yCteymSotp ASPIRIN Kant en klaar, hangl hei daar Haarlemmerstraat 143- UIT HET PARLEMENT. KERK- EN SCHOOLNIEUWS van de verbinding Den Haag met het vlieg veld Schiphol, achtte de minister ge- wenscht. De weg Amsterdam—Sassenheim—9-Gra- venhage is zoodanig ontworpen, dat de be bouwde kommen van Sassenheim en Oegstgeest worden gemeden en de weg te Wassenaar (Den Deyl) zal worden verbe terd. De minister kan niet inzien, dat do toe»- stapd van de Rijkswegen in de omgeving van den Haag tot een bijzondere klacht aanleiding geven. Dc minister is bcreij, te bevorderen, dn» het tempo van den bruggenbouw de eerst» jaren eenigszins wordt versneld door na to streven, dat in 19291931 te samen vier bruggen in uitvoering komen, zoo mogelijk bij Nijmegen, Keizersveer, Arnhem en Zalt- Bomimel. Indien de gemeente Nijmep-n niet spoedig bereid is medewerking te ver- leenen, mede in verband met het waarde verlies, van haar voorrreoht, zal de minis ter niet in de gelegenheid zijn, gevolg te gerven aan zijn voornemen om het eerst met den bouw van een andere brug voor rang worden verleend. Over de verbinding van Rotterdam met het Zuiden des lands is nog geen beslis sing genomen. Naar het oordeel van den minister zal de gedadhtenwisseJing over de opheffing van tollen beter kunnen worden gevoerd bij de behandoling van het ontwerp-Wegen- wet. WARD HERMANS IN BELGIE. De ten-laste-legging. De correspondent te Brussel van de „Msb." meldt Was het eerst nog niet duidelijk, waarvan Wara Hermans precie9 werd beschuldigd, thaut- heet het, dat tegen hem de artikelen 120-ter 120-sexto en 123-bis van het straf wetboek worden ingebracht. Bij het eerste artikel worden geldboeten voorzien van 100 tot 1000 fra. en gevangenisstraf van 1 ir.nd. tot 1 jaar, voor wie zich stukken betref fende verdediging van het grondgebiedaan- scbaft. Bij het tweeda artikel wordt een poging daartoe met delict gelijk gesteld, bij bet derde wordt een gevangenisstraf van dagen tot 1 jaar en een geldboete van 50 frs. tot 1000 frs. voorzien voor wie tot het volvoeren van voornoemde delicten aanzet. HOOGERE KOLENPRITZEN. Bindende afspraken om concurrentie te voorkomen. De „Telegraaf" meldt: Naar wij vernemen zijn in het begin van dit jaar besprekingen gevoerd tusschen de Nederlandsche Staats- en particuliere mijnen, en de Steenkolen Handels VeTeetii- ging, die do vertegenwoordiging heelt van liet Rheimsch-Westtfilische Kolensyndicat, betreffende de vaststelling van uniforme prijzen voor alle soorten kolen Deze be sprekingen hebben eenige weken geleden ge leid tot bindende prijsafspraken, die in middels in werking zijn getreden. Zij heb ben ton gevolge gehad, dat de kolenprijzen op een hoogere basis zijn gekomen, daar thans gpncurrenlio niet meer behoeft te wor den gevreesd. De kolenhandelaars betalen dientengevolge thans hoogere prijzen dan het vorige jaar. De totstandgekomen prijsregeling beoogt, naar wij voorts vernemen, verdere exploita tieverliezen in hel mijnbedrijf te voorkomen. De meeste mijnen, met uitzondering van de Staatsmijnen, hebben de jaatste jaren een moeilijke periode doorgemaakt. Met ingang van 1 Mei zullen de boven bedoelde prijzen ook door do Belgische kolenmijnen worden gehandhaafd, voorloo- pig voor een termijn van twee maanden. Pogingen om ook de Engelsche producen ten bij de prijsafspraak te betrekken, zijn tot dusverre niot gedaan. Het is echter niet uitgesloten dat ook dezen binnenkort de hierbedoelde prijsregeling zullen aanvaar den. BEGRAFENIS LUITENANT VAN PELT. Zeer proote belangstelling. Onder buitengewoon groots belangstelling heeft gistermorgen te Bodegraven de teraar debestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer L. v. Pelt, reserve late luit. en propagandist van de nationale landstorm-commissie in het district Zuid-Hol- land-West. Te voren leidde