AGENDA. INGEZONDEN. KOHSCHULTE'S BUITENLAND. TELEGRAFEN. Woensdag. Bovenzaal Harmonie: Mercurius-institrrat voor Algemeene- en vakontwikkeling. Lezing L. Simons over „Het Boek en Zelfstudie". Gebouw „Prediker". Ds. de Groot. 8 uur. Stadszaal (groote zaal): 7de Volksbijeen komst. 8 uur nam. Katwijka Zee, „Casa Cara": ds. Lee mans. Halfacht uur. Oegstgeest: „Jeruöl". Kindersamen komst 5 uur. Voor volwassenen 8 uur. Donderdag. Leidsche Schouwburg: „Het Proces van Mary Dugan"; 8Vi uur. Oegstgeest: „Jeruël". Vrouwenkrans. 3 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienöt der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Maart (len Pausehdag) waargenomen door de apotheek van den heer: C. B. Duyster. Nieue Rijn 18. Telef. 523. Maandag 1 April (2en Paaschdag) neemt waar de apotheek van den heer: P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. HET BEZOEK DER DOMINION TEACHERS. De ontvangst in de Academie. Zooals wij gisteren reeds meldden, kwamen de Dominion Teachers, die gisteren onze Sleutelstad bezochten om i uur bij het Aca demiegebouw aan. Het gezelschap begaf zich het eerst naar het klein-auditorium. waar ververschingen werden aangeboden. Onder leiding van mevr. Vijgh hadden een aantal meisjesstudenten zich hiermede belast. Vervolgens begaven de gasten zich naar de senaatskamer, waar ter ontvangst aan wezig waren de rector-magnificus prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga en de secretaris van den Senaat prof. dr. N. van Wijk. Nadat allen zich verzameld hadden, trad prol. Van Eysinga naar voren, die na een woord van welkom een overzicht gaf van de beteekenis, die de senaatskamer in het leven der universiteit inneemt. Na een uitweiding over de beteekenis der Leidsche universiteit, zei-de spreker, dat, al zou hij een vergelijking met de universiteiten van de British Empire, of zooals liet in den modernen tijd heet van de British Common wealth of Nations, en die te Leiden feitelijk niet mogen maken, hij deze vergelijking toch meent te mogen trekken, hij heeft im mers in een Engelsch boek dezer dagen ge lezen dat er een verband bestaat lusschcn sterren en atomen. Spr, betoogde vervolgens welk een belangrijk vraagstuk de problemen van de staatkundige verhouding tusschen Engeland en zijn dominions opwerpen en in dit verband wees spr. er op, hoe bij de laatste bijeenkomst van juristen te Genëve, dit vraagstuk een onderwerp van diepgaande bespreking heeft uitgemaakt, nu bij monde van den Engelschen afgevaardigde Sir Cecil Hearts het afzonderlijk lidmaatschap voor de Dominions werd bepleit. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de voornaamste portretten, die aan dc wan den der senaatskamer zijn aangebracht. Namens de gasten dankte de heer D. T. Cowan uit Winchester voor de allerharte lijkste ontvangst. Spr. heeft verschillende se naatskamers bezocht, o.a. die te Edenburgh en te Cambridge, maar zelden is hij in een senaatskamer geweest, waar zoo vele be roemde mannen bijeen waren als te Leiden het geval is Onjuist is het te beweren, dat Leiden niet bekend zou zijn, immers zijn geschiedenis is groot. De stad heeft niet alleen geschiedenis gemaakt voor zichzelf, maar voor het geheele land, zelfs voor de geheele wereld. De Leidsche flesch, de na tuurkundige wetenschap en zooveel meer, heeft Leiden een zeer groote vermaardheid gegeven. Zoowel te Leiden als te Amsterdam cn Haarlem, waar de teachers tot nog toe waren overal heeft men hen met groote gastvrijheid ontvangen. De Leidsche