UIT HET PARLEMENT. SPORT. Eenvoudig 's morgens, 's middags en 's avonds RECHTZAKEN. v '/fleü-jjuun. tolwaardige Arbeidskrachten (A.V O.) direc teur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam; H. W. I. Hellebreker. lid van bet bestuur van de Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging; dr. Murk Jansen arts, K. Kruit- hot, voorzitter van het Chr Nationaal Vak verbond in Nederland. A. Lathauwers. leeraar aan het instituut voor doofstommen te Sint Michielsgestel; C. van der Lende, lid van het dagelijksch bestuur van het N.V.V.; J. J. van Male, hoofdinspecteur van den Arbeid; dr. L. M. Metz, medisch ad viseur van „Centraal Beheer"; H. Munnik, accountant, lid van de Chr. Werkgevers- vereeniging; Th. W. te Vuyk, voorzitter van den Raad van Arbeid te Deventer; J. A. Schatte, secretaris van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland, en dr. W. L. Slot Jr., directeur van de Rekkeiwche in richtingen. Aan deze Staatscommissie is als adjunct- secretaris toegevoegd mej. mr. J. F. M. Bosch. HET TELEFOONSTREEKNET IN DE BLOEMBOLLENSTREEK Het antwoord van den minister op de vragen van den heer Bullen. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bulten luidende: 1. Is het den minister bekend, dat. waar blijkens de uiteenzetting door den heer J. H. Warning, hoofdingenieur der telegrafie, chef-bureel telefooncentrales, gegeven op 7 Maart 1.1. in een vergadering uitgeschreven door het hoofdbestuur der Posterijen, ter ver duidelijking van den opzet van de voorge nomen herziening van de telefoontarieven, tele'foonslreeknetlen zullen worden onder verdeeld in op zich zelf staande locale net ten met locaal tarief van 2 1/2 eet per locaal gesprek en voor de gemeenten onderling een tarief van 10 en 20 cent per gesprek voor af standen respectievelijk van 7 1/2 K.M. en van 7 112 tot 16 K.M, afstand, groote han delsbelangen voor de bloembollenstreek tus- schen Haarlem en Leiden zullen worden ge schaad? 2. Is de minister daarom bereid alsnog in ernstige overweging te nemen, dat het streeknet, dat zich in de bloembollenstreek uitstrekt over dicht aaneen gebouwde ge meenten tusschen Haarlem en Leiden, om de groote belangen, die er voor het bloem- botlenbedrijf mee gemoeid zijn. met zijn tegenwoordige voordeelen van locaal tele foonverkeer zal worden gehandhaafd? heeft de minister van waterstaat geant woord 1. De uiteenzetting van den heer J. H. Warning in de vergadering op 7 Maart j.l., met betrekking tot de streekteletoonnetten, had len doel in het algemeen te schetsen, hoe het telefoonverkeer op korten afstand uit een oogpunt van tarifeering en van tech nische inrichting van de nelten zou kunnen worden verzorgd. De denkbeelden daar omtrent slaan nog niet vast. Nochtans zij opgemerkt, dat de opvatting, als zouden deze verkeersverbeieringen aanleiding geven tot benadeeling van groote handelsbelangen voor de bloembollenstreek, niet met den aard. noch mef de strekking dezer plannen strookt, en derhalve aiet kan worden ge deeld. 