DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. BEEKMAN 70*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Aprü 1929 Derde Blad No. 21193 kS/ jCY\ 1 GEMEENTEZAKEN. IETS ZEER APARTS ZIE DE ETALAGES! KOREV AARSTRA AT BINNENLAND. FEUILLETON. „ZEVEN!" 2- J h" y/ 255. In gedachten volgt de toovenaar de visch, die door de golven schiet en hij denkt aan de vele malen dat hij zelf, als een visch vermomd, dien weg ging, om dan in de gedaante van een mensch aan land te gaan. Het was mooi en goed op de raenschenwereld, voor wie er den weg wist en als men- schenkind geboren was, maar zelfs de Waterman had na korten tijd altijd naar zijn zeepaleis terugverlangd. 256. Nauwelijks had Marinus de boodschap van den Water man ontvangen, of hij ging ze zelf aan de Oesters brengen. „Ja, de Waterman wil jullie helpen. Maar dan moeten jullie, nog in je menschengedaanle, drie goede daden verrichten, voor de visschen en waterdieren, die hel hier op de wereld soms zoo bitter hard hebben!" BENOEMING ONTSLAG OVERPLAATSING. De Commissie voor het St-edelijk museum de Lakenhal heeft, ter voorziening in dc vacature, ontstaan door het bedanken var. prof. dr. P. J- Blok, het navolgende twee tal als aanbeveling den Raad doen toe komen 1. Prof. dr. L. Knappert. 2. De heer J. ie Poole, Naar aanleiding van zijn benoeming als onderwijzer in de Lichamelijke oefeningen bij het openbaar onderwijs te Amsterlam, heeft de heer W. C. Brassem, ingaande 1 Juli a.s. eervol ontslag gevraagd als gym- nastiek-onderwijzer alhier. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat bij B. en W. geen bezwaar. Evenwel géven zij den Raad in overweging dit ont slag te vevleenen op een door hun College nader te bepalen datum. AJs gevolg van de overplaatsing van den heer A. Dirks, hoofd der o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg B naar die aan de Dui- vcDbodestraat A, zal op het tijdstip van eijn infunctietreding aan laatst gemelde school een onderwijzer gemist kunnen wor den. In verband daarmede en in overeenstem ming met het bij de stukken gevoegd ad vies van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in deze inspectie, stellen B. en W. den Raad voor den heer G. Marijt, onderwijzer aan de o. 1. sohool aan de Duivenbodestraat A, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum, over te plaatsen naar de o. 1. school aan d« Medusastraat A. ONTBINDING HUUROVEREENKOMST EN VERHURING VAN EEN STROOK GROND. De hee-r L. Koning, alhier, richtte zich tot B. en W. met het verzoek de huur van de strook grond aan den Apothekersdijk, waarop adressant een bloemenkiosk ex ploiteert, te willen overschrijven ten name van den heer H. Hogewoning te Leiden, die bereid is de huur over te nemen tegen den geldenden huurprijs en onder de be- staande voorwaarden. De heer Hogewoning zal dan de exploitatie van de bloemenkiosk voortzetten Noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bestaat bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek. Ook de heer J. A. M. van Heeringen, alhier, heeft tot B. en W. het verzoek ge richt de huur van het pakhuis aan de Lok horststraat No. 20 te willen overschrijven ten name van den heer A. A. Owel, al hier, die bereid is die huur over te nemen tegen den geldenden huurpijs en onder de bestaande voorwaarden. Ook in dit geval bestaat noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en I W. tegen de gevraagde overschrijving be zwaar. RECLAME. IETS, WAT DAMES MOETEN LEZEN. Nu eindelijk de tijd gekomen is. dat een ieder eraan denkt, de wiuterkleeding voor goed op te bergen, komt voor menige dame de moeilijke vraag: „Waar zal ik nu eens een mooie japon, een mantel of