70sle Jaargang ZATERDAG 13 APRIL 1929 No. 21189 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. wijlen prof. v. d. vlugt herdacht. een gouden jubileum de studie van prinses tuliana. plechtige uitreiking zilveren medaille. n. v. broodfabriek „de zeeuw". handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor riïnland te leiden. vrijzinnig christelijke federatie. maatschappit der nederl. letterkunde. de bioscopen. 9 Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN: 30 Cts per regel Toor adeertentiên uil LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere alvertentiên 35 Cts per regel Kleine \dvertenti5n uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van Tirieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. /0 IS „0 18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. H. Bosman om vergunning tot het op richten van een bewaarplaats voor benzine in het perceel Dolhuissteeg No. 8. kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. No. 3112; b. J. Mechelse om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Lage Rijndijk No. 74. kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie K. No. 3964 en 3965. c. de lirma Heydoman en van Ulden om vergunning tot het oprichten van een koek en banketbakkerij in het perceel Oude Vest No. 179. kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. No 3456; d. de firma B. Th. Smit om verugnning tot het oprichten van een instrumentenfabriek in het perceel Hooge Rijndijk No. 42, kada straal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3702. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn: alsmede dat op Zaterdag, den 27en April e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge1- meentewerken), gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in ie brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tol beroep gerechtigd zijn zij, die niet overenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijnor loden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. 2004 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 13 April 1929. In het pas verschenen Maart-nummer van „Le monde Nouveau" wijden èn de redactie èn prof. R. Erich van Helsingfors waardeerende woorden aan de nagedachte nis van prof. W. van der Vlugt, wiens levensbeeld in enkele bladzijden wordt ge schetst. De redactie huldigt den overledene rechts geleerde voornamelijk als voortrekker voor de rechten der kleine naties; professor Erich herdenkt nog meer in het bijzonder wat van der Vlugt voor Finland geweest is. Naar wij vernemen zal H, K. II. Prinses Juliana aanstaanden Dinsdag de colleges aan de Universiteit hervatten. Hedenmorgen om 11 uur werd op de binnenplaats van de Doelenkazerne de zil veren medaille voor 2L-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onder officier P. de Viet van het zesde regiment veld-artillerie. Het was een indrukwekkende plechtig heid: de majoor-hoofdinstructeur Haitsma Muiier spelde den jubilaris het ordeteeken op de borst en hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij den jubilaris een voorbeeld noemde van plichtsbetrachting en trouw en hem als een zeldzaam voorbeeld den manschappen voor oogen stelde. Hierna werd onderofficier de Viet gelukgewenscht door den bevel voerenden officier Drijfhout van het Hooft, de verschillende batterij commandanten en familieleden. Het nieuw opgerichte onderofficieren muziekkorps VI R.V.A. speelde de Lentezang" van Kessels. Ten slotte defileerden de manschappen voor den nieuw geridderde, omgeven door de hoofdofficieren, onder de tonen van een i frisch gespeelde marsch door het nieuwe fanfarecorps. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. DE HEER L. JONGELEEN. Heden herdacht onze stadgenoot Leen- dert Jongeleen, den dag, waarop hij een halve eeuw geleden in dienst trad van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leider dorp. De jubilaris werd met zijn gezin per auto van huis gehaald en aan den ingang der fabriek verwelkomd door het personeel, dat hem en de zijnen naar een keurig ver sierden hoek van de fabriek leidde. Hier werd het eerst het woord gevoerd door den heer ir. A. G. Bosman namens de directie en het college van commissaris sen, die erop wees, dat de jubilaris zich een waardig opvolger heeft betoond van zijn vader, met liefde voor zijn werk, waar door de verstandhouding tot zijn superieuren steeds van den meest aangenamen aard is geweest. Hoewel hij den wensch te kennen had gegeven met pensioen te willen gaan, hoopte spr., dat hij op dit besluit zou mo gen terugkomen en nog ecnige jaren z n werk zou blijven vervullen. Tenslotte bood spr. hem een geldsbedrag onder couvert aari. Nadat ook de directeur der N.V., de heer W. Hoos den jubilaris had gelukge wenscht, spelde de burgemeester van Lei derdorp, de heer K. Brug hem de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Ornaje-Nassau op de borst; De heer J. W. Henny, bestuurslid van het departement Leiden van dé Maatschsp- pij van Nijverheid en Handel, overhandig de hem met enkele woorden van geluk- wensch het getuigschrift wegens 50-jarigen trouwen dienst dier maatschappij. Achtereenvolgens werd daarna nog het woord gevoerd door. den bedrijfsleider, den heer J. D. Schepers; den bureauchef, den heer L. A. J. W. van Ham, die hem na mens het kantoorpersoneel een theekast aanbood; den heer W. van Waardhuizen, die' hem nit naam van zijn collega-bazen een gemakkelijke stoel overhandigde; den heer J. Noppen, die hem namens het fa- briekspersoneel een bloemstuk offreerde en tenslotte door den heer C. van Assen, die hem namens de ploeg, waarvan de jubilaris baas is, een rieten serre ameublement aan bood. De heer Jongeleen dankte alle sprekers voor hun waardeerende woorden en de prachtige geschenken, waarna ververschin- gen werden aangeboden. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering der N.V. Broodfabriek „De Zeeuw" alhier, werd na goedkeuring der balans en winst- en verliesrekening het dividend over 1928 vastgesteld op 7 pCL (v. j. 6 pGl.) Tot commissaris werd herbenoemd de heer J. de Rooy alhier. Wijziainq: A- ^jan Damvan der Wijk Donkersteeg it .5.- Leiden. Handel in Manufacturen. Het filiaal te Haarlem. Groote Houtstraat 12, is hoofdzetel gewordpn. waardoor de zaak tt Lejden, Donkprsteeg 1315 filiaal is gewor :n Vestiging Filiaal: Kalverstraat 119, Am sterdam. In de plaats van Mr. J. Best, die voor zn functie van secretaris in het mode- ramen der Vrijzinnig Christelijke Federatie le Leiden, wegens vertrek naar Almelo heeft moeten bedanken is voor de vervul ling van deze vacature aangezocht, de heer J. Broeze. Dp heer Broeze heeft zich bereid verklaard de functie, waar te ne men. Overeenkomstig art 10 van het re glement der V C F zal de definitieve ver kiezing voor deze bestuursplaats moeten geschieden in de eerstvolgende vergadering van afgevaardigden. Art. 1 en 2 dezer Federatie van Vrijzin nigen. welke vorig jaar is opgericht en waarbij een achttiental Vrijzinnige kerk genootschappen en groepen zijn toegetreden, luiden: Er bestaat te Leiden een Federatie van Vrijzinnig-Protestanlsche Kerkgenootschap pen. Vereenigingen en Groepen, kortweg genoemd- De Vrijzinnig Christelijke Fede ratie. Deze Federatie stelt zich ten doel* De samenwerking le bevorderen tusschen de Kerkgenootschappen. Vereenigingen en Groepen, waaruit zij is samengesteld. Het moderamen wordt thans gevormd door Dr K. H. Boersema: .1. Broeze. le Secretaris (wnd.