2. Ook ten aanzien van de gevolgen, welke de invoering van een nieuw tarielsysteem voor de bestaande streekneUen zal hebben, is nog geen beslissing genomen. Omstandig heden, als de door den sleller der vragen genoemde, hebben de volle aandacht. DE VLIEGDIENSTEN. Geen samenvoeging? Men schrijft van welingelichte zijde aan de .Avondpust": Met groote zekerheid kan thans worden medegedeeld, dat de minister van Defensie het uenkbeeld van samenvoeging van de vliegdiensten van leger en vloot heeft prijs gegeven. De minister schijnt evenwel niet het voornemen te hebben, hiervan nog voor de verkiezingen aan de Volksvertegenwoor diging blijk te geven. BEGRAFENIS MR. L. N. ROODENBURG. Gistermiddag is op Oud-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld bet stoifelfjk overschot van mr. L. N. Koodenburg, oud-lid van de Tweede Kamer en van den Haagschen Gemeenteraad. Ken groot aantal autoriteiten en bestuurs leden van vereenigingeo, de bevordering van de volksgezondheid ten dÓ6l hebbende, waren op de begraafplaats. Vel - bloemen dekten de baar. Dr. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad en voorzitter van hel congres voor openbare gezondheidsregeling, sprak aan de geopende groeve; hjj bracht hulde aan de nagedachtenis van een man, bij wien de be langen van het algemeen volle aandacht' had den. ofschoon zijn bijzondere aandacht uit ging naar de belangen van de volksgezond heid, waaraan hij zjjn volle krachten heeft gegeven. Daarua sprak prof. Methorst als voorzitter van de gezondheidscommissie en als voorzit ter van de Vereeniging tot bescherming van zuigelingen, dr. Hefting namens de Vereen, tot bestrijding der tuberculose, mr. Van Eist namens de Vereeniging kinderherstellings- en vacantiekolonies en mr. Van Praag namens vrienden uit Leiden. NEDERLANDSCHE AUTOMOBIEL-FABRICAGE De studiecommissie voor eeD Nederland, schc Automobielfabricage is door den voorzit ter der K. N. A. C. geïnstalleerd, waarna zq met haar werkzaamheden een aanvang maak te, In die commissie hebben zitting, d6 heeren ir. E. L. C. Schiff, voorzitter der K.N.A.C,. voorzitterir. J. van Dusseldorp, voorzitter van de Ver. Nederlandsch Fabrikaat; F. H. Fentener van Vlissingeo, directeur van de Steenkolen Handelsvereenigingprof. ir. F. Franco, directeur van Werkspoor te Amster dam. prof. P. Meyer, hoogleeraar te Delft: Jhr. F. Teeding van Berkhout Jr., hoofdbe stuurslid aan de Ned. Mjj. van Nijverheid en Handel, terwijl tot secretaris der commissie is aangewezen mr. C. P. de Vries te 's-Gra venhage. HORECAF. De Nederlandsche bond van werkgevers in hotel- restaurant-, café- en aanverwante bedrijven heeft zijn jaarlijksche algemeens vergadering gehouden te Rotterdam. Het jaarverslag werd goedgekeurd; den penningmeester werd décharge verleend en de hegrooüng voor 1929 werd vastgesteld Als bondsvoorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer J. V. van Hanja, eigenaar van het hotel „Zeerust" te Scheveningen. De heer A. W. Volmer, directeur van het American-hotel" te Amsterdam, werd als bestuurslid herkozen en de heer O. Bouw man, eigenaar van het café-restaurant „De Pool" te Groningen, lid van den gemeente raad aldaar, werd gekozen in de plaats van den heer M. Vermeulen te Leeuwarden. In beginsel werd besloten over te'gaan tot stichting van een vakschool voor het hotel- en café-restaurantbedrijf, waarvoor een eerste som werd gevoteerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan C. Brenders, op zjjn verzoek, met ingang van 15 April 1929, eervol ontslag verleend' als burgemeester dei' gemeente Berke'.-Fnschot, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als bur gemeester van die gemeente bewezen. