WAAROM VRAAG HET UW VADER! DE K. L. M. IN HET AFGELOOPEN WINTERSEIZOEN Een gezellig Behang AGENDA. Zenuwstillend I MIJNHARDT'S zenuw tabletten WAALS i Zaterdag. Concordia: Uitvoering met bal der Leid- •che Dilettantenciub, 8 uur nam. Vrije Rv&ng. Gem, (Middeletegracht 3); Bidstond. Zondag. Jeruël (Oegstgeest)Samenkomst te 8 uur Min. Leidsche Schouwburg. ..Nul en Vermaak." i11 ionair legen wil en dank. 8'/% uur. Ned. Leger dee Heila. Samenkomst te half- acht nam. Vrije Evang. Oem. (Middeletegracht 3): Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur DOiOl. Haandag. I.eidsche Schouwburg „Nut en Vermaak." Millionair tegen wit en dank. 8'/« uur. Rem. Kerk. (Hoogt. Kerkgracht), Concert. 8 uur. StadszaalUitvoering van „De Kleine Stem", 8 uur nam. Dinadag. In den Vdruïden Turk- Al gem. Vergade ring van aandeelhouders. N.V. Nationaal Veem. Leiden. 4 ur. Rehoboth (Rapenburg 101: Voo"jtar3verg Ted. van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk classis Leiden; 8 uur nam. Woensdag. Sladsznal (groote aal): 8ste Volksbijeen komst. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der opotheken wordt van Dinsdag 2 lot en met Zondag 7 April waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8. telefoon 652. De geneeskundige Zondagdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur lot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doc toren Bruining. Nicmer, Schreuder cn Slarck. Te Oegslgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr Timmermans, tel. 8Ö0. De Ocgslgcestrrhe apotheek, de Kern- penaerstraat 4, tel. 274 i» dag en nacht ge opend. RECLAME. en lesnwsterkend is de werking van Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten ZILVEREN JUBILEUM. Onze stadgenoot, de heer J C. Bender Jr. herdnchl gisteren den dag dat hij vóór vijf-en-twintig jatfr bij de Handelmaat schappij Adr. Koller en van 09 te Rotter dam in dienst trad. aanvankelijk al9 ver tegenwoordiger. la Ier als procuratiehouder. De heer Bender is belast mei de leiding van het engros-bedrijf van genoemde ven nootschap en heeft in de afgeloopen kwart eeuw deze afdeeling lot grooten bloei welen le brengen. De jubilaris werd mei zijne familie per auto van hel station le Rotterdam afge haald en naar het hoofdkantoor gebracht, waar hij achtereenvolgens door den direc teur. den heer van Os. den chef van het Amsterdnmsch filiaal, den heer van Oeve- ren en éón zijner collega's, den heer Jacob- son (namens het personeel van het hoofd kantoor) werd toegesproken. Hem werden diverse geschenken en een groot aantal b'oemstukken, waaronder één namens de Nederlandsehe Vereeniging van Kantoor boekhandelaren, aangeboden. Gisteren herdacht de heer B J. Goddijn. dat hij voor vijf-en-lwinlig jaren bij de N V Haarlemsche Bankvereeniging als wis- sellooper in dienst trad. Op het kantoor ontvangen werd hij door de Directie toegesproken, die inzonderheid wees op de bijzondere accuratesse door den jubilaris beloond Als stoffelijk bewijs van sympathie werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Ook namens het personeel werden woor den van hulde gesproken en hem tevens een enveloppe Ier hand gesteld. De heer Goddijn dankle voor de hulde en voor de stoffel»ike blijken van waardeering. Hel feest werd verder in huiaelijken kring voortgezet. DOOPSGEZINDE GEMEENTE TE LEIDEN. In de samenstelling van den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier zijn in den laatsten tijd eenige wijzigingen