een costume gaan koopen?" Voor dc-n zomer zoekt Gij iets goed9, iets waarvan iedereen u zeggen zal, dat het u goed staat, terwijl Gij voor IV eigen gevoel een kleeding wilt dragen, waarvan Gij zelf overtuigd zijt, dat Gij waarde voor uw geld hebt ontvangen m. a. w. dat de kwaliteit en de coupe prima is. Mocht voor U dit vraagstuk moeilijk zijn op te lossen, dan weet Gij toch niet, dat de firma Waals, Haarlemmerstraat 114, tegenover de Dondersteeg, zich gedurende al de jaren voor haar bestaan er op heeft toegelegd, het ^gemakkelijk te maken. Immers, allen, die bij haar kochten, zijn tevreden klanten ge worden en steeds grooter wordt het aantal dergenen, die profiteeren van ons Zaken- Principe, iets goeds te lederen, voor zoo laag mogelijken prijs. Het zal ons een genoegen doen, u hiervan, te kunnen overtuigen bij e'en bezoek aan onze speciale magazijnen. 2281 WAALS, Haarlemmerstraat 114, Leiden. VERGUNNING TOT HET BOUWEN VAN EEN HOFJE. Het College van Diakenen der Neder- duitsoh Hervormde Gemeente te Leiden vraagt bij adres vergunning tot het bouwen van een hofje aan de Kaarsenmakersstraat 1 op het terrein tusschen het Minnehuis en den Nieuwen Rijn. Het hofje zal bevatten veertien woon- huisjes, bestemd voor ten hoogste twee personen en zal dienen ter vervanging van het Catharina Jacobsdochtershof aan de Zegersteeg, waarvan de woningen zeer oud en niet meer ter bewoning geschikt zijn. Voor het bouwen van het hofje is, be halve vergunning van B. en W. ingevolge artikel 5 van de Woningwet, vergunning van den Raad vereisoht krachtens het be paalde bij de eerste alinea van artikel 17 van de verordening op het bouwen en sloo- pen. Vermits tegen den bouw van het hofje op zich zelf volgens B. en W. geen bezwaar bestaat, geven zij overeenkomstig het ad vies van de Commissie van Fabricage, den Raad in overweging de vergunning te ver- leenen. Wordt door den Raad overeenkomstig het voorstel besloten, dan Icon door B. en W. de bouwvergunning, onder de dezerzijds noodig geachte voorwaarden en voorbehou den, worden verleend, AANKOOP VAN GROND. B. en W. deelen den Raad mede, dat hun College de hand heeft kunnen leggen op de perceel en gron d en water, gelegen tusschen de Medusastraat en den Lage-Rijndijk, te zamen groot plm. 6400 M2., alsmede op het aangrenzend perceel water, Itungs de Me dusastraat, groot 137 M2. De eerstgenoemde perceelen grond eu water kan de gemeente verkrijgen voor f. 3.25 per M2., groot plm. 5900 M2., terwijl het daaromheen liggend water, alsmede het gedeelte water em gTond, westelijk van de aan de verkoopers verblijvende gebou wen, gratis wordt bijgeleverd. Voor het perceel water Sectie K. No. 2314 vraagt de eigenaar een prijs van f. 150 in totaal. Onder mededeeling, dat (het bezit van den te koop aangeboden grond c.a. met het oog op zijn geschiktheid als terrein voor den bouw van arbeiderswoningen voor de gemeente gewenseht is en de gevraagde prijzen aannemelijk zijn te achten, geven B. en W. den Raad, in overeenstemming met het advies der Commissie van Fabri cage, alsnu in overweging te besluiten tot bedoelden aankoop. OPRICHTING VAN EEN CONSULTATIE BUREAU VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. I De voortdurende en snelle toeneming van i het aantal in de Nederlandscihe k rank zin- j nigen- en zwakzinnigengestichten in en na il den oorlogstijd, maakte het noodig maal- I! regelen te treffen, om dit accres van de |i gestichtsbevolking tegen le gaan. En aan- t| gezien de bouw van nieuwe en de uitbrei ding van bestaande gestichten in dien tijd wegens de daaraan verbonden zware finan- cieele lasten niet mogelijk was zonder een aanzienlijke verhooging van den