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zal op Maandag 22 April a.s, niet plaats heb ben. RECLAME. Na reparatie behoort Uw schoeisel even gemakkelijk te zitten als voorheen. Wij zorgen daarvoor. 2373 LEDERHANDEL EN SCHOENMAKERIJ „DE CENTRALE" - Haarl.str. 74. (Van onzen parlementairen medewerker). DEN HAAG, 18 April 1929. Het snikerwetje aangenomen Zal de Eerste Earner het goedkeuren? De Tweede Kamer heeft heden de beraad slagingen over het wetsvoorstel van den heer Van den Heuvel c.s. om de suiker-in dustrie hier te lande tijdelijk te steunen voortgezet en beëindigd. De voorsteller heeft het ontwerp in een vrij uitvoerige rede ver dedigd en de toekenning van een premie op de fabricage aangeprezen als een middel om een belangrijke industrie id het leven te houden en werkloosheid tegen te gaan. Hij verzuimde daarbij niet er op te wijzen, dat het ontwerp bedoelt slechts voor één jaar de premie toe te kennen. De regeering heeft zich over het ontwerp zelf niet uitgelaten zij doet zulks nooit bij een initiatief-voorstel. Maar minister De Geer heeft wel een woord van waarschu wing legen de motie-Vliegen doen hooren, omdat de daarin neergelegden wensch om de opcenten op den suiker af te schaffen onder de tegenwoordige omstandigheden niet voor verwezenlijking vatbaar zou zijn. Daarop heeft minister Kan eveneens een waarschuwing laten hooren tegen de motie- Van der Sluis, omdat er reeds laboratoria voor suikeronderzoek bestaan, die onder re- geeringstoezicht werken, zoodat het dwaas zou zijn tot de oprichting van een staats- laboratorium voor suiker te besluiten. De heer Van der Sluis erkende de juist heid van deze opmerking en heeft daarop zijn motie ingetrokken. De heer Vliegen handhaafde zijn motie doch zag deze met 60 tegen 30 stemmen verworpen. Het ont werp-Van den Heuvel ié evenwel aangeno men met 47 tegen 43 stemmen. Vóór hebben gestemd de rechterzijde behalve de Christe- lijk-Historischen Van Boetzelaer, Schok king, Tilanus, mej Katz en Snoeck Henke- mans alsmede de Staatkundig Gereformeer den Kersten en Zandt. Van de linkerzijde stemden vóór dc heeren Bierema en Braat, „Laten nu evenwel", zeide ons een goed- ingelicht man. „de suikerfabrikanten de vlag nog maar niet uitstekenI Het is zeer de vraag, of de Eerste Kamer het voorstel wel zal aanvaarden, zij heeft nu eenmaal het land aan dergelijke initiatiefvoorstellen, maar bovendien acht ik het zeer twijfelach tig dat de regeering het ontwerp ter teeke- ning aan de Koningin zal voorleggen." De Kamer is vervolgens overgegaan tot de behandeling van het veelbesproken ont werp betreffende de financieele verhouding van het Rijk tegenover de gemeenten, eon onderworp, dat haar wel enkele weken in beslag zal nemen. De rij der sprekers is. geopend door den heer Van den Tempel, de bekwame financieele specialiteit van de S.D.A.P Hij toonde zich een overtuigd te genstander van het regeeringsvoorstel, waaraan hij willekeur en onzekerheid ten laste legde, terwijl hij het geen organische oplossing van het moeilijke vraagstuk vond. Morgen zet hij zijn rede voort. