DE 00LIJKE OESTERFAMILIE. HET GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. JOsle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 Maart 1929 Derde Blad No. 21174 BINNENLAND. FINANCIËN. FEUILLETON. HET ZUIDERZEEFONDS. Een verlies van 100 millioen gulden is waarschijnlijk. Blijkens het Voorl. Verslag over de be- begrocrting van het Zuiderzeefonds voor 1929 brachten verscheidene leden den min. van Waterstaat en de directie van de Zui derzeewerken hulde, wijl de afsluitdijk, naar zich het aanzien, een jaar eerder vol tooid zal zijn, dan aanvankelijk verwacht werd, en wijl de indijking van de Wierin- germeer dit jaar grootendeels zal zijn vol tooid. Zij opraken er echter hun teleur stelling over uit, dat de kosten zooveel hooger zullen worden dan aanvankelijk was geraamd. Het geheele tekort op de uitvoe ring van de Zuiderzeewerken is in 1 geraamd op 33 millioen, zonder berekening van rente over de aanlegkosten van den afsluitdijk. Het tekort zal zonder die rente naar de laatste ramingen ongeveer 60 mil lioen meer, derhalve plm. 90 millioen be dragen, waar als baten slechts tegenover staan de indirecte voordeelen van den af sluitdijk. De kosten voor de defensie, voor de Zuiderzeesteunwet en die, welke in 1926 zijn gemaakt voor de verbinding met Wie- ringen met de kust van Noord-Holland, zijn daarbij buiten beschouwing gelaten. Houdt men daarmede rekening, dan zal het ge heel der werken, behoudens de indirecte voordeden, wel een verlies van 100 millioen opleveren. Sommige leden wenschten nadere inlich tingen over de oorzaken van de overschrij ding van de raming. Zij vroegen ook, hoe hoog ten gevolge van een en ander ere kostprijs per H.A. voor de overige inpol deringen nu "moet worden gesteld. Eenige leden, die de versnelde uitvoering van de werken, waardoor de beschikbaar stelling van nieuwen cultuurgrond wordt bespoedigd, toejuichten, stelden niettemin de vraag, of deze grond aldus niet te duur gekocht wordt. Enkele hunner meenden zelf8, dat het voord eeliger zou zijn geweest, indien het geld, dat de inpoldering van de Wieringermcer zal kosten, ware besteed om het 6tadsvuil te brengen naar ontgin- ningsvelden. Sommige leden drongen er op aan, nadat de afsluitdijk gereed zal zijn, ten spoe digste een aanvang te maken met het droogleggen van den Noord-Oostpolder, ten einde d-e belanghebbenden in den Noord-Westhoek van Overijsel aan werk en grond te helpen ter vervanging van de ten gevolge van de indijking en droogmaking yan de Zuiderzee tenietgegane bedrijven. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat de verhooging van de zeedijken in Friesland en later wellicht ook de verhoo ging van de zeedijken in Groningen, waar voor f. 1.000.000 is uitgetrokken, op de uit gaven van het Zuiderzeefonds drukken. Gewraagd werd, of de voltooide werken bestand blijken te zijn tegen stormvloeden hoe 't staat met de uitkomsten van het landbouwbedrijf in den proefpolder, met name wat betreft de waarde van het geoogste graan. Verscheidene leden waren niet tevreden over de wijze, waarop de Zuiderzeesteun wet wordt uitgevoerd. WETENSCHAPPELIJK RADIOFONDS. Onderscheidingen. In een onlangs gehouden vergadering van het bestuur der stichting „Wetenschap pelijk Radio-fonds-V .E.D.E.R." werd beslo ten, over 1928 prijzen uit te reiken aan ir. N. Kooman9, ir. H. O. Roosenstein, ir. J. C. Verton en W. A. Revallier, terzake van hun belangrijke werkzaamheden in verband met de telefonische verbinding tusschen Nederland en Ned.