70ste Jaargang WOENSDAG 10 APRIL 1929 No. 21186 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel eoor adrertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Vtvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 12 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. ƒ0 18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HUWELIJKS-VOLTREKKING. In aansluiting aan de publicatie inzake da verplaatsing van het Gemeentehuis naar het voormalig Hópital Wallon, brengen Burge meester en Wethouders ter algemeene kennis dat, ingevolge Raadsbesluit van 25 Maart j.L, voor het voltrekken van de huwelijken de Stads-Gehoorzaal voorloopig als Huis dei gemeente bljjft aangewezen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STOMEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1929. 1685 COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. 19de jaarvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde Bank Eare 19e algemeene jaarvergadering in .„Den Burcht". De voorzitter, de heer Bink opent met een welkomstwoord de vergade ring, en constateert den flinken groei en innerlijke kracht welke de Bank, hoe lan ger hoe meer gaat ontplooien, nu d euitbrei- ding der Bank een feit is geworden en aan het Rapenburg een nieuw gebouw is ge opend. Nadat de notulen zijn gelezen en de leden- commissie bestaande uit de heeren Knotter en v. d. Zeeuw rapport hebben uitgebracht over het nazien der Rekening-Balans over 1928 bracht de kassier de heer Kuypers verslag uit over den gang van zaken in het algeloopen jaar. Hieruit blijkt dat de omzet'der Bank het millioen ruim overschreden heeft. Het aan tal leden steeg met 23. De rekening gaf o.a. de volgende cijfers: ontvangen van de Spaarbank f. 182.878.05 en uitgegeven f. 126 336 07. Saldo Spaargeld per December i. 174 715.90. De ontvangsten in Rekening-Courant be droegen f. 311.685.60, de uitgaven in Reke- ning-CQuranl f. 345.069.69. Gegeven voor schotten f 35 370, terugbetaalde voorschot ten f 19.235.71, totaal uitstaande voor schotten f. 49.092 29. Van de Centrale Bank was ontvangen f. 154.823.09 en uitgegeven f. 160.329 62. Kas f. 8779.48. De rekening Sloot met een bedrag van f. 527.001.89 en de balans met f 219.408,32. Den kassier wordt dank gezegd voor het Verslag en het gevoerde beheer. Op voorstel van het bestuur worden de rekening en balans vastgesteld en de winst over 1928 in het reservefonds gestort. Hierna heeft de verkiezing plaats van be stuur en raad van toezicht. De aftredende heeren L. Verhaar. P. J. van Staveren en N. Bloemendaal worden herkozen. Bij de rondvraag worden nog verschil lende zaken besprokeno.a. werd gewezen op het, feit. dal men nu alle zaken, als cheques, wisspl9. kwitanties, enz. met de Bank kan behandelen, terwijl eerstdaags ook spaarbusjes zullen worden beschikbaar gesteld. HET CHR. MILITAIR TEHUIS GAAT TUBILEEREN. Naar wij vernemen zal het Christelijk Militair Tehuis alhier dezen zomer herden ken dat de arbeid onder de militairen 65 jaar geleden 'n aanvang nam en sedert dien door de toenmaals tot stand gekomen ver- eenigïng, onverpoosd is voortgezet; Be stonden in 1914 reeds in vergevorderdtm staat van voorbereiding zijnde plannen, tot herdenking van het Gouden {eest, de toen uitbrekende wereldoórlog verijdelde uitvoering en in plaats van blij herden ken, kwam de overgroote drukte, en het tijdelijk in het leven roepen van een tweede tehuis. Thans, nu in vredestijd dit jaar kn derde male een aantal opgeroepenen, tot herhalingsoefeningen te Leiden zullen ver blijven, wenscht het tegenwoordige bestuur in overieg met het Christelijk Militajr Verband in dien tijd haar vijfenzestig-jari^ bestaaD zoo luisterrijk te herdenken als de daarvoor te ontvangen bewijzen van be langstelling dit mogelijk zullen maken. Zoodra de In voorbereiding zijnde plan nen een vasten vorm hebben aangenomen, zullen nadere mededeelingen volgeD. Wij deelen nog mede dat het postgiro- nunumer vaD den penningmeester de<n heer Th Breebaart. Mare 58 Leiden is 75921, Giften onder het motto „65 jaar" worden reeds nu ingewacht.