70sle Jaargang MAANDAG 15 APRIL 1929 No. 21190 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiêo uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cte, porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. /0 18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN TUBILEUM VAN DEN HEER A. KOP. Bij Wemink's Beton maatschappij NA DEN STADHUISBRAND. Naar wij vernemen zijn partijen met be trekking tot de brandschade ten gevolge den Stadhuisbrand het over het bedrag dat door de verzekering aan de gemeente zal moeten worden uitbetaald, lot overeenstemming ge komen. De onderhandelingen zijn vanwege het gemeentebestuur, behalve door den burge meester en den directeur van gemeente werken, door den heer Huurman, lid van den gemeenteraad en lid van de Commissie van Fabricage als deskundige gevoerd. De beer A. Kop. Op de gebruikelijke eenvoüdig-harlelijke wijze is Ledenmorgen in den uitgebreiden kring van liet gezamenlijke technisch en administratieve personeel het jubileum ge vierd van den heer A. Kop, die vandaag zijn 25-jarige werkzaamheid bij Wernink's Be- tonmaatschappij herdenkt. In de met palmen versierde stam per ij werd de heer Kop met zijn familie aller eerst toegesproken door den directeur, den heer P. A. Wernink Jr., die zeide, dat de directie, ondanks de heerschende drukte als gevolg van den achterstand in de uitvoering der orders door ,de langdurige vorstperiode, gemeend had, toch den arbeid een u*u* te moeten staken om het voor de vennootschap zoo belangrijke feit van 's Heeren Kop's jubileum te herdenken en hem hulde en dank te brengen voor het vele, wat hij in do afgeloopen kwarteeuw voor de fabriek heeft gedaan. Het is spr. een voorrecht hier ui ling te geven aan de gevoelens van waardèering, welke de directie jegens den persoon en iet werk van den heer Kop koesteren. lien volledig overzicht van zijn prestaties wil en kan spr. hier niet geven, doch hij onderscheidt zjjn werkkring in twee be langrijke perioden: zijn arbeid als uitvoer der van het buitenwerk en die als chef van het fabriekspersoneel. In eerstgenoemde hoedanigheid heeft de heer Kop tal van grapte werken, welke spr. met name noemde, tot groote tevredenheid van zijn superieuren uitgevoerd en ook in.de tweede kwaliteit hebben wij aldus spr. van uw grooten ijver, uw practischen zin, en uw buitengewone toewijding mogen profi teered Dat de verbetering in de na-oorlogsche malaise-periode zoo' spoedig intrad, is voor oen groot deel aan uw onvermoeid werken te danken. Bij den aanbouw van een nieuwe huizenfabriek hebben wij van uw adviezen gaarne gebruik gemaakt. Spr. dankte hem voor dit alles en sprak oen wensch uit. dal de fiecr Kop nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf za! mogen blijven schenken. Behalve een bloemstuk voor zijn vrouw hood spr. den heer Kop een enveloppe mpl inhoud, benevens als herinnering aan dezen Qag een horloge met inscriptie aan. Daarna voerde de heer P. A. Wernink Sr. het woord, die zeide, dat het wel eens voor- homt, dat men zich achteraf een bepaald be sluit betreurt. Mijn besluit, aldus spr., om u van de buitenwerken terug tot de fabriek to roepen, heeft mij geen oogenblik be rouwd en van harte hoop ik. dat gij hier nog tal van jaren getuige zult mogen zijn van ]den voortdurenden bloei onzer bedrijven. Namens het kantoorpersoneel sprak de procuratie-houder, de heer J. P. de Groot woorden van waardeering tot den jubilaris, 1 wien hij dankte voor de prettige samen werking door het gansche personeel van hem in den afgeloopen kwarteeuw onder bonden. Namens het geheele personeel bood spr oen heer Kop een ameublement, een album bevattende de namen der deelnemers aan j"lct geschenk en een bloemstuk aan. De fabrieksbaas van der Berg voegde I '«eraan met eenige woorden van geluk wensch nog een bloemstuk van het teel: hisck personeel toe. De heer Kop