Wat de vrouw draagt. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 April 1929 Zesde Blad No. 21189 ....UW NAAM IS VROUW. VOOR DE HUISVROUW. MODELHOEDEN. Allerwe»e wordt met groote vreugde ge- instaleerd, dat de mode op het gebied van -jen weer van zich doet spreken, na 'ren lijd een ondergeschikten rol te heb- a gespeeld. Het was toch werkelijk lurig te mceten aanzien, hoe deze mode Jeds meer en meer op den achtergrond iiaakle, met hoe weinig origineele ideeën [en zijn modellen koos, kortom, hoe deze >de den weg der eentonigheid insloeg, aruit zij dreigde niet meer vrij te komen. Op het laatst zag men uitsluitend het leine vilten hoedje, zonder variatie», al- hetzeltde in vorm en afwerking, de leuren alleen verschillend, in overeen- emming met de heerschende modetinten. Dat hierdoor hel brengen van iete nieuws overbodig werd i» makkelijk te begrijpen, ea hel waren niet allen de modehuizen, die hieraan schuldig waren, doch het was de Itgante vrouw zelf, die zoo verrukt was in den ongegarneerde vilten hoed, dat ze iets anders verlangde. En wanneer de ontwerpers nu niet met lergie te werk waren gegaan om pjeuwe ^odellen te creëren, en de hoedenmode §geer tot nieuw leven te brengen, dan had icn op een stilstand moeten rekenen, elke nog jaren lang had kunnen duren. De toonaangevende modehuizen zijn zoo andig geweest, ronder uitzondering (en it ral tenslotte de steen wel aan het rol- Jn hebben gebracht) gegarneerde hoeden, ct in ieder geval andere, dan de tot nog ijo geliefde kleine modelten te bren- Tenslotte verwierven deze nieuwe lellen den bijval der moderne vrouw, Bodat dit seizoen de hoed weer haar oude rol in het toilet der moderne vrouw zal len. De hoeden worden uit zeer bijzonder Uriaal vervaardigd; er zijn veel moge leden, waardoor ze niet meer zoo een- iig rullen worden. Zeer terecht wordt thans beweerd, dat D mode alleen dan succes zal hebben, nneer deze niet al te plotseling opkomt, r ze anders te zeer zou verrassen en ilweg geweigerd worden. Geen enkele firma komt daarom met .-dreven creaties, doch blijft bescheiden, ardoor ze zich een zeker succes ver deren. Hoe reelzijdig de nieuwe hoedenmode is en hoezeer ze zich van de vroegere rich ting onderscheidt, moge uit de modellen, die op bijgaande schets zijn afgebeeld, Bijken. I Een van de meest gewilde modellen van de nieuwe mode is de Groote Hoed; deze het door zijn interessant-gebogen vorm achteren laag in den nek) en door gebruik van een aparte soort glanzend Hierdoor wordt een dusdanig effect rreikt, dat geen enkele garneering meer nschelijk is, hetgeen tot voordeel heeft, dat ze bij alle japonnen gedragen kunnen ■orden. Vooral zwart is geliefd; zoowel hij donkere als bij veelkleurige zijden ja- innen is deze kleur te verkiezen. (Zie kening, middelste hoed van de boven- rij). Hier veel op lijkend, alleen iets anders bogen en van een lichtere soort stroo uvaardigd, is de eerste hoed van de on- ^^te rij, welke echter reeds een kleine «*ique garneering heeft, gevormd door uit- nloopende zijden strepen aan een kant. .st stroo wordt ook altijd nog heel vilt verwerkt, ook viltstol, waarbij steeds een origineele garneering wordt ngebracht. Zie de eerste hoed op de Hsekening, gemaakt uit twee kleuren vilt. »oJiï-el slik'teken in de hoofdkleur, waardoor nil hoedje zeer aantrekkelijk is. lua-Jt Dat lintgarneering nog altijd gewaardeerd j *ordt bewijst de laatste hoed van de boven- "le rij. een model dat door de veelzijdigheid hnni Van- het samenstellende materiaal, zeer de rd«i moeite waard is. De bol is van glanzend fcnboo, de binnenrand gevoerd met dof vilt, KWaraoverheen een band loopt, welke aan «en kant onder de rand verdwijnt, en die *«n rij lussen vormt, welke zeer decoratief n' Natuurlijk moeten stroo, vilt en 'I