geko men. In de plaats van den heer D G. Kruk die naar Apeldoorn vertrok, werd tot dia ken gekozen de heer J. Broere. terwijl na het aftroden met Januari 1929 van den heer S. J. le Poole Gzn.' die de gemeente gederi 1Pr*i als diakon heeM zediend in 1908 zijn vader als secretaris opvolgde aan dr. G. J Boeken wagen het secretariaat van den Kerkeraad werd opgedragen Tot leden van don Kerkpraad werden ter vervanging van de periodiek aftredende loden de heeren A. Uitienbroek en P Otlo gekozpn de heeren VV J Stevgerwalt en M. Mever en in de vac a lure-Broere dr. Z. Kamerling. WEER EEN RUITERFEEST In de eerste helft der maand Mei a s zal in een der manege's van het 6e regiment Veld artillerie, in de Doelenkazerne alhier, wederom een Ruiterfeest worden gehouden waarvan de baten ten voordeele komen van de Sanatorium-Stichting van de Onder- officiersvereeniging .Ons Belang". Men zie de binnenkort in dit blad ge plaatste advertentie. HET NIEUW ELECTRICITEITS- TARIEF VOOR WINKELS. De Directie der Lichtfabrieken verzoekt ons, onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie in dit blad, het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen. Met ingang van 1 April 1929 is voor de electriciteitslevering aan winkels een nieuw tarief, hel z.g. winkel tarief, in werking ge treden Dit tarief is ontworpen met het doel de verlichting in winkels en étalages, buiten den normalen gebruikstijd, tegen den prijs van 5 ct. per K.W.U. te kunnen gebruiken. Een voorbeeld van berekening volgt hier onder. zoodat iedere verbruiker na controle van zijn jaarverbruik en de sterkte van zijn lampen door een eenvoudig rekensommetje kan bepalen nè welk aantal K.W.U. per jaar ook voor hem hel oogeriblik gekomen is om voor zijn zaak flink reclame te maken, aangezien de slroomkoslen een kleinere rol gaan spelen. Alvorens nu de berekening op te zetten, moeten wij nog even een uiteenzetting geven van de eenheden Wall en Hectowatt (afge kort hW). U vindt tegenwoordig op de lampen twee getallen aangegeven Éénzelfde getal slaat op alle lampen, nl. 127. Dit beteekent. dat de lamp geschikt is voor 127 Volt. d. i. de spanning, waaronder de electricileit voor verlichting in huis geleverd wordt. Het andere getal is afhankelijk van het lichtgevend vermogen der lamp en is bijv. 40. 75, 100, 150. 200. 300. 500, 1000. Dit gelal geeft aan het vermogen, dat noo- dig is om de lamp aan het gloeien te bren gen. Dit vermogen drukken wij uit in Watt. Een lamp van 100 Watt kunnen wij nu ook noemen een lamp van een Hectowatt, een lamp van 40 Watt 0.4 Hectowatt, enz. Nu gaan wij eens na hoeveel Hectowatt wij in onze installatie hebben en trekken hierbij een scheiding tusschen étalage en buitenverlichting, winkel, magazijn, e.d. I. Geïnstalleerd in de étalage 8 lampen van 75 Watt 600 Watt 6 hW. 1 reclamehak buiten aan den gevel- 4 lampen van 40 Watt 160 Watt 1,6 hW. Totaal 7,6 hW. II. Winkel: 6 lampen van 75 Watt 450 Watt of 4.5 hW.; hiervan wordt berekend 75% 3,375 hW. III Magazijn: 4 lampen van 75 Watt 300 Wall of 3.0 hW.; hiervan wordt bere kend 60 1,5 hW. Te zamen 12.475 hW. afgerond op 13 Hectowatt. Per jaar moet per hectowatt betaald wor den f. 14.40. dus voor dezen winkel is ver schuldigd aan vastrecht 13 x f. 14.40 f 187.20 Veronderstel nu. dat in dezen winkel thans per jaar 1500 K.W.U. gebruikt wor den. dan kosten deze K.W.U. tegen het ge wone. tot nu toe gebruikelijke enkel tarief 1500 x f. 0 20 f. 300. Bij toepassing van het nieuwe winkel- tarief zouden de uilgaven zijn: I. bovengenoemd bedrag aan vast recht f.187 20 II. 1500 K.W.U. a f. 0,05 75.