ds. J. Dam, Gersf. predikant te Bodegraven aan liet sterfhuis don rouwdienst. De kist werd door plaatselijke leiders grafwaarts gedragen. Ouder de tal rijke aanwezigen op de begraafplaats merk ten wjj op: Overste J. S. Donker van VGra- venhage, voormalig hoofdofficier van het landstormkorps Zuid-Holland-West en lid van de gewestelijke commissie, majoor M. Nauta van Leiden, lid der gewestelijke commissie, den majoor der Jagers, jhr. C. J. van Aclri- chem Boogaert, commandant van het Land stormkorps Zuid-Holland-West, den reserve- kapitein der art. J. G. Eckebus van Delft, voorzitter van de plaatselijke commissie aldaar luitenant G. T. Boulogne van 's-Gravenhage, secretaris van de Nationale landstormcommis sie. den res. kapitein G. van Sitteren en K. A. van Schelven, beiden van het bureau van den Nationalen Landstorm te 's-Gravenhago, luit. mr. J. G. A. v. Geldrop-Meddens van Utrecht, secretaris van de Landstormeommis- sie Hollandsche Waterlinie, mr. J. v. Meche- len van Gonda. secr. van het Verband Gouda, le luit. A. Groenendijk, secretaris van het Verband Dordrecht, J. E. Boddens Hosang. burgemeester van Woubrugge, benevens tal van plaatselijke leiders van het Landstorm- korps Z.-Holland-We8t; den voorzitter van de nationale commissie en van de commissie Znid-Ho'bod West de hoeren L. F. Duymae; van Twist en J. M. Krijger Jr. waren door Kamerwerkzaamheden verhinderd. Aan de geopende groeve voerden 't woord ae heeren ds. Joh. Dam van Bodegraven, overste G. S. Donker van 's-Gravenhage na mens de officieren' van het vroegere land storm Verband Zuid-Holland-West; reserve kapitein J. G. Eckebus van Delft, namens de plaatselijke leiders, de heer J. v. Pelt te Rotterdam, broer van den overledene, var. oer Veer, plaatselijk leider van de afd. Bode graven der B.V.L. en de voorzitter der afd. Booegrav&n. Voor de Nationale Commissie voerde het woord luit. G. To Boulogne van 's-Graven- bage. Een zoon dankte voor de betoonde be langstelling. HET BELASTBAAR INKOMEN. In Zniderzeegemeenten. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan de ministers van Finan ciën en van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat ten ge volge van de aanschrijving van den min. van Financiën van 4 Oct. 1927. afd. Directe Belastingen, waarbij aan de Zuiderzeevis- schers faciliteiten worden verleend inzake hun aanslag in de Ilijksinkomstenbelasting. door hun te vergunnen, de inventariswaarde van hun booten en nelten in 3 a 5 jaar af te schrijven, in verschillende Zuiderzeege- meenten het belastbaar inkomen belangrijk is teruggeloopcn Ligt het in het voornemen van de Rcgee1- ring, om het tekort aan inkomsten, dat van deze omstandigheid het gevolg is. uit 's Rijks kas aan de gemeenten, die schade lijden, te vergoeden Zoo deze' vraag ontkennend mocht worden beantwoord, kunnen de ministers dan ook mededeelen, op welken grond niet tot de Zuiderzeevisschers behoorendc bela'sling- plichligen in de Zuiderzeegemeentcn, uit sluitend ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee, aan een hoogeren belasting aanslag moeten worden onderworpen? VEREENIGING VAN STAATSBURGERESSEN. De Nederlandsohe Vereeniging van Staatsburgeressen heeft dezer dagen te Amsterdam een drukbezochte algemeene vergadering onder voorzitterschap van me vrouw Cohen TervaertIsraels gehouden. Deze algemeene vergadering wa6 belegd met het doel vast te stellen hoe de houding der vereeniging zal moeten zijn bij de a.a. verkiezingen. Besloten werd de vrouwen op te wekken bij de a.s. verkiezingen hun stem uit te brengen op de vrouwelijke candidaton, die het doel der vereeniging: wettelijke, maat schappelijke en economische gelijkstelling van man cn vrouw, onderschrijven. Verder werd het hoofdbestuur gemach tigd do besprekingen niet de Unie voor VrouwenbeJangen, over een in de toekomst mogelijk samengaan, voort