Het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam totaal verwoest Schoonmaak! AGENDA. INGEZONDEN. BUITENLAND. De Amsterdamsche brandweer machteloos. Donderdag. Prediker (Janvoesensteeg)Spreker ds. F. Kijftenbelt. Sladszaal: R.-K. Oratoriumvtr. Uitvoering van „Alianora" en „Harpa". 8uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal) Spreker de beer A. Spijkhoven; 7.30 u. nam. Vrijdag. St&ószaal: Populaire piano-avond, te geven door Dirk Schater; :8 nor nam. Lisse: Kantoor Lissesche Bankvereen.-. Alg. Ver. van Aandeelhouders; l'/j uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dèr apotheken wordt van Maandag 15 April a.s. tot en met Zondag 21 April waargenomen door de apotheek van den heor: W. Pelle,.Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Jong, H. G. Hofman en van der Nat spelen remise. Noleboom wint van De Jong. 2e groep: S. J. v. d. Hoeven wint beide partijen van M. J. Dieben, D, P. Karnin wint van Ir. H. N. Francois en verliest aan Van der Hoeven De stand is thans als volgt: le groep: D. Noteboom 7 1/2 uil 9, G. Bosscha 9 uit 11. Ir J. J. G. van Hoek en W. H. v. d. Nat Jr.. elk 6 uit 9, W. H. Bos scha 8 uit 12, B Vies 4 1/2 uit 7, Dr. C. H. Hins 6 uit 11 en W. Demmendal 5 uit 10. 2e groep: S. J. v. d. Hoeven 12 1/2 uit 14. G. Schoppen 9 uit 11, L. A de' Lange 5 uit 7 en D. P. Karnin 5 1/ uit 8. Do overige deelnemers uit beide groepen behaalden tot dusver minder punten. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE EMMABLOEM. Hooggeachte Lezers en Lezeressen Overmorgen, Zaterdag, zal U op straal een blauw bloempje aangeboden worden, voor den prijs Van 10 cent, d.w.z. elk hooger be drag is ook welkom. Dit is het bekende „Emmabloempjc", dat eens per jaar ver kocht wordt ten bate van de bestrijding van een onzer ernstigste volksziekten, de Tuber culose. Reeds meerdere malen hebben wij U ge wezen, in woord en geschrift, op het belang van deze bestrijding. Wij veronderstellen die bekend. Mogen wij U hierbij pp slechts één enkel f<git altent maken? Voor de behandeling van eén tuberculoselijder m een sanatorium, moeten wij rekenen op een duur van gemid deld zes maanden. De vorpleegprijs per dag bedraagt ongeveer f 8.De verpleging van een enkele patiënt kost dus gemiddeld zes maal 30-maal f.3.— d.i. meer dan f.500. Rekent U zelf nu eens uit,.hoeveel Emma- bloempjes wij verkoopen moeten om één onkele patiënt te helpen, en gaat u dan eens na, hoeveel tuberculose patiënten U bekend zijn. U begrijpt wat wij bedoelen. Namens het Besluur der Vereeniging tot Beslrijding der Tuberculose te Leiden, DE SECRETARIS. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Herstel. Na aanneming van het werkprogram van den voorzitter der voorbereidende ontwape ningscommissie, jhr. Loudon, heeft de con ferentie zich de eerste dagen voornamelijk bezig le houden met de voorstellen lot gedeeltelijke ontwapening, die door de Rus sische delegatie in 1928 werden ingediend. De zitting van gistermorgen werd geopend met een rede van den Russischen militairen deskundige, den divisie-chef Langowoi, die in een uitvoerig betoog de voornaamste be palingen uiteen zette der Russische voor stellen, welke in hoofdtrekken hierop neer komen, dat legers van meer dan 200.00U man en violen van meer dan 200 000 ton tot de helft teruggebracht zullen worden en lagers van 40.000 tot 200.000 man met een derdo verminderd zullen worden, even als vloten van in totaal 40.000 ton. Kleinere legers en violen worden met een vierde gedeelte verminderd. Oorlogsschepen zullen ten hoogste 