-Indië, en aan de hee- ren ir. J. J. Numans, en dr. B. Van de Po' ter zake van hun belangrijke werkzaamhe den ten opzichte van den telefoniezender te Eindhoven. HET NEDERLANDSCH- BELGISCH VERDRAG. Te Brussel heelt prof. Terlinden een voordracht gehouden over de Scheldekwestie. Hij verdedigde, gezien de „onwil" van Ne derland, een beroep op de mogendheden en ten slotte werd een motie aangenomen, waarin ,op energieke wijze wordt gepro testeerd tegen den geest van vijandigheid waarvan Nederland het bewijs geeft in de regeling der Nederlandsch-Belgische kwes ties. Nederland maakt misbruik met zijn toevlucht te nemen tot vertraging en uitstel, ten einde België voor voldongen feiten te plaatsen op de Schelde, de Maas en den Rijn". De motie eindigt met ei^n beroep op de openbare opinie, om zich in deze aangele genheid rond de regeering te scharen. DE VALSCHE DOCUMENTEN. Het Ned. Haagsoh Correspondentiebureau meldt: De twee documenten waarvan in het in de bladen verschenen communiqué sprake was zijn het in het „U. D." gepubliceerde volledige stuk, waaronder de handteekening van kolonel Michem stond, en een niet ge publiceerde begeleidende brief bij dat stuk, waaronder de handteekening van generaal Galet stond. Beide handteekeningen zijn valsch ge bleken. Ook de valschheid van de andere do cumenten, die reeds op zichzelf duidelijker was dan van deze, staat hierna meer dan ooit vast. UIT DE BOUWBEDRIJVEN. Overeenstemming over de arbeidsovereenkomst. Te Haarlem is een bespreking gehouden tusschen de vertegenwoordigers van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en van de samenwerkende ar beidersbonden. Het betrof hier een voort zetting van de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven. Deze onderhandelingen werden oorspron kelijk van werkgeverszijde gevoerd door den bovengenoemden bond en den R.K. Bond van bouwpatroons gezamenlijk. Door dat de R.K. bond een tusschen de werkge vers onderling gemaakte afspraak stond, is de samenwerking destijds verbroken. De R.K. Bond heeft daarop een afzonderlijke overeenkomst met de arbeidersorganisatie aangegaan. De Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland heeft vervolgens de onderhan delingen met de arbeidersbonden voortge zet, welke ten slotte tot een collectief con tract hebben geleid op voor de werkgevers gunstiger voorwaarden dan in het R.K. con tract vervat Verschillende punten hierom trent werden reeds gepubliceerd. Er is rekening gehouden met de patroons- bezwaren tegen doorvoering van vacantie voor het geheele land, welke voor het platte land en de kleinere plaatsen nog niet door- voerbaar is. Voor dit gedeelte des lands is de invoering van vacantie uitgesteld tot 1931. In 1930 komt er dus vacantie tot en met de derde loonklasse, benevens in Al phen a. d. Rijn, Middelburg en Vlissingen. Op 1 Juli 1929 zal verder een loonsver- hooging van twee cent per uur worden in gevoerd voor Almelo, Enschedé, Hengelo, Leeuwarden, Nijmegen enz. In het contract met den R.K. Bond van Bouwpatroons een aantal plaatsen, w.o. de hier genoemde, verhoogd met ingang van 1 Mei 1929. Het loon voor Assen zal nader worden bepaald in onderling overleg. Noordwijk, Weesp, Weesperkarspel en Muiden worden geplaatst in de tweede klasse. Borger wordt niet meer in de klasselijst opgenomen. Voorts was bereids overeengekomen, dat