UW NAAM IS VROUW. HISTORISCHE FIGUREN. DE FONOSENMARKT. VARIA. Ik begin ditmaal eens met de lezeressen van hel „Leidseh Dagblad" over kussens te praten, waarvan in den tegenwoordigen lijd zulk een geweldig genoeglijke verscheiden heid beslaat. Men ziel ze in ae grilligste vormen, met bloemen, tassels en poppekop- pen versierd. De laatste categorie heeft naar ik vermoed vrijwel zijn lijd gehad, wanl in het duurdere genre komen ze bijna niet meer voor. En toch zijn ze aantrekkelijk en hoogst ge zellig, vooral als er een Pierrette of een Apachenjuffrouw met een paar ondeugende oogen op pronkt. En het prettigste van alles is altijd dat wij onze persoonlijkheid dikwijls zoo vol komen kunnen uitdrukken in de dingen, die ons omringen. Gelukkig kan men er evenwel niel slééds van op aan, omdal een vrouw het gewoonlijk maar al le plezierig vindt tot op zekere hoogte schuilevinkje te spelen; doch in de meeste gevallen gaat het toch wel op. Ik zag kortgeleden op een tentoonstelling een kussen, waarop ik tot over mijn ooren verliefd werd. maar de prijs was zoo schrik barend dat men enthousiasme noodgedwon gen bekoelde Ik heb het idee van het werk echter goed onthouden en zoodra ik wat lijd heb. hoop ik het bewuste kussen na te maken. Het was rond. beste lezeressen, en hel bestond uit slruisveeren, die in een ver rukkelijke kleur geel geverfd waren. De ach tergrond was van zwart fluweel en zijde, btwprkl mpt zachllila viooljes. Ik heb U al gezegd, dat hel een droom was en ik ben er heilig in mijn hart van overtuigd dat men het voor geen tiende gedeelte zoo mooi en artistiek kan krijgen als men het zélf maakt. Maar och zal ik het probeeren. Een tweede exemplaar, dat eensklaps mijn liefde kreeg, was van zware zwarte moiré met geel zijden blokvormen, versierd met vier lange tassels, waarvan de einden van zwart apenhaar waren De achterzijde van hel kussen was van lichte goudkant, zoodat men het naar willekeur aan de twee kanten kan gebruiken Verder was er een in waaiervorm, hetwelk door de Fransche ontwerpster ..Grandmère" werd gedoopt en ik geloof niet. dat ze er een beteren naam voor had kunnen verzinnen, want onwille keurig kreeg men plotseling een geur van potpourri in den neus en zag men een ouder- wetsche. stijfsluilende brocaatjapön met een lange sleep voor zich, waarboven men een lief, zacht gepoederd gezicht, omgeven door een weelde van witfe krullen ontdekte. Het voor- en achtergedeelte van dit waaierkussen was van lichtpaars fluweel, terwijl hel middengedeelle. dat den waaier uitmaakte de teerste blauwe, violet en rose kleuren vertoonde, welke men zich maar bedenken kan en het geheel was niettegen staande de verschillende tinien zoo vol maakt smaakvol, dat men er geen seconde over zou denken het te bont te noemen. Het was een meeslcrwerk van verfijning, maar ik hoef er zeker niet bij te vertellen, dat men een salon moet bezitten, waarin dit prachtexemplaar een waardige plaats kan vinden. En nu zullen de lezeressen wel licht denken dat het een hoogst onpractisch ding was. dat alleen voor pronk kon dienen en nimmer te gebruiken was. doch dit was werkelijk niel zoo. integendeel, het was verrukkelijk zacht en behagel ijk om er tegen te leunen. De ontwerpster was zelf op de tentoonstelling aanwezig en was zoo be minnelijk er op te blijven staan, dat ik het eens aan den lijve zou probeeren Een ander kussen, dat mijn bewondering opwekte deed heel veel aan een groolen poe derdons denken. Het vertoonde een kleuren- combinalie van reseda en geel