- FEDERATIE VAN DIACONIëN IN DE NED. HERV. KERK. Voorjaarsvergadering van de clasis Leiden. In het Wgkgebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg hield gisteravond de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk ia de classis Leiden haar voorjaarsvergadering, die vrjj goed was bezocht. Te ongeveer kwart over acht opende do voorzitter ,de heer G. F. E. Kiers de bijeen komst met gebed, waarna spr. allen hartelijk welkom heette, speciaal den spreker voor de zen avond, den heer Roosjen uit Groningen, lia van het hoofdbestuur der Federatie. De notulen van de vorige algemeene verga dering werden gearresteerd en nadat nog enkele mededeelingen van de bestuurstafel waren gedaan, was het woord aan den heer Roosjen, die hot onderwerp had gekozen „Dood en levend kapitaal". Spr. begon met er op te wjjzen, dat de kwestie van dood ea leven van den beginne af de meiitochheid heeft bezig gehouden. Het verschil tusschen dood en leven is niet zoo gropt als men denkt. Integendeel is dit ver schil zeer subtiel, zoodat een leek dikwijls het niet kan constateeren. Deze zaak over brengend op de kwestie van het kapitaal, wees spr. er op dat ten opzichte van dood en levend kapitaal verschillende meeningen bestaan. Nog zeer conservatieve instelingen vindt men in verschillende diaconiën. Spr. wjjst er dan verder op dat de taak van den diaken hoofdzakelijk bestaat in in zamelen en uitgeven. Van dit laatste weet men over 't algemeen nog wel iets, maar hoe de geiden moeten binnenkomen, daarvoor heeft men meestal weinig belangstelling. Be halve dan dat men ,s Zondags in de kerk „hengelt' komt men daarmee slechts weinig in aanraking. Toch zijn de vragen die rjjzsn betreffende de inzameling wel de overweging waard. Herhaaldelijk rijst de vraag of men be paalde gelden mag aanvaarden. Spr. noemt hiervan verschillende voorbeelden. Men kan er verkeerde dingen niet in de hand wer ken. Een ander probleem de inkomsten der Diaconie rakende, is dat van het dood en levend kapitaal. Een groot gedeelte der inkomsten moet komen uit dood kapitaal. Door het levend geslacht wordt slechts 25 50 procent ingebracht. Wij kunnen slechts, en dan nog gebrekkig, voorzien in de nooden der armen door wat het voor geslacht heeft gedaan. Er is een staar^ reglement dat voorschrijft dat bedragen boven een bepaald bedrag rentegevend moeten worden belegd en daardoor voor al is de kapitaalvorming ontstaan. Hieraan zijn groote schaduwzijden verbonden. Een regeering toch die de kerk niet goed gezind zou zijn, zou aan de diaconiën den nek slag kunnen toebrengen. Dat dit niet denk beeldig is ziet men aan Rusland. Gelukkig is het daarom dat er ook levend kapitaal is, want spr. is van meening dat het ge ven in de gemeente moet verlevendigd wor den. In landen waar men het geven niet geleerd heeft, heeft men geen weerstand in abnormale tijden. Het geven mag roet in oneere komen, zelfs al heeft de diaconie ruime inkomsten. Beter kan tenslotte het dood dan het levend kapitaal gemist wor den. omdat het laatste oneindig is. Spr, behandelt dan de drie groote groe pen in de uitgaven: de rechtstreeksche uit gaven, de uitgaven voor de gestichten en de administratieve uitgaven in den ruiiu- sten zin, in verband met dood en levenu kapitaal. Spr. is er voor, dat het levend kapitaal wordt gebruikt voor de recht streeksche uitgaven en het dood kapitaal voor de gestichten, omdat het goed is dat mot het kapitaal van onze voorvaderen hun gestichten worden onderhouden en omdat een eventueel radicale regeering niet zoo spoedig de zorg voor de gestichten voor haar rekening zal nemen. De admini stratieve uitgaven, als contributie voor de Federatie enz. kunnen voot velen niet door den beugel. Spr. zou deze uitgaven willen betalen uit het dood kapita-al. Men kan er dan geen aanmerking op maken, want dat ze noodig zijn, daarvan moet ieder die goed de zaak inziet, overtuigd zijn Tenslotte wijst spr. er op dat wanneer in bovenomschreven zin dood en levend kapitaal worden gebruikt de resultaten niet zullen uitblijven. Dit zal dienen tot den bloei van de Ned. Herv, Kerk en tot uit breiding van Gods Koninkrijk. Op dit referaat volgde een hartelijk ap plaus en nadat nog eenige oogenblkken pauze was gehouden, volgde een geanni- meerde gedachtenwisseling, waarbij nog verschillende dingen in 'n beter licht wer den gesteld. FEESTAVOND BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". 