dankte in welgekozen bp •oorOingen voor de waardeerende woorden 11 geschenken en deed bij voortduring een eroeP op aller samenwerking. DE HUYGENS-HERDENKING. Aan het openingsoord van prof. dr. L. van J'.allie in de bijeenkomst ter herdenking van Huygens 300sten geboortedag zij nog ont leend, dat hij de begroeting van prof. Emile Picard besloot met de mededeeling, dat d- Senaat besloten had hem, ter herinTiering aan de:zen dag aan te bieden een repro ductie van Christiaan Huygens' portret, waarvan het origineel in marmer to Parijs in 1679 is vervaardigd door den Franschen beeld.houwer Jacques Clérion (16401714). Het portret stelt Huygens voor op 50-jarigen leeftijd. Tr-n onrechte werd door ons Zaterdag avond gemeld, dat de minister van onderwijs de plechtigheid bijwoonde; Z. E. was op het laatste oogenblik verhinderd. Tot besluit van de herdenking van den SOOsten geboortedag van Christiaan Huygens alhier is gisteren een bezoek gebracht aan ..Ilofwyck" te Voorburg, waar Huygens na zijn terugkeer uit Parijs heeft gewoond. Slechts een zeer klein gezelschap was uit Leiden naar Voorburü gekomen, o.w. Prof. j de Sitter, prof. Van der Hoeven en dr. Crom- melin. Verder merkten we op prof. Picard uit Parijs en prof. Zeeman. De voorzitter van de Vereeniging „Hofwijck", dr. Van Gel- der, verwelkomde de aanwezigen met een korte toespraak. Weliswaar was het een klein doch een uitgelezen gezelschaD dat hierheen gekomen was. Hij deelde verder tal i van bijzonderheden mede aangaande het ge bouw Hofwijck, alsmede van de zich daarin bevindende verzameling, op de familie Huy- gens betrekking hebbende. Vervolgens warden het gebouw en de 1 verzameling bezichtigd, waarna thee werd aangeboden. j De tentoonstelling van instromen ten, les- sen, handschriften, boeken en prenten, a'f- p kom.9lig. van of betrekking hebbende op Christiaan Huygens, ingericht in de Leidsche Sterrenwacht, zal nog kosteloos toegankelijk zijn Dinsdag en Woendag a.s. des voormid- dags van 10^2 en van 25 uur en Don- I derdag van 10-12 voorin. EEN HUISVLIJT- TENTOONSTELLING VAN „EENSGEZINDHEID." Een luidruchtige schare jongens en meis jes, in spanning wachtende op hel moment dat de deuren ook voor hen zouden worden geopend, wees ons Zaterdagmiddag de school in de Oosterpiraat, waar in hel gymnastiek lokaal door de buurtvereenigins „Eensge zindheid" een ééndaagsche huisvlijt-tentoon- stelling was georganiseerd voor haar ledenI De jury. bestaande uit eenige onderwijze ressen en een teekenleeraar, was nog druk en met zorg bezig het door jongeren, zoowel als ouderen ingezonden werk critisoh te be- oordeelen, en onderwijl hebben wij zoo hier en daar eens rondgeneusd Het aantal inzendingen was betrekkelijk klein, doch over het algemeen van "goede, soms zelfs uitstekende kwaliteit vooral waar het de inzendingen der jongens betrof. Hoe keurig in haar algemeenheid was die teekening van ons door den brand verwoeste stad huis, hoe voortreffelijk nagebootst die ge heel van teekenpapier vervaardigde stoom bootAchter in de ruime zaal trok een groote vogelkooi de aandacht, terwijl wij er voorts nog zagen tal van teekeningen. cenig keurig houtsnijwerk, een paar fraaie etsen, en tenslotte een tafel vol door meisjes ver vaardigde handwerkjes, als kussens, kleed je. thecwarmers, enz. die eveneens een be schouwing waard bleken te zijn Al-met-al een tentoonstelling in zakformaat, die meer uitmuntte door kwaliteit dan door kwanti teit en ons ten overvloede' nog eens een goeden indruk heeft gegeven van het op voedkundige werk dat door deze buurtver eniging onder de wakkere leiding van man nen als de heeren v. d. Broek en Simons wordt verricht! De jury kende de volgende prijzen toe- Rietje Meijer, 10 jaar, le prijs, kussen; Tiet van den Broek, 9 jaar. 2e prijs hand werken; Marietje. Eikerbout. 10 jaar. Eervolle vermelding, handwerken; Gnda Sierag. 