A 'Qtumm BOUWKUNSTIG SCHOON. RADIO-PROGRAMMA. Hoe nieuwe Haren ontstaan. taurant donkere bezoekers den toegang ont zegde en bet heeft me altijd pijnlijk ge troffen. De nuchtere gevolgen vallen ech ter niet te ontkennen; wanneer een neger of negerin werd toegelaten, hoe correct vaD uiterlijk en gedrag ook, dan zouden fijn rasgenooten binnen geen tijd volgen en weg bleven de blr.nken! Hetzelfde proces heeft zich voorgedaan in een groot New- Yorkscb stadsdeel, Harlem geheeten, dat oorspronkelijk Hollandsch was, toen lersch en ten laatste Italiaansch, want de nei ging om met landgenooten samen te wo nen is een eigenschap van vele nationa liteiten in Amerika. Tegen den oorlog kwa men vele huizen in Harlem leeg te staan en uit West-lndiö en het Zuiden kwamen groote massa's negers noordwaarts, die in New-York woninggebrek vonden. Eenige vooraanstaande kleurlingen kochten een paar huurkazernes in Harlem en bevolkten die met hun rasgenooten en waar tich één neger vertoonde, verhuisden honderd blan ken. Zoodat Harlem op het oogenblik een zwarte stad is van driehonderd duizend zie'en en steeds aangroeiend met zwarte politie, rechte:**, dominees enz. Natuurlijk ga.it de scheidingslijn nog veel dieper in zu ke gevallen aU de volsla gen onmogelijkheid voot een neger om lei ding of gezag te hebben over blanken als officier, rechter onderwijzer e.d., terwijl bet omgekeerde natuurlijk wel plaats beeft. Eveneens is het onbillijk, dat de negers niet op goede plaatsen in theaters en res taurarits van de binnenstad mogen zitten, hoogstens op de bovengaleriien, terwijl om gekeerd de blanken zich wel in Karlcra komen nmuseeren. Den laatsten tijd heb ben zich gevallen voorgedaan, dat de Har- lemmers in sommige gelegenheden dezelfde maatregelen tegen blanken tToffen, waar van deze niet weinig op huD neus kekeft. Men moet echter bedenken, dat in de laat- Bfce vijftien jaar het Deger element een be langrijken stap naar voren heeft gedaan, in den zin van stoffelijke en geestelijke verrijking. George was oorspronkelijk keil- lier, chauffeur, witkiel of, zooals de Ameri kanen zeggen, roodpet, liftjongen en ver der bracht hij het niet. De oorlog is hier alweer een factor geweest, die de neger* vooruit hieip, omdat er handen tekort kwa men en werk met goud betaald werd. Het ging den negers goed, zij kochten huizen, grond, namen kerken van de blanken over en vormden een maatschappij op zichzelf. Van den tijd van Booker Washington at zijn de negers begonnen zich te ontwikke len en de moderne tijd, waarin zoo de na druk wordt gelegd op leeren en een goeae positie bemachtigen, heeft dit doen toene men, zoodat er tal van eminente donkere geleerden, zakenlui en artisten meewerken in het belang van het land. Het jonge ge slacht van heden, dat de universiteit gaat bezoeken of al bezoekt, is nog meer van dit alles doordrongen dan het vorige en de gevolgen van deze ontwikkeling zullen velp zijn, waarvan sommige ernstig, indien de houding der blanken zich niet wijzigt. Een jonge neger, wiens grootouders nog slaven waren, maar die professor is ge worden en financieel in zeer goeden doen, moet zich bij een nachtelijke treinreis be helpen met een zitbank, inplaat* van een bed in een Pullmann-slaapuagen te kunneu nemen. De eenige neger, die de Pullmann- s'aapwagcns en restauratierijtuigen be treedt, is een van de bedienden, omdat deze luxueuse wijze van vervoer alleen j voor blanken openstaat, die het bekostigen kunnen. Alaar een gegoede negerfamilie moet overdag reizen of ergens 's avond* uitstappen om in een (neger)hotel te over nachten. Tot nu toe hebben de werkelijk