't Is toch al lente, al zou men het aan het gure weer nog niet zeggen 1 En dit ia de tijd van de voorjaarsfeestavonden en daarvoor behoeft men zich aan geen weer te storen. Als er maar een gezellig aange- kleede zaal, een goed gevarieerd program ma en een „schwungvolle" Jazz Band is, dan gevoelt een ieder zich al volkomen tevreden. En zoo was het ook bij den aar- digen avond, die het bestuur van de Buurtvereeniging „Eensgezandheid" had georganiseerd in de zalen van l'TJnion, waar een alleraardigste, jolige stemming het gevolg was van een welgekozen pro gramma, dat muziek, tooneel, humor en sport in uitgebreide hoeveelheid bood! 't Is voorzeker een prijzenswaardige ge dachte, de jeugd van de straat te houden en haar bezig te doen zijn met het ver vaardigen van allerhande voorwerpen, d^e Zaterdagmiddag in een schoollokaal aan de Oosterstraat te bezichtigen zullen zijn en waarvan de voorzitter, de heer W. van den Broek in zijn openingstoespraak ge tuigde. Deze verzameling prachtige produc ten uit kinderhanden zal stellig de moeite waard zijn De voorzitter dankte voorts met vriendelijke woorden de verschillende medewerkers, die dezen avond met groote welwillendheid opluisteren zouden. Het programma zelf bood velerlei schoons: een nog jeugdig dubbelmannenkwartet „E.G. E.Z.LI.H.A.", dat in verschillende liede ren blijken gaf van serieuse studie, een koortje van jonge meisjes, die de poëtische naam vaD de „Elfjes" gekoze.n hadden met frissche lenteliederen als „Lentefeest" en ,,'t Is Mei", en die hun vooTtvarenden di rigent, den heer G. Mulder een mooien dirigeerstok aanboden, 'n humorist de hr. C. Spaanderman, van wien wij naast humor toch ook als eerste lied 't tragische „Le vensleed" hoorden, en tenslotte voor de pauze nog interessante schermdemonstra- ties op floret, degen en sabel, uitgevoerd door de heeren D. Giisberti Hodenpeil, H. v. Duuren, F. C. de Jager en Chr. Akker man. De uitslagen hiervan warenFloret de Jager—Giisberti Hodenpeil 108; Van DuurenGijsberti Hodenpeil 108. Op sabel: De Jager—Akkerman 107; Akkerman Gijsberti Hodenpeil HH-7. Na de pauze voerde bet tooneelclubje „Entre Nous" nog een aardig kluchtspel „De principes van Van der Steen" op, dat veel hilariteit verwekte. Het spreekt van zelf dat de Tombola met de prachtige prij zen groote aandacht trok en ook het ge zellig samenzijn na afloop van den avond nog talloos veelprettige oogenblikken schonk, die de menscben nu eenmaal noo dig hebben om de dikwijls wel „grauwe alledag" te vergetenAl zullen de voeten wel niet tegen het plafond geslagen zijn, waartoe de voorzitter in zijn openingswoord verlof gaf, wij houden eT ons van over tuigd, dat vele beeneD bij de opwekkende toonen van de aardige „Band" flink over de vloer gezwaaid hebben Een eensgezinde stemming heeft dezen avond geheerscht om de vele buurtelingen nauw, nuttig en p'eizierig te vereenigen! KOMENDE JUBILEA Den lsten Mei zal het 25 jaar geleden zijn. dat een directe stoom tra mverbinding tus schen Leiden en Noordwijk geopend weTd. Toen waren de Noordwijkers wat blij met hun stoomtrammetje, nu regent het klachten wanneer zij in Rijnsburg luttele minuten op een aansluiting moeten wachten. Tempora nulantur Prof. dr. W. Nolen, oud-hoogleeraar al hier, thans directeur van het Roode-Kruis- Ziekenhuis te 's-Gravenhage. herdenkt 2 Mei den dag, waarop hij 50 jaren geleden aan de Leidsche Universiteit tot arts werd bevorderd. Zaterdag 4 Mei a.s. zal het 25 jaar ge- lcdpn zijn. dat prof. dr. A. W. Nieuwenhuis benoemd hoogleeraar bij de faculteit van letteren in wijsbegeerte aan de Leidsche uni versiteit, dit ambt aanvaardde met het uit spreken eener rede over: ,,De levensvoor waarden onder volken op hoogen en lagen trap van beschaving. Naar wij vernemen bestaan er bij zijn ambtgenooten, leerlingen en oud-leerlingen plannen om den hoogleeraar op dezen dag te huldigen. Des daags daarna, 5 Mei, herdenkt de heer mr dr. J. C. Overvoorde den dag, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot conser vator bij het Sted. Museum „De Lakenhal". AFSCHEID PROF. Dr. HESSELING. 