verpleeg- prijs, die voor tal van gemeenten en parti culieren te bezwarend zou zijn geweest, was men wel genoopt zijn toevlucht te nemen tot noodmaatregelen als -het tijdelijk toelaten van patiënten boven het normale maximum in de gestichten, het beperken van de opneming enz., maatregelen, die op den duur echter niet bestendigd konden blijven. Intusschen leidden deze omstandig heden er als vanzelf toe, dat met nog meer ernst dan tot dusver de vraag onder hel oog werd gezien, waarom zoovele lijders ge- stichlsverpleging noodig hadden. Daarbij bleek, dat de oorzaken veelal van maat- schappelijken aard waren, als een verkeerd milieu, dat den patiënt niet begreep en daardoor prikkelde, gebrek aan passende arbeidsgelegenheid, waardoor de patiënt tot niets doen en zich vervelen gedoemd was, tengevolge waarvan hij zichzelf en anderen tot last werd, enz. Teneinde nu de lijders, die met dergelijke moeilijkheden te kampen hadden, fo helpen, werd in 1924 opgericht de „Centrale Vereeniging lot behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en geesteszieken." Deze vereeniging tracht haar doel vooral te bevorderen door in de gemeenten consultatiebureaus te stichten onder leiding van een psychiater, waar zenuw- en geesteszieken of hun fami lieleden raad en hulp kunnen zoeken bij moeilijkheden van maalschappelijken aard-, deze bureaux geven raad met betrekking tot het omgaan met den patiënët, zijn huisves ting, zijn leefregel, zijn werk, terwijl zij ook bemiddeling verleenen bij het zoeken van passend werk, het vinden van steun enz.: is geneeskundige hulp noodig, dan verwij zen zij den patiënt naar een arts of poli kliniek Een dergelijk consultatiebureau verleent voorts niet alleen raad en bijstand aan per sonen, van wie men vreest, dat zij zonder maatschappelijke hulp wel in een of ander gesticht zullen moeten worden opgenomen (de z.g.n. psychiatrische voorzorg), maar ook aan patiënten, die, reeds in een gesticht op genomen, met hulp van het bureau weder in de maatschappij kunnen worden terugge bracht (de z.g.n. psychiatrische nazorg). Wijl de laatste categorie van patiënten, vooral in den eersten tijd, wel het grootste aantal hulpbehoevenden opleverde, werd in gemeenten, in welker nabijheid een gesticht is gelegen, tot de oprichting van een con sultatiebureau overgegaan onder de, vaak belanglooze, leiding van een gestiohts-arts. Toen bleek, dat deze bureaux in een wer kelijke behoefte voorzagen en dus het werk in omvang toenam, werden zij in de groote gemeenten op verschillende wijze voortge holpen; zoo kwam jn Amsterdam het bureau geheel onder den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst te staan; in 's-Gravenhage werd het met subsidie van de gemeente overgenomen door de Schroeder van der Kolkvereeniging, terwijl in Rotterdam, waar het de grootste vlucht heeTt genomen, het een onderdeel vormt van hel gemeentelijk gesticht „Maasoord". Ook in Leiden is gebleken, dal voor zulk een bureau voldoende belangstelling be staat. Sedert September van het vorige jaar toch houdt dr. II. C. Jelgersma, geneesheer aan de gestichten „Endegeest" c.a., iedcren Woensdagavond spreekuur in een lokaal van den Geneeskundigen Dienst voor per sonen, die psychiatrische voorzorg of na zorg als boven vermeld noodig hebben. Ge middeld bezoekt een tiental personen dit spreekuur, welk aantal ongetwijfeld nog voor uitbreiding vatbaar is. Intusschen kan, in verband met de te verwachten toeneming van het aantal hulp zoekenden en de daarmede gepaard gaande vermeerdering van werkzaamheden, van dezen geneesheer redelijkerwijze niet ge vergd worden, dat hij zich met dit nuttige werk voortdurend en waarschijnlijk