donkergekleurden zich bij dat alles, zij het innerlijk gekw etst, neer gelegd, maar het lastige element werd vertegenwoordigd door de z.g. halfbloeden, wier aantal mo gelijk nog grooter is dan men zou vermoe den. De rasvermenging is zoover doorge gaan, dat het soms heel moeilijk is te ge- looven. dat iemand negerbloed in de ade ren heeft. Id de meeste gevallen 6luiten deze halfbloeden zich bij h'et zwarte ras aan, dat ben duldt, terwijl het blanke hen negeert bij bet minste vermoeden. Als be wijs van dit probleem geldt het aantal boe ken in het laatste jaar van blanke en zwar te schrijvers, zooals Nigger Heaven van Carl van Vechten, Home to Harlem, Dark Princess, Quicksand, Black April en meer deren, die beide vraagstukken, blanke su perioriteit en de positie der halfbloeden, behandelen in groote trekken kan men aangeven wat volkeren en rassen hebben bijgedragen tofc den huldigen vorm van het Amerikaansche leven. Terwijl Polen en Italianen altijd werkzaam zijn geweest in kolenmijnen, aan- leg van spoorbanen en Duitschers bij voor keur brouwerijen en hotels hadden vóór d© drooglegging .nat turlijk, zie het ont staan van Milwaukee is het New-York- sche politiecorps voor het grootste deel lersch. Door de immigratiewetten, die de landverhuizers met mondjesmaat toelaten eD huwelijksvermenging, is er veel aan ver anderd, teiwijl het jonge geslacht, dat le taal der ouders n;et eens meer spreekt, pijn eigen weg in beroepskeuze gaat. De negers zijn vanouds manus-van-allea ge weest, kinderlijk, bugeloovig, afkeerig zich in het zweet te werken, tevreden met net genoeg voor eten en klecren. Maar drie dingen hebben zij Amerika gegeven: hun kookkunst, humor en muziek. Vooral de zuidelijke neger, uit Mississippi, Virginia, Carolina en zijn vrouw niet te vergeten, is een geboren kok De stad New-Orleans, waar Fransch en negerdialect meer ge hoord worden dan Engclsch, is het parad'js van smulpartijen, want wat eeD neger met een kip of visch kan doen, greDSt aan het wonderbaarlijke. Heele rijen gerechten en schotels, waarvan men in Holland nooit ge hoord heeft en die hier in het noorden zoo'n beetje nagedaan worden, zijn daar dage- lijksrh menu; als bijkomstigheid is de neger ook een uitnemende huisknecht en butler, iets waar.o tiij alleen door een Ja panner geëvenaard wordt. Onze gezamenlijke voon-aad anecdotes pver schoonmoeders, professoren en Jantje op school weegft niet op tegen dien van Hastus, die in dialect gewoonlijk oer-gees- tig zijn. De plantage negers tijdens en na hun slavernij waren diep godsdienstig, dat zij uitdrukten in gezamenlijk vierstemmig zingen van ÜedereD met kinderlijk eenvou- digen tekst Maar de melodie stamde nog van AfrikaanscheD bodem en deze geeste lijke liederen, die eeD kwarteeuw geleden nog onbekend waren, zijn nu bezig geheel Amerika en middels gramofoon en radio d« heele wereld te veroveren. Meer nog dan bun godsdienstige muziek nam hun dans muziek een hooge vlucht, die tegenwoordig iedereen waardeert of verafschuwt; Jazz en de Blues. De blanken, onder wie New- Yorksch* componisten en musici van naam, verklaren met merkbare voldoening, dat Jazz typisch Amerikaansche muziek is cn ongetwijfeld heeft de ontwikkeling van Jazz via de bands van Paul Whiteman of Vin cent Lopez in Amerika plaats gehad. Maar de bakermat van Jazz was in Dahomey cn de Congo langs do Afrikaansche Ivoorkust. En geen band vaD Duitsche Italiaansche- Joodsche- en Fransche.Amerikanen wint het van een orkest kleurlingen, evenmin als een blanke tap dancer het in rbythme en origi naliteit wint van een kleinen Harlemmer, wien het in het bloed