Hoeden en Pelten AMERICAN STYLE AGENDA. Doe het, het is Uw voordeel SPORT. FAILLISSEMENTEN. MUZIEK. BUITENLAND. Viijdag. Staoazaal: Populaire piano-avond, te geven door Lhrk Schater; 8 uur nam. Zaterdag. Stadszaal (foyer): L.Z.C.-bal. 81/- u. nam. Natuurk. Laboratorium. Ver. van Mathe- sianen. Jan de Quack. 8 uur. N.V. Eer.ste Leidsche Mij. van Grondbezit.; Alg. Ver. van Aandeelhouders 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 April a.s. lot en met Zondag 21 April waargenomen door de apotheek van den heer: W. Pelie, Kort Rapenburg 12, Telef. 594 RECLAME. Indien U nog niet overtuigd zijt van onze groote sor teering en de voordeel i ge prijzen, bekijkt dan eens onze Etalage. 2446 DONKERSTEEG 3 GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT". De jaarvergadering. Gisteravond hield het Genootschap „Keu- nis is Macht", onder leiding van den voorzit ter. den heer G. W. Zandvoort in hotel „Cen tral' aan de Breestraat de jaarlijksche alge meens ledenvergadering, die goed hezoebt was en een geanimeerd verloop had. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk rveikom tot de aanwezigen en sprak er zjjn tevredenheid over uit dat steeds meer bet Genootschap een opgewekt leven leidt en dat de sohool zich in voortdurenden bloei mag verbeugen. Nadat enkele ingekomen stukken de revue hadden gepasseerd en de 1ste secretaris, de heer A. W. Vink do uitvoerige notulen der vorige algemeene vergadering had gelezen, welke na een enkele opmerking uit de verga ring waren goedgekeurd, werd het door den directeur, den heer A. J. J. Verbrugge inge zonden verslag van de middelbare handels school over het jaar 1928 voorgelezen, waar uit bleek, dat het jaar 1928 begon met 3S3 leerlingen, waaronder 104 vrouwelijke en ein digde met 392, waaronder 10S vrouwelijke. Deze kleine vermeerdering houdt eebter geen gelijken tred met de vraag naar kantoorbe dienden, voornamelijk naar jongste en aanko mende kantoorbedienden. Het kwam in den loop van het jaar vaak voor. dat de directeur voor een aanvrage van werkgevers geen en kele candidaat bad. Aan het eindexamen namen 152 leerlingen deel en daarvan slaagden voor het diploma voor'één of meer vakken 96, dat is ruim 63 procent. Van de 10 leerlingen, die eindexamen Boekhouden zouden afleggen voor „Leeraren" en (of) „Mercurius", slaagden reeds twee vooi Mercurius, voordat zij eindexamen aan de Handelsschool zelf hadden afgelegd. Ook voor Ned. taal, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Ste nografie en Stenotypie, slaagden bijna alle leerlingen die er aan deelnamen. Dit. succes geefi reden tot tevredenheid. Het doet den directeur genoegen met allen lof te kunnen getuigen van ijver en opgewektheid, waarme de de leerlingen, hun taak vervullen. De klachten over het verzuim der leerlingen blijven steeds dezelfde. De werkgevers schij nen nog maar niet te begrijpen dat do leer lingen mede in hun belang de lessen moeten velgen en op tijd aanwezig zijn. Met dankbaarheid getuigde de directeur ten slotte van de tegemoetkoming door den heer Hibma, ia wiens schoolgebouw dei lessen worden gegeven betoond en van de hulp door bet Dag. bestuur verleend. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester, den heer H. J. B. Peters bleek, dat de ontvangsten in 1928 hebben bedragen 1. 22678,82, waarvan aan pensioenbijdragen 1. 10606,82 en aan subsidies: van het Rijk f. 5660, van de Gemeente f. 5000, en van de Provincie f. 1410, De uitgaven waren f. 21834,88; waarvan aan salarissen 1. 