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Koloniën voortgezet De heer Colijn verklaarde tegen te zullen stemmen. Vervolgens spraken de heeren Steiger en Wibaut, waarna minister Ko ningsberger zijn beleid heeft verdedigd. VOETBAL. BF.LGIE—NEDERLAND. Op 5 Mei bepaald. Het bestuur van den Belg. Voetbalbond beeft, aldus „De Sportkroniek" den N. V. B. voorgesteld den uilgestelden wed strijd BelgiëNederland op 5 Mei a.s. te spelen. Het N. V. B,-bestuur beeft zich hiermede accoord verklaard, zoodat de wedstrijd defi- tief op 6 Mei a.s. te Antwerpen gespeeld wordt KORFBAL. CHR. KORFBAL-VER. „FIKS" (OEGSTGEESTj. De uitslag van den wedstrijd V. E. S. Fiks I is 5—2. Morgen zal gespeeld worden; Quick I Fiks II op het Hillinenlerrein te Hillegom en Fiks IPernix I (Leiden). Deze eerste thuiswedstrijd in de nieuwe competitie zal worden gespeeld op een ter rein van den heer Uittenbogaard aan de Haagsche Straatweg, dal welwillend daartoe is afgestaan, daar Fiks momenteel zonder terrein is. Aanvang 4 uur. LAWN-TENNIS. NEDERLAND-AMERIKA (Dames') Op de banen van de M. E. T. S. Zooals te verwachten was heeft het dage- lijksch bestuur van den N. L. T. B. den wed strijd NederlandAmerika voor dames, waarin ook Helen Wills zal uitkomen, vast gesteld in Den Haag, waar de ontmoeting op Zaterdag 11. Zondag 12 en Maandag 13 Mei gespeeld zal worden. SCHERMEN. HET WAPENFEEST VAN DEN K. O. S. B. Majoor Be Jong wint op degen. De uitslagen van gisteren zijn: Personeele wedstrijd op degen, klasse I; 1'. Majoor A. E. W. de Jong, 6 gewonnen partijen, 1 ontvangen en 12 gegeven treffers; 2, kap. adj. A. C. Stadlander, 3 gew. part., 7 ontv. en 7 geg. tr.; 3. kap. F. H. Tenhaeff, 3 gew. part., 8 ontv. enAFgeg. tr.; 4. Ie luit. C. van Boven, 2 gew. part.. 9 ontv, en 7 geg. (r.; 5. en 6. kap. H. D. Scherpenhuyzen en kap. J. L. Gude, elk 2 gew. part.. 10 ontv. en 7 «eg. tr.; 7.. kap. jhr. K. J. v. d. Brandeler, 2 gew. part., 10 ontv. ep 6 geg. tr. Personeele wedstrijd op degen, klasse III: 1. mr. D. P. Lehmann, 6 gewonnen par tijen, 4 ontvangen en 12 gegeven treffers: 2. Ie tuit. J. D. Schepers (Leiden). 5 gew. part, 7 ontv. en 11 geg tr.; 3 2e luit. H. H. Blom, 4 gew. part., 7 ontv, en J1 geg. tr.; 4. 2e luit J. Rops. 4 gew. part., 9ontv. en 9 geg. tr.; 5. 2e luit. D. W. v. d. Bosch, 3 gew. part., 9 ontv en 9 geg. tr.; 6. 2e luit. A. J. G. Boutmy. 3 gew. part,, 9 ontv. en 8 geg. tr.; 7. Ie luit. G. .1. van Buuren, 8 gew. part., 10 ontv. en 8 geg. tr.; 8. 2e luit J. Tammes, 0 gew. part., 14 ontv. en 1 geg. tr. Korpswedstrijd op sabel; 1. K. M. A. (Breda) met de hh.- Sicherer, Pel, Vintges en Van Mourik. met 13 gew. part.; 2. Onbereden- en Kuslart. (Gorcum Den Haag) met de hh. Quanjer, v. d. Bosch, v. Hoorn en v. d. Vloot, met 8 gew. part.; 3. De Luchlvaartafdeeling (Soesterberg) met de hh. Brugma, Zegers, Wijn en Bischoff, met 7 gew. part., 47 ontv. treffers: 4 Koninklijke Marine (Den Helder) met de hh. Van Duhn, De Bruyne, Van Rijn en Gonggrijp, met 7 gew. part en 48 ontv, tr.; 5. 13e Regt. Inf. (Maastricht) met de heeren Lunberti, Ten haeff, Versteegh en Evers, met 5 gew. part. BILTARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag van den wedstrijd D.O.S. I Poort van Oleef I voor de le kl. L. B. B. luidt; pnt. brt. h.s. gem. B. Tegelaar (P. v. Cl.) 60 27 13 2.22 J. C. v. d. Berg (D.O.S.) 200 27 30 7.40 II Koet 47 25 8 1.88 J. C. v. d. Berg 200 25 94 8.— G. M. Tegelaar200 37 26 5.40 A. Verstraalen 190 36 25 5.27 B. Tegelaar 200 50 28 4. - Th. Roest 169 49 29 8.44 D.O.S. 2 gew. partijen. P. v. Cleel 2 idem. De uitslag van den wedstrijd Holtandia I- D.O.S. II voor de 2e kl. L.B.B. luidt: H. Slewc (D.O.S.)92 20 16 4.30 P. M. v. d. Berg (Holl.) 125 20 39 6.25 H. Sle'we 125 25 17 5.