12 jaar. 2e prijs, handwerken; Stien Sjardijn. 15 jaar. 3e prijs, hardwerken; Annie Pie- lanen, 6 jaar. Eervolle vermelding, Haak- en Breiwerk; D. A. Sierag. 15 jaar.' le prijs, Teekenwerk en Bouwplaten (8 stuks); D. Fla.man, 12 jaar, 2e prijs. Teekenwerk (7 stuks); Jan Ghaudron, 11 jaar, 3e prijs, Teekenwerk (6 stuks) J. Eikerbout, 12 jaar, le prijs, Figuurzaagwerk. Volwassenen: D. Eikerbout. le prijs, Hout- zaagwerk; G. Mieremet, 2e nrijs. Etsen (6 stuks); Mej. Sjardijn, Eervolle vermelding, handwerken. BAZAR „VOLKSGEBOUW". Een welverzorgde bazar werd Zaterdag middag door den heer Kooistra, voorzitter der Bazarcommissie namens het Bestuur van het Volksgebouw aan de Heerengracht geopend. Deze Bazar wordt gehouden, ten einde de kasmiddelen van het Volksgebouw op peil te houden. In de verschillende „standsis een keur van smakelijke artike len ondergebracht, geschonken door partij- genooten, geestverwanten, fabrikanten, grossiers en winkeliers. Een en ander ziet er fleurig uit en de Bazar wordt tevens met recht „Vermakelijkheidsbazar" genoemd: het geheel draagt in menig opzicht het ca chet van een kermis; er zijn gezellige ten ten met bloemen versierd, er is een goud- visschenkom, waarin naar mooie prijzen gehengeld kan worden, men kan er in een grabbelton graaien en met ringen gooien, de Amerikaansehe hoepla, het hoofd van Jut en het Rad van Avontuur, evenals de tombola; dat alles ontbreekt hier niet. Huis houdelijke artikelen, delicatessen, eetwaren, schilderijen, handwerken en luxe voorwer pen, teveel om op te noemen is aanwezig. Er kan genoten worden van muziek en een gratis kop van Nelle's thee of koffie: een bezoek kunnen wij ten slotte alleszins aan bevelen. Eiken dag is daartoe gelegenheid tot en met Zondagavond 21 d. 12 uur. BINNENLAND. De verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. (Binnenland, 3de Blad). Dr. Ritter doet een nieuwen aanval op de regeering. (Binnenland, 3de Blad). Bij Overschie is een auto te water gereden; twee personen zijn verdronken. (Gemengd, 2de Blad). Overzicht der bosch- en heidebranden in het afgeloopen jaar. (Gemengd, 2de Blad). Opnieuw beperking van den Narcissen- invoer in de Vereenïgde Staten. (Land- en Tuinbouw, 3de Blad). Gaat Mengelberg ons land verlaten? (Kunst. 1ste Blad). ONDERWIJZERS CABARETAVOND. Door een commissie uil de afdeeling Lei den van den „Bond van Ned. Onderwijzers" wordt wederom een cabaretavond voorbereid waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor het herstellingsoord voor onderwijzers le Lunteren. De Haagsche onderwijzers-tooneelvereeni- ging „D. T. S." heeft welwillend en geheel belangloos medewerking toegezegd. Zaterdag 27 April a.s. zal de avond worden gegeven in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. Een bal zal den avond besluiten. Voor niet-onderwijzers zal gelegenheid bestaan voor introductie. LEIDSCHE MIDDENSTANDS-CENTRALE. Verschenen is het eerste Jaarverslag van de Leidsche Middenstands-Centrale, waaraan I wij het volgende ontleenen: De Centrale, gevormd door de drie plaat- I seljjke Middenstands-Vereenigingen, lieefi j haar eerste levensjaar achter den rug. De heer C. Korteweg, die wel net het grootste aandeel in de totstandkoming der L. M. C. had, wordt als eerste voorzitter herdacht. Tjjdeljjk werd zij» functie waargenomen dooi* den heer Van der Steen, voorzitter der Chr. Middenstandsver., waarna de heer F. H. A. Mayer automatisch het voorzitterschap over- Het ledenaantal bedraagt 415. Het dage- lijksch bestuur wordt gevormd door de voor zitters der drie Mid'denstandsvereenigingen, de heeren Mayer, Bergers en Buurman, be- neven* de heeren Perquin, bestuurslid de: „Hanze" als penningmeester en Wislinga, be stuurslid Chr. Middenstandsvereen., als secr. Er werden 2 bestuurs- en acht ledenver gaderingen gehouden. De contributie bedraagt voor elke