in toe nemende mate geheel belangloos in zijn vrijen tijd blijft belasten, terwijl het voorts, om het werk met meer succes te kunnen verrichten, noodig is, dat hij de hulp van een verpleegster krijgt, wier laak het 1*9 de patiënten thuis le bezoeken, deels om gege vens omtrent hen fe verzamelen, deels om de huisgenooten inlichtingen en instructies le geven, alsmede om na het verleen en van hulp de patiënten te blijven controleeren en adviseeren, ui t den aard der zaak moet deze verpleegster een ervaren krankzinnigenver pleegster zijn. Met het oog op een en ander achten de directeur van den Geneeskundigen Dienst en de geneesheer-directeur van de gestichten „Endegeest" c.a. blijkens hun lol B. en W. gericht schrijven thans den tijd aangebro ken, dat de gemeente ook hier deze zaak ter hand neemt. Omtrent het door de beide genoemde di recteuren ingediende voorstel hebben B. en W. het advies ingewonnen van de Comr missie van Beheer over de gestichten, waar mede zij zich geheel kunnen vereenigen. Zoowel de psychiatrische voor- als na zorg maken het gewenseht aan een van de gestichtsgeneesheeren, met name dr. Jel- gersma, de geneeskundige leiding van het bureau op te dragen, met het oog waarop het aangewezen schijnt, onder het oppertoe zicht van de Commissie van Beheer over de gestichten, den geneesheer-directeur dier in richtingen met het toezicht te belasten. De voor rekening van de gemeente ko mende kosten van het bureau, waaronder begrepen de belooning van dr. Jelgersma ad f. 500, de kosten van een rijwiel of van een rijwiel toelage ten behoeve van dc verpleeg ster, die van correspondentie en administra tie, worden per jaar op niet meer dan f 600 in totaal geraamd; de aan het bureau te verbinden verpleegster, die haar werkzaam heden voorioopig in haar diensttijd kan ver richten, wordt voorshands door de gestich ten zonder meer ter beschikking van de ge meente gc-steld. Ten slotte verdient het aanbeveling het bureau vooralsnog bij wijze van proef en voor niet langer dan één jaar op den boven- geso'hetsten voet in te richten, ten einde van zijn ontwikkeling in de praktijk te doen af hangen, of het, na afloop van dien proef tijd, al dan niet gereorganiseerd, moet wor den bestendigd. RECLAME. BIGDEN WIJ AAN IN Pasvorm en afwerking zonder weerga 2278 BEGROOTING VAN HET RIJKSWEGENFONDS. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie va<n antwoord op het voorioopig versla-g over de begrooting van (het Wegenfonds, is het volgende ontleend: De Minister van Waterstaat wijst er nog maals op, dat met hetgeen tot nu toe in gevolge de wegenbelastingwet is verricht, de wegenverbetering nog in haar beginsta dium verkeert. De beteekenis van het rn alle haast opgemaakte Rijksweg en plan rs geen andere dan om gedurende de eerste vijf jaren de rijkswegen volgens een voor die periode gemaakt werkplan zoo te ver beteren dat zij voor het doorgaand ver keer bruikbaar zijn. Daarna is, door uit breiding te gewen aan het werkplan, ge- traoht de wegenverbetering met inhoud van de aanvankelijke bedoeling te versnel len. De minister meent dat in dit opzient bereikt is, wat onder de gegeven omstan digheden mogelijk moet worden geaoht. Do minister verklaard, dat bij de bestaande organisatie eenheid in de leiding op tech nisch gebied behoorlijk is verzekerd. De hoofdverkeerswegen moeten niet door maar in het algemeen langs de bebouwde kommen gaan. Plannen om het doorgaande verkeer althans gedeeltelijk langs Utrecht en Haarlem te leiden zijn in bewerking. Er is bij Amsterdam voor verlegging van het verkeer naar buiten weinig aanleiding. Voor zooveel daaraan behoefte bestaat wordt daarin gedeeltelijk