> Stadhouderslaan 35. Lei den; Prof Dr H. T. de Graaf; P. J C. Maars, Penningm.. Rpgentessdaan 67. Oegstgeest. H. de Nie, 2e Seer A. Riedel, Voorz.; W. Verkade; J. M. Vos, 2e voorz. Lering van mevrouw Annie van WapeningenSalomons. Gisteravond hield in de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde in het Nutsgebouw alhier me vrouw Annie van WageningenSalomons uit Utrecht een voordracht over: „Liederen van Isoude" van P. C. Boutens. Spr. vraagt er aandacht voor dat Vondel een der zeldzame dichter» i9 die de huwe lijksliefde heeft bezongen. „Geen liefde komt Gods liefde nader, noch is zoo groot". De meerderheid der letterkundige kunstenaars evenwel verheerlijkt een liefde, die buiten bet huwelijk om gaat en die zich niet he- kommert om de door moraal of maatschappij getrokken grenzen. De voorbeelden liggen in alle schakeeringen voor het grijpen. Naast Concourt's „Fille Eliza" en Dumas' „Dame aux Camelias", staan Tolstoi's „Anna Kare- nine". Goethe'» „Gretchen" en „Klarenen" of „Irene" uit Galsworthy's „Forsyte Saga". In onze eigene letterkunde denkt men on middellijk aan „Geertje" van De' Meester, maar heeft Robbers zjjn „Helene Servae9" niet even onmaatschappelijk geteekend? En is „Een vrouw als zij" van EÜ9. Zernicke, niet in dubbele beteekeni9 „uit het teven?" De letterkunde van de Middeleeuwen geeft eenzelfde beeld te zien. Duizenden nonnen hebben hun vroom leven in blanke zuiver heid zien voorbijgaan: niemand kent nog hun namen Doch de eens die de wereld koos en uit het klooster naar een zondig leven vluchtte dat is de veel bezongen Bea- trys. En niemand schijnt zich de vraag te stellen, tot welk een top van heiligheid deze had kunnen stijgen, indien zij met al haar gaven en al haar gc-nade eens trouw aan hare beloften wa9 gebleven. Zoo ook met de vrouwen der wereld: de namen der vele middeleeuw9che vrouwen, die haar man ten steun waren, noemt niemand meer, maar de Koningin die den goeden koning Marcus bedroog is geworden tot de incarnatie der liefde: Isolde. Is dit merkwaardig verschijnsel te ver klaren uit het blijkbaar reeds sinds Plato vaststaand anti-sociaal, in ieder geval on maatschappelijk karakter van de kunste naars? Is het een uitbteldem van eigen natuur of een verheerlijking van wat daar mede overeen9temd? Is het wellicht ridder lijkheid om haar te beschermen, die de wereld verguistl Of is het een artistiek wer ken met contrasten om uit het smadelijk bedrog van eiken dag, uit kleine minder waardigheid van een list tenslotte toch een zuivere en groote liefde te doen opstijgen? Hel boek van Bèdier, een kostbaar vreux- neuf van groote charme brengt een lezer onwillekeurig tot het pijnlijk besef hoe weinig de groote liefde past bij de vinding rijk uitgedachte sluipwegen der gelieven Maar in de liederen van Bouten» toont zich hel groote voorrecht van den dichter- Bou tens heefl zich met geen der details van de legende over Trislan en Isoude bezig ge houden en hij heeft de geschiedenis, van alle lijdelijkheid ontdaan en haar teruggebracht tot de eeuwige kern. Bij hem zijn geen trucs en geen verraders: hier is legende psychologisch verdiept en de eenige factor die de liefde van Tristan en Isoude in den weg 9taats. is de innerlijke zekerheid bij beiden, dat geluk niet iets is, dat genomen of gestolen kan worden, doch integendeel iets dal slechts geschonken wordt aan zuivere harten. Na deze uiteenzetting, waar met groote aandacht naar werd geluisterd las spr. een aantal liederen