aangesloten vereeniging een gelijk bedrag, t.w. f.100,—. Op de statuten wem 17 December 1927 de Koninklijke goedkeu ring verkregen. Verschillende amies werden door de L.M.C. in dii jaar gevoerd, o.a. inzake de St. Nico- laasoptochten, seizoensuitverkoopen, Zondags- arbeid in bierbottelarijen, belasting op loo- zingen, toonkamer Lichtfabrieken etc. Van 25 Sept. tot 3 Oct. werd door de L. M. C. een winkelweek georganiseerd, die zeer ge slaagd mag heeten. Geklaagd wordt over dc schrikbarende toename van Bazars: de aan vragen brj den winkeleir om cadeaux ztjn. zoo talrijk geworden, dat het ondoenlijk is hieraan langer te voldoen. Tegen het schenken van gratis artikelen werd actie gevoerd. Met den wensch dat de L. M. C. in het nieuwe vereenigingsjaar werkzaam moge zijn tot heil van den geheelen Middenstand, ein digt de secretaris, de heer K. Wielinga Ezn. zijn uitvoerig verslag. Ten slo&e nog de vermelding dat het be stuur van de Leidsche Middenstands-Centra le voor het jaar 1929 als volgt is samenge steld: H Buurman, Nieuwstr. 4951, voor zitter: G. J. van Deene, Breestraat 12, secre taris; F. H. A. Maijer, Haarlemmerstraat 112, penningmeester. ENSEMBLE TAC. SLUYTERS. Voor een ma lig bezette schouwburg Zaterdagmiddag voor de jeugd nog eens op gevoerd Brunelt'9 welbekende „De Kleine Lord" met Tilly van Vliet in den titelrol. Vroeger was deze rol als het ware spring plank voor het hoogere. nu is dat uit, voor goed. Het stuk iö nu wel wat verouderd, zelfs voor de jeugd! 's Avonds was de schouwburg andermaal malig bezet. Opgevoerd werd toen het be kende blijspel „De big van 't 168e". een van i die kluchten uit het militaire leven, dl? I niets anders zijn als een aaneenschakeling van doorgaans goedkoope geestigheden, maar die door de snelheid waarmede ze elkaar opvolgen het publiek van de eene lachbui in de andere doen vallen. Als amu sementsstuk deed de „Big" het nog even goed als 'n twintig jaar geleden, toen Nap de la Mar er zijn. triomfen in vierde. Jaeq. Sluylers Jr. als Bourrache. de kor poraal Ad. Verzijl als de „big" hébben on getwijfeld hel meeste lot hel succes bijge dragen. De verdere bezetting was vrij poover; zoo was zelfs een ondergeschikt recrulen- rolletje in handen van een dame, wat ge zien de plaats van handeling te meer vreemd aandeed. Maar het publiek was goedlachs en amu seerde zich gehoord den daverenden bijval, kostelijk En dat is per saldo toch de hoofd zaak. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. In verband met het congres, dat door het Instituut op Zaterdag 27 en Zondag 28 April a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, kwam de plaatselijke afdeeling in ledenver gadering bijeen. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen besloten, dat de afdeeling Leiden zich verzetten zal tegen het voorstel van het centraal bestuur om de contributie te verhobgen. Tot afgevaardig den werden gekozen dc heeren B. Liese, Jan Elkerbout en Jac. Tjalsma. Over hel te houden zomerfeest werden voorloopige besprekingen gevoerd. De voorzitter deed mededeeling, dat een aantal leden van de Leidsche afdeeling van hel Instituut een natuur-hislorischè club „De Natuurvrienden" hebben gevormd In .het komende seizoen zullen zij allerlei excursies organisecren. ten einde de leden op allerlei moois en belangwekkends builen attent te maken en zoo meer liefde voor de natuur aan le kweeken. BUITENLAND. De economische conferentie te Parijs. (Buitenland, 1ste Blad). j De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie is heden geopend. (Buitenland en Tel., lste Blad). De Poolsche crisis is opgelost. (Buitenland, I lste Blad). Dc Mexicaansche opstand verloopt. (Bui tenland en Tel., lste Blad). Manifestaties voor Primo de Rivera in Spanje. (Buitenland, lste Blad). WAT MOET ER MET HET STADHUIS TE LEIDEN GEBEUREN TENTOONSTELLING „LEIDSCHE VOLKSHUIS". In