— B. v. Beelen 67 24 12 2.70 J den Heijden Jr. 125 27 27 4.62 W, Haasnoot res.43 26 12 1.65 A. J. Offenberg76 27 14 2.81 P. M. V. d. Berg125 27 27 4.63 A. J. Offenberg64 24 10 2.66 B. v. Beelen 125 24 22 5-20 Holl. 3 gew. part" D.O.S. 2 idem RECLAME. den mond flink met Odol spoelen en de tanden met Odol-tandpasta borstelen, dan heeft men steeds een welriekenden adem en een bacteriénvrijen mond, hetgeen de absoluut nood zakelijke grondslag voor mooie en gezonde tanden is. ROEIEN. ROEI- EN ZEILVEREENIGING „HOLLANDLA". De jaarvergadering. Gisteren werd in café Hollandais in Den Haag de jaarvergadering gehouden van de Roei- en Zeil vereeniging „Hollandia" te Alphen. De vergadering werd gepresideerd door den heer Fokker. Het jaarverslag, uit gebracht door den voorzitter mocht den alge- mcenen bijval verwerven. Dat van den pen ningmeester wees, dank zij de contributie verlaging, een nadeelig saldo aan van f. 819.97, waardoor dit saldo gestegen is tot f. 1379.92. Op een vraag van een der leden antwoordde de voorz., dat de zeilwedstrijden het minste geld in het laadje brachten. Hel geopperde denkbeeld om aan clubs, die aan de wedstrijden deelnemen steun te vragen, werd door den voorzitter ontraden. Als data der roeiwedstrijden zijn gekozen 24 en 25 Mei en voor de zeilwedstrijden 26 Met. Bij acclamatie werden tot eerelid benoemd de heeren Lucassen, die 25 jaren achtereen bestuurslid is geweest, en jhr. mr. E. C. U. van Doorn, die van de 9 jaren, 8 jaren als voorzitter der vereeniging heeeft gefungeerd. Na ampele bespreking werd een bestuurs voorstel aangenom'en, om den prijs voor in troductie van dames (thans f. 2 per dag en f. 1 per avond) vast te stellen op f. 3 resp. f. 2, Hierna werd de vergadering gesloten. WIELRENNEN. RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. De directie van de Rijswijksche Wieler baan deelt mede, dat bet dit jaar in de be doeling ligt, slechts zes groote wedstrijden te geven, waarvoor de beste renners zijn geën gageerd o.a. de Franschen Grassin, Bréau, Maroanier, Miquel, Paillard; de Duitschers Möller, Krewer, Lewanow, Dederichs; de Bel gen Lirart, Wijnsdau, De Graeve: de Italia nen Manera, Moretti, Girardengo en de Nederlanders Snoek, Asbexg, Blekemolen, Moeskops, Van Kempen enz. Gedurende het seizoen zullen tevens ook kleinere wedstrijden uitgeschreven worden, hoofdzakelijk met het doel jongere renners de gelegenheid te geven zich te ontwikkSien en zich zoo mogelijk op te werken tot de gelederen der grooten. De openingswedstrijden zijn vastgesteld op Zondag 28 April. BOKSEN. WERELDKAMPIOENSCHAP VLIEGGEWICHT. De returnwedstrijd PladnerGenaro is in de vijfde ronde geëindigd door diskwalifi catie van Pladner wegens een te lagen stoot. Gemaro, die uitgeslagen was. werd nu win naar verklaard en is dus na 11/2 maand weer kampioen. KANTONGERECHT TE LEI DEM Volgende vonnissen zijn geveld: J. A. G. Katwijk. Overtr. der Veiligtuii. wet f. 5 of 3 d. J. v. D., Katwijk. Oiert; mslkbesluit f. 4 of 2 d. A. v. R wei C. v. d. P. Katwijk. Overtr. der arbeii wet 3 xf. 2 of 3 z 1 d. D. v. B. Voortmi Overtreding der boterwet f. 5 of 3 d. C. B. RJjneburg. Overtr. der veiligheidiwd f. 10 of S <t, J. A. v. d. B., Den Hut Overtreding der wet openbare verrot; middelen f. 10 of 5 d. J. W. A., Noord*:;: Fietsen zonder lioht f. 3 2 d. A. v. D. Loopen op