de hoofd kleuren van dezen zomer en de rand was van lichtgeel geverfd bont. Ik heb U nu eerst de bar dure soorten opgenoemd, maar er waren er ook verschillende bijzon der aantrekkelijke onder, die binnen het bereik van vrijwel ieders beurs lagen en die ook heel gemakkelijk nagemaakt kondpn worden. Niet Alle kussens hebben dit jaar een bizarren vorm. oh, nee. de gewone langwerpige of vierkante zullen hun plaats elerk blijven handhaven. Er waren wollen onder, met een gewonen kruissteek bewerkt en die opvielen door de prachtige frisschen tinten van wol Ze zijn gegarandeerd onverschietbaar, zoodat we ze in de felste zon in den tuin met ons mee kunnen sleepen. Het zou natuurlijk een schandelijke dwaasheid wezen het veeren exemplaar, waarop ondergeteekende ver liefd was, mee naar buiten te nemen, want dit is een leer salonpoppelje dal verwend en vertroeteld moet worden en haar teint" niet te veel kan blootstellen aan de heerlijke zonnestralen. Nu ik het over zonnestralen heb. ga ik meteen maar door het een en ander te schrijven over onze gezondheid in de op handen zijnde zomermaanden Wij vrouwen zijn maar al le vaak zoo geweldig owa<w om datgene wat we door maandenlang ge weldig goed op te passen bereikt hebben, met één enkelen slag omver te gooien. Ik bedoel hiermede dat we meer dan eens door één enkel ondoordacht genomen zon nebad onze huid. die we in de wintermaan den angstvallig verzorgd hebben, bederven. Hoe dikwijls komt het njet voor dat er door verschillende jonge meisjes en vrouwen over geklaagd wordt dal ze in den vacantielijd bijna onophoudelijk last hebben van hoofd pijn. duizeligheid en moeheid Het is alle maal haar eigen schuld, of liever gezegd onze eigen schuld want we eten en drinken alle mogelijke verkeerde dingen, vermoeien ons bovenmatig etc. etc en dan hebben we nog de gronle brutaliteit met een dieren zurht te beweren da! het door de warmte knm| en geen mensch legen zulk een hitte bestand is. Natuurlijk kunnen we dp warmte ver dragen dat wil zeggen van bol vrij kaïmn genre, dat we in ons dierhnar klimaat krij gen en daar 8e bpropmde Amer'kaansche waarzegster voorspeld heeft dat we een bar warmen zomer zullen hebben kom Ik meteen verkondigen hoe we er voor kunnen zoreen dat we er ten volle van kunnen ge nieten. Ik heb het zelf met schade en 9chande geleerd en is het dus niet meer aau een staaltje van mijn plicht dat ik het an deren zeg In werkelijk warm weer is veel vleesch, zware soep en een machtige puddingge schiedenis eenvoudig uil den booze en hoeft U er allerminst verbaasd over le staan in dien U na dergelijke dingen genuttigd te hebben, last van hoofdpijn, indigestie en minder gewenschte pukkeltjes krijgt Het lijkt er waarlijk heel veel op. al9of het mei goed tot ons doordringt dal het voedsel, het welk wij nuttigen, een grooten invloed op ons uiterlijk kan uitoefenen. Het goede soort voedsel, zooals bijvoor beeld sla. visch, koud. mager vleesch niet le veel van dit laatste volop fruit, gekooke groenten, kaas. melk. etc kan niet anders dan ons uiterijk ten goede komen En iaat ik er nog eens op altent mogen maken, dat wij tusschen de maaltijden door nim mer te veel koud water kunnen orrnken. Ik weet zeker dat als water een drankje was dat in een mooi fleschje verpakt werd met een gouden etiket er op. het met veel grooter enthousiasme zou worden genuttigd dan thans, nu het zoo goed als niets kost, het geval is. De wereld wil tot op zekere hoogte nu eenmaal bedrogen worden, helaas. Gebruik verder in de