17527.36. Het saldo bedroeg dns f. 844,79. Na uitgebracht verslag der kascommissie werd de rekening en verantwoording goedge keurd. Uit hel uitvoerig jaarverslag van den secr., oen heer A. W. Vink, stippen we aan dat in '28 het ledenaantal v. h. Genootschap met 3 vermeerderde en het aantal donateurs met 1 vermeerderde. De kort tevoren gepensionneerde leeraar, de heer Schreuder, overleed in 1928. Ook do 'trouwe bode Kleinhans, die langer dan 48 jaar in dienst was van het Genoot schap, ontviel door den dood. Met voldoening maakte ook de secretaris gewag van den voortdurenden groei en bloei van de Handelsschool. Ook dit verslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris goedgekeurd. Als bestuursleden werden herbenoemd, resp. als 1ste voorzitter, 2e secretaris en le penningmeester, de hoeren G. 'W. Zand voort J. A. Mooy en H. J. B. Peters, en tot commissarissen de heeren F. G. Mastenbroek, E S. Offerings, J. F. J. O. Schamper en C. H. Zaayer. Tot leden der kas- (tevens controle)-com- mts.f werden vervolgens aangewezen de hee ren Th. Barnsart, H. Blote en C. Lau, en tot haii plaatsvervangers de heeren A. J. Boek- wjjt. C. Roosendaal en H. v. d. Zeeuw. Tevens werd besloten dat deze commissie ieder kwartaal kas en boeken zal contro leeren. Tot lid der examen-commissie werd herbenoemd de heer E. Liese. De contributie over het jaar 1929 werd als minimumbedrag bepaald op f. 1,50. Hierna werd na eenige gedachtenwisseling besloten een proef te nemen met het houdar van lezingen. Hierna sluiting. o Vanwege de Stedelijke Lichtfabrieken werd hedenmorgen op het veem(irktterrein een demonstratie gegeven met electrisch ^elken, waarvoor groote belangstellnvg-bestoiid. Op uitnoodiging van het Dietsoh Stu dentenverbond en het Alg. Ned. Verbond zal op Woensdag 24 April mr. M. S. Forster uit Amsterdam spreken over „Het moderne Britsche imperialisme". Hel bestuur der Leidsche Kunstkring, „Voor Allen" verzoekt ons nog éven le willen herinhéren dat hét 2e Paëdagogisch Cjoncert (zie advertentie van dezen avond) hetwelk dóór het niet beschikbaar zijn van den Foyer moest worden uitgesteld, op veler verzoek Maandagavond 22 dezer zal doorgaan. Het hoopt dat uitstel in deze voor vele gelegenheid heeft gegeven zich nog van plaatsen te voorzien om dezen leerrijken avond niet voorbij te laten gaan. VOETBAL. ZATERDAGCOMPETITIE L. V. B. Sameustclftng proefelitallen. In de gehouden vergadering der elftal commissie van de Zaterdagmiddag-compe titie is besloten, alvorens tot het definitief vaststellen van het Zaterdag middag-conppe- titie-elftal over te gaan, tot het samen stellen van twee proef-elf tallen. Deze tweo elftallen zullen morgenmiddag tc half vier een proefwedstrijd spelen op het Fides Pacta-terrein. De "elftal-commissie zal Maandag het officieele Zaterdagmiddag-elftal kieken.dat Zaterdag 27 April tegen het .voorloopig L.V.B.-elftal zal uitkomen. De proef-elf tallen -zijn al9 .volgt samen- gesteld: Elftal A.: -Doel: J. v. d: Bóm .(R. P.) en J. J. Griffioen (S.L.F.) elk een hatven wed strijd. Achter- J. B. Heemst (S.L.F.) en A. v d. Born (F.P.)-, Midden: B. de Bruin (SL.F.) J. v. d. Leek'(A.R.C:) C. Rameau (F-PO; Voor: J. Pardon. CF.ÏV); H. Brakel, (FiPO; S. den Os, aanvoerder, (F.P.) J. Godthelp, (A.R.C.)Bergshoeff (A.R.C.) Reserve's: J. Stikvoort (F.P.);A. Bey (S.L.F.) Scheidsrechter is de heer J. Houps. Eel'tal B.