De herziening der Telefoontarieven. 70ste Jaargang DINSDAG 9 APRIL 1929 No. 21185 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor adverlentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine \dvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bureau Nocfrdeindsplein Telefoonnummers voor Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT i; Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0 18 0 18 Dit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat W H. Steenbergen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Sieboldt9traat nr. 40. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1929. 1609 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat D. Lub, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein al leen aan logeergasten in het logement Stationsweg no. 35a. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1929. 1608 VERPLAATSING GEMEENTEHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis- lo. dat, ingevolge het besluit van den Gemeenteraad van 25 Maart j.l. het Huis der gemeente, met ingang van Woensdag 10 April a.s. zal worden gevestigd in het Hópilal Wallon, Rapenburg No. 12/14 (Papengracht No. 13/15); 2o. dal aldaar zullen zitting houden de Burgemeester, de Wethouders, met uitzon dering van den Wethouder van Fabricage, die gevestigd blijft in het perceel Breestraat No. 125, en de Secretaris; 3o. dat in genoemd Höpital Wallon mede zullen zijn gevestigd de afdeelingen Alge meene Zaken, Financiën en Onderwijs der gtmeente Secretarie, benevens het bureau yan het Bouw- en Woningtoezicht; 4o. dat meergenoemd gebouw aan het Rijkstelefoonnet is aangesloten onder No. 1415 met 3 lijnen. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 9 April 1929. 1610 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat H. van Ros- sum Jr., te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein alleen .aan logeergasten in het logement Lange Agnietenstraat no. 9. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1929. 1607 DOCTORAAL EXAMEN MIDDELEEUWSCH LATITN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemeene ken nis. dat de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, in hare vergadering van 2 October 1928 beslo ten h°eft een doctoraal examen in het mid- deleeuwsch latijn in te 9tellen, DE KIEZERSLIJST. Ten onrechte schijnt men te meenen dat de kiezerslijst thans niet meer ter inzage ligt. Ook deze en de volgende week heeft men nog gelegenheid inzage van de kiezers lijst te nemen en bezwaren tegen de al ol niet plaatsing op de lijst in te brengen De lijst ligt ter inzage op het bureau Bevolking en Burgerlijke Stand boven „Amicitia" aan de Breestraat. Men overtuige zich of zijn naam op de lijst voorkomt. Het streeknet in de Bloembollenstreek bedreigd. Aan het Hoofdbestuur der P. en T. is vol gend adres verzonden; In verband met de door uw Hoofdbestuur voorgestelde herziening der Rijkstelefoon tarieven zijn op Woensdag j.l. in Hillegom ten gemeentehuize besprekingen gehouden over de vraag wat diende te geschieden ten einde te waarborgen, dat het telefoonstreek- netverkeer in de Bloembollenstree zou blij ven voortbestaan. Aldaar waren bijeen als vertegenwoordi gers van hunne gemeenten en organisaties de onder dit stuk vermelde personen, welke besloten hebben uw Hoofdbestuur het vol gende mede te deelen (in ons Blad van Za terdag j.l. reeds gedeeltelijk weergegeven). Het bestaande streeknet Lisse vormt de onmisbare schakel in het onderling handels verkeer van de beoefenaars van het bloem- bollenbedrijf, voor zoover gevestigd in de streek HaarlemLeiden. Door de inrichting van het streeknet j heeft het Hoofdbestuur de sterke economi sche saamhoorigheid erkend en een gemak kelijk en goedkoop onderling telefoonver keer mogelijk gemaakt. Daardoor heeft het telefoonverkeer in de Bloembollenstreek een aanzienlijke uitbreiding ondergaan en is het geworden wat het thans is. Zeer tot haar leedwezen heeft de