zomermaanden zoo min moge lijk alcohol, neem kwasl en nog eens kwast en indien mogelijk zonder suiker, warme of koude thee (het viel me kort geieden nog op, dat mannen bij voorkeur hun thee stéénkoud laten worden), slappe koffie elc. Wees niet lui in de warme dagen, beste lezeressen, want niettegenstaande rondingen weer verlangd worden, moeten we niet naar uitersten gaan en er zooveel mogelijk vleesch bij krijgen, dat we log worden. Houd daarom de lichaamsoefeningen vol; onver schillig of U er veel zin in heeft of niet. Weliswaar hoeven deze niet zoo krachtig gpdaan te worden als in de wintermaanden, maar verzuim nooit zeker een uur per dag te wandelen. Ga verder niet zonder een hoed uil, want hierdoor loopt men de lieflijke hoofdpijnen op en wees ook niet zoo dom kousen uit te laten en met dunne san daaltjes over het heete zand te wandelen, want meermalen i9 hierdoor een zonnesteek opgeloopen. Als U dan toch per sé de kin deren den geheelen dag met bloote beentjes wil lalen loopen, trek ze dan tenminste schoentjes met vrij dikke zooltjes aan. En nu eindig ik met een paar eenvoudige schoonheidsmiddelljes, die in de komende maanden naar verkiezing kunnen worden toegepast. Bega niet de vergissing in het warme jaargetijde dezelfde poedersoort te gebruiken als in den winter. Ocre of ocre rosé is aan te bevelen en dit genre vormt ook een grooler bescherming tegen sproeten en te hellen zonnebrand. Wanneer men een fijne huid bezit, die gauw verbrand, reinig die dan niet in de warme dagen zooal9 gewoonlijk met water, doch gebruik in de plaats daarva nmelk. Eerst het gezicht met coldcream schoon maken en daarna sponzen met lauwe melk. Fen theekopje melk. gevoegd b'i een derde gedeelte water is voldoende en dit eenvou dige, goedkoope nvddeltjé zal er voor zor gen. dal onze teint blanker wordt. Haar. Als men hel haar mooi in golf wil houden, terwijl men in een badplaats gelogeerd is, neem dan om de zeven dagen een ei-shampoo en terwijl de lokken nog vochtig zijn, kunnen kammetjes of pennen er in worden aangebracht, nadat deze ge dompeld zijn geweest in een bakje water, waarin een paar klontjes 9uiker zijn opge lost. Laten deze in de lokken, totdat ze vol komen droog zijn Kam den slag er niet da delijk uit. maar laat dien er een half uurtje inzitten, waardoor de golf dieper is en er larcrer in blijft. Mumsbeten. Wanneer men tot een van de atfraclie's van deze afschuwelijke beest jes behoort, doet men het beste een schotel- Ij of fleschie citroenolie bij zich in de buurt t* nemen, daar de dieren geweldig het land hebben aan die lucht. Binnenkort kom ik U vertellen hoe U er hot genoeglijkst kunt uitzien, wanneer U zeebaden neemt MABEL, V. DE ZONDVLOED. „Neen, Sire, dat ia een omwenteling I" had de hertog van Liancourt geantwoord aan den verbaasden Lodewijk XVI, toeq deze bij het vernemen van de Bastille-be- Btorming op 14 Juli 1789 uitgeroepen had: „Maar dat is een oproer I" Inderdaad, het was geen oproer, het was meer dan dat; het was.de storm, die ver nietigen zou, de „Zondvloed", waarover de hofkliek van Lodewijk XV, die hem wei zeker voelde naderen, de schouders had kunnen ophalen, maar die dan toch geko men was; het was de omwenteling, die af breken zou én... opbouwen. „Mijn tijd zal het nog wel uithouden", had „de Welbeminde" verzekerd, wanneer er over een dreigende uitbarsting werd ge sproken. Daarin had hij gelijk gekregen. Zijn opvolger echter moest deze catastrophe het hoofd bieden. Toch is juist wat een historicus schreef „Bij het