van Boutens voor. bij een enkel vers er op wijzende, hoe dicht de taal van Bouten's verzen aan Halewycn nabij komt en hoe natuurlijk dat ook is. omdat wanneer lyriek een zekerp intensiteit be reikt. de scheiding van de eeuwen wegvalt De voorzitter bracht aan het slot der ver gadering de spr hartelijk dank voor de wijze waarop zij haar onderwerp had behandeld en de aanwezigen geboeid. De directie van het Trianon-Theater heeft ook ditmaal de groote moeilijkheid om elke week iets goed9 te brengen, op gelukkige wijze opgelost. Vooral de tweede hooTdfilm „Madame de Pompadour" welke na de pauze draait, ver dient aller belangstelling. De geschiedenis van het onaanzienlijke Parijsche meisje, dat door toedoen van haar eerzuchtige moeder aan het Fransche hof geplaatst wordt en al spoedig voorbeschikt blijkt om in de historie van het Fransche volk zulk een groote rol te spelen als gevolg van haar machtigen invloed op den spilzieken Ko ning Lodewijk XV. mogen wij voldoende bekend veronderstellen dan dat wij daar over hier zouden behoeven uit te weiden. Het weelderige aan het hof, de voort durende intrigues in de hoogste kringen en niet in de laatste plaats het uitnemend spel van Madame Pompadour (Dorothy Gish) en Antonio Moreno (Louis XV) maken dit historische tafereel zij het dan ook met de noodige romantiek gekruid tot een lust voor de oogen van deh waren bioscoop- liefhebber. Op de planken bezorgt Pietro Sonore het publiek cenigo kostelijke oogenblikken door zijn virtuositeit te demonslreeren op een groot aantal muziekinstrumenten vanaf het ouderwetsche harmonium tot de xylophoon en de zingende zaak toe. De toeschouwers werden niet moe dezen goochelenden mu sicus toe te juichen 's Werelds grootste karakterspeler Lon Chaney als „De man zonder armen" zorgt j voor do pauze voor een flinke dosis sen- satie. Op onovertrefbare wijze beeldt hij 1 den armen mismaakte uit, die in zijn lief- j de teleurgesteld, voor niets meer terug- I deinst om zijn doel te hereiken. Maar het kwaad wreekt zich zelve en wanneer hij zijn medeminnaar door de paarden om het loven wil doen brengen is h het zelf, die onder de paardenhoeven ten slachtoffer van zijn misdaddigen opzet valt. Het Journaal en een geestig teekonfilmpje compleleeren het goede programma. et Casino-theater brengt nog eens de veel omstreden Polemkin-iilm, voorbeeld der Russische filmtechniek zonder veel ro mantiek. Wjj behoeven daarop niet meer terug te komen. Het voorprogramma beslaat uit het Nieuws, een reisje vam Hannover langs de Leinct naar Cassel, een klucht „De man die de klappen krijgt" en een komische sensationeele film ;>,De drie dieven", die laat zien hoe men in inbrekerskringen ook nog standen heeft en loont hoe het een gentleman-inbreker, een bankdirecteur a A intre'.re: enh oe het een los werkman als inbreker vergaat. Goed ge sp eela doet ook deze film het wel. Ci ty-theater heeft de film „De Wolga- Ecoiman" voor deze week nog gepro.ongeerd, aangezien het in de afgeioopen week veel bezoek heoft gehad en verscheiden moest teleurstellen wegens plaatsgebrek. Wie de film nog^ niet zag, ga dit deze week doen. Het brjprogramma bestaat uit interessante opnamen op visscherij-gebied en een dolle klucht getiteld „Vischcol'ege". j In het Luxor-t heater gaat als hoofdfilm Tolstoi's „Opstanding." Nie mand, die deze film gezien heeft, zal nog durven beweren, dat de cinematografie geen kunst kan schenken! Stil gaat men na afloop naar huis, met het prachtige beeld vaD die zwarte schare dwangarbei ders door de witte sneeuw, weg naar de kwikzilvermijnen in Siberië, als laatste indrukwekkende herinnering levend voor oogen Maslova