— Totaal f.262 20 Dat wil dus zeggen, dat reeds bij het 26220 bereiken van ca. 1300 K.W.U. 20 alle verderen stroom te?cn 5 ct. per K.W.U. betaald behoeft te worden. Voor het prijs verschil van ca. f. 40.kan men bijvoor beeld de étalage- en reclnmeverlichting van 7 6 hectowatt een jaar lang iedcren dag ca. 3 uur langer branden. DE BIOSCOPEN. Een filmpje van historische waarde draait er deze week in het Luxor-theaterl Goede scherpe beelden toonen ons: de opening van de blaten Generaal in het jaar 1901, lustrumfeeeten der Utrechtsche studenten, het bezoek van Paul Kruger aan ons land. alsmede de kroningsfeesten van Koningin Wilhplmina, en zij zijn niet alleen interessant omdat zij een stukje g* schiedenis voor onze oogen tooveren. doch ook omdat zij een aardigen kijk geven op de toenmalige kleederdrachten... I Voor wie dacht dat de filmindustrie in den aanvang dezer eeuw nog weinig of niets beteckende, is deze rolprent het bewijs van het tegen deel. In „Ruwe Gerechtigheid" speelt Renee Adoree op voortreffelijke wijze de rol van de dochter van den pelshandelaar, die uit noodweer een man vermoordde en nu lijdelijk moet aanzien dat een scheeps kapitein - de eenige, die zijn geheim kent zijn dochter als vtouw medevoert. Op het beslissende oogenblik komt natuurlijk de redder opdagen in den persoon van een knappen jongeman, met wiens hulp de moeilijke kwestie tot een oplossing wordt gebracht. Ter afwisseling van het filmprogramma kriigt men het optreden van Elnoro, wiens liederen het publiek gisteravond tot groo te vreugde hebben geïnspireerd Als hoofd nummer volgt dan na de pauze: „Ooster- sche passie", een spannende liefdesgeschie denis tusschen een Arabischen prins en een ietwat weemoedige Parisienne. Meer dere malen dreigt het mis te loopen tus schen dit tweetal, welker naturen zoozeer verschillen, doch hun groote liefde brengt de zaak telkens weer in het reine, totdat de eentonigheid van het leven in het Ara bische land, alsmede de zonderlinge opvat tingen van den prins leiden tot een poging tot ontvluchting. Een wilde jacht door do woestijn volgt, doch het is zonder resul taat: tegen de ervaren Arabieren, die hen achtervolgen, zijn de vluchtelingen niet ongewassen, en als zij zijn ingehaald, schijnt slechts de gevangenis hen te wach ten... Doch'de pnns verzoent zich opnieuw met zijn vrouw, zij het dan nu opk voor het laatst! Een ring, met vergif bewerkt, voltrekt het stervensbesluit van den verla ten echtgenoot, en tezamen gaan zij den dood tegemoet... Er zijn Russische films èn Russische films; de eerste komen uit Rusland en de andere uit Amerika. De Russische regis seur Eisenstein legt in zijn revolutiefilms het accent op de revolutionaire gedachte en toont ons de uitwerking daarvan in gruwzaam-rauwe realiteit met breed opstu wende, dreigend duistere volksmassa's en solrlatenlegiocnen, optrekkend tegen elkaar in bloederigen strijd. Hij brengt de mas sa op het doek, geen sterren", die eeu hoofdrol spelen. Voor liefde is bii hem geen tijd en plaats! Bij de revolutiefilms, die Amerika ons schenkt, is dat alles anders; zij schenken, naast de botsingen tusschen aristocratie en proletariaat, toch steeds ook romantiek in meest verheerlijkten vorm. Zoo is 't ook weer in die waarlijk schoo- ne film Storm", met meesferspplers als John Barre-more en Camille Hom. Wie den eerste zag in ..Don Juan" of ..de Gebroe ders Knramnzov", begrüpt dat hij ook in deze film weer alle aandacht tot zich trekt; RECLAME. 