zit. De donkere bevolking van Amerika kan op het oogenblik een keur van eerste-ranga artisten aanwijzen, die zelfs in Europa be roemd worden. En hiermee bedoel ik niet den boxer Jack Johnson van twintig jaar her of de veel besproken Josephine Baker. De tenor Roland Hayes, die ook in Lon den, Berlijn en Parijs met g-root succes op trad in een repertoire van een half dozijn talen, trekt hier even stampvolle zalen als de uitnemende acteur Paul Robeson, die een superieur dramatisch talent heeft. La overleden vaudeville acteur Bert William* heeft een waardigen opvolger gevonden m Lew Leslie, schrijvers en dichters als Du Bois, Paul Laurence Dunbar, Claude Mo Kay en vele anderen zien hun ster rijzen de. Banken, maatschappijen en onroerend bezit, warenhuizen zijn al tot in de mif- üoenen waarde in handen van negers, on der wie zich evenzoo een upper ten is gaan vormen, als in de blanke wereld. Toen Ronald Hayes de vorige week een liederen- avond gaf in Carnegie-Hall, waar Mengel berg altijd dirigeert en zulke internatio nale beroemdheden als Paderewski, Li man, Casals optreden, was de aanblik van de zaal zeer koffiekleurig, maar avondtoi letten en rok werden even correct gedra gen als de bezitters zich gedroegen en zeer zeker kon ik dien avond constateeren, dat onze blanke broeders wat van hun bruine konden leeren wat bptreft hoffelijkheid en bescheiden optreden. Dan doe ik maar ver der het zwijgen over den zin nanr praal en pracht of kakelbonte kleuren, die de dames aan den dag legden, want in dat opzicht bleek de oude Congo smaak nog te hocr- schen. Net als in het Zionisme heerseht er een kleine 6trooming, die den terugkeer der negers naar hun land van oorsprong wenseht: een heeft zich als president van alle Afrikaansche afstammelingen opgewor pen, maar ongelukkigerwijs zit hij nu voor oplichterij achter de tralies. RECLAME. Ge klaagt over lang uitblijven Uwer ter reparatie gegeven schoeisel. Wij begrijpen Uwe ontstemming. Er li iser nol aan tegemoet te komen I „De Centrale", Haarl.str. 74, Leiden 1331 DE MAREKERK. II. Ieder keüt natuurlijk het verhaaltje: ,,De Friescbe Bouwmeester" uit ,,Onze Voor ouders" van Van Lennep. En wie 't o?et kent, moet het nog maar eens lezen. En dan moet men vooral de aanteekeningen niet overslaan. Het verhaaltje zelf heeft niet zoo heel veel om het lijf. Het gaat on« het volgende: Bij het graafwerk voor de fondamenten voor de Mariakerk te Utrecht, is men op een plaats gestuit, waar eeD wel is, die roet geen mogelijkheid is te stoppen. Alle moeite is vergeefs. Bij de vruchtelooze pogingen, om de wel te stoppen, staan een oude bouwmeester en zijn zoon, leden van de secte der Kaldceërs, die de vakgeheimen der bouwkunst kennen, toe te kijken met spot. Zij weten wel raad, maar hun ge heim is niet het hunne, maar dat der En- g*!sche bouwloge Door vrouwenlist weet Zweder van Mpntfoort, de bisschop, ten slotte achter het geheim te komen. De eest van het verhaaltje spaar ik u. Men moest de wel stoppen met ossenhuiden. In 't algemeen scheen men iD de Middel eeuwen, wanneer er een kerk moest wor den gebouwd, zoo diep te graven, dat men aan een vastere aardlaag kwam. Deze werd dan bedekt met een laag ossenhuiden «u daarna begon men pas met het metsel werk voor de grondslagen. Graafwerk aan den voet der Hooglandsche Kerk bij den aanleg van den kelder voor de centraie verwarming heeft wel geleerd, hoe de voet der steunbperen steeds breeder uitloopt en tot het eigenlijke steunpunt van het fonda ment was men nog Diet toegekomen. In de Middeleeuwen scheen de heitechniek niet worden toegepast. Wel verte't Van Mieris