van dezelfde kleur zijn, om een elegant 1 j| u j'^ngeerd geheel te vormen. Handwerk wordt zooals bekend altijd en JP v* «nodegebied zeer bijzonder geappre teerd: dit toont u de laatste hoed op onze afbeelding. Dit is een mooi model voor de zomeravonden, bestaande uit een klein villen kapje, met stroo gehoord, terwijl de aan een kant afhangende voile er het hare toe bijdraagt om het geheel tot iets zeer gracieus en origineels te maken. Aan boord. Alhoewel men nog niet weet, waarheen da reis dezen zomer zal voeren, denkt men toch reeds aan het samenstellen van de zomergarderobe, want de nieuwe lijn is bekend, en het aanschaffen ervan staat dus niets in den weg of het moesten- de financieele bezwaren tegen de hieraan ver bonden uitgaven zijn. Wie de laatste mode heeft gevolgd, zal begrepen hebben dat het de „eenvoudige japon" is, die de belangrijkste plaats in de garderobe zal vervullen. Hiervan zal men dus een grooter aantal koopen, en hiervoor naar verhouding minder uitgeven dan men vroeger gewend was te doen voor enkele, kostbaar gegarneerde middag- japonen. Op het gebied van „gebreide goederen" biedt de mode groote verscheidenheid, voor elke wandeltocht en voor iedere tak van sport. Vooral de modellen, die op het water zeer goed gedragen kunnen worden zullen zich in de bijzondere gunst der dames mo gen verheugen, te meer daar zij zeer flat teus afgezien van het feit, dat zij zeer makkelijk zijn voor een verblijf aan boord (en reizen per boot komen hoe langer hoe meer in de mode), voor alle denkbare gelegenheden', zoowel in het voorjaar als in den zomer buitengewoon geschikt zijn. Een nieuwe creatie, weke juist door haar eenvoud de aandacht trekt, zien wij op de- teekening afgebeeld. Hel betreft hier een plooirok, marine-blauw, met een witte blauw-gestreepte mouwlooze 'jumper. Een blauw jasje, waarvan alleen de mouwen wit-gestreept zijn maken het lot een smuak- co! complet, dat door degelijkheid een elegance zeker een lievelingsstuk der gar derobe zal worden. De veelkleurige japon Is het summum van zon en vreugde maar men moet dan ook de kunst verstaan deze zoo goed mogelijk te ontwerpen, waar mee niet bedoeld wordt, haar ge compliceerd te ma-» ken, eerder het te gendeel is waar, want het zijn juist de modellen zon der eenige over daad, die ons door hun eenvoud en rust het meest be koren. Het charmantst zijn zeker de nauw sluitende princes- jurken met hun wijde k'okrokken Op de teekening toonen wij een dezer modellen, waarvan het doorloopende vlakke dessin kenmerkend is voor de hedendaag- sche mode In tegenstelling met verleden jaar ziet Mej. v. d. N. te Leiden. Om te beginnen moet U om v. h. bewuste euvel af le komen een zeker dieet volgen, dat wil zeggen niet te veel chocolade, cake, taartjes of roou, gebruiken. Het zal erg moeilijk wezen dit le doen, waar U misschien zooals de mee9te vrouwen plus een aantal mannen op deze dingen gesteld is, maar al die lekker nijen zijn heusch uit den booze, wanneer men last van vetwormpjes heelt. Ten tweede neem lot gewoonte iederen morgen vóór liet ontbijt een glas warm «water te drinken, ga zooveel mogelijk in de buitenlucht als Uw werkzaamheden dat tenminste veroorloven en eel zooveel fruit en groenten als U kunt verdragen. Door het bovenstaande op te volgen kunt U natuurlijk geen onmiddellijke resultaten verwachten en om U nu voor het oogenblik van de ontsierende zwarte dingetjes af te helpen, kom ik U het onderstaande aan raden; Na het gezicht en de bewuste plekken waarop de vetwormpjes voorkomen goed met warm water en een overvette zeep ge- wasschen te hebben, moet u 60 gram Salicyl Zuur en 50 gram Vaseline bij den drogist klaar laten maken en dit mengsel in de huid wrijven Hierdoor worden de wormpjes zachter gemaakt en kunnen daardoor