te zetten en daartoe een contactcommissie te benoemen De viering van den datum waarop het ir. dit jaar tien jaar geleden zal zijn, dat besloten werd tot invoering van het vrou wenkiesrecht zal samenvallen met de eerst, volgende algemeene vergadering, die in October in Den Haag zal worden gehou den. VOORZITTERSVERGADERING HAARLEMSCHE HANZE. Dozer dagen vond, volgens de „Msb.", te Haarlem in het St. Bavogebouw de aangekon digde vergadering plaats van de dageliikschc besturen der afdeelmgen van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De vergadering, die onder leiding stond van den Bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Srruycken te 's-Gravenhage, was druk be zocht. In do ocbtendbjjeeiikomst heeft de directeur van het Bondsbureau mr. F. J. H. Bach te Amsterdam een inleiding gehouden over het onderwerp: „Taak en toekomst van onze organisatie". In de middagvergadering heeft Pater Henri de Greeve S.J. voor de afdelingsleiders een klemmende en indrukwekkende waarschuwing uitgesproken tegen „het Communistisch Ge vaar". De inleiding van den 'neer W. A. P. M. Peters pver het Fonds „Uitkeering bij Over lijden" moest wegens tijdsgebrek worden aan gehouden. Vervolgens vond de behandeling plaats van de onderwerpen, die door talrijke afdeelin- ger. ter bespreking waren opgegeven. Het hoofdbestuur zal een propagandist aan stellen ter beschkking van de afdeelingen voor huisbezoek. Voorts zal het hoofdbestuur actueel reclamemateriaal laten vervaardigen. Actie zal worden gevoerd voor de beschik baarstelling van 5-daagsche spoorwegabonne menten. In aansluiting aan de actie van den R. K. Bond van Boekhandelaren zal een on derzoek worden ingesteld naar de concurren- tie door kloosters en dergelijke inrichtingen in andere branches. In studie zullen worden genomen: De verlaging van het zegelrecht voor kleine posten, herziening van de IJk- wet. en het gemeentelijk girobedrjjf. Na een uitgebreide rondvraag werd de bijeenkomst gesloten. Tj. HEPKEMA f Gisteravond is te Heerenveen overleden de heer Tjebbe Hepkema, oudste zoon van den stichter van het. „Nieuwsblad van Friesland' den heer J. Hepkema. Hij weid in 1908 directeur van dat Blad, tevens commissaris van het „Leeuwarden Nieuws blad". De overledene, die in het gewes telijk dagbladbedrijf een eerste plaats in nam, werd bijna 53 jaar oud. RECLAME. Om het even of gc forsch aijfe dan wel klein van postuur, kant en klaar zóó voor het aan trekken gereed, is er tusschen al die duizenden pakken bij Kreymborg één pak geheel en al naar uw smaak. Ge hebt maar voor het kiezen uit de prachtige soepele stoffen in licht of donker of er zoo tusschen in, net in de kleur die gc maar wilt. En dan Kreymborg's coupe 1 Als ge onze nieuwste costtiums model „Lido" ziet, zult ge alleen al om de „coupe" niet anders meer willen dan dat uw eigen nieuw zomerpak perséé van Kreymborg moet zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar gemak) wordt, is de koningin-moe der voornemens voor Pinksteren haar ver- bljjf te Den Haag te beëindigen. H.M. wordt Vrjjdag 19 Mei a.s. ten paleize Soestdijk ver wacht, om daar naar gewoonte, de zomer maanden door te brengen. Bij Kon. besluit is aan dr. K. W. Wal stra, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1929, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Rrjkshoogereburger- school te Oud-Beijerland; is aan A. W. F. Idenburg, Minister van Staat, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, met dankbetuiging voor de in die hoedanigheid bewezen diensten, en zijn bij dat college be- nnemQ tot voorzitter ir. J. F. de Vogel, lid van dat college, en tot leden ir. J. A. Kalff, directeur der Nederlandsche Spoorwegen, en dr. F. G. Waller, te Delft; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogerebnrgerschool le Meppel C. H. K. Maider, te