Univer siteit is groot; grootheid wordt niet gemeten alleen naar het aantal studenten, maar naar de resultaten, die er worden bereikt. Spr. gaf ten slotte de verzekering, dat het bezoek aan ons land bij allen in aangename herinnering zal blijven. Hierna werd het academiegebouw bezich tigd, waarna het bezoek aan Leiden geëin digd was. DE LEIDSCHE FRIEZEN IN HUN ELEMENT. „Kofje- en Koekèjoun". De loden van het solskip „Fryslan" waren gisterenavond in hun element. Aan het wap peren van de Friesche vlag van „De Har monie" aan de Breestraat kon men al weten dat er iets bijzonders op til was. Het was van oudsher in Friesland usance dat op hoogtijden er bij de koffie koek en dump- kes (een zoet met amandelen bewerkt ge bak) werd gepresenteerd en der traditie ge trouw plegen onze Leidsche Friezen aan het eind van het seizoen ook zulk een avond ie houden Uiteraard was de opkomst daar door nog grooter dan gewoonlijk, zoodat men nu de twee bovenzalen in beslag had ge nomen. Om lange tafels, mannen èn vrou wen naar 's lands wijs gescheiden, zaten de talrijke aanwezigen geschaard „De Harmonie" om haar geurige koffie toch reeds bekend had ze ditmaal nog wat sterker en geuriger gemaakt en de ..reame" (room) lag er nog dikker op dan anders. Van het gebak op groote presenteertrom mels door jonge „fammen" (meisies) rond gediend zullen we niets zeggen. Wij honen dat het allen goed zal zijn bekomen. Lekker gesmaakt heeft hel zeker. En genoeg wa9 er ook. Overigens droeg de avond zijn gewoon gezellig karakter Er werden voordrachten gehouden, gezongen en uit den aard van den avond veelgekout en zoo bleef men nog langer bijeen dan anders. Zaterdag 20 April zal het seizoen gesloten worden met een „tonieljoun" in de Graan- beurs, waarvoor een gezelschap uit Fries land zal overkomen. o VEREEN. „HET HOOGELAND". Propaganda-avond ten bate van het reclasseeringswerk. Vanwege „Het Hoogeland", Christelijks Vereeniging tot stichting en instandhouding van arbeidekoloniën werd gisteravond in do gToote zaal van het Nutsgebouw ecu propaganda-vergadering gehouden ten bate van den arbeid onder ontslagen gevange nen, zwervers, alcoholisten en maatschap pelijk ongesohikten, in haar koloniën „Het Hoogeland" te Beekbergen „Filadelfia'' te Vries (Dr.) en „"Wilhelminahoeve" te Opende (Gr.). De uitstekend bezochte bijeenkomst werd geopend door ds. W. Bouwman, die liet zingen Fs. 25 2 en vervolgens voorging in gebed. Na een welkomstwoord tot de aanwezi gen, zette ds. Bouwman uiteen, dat hes werk der vereeniging is een arbeid der ontferming ten opzichte van vele ongeluk- kigen in bet maatschappelijk leven, tfie zonder di» ontferming steeds dieper in den poel der zonde verzinken en der wanhoop ten prooi geraken. Van hoeveel zegen het wei'k onder deze ongelukkigen kan zijn, wanneer de handen ineengeslagen worden, bewijst de Ver „Het Hoogeland", welko gebaseerd is op christelijke beginselen. In dit verband herinnerde spr. aan het Schriftverhaal der zondige vrouw, die door het volk ©n de Pharizeeërs voor den Heiland gebracht, werd, di© sprak „Wie van ulieden zonder zonde is, die werpe den eersten steen op haar." Wij hebben te bedenken, dat wij in dcu grond der zaak niet beter zijn dan deze onerelukkisen en het slechts aan Gods be schermende genade to danken hebben, dat wij niet geworden ziin als zij. Jezus spTak ook „Ga heen en zondig niet meer" en daarom hebben ook wij te zorgen, dat wij niet alleen maatschappelijk© hulp veTlee- nen, maa^ ook van binnen uit beginnen door