verga dering geconstateerd, dat, bij het door uw Hoofdbestuur voorgestelde gesprekken-lanef, dit streeknet Lisse, zal worden verdeeld in plaatselijke netten, met het gevolg dat voor j gesprekken met abonné's uit andere ge- meenten het voorgestelde interlocale tarief - zal gelden. Tot deze conclusie is de vergadering geko men op grond van de overweging dat door uw Hoofdbestuur voor elk „locaal" gesprek j 2lh cent wordt berekend en voor een inter- locaal gesprek minstens 10 cent. Het begrip „locaal gesprek" wordt voorts, blijkens de Nota van September 1928, strikt beperkt tot een gesprek tusschen abonné's welke op hetzelfde plaatselijke kantoor zijn aange sloten. Zelfs wanneer in ééne gemeente meerdere telefoonkantoren zijn wordt een gesprek tusschen abonné's, aangesloten op verschillende dier kantoren, niet als locaal maar als een interlocaal gesprek beschouwd, wat o.a. blijkt uit hetgeen vermeld is in de genoemde Nota van het Hoofdbestuur onder B. 31 In het algemeen: Indien voor een „locaal" gesprek een be paald bedrag moet worden betaald, zal noodzakelijkerwijs voor een „interlocaal" gesprek meer moeten worden betaald. Door een dergelijk tarief per locaal gesprek wordt derhalve elk streeknetverkeer onmogelijk. Voor Piet één streeknet is door uw Hoofd bestuur een uitzondering gemaakt, ook niet voor het streeknet van de Bloembollen streek. Zelfs werd in de vergadering van 7 Maart j.l. in den Dierentuin te 's-Graven- hage. door Ir. Warning niet onduidelijk te kennen gegeven dat inderdaad ook het streeknet in de Bloembollenstreek in een aantal locale nelten zou worden omgezet. Afgaande op de door uw Hoofdbestuur medegedeelde en hier geïnterpreteerde gege vens, veroorlooft de vergadering zich er bij uw Hoofdbestuur met klem op aan te drin gen, deze wijzigingen in den bestaanden toestand niet aan te brengen, maar deze te laten zooals hij is. Indien een gesprek tegen Jöcaal tarief tus schen abonné's uit economisch bijeen be- hoorende gemeenten onmogelijk is bij in voering van een gesprekkentarief, dan ware het vasle abonnementstarief alleen reeds om deze reden te verkiezen. Aan het bestaande systeem der vaste abonnementen is nog dit voordeel van betee- kenis verbonden dat straks bij automati seering de keus zou kunnen worden gege ven tusschen een locaal abonnement en een 9treckabonnement Daarbij zou tevens, zoo noodig, aan de weinigsprekers op hun zui ver locaal abonnement eenige reductie kun nen worden verleend, terwijl veelsprekers bij "een bepaald aantal gesprekker op de spitsuren, tot het nemen van een tweede lijn zouden kunnen worden verplicht. Bovendien zegt uw Hoofdbestuur zelf in de genoemde Nota. dat dit stelsel in de toe passing het eenvoudigst is, minder admi- nistratieven omslag vereischt dan andere regelingen en in den smaak valt bij het publiek. De vergadering heeft in niet één der door uw Hoofdbestuur aangevoerde argumenten een reden gevonden waarom het bestaande stelsel zou moeten worden vervangen door een systeem, waarbij het 9treeknet zou ver dwijnen. Groote voldoening heeft het ook gewekt, dat uit niei ééne uiting van uw Hoofdbestuur bphoeft te worden afgeleid, dat het vaste abonnement bij aulomaüsee- ring niet te handhaven zou zijn. Aan het voorgestelde gesprekkentarief kleeft voorts nog hel bijzondere nadeel, dat de economisch zwakkeren het ernstigst er door zullen worden getroffen. In de Bloembollenstreek is het namelijk gewoonte, dat de handelaren de verschil lende kweekers afvragen of deze de vaak kleine partijen der door hen verlangde bloembollen, voorradig hebben en voor een bepaalden prijs willen afstaan. Wanneer voor elk locaal gesprek 2xh cent moet wor den betaald (wat een vermindering van het aantal gesprekken met 30 pet. ten gevolge zal hebben) dan zullen de kleinste kwee kers ter plaatse het eerst worden overge slagen. In veel ernstiger mate zal dit het geval zijn, bij de gesprekken met naburige ge meenten, wanneer voor elk dier gesprek