het Leidsche Volkshuis is uitgestald speelgoed, gemaakt door kinderen die ge abonneerd zijn op het kindertijdschrift ..Zonneschijn". Kinderen uit alle slreken van Nederland, uit Oost-Indië, uit West- Indië, uit Zuid Afrika en uil Amerika hiel pen mede aan het opbouwen van kabouter dorp en eskimoland. Vooral het eskimoland met sneeuwhutten kajaks, sleden met hon' den bespannen en rendieren, om van d. eskimobevolking zelf nog niet te spreken rrekl de aandacht van de vele jeugdige be zoekers en van ieder die in eigengemaakt kinderspeelgoed belan* stelt Hedenavond en Woensdagmiddag zal het speelgoed nog in het Leidsche Volkshuis te zien zijn. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Wijziging: A Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek (Filiaal). Stationsweg 49, Leiden. Uittredend Beheerder van het Filiaal G. J. Straks, te Leiden, Maarsmanssleeg 13 Opheffing Fili aal Maarsmanssleeg 13. Leiden. CABARETAVOND O.-O.-VER. „D. V. V." Zaterdagavond hield bovenstaande ver- eenigin? een Cabaretavond in „den Burcht". Dat deze avond, den traditie getrouw weer voor elk wat wils" beloofde, bewees wel de groote opkomst van jong en oud. Er wer den enkele kleine tooneelstukjes en voor drachten gegeven, welke goed in den smaak vielen. De D. V. V. huiskapel onder leiding van den heer A. van Thiel was behoorlijk op dreef, zoodat de stemming in de zaal niets te wenschen overliet. De voorzitter 9loot dezen gezelligen avond met nog een extra woord van dank aan het strijkje voor het harde werken. Een pleidooi voor een nieuw Stadhuis. De „Rollandsche Revue" van heden be val het volgende: Wanneer men in het buitenland contact krijgt met intellectueele middens, dan wordt zoodra het bekend wordt dat men Hol lander is de moderne architectuur het onderwerp van het gesprek. Het prestige van de Nederlandsche bouwkunst is buitenge woon groot. Het aantal studies in tijdschrif ten en monografiën in boekvorm met dit rijk gevarieerd onderwerp in verband staande, is ontelbaar en ze zijn er in alle talen. Ik persoonlijk ken meer dan één Franschman, meer dan één Belg. die als ter bedevaart, naar Hilversum opgetrokken is, om het Werk vaD Dudok, dat hem in repro ductie bekend was, met eigen oogen te zien en le1 bewonderen. Berlage en De Bazel, De Clercq en Kra mers. Dudok. Wils, Oud. Bijvoet-en-Duinker, Staal. Wijdeveld, Buij9 e. a., hebben een internationale vermaardheid. En vrijwel al gemeen wordt de Nederlandsche architec tuur als een der krachtigste, vruchtbaarste, levendste elementen in het geestelijk leven van deze wereld erkend. Bovendien is het, van Nederlandsch standpunt gezien, het edelste en het origi neelste wal wij le geven hebben. Onze litte ratuur. die zacht en kalm uitdooft, levert wat onvertaalbare lyriek op; onze schilder kunst, ondanks enkele talenten brengt geen eigen noot, met iets sterk persoonlijks, noch iets sterk nationaals; onze muziek bepaalt zich tot heel weinig verborgen experimen ten. Wij doen niet mede of zóó beschei den! aan den bouw van een filmkunst; wij doen welbeschouwd nergens aan mee. Maar wij hebben onze Architectuur. En wij hebben onze Architecten. Waar ziet men, of zag men voordien, ooit zulk een keurkorps van talenten, eindeloos geschakeerd en toch door leidende beginse len en idealen saamgebonden bijeen? Variatie en homogeniteit; sterke persoon lijkheid en niettemin besef van een socialen opbouw; zoekersdrift, originaliteit en toch een sterk verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van den samenhang van het gees telijk en maatschappelijk leven.. Deze opgeloste dualiteit is een der merkwaardig ste verschijnselen onzer dagen en maakt dat onze bouwkunst in het midden der Eurn- peesche stroomingen een voorbeeld en een rustpunt is. Wat de vreemdelingen altijd zeer ver-

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1