leven van Lodewijk XV werd de omwenteling geestelijk geboTen en schenen de dageü van het absolute koningschap go- teld. De koning, het hof, de geestelijkheid, de adel, de parlementen, de philosnphen, hadden van stukje tot beetje, bewust of onbewust, deze gronle omverwerping voor bereid". (A Carré, La France sous Louis XV Er was eenige ontspanning gekomen bij de troonswisseling In Lodewijk XVI ver moedde men goede hoedanigheden en goede bedne'ingen. Hij wil „rechtvaardig regee- ren." Zijn eerste regeeringsdaden worden met blijdschap begroet, het parlement, door Maupeou opgeheven, weer hersteld; eenige vermindering van belastingen aan gekondigd; „het geschenk van blijde in komst e" steeds door het volk bij de troon s bestij ging van een nieuwen vorst in contanten betaald, afgeschaft Dat maak te den goeden indruk en beloofde wat voor de toekomst. Maar... het kwaad in zijn hartader treffen - d.w.z Fvankrijk's ho peloos bedorven financiën genezen, wie was do reus, die dat aandurfde en aan kont De ernstige Turgot, controleur général, wij zouden zeggen minister van Financiën, wilde wel en de koning wilde mèt hem, mar de geestelijkheid en de adel, die twee derden van het nationaal bezit in handen hadden, wilden niet. Belasting betalen 1 Waar dacht men aan I Dat was goed voor „de jinderen". Zij, adel en geestelijkheid, waren de bevoorrechte standen. En Tur got moest ontslagen worden. (Toen de koning het besluit daartoe onderteekende, zeide hij, ontmoedigd„Alleen mijnbeer Turgot en ik meenen het goed met het volk.") Maar met dat ontslag waren de financiën niet geholpen. De oude M&urepas zou het probeeren, maar kou het óók niet. Toen werd de knappe bankier Necker uit Ge- nève geroepen. Vóór mij ligt de eerste uit gave van zijn beroemde Compte rendu du hoi. Lraartu wordi zorgvuldig uiteengezet, noo op dat oogenblik (JaDuari 1781) de staat van Frankrijke financiën is; maat regelen, reeds door hem genomen of alsnog te nemen ter bezuiniging („voor het ge luk van het volk en de welvaart van den Staat") worden medegedeeld. Doch toen Necker daarna kwam met hervormingen en belastingen, waaraan ook adel en geeste lijkheid moesten deelnemen, ging het hem als Turgot; hij werd gedwongen af te tre den. Louis XVI kon niet tegen den weer stand op. Inmiddels gaan de hooge uitgaven door; het hof geeft het voorbeeld. Marie Antoi nette, de bekoorlijkste der bekoorlijksten, omringt zich met wocldo Wat kan de ko ning haar weigeren 1 Zelfs haar „eenvoud" tot een mode gemankt haar Klein- Trianon met het landelijk comediespel, kost geld. Begrippen van zuinigheid, noch van politieke hervormingen konden doordringen in den kring, die zich vermaakte. De nieuwe direoteur-général, Calonne, een man naar het hart van het hof, vond dat alles onnoodig; het geld vloeide weg; gelijktij dig verslond de hulp, door Frankrijk aan de opstandige Engelsche koloniën in N. Amerika geboden, schatten. Frankrijk staatkundige positie werd er sterker door; Engeland kreeg in de Nieuwe Wereid <ren macht tegenover zich en dat was naar den zin van Lodewijk's ministers. Maar... in 1787 moet Calonne erkennen, dat Frankrijk één milliard 646 miüioen schuld beeft; dat het jaarlijks tekort 110 mibioen bedraagt. Hij wordt eepsklaps hervormer: hij wil „de voorrechten", de „misbruiken" afschaffen. Alle standen moeten betalen. Alle standen 11 Er gaat een kreet op van spot en verontwaardiging. Weg met heiul En Calonne verdwijnt. Dan probeert de aartsbisschop van Toulouse, Brienne, de zaken te beredderen. Htj