voorzien door een met een breeden boog om Amsterdam heen ontworpen weg welke op het provin ciale wegenplan van Noord-Holland voor komt. Voor den weg HaarlemAmsterdam was aanvankelijk een verhardingsbreedte van 71/6 meter ontworpen. De verbetering is evenwel uitgevoerd tot een breedte van 6.40 tot 8.70 meter. Bij het opmaken van plannen voor we genverbetering wordt steeds rekening ge houden met den eisoh dat goed© beplan tingen en ander natuurschoon zooveel mo gelijk moeten worden behouden. Naar de minister van financiën heeft medegedeeld, bestaat er geen aanleiding om de rijiksveeren prijs te geven. Het plan voor de verbinding van Amster dam met Rotterdam over Bodegraven is gereed en aan de rijks-commissie van over leg voor de wegenverbetering gezonden. De aanleg van den weg AmsterdamRot terdam langs de buurtschap de Mije door de Nieuwkoopsche plassen in plaats van ten westen langs die plassen, zou een hoo- gere uitgavp van ten minste een millioen gulden vorderen, welke naar het voorioo pig oordeel van den minister niet verant woord zou zijn. Spoedige totstandkoming (Een griezelige geschiedenis.) Precies „zeven" uur 's avonds viel door spleet van de brievenbus het briefje van Lili naar binnen. Wanhopig zat Henri voor zijn tafel en sparde naar het lila-getinte en naar «fleur de rose" geurende briefje. De letters dansten J'oor zijn oogen. Alles uit! Alles voorbij Hi] kon het niet gelooven. Zij gaf hem den bons. Het sportkrantje lag onder het fijne briefpapiereen orchidee op een mest hoop. Builen storm en weerlicht. Knetterend ^lc'en de donderslagen neer en onderbraken ,et monotone geruisch van den vallenden re?en. Henri doorboorde met vertwijfelde oogen kleine velletje briefpapier, dat zoo ver rukkelijk geurde en zulke afschuwelijke ro- ^len inhield Hij wrong de handen ten he- en wenschte. dat een bliksemstraal hem °n dat zelfdp oogenblik verpletterde. o lichtstraal in den vorm van een 'jachlig-geel gloeiende „zeven" flitste door j aa Jens*er naar binnen en wierp Henri ter e ea verdween onder oorverdoovend 1 een afschuwelijken stank nala- teBd' 'Men grond. Langzaam kwam Henri weer op zijn ver haal, stond van den vloer op en staarde ontdaan naar zijn schrijftafelDe af scheidsbrief van Lili was doorboord en ge schroeid. Hij nam den brief op, frommelde hem in plotselinge woede tusschen zijn vin gers en wierp hem toen met een gebaar van afschuw van zich. Zijn blik viel op de krant Het programma der Derby-rennen gaf een klein gaatje te zien. Als met stomheid ge slagen staarde de jongeman op de tafel. Paard „no. zeven" van de groote rennen vertoonde een brandmerk. Zou dit een teeken van het noodlot zijn? Hij dacht na: „Zeven maanden was het geleden, dat hij Lili het hof maakte. Om „zeven" uur had de post het schrijven bezorgd. Merkwaardig, Lili moest den brief hedenmorgen tijdig weer naar de bus hebben gebracht. Het post stempel toonde ..zeven" uur voormiddag aan De oogen van den jongeman speurden ver der, zijn blik verstarde. Het was de „ze vende" van de „zevende" maand Henri keek op zijn horloge. Het was „zeven" minuten na „zeven" bij den bliksemslag stil blijven staan. Was dit een vingerwijzing? Opnieuw zag hij naar den brief en telde de regels. Het waren „zeven" regeltjes, waarin Lili kortweg meedeelde, dat haar j moeder nooit permissie zou geven tot een I huwelijk van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Henri verfrommelde den brief 1 opnieuw in woede. Gisteren nog meende hij in den ^zevenden" hemel te zijn en nu was alles verstoord. Zijn blik viel weer op het programma der rennen; de verschroeide „zeven"Dit moest een teeken van het lot beduiden. Ilij greep naar hoed en jas en rende de deur uit. Buiten daverde juist tram „zeven" voorbij, hij sprong er in volle vaart op. De conduc teur greep hem vast; de jongeling 9taarde ontdaan naar het nummer op zijn kraag; mat gjansde het getal „7. 