ge makkelijker verwijderd worden Daarna moet U Uw waschkom met kokend water vullen, bedek Uw gezicht en schouders met een grooten badhanddoek, waardoor de stoom niet le vee! kan ontsnappen en houd Uw ge zicht een minuut of tien boven den damp. Zoo nu en dan zult U wel eens even lucht moeten happen, dat spreekt vanzelf, maar zie het zoo lang mogelijk achter elkaar vol te houden. Neem een stuk watten tusschen de vingers en druk de vetwormpjes nu zachtjes uit. Wanneer dit geschied is, dienen de poriën gauw weer gesloten te worden om te voorkomen dat er nieuw vuil in terecht komt. En dit kan gebeuren door het gezicht met» ijskoud water te Wasschen, waarin een paar druppels goede eau-de-cologne of tinctuur van benzoine zijn gegoten. U kunt ook volslaan met citroensap of azijn, daar beide samentrekkende eigenschappen be zitten. Pa9 deze melhode eenmaal in de week toe en verzuim nooit dagelijks in het waa. water een theelepel je borax te doen. Ik weel natuurlijk niet of U zich poedert of niet, maar als laatste raadgeving kom ik U er even op opmerkzaam maken, dat U dit nimmer moet doen alvorens U van een weinig vanishing-cream bediend te hebben. U ziet dat ik Uw vraag zoo uitge breid mogelijk beantwoord, daar ik weet dat er verschillende dames zijn, die aan een dergelijk euvel leiden. V En nu ga ik deze iyeek eens over iets ge weldigs prozaïsch en iets buitengewoon hinderlijks spreken en ik hoop dat de heeren der schepping het wat het laatste gedeelte betreft roerend met me eens zijn, namelijk de schoonmaak. Ik kan het niet hei pen, maar het woord alleen al bezorgt me kippenvel. Niet omdat ik er aan mee heb te helpen, gelukkig niól, want dat'zouden mijn werkzaamheden niet toelaten, maar de gedachte alleen al, dat alles overhoop ligt en je tegen kale muren en kale vloeren moet aankijken, brengl me van streek. Waarom moet dat belangrijke feit toch ieder jaar op vaste tijden plaats hebben en waarom ver beelden we ons, of liever gezegd zijn w« er locjwoo zeker van, dat de boe! de overige wekeifTS-an het jaar niet schoon genoeg wordt gemaakt? [k denk dat ik er geen verstand van heb, dus zal ik over dit gedeelte maar zwijgen, doch niettemin kan ik niet nalaten met eenige, naar ik hoop, nuttige wenken be treffende deze lieflijke periode te komen aanzetten. Ik ga het eerst hebben over de leelijke krassen en strepen, die op het houtwerk kunnen voorkomen en die zullen verdwijnen indien ze met een mengsel van sla-olie (ge-, lijke deelen) en azijn worden ingewreven. Dit moet geschieden met een dik, zacht stuk goed. Deuken op tafels en stoelpooten kun nen ook verdwijnen. Eerst moet het be schadigde gedeelte met warm water behan deld worden. Nu moeten eenige 9tukken grof bruin papier, in een iets grooteren vorm dan een strijkijzer over de deuk geplaatst worden en daarop wordt een warm doch niet te heet strijkijzer gezet en dit dient er op te blijven gehouden, todat het vocht verdampt is. Indien de deuk erg diep is, kunnen twee oi drie behandelingen noodig wezen. Lee lijke vlekken, welke gewoonlijk aan melk of een andere vloeistof te danken zijn. kun nen verdwijnen wanneer er zachtjes over heen wordt gewreven met een stuk flanel dal in kamferolie gedompeld is. Niet voordat het hout volkomen droog is, mag er van was gebruik gemaakt wor den en U zult bemerken dat de bewuste vlekken dan verdwenen zijn. Vingerafdrukken en dergelijke ontsierende dingen kunnen verwijderd worden, indien men een zachte wollen lap bevochtigd heeft met petroleum om ammoniak Wanneer alle vlekken verdwenen zijn, moet het meubel stuk zorgvuldig schoongemaakt worden en kan men hiervoor een mengsel van warm water en twee eetlepels spiritus nemen. Als een en ander volkomen droog is, wrijf de oppervlakte dan met een stuk zeemleer. Hel