schrijdt zegevierend door die groep verwilderden, hoogop en lachend om het geluk dat de liefc'e der zelfopoffe ring schenkt, haar schrikkelijk noodlot te gemoet. Zoo biedt deze prachtig menscheliikc film, waarin de bitter-wrange lijdenstra giek van Maslova getèekend is, naast de geestelijke opstanding van den vrouwenver leider Prins Dimitn, nog tal van onuit- wischbaTe momenten. Allereerst: Maslova, met haar diep sprekende, wonder vreemde fonkelende briljantenoogen starend vol stralende hoop in die van Dimitn tijdens dat zonnige voorspel, doordrenkt van de onschuld en bliiheid der jeugd, waarin slechts de feeks Tante Sophia rondwaart als de onheilspellende voorbode van het naderend levensonhcil. Dan: Maslova, haar doode kind wiegend, overmand door aan waanzin grenzende smart, of diezelfde vrouw na zeven snijdende ellendejaren als vergane, verdronken en verbitterde vrouw voor het gerecht. Of het erootsche oogeu- blik, waarin zij eindelijk pas in de ge vangenis den man. die haar bet oneeluk bracht, herkent: een schok, een slechts even heftig opflikkeren van dat eerste le ^ensgeluk getoond door korte, nerveus vreemde mondtrekkingen en smartelijk smachtend vingerenspel 7.ie: D^'ores del Rio is in deze film grootsch als nooit te voren; zij biedt een Christiaan Hnygens op zijn 300sten ge boortedag in de Leidsche Universiteit her dacht (de Blad.) Es Begrooting van Arbeid aangenomen door de Eerste Kamer. (Uit het Parlement, 3e Blad.) De radio-conferentie te Praag heeft de golflengte voor Nederland vastgesteld. (Binnenland, 2e B!ad.) Moordaanslag te Amsterdam; een vrouw ernstig gewond. (Gemengd, 2e Blad.) Tilden en Hnnter nomen deel aan de intern, tenniskampioenschappen te Noord- wijk. (Sport, le Blad.) De nota van graai Bernstorfl inzake ont wapening. (Buitenland, 1ste Blad.) Een nienw politie-schandaal in Engeland. (Buitenland, l9te Blad.) De heer J. Bruininkx won gisteren het vrije biljartkampioenschap van Leiden. Men zie het verslag elders in dit Blad, veelheid van tegendeelen in één: Kind vrouw, reine moeder, willoos gebroken mensch, beestige duivelin en tenslotte weer halve heilige Slechts hoofdgrepen uit Tolstoi's praoh- tig boek schenkt deze film. maar zij zijn hierin tot een kimstbouquet van ongemee- □e pracht tesaamgeweven en we zouden j kolommen kunnen wijden aan de beschij- l ving van al die meesterlijke détails. Rod j la Rocque is hier ook een kunstenaar: men j moet hem zien, eerst als de triompheerende J vrouwenmaniak, na de innerlijk-geestelijke revolutie zweeft rond hem het aureool van de waarachtige menschenliefde. Daartus- schendoor die baardige Rus: de wijsgeer, I symbool van Tolstoi's diep rcligieuse le- vensohilosophie. E°n film, zooals wij er waarliik slechts I zelden een zagen! Een avond, die het ge- moed verrijkt en waarvoor een ieder dank- I baar moet zün, hem te mogen meemaken. .Tamuipr sleehts, dat het dikwüls noe pri mitieve bioscooppubliek nog op de mppst ongemotiveerde oogenblikken lacht of 'a- waai maakt Dat maakt iemand opsrandig in anderen zin en moest verboden worden t GENOOT-CH a p „kennis is macht". Het Genootschap Kennis is Macht" zal zijn algemeene ledenvergadering houden op Donderdag 18 Anril as 's avond® 8 uur in het hotel Central". Behalve de iaarver- slagen van den secretaris en den direrteur en een finaneiepl ver«lng van den penning- moester. zidlen ook een aantal benoemin gen aan de orde komen en zal de contri butie voor het iaar 1929 moetpn worden vastgesteld, terwijl er ten sjntte een voorstel van het bestuur zal wordpn behandeld be treffende het organiseeren van lezingen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1