ons. dat toen »n 1330 de Vrouwenkerk werd gesticht, de bo dem niet vast gpnoeg was en dat men toen de boomen uit den hof van het St. Catho- rina Casthuis rooide en deze ter verster king der fondamenten in den grond sloeg. De boomen in den hof van het St. Catha- rina Casthuis zullen wel geen masthoomeL zijn geweest, maar gewone loofboomen cn het is niet onwaarschijnlijk dat men uiet. heeft geheid, maar de stammen bij wijzo van biels Daast en over elkaar heeft ver- bondeu. We kunnen gerust vaststellen, dat do heitechniek eerst goed werd toegepust toen het scheepvaartverkeer naar Noord-Europu zich goed begon te ontwikkelen, imiueis het materiaal moest van elders worden aan gevoerd, In de 17de eeuw was evenwel het heien reed* algemeen in zwang, waardoor geweldig vee) steenmnteriaal werd be spaard. Bij den bouw der Marekerk werd in 1639 de eerste paal in den grond.gesia- gen en in het geheel werden er 4000 ver bruikt. Men schijnt in den beginne nog niet overtuigd te zijn geweest, of deze paal- fundeering wel zoo geheel deugdelijk wa9. Het heiwerk werd ten minste voortdurend gecontroleerd en dan moest op last van Burgemeesteren het aantal personen aan het blok weer worden vermeerderd. Daarna begon men pas aan het eigenlijke fonda- ment, dat natuurlijk heel zwaar moest zijn omdat het een geweldige massa kreeg tc %or9chen. Op 27 September 1639 werd de eerst* •teen gelegd door het vierjarig zoontje van burgemeester Paets en in 1648 werd de groote klok in den toren gehangen. Bijna tien jaren had de bouw geduurd. De geheele bouw is zoonis men weet, geconstrueerd in regelmatige achthoeken. Dat begint al bij den onderbouw, die een middellijn heeft van ongeveer dertig M. dat zet zich voort in den „trommel" met een middellijn van 17 M.verder in dc schelpen van den eigenlijken koepel, en het plan van het tc tentje met zijn afdek king, tot het beëindigd wordt in den rijn appel die alleen al vier M. hoog is. Zooals men weet wordt deze bekroond door de gekruiste sleutels en daarboven de Faam, als windwijzer, die met het keeren der winden den roem der oude Sleutelstad naar alle zijden verkondigt. De Renaissan ce hield evenals de Gothiek, zij het dar» op andere wijze van symboliek. We zien langs den benedenbouw zwnro contreforten rechtstandig omhoog rijzen. Deze worden aan den top heel eenvoudig afgedekt. Achter dien top rijzen ze met fraaie buiging segmentvormig omhoog, ten- einde den „trommel" van den koepel ge deeltelijk te steunen, vooral om den bui- tenwaartschen druk op te vangen. De ver ticale druk van een en ander rust binnen in de kerk op acht zware kolommen Deze zijn boven den omgang rond de pi'aren, door gemetselde bogen in verband ge bracht met de contreforten. De constructie, welke dient om den koepel te steunen .s duo samengesteld: maar dat zien we niet. In de kerk zien we ik moet even op de interieurbespreking vooruitloopen een klassieke kioonlijst boven de kolommen en het s c h ij n t, alsof de bovenbouw daar op rusv. Dit is weer een van die eigenaardighe den der Renaissance, die ons aanleiding geeft tot een paar opmerkingen. Bij de Gothiek liet de bouwmeester steeds zoover mogelijk zien, hoe de constructie in elkaar zat, hoe de dragende krachten functioneer den. Bij de Gothiek was het technisch pro. bleem tevens aesthetisch probleem. Een zuiver Gothische kerk lag <>rn zoo te zeg gen, open aJs een bloem. Wij hebben ge tracht op dit principe steeds den nadruk te leggen Men behoeft geen bouwkundige te zijn, on. het uitbloeien der Gothische grondgedachte tot in het fijnste ornamen tiek te kunnen nagaan. De constructie van alles ligt