1362 AnOATB LONDON HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIINLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Sigarenmagazijn ..La confiance". Maars- manssteeg 13. Leiden. Winkel in sigaren, sigaretten, tabak rookartikelen. Eigenaar: G. J. Straks, te Leiden. Wijziging: Firma L F. Servaas 4 Zonen, Hooge woerd 17, Leiden Kantoorboekhandel en technische teekenmaterialen. De teeken- handel welke gevestigd was Lange Dief- steeg 13 is met ingang van 1 April 1929 overgebracht naar de zaak aan de Hooge- woerd 17 en mei dpn kantoorboekhandel gecombineerd en derhalve i9 het filiaal thans hoofdzaak geworden. Firma Verkouw Slokhuyzen, Middel weg 3. Leiden Grossier in koffie en thee. Procuratie verleend aan; M. van Vreeden- daal te Leiden. Opheffing: B. Verdoes Louwestraat 10. Katwijk a. Zee. Broodhakkerij. Vereffenaar: P. Ver does, te Katwijk aan Zee. dit uitzonderlijk wilskrachtige profiel, dit prachtig gebouwde lichaam en dit rijk ge nuanceerde spel, moet elk vrouwelijk har* in de zaal tot vervoering brengen, evenals de beeldschoone verschijning van Camille Horn met haar stralend-smachtende oogen, dit den mannelijken bezoeker doet. De groote liefde van den boerenzoon van de „keizerlijke prinses", met als diep tragisch conflict het feit, dat hij haar welhaast tot den dood veroordcelen moet, boeit zoo mogelijk nog meer dan de prachtig geënsco- neerde revolutiebeelden, waarin we wrang- snijdend de verschrikkingen aanvoelen, uit dien tijd waarin de waanzin hartstochten losgebarsten waren en raillioenen onder de fusillatiekogelregen een on ver wachten dood sterven moesten. Een veelszins goede film: grootsch van opzet en regie en doorspevt met origineele vondsten in de actie. Vooral die lugubere, overal rondsluipende en op duikende marskramer 6ymbool van het naderend revolutieonheil is een figuur, die met zijn huiveringwekkend uiterlijk de toch reeds boog opgelaaide spanning tot uitersten weet op te zweepenl Het „T r i a d o n"-t heater heeft met deze film een mooie greep gedaan, waarbij we de minder geslaagde Metro Goldwvn „Zeg nou zelf", wemelend van onlogische onzin en te snel afgedraaid, mnar op den koop toe nemen. De „Terek" kozakken zijn weer in hun element; dit tToepje voor- treffeliiko zangers brengt de zaal tot ez- tase-uitbarstingen I Het is een zeer goede hoofdfilm die de directie van hel Casino-theater deze week zijn bezoekers voorzeil De Millinnnair-Polilieagcnt heet deze rol prent. en de verwachtingen die wij ervan koesterden, zijn niet teleurgesteld. Immers, een hoofdrolverlolker als Carlo Aldini waar borgt spanning en 9ensnlie van de eerste soort, dat zullen ook weer de kijkers van deze film moeien tnezevenl De inhoud is eigenlijk een detective-verhaal dal de be zoekers een geheclen avond weet le boeien en in spanning laat zillen lot het einde toe, Haar plannen voor den zomer. Toenemend passagiers- en goederenvervoer. In een ten kantore van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij gehouden perscon ferentie zijn omtrent den winterdien9t 1928 '29 en de plannen voor den zomerdienst mededeel in gen gedaan door den secretaris van de directie, den heer H. Martin Het volgende ie een samenvatting der mede deel ingen. De strenge winter heeft ook het lucht verkeer op een buitengewoon ernstige proef