de klasselijst in de provincie Groningen zal worden herzien in dier voege, dat plaatsen, waar de werkgeversbonden geen of weinig leden hebben, buiten de indeeling zullen worden gelaten. De overeenkomst zal bij aanneming door de ledenvergaderingen voor twee jaar gel den. 217. Ofschoon de stoute spijbelaar het eigenlijk niet ver diend heeft, mag hij toch aan boord blijven. Er zit ook eigen lijk niet veel anders op. 218. En hij treft het: er is nog een jongen in de buurt, maar het arme kereltje ligt ziek in den salon. Theodoor heet hij, en hij is maar wat ingenomen met den nieuwen onver- wachten vriend. SOC. DEM. VOLKSPARTIJ IN NEDERLAND. De Soc. Dem. Volkspartij in Nederland, opgericht door de in Limburg uit de S.D.A.P. getreden groep, hield een landelijke bijeen komst in „De roode Leeuw" te Amsterdam. Na uitvoerige besprekingen besloot de ver gadering tot de stichting van een landelijk partij-verband, staande op soc, dem. grond slag. Tot deze partij traden toe vertegenwoor digers van groepen uit Amsterdam, Rotter dam, We9tzaan, Goor en Breda, benevens de reeds in Limburg bestaande afdeelingen, die tezamen ongev. 400 leden tellen Het voor loopige bestuur bestaande uit vijf leden in Limburg, werd uitgebreid met den heer E. Klouwen te Amsterdam en P. Haaiman te Breda. Een commissie voor het ontwerpen van statuten, reglementen en beginselpro gram werd benoemd. In beginsel werd be sloten. tot deelname aan de a.s. Tweede- Kamerverkiezingen in die kiesdrstricten, waar dit door het partijbestuur wenschelijk wordt geacht. Het „Limburgsch Volksblad" zal voortaan wekelijks met apart kopblad onder den naam „Het Volksblad" buiten Limburg worden uitgegeven. De organisato rische maatregelen voor uitbouw der partij, voorgesteld door het bestuur van Limburg, werden goedgekeurd. BELASTINGBETALING OP POSTKANTOREN. In het geheele land. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoó- ging van het zevende hoofdstuk B der rijks- begrootimg voor 1919. Het ligt iü het voornemen, de postkan toren in het geheele land voor het betalen van directe belastingen opec te stellen. De postadministratie zal wegens haar bemoeiingen een vergoeding van 5cent voor elke betaling genieten. Dus moet voor 1929 (aannemende da-t de invoering zal ingaan op 1 Juli van dit jaar) op een hoo- gere uitgaaf worden gerekend van f. 79.000 wegens uitkeering aan de Posterijen, Voorts zal de maatregel medebrengen een uitgaaf van f. 17.000 wegens kosten van drukwerK. Hiertegenover staat een verlaging van de bureelkosten van de ontvangers van f. 5000 tengevolge van de afschaffing van do zit dagen in de buitengemeenten. Het instituut van de postbetalingen kan moeilijk worden gemist bij de verdere re organisatie van den belastingdienst. De opheffing van 7 ontvangkantoren der dir. belastingen te Amsterdam en van 2 ont- kantoren te 's-Gravenhage zou niet moge lijk zijn geweest, indien de postkantoren aldaar niet. tegelijkertijd waren openge steld voor het doen van betalingen in zake directe belastingen. Door deze reorganisa tie is reeds een belangrijke besparing ver kregen. HET SPOORWEGPERSONEEL. De overtredingen van de dienst- en rusttijden. In een onderhoud dat de heeren P. Molt- maker en G. Joustra, namens het hoofd bestuur van de Nederl. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, hadden met de directie der Nederl. Spoorwegen over de talrijke overtredingen van de dienst- en rusttijden, de Zondagsrust enz., heeft de directie toege zegd dat zij de diensten zou aanschrijven om die overtredingen in de loopende periode zooveel mogelijk te beperken. Voorts zal het extra in dienst genomen personeel niet le vroeg ontslagen worden, teneinde het tegoed aan vrije dagen en den achterstand bij de verloven in te halen. Bovendien zullen de regeling van de over uren en de verhoogde verblijfskostenvergoe ding ook in deze periode gehandhaafd blij ven. De directie heeft met bijzondere voldoe ning gesproken over de wijze waarop en de opgewektheid waarmede het personeel in den laatsten tijd zijn dikwijls zoo zware taak heeft vervuld. VACCINATIE. Het Tweede-Kamerlid de heer Kersten beeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Kan de min. mededeelen, hoeveel porties entstof (voor vaccinatie tegen pokken) zijn afgeleverd in de tweede heJft van 1927 als ook in het laatste halfjaar van 1928 Is de minister bereid te doen nagaan en te pu- bliceeren hoeveel inentingen over de ge noemde tijdperken werkelijk zijn verricht? HET DR. SCHAEPMAN-FONDS. f. 40.000 bijeen gebracht. Aan het slot van een gisteren gehouden vergadering van den bond van R.K. Kies verenigingen is medegedeeld dat tot dus verre door Gelderland ongeveeer f. 40.000 werd bijeengebracht voor het Dr. Schaep- manfonds. Deze provincie is echter aange slagen voor f. 95.000, zoodat nog meer dan de helft moet binnenkomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Op het te Haarlem gehouden Rotary- Congres is de heer P. L. Slis, te Rotterdam voor 1929'30 bij acclamatie gekozen tot districtsgouverneur. De volgende landdag zal te Leiden wor den gehoudpn. Bij K B. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeenten: Reek W. Wientjes, secretaris dier gemeente; Roosen daal en Nispen, A. L. G. H. M. Coenen; Velp: L. J. J. M. Ficq; Westervoort: A. II. C. M. Vos de Wael; Heumen: W. G. F. G. van Huil en aar; Sliedrecht: J. A. Dryber; 's-Gravendeel: D. Roodenburg Vermaat, E verdingen en Hagestein: F. Kraay, secre taris dier gemeenten; Alphen aan den Rijn: dr. H. J. Lovink; Groot-Ammers, Nieuwpoort en Langerak: G. B. Fortuyn; Wassenaar: jhr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravesande Bergen: mr. H. D. A. van Reenen; Heems kerk: 'J. J. M. Wiegman; Sint Pancra9: J. Kroonenburg, secr. dier gemeente; 's Heeren- hoek: G. F A. M. van Horsich, secretaris dier gemeente; Waterlandkerkje: A. JE. Hendrikse, Hoogkerk: G. van Barneveld; Bellingwolde: mr. H. Venema; Margraten: J. J. E. II. Ronckers en Simpel vel-d: J. W. II. Houbiers. Evenals voorgaande jaren zal de „Vere'eniging voor Volkenbond en Vrede" op 18 Mei een algemeenen Volkenbondsdag houden. HET DISCONTO VAN DE NEDERLANDSCHE BANK VERHOOGD. De directie van de Nederlandsche Bank heeft het wisseldisconto verhoogd tot 5 h pCt., het promessendisconlo tot 6 pCt„ het rentetarief voor beleening van effecten tot 6 pCt., het rentetarief voor beleening van effecten tot 6 pCt., voor beleening van goe deren lot 6 pCt., en voor voorschotten ia rekening courant tol 7 pCt. RECLAME. 