aangename en leerzame besprekingen en de groote op komst. Raadsagenda, Raaddsagenda voor Dinsdag 23 April 7 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Subsidie-aanvraag zwemverecniging „Poelmeer". 3. Verzoek van het Rijk. overname grond bij „Postbrug" voor wegverbreeding. •L Vaststelling verordening aanwijzing stemlokalen en benoeming leden stem bureau. 5. Vaststelling heffingspercentage G-em. Ink. Belasting 1929/1930. 6. Wijziging gemeenterekening 1927. 7. Comptabiliteit. 8. Vaststelling kohier verlichtingsbelas ting 1929. 9. Aanvraag crediet toelating kweekeling a d. O. L Scholen. 10. Voorstel overname grond voor ver breeding Hooge Morschweg. 11. Reclame schoolgeld. Concert „Triumph". Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik, heeft de R.-K. Harmonievereeniging „Triumph", een wel geslaagd concert gegeven in de buitenka pel op het terrein bij het Patronaatsge bouw St. Willibrord, onder leiding van den Directeur, den heer Jac. Kroon. De belangstelling voor dit eerste concert in de buitenlucht was groot, niet het minst van die der jeugd, die lawaai maakte, waardoor zeer veel vaD de goed uitgevoer de muziek voor liefhebbers verloren ging. Wij hopen dat bij een volgende gelegenheid hiertegen maatregelen zullen genomen wor den. Onze plaatsgenoot, de heer J. C. Donk is benoemd tot bestuurslid van de afdee ling Leiden en Omstreken van de Vereeni ging H.O R.A. «velke vereeniging ten doel heeft, het ondersteunen van burgerlijke ambtenaren en beambten. De verkoop van het. Emma-bloempje heeft opgebracht f. 120.27® waarvooT de jongedames die zich onvermoeid toonder., een woord van dank toekomt. SASSENHEIM De Winkelweek. Gisteravond is de le Sissen hei msche Winkelweek geopend. Toen werden de étalages ter bezichtiging gestold en we moeten hel direct volmondig erkennen; alle deelnemende winkeliers hebben bijzonder veel werk van hun étalage gemaakt. Het zal een moeilijke taak zijn. voor het publiek om voor een prijs in aanmerking te komen. De eene uitstalling is al even mooi en doeltreffend als de andere. De jury. be staande uit de heeren A. de Boer, Haarlem. D. Wesseling Haarlem en, J. D Zoutman. Alphen aan den Rijn begon direct na de opening haar zware taak. De uitslag wordt een week geheim gehouden en dan wordt de beoordeeling van het publiek met die der jury vergeleken. Te half acht werd in „Hel Bruine Paard" in tegenwoordigheid van de deel nemende winkeliers, B en W en enkele genoodigden, de Winkelweek officieel ge opend. Namens de winkeliers verzocht de heer v. Slave, den voorzitter van de Hanze., den heer Bisschops een welkomstwoord te spreken. Deze wees er op, dat door samen werking deze winkelweek is tot stand ge komen en wenscht do deelnemers met de groote opzet geluk. Hierna sprak do Burgemeester de ope ningsrede. Spr. zeide dat de winkeliers zoo gelukkig zijn elkaar niet als concurrenten te bekampen, maar samenwerken om hun omzet zoo groot mogelijk (e maken. Het doel der winkeliers rij- civiele prij zen voor prima waren. Hij sprak den wensch uit dat ieder jaar een winkelweek gehou den zal worden. Hierna verklaarde de Bur gemeester de winkelweek voor geopend. De muziekvereniging „St. Ambrosius" maakte vervolgens een rondgang door de gemeente. De eerste avond was er zeer vee! publiek, ook vreemdelingen, om de étalages te bezichtigen. Wij vermelden tenslotte dat de winkel sluiting tijdens deze week bepaald is op 10 uur. De Emmabloem-collecle zal alhier ge houden worden op Donderdag 25 April. VOORHOUT. In verband met een 'daartoe gedaan verzoek van het Hoofdbestuur van den Al- gemeenen Nederlandsche Politiebond, is door het College van B. en W. besloten, het collecteeren voor den gewapenden dienst voortaan niet meer te doen geschieden door den gemeente-veldwachter, maar ter ver vanging daarvan jaarlijks een klein bedrag op de begrooting uit te trekken. WASSENAAR. Een tweede predikant. Naar* gemeld wordt, bestaan er ernstige plannen tot het in het leven roepen v«m een stichting welke ten doel heeft om, in nauwe samenwerking met den kerkeraad der Nederduitsch-H er vonmde Gem., een theoloog aan te 6tellen voor het geestelijke werk im park De Kievit en omgeving. Reeds lang bestaat hier de overtuiging, dat de kerkelijke gemeente voor één pre dikant te uitgebreid is. In afwachting van de vestiging eener tweede predikantsplaats beoogt men thans een tijdelijke voorzie ning te treffen. De benoodigde geldmidde len voot dit doel zijn grootendeels verze kerd terwijl men, behalve met de kerke lijke autoriteiten, reeds in overleg is ge treden met een vooraanstaand persoon, die zicih over eenige maanden misschien met dezen arbeid zou kunnen belasten. De be doeling is, dat de kerkeraad den te benoe men functionaris de helft der in de Kie- vitskerk te vervullen preekbeurten ter be schikking stelt. Burgerlijke Stand. Geboren: Bartholomeus, z. van Z. Hoek en H. C. Rond Jan9je, d. van L. Mulder en J. van Dijk Maria Elizabeth, d. van A Hoogteijling en E. Nijenhuis. Gerrit Johannes z. van .7. E. Witteman on II van der Leedc. Jacobus Marie, z. van L. Parlevliet en G. C. van der Kamp. Cor nells Johannes z. van H. van Beelen en J. Bergman. Peter Karei, z van J. C. Verschoor en A. M. H. Rotistock. Ondertrouwd: J. C. van der Hulst en M. van Leeuwen II. C. Noyen en M. Ch. van der Meijden Ar. Bos en M. Buite laar W.J. Koenders en G. G. Dogen P. J^auwers en T. C. van Koppen. Overleden: Hendrikus Remmerswaal, wedr. van A. Bader 70 jaar. Voor den herijk van maten en gewich ten zal in deze gemeente zitting worden gehouden voor hen, wier namen aanvan gen met A. lot I op 25 April, J. tol en met S. op 26 April en T lot en met Z. op 27 April a s. Aan den heer A. van Hoboken Tr. alhier, is het Kruis van Verdienste, onder scheiding van 't Nederlandsche Roode kruis verleend. RECLAME. 2512 Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gulaal dan Hoos 30, 00, Tube 80 ct.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13