hun het Evangelie van Gods genade te brengen. Spr. besloot met den wensch uit tè spre ken, dat deze bijeenkomst er toe zou bij dragen om meerdere belangstelling te wek ken voor het mooie werk van „Het Hooge land", waarna hij het woord verleende aan den heer A. Hofstede, hoofdvertegenwoor diger der vcrconvging. die zou spreken ove? „Beclasseering en liet wevk der vereeni- ging". Do heer Hofstede begon met er op te wijzen, dat het woord reclasscer.'tng betee- kent het individu terug te brengen tot de maatschappelijke klasse waaruit hij geval len is. Vanaf den beginne is er declass^e- ring, dit is zonde geweest en zij is sinds dien op alle menschenkinderen overge gaan. God gaf Zijn Zoon om de mensohen te reclasseeren. In dit lioht beschouwd 'is het moderne wevk der reclasccering een heerlijk symptoom van naastenliefde. Misdaden moeten bestraft worden, maar de straf moet zoodanig ziin, dat zij niet alleen het gekrenkte recht herstelt, maar ook in het wezenlijk belang der misdadi gers is, zoowel geestelijk als maatschap pelijk. In Engeland waren do Howards en Stuarts de pioniers van het reelasseerircr?- werk; in Nederland waren dit o sm. Surm- trar (plm. 1760) Nierstrasz en Heldring. Hun voorbeeld werd navolging, doch ©rist in 1905 erkende do regeering haar bestaans recht door de „Vereeniging tot zedeliike verbetering der govangenen" t.e subsidiec- ren met een bedrag van f. 1500. Uitvoerig stond spr dan stil bij het instituut, der voorwaardelijke veroordeeling en invrijheid stelling en schetste danrom de vele goede zijden, om vervolgens de vele moeilijkhe den te teek en en welke zich voordoen, wan neer de veroordeelde de gevangenis verlaat en zich weer in het. maatschappelijk leven wil begeven. Uitvoerig wijdde spr. uit over de wor dingsgeschiedenis der eerste kolonie van de Ver. „Het Hoogeland" voor landloopers en bedelaars te Beekbergen, thans 30 jaar ge leden. In 1924 kwam de vereeniging dooT aankoop m het bezit van de tuinbon wkolo- nie te Vries (Dr.) en de landbouwkolonie te Opende (Gr Met enkele treffende voorbeelden ver haalde de heer Hofstede van het ontzag lijke leed dier verschoppelingen der maat schappij, die als menscheliike wrakken in de kolinies aankomen en hij wees er op, hoe in vele gevallen de alcohol de oorzaak is van alle ellende. Om deze menscheri te kunnen helpen I's steun noodig. geestelijke ©n stoffelijke. Met klem wekte spr. op om deze te vcrleenen, hetgeen zoo gemakkelijk is door het insti tuut van het drie-cents-fonds, dat slechts drie cent per week vraagt. Een film. in beeld brengende het leven in de drie kolonies, toonde, duidelijker nog dan het door den heer Hofstede gespro kene, het groote nut dezer vereeniging aan. Stellig zullen de aanwezigen daaruit de overtuiging gekregen hebben, dat „Het Hoogeland" recht heeft op hun daadwerke lijker steun. De uitkomsten bleken dit te bewijzen, want in de pauzes eaven zich niet minder dan 34 nieuwe contribuanten op. In de pauzes vergastte de heer Paats de aanwezicpn op orgelspel. Ds. Bouwman sloot aan het einde de bijeenkomst met dankgebed. Bij de inwijding van de nieuwe gebou wen der „Leidsche Courant" aan de Pape straat, hebben het woord gevoerd de presi- deDt-commissaris, Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, en onze burgemeester. Vervol gens werden de gebouwen bezichtigd, waar na een receptie plaats had in Huize Bruyns, waar ook onze directeur de beste wenschen uitsprak. Ten huizo van W. de G., Duinstraat Z is gisteren door de brandweer