open en is in zich zelf Gothische schoonheidsfactor. De Renaissance vat. de zaken anders op. Zeer zeker is voor haar het constructieve probleem ook schoon- heidsprobleem, maar omdat wanden en vlakken hun afsluitende werking hadden hernomen, verbergt zij meermalen de eigenlijke constructie die in bepaalde ge vallen voor haar geen s^hoonheidselement was. Dat geschiedde al bij den eersten triumf der Renaissance, toen Brunellescho in 1420 beeon op den Gothiseheii onder bouw van den Dom te Florence zijn gewel digen koepel van 42 M. doorsnede te plaat sen. De eigenlijke constructie van die immens gewrocht is voor het oog verbor gen. En toch laat bet niet na, zijn schoon heidswerkine uit te oefenen. Bij de Marekerk, zij moge dan Diet die reusachtige afmetingen bezitten, is het eveneens. De zware gemetselde bogen, welke pilaren en buitenste steunbeeren ver binden, om gezamenlijk den koepel te dra pen. zijn verborgen achter de plafondzol- deririg van den omgang en een klas sieke kroonlijst wekt de illusie van te tor- schen. Eveneens is het eitrenlijke samen stel van den koepel verborgen achter de binnenbekoepeline. De koepel is een dub- belkoepel. geconstrueerd uit geweldig zware houten balken. Men ziet aan de buitenzede de «cht met leien gedekte koenelschel- nen en daartusechen de gemetselde rib ben met lood bekleed, die de schelpen steunen en samen den klokkentoren dra gen. En van Kinnen ziet men den vrij vlak afeedekten binnenkoepel. Ten slotte ver melden nog, dat rondom den koepel een geweldig zwaren nzerep band is aange bracht. welke verhindert, dat de geheel* constructie uiteenspringt. RECLAME. 8ij teetyifsfeirinq en verkoudheid PASTILLES fri^ au epoinehlft.s cn ononisren 1312 VOOR ZONDAG 7 APRIL. Hilversum, 1071 M. 920-10.10: VARA Voordracht. 10.10—10.30: VARA Veilig heidspraatje 10.30- VPRO. Dienst in de Remonstranlsche kerk Haarlem. 12 00 12.30 Bndgeles. 12 30—2.00: Concert door het AVRO-Trio. 2.002.30: Tooneel- halfuurlje. 2.S04.00: Aansluiting van hel Concertgebouw te Amsterdam. Orkest onder leiding van Willem Mengelberg, llona Durigo, alt. Kon. Mannenzangvereeniging Apollo". -4.004.30: Lezing over hok kampeeren door Dr. G. Brouwer Opgeluis terd met koorzang. -4305.00: Gramo- foorimuziek en wedstrijduitslagep 5 00 6.00: VARA. Kinderuurtje. 6.007.30: VARA. Concert door het versterkte orkest. 7.30800: Gramoroorimuziek. 8.00. Persberichten. 8 159.15: Oratorium- fragmenten J. v. Yzer-Vincent, sopraan. M. riooyer, tenor. Versterkt omroep-orkest. 0.15930: Causerie door Louis Schmidt. Bizet. 0.8010.45: Carmen-fragmenten. Versterkt omroep-orkest en solisten. 10.45 11.30: Gramofoonmuziek. Huizen, 339 8 M. Na 6 uur 1852 M. 8 309 30: KRO. Morgenwijding door D. v. d. Sterren: Opdat allen een zijn. 9 50: NCRV. Dienst in de Ger. Kerk te Amsterdam Voorganger: Ds. D. Sikkel. 1.30—2.00: KRO. Spreker: W. Nieuwenhuis: Een af scheid. 2.002.30: KRO. Boekbespreking door W Nieuwenhuis. 12 301.30: Con cert door hel KRO.-Trio. 2.304.00: Con eert Bach aria's en Trio's van onbekend* componisten 4.005.00: KRO. Ziekenlof 5.50: NCRV. Dienst in de Ev. Luth Kerk te Rotterdam. Voorganger: Ds. J. W. Bras9. Koorzang. 7.30—3.00: KRO. Voordracht over Dante's Vita Nuova. 8.00: Voetbal uitslagen (Kath. Fed.) 8.03: Praatjes voor de luisteraars door den KRO-voorzitter. 8 05: Intenties van het Apostolaat des Ge- beds (KRQ.) 8.15KRO. Concert. Orkest en koor. 10.45: Epiloog. Koorzang. 9.30: Nieuwsberichten. Baveutry, 1562 M. 3.50: Concert, bt» militaire kapel. D. Bennett, sopraan. J. Thorne, bariton. 5.35: Missionaire cau serie. 5.50: Vertellingen uit het uude 'tes tament. 