- Doel: H. Vooys (A.R.C.): Ach ter: Th. Godthelp (A.R.C.); Ph. .Stikvoort (F.P.)Midden: D. Melet (S.L.F.); G. Dan- nijs (A.D.O.) "M. de Bruin (A-.D.O.): Voor: M G. Raar, (S.L.F.); J. Staring (A.D.OO; J Selier, aanvoerd'er, (S.L F.); J. Rinsber- gen (F.P.)J: J. la Lou (S.L.F.) NOORD-NEDERLAND TEGEN NOORD-DUITSCHLAND. Door het Noord NederlandNoord Duitschland Comité is bericht ontvangen, dat liet Noord Duitschlandsche elftal bij voorkeur den, 12 of 1920 Mei.te Groningen den jaarlijkschen wedstrijd legen Noord Nederland zal komen spelen. In verband met op die data ree'ds vastgestelde sport,- evenementen, alsook met het oog op de kampioenswedstrij^ém heeft men nog geen clefinilieve beslissing kunnen nemen. .Een. moeilijkheid is. verder, ook,..dat doordat Velocilas kampioenswedstrijden zal hebben te spelen de Velocitanen dan niet voor het Noordelijk elftal beschikbaar zullen zijn. Dat deze semi-internalionale ontmoeting echter in den loop der volgende maand te Groningen in het Be Quick Stadion zal worden gehouden, kan als vrijwel vaststaand worden aangenomen. o ROEIEN. DE PLOEGEN VAN „NJORD". Naar wij vernemen zal „Njord" op de Varsity met de volgende ploegen uitkomen: Oude Vier: F. H C. Gayraans (boeg). J. A. Kok. I-I. Beucker Andreae, L. M. I. Redelé (slag), Tjione Njan Han (stuurman). Coach is K. A de Weerd. Bovendien wordt er nog een aanvullings- Oude-Vier vastgesteld; Jonge Achl: A. H. F. v. Wee'lderen (boeg) C. de Jong Wzn.. J. R van Blom. J. A. James, K A. F. Hou werd. P. Blussé van Oud Alblas, J. J. Vriesèndorp. G. A. van Hees (9lag). L S. Sie (stuurman). Coach is L. W. van -Ouwerkerk. Overnaadsche Yienv G. Beelaerls van Biokiand (boeg). J C var Eek, J. J. Vrie- sendorp. R. O. F. H. VY&rdmüller von Ellg (9lag), D. E. E. v. Devivere (sluurman). Conch is Mr. P. Schel tema Beduin Sciff: O A. van der Meer, Coach: A. R. Nieuwenhuis. Faillie! verklaard?- G. Veelenturf, koop man en handelaar in radio artikelen. Bo degraven. Willemstr. 40. R.c. mr. D. Kaars Sypesteyn. cur. mr H. E. La Gro. ROOMSCH KATHOLIEKE ORATORIUM VEREENIGING. Een eeresaluut voor deze zangvereeniging en haar ijverigen directeur den Heer Smets voor het enkele feit reeds dal twee Neder- landsche werken tot uitvoering zijn ge bracht, die beide de moeite en de zorg der voorbereiding 'en dus het aanhooren waard zijn; één er van zelfs overwaard. Het zijn: de. ballade „Harpa", op een mooien tekst van Felix Dahn, voor soli en koor door onzen landgenoot Willem de Haan. die in Darmstadt de eer der Nederlandsche toon kunst hoog houdt en het spel van het huwe lijk „Alianora", op Vondeliaansche verzen van Boutens. voor bas-solo en koor door Koeberg. Geen van beide werken zijn tfieuw. „Harpa" is reeds van 1881, .Alianora" van 1910. Het zou onbillijk zijn bij de waar deering dat aanmerkelijke leeftijdsverschil niet in aanmerking te tiemep. Harpa is ge schreven in den tijd toen Mendelssohn's stér nog hoog aan den hemel stond en 't nieuwe licht van Schumann ep Brahms in het ^yrnphonische. van Wagner in het drama tische nauwelijks was doorgebroken., Edoch, groot werk 19 het nooit geweest dan zou het dat trouwens nog zijn want boven den epigonenarbeid heeft het zich nooit ver heven. Maar wel is het geschreven met muzikalen smaak, getuigend vaak van ge zonde melodische kracht en goed klinkend voor de slemmen. kwaliteiten die nu nog het werk. til is het over het geheel genomen wat verbleekt, een zekere aantrekkelijkheid heb ben doen behouden Over Koebergs Alianora zijn ook reeds eenige decennia gestreken. Het is geschre ven voor het luslrum van 1910. Afgezien vari de vraag of dat nu allemaal winst heeft opgc-'leverd, is er de laatste twintig jaar nog al het een en ander gewijzigd in de muziek, ook in onze muzikale waardeering. Koeberg legt evenwel een gematigde onverschillig heid aan den dag voor de latere muzikale evoluties, om van de revoluties niet te spre ken. Koeberg gaat zijn eigen gang en blijft in hoofdzaak, gelukkig, zich zelf. Hij schrijft zijn muziek zooals het hart'hem