een schoor steenbrandje gebluscht. Hedenmorgen te kwart voor negen uur had in de geopende Schrijversbrug een aanva ring plaats tiLSschen een motorboot van de K.N.P.M. en een vaartuig van de Leidsche Meelfabriek „De Sleutels". De neus van het vaartuig werd vrij ernstig beschadigd. De motorboot kreeg geen letsel. Over de schuld vraag konden de partijen het voorloopig niet eens worden. Hel ongeval kwam wel ojp een ongelegen Igd. Er stonden een aantal schoolkinderen te wachten, een of meer onderwijzers, werklie- den dagmeisjes, enz. Het oponthoud duurde meer dan een kwartier en in zoo'n tijd pas» -seeren heel wat menschen de Schrijversbrug, iBuilen verantwoordelijkheid der Redactie). Uopie van ai ot niet gtplaatste stukken wordt niet teruggegeven. STILLE ARMEN. Gcqchle Redactie, Het bestuur van den Armenraad roept Uwe medewerking in om bekendheid te ge ven aan do wijze, waarop hulp is verleend aan hen, die door den strengen winter het moeilijk hadden en geen steun ontvingen en die wij hebben aangespooid ons hun nood be kend io maken. Dit houdt tevens een verantwoording van het gebruik, dat wij hebben gemaakt van de gitten, welke wij mochten ontvangen om aan deze personen zoo noodig hulp te ver- schallen. Onze eerste oproep verscheen 20 Febr. Nog dcnzellden avond meldden velen zich aan bij ons medelid, den heer van Aggelen. Den volgenden dag' had ook het personeel van het Bureau de handen vol met het noteeren van namen, adressen cn gegevens van personen, die persoonlijk of schriftelijk zich tot ons wendden. In hot geheel de tweede oproep van 28 Febr. meegeteld riepen 222 personen onze bemiddeling in. Natuurlijk bleek het ook hier noodig een schifting te maken. Er hadden zich personen aangemeld, tot wie onze oproep niet was gericht; personen dit reeds gesleund werden. Wat dc overigen betreft, wij poogden zooveel mogelijk elk in aanraking te brengen met die kerkelijke of particuliere instelling, op wier weg het het meest scheen tc liggen, hulp te bieden. Met erkentelijkheid mögen wij conslateeren, daarbij veel medewerking te hebben onder vonden, waarbij de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid wel in' het bijzonder mag worden genoemd; deze loch ram op zich een •vijftiental' gezinnen door den nood heen te hrlpen. I Doch veel meer bleven over, die langs dezen weg niet, althans niet voldoende kon den worden geholpen. Het was hier zaak «nel te helpen Daarom zijn wij zeer dank baar, dal vele giflen, in tolaal f. 792.05 ons zijn toegezonden om tot leniging van den onmiddellijken nood te dienen. Om geen tijd verloren te laten gaan, bobben wij or Van algezien een comité op lp richlen, doch hebben wij zelf do beste ding van hel ons toegezonden geld (cr hand genomen. Onze eerste hulp bestond hierin, dat wij bij 183 gezinnen, een mud cokes lieten be zorgen. Het getuigenis van de mannen, die deze brandstol hebben rondgebracht, was het welsprekend bewijs, dat deze gave met de grootste blijdschap werd in ontvangst ge nomen. De gezinnen, die o i. nog voor meerdere lmlp in aanmerking kwamen, waren ten deele bij instellingen bekend. Wij hebben dan de medewerking dier instellingen inge roepen om de giften uil te reiken, die wij voor deze gezinnen beschikbaar konden stellen. In een aantal gezinnen besloten wij gaven in nalura uit te reiken; nachtleger, voe dingsmiddelen, kleederen. Tot onze vreugde toonde het Leger des ITeils zich op ons verzoek bereid hierin zijn medewerking te verleencn. In andere gezinnen hielpen wij met