groote geheim om meubelstukken prach- men dit jaar niet meer de groote verspreide dessins, doch hel zijn juist de stollen met de steeds regelmatig weerkeerende patroon tjes, welke de voorkeur genieten. Sleeds is de hoofdkleur van het materiaal maatgevend voor het geheel: behalve don kerblauw en zwart, zijn de geel-groene, roode- en oranje-achtige kleuren en vogue als hoofdlinten bij veelkleurige kleine des sins. WILLY UNGAR. tig glimmend te krijgen is ze te wrijven met een lap, die van tevoren is gewarmd. Azijn is een uitstekend en goedkoop mid del om meubelen mooi te houden Vermeng een weinig azijn met wat water, bevochtig daarmede een doek en bewerk daarmede het houtwerk. Eindig met een zachten 9tofdoek er overheen te wrijven. Azijn is verder aanbevelenswaardig om karpetten, die eenigszins verkleurd zijn hun ouden tint' terug te geven en kan tevens als een prachtig middel beschouwd worden om stof te verwijderen. Na het over den schoonmak te hebben ge had, ga ik een beetje frivoler worden en eens over kousen rc-deneeren. Waar de rok ken niettegenstaande alle berichten uit Frankrijk en Engeland toch kort zullen blij ven, is het niet meer dan natuurlijk, dat de verschillende fabrikanten meer dan ooit hun aandacht aan dergelijke aantrekkelijke voorwerpen schenken. Ze zijn op het buitengewoon verstandigt idee gekomen de jonge meisjes en vrouwen, wier enkels nu niet bepaald haar groote schoonheid uilmaken, de kans te geven deze in een beter, of liever gezegd slanker dag licht te doen verschijnen. Ik heb ze een paar maanden geleden al in Londen gezien en een zekere categorie werd heel geestig Black-Bottom" genoemd, welke naam Ce kousen te danken hadden aan het feit dal ze lichtkleurig waren, doch het onderste gedeelte een puntvormig zwart gedeelte ver toonden. En juist door dit laatste werd de slankere lijn bereikt Verder waren er wondermooie, maar ook wonderdure kousen in loodgrijze kleur; ze waren doorzichtig en de teenen en hielen vertoonden een gitzwarte kleur, door welk feit een uiterst aantrekkelijk geheel werd verkregen. Ik hob U al gezegd dat ze een ware uit komst vormen voor vrouwen wier onder danen niet bepaald voor een beauty-chorus in aanmerking zouden komen. Ik vraag me echter telkens af, waarom de bewuste per sonen er toch op blijven staan lichtkleurige kousen te dragen. Waarom niet een ragfijne zwarte of zooals boven beschreven lood kleurige met zwarte, spits toeloopende vlak ken? Ik geef graag toe dat deze nieuwe soort kousen bar en bar duur zijn, maar is hot niet beter één paar werkelijk gedistin geerde, dan drie paar goedkoope te bezitten, die altijd op de een of andere manier een toilet moeten bederven? Alle menschen kunnen natuurlijk geen ragfijne zijden kousen bekostigen, waarin om den haverklap een ladder verschijnt, maar wél zijn exemplaren van dun ninon of chiffon bereikbaar, daar men die al in de prijzen van een paar gulden kan krijgen, ik geef niettemin toe. dat men een derge lijke kwaliteit niet in zwart moet nemen, daar de grootste charme er dan van ver loren gaat, doch wil men eenig effect be reiken, dan dienen ze jui9t in de lichtere tinten gekocht te worden. Indien mogelijk zou. ik willen aanraden iederen dag een ander paar kousen te dra gen en nieuwe editie's voordat men ze ge bruikt, even een dompeling in lauw watci te geven, daar dit hun levensduur aanmer kelijk verlengt. En voordat ik nu ophoud over kousen te praten, wil ik U nog even komen aanraden indien U met een extra dun paar kousen uitgaat, een klein stukje zeep in Uw taschje mede te dragen. Het neemt bitter weinig ruimte in beslag en bewijst reuzen-diensten bij een onverwachten ladder, die er ineens in verschijnt. Als hel bewuste stukje zeep een weinig nat gemaakt wordt, voorkomt dit dat