schrijft nieuwe be. lastingeo uit Maar nu weigert het parle ment die te registreeren (d.w.z. mogelijk te maken). Integendeel. Het verklaart, dat de natie reeds te zwaar belast is en eischt want er moet nu radicaal gehandeld worden de bijeenroeping der Etats gé- néraux. Men wreef zich in de kringen van het „laisser fajre, lai6Ber aller" de oogen uit. De Etats gónéraux, wat was datl Men was het vergeten en geen wonder, want sedert 1614 waren ze niet meer bijeengekomen. Ruim honderd en zeventig jaar hadden de koningen bet er zopder gedaan. Maar de eisch was formeeL Na reeds hier en daar in de provincie en iD Parijs uitgesproken te zijn, doch meer in den vorm van een wensch, wordt hij nu onafwijsbaar, wordt hij het wachtwoord, de krijgskreet van alle ontevredenen. Aarzelend, met tegenzin, teekent de koning den 8en Augustus 1788 het besluit tot bijeenroeping. Ook Necker wordt weer voor de taak gesteld, de finan ciën des rijks in evenwicht te breDgen. Het volk, het goedgeloovige, het lichtgeloovige volk, is uitgelaten van vreugde: de oude vertegenwoordiging hersteld, een nieuwe minister, nu zal alles goed gaan! WaDneer generaal Besenval (Generaal baron de Be- senval, een Zwitser in dienst van den Frajj- schen Koning, heeft zeer curieuze Me moires nagelaten over de jaren, die aan de Omwenteling voorafgingen. Ze werden in 1806 door de Ségur gepubliceerd) op een avond van een inspectie terugkeert en Langres aandoet, vindt hq de stad „en grande rumeur", in groote opwinding. „Wat is er te doen t" vraagt hij aan een „tame lijk netjes gekleeden man." Wat, mijn heer, weet u dat niet 1 is het antwoord, de koning heeft den aartsbisschop weggejaagd en Necker komt terug. Alles zal goed gaan. Alles zal goed gaan I Maar de weg naar groote hervormingen gaat over bindernis sen. En de Etats genéraux, die het land de basis moeten leveren voor een gezonde regeering, zijn nog niet bijeen, nocb gees telijk door allen aanvaard De datum van hun bijeenkomst werd bepaald op 1 Mei 1789. Spoedig zal het dan blijken, tegen over welke moeilijkbeden zij zich bevin den. Maar thans in Augustus 1788 weet men, dat zij bijeen zullen komen. Dat moet, want dat is geëischt en de koning heeft aan dien eisch gehoorzaamd. Die eisch, zóó dringend, dat de koning er aan moet voldoen, ib mijns inziens feite lijk het begin van wat de geochiedenis noemt „de Fransche Omwenteling". De wateren van den Zondvloed kwamen op zetten. Zij zouden angstige dagen en jaren over Frankrijk brengen. Het zal een groote, langdurige periode worden, waarin de be grippen van recht en onrecht in den strijd om verbetering herhaaldelijk wordoD ver ward; een periode, waarin madame Roland op bet schavot bet recht had uit te roe- pen: „O Vrijheid, hoeveel misdaden wor den er in uw naam gepleegd!"' Doch tevens is het de periode, waarin met idealisme en misdaad, met practischen zin en dwaze overtirij ving, wordt gestreden om een nieuw Frankrijk, een Frankrgk, dat eu dit zijn de verwerkelijkte „principes van 178©" naar den wensch, zoo lang reeds gekoesterd door eenvoudigen en groote denkers, plaats zal zijn voor de volgende grondslagen van den modernen Staat: Souvereiniteit van het Volk. Burgerlijke gelijkheid, Gelijkheid voor de Justitie, Gelijkheid in het betalen van belastin gen, Gelijkheid in erfopvolging, Vrijheid van Godsdienst, Vrijheid van Arbeid, Vrijheid van de Pers. De Fransche Omwenteling is, in weerwil van haar uitspattingen en van haar zoo vaak gepleegd onrecht, een smeltkroes ge weest, waaruit