70!te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Aprfl 1929 Tweede Blad No. 21189 BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. VOORHEEN OUD EN NIEUW LEIDEN - GEZICHT OP DE ACADEMIE THANS Links: WIESBADEN is de eerste grootestad die het ingröpende besluit dorst te ne men ,de tram» af ta schaffen en die te vervangen door gemeentelijke autobussen, waar toe zij een groot aantal nieuwe bussen in dienst heeft genomen. De standplaats bjj het station te Wiesbaden. RADIO-DISTRIBUTIE IN HET ZUIDEN. Geen VJLRJL-programma's. Hst Tweede Kamerlid de heer Kleerekoper beeft aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de minister van Waterstaat een doorzendvergtmaing heeft verleend aan een radio-distributeur te Venlo, onder voor waarde, dat, voor zoover mogelijk, steeds onverkort twee Nederlandsche programma's moeten worden doorgezonden? Ls het juist, dat echter het gemeentebestuur van Venlo aan een vergunning tot het aan brengen van draden boven den openbaren weg de voorwaarde heeft verbonden, dat de ver gunninghouder het gesproken woord van de 'V.A.R.A. niet raag doorgeven, zoodat de distributeur slechts aan die voorwaarde van het gemeentebestuur kan voldoen, door in strijd te komen met hetgeen de Regeering heeft voorbehouden? Zoo ja, is dan de minister voornemens, te bevorderen, dat het besluit van het gemeen tebestuur, voornoemd^ vernietigd worde, als fitrijdig met het algemeen belang? Zoo neen, laat de minister dat dan na tot de algemeene maatregel van bestuur op grond der nieuwe wetsbepalingen zal zijn tot stand gekomen, waarin de Regeering, blijkens des ministers ver strekkende verklaring in de Tweede Kamer op 6Maartj.l., haar tot dus verre ingenomen standpunt onverzwakt zal handhaven, omdat daarna besluiten, als dat van het Veolosche gemeentebestuur kunuen worden vernietigd, als strijdig met de wet? RADIO-CONFERENTIE TE PRAAG. De golflengte voor Nederland vastgesteld. De berichtgever te Praag van bet „Hbl." meldt De belangrijkste resultaten van de Ra- dioconferentie zijn thans bekend gewor den, daar de commissie voor de verdeeling der golflengten met haar eigen rapport Is gereed gekomen. Het belangencompro- mis. waartoe de commissie na vele moei lijkheden tenslotte is geraakt, ziet er in hoofdzaak als volgt uit: Voor broadcasting is de band 1550 tot 1875 uitsluitend voor omroep behouden, evenals de band 1340 tot 1550, die broad casting en luchtvaart gemeenschappelijk hebben. Er zal getracht worden de lucht vaart zooveel mogelijk terug te dringeD naar haar eigen epeciaien baaid van 1200 &>t 1340. Geheel nieuw is de onderbrenging een aantal stations op den band 1050 tot 1200 onder voorwaarde, dat zij niet zullen storen. Op onze vraag aan het hoofd der Ne derlandsche delegatie, den heer De Vos, hoe hij deze regeling beoordeelde, ver klaarde deze dat het algemeene resultaat er een van concessies was. Bevredigend is het absoluut niet. Het heeft echter het voord cel, dat de practische uitvoering er van onmiddellijk mogelijk is. Wat er uit groeien zal, valt af te wachten. Bij een kwestie als die, welke te Praag behandeld is en waarbij het er om te doen was uit een iiterflesch drie liter te schenken, was wel geen andere oplossing mogelijk. Het zoogenaamde plan van Praag betref fende de verdeeling der golflengten, waar bij het rapport aansluit, welk plan op 30 Juni a.s. van kracht wordt, bepaalt de golflengten voor Nederland oj 1875 (vroe ger 1852) meter voor do lange en op 299 (vroeger 336) meter voor de korte golf met frequenties van resp. 160 en 1004 kilohertz. Onze naaste buur op den golfband, tot dusver Parijs, wordt Finland met 1800 me ter en slechts 7 kilohertz meer. Op de kortegolf ligt Nederland tusschen Enge land met 301 en Estland met 295 meter. Het voorstel van Nederland