de steek verder valt dan al gebeurd is, daar de zeep de draden bij elkaar trekt. Ik eindig met een paar eenvoudige, goed koope schoon he idsmiddelljes en kom U in een volgend artikel vertellen hoe men in de zomermaanden, terwijl men aan zee is met eenige moeite de zoo-zeer in het buitenland aangebeden bronskleurige tint krijgt. Rimpels. Om te voorkomen dat rimpels verschijnen of deze leelijke dingen te ver jagen als ze er al zijn, wordt door een der bekendste schoonheden van Engeland, een zekere Lady Diana Cooper, die indertijd als filmactrice optrad in het gekleurde prachtwerk „De groote brand van Londen" hel navolgende recept aanbevolen. Vermeng een ons fijngestampte zoete amandelen en de helft van deze hoeveelheid biltere amandelen tot een stijve pasta met vijf en tachtig druppels Peru balsem en een eetlepel honing. Dit mengsel moet iederen avond, na het gezicht gewasschen te hebben, op de huid worden aangebracht. Haar. Heeft U al eens geprobeerd het haar met hay-rum en een ei te wasschen om de mooie tinten te voorschijn te brengen en het zacht en krullend te maken? U gaat op de volgende wijze te werk. Klop een versch ei gedurende enkele minuten, voeg er daarna twee eetlepels warm water bij. een halven theelepel tafelzout, een theelepel bay-rum en een eetlepel fijngeschrante carbolzeep. Indien het mengsel te stijf wordt, moet er wat meer water en nog een paar druppels bay-rum bijgevoegd worden. Wan neer al deze ingrediënten goed geklopt en geschud zijn, wordt er een kwart liter heet water bijgedaan. Na de lokken met warm water bevochtigd te hebben, wordt de schampoo over het hoofd gegoten en er flink ingewreven. Naspoelen tweemaal in warm en tot slot in koud water. Dezo shampoo is uitstekend voor elke kleur haar. MABEL. RECLAME. M'JNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 et Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 et Maag-Tabletten 75 et 1886 Bij Apolh. en Drogisten. Een paar weken geleden ontving ik het verzoek voor een sprei-patroon, passeod» bij den spreirand. waar ik u omstreek» Febr. een palroon voor gaf. Zet 41 steken op. lste loer: 3 lossen (deze gelden voor een stokje) 1 slokje in de volgvnde losse; dan 13 maal 2 lossen 1 slokje in iedere derde lossen steek; aan 't eind van den (oer nog een stokje. 2de: uw werk omdraaien met drie los sen, stokje op stokje; precies gelijk aan den eersten toer. Sde toer: het werk omdraaien met dri» lossen, dan één slokje, vier maal twee los sen I slokje op slokje van den vorigen loer; zes stokjes en weer zes maal twes lossen 1 stokje op stokjes van den vorigen toer; nog een stokje. 4de loer: Omdraaien met drie lossen. 1 stokje. 6 maal twee lossen één stokja, zes stokjes naast elkaar, vier maal twes lossen één stokje, nóg een stokje. 6de toer omdraaien met drie lossen, één stokje; vier maal twee lossen één stokje; twaalf stokjes; vier maal twee lossen één stokje; één stokje. Gde loer omdraaien met drie lossen, één stokje; vier maal (wee lossen één stokje; twaalf stokjes; vier maal twee lossen, één stokje; 1 slokje (6e en 6e toer zijn dus gelijk). 7de toer. Omdraaien met drie lossen, één stokje, twee maal twee lossen één stokje. Zes stokjes, drie lossen, één vast» steek op het 3de volgende slokje; drie los sen; één stokje op het 3de volgende stokje; drie lossen, één vaste op het 3de volgend» stokje; drie lossen, één sto'-je op het derd» volgende stokje. 6 stokjes, twee maal twe» lossen één stokje; één stokje. 8ste toer. Omdraaien met drie lossen, één slokje; twee maal twee lossen één stokje, zes stokjes, vijf lossen, één stokje op stokje vorigen toer (hier vormt zich dus een groote opening); vijf lossen, zeven stokje» op de zeven stokjes van den vorigen toer; twee maal 2 lossen, één stokje; één stokje. 