Frankrijk gelouterd te voor- schijn kwam. Laat ik hier de woorden aan halen, waarmede Michelet zijn monumen tale Histoire de la Róvolution francais* aanvangt: „Ik noem de Revolutie de troonsbestij ging van de Wet, de wederopstanding van het Recht, de reactie van de Gerechtig heid." A. J. BOTHENIUS BROUWER. Ik vraag verontschuldiging, dat ik na mijn vorig artikel, uitloopend op den val van de Bastille (14 Juli 1789), dit artikel inlasch, dat eindigt met het feit der bij een- roeping van de Etats géntwaux bij deoi?ot van 8 Augustus 1788. Ik meende echiei den invloed op de nadering de» Omwenteling, door de regeering van Lodewijk XVI ge oefend, niet te binnen verzwijgen, voordat ik enkele figuren uit de Revolutie ga be spreken. De jongste weekstaat der Nederlandsche Bank heeft oppervlakkig allen schijn tegen zich en toch ziel hij er bij nader inzien, minder verontrustend uit. Een vergelijking van cijfers betreffende den staal van deze en die van de voorgaande week toont welis waar belangrijke veranderingen aan die ten nadeele der Bank zouden kunnen worden geïnterpreteerd, niettemin is de algemeene toestand beter daD verleden week. De bin- nenlandscbe wisselportefeuille is mei rond i. 60 millioen gestegen hetgeen wel een recordcijfer mag worden genoemd en dit feit frappeert te meer natuurlijk waar het sa menvalt met de verhooging van het dis conto en van de heleening9rente. Vervol gens zijn de beleeningen en voorschotten 'n rekening-courant nog slorker toegenomen t. w. met nagenoeg f 65 millioen En ten slotle zijn de posten: builonlandsche wissei- portefeniH'e en diverse rekeningen tezamen gedaald met f 3-i millioen. Hit deze cijfers blijkt dus dat er een geweldige crediel- expansie heeft plaats gehad welke tegelij kertijd genaard ging rret een zeer sterken teruggang in den deviezenvoorraad. Deze gang van zaken is te opmerkelijker waar •mmers de jongste disconto-maatregelen tot doel en strekking hadden een beperking vap het cred'et le bereiken De jongstp weekstaat heeft dus. zooals wij reeds heb ben opgemerkt, door de opgenoemde eijfers, den schijn tegen zich. Dat wij er niettemin anders over denken vindt zijn oorzaak in het feit. dat er verschillende bijzondere fac toren in hel spel zijn welke lot resultaat de genoemde mutaties hebben gehad. Aller eerst moet worden genoemd de maandwis- seltntr die op de voorsrhollen en beleenin- gen steeds een zeer sterken invloed beeft gehad. Weliswaar is de slijving van f. 55 millioen veel le noemen doch daarnaast staat dat gewoonlijk de miandwisseling een spanning van ca. 85 millioen le weeg brengt, znodat het meerdere van thans niet zoo buitengewoon is. Ook op de wisselpor tefeuille heeft de maandwisseling een zeer sterken invloed uitgeoefend en het was zeer zeker n?et te verwachten dat reeds zoo spoe dig na de discontoverhoocing een verande- 'ring ten goede zou kunnen intreden Hier voor i9 de jonaste maatregel wel wat te kort in werking Ook het terugvloeien van 9aldi uit het buitenland gaat niel zoo vlug ats "men wel denkt en volgt lang niet altijd automatisch op ecu genomen disconto- m* afregel, Ook hiervoor is tjjd noodig. Onder de huidige omstandigheden is dan ook een ander niet zoo bister abnormaal te noem®. Wat de stijging der binnenlandsche wissel portefeuille betreft, deze heeft op zich zelve niet zoo heel veel to beteekenen, omdat in bet meerdere van f. 50 millioen al dadelijk een post achatkistwissels ligt besloten ten bedrage van f, 40 millioen, welke rechtstreeks zijn ondergebracht