6.050.35: Bach's kerkcantate. K Winter. 9opraan. J. Armstrong, tenor. R. Mailland, bariton. Orkest. 8.20: Bijeen komst van het leger des Ileils. Band en koor. 9.05: Liefdadigheidsoproep. 910: Nieuwsberichten. 9.25: Concert van oude Muziek. E. Suddahv. sopraan M. Frank, viola da gamba. A. Ehlers, cembalo. 10.50 Epiloog. Parijn „Radio-Paris", 174-4 M. 12.20* Morgenwijding. Muziek en preek. 1.05 2.10: Dansmuziek. 4 505.50: Gramo foonmuziek. 7.057.50: Gramofoonmu ziek. 8.05: Pe poppenkast. 8 5011 10: Solistenconcert. Orkest onder leiding van M. Andre. Lancenberp, 462 M. 8.259.20- Kath. Morgenwijding. 11.1011.50: Hockey wedstrijd. 12.201.50- Orkesteoncert. 3.505.20 Orkestconcert 7 20: ..Der Zarewitsch", operette in 3 aclen van Lehar. Daarna tot 1120: Dansmuz-ek. Zeenon, 1649 M. 8.15: Klokkenspel. 8 20: Morgenwijding en klokgelui 10.50: Koorconcert 12.35320: Lezingen. 3.505.20: Concert. 5.20—7.20: Lezin gen. 7.20: Concert. 8.20: Vocaal- en instrumentaal concert. 850: Mandoline- en guilaareoncert. Persberichten en lot 11.50 Dansmuziek. Hamburg. 395 M. 8 35: Morgenwijding 11.10: Orkestconcert 12.25: Orkest concert. 1.20: Zanguurlje. 2.20: Or kestconcert. 3.20 Mandoline- en guitaar- concert. 4.20: Vocaal concert 4 50: Gramofoonplnten. 6 45: Opern-uitzending S.05: Vroolijke avond. 10.20: Orkest- concert. Brussel. 511.9 M 5.20: Orkest-concert. 6.50: Trio-concert 8.35: Orkest-concert VOOR MAANDAG 8 APRIL. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15: Mor genwijding 12.15—2.00 Concert door het AVKO.-Trio 2.002 30: Gramofoon muziek 2.304.30: Aansl. v. h. Kern- brandt theater te Amsterdam 6.006.00: Kinderuurtje 6.00—7.15: Concert door het AVKO.-Trio 7.15—7.45: Engelache les 8 009.00 Concert. Harmoniekapel te Delft en Delft'» mannenkoor 9-0010.30: Concert door het omroep-orkest 10.30 11.30: Dansmuziek. Huizen, 339.8 M. Na 6 uur 1852 M. Uilsl. NCKV.-uitz. 11.00—11 30: Korte Zieken- dienst o. I. v. Ds. J A. Hoekzrma 12.30— 1.45: Orgelconcert 4.005.00: Zieken- uurlje o. I v. Ds. J. Jeronimus 5.00—6 30: Gramofoonmuziek 6.307.00: Literaire causerie door H. v. d. Leek 7.007.80; Spr. W. Lo9: Het schrijven 7 308.00: Spr. B. Tammmga: Landbouw, fiscus en ad ministratie 8.00: Uitzend avond. Sprs. Ür. J. G. Leibrandt: Ons offensief. G C. Postma: Het front naar he tZuiden. C. Tabak: Ue reserven. Koorzang en mond-accordeon- muziek Daarna persber. Daventry, 1562 M. 10.35: Kerkdienst 11.05: Lezing 11.20: Gramofoonmu ziek 12.20: Baladenconcert (sopraan, bariton) 12 50: Variölé 1.202.20: Orgelconcert 3.20: Concert. Parkington Kwartet 4.35: Orkestconcert 6.35: Kinderuurtj* 6.20: Lezing 6.35: Nieuwsb. 6.50 Voor padvind»ters 7.05. Sonates van Ilaydn voor oiano 7 20 Liter critiek 7.35- Muziek 7.45: Ita- liaansche causerie 8.05: Concert. Foden's Motor works band. R. Whitehead, bas 8.20: Nieuwsber 9.35: Actueele causerie 9.50: Nieuwsb. 9.55: Nationaal Roe- meenseh programma 10.55: Voorlezing van gedichten 11 2012 20: Dansmuziek. Parijs ..Radio Paris", 1744 M. 12 50 2 10 Orkesteoncert 4.055 05 Gramo foonmuziek 7.057.60: Gramofounmu- ziek 8.3511 10; „Les Plaideurs" (3e acte), Racine. Kamermuziek Langenberg, 462 M. 9 35 en 11.30: Gramofoonmuziek 12 25150 Orkt»t- concert 4.205.05: Sprookjes-opvoering 6 055.50: Solistenconcert 7.20: Con cert Klein Werag orkest 8 20 ..Das Reich der wiedertaufer in Monster", «en tijdbeeld., Daarna tot 11 20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11 204 20: Lezingen 4.205 20 Orkesteoncert 6.207 20; Lezingen 7.20: Orkestconcert 8 20; Hoorspel „Lucretia Boreia". Daarna: Pers berichten en dansmuziek. Hamburg 