10.000 ton mogen meten én de tonnage van onder zeeërs moet zoodanig verminderd worden, dal zij slechts voor louter defensieve doel einden gebruikt kunnen worden. Bombar dementsvliegtuigen dienen ie worden afge schaft en de civiele luchtvaart dient aan bepaalde voorwaarden onderworpen te zijn. De chemische oorlog wordt absoluut ver boden en de chemische industrie, voor zoover deze kan worden veranderd in oorlogs-industrie, moet onder contröle wor den gesteld De legers pn vloten van de staten, die door hot verdrag van Versailles of tengevolge van den wereldoorlog ont wapend worden, zullen worden vastgesteld door de algemeene ontwapeningsconferentie. Voorts moeten, volgens de Russische voorstellen alle oorlogsmiddelen, ide ge bruikt kunnen worden voor den chemischen- of bacterischen oorlog, vernietigd worden, evenals vlammenwerpers, gasapparaten en tanks, alsmede allo andere middelen, die in een oorlog tegen de civiele bevolking gebruikt zouden kunnen worden Ten slotte beval het voorstel een plan lot instelling van een internationale controlecommissie, die dient te worden samengesteld uit ver tegenwoordigers der regeeringen, van de parlementen, de groote economische en de arbeiders-organisaties. Deze commissie zal te waken hebben voor de uitvoering en de opvolging van de voorgestelde bepalingen. De Russische voorstellen lokten levendige discussies uil. De Japansche gedelegeerde Sao en de Fransche afgevaardigde Mas- sigli wezen de mathematische methode, welke aan de Russische voorstellen ten grondslag ligt, beslist af Zij achltcn deze methode voor de vermindering der bewape ningen praclisch onuitvoerbaar en boven dien in strijd met artikel 8 van het Vol kenbondspact. waarin zeer uitdrukkelijk wordt bepaald, dat bij het bepalen van be perkingen in de bewapening rekening zal worden gehouden met de geografische po sitie en de voor eiken slaat geldende Bij zondere omstandigheden in elk afzonderlijk geval. In tegenstelling tot deze beide spre kers verklaarde de leider der Duilsche delegatie, graaf Bernstorif, dat in dep loop def vele zittingen de ontwapeningscommis sie hoe langer hoe meer Zich van haar oorspronkelijk doel dreigt le verwijderen en le vergeten, waar zij ten slptte. moet uit komen. Inplaals van de zware bewapenings lasten daadwerkelijk te verminderen, neemt men genoegen met allerlei zeer weinig vérstrekkende bepalingen Zoolang de be sprekingen over ontwapening of beperking der bewapening gaande zijn, moet men eonstateeren, dat het gunstige tijdstip, om tot vermindering der bewapening over te gaan, voorhij zal zijn. De Russische voor stellen zullen ongetwijfeld een daadwerke lijke vermindering van de huidige bewape ning brengen. Zij streven zoowel naar militaire ontwapening als naar waarborgen voor het handhaven en bevorderen van den vrede. Graaf Bernstorff besloot met de verklaring, dat de commissie de sovjet- vcorstellen ernstig zal moeten onderzoeken er. dat het in deze kwestie niet aankomt op de gevolgde methode, maar op het bereikte doel en dat is thans een merkbare ver mindering van de bewapening. De zitting werd daarna geschorst, maar gisteravond zijn de algemeene debatten over het sovjet-voorste! Ier zake van een propor tionele en progressieve vermindering der bewapening ien einde gebracht. In de mïiiddagzitting hadden zich geen rtieuwo 9prekers opgegeven, zoodat voorzit ter Loudon door stemming wilde laten be slissen, of dit voorslcl zal dienen als basis voor verdere besprekingen, dan wel of het project '27 daarvoor zal blijven dienst doen. Litwinof toekende