8761 Naar het Engelsch van J. S FLETCHER door Mej. A. T. 44) „Is het niet beter, dat wij hier uitstap pen?" zei hij „Ik geef je mijn woord van eer, dat ik niet meer dan jij weet, of lady Scraye thuis is of niet ik heb vanochtend niets van of omtrent haar gehoord, en ik zei gisterenavond niets tot haar, dat „Wat heb je haar gisterenavond gezegd?" vroeg Jimmie. half onbeschaamd. „Dat zou ik graag willen weten." „Nu," antwoordde Scraye, „ik heb er niets tegen, je dat te vertellen Ik zei haar, dat ik schrift van haar gezien had. dat zeker onder verdachte omstandigheden gevon den was en dat ik, na veel nadenken, met tegenzin tot het besluit gekomen was. dat zij in betrekking stond met eenige slechte Personen. En, als je alles weten wilt. ik ver zocht haar. mij alles te bekennen. Zij wei gerde dit zij trotseerde me „Dan heeft zij geen recht op eenige con sideratie." zei Jimmie. „Nu laten we dan uitstappen. Wat wil je?" ging hij voort, toen zij uitgestapt waren, den chauffeur ver zocht hadden te wachten en een eindje den Weg opgeloopen waren ..Wil je haar zelf alleen zien?" „Graag antwoordde Scraye. „Ik geloof, dat ik weet, wat ik doen en zeggen moet. „Er is maar één ding te zeggen," zei Jim mie. „Zij staat in betrekking tot die lui. Zeg haar dat, als mijn tante en juffrouw Walsden niet dadelijk veilig naar mijn ka mers worden gebracht, laten we zeggen tegen middernacht ik de geheele 9tad tegen hen in beweging zal brengen. En waarschuw haar. dat als ook maar het min ste kwaad gedaan is „Laat het maar aan mij over," zei Scraye, kalmeerend Hij liet Jimmie achter, ongeduldig den weg op en neer loopende, met Packe tot ge zelschap. Het duurde eenigen tijd, voordat Packe sprak „Hoor eens. Jimmie," zei hij eindelijk. „Veronderstel eens, dat Scraye niet met die menschen in aanraking komt? Ben je van plan de politie alles te zeggen?" „Jal" antwoordde Jimmie. „Wat kan je hun zeggen?" vroeg Packe. „Kan je hun zeggen waar ze heen moeten gaan? Kan je hun zeggen waar zij Curtis kunnen vinden gesteld, dat hij het voor naamste middelpunt van dien troep is? Kan je hun eenige inlichtingen van prac- ti9che waarde geven?" „Ik kan hun zeggen, wat ik weet van die opgemaakte Jesabel. die daar om den hoek woont, en van mevrouw Wytkenshawe," antwoordde Jimmie. Packe keek den weg op. „Ik heb den indruk, dat de opgemaakte Jesabel verdwenen is." zei hij droogweg. „En ik zal niet verbaasd zijn. als me vrouw Wytkenshawe zich ook uit de voeten gemaakl heeft Ik heb mijn eigen gedachten omtrent het werk van gisterenavond en dezen morgen en zij zullen waarschijnlijk blijken juist te zijn. Daar is Scraye. Hij heeft bot gevangen." Scraye kwam naderbij en zag er boos en geprikkeld uit. Hij schudde het hoofd, toen hij op korten afstand genaderd was. Lady Scraye is vertrokken," zei hij. „Ik heb haar huishoudster gesproken. Zij heeft hier geen mannelijke bedienden. Zij is van morgen om zes uur weggegaan met haar kamenier en weinig bagage. Niemand weet, waarheen zij gegaan is, en ook niet voor hoe lang. De huishoudster weet niet eens^ naar welk van do stations zij gereden is.' Jimmie gaf geen antwoord. Hij keerde zich naar het einde van den weg, waar de auto wachtte. „Komt mee!" zei hij kortaf. „Maar waarheen?" vroeg Scraye. ^Naar mevrouw Wytkenshawe," ant woordde Jimmie. Scraye keek hem scherp aan. „Meen je dat?" vroeg hij. „Als je niet mee wilt gaan, moet je het laten," zei Jimrpie. weggaande. „Ik ga er heen." De anderen volgden hem naar de auto, en stapten na hem in. Scraye gaf het adres en toen zij wegreden keerde hij zich tot Jimmie „Het komt mij voor," zei hij kalm, „dat dit is het gevaar opzoeken. Als mevrouw Wytkenshawe zooals wij dat zeker geloo- ven. een lid van deze bende is, is het niet in het belang