'rof dr. D. C Hesseling. buitengewoou hoogleeraar in het Nieuw-Grieksch aan de Universiteit alhier die. zooala reeds gemeld, wegens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd aan het eind van dezen academischen cursus het hoogleeraarsambt moet neer leggen, zal. naar wij vernemen, geen af scheidscollege houden De hoogleeraar wenscht zijn in Juni te houden laatste col lege te zien verloopen als een gewoon college TENTOONSTELLING VAN ARTIKELEN. GEMAAKT DOOR DE PATIëNTEN VAN „ENDEGEEST". Gistermiddag werd in de Kerkzaal van het krankzinnigengesticht „Endegeest" te OegsLgeest een tentoonstelling geopend van artikelen, vervaardigd door patiënten van het gesticht, nog aangevuld met inzendin gen ter opluistering van allerlei werk, ge maakt door verpleegden van „Rhijngeest" en „Voorgeest". Behalve de directeur, de adjunct-direc teur, hoofdverpleegsters, verpleegsters en ander toezicht houdend personeel, was ook de Commissie voor de Gestichten vertegen woordigd door de heeren Reimeringer, Meynen, Huurman en den secretaris mr. Van der Stok. De heer Kooistra had bericht van verhindering gezonden. De directeur, dT. F. J. Stuurman, die deze inderdaad belangwekkende tentoonstelling opende, hield daarbij een korte rede, waarm hij dank bracht aan het verplegend perso neel. dat de verpleegden bij hun arbeid leid de en aan de patiënten zelf, die met bijzon dere animo arbeidden, wat naar hij meen de voldoende blijken kan uit de meeste der tentoongestelde werkstukken, waarin mede de beteekenis der arbeidstherapie, zooals hij dit vroeger meer uitvoerig had uiteengezet, zich weder demonstreert. Het deed den heer Stuurman bijzonder genoegen, dat de Commissie bijna geheel voltallig bij de opening aanwezig was. Met den wensch, Mat uit Leiden zoowel als uit Oegstgeest zelve velen zich opgewekt zul len gevoelen om de tentoonstelling te be zoeken en in de groote verzameling van voorwerpen en artikelen iets van hun gading zullen vinden, verklaarde spr. de tentoon stelling voor geopend. Hierna werd de tentoonstelling bezich tig»!. Zooals gemeenlijk bij dergelijke tentoon stellingen predomineeren de handwerken, op lange tafels uitgestald of langs de wan den opgehangen. Naast eenvoudig brei-, haak-, knoop- en weefwerk, treft men er met zeer kunstvaardige hand uitgevoerde fraaie handwerken aan. die een plaats vra gen in een deftige salon. Bijzonder interessant is o.a. ook een col lectie leerwerk en artikelen van peau de Suède, tusschen portefeuilles, portemon- naies enz. Niet minder is dit het geval met de tafel van fijn raffiawerk. Ook de mannenafdeeling biedt groote ver scheidenheid. Tan het primitieve zakjes plakken, erwten- en hoonen sorteeren. tot het fijnste houtsnijwerk toe, vindt men hier vertegenwoordigd. En daartusschen door zeer practische zaken: borstelwerken, kippen gaas, eenvoudig en meer luxueus leer- en matwerk tot zelfs betonwerk toe. Uit .Voorgeest" prijken er Ier opluistering kinderspeelgoederen, bloemversieringen enz. en ook de patiënten van ..Rhijngeest" heb ben hun aandeel in den vorm van nuttige en luxe artikelen geleverd. Men kan er de voorwerpen instanlelijk koopen en ook bestellingen doen. Hoewel het niet in de bedoeling ligt zakenmenschon concurrentie aan te doen. zijn de prijzen zóó laag mogelijk'gestold. Voor de gemeente en haar bedrijven is het gesticht een voor name leverancier. Natuurlijk zijn er. zooals bij zulke ten toonstellingen behoort, mooie artikelen voor een klein prijsje bij verloting Ie winnen. Ook het gezellig element ontbreekt bij deze ten toonstelling niet. Tn een keurig ingericht zij vertrek wordt thee geschonken, worden vcr- verschingen aangeboden en de bezookerc- (?ters) worden er op goede pianomuziek vergast door een muzikaal aangelegde ver pleegde. Voor het arrangeeren dezer tentoonstel ling hebben zich o.m. de hoofdverpleegsters zuster Van der Meel en zuster Bloesde met den ambtenaar den heer Van Hiele bijzon der verdienstelijk gemaakt. De genoemde zusters hebben ook bij de vervaardiging van het werk zelf de hoofd leiding. de eerste in de vrouwen-, dp tweede in de mannenafdeeling terwijl uit den aard der zaak ook de gestichlshandwerkb'eden hun aandeel hebben in dit werk en met liefde dezen hulp verleenen. Wij bevelen de tentoonstelling gaarne voor een bezoek aan. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Firma B. v. Noort, Haarlemmerstraat 139, Leiden. Hoeden en Petten. Wijziging: J. C Oud. Oude Heerengracht 15. Leiden. Vleeschhouwerij-Spekslagerij. Ve9liging Filiaal: Magdalena Moonsstraat 15, dd. 6 April 1929. BINNENLAND. De Eerste Kamer over de begrooting van Waterstaat. (Uit het Parlement, 3e Blad.) Het vnilverwijderingcvraagstnk, een voon- sfel van B. en W. van Den Haag. (Binnen land, 3e Blad.) Prof. Veraart trekt zich uit het politieke leven terng; een scherpe afscheidsrede. (Bin nenland, 3e Blad.) Vragen van mr. Briöt inzake het behoud der streeknetten (Binnenland. 3e Blad.) De staking in de Zaanstreek. (Binnenland, 3e Blad.) BUITENLAND. Crisis-toestanden in Dnitschland. (Buiten^ land, le Blad.) Rnsland tracht Engeland weer te lokken voor een regeling der onderlinge betrekkingen (Buitenland, le Blad.) Hedenmorgen te circa half twaalf is op Rhijnhol teraarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer W. Chr. v. Evert die jarenlang als chef-sterotypeur aan ons blad verbonden was. Onze directeur, de heer J. W. Henny wijdde aan de groeve eenige woorden van warme waardeering voor den overledene. Een zoon dankte voor de be-, toonde belangstelling. Morgen viert onze stadgenoote, mej. Gerritje Laman haar 25-jarig jubileum abs huishoudster in dfienst van de familie van Berkel, Langebrug 89. Het bestuur der afd. Leiden van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft zich to'. de leden gericht om zich naar aanleiding van het Leidsche Stadhuiscomité uit te spreken over de vraag Wenscht gij dat bij gebleken uitvoerbaarheid en onder voor waarde dat Leiden een alleszins bruikbaar Sladhuis verkrijgt, de gevel aan de Bree» straat en de toren zooveel mogelijk in den ouden staat worde hersteld? De leden hebben deze vraag slechts met ja of neen te beantwoorden. Op de gisteren gehouden plantenkeu- ring van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd aan de inzending rotsplanten van den heer K. J. van Veen. alhier, een verguld zilveren medaille toegekend, en werden ge tuigschriften van verdiensté verleend aan de volgende zeven soorten: Saxifraga Bur seriana; Saxifraga Burseriana Gloria; Saxi fraga Burseriana crenata Saxifraga frvingi; Saxifraga lilaeina; Arabis Rosabella, en Primula hybrida Edelstein van denzelfden inzender. Op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 April zal er in hel Wijkgebouw Geloof-Hoop-< Liefde, Langestraat 6769 een tentoonstel ling van door leerlingen dezen win Ier ver vaardigde teekeningen worden gehouden. De tentoonstelling is geopend Vrijdagavond van 8.3010 uur en Zaterdagmiddag en avond van 35 en van 810 uur. De toe-, gang is vrij behalve voor kinderen. Zeer zeker zal het als altijd de moeite waard zijn de tentoonstelling te bezoeken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in ons Blad van morgen. Gisteren sloeg nabij de Hoogstraat een paardje op hol. In den wagen zaten drie kleine jongens. Juist op het oogenblik, dafc het dier in wilde vaart een winkelraa/ra verpletteren zou, wist de heer S. op door tastende wijze het paard tot staan te bren gen. Een groot ongeluk werd hierdoor ver hoed. Een woord van hulde voor deze kra- nige daad. Een en ander verwekte in de buurt groote consternatie, Ten huize van L. in de 1ste Haver- slraat ontstond gistermiddag omstreeks 5 uur een ernstige sehoorstéen brand, welke door de brandweer met een slang op de water leiding werd gebluscht. In den afgeloopen nacht is de 42-jarige stoffeerder A. W. uit Sassenhrim slapende in de Nieuwe Rijn te wafer geloopen. Een politie agent was den man behulp zaam bij het op den wal klauteren en bracht hem naaT het bureau aan de Zonneveld- straat

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1