krachtig legen dezen gang van zaken protest aan en verlande, dat alle delegaties individueel hun oordeel te kennen zouden geven. Hij stelde voor. dat de com missie zich omtrent de principes van het Russische voorstel zou uitspreken, nl. om trent een proporlioneele wapenverminde ring in tegenstelling tot een louter beperken of stabiliseeren der krijgsmacht en over de verminderingscoefficient voor de staten, welke de conventie onderteekenden. Hierop werd de stemming over de voorstellen van Loudon en Lilwinof lot hoden uitgesteld. Gistermiddag hebben de financieele des kundigen het Duitsche memorandum van dr Schacht in ontvangst genomen. Hierin wordt een betalingsduur van 37 jaren ge noemd. terwijl de geallieerden gedurende 68 jaar betalingen van Duitschland ver langen, Teneinde de afgevaardigden in dó gelegenheid le stellen eisch en aanbod le gen elkaar af te wegen, besloot de plenaire vergadering der cémmissie-Revelsloks weer in cere te herstellen, waarvan de eerste zifting op hedenmorgen is vastgesteld Bij nauwkeurige informatie wordt ge meld, dat het in het Duilsche memorandum genoemde constante jaarbedrag (geldend voor den duur van 37 jaren) 1650 millioen Mark bedraagt. DUITSCHLAND. De begrooting van MecklenbuigSirelitz aangenomen Dreigende spoorwegstaking. De Landdag van Mecklenburg-Strelitz beeft de eerot verworpen begTooting thans definitief aangenomen. Het Duitsche spoorwegpersoneel hoeft in vrijwel alle districten maatregelen getrof fen om op een sein van de leiderB zijner vakves-eenigingen den arbeid neer te leg gen. Het gevaar voor een staking is voor namelijk groot in Saksen en de districten Jlalle, KasseJ en Frankfort waar zich on der het personeel veel radicale elementen bevinden. Ook in het district Berlijn is de toestand uiterst gespannèn. De leiders der vakvereenigingen ontvangen voortdu rend telegrammen van verschillende afdee- lingen in het rijk, waarin te worde® «er- zocht het signaal te geven tot den strijd. De kansen op cod minnelijke schikking zij.r uiterst gering geworden, nu de spoorweg maatschappij geen loonsverhooging wil toe staan voor de slechtst betaalde arbeiders. De directie van de spoorwegmaatschappij wijst er op, dat haar bedrijf, indien de betreffende looncn met 6lechts 4 pfennig per uur worden verhoogd, tenminste met acht millioen meer zou worden belast. Het voorstel om de iooneD alleen te verhoogen in het oosten van het rijk is door de di rectie eveneens viui de hand gewezen. FRANKRIJK. Het Enselsche pokkengevaar. De inentingaverorderiing uitgevaardigd roet het oog op de pokkongcvallen in En geland er zijn 202 patiënten ie tot nader order opgeschort, nadat van Engel- sche zijde krachtig daarop was aange drongen. ENGELAND. Snowden's knuppel in het Lageihuic. Gisteravond is in het Lagerhuis een op gewonden debat gehouden naar aanleiding van Snowdens opmerkingen over de rege ling der Fransche en Italaaansche betalin gen aan Engeland. De minister tan Oorlog zeide allereerst, dat de in do zoogenaamde Balfour-nota getroffen regeling, waarbij Engeland nictt meer vorderde van zijn voormalige bond- genooten dan het zelf aan de Ver. Stat-eD betalen moest, eerlijk en tot dusver volko men bevredigend was geweest voor alle be trokken partijen. Het was een daad, die ernstige afkeuring verdiende, om, zooals Snowden gedaan had, dit beginsel prijs te geven en de heiligheid van eenmaal geslo- .ten verdragen niet te erkenneD en spr. verzocht den leider der oppositie te willen verklaren, of dit de officieel© politiek der arbeiderspartij was. Snowden