Groningen; is aan I. A. Fischer, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1929, eervol ont slag verleend als leeraar aan de Rijkshoogere- burgerschool te Meppel. Bij Kon. besluit is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. H. E. Cost Budde, thans vice-president der arrond. rechtbank te 's-Gravenhage; zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton: Meppel mr. W. Doornbos; Sneek mr. A. W. Haan; Waal wijk E. C. J. Moonen en mr. H. J. M. Loeff; Helmond C. J. A. SchmalhansenArnhem mr. K. Th. Koch en mr. P. J. A. Jordens; Rot terdam mr. J. W. van Zanten, mr. S. Naaijen, mr. J. S. Hoek en mr. W. F. C. Baars; Am sterdam mr. J. W. Spijer en mr. I. van Cre- veldUtrecht mr. B. R. Wesseling en mr. J. W. Flieringa; Wageningen T. Jansen van Gelder; 's-Gravenhage mr. G. C. J. Varen kamp en is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervam- ger in het kanton Bolsward A. J. W. Roest, ontvanger der registratie en domeinen' te Bolsward. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Noorbeek P. J. H. Adams. Te 's-Gravenhage is gisteren in den ouderdom van 62 jaar overleden prof. dr. H. Remmelts, buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht. RECLAME. TABLETTEN ORANJE Weiger namaak an iet er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prljs75cts 2277 (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag. 17 April 1929. Opnienw: de verhouding in den Volksraad Tal van tegenstanders aan bet woord. Dc Voorzitter der Eerste Kamer heeft, Ier verkorting der beraadslagingen vermoedelijk, drie wetsvoorstellen tegelijk aan de orde gesteld: de Begrooling van het Departement van Koloniën, de Begrooting van Ned. Indië en de wijziging van enkele artikelen van de Indische Staatsregeling ten einde veran dering te brengen in de samenstelling van den Volksraad en het mogelijk te maken, dat do Raad van Indië met twee leden ver groot wordt, waardoor ook aan het Indisch element een plaats kan worden ingeruimd in dat hooge college. Maar nu is het wel eigenaardig, dat er nagenoeg uitsluitend wordt gesproken over de verandering in de verhouding van het aantal Europeesche leden van den Volksraad en dat der inland- sche leden Men weet dat het de bedoeling is hel aantal inlar.dsche leden met vijf le ver- groolen ten koste van het Europeesche con tingent, waardoor een inlandsche meerder heid in den Volksraad mogelijk wordt ge maakt. Toen indertijd dc regeering voorstelde een samenstelling van den Volksraad waardoor dit zou verkregen worden, is 'n amendement van den heer Feber (R.K.) aangenomen om dit onmogelijk te maken en dit is wet ge worden. De regeering wil dit nu weer onge daan maken, in het bijzonder omdat men in Indiü daarover zeer slecht te spreken is en de Tweedo Kamer heeft dan ook daar hare goedkeuring aan gehecht. Maar in de Eerste Kamer neemt men de zaak zeer ernstig op. We maakten reeds gewag van de uitvoerige professorale rede, die de Utrechtsche hoog leeraar er gister tegen heeft gehouden. Heden is deze gevolgd door een nog uitvoe riger rede van den heer Mr. Mendels CS. D. A. P.), die, als we ons goed herinneren ongeveer drie en een half jaar in beslag heeft genomen. Dei heer Mendels is een levendig spreker en hij weet de dingen dik werf zoo puntig te zeggen, dat zelfs een tegenstander met aandacht naar hem luis tert, maar drie en ern half uurdat is toch wel wat al te veel van het goede! Maar de heer Mendels heeft dan ook allerlei pun ten opgehaald, die soms niet in direct ver hand stonden met het onderwerp. De kern van zijn uiteenzetting vormde de wijziging van de Indische Staatsregeling, maar daar omheen heeft hij al zijn grieven tegen het Indische beleid van de Nederlandsche regee ring gelegd. Hij betoogde dat men dc demn- cratiseering van Indië op allerlei wijze be lemmerde, dat de richting