ken, 10, 20 of 35 cent belaald moet worden. Ook bieden de kleine kweekers thans vaak telefonisch hun artikelen aan de han delaren aan. Dit zou hen door hel voorge stelde gesprekkentarief voortaan grooten- deels onmogelijk worden gemaakt. Ongetwijfeld zullen donr het systeem van betalen per gesprek ook elders, in het bij zonder de minst kapitaalkrachtigen in zeer sterke mate. dergelijke indirekte schade van 1 het gesprekkentarief moeten lijden. Verdwijning van de streeknetten zou een zeer groot verlies beteekenen voor het plat teland en inzonderheid voor de bloembol lenstreek en dat niet alleen voor degenen die op indirekle wijze daarmede zijn ver bonden. De vergadering dringt er daarom bij uw Hoofdbestuur met den meest mogelijken aandrang op aan geen systeem in le voeren, waarbij het streeknet voor de bloembollen streek zou moeten verdwijnen. (w. g.) De afgevaardigden ter vergadering: mr. D. F. Pont, burgemeester der gemeente Hillegom; P. de Vreugd, wethouder der ge meente Hillegom; J. H. Balvers, wethouder der gemeente Hillegommr. J. B. Sens, secretaris der gemeente Hillegom: G. Tromp, wethouder der gemeente Lisse; J. C. de Haan. secretaris der gemeente Lisse; J. P. Gouverneur, burgemeester der gemeente SassenheimJ. G. van Eeden, wethouder der gemeente Noordwijk; C. van der Wiel, wethouder der gemeente Noordwijk; A. A. C. M. van Iersel. burgemeester der ge meente Noordwijkerhout; E. Oostdam Hz., wethouder der gemeente Noordwijkerhout; mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, burge meester der gemeente Bennebroek; J. van Lierop, wethouder der gemeente Benne broek; W. F. van Waveren, wethouder der gemeente Bennebroek; II. J. Voors, secre taris der Ver. v. Bloembollencultuur; J. B. Meskers. Hillegom, Lid van den Bond v. Bloemb. handelaren; mr. M. Toulof van der Koog. secr. van den Bond v. Bloemb han delaren; Jos. Braam. Heemstede. Lid v. h. Holl. Bloembollenkw. Genootschap; W. Jonkheer. Lid van de Afd. Hillegom v. d. Ver. v. Bloemb. cultuur; J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode. Lid afd. Hillegom v. d. Ver. v. Bloemb. cultuur; Lindhout, Lid afd. Noord wijk v. d. Ver. v. Bloemb. cultuur: Jansen Hendriks, Lid Afd Bennebroek v. d. Ver. v. Bloemb. cultuur: Van der Meer, Lid Afd. Noordwijk v. d. Ver. v. Bloemb. cultuur; Tr. W. .T. Burgersdijk. Lid K. v. Kooph. en Fabr. te Haarlem; G. Molkenboer. onder- voorz. K. v. Kooph en Fabr voor Rijnland; C. G J. Alkemade Sr., Lid K. v. Kooph en Fabr. voor Rijnland; mr. P G. Knibbe, secretaris K. v. Kooph. en Fabr. voor Rijn land. Namens de vergadering voornoemd, 'w.g.) Mr. D. F. PONT, Burgemeester van Hillegom. A.-R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". De Jaarvergadering. In een der zalen van „Den Burcht" hield gisteravond bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering, welke slechts matig bezocht was. De voorzitter, majoor G. Kuiper, opende met gebed en hield vervolgens een rede over het onderwerp: „Het verbreken der banden", waarin hij er o.m. op wees, dat hoewel do coalitie verbroken is, op ons toch de plicht rust door het gebod der liefde te herstellen, I\i brandpunten, waartegen de A.R. en in den komenden verkiezingsstrijd te_ wapen zullen moeten trekken, zijn de kwesties van hel staatspensioen en de eenzijdige ontwape ning, welke beide onderwerpen spr. uitvoerig bestreed. Met een opwekking om in de komen de maanden de A.R.-vaan hoog t9 houden, besloot spr. zijn openingsrede. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. F. H. van der Tas, vernamen wij, dat het ledental in het afgcloopen jaar terugliep' van 500 tot 425 (103 dames en 319 heerenh Voerts herdacht het verslag de nagedachtenis van ds. Beekenkamp, die steeds een trouw lid der vereetiiging is geweest. Het finantfeel verslag van den penningm., den heer A. Lambooy, was zeer opgewekt. De ontvangsten bedroegen f. 102058; de uit gaven f. 1013,95; batig saldo f. 6,63. De oude schulden konden grootendeels worden afgelost. Beide verslagen werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de hees- ren G. Kuiper, De Jong en Van Cittert, werden herkozen. Als voorzitter werd we derom majoor Kuiper aangewezen. Aan den heer Zuidema werd ter gelegen heid van zijn 25-jarigen journalistenloopbaan een telegram van gelukwenscb gezonden. De beantwoording van de bekende vraag door het Stadhuiscomité gesteld, werd na langdurige besprekingen aan den voorzittetr overgelaten. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken, de propaganda betreffende, ter sprake, waar na de vergadering door den heer P. Mazurel met dankgebed weilt gesloten. N.V. NATIONAAL VEEM. In de hedenmiddag gehouden algemeene vergad°ring van aandeelhouders der N.V. Nationaal Vecin werden de balans en ver lies- en winstrekening goedgekeurd. Het dividend werd evenals het vorige jaar vastgesteld op 5 pet. De periodiek aftredende commissaris, de heer D. J. J. de Koater werd herkozen. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. W i j z i g i n g Coöperatieve Boerenleenbank, Dorps straat 76. Leiderdorp. Nieuw lid van den Raad van Toezicht: A. Roost, te Leiderdorp. ELECTRISCHE HEETWATERTOESTELLEN. De Directie der Lichtfabrieken verzoekt ens in aansluiting aan de desbetreffende ad vertentie in dit blad, het volgende op te ne men; Evenals in Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam en de laatste jaren ook in andere plaatsen, zjjn sinds het voorjaar 1927 in Lei den en Buitengemeenten ingevoerd de zooge naamde nachts, room-reserv oirs. Des nachts zijn de machines en de kabel netten betrekkelijk zwak belast en de energie kan dan met weinig kosten worden geprodu ceerd, welke energie in de nachtstroom-re- servoirs wordt opgehoopt. De electrische stroom, welke 's avonds door middei van een automaat wordt ingescha keld verhit het water gedurende don nachi tot ten hoogste 95 gr. C. en wordt des mor gens automatisch afgeschakeld. Een doelmati ge warmte-isolatie zorgt ,dat gedurende den dag het water zeer heet (ca. 80 gr. C.) kan worden afgetapt. Destroomprijs gedurende den nacht is laag gesteld, zoodat de maandeljjksche huur, waar in begrepen is de huur van het toestel met schakelklok, zoowel als de kosten van den gebruikten stroom op een betrekkelyk laag bedrag kan worden gesteld. Deze bedragen zjjn: f. 3,per maand voor een 30 L. toestel, achtereenvolgens f. 4,50, f.8,of f. 11, per maand voor toestellen met een inhoud van 50, 120 en 200 L. De gebruikswaarde van een dergelijk heet- natertoestel is boven verwachting groot en een zeker bedrag aan warmte, dat men an ders overdag door het koken van telkens kleine hoeveelheden water besteedt, wordt uitgespaard. Dit komt vrijwel steeds neer op een besparing op de gasrekening. De toestellen zijn zoodanig uitgevoerd, dat zij gevaarloos zijn en het water in geen enkel opzicht schadelijke gevolgen ondervindt van het verblijf in den ketel, zoodat het voor alle doeleinden in de huishouding, b.v. thee-zetteo en dergelijke, gebruikt kan worden. Een dergelijk toestel mag dan ook niet als weelde worden beschouwd, het is veeleer een van de ook voor den arbeider of kleinen ambtenaar bereikbare vormen van gemak in de huishouding, welke door de moderne toe passing van de electriciteit beschikbaar wordt gesteld. Sinds 1927 zijn 258 toestellen geplaatst, welke zeer goed blaken te voldoen. Met opzet is door de Lichtfabrieken niet te veel bekendheid aan deze toestellen gegeven, omdat dan gevreesd werd, dat de hoeveelheid werk voor de betrokken afdeeling te overstel pend zou worden. Thans kan de tgd gekomen geacht) worden om hieraan meer bekendheid te geven, ten einde meer aangeslotenen van deze instelling kennis te doen nemen om daarmede hun voor deel te doen. BINNENLAND. De uitvoering der sociale verzekering; adviezen van den Hoogen Raad van Arbeid. (Binnenland, 3de Blad). De schade door de vorst aan de aard appelen toegebracht (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). Onthullingen inzake den moord te Giessen- Nieuwkerk. (Laatste Berichten, 1ste Blad), BUITENLAND. De Duitsche coalitie-besprekingen. (Bui-« tenland, 1ste Blad). De bomaanslag te Nienw-Delhi. (Buiten- land, 1ste Blad). Bij een brand in China vallen vele slacht offers. (Tel., 1ste Blad). ZANGUITVOERING „DE KLEINE STEM". Kleine stemmen eerst broos en teer als 't fijnste porcelein, dan krachtiger, vasi ter, met reeds meer kern: hot menschelijk geluid groeit en rijpt en 't is o! zoo moei lijk het edelste instrument, dat wij men-, schen kennen op dé juiste wijze te leiden door de vele klippen 4er ontwikkelings jaren! Kinderdirigent le zijn en de jeugd in te wijden in die beginselen van solfège en toongeving: 't is geen kleinigheid en eischt groot verantwoordelijkheidsgevoel, 'f Lijkt wellicht eenvoudig, maar waarlijk: dat i9 't geenszins. En de heer Beumer, lei der van dat enthousiaste kinderkoor ,,De kleine stem" verstaat die kunst! Hij laat die jonge stemmen zingen, behoedzaam en voorzichtig, forceert niet, geeft acht op duidelijke uitspraak en zuivere intonatie en laat extra de slotmedeklinkers betonen, dia de kinderen maar al te gauw verwaar-» loozen. Schoone vruchten plukte hij dezen avond, de kinderen deden hun uiterste best in al de prettig stemmende werkjes, die het Ilollandsch vrouwelijk kindercomponisten- trio Anna Lambrechts-Vos, Hendrika van Tussenbroek en „last not least" Cath van Rennes ons schonken en in een smakelijk opgezet programma hier vergaard waren. Koor.A, B en C: steeds grooter worden meisjes en jongens en hun muzikaliteit ont wikkelt zich geleidelijk met de jaren. Eerst unisono zang, dan twee- of driestemmig gezamenlijk of apart en dat alles reeds uit het hoofd, al is 't gezongene betrekkelijk nog eenvoudig. Op deze wijze dit geleerd, behoeven wij voor muzikaal begrip en liefde voor de kunst, van hen die de toe komst dragen, geen angst te hebben Da kinderen zongen met pleizier die aardige coupletten: vooral dat fijn-geestige vers van Adema v. Scheltema „De Wilgen", waarvan Nic. Hazendonk een muzikaal, prachtig getvpeerd cantatetje maakte. Dit vooral had daverend succes, evenals ..Prins Lente" van Hendrika v. Tussenbroek, dat reeds zware eischen stelt aan „uit het hoofd" zingen en goed op toon blijven 't Kwam er allemaal frisch en krachtig uit, zonder grof of scherp te worden: 't luid applaus' leek ons volkomen verdiend. Ter afwisseling speelde de lieer Verwer eenige bekende „schlagers" voor viool (Thomé, Mlynarsky. Widor en Ordla), eerst wat voorzichtig, maar allengs los en vrij en met krachtiger toongeving. zeer muzi kaal begeleid door ziin zuster Mej. Mien Venver, die tevens enthousiast en met een juist begrip, van wat 'n begeleiding eischt de kinderkoortjes in waarheid steunde en inspireerde. Zij beiden droegen stel Iie bij tot het succes van dezen avond vol aan gename variatie. Zoo kwam 't einde met een potpourri over al die verlrouwd-bekende versjes van Cath. v. Rennes (wie kent er niet bijv. „En over de weide daar blonk de zon", 't stemmige „Het Angelus klopt in de verte", 't guitige „Drie kleine kleuters", of 't heerlijk stralende „Zonnelied"?) eu dc- kleine muzikanten dartelden huiswaarts, begeleid door hun opgetogen en dankbar© ouders. Menig mondje, dat dezen avond nog ni^t mee mooht dnen. zal na afloop ge vraagd hebban- „Hè moeder, wanneer mag ik ook daar mee gaan zingen?" Jammer slechts, dat de zaal niet voller was en de pauze wat erg lang duurde, al was 't een heerlijke gelegenheid voor a® kleuters om door zaal en gangen le dollen, na al 't lang-geconcentreerde stilzitten op dat hooge. deftige podium! Wij zijn ervan overtuigd, dat ..De kleine Slem" weer vele vrienden heeft gewonnen en op de vacan- tiereis van het koor de moeizaam gestu deerde liedjes vol vreugde door bosch en hei zullen schallen! Dat 't steeds „crescendo" met de presta* ties moge gaan!

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1