verboden grond id. E. S. id. id. j. v. <L N. id. Zonder vergunning «ion, zoeken f. 5 of 3 d. H. S. Fietien op trottoir f. 2 of 1 d. R W. Op een njr.' een last vervoeren breeder dan 70 f. 2 of 1 d. W. V. Fietsen op de hellii der Visohbrug, id. A. F. id. id. A. M. Links van den weg fietsen op de klioke: bestrating f. 3 of 2 d. H. J. de H. id. R. v. d. P. Links van den weg fietsen. B. Fietsen zonder lidbt f. 3 of 2 d. J. Fietsen zonder reflector f. 1 of 1 d. A Burengerucht maken f. 5 of 3 d, K. Openbare dronkenschap id. D. S. Wes zaan. Overtreding motor- en rijwielreg! f. 6 of 3 d. N. v. d. W. Noordwijk. Op hondenkar zitten f. 4 of 2 d, H. J.P. Fit sen op de helliDg dor Vischbrug f. 2 of 1 M. J. B. id. id. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART DAMMEN. HET KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. De stand van de te Alphen gehouden wor dende wedstrijden om het damkampioen schap van Alphan is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. C. Blauw 5 5 10 J v. Oeveren 4*) 3 6 N. N4 8 1 6 J v. d. Ben 5 2 1 2 5 H M. v. Donk 4 1 2 1 4 C. v. Oeveren 4 2 2 4 H. Mechclse 5 1 2 2 4 L Gans 5 2 3 2 L. v. Zwienen .4 1 3 1 J. Godhelp 4') 3 Afgebroken partijen, RECLAME. -Awz-Va- la*<LUuut 2388 De stranding van de K.W. Inzake de stranding van den motoric; ger „(Jorneka Qlazina" KW 96 op de Hf landsche kust tijdens mist is de Raad m de Scheepvaart van oordeel dat dit od^ val is te wijteD aan de nalatigheid vao dr- sobipper doordat deze met voldoende looi de nadat 8 vadem was gelood, terwijl koers ongeveer 4 streken den wal in wa De Raad straft den betrokkene door bec de bevoegdheid te ontnemen als schip^' te varen op een schip als bedoeld in V- 2 der Schepenwet voor den tijd van a& dagen. o BOTSING OP STATION D.P TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche rechtbank heeft spraak gedaan in de zaak tegen den seis huiswachter, die hoeft terecht gestaan, dat het aan zijn schuld zou zijn te wijly geweest, dal op 23 October "van het vori» jaar een electrische trein bij het binnenitf- men tegen een wagen- van een stilstaan^ trein aanreed, tengevolge waarvan malt- rieele schade ontstond en de wagenvoer^ van den binnenkomenden trein zijn brak. Verdachte is veroordeeld tot één naaan- hechtenis, voorwaardelijk met een proefli?- van twee maanden. In haar vonnis neemt de rechtbank dat dp oorzaak van het ongeval is te wijt?3 aan hoogst ernstige nalatigheid van verdachte. Als verzachtende omstandte' beschouwt de rechtbank, dat het wérk het seinhui® op het station D. P. hoogst1,v spannend is. dfl DOODSLAG. De Rechtbank te 's-Hertogenboscb bet' uitspraak gedaan in de zaak tegen den -3' jarigen boerenknecht J. H. Raafs, te V;e:- lingsbeek, die terecht had gestaan, verdac van doodslag op den jongen Arl9 te Vief lingsbeek. Het O. M. had terzake van di slag 4 jaar gevangenisstraf geëïscht. rechtbank veroordeelde hem wegens handeling, tweemaal gepleegdtot 6 den gevangenisstraf. Tevens werd zijn ,r' vrijheidstelling gelast. GASCORRUPTIE. Het Arnhemsche gerechtshof heeft uifsp^ gedaan in de zaken tegen de gewezen directeuren te Winterswijk en (e Zutph^ die wegen* het aannemen van steekne.n^ gen door dé rechtbank te Zutpbén **aT<j veroordeeld tot f. 200 boete «ubs. een hechtenis. Het Hof heeft beide verdaP tot dezelfde straffen veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10