van juffrouw Walsden, als ie je aan haar opdringt." „Ik ga naar mevrouw Wytkenshawe." antwoordde Jimmie vastberaden „en ik ga het huis van mevrouw Wytkenshawe bin nen Al9 je mij niet wilt voorstelen, zal ik we' middelen vinden om binnen te komen en haar te spreken Ik raad je, me voor le stellen „Ik zal je voorstellen," zei Scraye, nog rustiger dan te voren. „Dat wil zeggen, als zij thuis is." „Dank je," antwoordde Jimmie lakoniek. „Dat zal het beste zijn. En intusschen za' het mij aangenaam zijn als je me een vraag wilt beantwoorden Hoorde lady Scraye tot je gasten toen het kruis van den tsaar ge stolen werd?" Scraye schrikte, en trok zich op zijn plaats terug. „Ja!" antwoordde hij. „Maar „Dat is genoeg." zei Jimmie. „Dat wilde ik alleen maar weten. Scraye keek Jimmie met een verwarden blik aan. „Wil je zeggen begon hij. Jimmie schudde het hoofd, raadselachtig; zij drukte bevestiging noch ontkenning uit; het was het hoofdschudden, dat iemand doet, die om meer dan één reden wanhopig is. „Ik wil niets zeggen," snauwde hij. Toen herstelde hij zich en sprak minder scherp. „Hoor eens!" zei hij. „Ik vraag je vergiffe nis, als ik wat uit mijn humeur ben of het schijn te zijn ik heb er reden voor. Maar je moet toestemmen, dat er alle grond is, om te gelooven je gelooft het zelf Scraye, dat weet je zelfl dat lady Scraye tot deze bende in betrekking staat en je gelooft het zelfde van mevrouw Wytkenshawe." „Nu?" zei Scraye „Nu?" „Nu," ging Jimmie voort, „is het dan niet een beetje vreemd, dat die beide vrouwen in je huis waren, toen deze diefstal plaats had? Is het niet waarschijnlijk, oppervlak kig beschouwd, dat als zij medeplichtigen in misdaden zijn. zij er beiden iets van ge weten hebben? Of. om het kort en duidelijk te zeggen, dat zij er beiden bij betrokken waren?" Scraye en Packe keken elkander aan. „Daar heb ik nooit over gedacht," zei Scraye na een oogenblik. „Dat is nooit bij me opgekomen." „Bij mij ook niet," stemde Packe in. „Ik zou er geen oogenblik aan gedacht hebben. Maar zie je, Jimmie. wij hebben pas juist dat omtrent lady Scraye gehoord." „En ik heb het ook pas omtrent lady Scraye gehoord," antwoordde Jimmie. „maar het kwam dadelijk bij me op. En het geeft niets, of we naar Wilton Cre9cpnt gaan, want daar zullen we ook bot vangen." „Waarom gaan we dan?" vroeg Packe. „Omdat ik er heen wil," antwoordde Jim mie. Hij wendde zich tot Scraye. „Ik denk," ging hij voort, „dat, als we die vrouw niet thuis vinden, je daar genoeg bekend bent, om te vragen, binnen te komen? Zou je niet kunnen zeggen, dat je een briefje voor haar wilt achterlaten?" „Dat zal ik doen," antwoordde Scraye, nog steeds kalm toestemmend. „Wil je bin nengaan?" „Ik wil naar binnen," zei Jimmie „Ik wil, zoo mogelijk de kamer zien, waar zij haar brieven bewaart en schrijft." Mevrouw Wytkenshawe was uit Mevrouw Wytkenshawe was uit de 9tad. Zij had dien morgen zeer vroeg de stad verlaten. Maar de deftige knecht, die de deur opende, kende markies van Scraye inderdaad zeer goed en liet hem en zijn vriend in een kleine zitkamer en zetle een stoel voor hem neer bij wat blijkbaar de schrijftafel van me vrouw Wvtkenshawe was En Srrave krab belde een niets zeggend briefje, en Jimmie keek schijnbaar doelloos rond „Ik begrijp niet. wat ie daar wilde zien," zei Scraye vijf minuten later, toen zij zich weer bij Packe voegden (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9