die ingeeft, maar- nauwkeurig, na wikken en wegen tot dat de juiste expressie is bereikt van wat hij zeggen wil, gelijk het den componist van eruditie betaamt. Daarom is Alianora zoo'n knap wefk ook. Maar de ware beteekenis ligt op hooger plan. Daar zit muzikale spanning in. daar heerscht aldoor leven onder en achter den-klank. Daarom hebben de jarpn geen vat op dit werk gekregen. Het is echt en heerlijk muzikaal: ook, en dat achten wij een eerelitèl, echte muzikantenmuziek. Koe berg doet: Zijij muze hooit geweld, aan-. daar is geen. althans bijna geen, geforceerde maat bij hem aan t^1 wijzen waar. nieuws in voor komt alleen .om" het „pleuwe. Wegbereider? Hij'bfèékt er'zijn hóófd niet over. zoomin als' de ieeuwèrik'mé 'ru'ét zijn de 'hoogte in hoort. Maar zónals dezè elke lente niéuwe verrukking brengt, zoo' is het oudé van Koeberg, omdat het waarachtig is, ook altijd weer nieuw. Hoe heeft de coponist, om de meest sprekende karakteristiek van het werk aan te duiden, een gelukkig gebruik gemaakt van óudé kerktoonsoorten! Hoe mooi klinkt dat Aeolisch (in II) in zijn strenge drieklank harmon"i9éeringl En hoe zinrijk heeft hij daar den statigen zang. in de begeleiding, omrankt met steeds wisselende figuren en kleuren! Welk een eenheid door de leid- molivische behandeling der stof en welk een afwisselin? door de intelligente verwerking der motieven (het scherzando bijv. op de melodie ..Die gróote sonne"). En hoe pak kend is dat ..Liet van den Narre" al is Bizets Carmen hier niet heelemaat vreemd aan. Zoo zouden we nog veel kunnen noemen dat frappeert. Wat ons echter ook opviel was een fladderend figuurtje k la Debussy (voor spel voor ..Gij wilt verstoot en") dat tc veel uit den toon valt en daardoor de bedoelde contrastwerking"mist. Dat is de. wel geringe, maar dan toch een1 forceering waar we hierboven -op - Telen. Met dé mid tclen. die' de R K. Oratorium- vefeeniging tori diénste staan, is de uitvoe ring van beide werken goed geslaagd te noemen. NatuurlijlTdeed zich in sterke mate het gemis gevoelen van het begeleidend orkest, al heeft mevrouw Koeberg ..Harpa" verdienstelijk ('echter wat te vlak, met te weinig uitdrukking) geaccompagneerd en al speelde Koeberg zelf in Alianora de impor tante orkestpartij op den; vleugel met orkestrale expressie De koren waren goed in^'.s'.udeeTd en klonken, op een enkele uit zondering na (het Jagersliedje, dat te ruw was) beschaafd. Rhylhmisch niet steeds straf genoeg (bijv. in de strophische liederen door le lang den laatsten klank der phrase aan te houden, te la-at lev komen voor den eersten der volgende). Maar er is, vooral in Koebergs werk. met groote toewijding ge zongen. die ons óver enkele tekortkomingen gemakkelijk deden heenzetten. Mej. Stallinga heeft, dank zij haar fraaie en goed onlwikke'lde stem, veelszins ver dienstelijk de sopraansolo in de Haan's werk gezongen. Zij mist echter nog de innerlijke, muzikale verdieping om wat aehler de noten ligt, den geest der muziek, tot uiting te brengen. Ze zingt nog te veel. dat niet als innerlijk doorleefde muziek tot ons komt. De altzangeres "mevrpuw van der Stap beschikt wel niet over een groot, maar aangenaam getimbreerd geluid. Èn in haar voordracht vielen goede bedoelingen, ook goede resultaten te waardeeren. De gewaardeerde baszanger van der Stap, spande van d- solisten de kroon. Van zijn sonore gc-'li,; *n zijn innerlijk bewogen voordrachl we zónder voorbehoud genoten. Het succes was groot, vöoral na Alianora Het publiek was. de belangrijkheid der uiIvoerin<T in aanmerking genomen, veel te klein Het koor vereerde Koeberg een fraaien krans o DE ALGEMEENE