gesteld, welke proef hel echler schitterend heeft doorstaan. Helaas heeft de toestand van hel vliegveld te Hamburg de K.L.M. genoodzaakt, zoowel den localen dienst op Bremen en Hamburg als den dienst op Kopenhagen en Mal mé1 op 22 November te 9luiten. De locale dienst werd door de Luft-Hansa op 3 December en door de K.L.M. op 1 Maart herval, toen inmiddels de noodige verbeteringen op het terrein waren aangebracht. In het algemeen is op de lijnen der K. L.M. niet alleen het passagiers-, doch ook hel goederenvervoer belangrijk toegenomen o a. is de uitvoer van gebroeide tulpen naar Engeland vermeerderd Uil de volgende cijfers blijkt de toeneming van het wintervervoer. waarbij nog moei worden bedacht dat in het wintervervoer over 1927'28 een volledige dienst op Bremen en Hamburg is begrepen, terwijl deze praclisch in het vervoer over den af geloopen winter niet meetelt: passagiers goederen briefpost pakketpost 1927 '28 1579 162000 685 4630 1928-'29 2410 225000 3200 5100 vooruitgang 53 pCt.. 39 pCt 468 pCt 10 pCt. Zeer vele vluchten zijn uitgevoerd naa. de Wadden-eilanden en naar Urk. toen deze door ijsgang van andere verbindingen met hel vasteland waren afgesloten. Bij de bijzondere vluchten, welke in den winter werden uilgpvoerd. mogen de beide Indië-vluchlen niel worden vergelen, welke in ofxlracht van het hoofd bestuur der P. en T. plaats hadden. Wat nil de plannen voor den zomerdienst betreft, deze zijn zeer uitgebreid en er zijn thans Afzonderlijke /rachldjenslen in op genomen. De eerste vrachtdienst wordt in gezet op de Londen-lijn met vertrek om 6 uur 's morgens uit Londen en in Rotterdam, aansluitend op Praag, Cassel, Mariënbad en Berlijn. Een ander belangrijk feit is dat de K.L.M. voor de eerste maal een eigen lijn op Berlijn in bedrijf zal nemen, waar bij het trajoct RotterdamBerlijn dagelijks zonder tusschenlanding zal worden ge vlogen, in belangengemeenschap met de Deutsche Luft Hanse. De drukste periode van den zomerdienst loopt van 15 Mei tot 31 Augustus; er worden dan tusschen Engeland en Nederland da gelijks 5 diensten in beide richtingen uit gevoerd en tusschen Parijs en Nederland 3 diensten. Aansluitingen worden verkre gen op Scandinavië, Bazel. Zürich, Wee- nen, Boedapest, Danzig, Koningsbergen, Frankfort, Milnchen en voorts op Berlijn, Praag, Essen, Cassel en Mariënbad. De dienst op Zwitserland, welke de K.L.M. samen met de Zwilsersche maat schappij Balair-exploileert wordt 6 Mei hervat. De locale lijn op Hamburg en Bremen wordl met de Deutsche Luft Hansa den geheel en zomer geëxploiteerd, evenals de Scandinavische lijn. vtrelke de K.L.M. en de Zweedsche Mij. A.B.A. samen in bedrijf hebben. Van belang is, dat voor de eerste maa! tusschen Londen en Nederland avond diensten zullen worden uitgevoerd, in beido richtingen vertrekkend om 18 uur. De drie-motorige vliegtuigen, bestemd voor den dienst op Indië. welke begin Sep tember met een vertrek om de 14 dagen zal worden hervat, zullen zooveel mogelijk vóór dien tijd in het Europeesch bedriji worden gehpzigd. Verwnchi wordt, dat met September 1931 een geregelde wekelijksche dienst op Indië zal kunnen worden onderhouden, waarloe 10 vliegtuigen F IX met 3 Jupilermotoren van 540 P K in gebruik zulen worden ge nomen. welke, behalve een aanzienlijken voorraad benzine en andere bonoodigdhe- den. 600 K G post zullen kunnen mede- nemen. terwijl dan nog voor vier passa giers 'n ruime plaats in de kajuit zal zijn. waarin