betreffende internationale bepalingen voor het verlee- nen van concessies aan amateur-zenders is vrijwel onveranderd aangenomen. DE TABAKSWET. Grieven tegen de hnidige toepassing. Door den heer Staalman zijn tot den mi nister van Financiën de volgende schrifte lijke vragen gericht: Heeft de minister kennis genomen van de verslagen van zittingen der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, kort gele. den gehouden, waarin een aantal overtre dingen der Tabakswet, waarvan verschil lende reeds begaan in 1925 en 1926, be recht werden en waarbij overtreders van soms zeer onbelangrijke vergrijpen boeten opgelegd moesten worden van minimaal f. 100 voor iedere overtreding, waarbij de rechtbank bepaalde, dat elke geldboete vervangen zou worden door één dag hech tenis 1 Meent de Minister niet, dat deze straf vervolgingen ten duidelijkste hebben aan getoond lo. dat, voor het geval niet het systeem dezer belastingheffing op tabak geheel gewijzigd wordt, toch de strafbepa lingen dezer wet dringend herziening eischen2o. dat de toepassing dezer wet van de zijde der ambtenaren, met het toe zicht op de naleving er van belast, veel soepeler behoort te geschieden dan thans blijkbaar het geval is; 3e. dat de berech ting dezer overtreding snelle* moet plaats vinden UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het opgerichte kiescomité Kampschöer in de kieskringen LeidenDordrechtGronin genFriesland bestaat uit de volgende per sonen: D. Tli. v. Dijk, voorz., Naaldwijk; C. P. Grimbergen, secr., Poeldijk; G A. v. Oor schot, penningm., Maasland; Jac. Meyer, vice-voorz., Katwijk a. d. Rijn; W. v. d. Werf, tweede secr., Sneek; H. Langeveld, Noordwijkcrhout; Y. N. Post, Schiedam; S. Tj. Westendorp, Heidenschap bij Workum; G. J. Ruigrok, iïillegom en A. G. v. Zwiélen, Vlaardingen. o NATIONALE VROUWENRAAD. Gisteren werd de vergadering van den National en Vrouwenraad te Haarlem voort gezet onder voorzitterschap van mevr. Door man— K ïelstra. Aangenomen werd een voorstel van den Plaatselijken Raad te Rotterdam om er bjj de bevoegde macht op aan te dringen, dat bij het onderwijs bijzondere zorg aan de uiterlijke welsprekendheid worde gewijd. Goedgekeurd werd ook een voorstel van het Int. Comité voor Vrede en Arbitrage, ge amendeerd door Rotterdam, om bij de bevoeg de overheden te verzoeken bij het geschie denis-onderwijs geschiedenis-boekje3 in ge bruik te doen nemen, die minder uitgebreid geven de „Histoire bataille" en aan de be schavingsgeschiedenis der volken een groo- tere plaats inruimen. Verder zijn er eenige rapporten uitge bracht en is besloten, de volgende vergade ring in Twente (waarschijnlijk Hengelo) te houden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan A. A. teT La-g, op zijn verzoek, met mgang van 23 April 1929 eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Zaandam zijn benoemd tot Dotaiis binnen het ar rondissement Leeuwarden, ter standplaats Warga, gemeente Idaarderadeel J. Holwer- da, candidaat-notaris te 's-Gravenhage Alkmaar, ter standplaats: a. Oosterblok ker, gemeente Blokker, G. Leeuw, candi daat-notaris, wonende te Hilversum; b. de gemeente Andijk, K. Zeevat, candidaat- notaris, wonende te Bussum. Een ontwerp is ingediend tot goedkeu rTng van de overeenkomst met bijbehoo rend protocol met betrekking tot den uit voer van huiden, alsmede van de oveiv een komst met bijbehoorend protocol met betrekking tot den uitvoer van beenderen van H JuU 1928. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Hengelo (Overijssel) J. C. Drijfhout, thans inspecteur van poli tie te Bergen op Zoom. Gisteren heeft een telefonisch gesprek plaats gehad tusschen Bandoeng en Parijs. Gesproken is er door Schout-bij-nacht Stotz, den heer Pasquier, do gouverneur-generaai De Graaff en jhr. Loudon (onzen gezant te Parijs). Het onderhoud duurde zes minuten en was duidelijk te verstaan. Het was gisteren gelgk al gemeld, zestig jaren geleden, dat het eerste nummer van het dagblad „Het Vaderland" verscheen. Hoewel er geen officieele feestviering was, heeft de directie van het blad van vele zijden blijken van belangstelling ontvangen. Zoo ?ond de Vereen. „De Haagsche Dagblad pers" een mand bloemen, het persbureau Aneta een seringenhulde, de drukkerij „Luc- tor et Emergo" een bloemstuk, tenvjjl tele grafische gelukwenschen binnen kwamen van den Nederl. Journalisten Kring, van vele collega's e.a. Ook uit den kring van lezers werden ge lukwenschen ontvangen; velen kwamen do directie een bezoek brengen. DE NEDERL. SCHOUWBURG TE ANTWERPEN. Aan de „N.R.Ct." wordt gemeld: De Antwerpsche gemeenteraad heeft tot opvolger van wijlen dr. de Gruyter als direc teur van den Antwerpschen schouwburg be noemd Willem Benoy, met 36 stemmen tegen 6 en 2 onthoudingen. De 6 stemmen gingen naar Arthur van Tbillo. Huysmans had ver daging gevraagd op grond van het feit, dat geen der candidaten zich door uitzonderlijke beteekenis opdrong en rijper beraad geboden was. De gevallen beslissing zal vermoedelijk in 't Vlaam3che land opzien baren. NAAML. VENN. DE GROOTE SCHOUWBURG. Naar wij vernemen werd gisteren voor potaris Jan B. van de Berg te Amsterdam de akte verleden van de nieuw-opgerichte N.V. De Groote Schouwburg te Amsterdam. Doel der vennootschap is: het doen bou wen of op andere wijze verkrijgen en hel exploiteeren van een of meer schouwburgen te Amsterdam en het deelnemen in soort gelijke of aanverwante ondernemingen, al les m den meest ruimen zin. Tot directeur der N.V. werd benoemd de heer G H. Koopman, oud-directeur der Ne derlandsche Opera, NIEUWE UITGAVEN. Schuttevaer. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan is een feestnummer verschenen van „Schut tevaer", het weekblad voor binnen- en Rijn- scheepvaart. Het bevat tal van huldigings- arnkelen, benevens de portretten van een groot aantal personen, die in de*> loop der jaren hebben medegewerkt om het blad te brengen op het tegenwoordige goede peil. Bij de N.V. drukkerij J. R. Vrolijk, te Amsterdam is verschenen: „Grepen uit de geschiedenis van Her vormd Amsterdam", door dr. F. J. Los, (hervormd predikant). Prijs gebonden f. 2.50., franco per post f. 2.70. W. J. Thieme en Cie, Zutphen: „Hoofdstukken uit de geschiedenis der Joden in Nederland", door Jac. Zwarts, met een inleiding van prof. dr. H. Brug- mans. WEEKBLADEN. Het huwelijk met kolonel Barker wordt nu van den anderen kant, door de vrouw van de „man-vrouw" 'bezien, in „Het Leven". Verder in dit weekblad een arti kel over „De Mimiek van de film" met sprekende foto's. „De Groene Amsterdammer" biedt dit maal veel foto's van Maxim Gorki's „Nacht asyl". Th. k. Th. van der Hoop schrijft over een „Luchtlijn naar Indië" en Braa- kensiek schenkt een aardige plaat „Dr. Ritter daagt de regeering uit." In „De Haagsche Post" weer natuurlijk de geijkte rubrieken, verder een onderhoud met dr. Van AnTooy, over 't jubileerende Residentieorkest. Wij lezen in „de Vrijdagavond" over „Genezing zonder arts" en over de familie van Isaac Heymann: „De Geneser." DOORVOER VAN VEE DOOR DUITSCHLAND Er kunnen weer aanvragen worden gedaan. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent, ir. A. H. Joustra te Berlijn, kunnen thans weder aanvragen om ver gunning tot doorvoer door Duit9chland van vee uit Nederland, bestemd voor andere landen, gericht worden tot het Pruisische ministerie van Landbouw. Over elke aanvraag za! afzonderlijk wor den beslist. Indien de vergunning wordt verleend, zijn daaraan dezelfde voorwaarden verbonden als voorheen waieii gesteld,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5