antwoordde, dat de officieele politiek der arbeiderspartij de «schrapping van alle geallieerde schulden onderling, als mede van de Duitsche herstelbetalingen wa-s en dat de regcering dit lieel goed wist. Men had de arbeiderspartij dikwijls voor vanderlandloozen uitgekreten, maar zooveel Engelsch bloed had spr. dan toch nog in de adet-en om niet onverschillig te blijveo bij e©n regeling, waarbij het Engelschc volk dood kon bloeden ten gunste van de op het oogenblik welvarendste volkeren van Europa Frankrijk en Italië. De partij zou, als zij de volgende regee- ring zou vormen, niet in beginsel aan dc gesloten overeenkomst raken of haar zon der meer opzeggen, maar zij zou zich de vrijheid voorbehouden, om, zooalB dat va ker met internationale verdragen geschied was, te gelegener tijd onderhandelingen te beginnen over een herziening, zonder dat zij daarbij de Balfour-nota als een om haar nek beschouwd wilde zien, Churchill greep hier in en zeide, dat Frankrijk, waarmee Engeland op het slag veld zoo innig verbonden was geweest, geer oogenblik de bedoeling had gehad, zijn schuldeischers te bedriegen en dat de ge troffen regeling eerlijk door Frankrijk na gekomen was. Chamberlain zeide in groote opwinddng, dat er geen slechter werk in e-enig parle ment verricht was, dan dit door de woor den van Snowden uitgelokt debat. Wan neer de arbeiderspartij bij haar voornemen bleef, zou Engeland den naam krijgen en verdienen dat het zijn plechtig gesloten internationale overeenkomsten niet zou na komen, en het was nog nooit geschied, dat een volgende regeering de verdragen van do voorafgaande opgezegd had. Ook hij vroeg dringend aan MacDonahl om een woord van geruststelling te spre ken, teneinde een moreele crisis van do grootste draagwijdte te voorkomen. De libzeraal Runciman zeide, dat de libe rale partij, hoe zij ook over den aard van de door een andere regecring gesloten ver dragen mocht denken, deze toch altijd als bindend zou blijven beschouwen. McDonald verklaarde tenslotte, „dat de geslóten overeenkomsten niet onaantast baar voor elke revisie zijn, maar zoolang ik aan hot hoofd der arbeiderspartij sta, zal er geen sprake zijn van verloochening. De arbeiderspartij heeft nooit het voorne men gekoesterd, winst te slaan uit de rege ling der oorlogsschuldèn." In een schriftelijk antwoord op een vraag deelde Chamberlain nog mee, dat zijn be zoek aaD Mussolini geen bijzondere betee- kenis had gehad. Het behoorde tot de soort van gelegenheidsvisites, die de minister ook aan andere collega's of staatshoofden placht te brengen, als hij toevallig in de buurt was. Hij had met Mussolini don alge meen en politieken toestand van Europa be sproken en daarna de Engelsch-Italiaansche betrekkingen, die, zooals van weerskanten vastgesteld was, niets te wen6chen lieten. X Een nimmer te vergeten schomvtpel. NOORWEGEN. Trotxky geweigerd. De regeering heeft op het verzoek van de Noor8ohe arbeiderspartij en der vak vereenigingen, om Trotzky toe te staan in Noorwegen te verblijven, na raadpleging van het ministerie van justitie, verklaard, dat. zij niet in staat is het verzoek m te willigen, met het oog Damelijk op de moei lijkheden, die een gevolg zouden zijn van de vesrpliohting om voor Trotzky's veilig heid te waken. OOSTENRIJK. Naar een strijdkabinet? Men gelooft niet meer aan een regeling met de oppositie, en verwacht nu een z.g. „strijdkabinct". Ongetwijfeld zal dan een van de nauwst verwante vertrouwensmannen van den af getreden bondskanselier dr. Seipel, de lei ding van de nieuwe regeering nemen. Vol pene de geruchten, die reeds in de eerste dagen van de crisis de ronde ddïen, zon daarvoor in de eerstP plaats de thans nf- cret.reden minister van onderwijs, dr, Schmitz, of de thans afgetreden minister van financiën, dr. Kienboeck, in aanmer king komen. o SPANJE. Weer nnivemteiten gesloten. Wegens de houding der studenteu zijn nu ook de universiteiten van Oviedo en Bar celona tot October 1930 gesloten. RECLAME. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol De Alnslerdanische brandweer stond nim mer zoo machteloos als hedennacht, toen zij zich voor de ontzaglijke laak gesteld zag. eeu brand in het Palcis voor Volksvlijt te bestrijden, die omstreeks kwart voor drie in don rechtervleugel aan de zijde van 't Oost einde wa9 uilgebroken. (Gelijk hedenmorgen door ons per bulletin in de stad is bekend gemaakt). Uit alle brandweerkazernes reden de mo tor -en ladderwagens weg op hun tocht naar het Frederiksplein, door de luide signalen de nachtrust van menigeen storende. Geen wonder dat vooral uit den omtrek duizen den uit hun slaap gewekt, naar het groote plein snelden, waar hun een schouwspel i werd getoond, zoo schitterend van aanblik au zoo emotioneel als bij incnschenlieugenis voor de Amsterdammers nog nimmer te zien was. Met loeiend geweld joegen de vlammen reeds een kwartier, nadat de brand ontdekt was door het reusachtige gebouw. Vermoedelijk is het vuur ontstaan 111 de keuken bij het Paleis-restaurant, vlak bij het Peristiel. Althans was de brand aanvankelijk het hevigst in het restaurant, vanwaar de schouwburgzaal werd aangetast. Ook was in een minimum van tijd het vuur doorge vreten tot in de tooneelzaal, waar de vlam men in de geweldige ruimte vrij spel had den en hoog op laaiden tot in den glazen koepel. Het leek wel of deze koepel schitte rend geïllumineerd was. Vanuit de hoogte werd een lichtgloed verspreid die vrijwel in de geheele slad zichtbaar was. Zoo machte loos als de brandweer 6tond tegenover de niets ontziende woeste vuurzee, zoo on machtig was ook elke journalist om te be schrijven den reusaehtigen indruk, die het vlammenspel op de toeschouwers heeft ge maakt. De groote kleurschakeeringen waren een onvergelijkelijk schouwspel. Men zag overal de donkerrood gekleurde vlammen opstijgen; dan weer verrieden de vlammen langs den grooten koepel en de onderscheidene torens, dat het vuur zich door het zink eeh weg had gebaand. Maar overheerschend was het lichtroods vuur, dat vanuit het reusachtige gebouw aan den Voor- en achterkant en beneden en boven zichtbaar was. De hitte die het vuur in zijn ongekende heftigheid verspreidde, was van dien aard, dat de brandweer zelf op een afstand moest blijven. Daar komt bij dat het voortdurend in zoo hoogo male vonken re gende, dat verblijf in de nabijheid gevaren met zich bracht. Toch was voor de brand weer de moeilijke laak weggelegd, om le voorkomen, dat het huizencomplex in de Galerij zoowel aan den kant van het Oost- einde als aan dien van het Westeinde even eens ten prooi van het vuur zou vallen. Er dreigde voor vele huizen, die inmiddels door do bewoners ontruimd moesten worden, groot gevaar. De brandweer had voorat op dc huizen op den hoek van het Oosteinde haar aandacht gevestigd, omdat de vlam men met onweerstaanbare kracht door den Westenwind in die richting werden voort gedreven. Bovendien moest de brandweer erop be dacht zijn, dat dc huizen op het Frederiks- plein aan het Oostcindc don geweldigen vonkenregen niet zouden kunnen doorstaan. Op de daken van die huizen hadden brandwachts, gewapend met emmers