TOESTAND. Herstel en Ontwapening. Te Parijs is men ter financieele deskun digen-conferentie vastgeloopen. De subcommissie Revilstoke heeft giste ren het geheel der cijfers voorgesteld door de Duitsche delegatie, vergeleken met de annuïteiten volgens het plan-Dawee en die van het memorandum, opgesteld door de voornaamste crediteurs van Duitschland. De Duitsche gedelegeerden hébben ver klaard, dat zij niet bijmachte zijn een hoogere annuïteit dan zij bebben geop perd, uit eigen beweging voor he stellen, tenzij er eenige cóorstellen konden wor den gedaan. die in staat zouden zijn het toekomstige prestatie- en betalingsvermo gen te verhoogen. Onder deze omstandig heden stelde de subcommissie vast, dat zii niet tot: overeenstemming gekomen was en heden zal in dien zin verslag worden uitge bracht aan de plenaire vergadering, die do Duitschers natuurlijk zullen bijwonen. Vap Franscho zijde woidit speciaal den nadruk geleed bp het feit,, dat de Duit- 'sohers politieke eischcn stelden. In- hoe verre dit juist is, blijkt Trit volgend uittrek sel uit het Dnitscih-e memorandum: Dit stelt twee plannen voor, welker uit voering telkens van bijrondere voorwaar den afhankelijk is. Beide plannen komen neer op de betaling van 37 annuïteiten, elk van 1650 millioen mark. Volgens het eerste plan worden de betalingen verdeeld in een gedeelte van 450 millioen mark, waarvan de betaling geen bescherming zal genieten, een gedeelte van 225 millioen mark, dat taarsferbesphermjner zal genie ten, een gedeelte van 225 millioen mark, dat zoowel ten opzichte van het overmaken naar het buitenland als het opbrengen in het binnenband bescherming zal genieten en een gedeelte van 750 millioen dat in le veringen in nature, kal worden opgebracht. Deze betalingen zullen telkens in do eerste helft van het jaar kunnen worden verricht, met uitzondering van het niet be schermde gedeelte van 450 millioen. De be talingen, welke transferbe^herming genie ten, zullen in den loop van 10 jaar van 225 tot 600 millioen stijgen, de betalingen-voor het tweede beschermde gedeelte eveneens van 225 tot 600 millioen, terwijl de leve ringen in natura' in den loop der tien jaren van 750 tot 200 millioen zullen verminderen om het elfde jaar geheel op te houden. Eón voorwaarde voor dit plan ie, dat het betalingsvermogen van Duitsohland zal toe nemen. De Duitsche deskundigen zien de mogelijkheid hiervoor o a in een verbete ring ya-n Duitschlands positie, wat het be trekken van grondstoffen betreft, waardoor de invoer van Duitsphla-nd zou verrainat- ren. Deze mogelijkheid zou b.v. in over- zeesche landen kunnen wöTderi gevonden, die PujtFchlanr! dan op eigérï kracht tot ontwikkeling zou moeten brengen. De hooge invoer van levérismiddelen is voor Duitschland noodig gewordon, door dien belangrijke Duitsche gebieden iD het- Oosten van het Rijk afgenomen zijn, terwijl ook Oost-Pruisen van het overige rijk ge scheiden is Hier zouden derhalve verlich tingen verkregen moeten wovden. Verder is oen voorwaarde voor het Duit sche- betalingsvermogen, dat Duitschlands wereldhandel toeneemt en buitenlandsdhe markten voor afzet vaji Duitsche goederen worden geopend. Voor het geval de schuldeischcrsstaten niet bereid zijn om aan de Duitsche weis- schen en verlangens op de zooeven genoem de gebiedeD tegemoet te komen, waardoor het Duitschland mogelijk gemaakt zal wor den, om zonder buitenlaridsche reuten uit eigen middelen de betalingen te doen, zal het tweede plan toegepast moeten worden, volgens hetwelk dezelfde bedragen zullen worden betaald, waarbij echten de helft transferbescherming zal genieten, wat het opbrengen van het bedrag