bij de Neder'andache Bank. Dat deze post thans zoo groot is, was trou wen^ te verwachten in verband met de aflos sing van de dollarleening 1923 op 1 April 1,1. Ook ten aanzien van de devies® voorraad moet een zeer bijzondere factor worden ge noemd. Immera de Staat der Nederlanden had in verband met bovenvermelde aflossing der dollarleening een groote behoofte aan dol lars, welke weliswaar ton deele maar blijk baar toch niet geheel waren gedekt, fn dit licht nu moet de groote daling van den de viesen voorraad worden bezien. Juist naar aanleiding van de jongste aflossing heeft do Nederlandsche Bank ten behoeve hiervan <*fn groot deel van haar deviea® voorraad moeten afstaan. Uit een en ander bljjkt dus dat de groote en belangrijke mutaties van den jong-sten weekstaat hunne oorzaak vinden in zeer bij zondere omstandigheden. Natuurlijk is de toe stand van onze geldmarkt niet zoo bijzonder rooskleurig. De tijdelijke Inzinking van het particulier disconto is a'lang weer vervaagd en voortdurend bestaat er een neiging tot aantrekken. Ook de pro'ongatie-markt blijft nog maar steeds vast gestemd hoewel op en kele dagen in de afgeloopen week het geld zeik in ruimer mate is aangehoden. Buiten- landsche saldi komen hier te lande weinig oi in het geheel niet hetgeen wel opmerkelijk is, daar ten opzichte van Frankrijk en Enge land de rentevoet bier te lande een niet on aantrekkelijke marge biedt. Tengevolge van de algemeene situatie op de geldmarkt en mede in verband met den weifelend® en hoogst onzeker® gang van zakeD op de New-Yorscbe beurs hebben do omzetten en het beursverloop op de locaio for.dsenmarkt in de achter ons liggende week weinig te beteekenen gehad. De orders die thans circuleer® zijn schraal. Ook in do anaers zoo gefavoriseerde fondsen was wei- - nig te do® en de meest verlokkende geruch ten konden geen meerder lev® in de brou werij van de Amaterdamsche beurs brengen. De week na Paschen opende al dadelijk onder de schaduwen van de crediet-situatio in Amerika. Een belangrijk punt kwam in de jongste dagen tot opheldering en wel de steunactie van de National City Bank c.d, welke intusschen blijkt niel bedoeld te zijn om het werk der Federal Reserve Banken te ontzenuwen. Integendeel er schijnt zelfs een groote samenwerking tusschen die bei den le bestaan, een samenwerking die ach teraf wat verkoelend heeft gewerkt op de gemoederen van de belanghebbenden bij do New-Yor.ksche beura. Over de crediettoezeg gingen van de National City Bank is men dan ook niet meer zoo gunstig te spreken en het is deze overweging, alsmede het pleit voor een verhooging van de rente tot 6 pCt. dat Wallslreet direct na Paschen zoo minder gunstig afkwam. Op de Amsterdamsche fondsenmarkt blijkt intusschen toch wel de invloed merk baar van het dure geld En wel in een con stant aanbod van obligalies Koopers staan er niet tegenover en zoo kan het niet anders of de dalende knerslijn die toch al reeds sedert eenigen tijd bestaat, accentueert zich verder. Tal van spoorwegobligaties, Indische leeningen en wat er al zoo voor in aanraer-» king komt. noteeren thans lager. Wat do aandeelenmarkt betreft, de jong ste berichlsperiode opende met een levenn digen hoek voor Koninklijke Oliees. Van arbi tragezaken viel echler weinig of niets in den begiryie te bespeuren en het waren hoofd zakelijk locale orders die werden uitge voerd Peudawa werden ook eeniger mate gevraagd hoewel voor dit fonds toch abso luut geen reden lot animo bestaat, vooral waar nu duidelijk