wa ter, post gevat en telkens wanneer hier een daklijst vlam valle en daar weer ander ge vaar dreigde, werd onmiddellijk ingegrepen. Zelfs het asfalt op het Fredenksplein, dat eenigc malen door den ontzetlenden vuur regen een verdachte kleur kreeg, werd nu en dan nat gespoten. Een brandstoffenberg- plaats in de nabije Maarten Janszoon Kosterstraat was bijna in de vlammen op gegaan, wanneer niet spoedig de brandweer eenige stralen op den door vonken veroor zaakten brand had gericht. Zooals reeds be toogd was het Paleis voor Volksvlijt zelf niet meer te redden. Zelfs was binnen een uur het noodlot van het Amsterdamsche curiosum beslist. Want men moge verschil lend oordeelen over de architectonische waarde van dit bouwwerk uit de 19e eeuw. curieus en in zekere mate monumentaal was het Paleis voor Volksvlijt, waarvan het gemis op het Frederiksplein voor iedereen zonder twijfel heel vreemd zal zijn. Als een kinderbouwwerk is het reusach tig glazen paleis in elkaar gestort Een halt- uur nadat de brand was ontdekt stortte reeds met een ontzettend geraas de kleine koepel, die het dak versierde, met de dak bedekking van de tooneelzaal, naar bene den. Het woeste element had toen echter nog geen vat gehad op de tooneelruimte, die door een brandscherm was afgesloten en waarin zeer waarschijnlijk het regenscherm, waarop de brandweer-commandant de heer C Gordijn, die het blusschingswerk leidde, terecht zoo trotsch is, geruimen tijd nuttig werk heeft gedaan Later echler moest ook dil deel van het gebouw er aan celooven. Onafgebroken hield het vlam- en vonkenvuurwerk aan on ook het lawaai van de inslortingen was ge durende het eerste uur van de ramp niet meer uit de lucht. Het groote en machtigste moment was om kwart voor vier in den ochlend aangebro ken. Toen zonk mei oen geweldigen slag de reusachtige glazen koepel ineen waarop het bekende beeld mei Oh. ironie van hel noodlot! den fakkel in de hand. lot het laatste oogenhlik had stand gehouden. Nu was de ziel vernietigd en daarmede was ook de geheele schepping van dr. Sar- phati ten doode opgeschreven! Na dit grootsche moment volgde sla; a slag, ais waren er donderbussen en voet zoekers algelatcn Mèt een ongelootelifo snelheid zetie het vuur zijn vernielend weri voort. Niets bleef meer intact. Toen onistreeks vijf uur in den ochtend de hevigheid van het vuur was afgenomen en de plaats, waar eens hel machtige Paleg voor Volksvlijt stond, was te benaderen, ba worden vastgesteld dat slechts een mine was overgebleven. Alleen het tooneelge. deelle was overeind blijven staan en d> Peristiel bleek aan het verwoestend c-lemcnl nog weerstand te hebben kunnen bieden. Overigens is er van het geheele glazen pj. leis niels meer over. Do tooneel- en de Ien. loonstelhngszaal liggen in puin, evenals hel café-reslaurant. dat nog kort geleden eet moderne inrichting had gekregen. Geiukkl; bleven alle huizen in de Galerij gespaard Ook al zal het bluschwater nog al wc schade hebben teweeg gebracht. De winkels, die aan de Westeinde-kant in het verwoeste gebouw gevestigd waren, zooals een lunch room. een sigarenmagazijn en een comest- bleszaak, zijn ook aan het vuur ten prooi gevallen. In het water van do Stadhouderskade laj de drijvende stoomspuit Jan van der Heyd» die meer dan 40 stralen den geheelen nacht naar den brand leidde. De brandwachts waren genoodzaakt mei ijzeren platen hun gelaat te beschermt tegen de verschroeiende hitte van de hooi oplaaiende vlammen. Bij de leiding van het blusschinzswsri werd de brandweer-commandant bijgestau door de