7, 7",. Behoedzaam gaf de conducteur eenig geld terug aan den jongeman, die haastig daarna bij de halte de tram verliet. Hij had veertig cents be- hooren te ontvangen; in zijn hand vond hij echter „zeven" stuivers. De bankier Goldschmidt liet zich door Henri's argumenten overreden en gaf hem op zijn dringend verzoek zijn gansche for tuin in handen, de „zeven" honderd mark, die in de safe werden bewaard. Henri pakte vervolgens ijlings een auto en reed naar het station. De taxi bad „no. 7777" Hij meende te droomen. De witkiel opende het portier, „zeven" stond er op den band op zijn arm; het kaartje kostte „zeven" mark! In den slaap wagen no 74, bed no. 7 lag H^nri uitgeput terneer, totdat hij aan de grens om „zeven" uur door een conducteur werd gewekt Nare droomen hadden hem gekweld. Geweldige wit-gloeiende nummers „zeven" hadden hem achtervoLgd, alle menschen, paarden, wa gens, auto's, huizen en gebouwen verander den in het getal „zeven". Hij vluchtte een bosch in, waar alle boomen het getal „ze ven" droegen. Tenslotte overvielen hem „zeven" roovers en nadat hij „zeven" 9lagen op zijn hoofd had voelen neerkomen, klopte de conduc teur: „zeven" uur!, passen gereed houden!" Henri schrok wakker. Hij had geenerlei visum al9 bewijs voor een buitenlandscho reis bij zich. Hij greep in zijn zak, nam een handvol tien-mark biljetten en legde deze in zijn ta9ch. Het waren natuurlijk „zeven" stuks. Aan boord van het schip kreeg hij kajuit „zeven" en als bagagenummer „77." In Londen aangekomen bracht taxi nr. 17707 hem naar Piecadilly-hotel, waar hem op de „zevende" etage kamer „727" werd aangewezen. Dood-vermoeid viel Henri in een zwaren slaap om „zeven" had hij zich laten wekken Hij was nu heelemaal zeker, dat hij mei „zeven" zijn fortuin zou maken. „Zeven" shillings kostte dc tocht met een autocar naar de rennen. Nadat hij in Monico voor „zeven" shil lings en „zeven" pennies een lunch veror- bedr had, stapte hij blijgemoed naar de ren- plaats. Hij had nog vlug cerekend, dat de autocar een „zeven" in een samengesteld „zeven" getal bezat. Bij den lotalisator onlfu'^elde een zakken roller den blijmoedigen Henri zijn portefeuil le, die in den rechterborstzak zat en waarin zich het nog niet uitgewisselde Duitsche geld bevond. Toen Henri het verlies ontdekte, raoe9t hij onwillekeurig lachen. In zijn vestzak had hij immers nog „zeven" pond. Nu was hij dan ook volkomen overtuigd, dat niets meer ver keerd zou gaan. Deze laatste „zeven" pond zette hij op het paard no. „zeven".... Hij, wist stellig, dat het een koers zou worden van 7000: 10; hij zou zeker 5000 pond ster ling, zegge 100.000 mark binnenhalen. Lili zou oogen opzetten Reeds bij de stallen had Henri heimelijk nummer „zeven" gestreeld, had „zeven" maal gespuwd.' had „ze\en" maal „toi, toi, toi, toi, toi toi toi" gezegd en daarbij „zeven" maal met de gebalde vuist tegen een boom geklopt. Bij de start gedroeg zich nummer „ze ven" zeer onrustig en bij de volgende ren nen ontglipte aan Henri's lippen, als een ge bed zonder eind. de woorden „zeven, zeven zeven, zeven, zeven, mijlslaarzen. Verder wist hij niet meer wat er gebeurde. Toen Henri uit zijn flauwte ontwaakte viel zijn blik op het verkreukelde ren-program- ma, dal zijn vuist omklemde Mat en zwak fluisterde zijn lippen: „De zeven, de zpven". „Kwam als „zevende" aan", was hel nuchtere antwoord van een der stalknechts.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9