van Duitschland zélf betreft. Vólgens dit plan zal het bedrag, dat transferbescherming geniet, gedurende de eerste tién jaar van 450 t-ot'825 millioen mark stijgen,' het bedrag, dat in het bin nenland zal worden opgebracht en even eens beschermd zal zijn, eveneens ran 450 tot 825 millioen, terwijl de leveranties in natura in hetzelfde tijdvak van 750 tot 200 millioep verminderd zullen worden, om in het elfde jaar geheel op te houden. Verder ontwikkelt het memorandum ere grondbeginselen voor iedere regeling der schadevergoeding terwijl voorts, een over zicht wordt gegeven van de werking van het Dawesplan en de voorwaarden worden uiteengezet, welke voor het doen deik beta lingen noodig zijn. Deze voorwaarden ko men in hoofdzaak neer op een toeneming van den Duitschen afzet in het buitenland. Voorts verklaart het memorandum, dat een nieuwe regeling natuurlijk gepaard zou moeten gaan met de opheffing van het tegenwoordige stelsel van controle. Het memorandum herinnert, voorts Rog daaraan, dat Duitschland in de tien jaren Da den oorlog reeds 40 milliard in contan ten en leveringen-in natura h.ecf.t betaald, waarbij nog 6Mi milliard voor de .Dawea- betalingen komen. Deze betalingen zijn slechts mooelijk geweest door bet Duitsche vermogen aan te spreken en b.uitenlandsche leeningen op te nemen., De Duitsche gedelegeerden .hebben be sloten. de onderhandelingen verder door te voeren, omdat in velband met het be lang van de geheele materie iedere moge lijke weg begaan moet worden, welke een draaglijke oplossing iD uitzicht stelt. Er zouden nog andere mogelijkheden kunntrr worden overwogen. Indien een overeenstemming over de lange periode van 37 jaar met tot stand zou kunnen komen, ^ou wellicht eredacht kunnen worden aar een overeenkomst voor een kortere periodp van ongeveer 5. 10 tot 15 jaar, aancezieu de voorstellen van de schuldeischersstaten voor de eerste jaren niet zoo veel van de Duitsche verschillen, als voor de latere jaren. Ook van Ainerikaansche zijde schijnt in de laatste richting te zijd geijverd. Van Amerikaansche zijde is men daarbij van de gedachte uitgegaan, dat het feite lijk boven het menscbehjk vermogen gaat, om een land voor een tijd van 37 jaar, tot zulke ontzaglijke betalingen te verplicht^, aangezien alles, wat na afloop van een ter. mijn van 15 jaar ban geschieden, slechti op ramingeD kan berusten en geen punten voor een zakelijke beoordeeling voorhaf den zijn. Het Amerikaansche voorstel vond d» sympatie der Engelsche gedelegeerden. Hoe het nu vandaag verder zal gaan! Aan een mislukking zonder meer gelooveu we nog niet! Ook te Genève st men in de knel naar aanleiding van de Russische voorstellen. De toestand was zeer ingewikkeld geworden, doordat Litwinof een nieuwe motie indien- de, aldus luidend: ,,De ontwapeningscommissie, verlangend zoo nauwkeurig mogelijk haar taak te de- finieeren, die bestaat in het voorbereiden van een zoo spoedig en zoo doeltreffend mogelijke oplossing van het ontwapening^, vraagstuk, besluit: de door haar te nowerpen conventie moet berusten op het beginsel van een aan. zienlijke vermindering der bestaande b& wapening; in de conventie wordt de methode van bewapeningsvermindering opgenomen, be- rustend op het beginsel van evenredigheid of op een soortgelijk onpartijdig criterium, welke- methode toepasselijk zal zijn op alle staten met zekere uitzonderingen ten gun- ste van kleine en onvoldoend beschermde staten in de conventie wordt opgenomen de coëfficiënt voor vermindering van bewape. ning." Litwinof eischte hierop een on dubbelzie nig antwoord, doch men durfde zich daar aan niet wagen. Men is overeengekomen, de Russische voorst-ellen niet te verwerpen, om de Rui- sische delegatie niet de mogelijkheid te verschaffen propaganda te voeren. Verder is overeengekomen te besluiten de Rus sische voorstellen te verwijzen naar de toe komstige ontwapeningsconferentie en in de ontwapeningscommissie zelf geen beslissing te nemen. Die verwijzing na-ar de ontw* peningsconferent.ie was gebaseerd op de meen in g, dat de ontwapeningscommissie niet" bevoegd is hieromtrent een beslissing to nemen. 