geld. Behalve met brandstoffen hebben wij 86 gezinnen hulp kunnen bieden. Wij zijn over tuigd, dat het geld goed is besteed, dat het naar de bedoeling der gevers waarlijk ver lichting van schrijnendcn nood hecit ge bracht in gezinnen, die zich doorgaans, zij het met moeite, welen te redden zonder hulp van anderen, maar die door de koude met haren nasleep tot groote ontbering wa ren gebracht. Dank zij den rijkdom van gegevens, waar over ons bureau beschikt en den ijver en de ervaring van ons personeel meenen wij. dat voorkomen is, dat steun is verleend aan personen, voor trie hot niet was be doeld. Wij eindigen met een woord van dank aan allen, die ons in dit werk hebben bijge staan. Het bestuur van den Armenraad: Cr. A. SMIT. Voorzitter P A. VAN AGGELEN, Dr. H. J. M BOONACKER, Mej. D. COEBERGH. Moj. C. VKRHEIJ VAN WIJK. Mej. A. M DE VRIES, Mr. P. A. VAN TOORENBURG, Seer. P.S. In onze laatste verantwoording (16 Maart) werd vermeld: „Ten slotte werd nog ontvangen" enz Verzuimd werd daarbij aan te geven, dal 2 dezer giften door be middeling van den beer P. A. van Aggelen ons bereiklen, nl. die van f. 50.door Mr. E. de V. en f. 5.van mej. N. N. RECLAME. KOOPT VOOR DE PAASCHDAGEN AFGEPASTE OVERGORDIJNEN met mooie randen, en laat ons Uwe VLOERZEILEN GRATIS LEGGEN. 598 VRAAGT ONZE STAALBOEKEN BEHANG. DUITSCHLAND. Ook de 'Wuitembergsclie verkiezingen ongeldig. Het rijksgerecht le Leipzig heeil nu ook de laatste algemeene verkiezingen in Wur- temberg ongeldig verklaard. In dien bonds staat evenals in Saksen bestaat van rechts wege geen parlement meer en zullen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. o FRANKRIJK. De uitvaart van Maarschalk Foch. Nader wordt nog gemeld: Op bet Plein van de Invaliden warm alle vensters, daken en boomen zwart van de men schen. Langzaam naderde de stoet. De affuit met de kist, het paard van den maarschalk en de onder-officieren, die de onderscheidin gen van den grooten doode dragen, raaksn halt tusschen de twee tribunes waarop de of ficieel» personen gezeten zijn. Op de eerste rij van één der tribunes zit president Dou- mergue met ue Engelsche en Belgische prin sen aan zijn zijde. De vereenigingen van oud strijders stellen zich op voor de beide tri bunes. Dan bestrjgt Poincaré het spreekge stoelte. waarna hij diep bewogen een toe spraak houdt ,die door luidsprekers wordt verspreid. Hij wees op de betodkënis van hot feit dat Clémenceau, de leider van liet overwin- ningskabinet, en koning Albert, de belicha ming van het onsterfelijke recht, onder de eersten waren om het stoffelijk overschot van den Maarschalk te begroeten. Poincaré her innerde er aan, dat Foch de zeldzame eigen schap had om den geest, die hem bezielde, me de te deelen aan de troepen, over welke hij het bevel voerde. Hij kende zijn mannen, be greep hen ,had hen lief. Zooajs alle Fran- schen, waren alle oorlogsvoórnemens hem vreemd. De rode somde den merkwaardigen staat van dienst op van dit militair genie, dat er steeds op nit was menschenleveus te sparen. Voor dezen christen soldaat was .de oorlog geen doel, maar middel. Hij was een middel, Dist om aan het land rykdem en overhear- selling te bezorgen, maar om zjjn onafhanke lijkheid en veiligheid te vordedfgen. Ej de, onderteekening van der.' wapenstilstand achtte bij zich gelukkig, dat de oorlog de overwin, ning gebracht had' van de heiligste zaak, die der vrijheid. Dan defileeren generaal Gouraud, de gou verneur van Parijs en Franscbe cn gealli eerde troepen die aar, den