hoofdbrandmeesters Förch en Bra- net de Rochebrune. De politie-afzetting, waarachter zich duizenden hadden ge schaard zoowel aan den kant van i> Utrechtsche straat als aan dien van de We tering schans stond onder leiding van da politie-commissaris De Jong. Het was niet mogelijk in de vroege och tenduren, waarin het blusschingswerk bot- wens nog in vollen gang was. de trams ovrj het Frederiksplein te laten leiden. Omtrent de schade, welke deze ramp ve oorzaakt heefl, valt op dit oogenblik nid veel te zeggen. Wel hoorden wij verluidt: dat de oude heer Van Hall die kort gelede: is overleden het geheele gebouw, inclusui de inventaris, voor 3 millioen gulden 101 verzekerd gehad hebben. De schade zou, li l dien dat juist mocht blijken, dus 3 mil!ioe:| gulden beloopen. Ook voor het gezelschap van Loml Bouwmeester Jr., die den schouwburg :T het Paleis voor Volksvlijt bespeelde mei hl Tevuo „Wonder boven wonder", beteekesll de brand een gevoelige slag. Alle requisietol en costumes ter waarde van eenige tiendi l zonde guldens gingen in de vlammen rel loren. Troosteloos 2ag om 6 uur vanmorgen tl Frederiksplein er uit. Het verkeer ble-| stopgezet. Omtrent de oorzaak van den brand la men in het duister. Men gelooft dat een p'.offing den brand veroorzaakt heefl ftl buurtbewoners hebben althans omslreebl kwart voor drie, toen de brand ontdekt weri| een geweldizen slag gehoord. Naar wij nader vernemen is het geboui| van het Paleis voor Volksvlijt op beurspob voor 500.000 verzekerd. Eveneens op heurspolis zijn tot een 1*1 drag van f. 30.000 de requisieten van hél tooneclgezelschnp van Bouwmeester vs-J zekerd. Het nieuws van do verwoesting van hfil Paleis voor Volksvlijt heeft zich bedeel morgen als een loopend vuurt)© verspreidI Er is dan ook in den omtrek van de Fredf! rikstraftt een geweldige belangstelling vinl do zijdo van het publick. Alle tramlijnen! die hot plein passeeren moesten, werden voffl het grootste gedeelte via do CeintuurbaanI omgeleid naar haar vaste routen. Hierdoo! ontstond op al dezo lijnen een geweldig! stagnatie. Do brandweer heeft den geheels I morgen het nablusschingswerk voortgezel-1 Onder leiding van ambtenaren van bouw-eal woningtoezicht hebben brandweerlieden <k| overblijfselen van de peristiel omverg* I haald. Wanneer deze werkzaamheden be-| eindigd zullen zijn, zal het mogelijk zijn bel| tramverkeer weer over het Frederiksplein t hervatten. De directeur van het Paleis voofl Volksvlijt de heer Monasch heeft aan *1 politio verklaard, dat hij vanuit zijn woniüfl aan het Oosteinde om 10 minuten voor dn*r hedennacht een geweldige vlam heeft f*! zien, die vermoedelijk uil de koffiekan^ I nabij de Schouwburgzaal kwam. Hij neem dan ook aan. dat de brand in deze koIfi«-| kamer is ontslaan. Wat de verzekering de schade betreft, kunnen wij nog melden.I dat behalve de reeds gemelde verzekeringen V nog een aantal andere verzekeringen beslaaól op inventaris etc. De directe materisele schade wordt tbaWl op f. 1.000.000 geraamd. Cij de schatting f,tl 1. 3 millioen hedennacht door bevoegden f! daan was de waarde van den grond inb^i grepen, hetgeen hier in verband met de va^I gestelde nieuwe rooilijn van belang is. De premieleeningen, van de houders paleislolen werden door de verwoe9li^I van het Palei9 yan Volksvlijt niet geschaa^l Voor de beide premieleeningen bestajT een waarborgfonds, dat bij de Nederig' sche Bank is gedeponeerd. L Voor de groote loten, d.w.z. de loten ni*| een nominale waarde van f. 10 per stuk| 2-11

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2