gebleken is door een mcdcdeeling van de Bataaf9che dat zij er niet aan denkt voorloopig boringen te ver richten. De petroleumre3trictie schijnt inmiddels in Amerika krachtig le worden doorgezet. Volgens den president van het American Petroleum Instituut zouden de betreffende maatregelen per 1 April reeds voor 60 pCt zijn uitgevoerd. De volledige doorvoering zou reeds tegen 1 Juli verwacht mogen wor den. Intusschen heeft Hoover reods op dracht gegeven 350 vergunningen voor het prospecteeren van regeeringsterreinen in te trekken De Shell Union die gelijk alle andere concerns haar productie moet beper ken schijnt tegenover een vermindering der boor-activiteit een uitbreiding van distribu- tie-miatregelen te willen beramen. Gedurende het verdere verloop der jongste weck hadden nochtans Koninklijke Olies te lijden van de wjjze waarop de Amerikaansche regeerings-autoriteiten zioh uitlieten aangaan de reötrictieplan. Veel waarde is er wellicht niet aan te hechten, doch niettemin was er voor de beurs alle aanleiding om met een lageren koers voor den dag te kom®. Het buitenland was hier te onzent in elk geval aan d9 markt. Op het einde had" de handel in dit fonos niet zoo veel meer te beteeken®. Van de overige gefavoriseerde soort® trokken Philips-aamleelen in de jongste dagen niet die aandacht die wjj er van gewend wa ren. Van tijd tot tijd bestond er zelfs geen hoek voor dit fonds, hetge® wef z®r merk waardig ia omdat men toch leeft in de ver wachting der a.s. emissie. Het Hlb. maakt meldiDg van een Praagscb Pat®t-proces tus schen Philips en Telefunken waarin de Neder landsche partij een goede kans schijnt te hebben. Intusschen is deze zaak van weinig belang voor Philips omdat deze onderneming bijkans dagelijks processen beeft te voeren. De kunstzijde-markt gaf ge® ®kele aan leiding tot het entameeren van e® positie van e®ig belang. De Paaachatemming schijnt hier nog invloed fce oefenen. Voor Enka ver- wacht men e® onveranderd divid®d hetgeen al eer. gunstige factor is bjj de huidige prij- zeuconstellatie op do kunstzjjdemarkt. In de a.s. prijzenconventie schijnt blijkbaar inmid dels wat meer teekening te komen. Ten aanzien van Margarine Unies heerscht eveneens een zwakke tend®z. Niet zeer prijs houdend weliswaar maar tooh ook weer niet ongunstig. Van de diverse cultuur-waarden zijn zuikcrwaarden tamelijk prijshoudend ge weest. Voor H.V.A. bestond tijdelijk zelfs e®ige vraag. In Tabakken had naderhand eenig aanbod plaata. In Kodowa had aanvankelijk e® verdere prijsdaling plaats, doch t® slotte moest de baisse toch weer dekken op hoogere koer sen. V® Berkels Patent lagen eveneens zwak ker tengevolge van de algemeene stemming In Frank van Rysdyk bestond vraag. De internationale rubriek had deze week weinig te beteek®en. EEN ZUINIGE VELDHEER. Maarschalk Villars, een uistekend veld heer, maar juist geen toonbeeld van on baatzuchtigheid, dwong een stad in Duitsch land tot «capituleeren De burgemeester ging hem aan het hoofd van den Raad tegemoet om hem de zeer groote massief zilveren sleutels te overhandigen. Alvorens zo echter den grooten veldheer over to geven, hield de burgemeester een redevoe ring, waarin hij vooral deed uitkomen dat de maarschalk Turenne eens bij een derge lijke geleeenheid, de stad de sleutels had teruggeschonken. Mijnheer de burgemeester, zei hierop De Villara, de groote Turenne is onnavolg baar. D zeggend nam hij de sleutels, stak zo in z'n vak en hield ze. a-4

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 15