de ontmaskering van Carlo Aldini als politie-agent komt en hij een complot weet te ontmaskeren mei behulp van een aantal zijner collega's. Wij moeien beken nen, dat eerst d£n de ademlooze spanning ophoudt en de zucht geslaakt wordt: ,.Wa9 deze film nog maar wat langer!" Naast de boeiende inhoud, is in deze rolprent het spel ook prijzenswaardig en wij kunnen een ieder aanbevelen, deze te gaan zien De film voor de pauze kan ons niet zóó zeer bekoren. Helden der lucht heet zij en moest volgens advertenties een groot sen- sitioneel luchtdrama bevatten Edoch, wij hebben het niet kunnen ontdekken! Al» curiositeit zou hier de verongelukte Oceaan- vlieger een der hoofdrollen spelen en wanneer dit zoo is doet hij 't zeer goedt Het geheel is echter minder intéressant, doch men slikt het, omdat het 9pe! toch veel vergoedt. Het journal en een komische twee-aclef met waanzinnige situaties waarom hartelijk is gelachen, alsmede een reisje naar de slad Coblenz vol looien het goede program in het Casino-theaterl Het City-theater Krengt deze week de reprise van de „Wolga-Bootman" op het programma, hetgeen de directie van dit theater een druk bezoek waarborgt. Wij ver onderstellen. dat deze rolprent velen bios* conphezoekers reeds bekend is en mee- nen dan ook. dat de liefhebbers van -deze film gaarne voor een Iweeden keer zullen gaan zien! Wanl deze film moet een ieder een hekoren. wanneer men daar ziet hoe de Wolga-Bootmannen zich afmartelen in het zware touwlrekkers-gareel als heesten die men met zweepslagen vooruit stuwt en de ruwe handelingen van hen geprojecteerd ziet. die thans heer en meester zijn: maar ook wannepr daar een motorboot pijlsnpl door het zwarte water van de Wolea trekt en de revolutie aankondigt, helzeen de Wolza-Bootmannen in extase brengt Dan wordt met dit alles meegeleefd, al9 was men er zelf bijl Wij kunnen een film als deze. grootsrhi van opzet. en schitterend zespppld. inzon- dprhe'd door William Bovd. niet genoes aan bevelen! Dit is de film. die bijna den zehpe- len avond vult Alleen een Hodze Podze flimnjft en een dolle klucht ..'n Meeval lertje" gaan aan deze hoofdfilm vooral. Reserve-majoor P. Valbeda van het 15e regiment infanterie, zal 10 en 11 dezer, bii het 4e regiment van het wapen alhier, een kaderoefening in het terrein volgen. Voor studenteo en andere belangstel lenden, ie een aantal kaarten, toegang gevend tot de herdenking van den 300sten geboortedag van Christipan Huygens, in het groot auditorium der Universiteit Al hier, beschikbaar bij het inlichtingenbi*. reau dier universiteit. Het bestuur der Neutrale Midden- standsvereeniging verzoekt ons mede te deelen, dat haar vergadering gehouden zal worden op Maandag 8 April a.s. Het bestuur der Kon. Ned. Grof smederij zal op de op 20 April a s te houden Algemeene Vergadering van Aan. deelhouders een dividend voorstellen van 12 pCt. (vorig jaar 14 pCt.) De afgietsel* van steen-inscripties uit den Indischen Archipel, toebehoorend aan 's Rijks Ethnografisch museum en tot dus ver bewaard in een localiteit boven het Kantongerecht zijn thans overgebracht naar het instituut Kern, in het gebouw Grav©- stein, waar zij in verband met het overig© van het reeds aanwezige studiemateriaal, beter aan hun doel xulleD kunnen beant woorden. RECLAME. voor Uw kamer vindt U zeker in onze uitgebreide sorteering ONZE PRIJZEN ZIJN V00R0EELIG HAARLEMMERSTRAAT 130-136 2—1

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2