stoet hebben deel. genomen langs de kist, gevolgd door ba- taillons en escradons van alle wapens. Bjj het voorbijgaan neigen de vaandels, de offi cieren groeten met de sabels, de soldaten wen den het hoofd rechts. Het défilé duurde anderhalf uur. De maar schalken Pétain en Lyautey stonden aan weerszijden van de kist. Na de troepen defi leerden afgevaardigden van oud-strrjders uit alle deelen van Frankrijk; de Elzasser3 en Lotharingers in hun nationaal costuum, ver volgens oud-strijders uit de geallieerde lau den. Na de plechtigheid reed de af f ai t met de kist het Paleis der Invaliden binnen, die werd werd gevolgd door de familie, president Dou- mergue, de prinsen, de gezanten, de ministers, de maarschalken van Frankrijk en eenigo geeAelijken en vrienden. Daarop werd het hek gesloten. De kist is in afwachting van de definitieve bijzetting terzijde van het graf van Napole on in den gouverneurskelder bijgezet. Dit ge schiedde in allen eenvoud onder liturgische gezangen en het zeggen van gebeden. Vele oud-slrijders hebben echter door tijdsgebrek niet mee kunnen detileeren en hebben daarover geklaagd. In heel .Frankrijk en in de voornaamste steden van de landen der vroegere gealli eerden zijn herdenkingsdiensten voor Foch gehouden. Speciaal die te Brussel droeg een plechtig karakter. De Koning en de Koningin waren er bij tegenwoordig. De ,,Elza9sische Kourier" kondigt aan, dat dr. Ricklin en Rosse, wier verkiezing lot lid van den algemeenen raad ongeldig is verklaard, zich bij de hierdoor noodig ge worden nieuwe verkiezingen opnieuw can- didaat hebben gesteld. ENGELAND. De Kanaaltunnel. Nopens den bouw van de Kanaallunnel heeft Baldwin nog meegedeeld, aat de re geering van haar voornemen om een com missie van onderzoek uit de 3 parlijen van hel Huis te benoemen, teruggekomen was, hoofdzakelijk omdat de a.s. verkiezingen allen tijd der leden in beslag' nemen. De regeering had daarom een andere commis sie benoemd, die zou ressortperen onder do commissie van Civil Research, die voor loopig uitsluitend de economische gevol gen van de Kanaallunnel zou onderzoeken omdal daarmee de eigenlijke bouw toch stond of viel. Zou de commissie tot den bouw adviseeren, dan zou de regeering nader overwegen of er soms andere redenen waren bv. militaire die den bouw on- gewenschl maakten, maar dit was voor dien tijd niet noodig. Tot voorzitter is de heer Peacock benoemd. VEREENIGDE STATEN. De tot zinken gebrachte Engelsche schoenei. Randell, de kapitein van de I'am alone, is in vrijheid gesteld tegen storting van een borgtocht van 500 dollar. t)e 7 ledeD der bemanning zijn eveneens in vrijheid gesteld. De Canadeesche legatie te Washington zal met de Engelsche samenwerken ter op lossing van de schuldvraag omdat de I'am alone te Quebec geregistreerd was en de Canadeesche handelsvlag voerde. Intus- schen wordt meegedeeld, dat de gezagvoer der, Randell, een man is, die in den oorlog het kruis voor vermaarde wapenfeiten be nevens het Fransche Croix de Guerre heelt verdient voor zijn strijd tegen de Duitsche U-boolen. Na den oorlog heeft Randell naam gemaakt als onderzoeker in de Poolstreken en nog verleden jaar heelt hij aan t' hoofd geslaan van een expeditie in de Balfina-baai Nadere bewijzen lijken daarom wel ge- wenscht. De drankwetambtenaren treden soms vreemd op. Zoo zijn zij te Aurora in Illinois .binnengedrongen in een inrichting, die ver dacht werd alcoholische dranken te verkoo- pen. Zij lakeiden den eigenaar met ploerten, dooders loe en (oen