van het beleid door de ondernemers wordt aangegeven en verzekerde, dat Indië zeil zou beslissen, wanneer het zich van de banden met Neder land zal willen losmaken. Dat dit eenmaal zou gebeuren, daarvan was hij overtuigd. Dat hij zich een warm voorstander toonde van het rcgeeringsvoorstel, behoeven wij hier met bij te voegen. In zooverre was hij een tegenstander van den eerslen spreker van hedenmorgen, den heer De Muralt (Vrij- heidsb.), (lie ronduit verklaarde, dat hij wat Nederlandsche politiek betreft liberaal van beginsel was, doch op koloniaal gebied con servatieve inzichten huldigde. Hij was dan ook tegen het regeeringsvoorstel. Dal was ook de spreker, die op den heer Mendels volgde: de heer Jansen (R.-K.), die zich aansloot bij het betoog van den heer De Savornin Lobman. Nog een derde tegen stander van het regeeringsvoorstel is aan het woord gekomen- de heer Colijn (A.R.), die- een uitvoerige rede inzette doch na oen algemeene beschouwing verzocht zijn rede morgen te mogen voortzetten. Behandeling van het Snikeiwetje. De Tweede Kamer is hedenmiddag beg nen met de Ziektewet aan te nemen met 61 legen 16 stemmen. (Gelijk nog door ons i gemeld. Red. L.D.). Er tegen stemden >1!: Chr. Historischen en de heeren KctsIh Zandt, Braai, De Vissoher, Van Rappaide Lingbeek. Daarna heeft de Kamer de behandelic; van het suikerwelje van den heer Van dc Heuvel c.s. voortgezet. De vrijzinnige lede Van Gijn en Boon deden hun stem lep: het voorstel hooren. De heeren Loeralkc (R.-K.), Braai (Plattel.) en Leenetra (AE verklaarden zich voorstanders van hel steunwelje, de heer Schokking (C.H.) ar zelde nog in welken geest hij zou stemme Morgen komt de heer Van den Heuvel aai het woord tot verdediging van zijn ontwerp ED. HERV. KERK. Diielal: Te Rotferdam-Kralingen: 1 Meyers le Hoogeveen; P. J. Steenbeek Kampen en G. A. Pott te Bodegraven. BerceFen: Te Wijkersmilde (toer' Jonker te Joure; te Oldebroek, A. F. P. F te Vaassen; le Rotterdam (18de predpl.) Tromp te Heerlen; te Huizen CU. H.), 6 Lans te Suawoude; te Ouddorp W. 1 Mulder le Voorthuizen. Bedankt: Voor Hempens (Fr.) A. E. 1 Pols le Noorddijk (Gr.) GEREF. KERKEN. Tweetal: fe Wageningen: D. J. B. Allaart le Koilum cn Th. Dolleman te Giessen Oud cn Nieuwkerk. Beroepen: Te Opperdoes, J. M. Knxs cand. te Zeist. Bedankt: Voor Oldebroek: J. P. C. to Brink te Westmaas. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Baarn: Joh. Jansen te Leider. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt Voor Kampen: B. Kok te Gouds DE OPLOSSING DER ROMEINSCHE KWESTIE. Te Utrecht plechtig herdacht. Katholiek Nederland heeft gisteren nie; groote plechtigheid de oplossing der Roraec- sche kwestie in Tivoli te Utrecht herdacht Hier waren met de ministers van Onder# Kunsten en Wetenschappen en van Defend aanwezig mgr. L. Schioppa, pauselijk in# nuntius; de aartsbisschop mgr. H. v. d. teringde bisschoppen Diepen, Hopmans ff Schrnnen; de vicaris-generaal van het aarts bisdom, mgr. A. de Wit; voorts tal van ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders en reldljjke autoriteiten. De aartsbisschop werd langdurig toegf- juicht bjj zijn binnenkomst en hield verve-- gens een korte begroetingsrede. Daarna wer den de aanwezigen toegesproken door dff voorzitter van dezen 5den AJg. Ned. Katho liekendag. mr. A. I. baron van Wijnberg^ De heer Alph. Laudy, hoofdredacteur v33 „De T\jd' sprak de feestrede uit, die eff stormachtig applaus ontketende. Nadat daarop het Te Deom Laudamus vas Alph. Diepenbrock was uitgevoerd, waarofl de solisten Jo van IJzerVincent, S. Log®** Beoge, L. van Tulder en J. Dekkermede werking verleenden, sprak de pauselijke >c' ternuntius nog een kort woord. Met het zingen van „Aan U, o koning d&" eeuwen", werd de plechtigheid besloten. 2-wj

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10