395 M 10 20—11 20- Gra- mnfoonpjaten 620: Vroolijk allerlei 6 20: Vervolg concert 7.20 Vocaal con cert 8.20: Concert 10.20: Orkest- concert. Brussel, 511.9 M. 5.20: Trio-concert 6.50: Gramofoonplalen 8.36: Orkest-con cert RECLAME. Wil de haarbodem de 75-100 000 haren, die op een normaal behaard hoofd groeien, behoorlijk kunnen voortbrengen en in stand houden, dan is een eerste vereischte, dat de hoofdhuid en de haarvormende weefsels gezond zijn. Geen enkele storing in de functies van de hoofdhuid, mag het haar- vormingsproces bemoeilijken. Hoe weinig menschen echter zijn er, die zich door roo9 of door het begin van haar uitval laten verontrusten De meeslen be* ginnen pas dan hiertegen „iets" te doen, wanneer de haaruitval reeds in een ver ge vorderd stadium verkeert. Dit is een niet sterk genoeg of te keuren misverstand. Tot voor betrekkelijk korten tijd, bestonden er slechts prikkelmiddelen, die de kwaal niet genazen, maar in de hand werkten. Na een geringe verbetering volgde onherroepelijk een nog groolere achteruitgang. Dit ontbreken van een bruikbaar genees middel legen onnatuurlijk haarverlies heeft vooraanstaande mannen der wetenschap reeds vele jaren bezig gehouden. De onderzoekingen van vermaarde ge leerden als Pohl-Pincus, Dr Zuntz. Dr. Pol land, Dr Weidner. hebben aangetoond, dat 95 van alle gevallen van vroegtijdigen haaruitval veroorzaakt zijn door het gebrek aan voedsel voor den haarwortel en door de verharding der schedelhuid. Uitgaande van de overweging, dat haar groei het resultaat is van geregeld voort durende celvorming, hebben Professor Zunlx cn Dr. Weidner naar een weg gezocht om dezen celgroei te versterken en opnieuw op te wekken en op deze wijze krachtiger ea zelfs nieuw haar te doen ontstaan. Dr. Weidner is met zijn proefnemingen verras send geslaagd Hij heeft een oplossing der cellen bereid uit gezuiverd menschenhaar en door toepassing dezer oplossing op knie of haararme plekken binnen zeer korten tijd nieuw haar doen ontstaan. Deze haaroplossing Is onder den naam van „Silvikrin" ook voor het publiek ver krijgbaar gesteld nadat het procédé van Dr Weidner in alle heschaafde landen werd gepatenteerd flet wezen van den haargroei en de vinding van Dr Weidner zijn in een populair geschreven werkje nader toegelicht, hetwelk U op aanvraag wordt toegezonden. Is Uw haargroei achterlijk of onbevredi gend, lijdt U aan haaruitval, heeft U een kaal hoofd of i9 het reeds in het verschiet, met één woord, is Uw haargroei niet natuur lijk en Uw hoofd niet geheel vrij van roos, neem dan de gelegenheid waar, die U hier wordt geboden, om over den haargroei en zijn gebreken te worden ingelicht en tege lijk de vinding van Dr Weidner te leeren kennen Wij zenden U dit boekie gratis te gelijk met een monster der Silvikrin prepa raten. Het verplicht U tot niets. Gebruik daarvoor dezen bon. 1348 Wanneer iedereen de raadgevingen in dit boekje vermeld zou opvolgen, dan zoud* een kaal hoofd tot de uilzonderingen be- hooren. Laboratorium Silvikrin Sohiskad* 105 Rotterdam Als lezer van LEIDSCH DAGBLAD verzoek ik om toezending van: 1. Het boek)* „Ons Hoofdhaar". 2. Een groot pakket Silvikrin-Sham- poon ter waarde van 50 ets. (voor 6 hoofdwasrehingen). 3. Eon monster Silvikrin-Haarwater. Als vergoeding voor de kosten van ver pakking en verzending sluit ik hier 30 ets. aan postzegels bij. Vaam: Straat: Plaats; Als brief met 7'/? ct. frankeeren. Geen geld insluiten Duidelijk schrijven s. v p. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE ajoo (op a lijnen) REDACTIE «507 &-3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11