zijn vrouw zich over haar bewusteloos geslagen man boog legden zij deze mét revolverschoten neer. Een jon gen van 0 jaar werd ook door revolver schoten van de drankwelamblenaren go. wond. o CHINA. De oorlog in vollen oann. De aanvallen der Noordelijke troepen onder aanvoering van generaal Tsjang Tsoen Tsjang tegen het westelijke front van het nationalistische leger, dat Tsjefoe ver dedigt, zijn volkomen geslaagd. Generaal Tsjang Tsoen Tsjang ie bijna zonder tegenstand te ontmoeten, Tsjefoe binnengetrokken. De nationalistische troepen waren begon nen de stad te ontruimen en hebben een groote hoeveelheid munitie achtergelaten. Dezo nederlaag der nationalisten is eeni gevolg van verraad. DE HERSTELBETALINGEN. PARIJS, ,27 Maart (V. D.). Bij de bespre kingen der onderhandelingen der deskundi gen worden de Fransche bladen pessimis tisch. De deskundigen hebben gistermiddag weer verscheidene particuliere besprekingen gehouden. De „Excelsior" meent, dat vóór Paschen geen enkel'resultaat meer te verwachten is, aangezien de onderhandelingen over do grootte der Duitsche betalingen thans pas begonnen zijn. o AMERIKA EN ENGELAND. LONDEN, 26 Maart. (Ned. Tel. Ag.) Hedenavond had de vereeniging der Pil grim bathers een maaltijd aangericht ter eere van den aftreaenden AmerikaansChen gezant te Londen, Hoigkton, waarbij deze in een rede over de Britsch-Aimerikaanscne en internationale betrekkingen heeft ge* sproken. De gezant gaf uiting aan zijn oprechte! bewondering voor Engeland en het Engel sche volk en zeide dat hij in zijn ambtelijke bctrekkmg slechts openhartigheid en wel willendheid had ondervonden. Wel bestaan er meoniDgsverschillen, aldus Houghton, doch geen ernstig misverstand dat de beide volken langen tijd gescheiden zou kunnen houden, daar zoowel m Amerika als iu Engeland een geest van „fair play" beerscht. Houghton merkte voorts op, dat de ge beurtenissen der laatste jaren een gestadi- gen vooruitgang in de richting van een duurzamen vrede beteekenen. Voortaan zal de natie, die den weg van den oorlog in slaat en het in het Kellogg-pact plechtig verkondigde vertrouw en schendt, dit dui delijk op eigen risico doen. Wat de verhouding tusschen Engeland en Amerika betreft, zoo is er slechts eeil reden voor wantrouwen, n.l. het bestaan van twee klopgeesten Een van deze verschijnt zoo nu eD dait in Amerika waar hij verzekert dat Enge land een roofzuchtige mogendheid is, welke' zich niet om recht of onrecht bekommert en slechts op een gelukkige gelegenheid wacht om Amerika neer te slaan. De andere geest doemt zoo nu en dan in Engeland op waar hij beweert, dat Amerika zich steeds meer bewust wordt van zijn reusachtige kracht, - onvermijdelijk imperialistisch wordt en meedoogenlorr? probeert anderen uit te buiten en aldifis een gevaar wordt voor de volkeren def wereld. Houghton besloot met te zeggen dat het Wantrouwen van deze klopgeesten onge grond is. "Beide volken bestaan uit' mii- fioenen vredelievende mannen en vrouwen en er bestaat tusschen hen een duurzame en onvorbreekbare vrede. o DE STRITD IN MEXICO. MEXICO CITY. 26 Maart (Reuter). Vier vliegmachines der bondsregeering hebben de stad Jiminez gebombardeerd, een bolwerk der opstandelingen in den staat Chihuahua. Vier personen werden gedood en zeventien gewond Generaal Galles bereid! in Midden-; Mexico een opmarseh voor naar bel Noor den om een poging te doen de rebellen naar een bepaald punt te drijven en ze te om singelen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2