't Is e^n handig gevonden uitweg uit een impasse, die echter de kwestie zelf niet» verder brengt! ENGELAND. Hel program der conservatieven Choi, chili naar Amerika. .Het vérkiezingsprogram der conservatie- vèn is door minister-president -Baldwin gisteren jn het voor dit doel gehuurde 'Drury-Lane Theater in aanwezigheid van 2000 afgevaardigden der conservatieve par tij-organisatie en 600 candidaten voor bet Lagerhuis bekend gemaakt. Baldwin ging in zijn redevoering uit van den aanval van Snowden en wees er op, dat het land er over te beslissen had, o! het. woord van Engeland in de wereM waarde zóu hebben of niet en of de Engel sche handteekening gelden zou. Vervolgen* wendde Baldwin zich tegen Lloyd Geoi?( en verklaarde, dat hij er. van overtuigt was, dat de conservatieven evenals in 1926 bi.i de a.s. Mei-verkiezingen de meerder heid zou behalen. Baldwin 9telde daaro? de algemeen staking en de kolenstakinf verantwoordelijk voor de economische nood toestand, die het land in de laatste jaren heeft doorgemaakt. Alleen door solide ar beid kan het land weer omhoogga- bracht worden. Het opheffen van ds werkeloosheid i9 niet te bereiken door het bouwen van straten en wegen, doch door het herstel van de concurrentie-capacileit der Engelsche industrie op de wereldmarkt Ter ondersteuning van de Engelsche ia dvstrie zou de regeering het Engelscbr Spoorwezen moderniseeren. De receerinl wi! de emigratie naar de Dominions krach tiger steunen dan tot dusverre. Een bi- schermend recht op landbouwproducten wordt door de conservatieven afeewezen In plaats daarvan zal men den landbou? bevrijden van de grondbelasting en er zorf voor dragen, dat leger, marine en lucht vloot slechts binnenlandsch vleesch zullen verbruiken. Voorts besprak Baldwin Jan nog een heele reek9 verdere details, o.n een huizenbouw-program. conform aan fabriekswet, evenals hulp bij bevalling^ van echtgenooten van onverzekerde ar beiders enz. Aan het slot van zijn rede zeide Baldwin: Lit wat wij gedaan hebben, kunt gij op maken, dat wij niet meer beloven, dan wi) kunnen volbrengen. Het is onze politiek om onzen handel in gunstiger conditie !- brengen, te zorgen voor de volksopvoeding en de openbare gezondheid. Het is een po litiek, die naar gij weet, door ons naar o-^ beste kunnen zal worden uitgevoerd en 3 zal niets méér beloven. Sprekend over de volkomen gelijkstelünl van vrouw en man, zeide Baldwin- Voo? de eerste maal bij de a.s. verkiezingen zijl wij een volledige democratie van mann# en vrouwen Nooit is er in de wereld geweest, dat zoo goed is als de democP- tie, waar het geldt een verantwoordelijk heid te dragen als ons volk te dragen beeft De wereld roept om het beste, dat wij kun nen geven, in het moederland, in ïn$ en in Afrika en dat is de reden, waaros wij op den voorgrond van ons werk stelle de voorbereiding van deze groote democN; tie voor de verantwoordelijkheid, die 2! te dragen heeft. Hij voorspelde tenslotte, dat de constf vafieven uit de a.s. verkiezingen te voor schijn zouden bomen met dezelfde derheid als Disraeli in 1874 gekregen heeft d.i. 110. 2-1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2