9de toer. Omdraaien met drie lossen; één stokje; vier maal twee lossen, één stokje twaalf stokjes; vier maal twee los sen, één stokje; één stokje. lOden toer is gelijk aan den 9den. 11de toer omdraaien met drie lossen, één 9tokje; vier maal twee lossen één stok je; zes stokjes; zes maal twee lossen één slokje; één stokje. 12de toer. Omdraaien met drie lossen, één stokje; zes maal twee lossen één slokje; zes stokjes; vier maal twee lossen één slokje; één stokje. 13de en 14de toer zijn gelijk aan den eersten en tweeden toer. 15de toer. Omdraaien met drie lossen, één stokje; zes maal twee lossen, één stok je; zes stokjes; vier maal twee lossen, één stokje; één stokje. 16de toer. Omdraaien met drie lossen één stukje; vier maal twee lossen één stokje; zes stokjes; zes maal twee lossen; één stokje; één stokje. 17de toer. Omdraaien met drie lossen, één stokje; vier maal twee lossen één stokje; twaalf stokjes; vier maal twee los sen één stokje; één stokje. 18de toer. Omdraaien met drie lossen, één slokje; vier maal twee lossen èeu stokje; twaalf stokjes; vier maal twee los sen één stokje; één stokje. 19de toer. Omdraaien met drio lo9sen, één stokje; twee maal twee lossen één slokje; zes stokje9; drie lossen. een vaste sleek in hel derde stokje; drie lossen; één slokje in hel derde stokje-, drie lossen; één vaste steek in het derde stokje; drie los sen; één stokje in het derde stokje; zes stokjes; 2-maal 2 lossen 1 stokje; 1 stokje. 20ste loer. Omdraaien met drie lossen; één stokje; twee maal twee lossen, één stokje; zes slokjes; vijf lossen; één slokje op het slokje van den vorigen toer; daar wordt dus weer een groot gat gevormd; vijf lossen; zeven stokje9 op de zeven slokjes van den vorigen toer; twee maal twee lossen, één stokje; één slokje. 21ste toer. Omdraaien met drie lossen, één stokje; vier maal twee lossen, één slokje; twaalf slokjes; vier maal twee los sen één stokje; één stokje. 22ste toer is gelijk aan den 21ste. 23ste. Omdraaien met drie lossen; één stokje; zes maal twee lossen één stokje; zes stokjes; vier maal twee lossen éér. stokje; één stokje. 24ste toer. Omdraaien met drie lossen, één slokje; vier maal twee lossen één stokje; ze» stokjes; zes maal twee lossen één stokje; één stokje. Dan begint u weer bij den eersten toer en dan zult u zien. dat het palroon sleeds verspringt Tenslotte moet u de reep npt zoo lang maken als uw snrei bétloort te worden; vervolgens maakt u nog een aan tal van deze reepen en naait die aan el kander lol uw sprei de goede breedte heeft Een lezeres heeft ter eere van het voor jaar haar zomerkleeren losgetamd (de mode eischt nu eenmaal dit jaar. dat alle» zoo wijd mogelijk wordtl) en weet nu niet hoe zij de moeten van het persen en naaien uit de zomerstoffen krijgt Als u een weefsel heeft waarvan <J» kleur en de stof bestand zijn tegen heelen waterdamp, moet u na het lostornen eerst het stof door flink kloppen en borstelen verwijderen; daarna wascht u de vlekken met een zacht schoon borsteltje of een doek met heet water uit. en laat den atol «enigen tijd drogen. Neem vervolgens een schoonen wollen doek. maak dien dóórnat en wring hem luchtig uit. Deze vochtige doek moet u nu op den glimmenden of dnor-moeten-ontsierden stol leggen; pers hier overheen met een gloeiend- heet ijzer, en lichl direcl daarna den wol len doek van uw zomerstnfje af. zoodat hel er-in-gepersle water verdampen kan. Op deze manier verdwijnen de leelijkste moeten. Indien de gevlekle slof echter riet tegen waterdamp kan, doet u verstandiger hel goed bij één der vele Chemische wassrhe- rijen in behandeling te geven. Daar wordt ook plaatselijk gereinigd, zoodat het niet nood-akelijk is het gansche kleedingstuk te laten uilsloomen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 19