70sle Jaargang MAANDAG 25 MAART 1929 No, 21174 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. I Wanneer wij schrijven, dat Oostveen 40 I kar.aan ons Blad verbonden is, dan is dat I officieus onjuist, want reeds als 11-jarige I kngen was hij zijn vader dagelijks behulp- I zaain bij het bezorgen van de krant. I De oplaag bedroeg toentertijd nog geen I rijfde deel. van de tegenwoordige, hetgeen I tot logisch gevolg had, dat de 64 kranten, I *elke Oostveen Sr. en Jr. dagelijks moes- I ton rondbrengen, over een heel wat gToo- I ter stadsdeel moesten worden bezorgd dan lieden ten dage. Met z'n beiden liepen ze dan ook gemiddeld 2 a uut over. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. /0 18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INZENDING NOTA's. Burgemeester en Wethouders van Leiden verzoeken dengenen, die op vóór den Stad huisbrand ingezonden nota's wegens gedane werkzaamheden ol leveranties ten behoeve der gemeente nog geen betaling ontvingen, duplicaat-nota's in te dienen. Voorts worden zij. die voor in 1928 ge dane leveranties of werkzaamheden nog geen nota's hebben ingezonden, uitgenoo- digd zulks alsnog te doen. De nota's en duplicaat-nota's, die door de Icrtdi luren deugdelijk en onvergolden moe ten worden verklaard, worden ingewacht uiterlijk vóór 1 April 1S29 bij de afdeeling Financiën der Gemeente-Secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemec-ster. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Haart 1929. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. t Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op Dinsdag 2 April c.k., krachtens artikel 17 der verordening van den Gen Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloo- ten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en rangen, henevens de daarin gelegen ol daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door lol vanwege rechthebbenden, voor het pu lbliek verkeer open staan, alsmede over alle Iwateringen en slooten, en de riolen, ter ver hanging daarvan gemaakt, benevens de (daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, ltoegangskokers en dergelijke werken, voor |zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Maart 1929. 452 [VEERTIG TAAR BIJ HET „LEIDSCH DAGBLAD." d© krant destijds zooveel kleiner en minder zwaar was 1 Den 25sten Maart 18S9 trad hij officieel als „hulp in de drukkerij", zooals dat heette in dienst bij ons bedrijf, dat toen nog op de Doezastraat was gevestigd. Een jaar of vijf verrichtte hij hier allo voorko mende werkzaamheden, totdat hij tot sto ker werd gepromoveerd. En toen de machi nist ziek werd, volgde Oostveen hem m deze functie op. Maar ook dit baantje was niet van zeer langen duur, want toen in 1903 do eerste 4-zijdige rotatiepers in dienst werd gesteld, ambieerde Oostveen de betrekking van stypeur. Voo-r d9 velen, die een bezoek aan onzo drukkerij brachten, zij hier terloops opge merkt, dat de stypeur de man is, die be last is met het maken van de looden af gietsels van de kartonnen positieven! Meer dan 25 jaar eerst op de Doeza straat, de laatste 15 jaar aan den Witte- Singel heeft Oostveen in de ,,styp" (de gebruikelijke afkorting van stereotypie) in een temperatuur varieerende tusschen 60 en 80 graden Fahrenheit zijn werk ver richt. Voor wie mocht meenen, dat een gere geld verblijf in deze temperatuur schade- delijk op de gezondheid zou werken, zij medegedeeld, dat Oostvecn in de eerste 30 jaar van zijn werkkring geen dag wegens ziekte heeft behoeven to verzuimen. In do laatste 10 jaar is dit wel eens een enkele koer voorgekomen, maar ja, Oostveen is thans 61 jaar en is er evenmin als ieder ander in geslaagd het gelieiip van de eeuwigdurende jeugd te ontsluieren. Zoo heeft de nestor van ons gehecle per soneel alles tezamen bijna een halve eeuw aan ons Blad medegewerkt: hij heeft het in letterlijken en figuurlijken zin zien groeien en daartoe naar do mate van zijn Jrraditen het zijne bijgedragen. Oostveen, wij, mede als woordvoerder van je collega's, wensohen je niet alleen nog vele jaren in ons midden toe, maar spre ken dén wensch uit, dab wanneer, laten wij hopen na nog vele jaren, de tijd zal komen om plaats te maken voor jongere krachten, je nog lang zult mogen genieten van do rust, welke jo na je arbeidzaam leven ten volle toekomt. In bijzijn van commissarissen werd he- denüiorgen Oostveen genuldigd door den directeur, den heer J. TV. Heirny, die hem na woorden van waardeering als stoffelijk blijk van erkentelijkheid oen enveloppe met inhoud overhandigde. Voorts mocht de jubilaris uit handen van den secretaris der afdeeling Leiden der Mij. van Nijverheid, mr. M. B. Vos, ontvangen de gouden medaille met diploma dezer maatschappij. Tenslotte volgde nog een huldiging door het gezamenlijk personeel. P. Schouten, die 27 jaar had samenge werkt met den jubilaris schetste dezen, grepen doende uit het verleden, als een hard werker, die toch nog tijd vond voor muziek en volkstuinen. Hij overhandigde hem als geschenk van het personeel een lamp en een muziekstandaard. De jubilaris dankte allen hartelijk voor de hulde en de cadeaux. De heer J. Oestveen. 't Is heden 40 jaar geleden, dat onze I tegenwoordige stypeur, J. Oostveen als I ]°ngmaatje zijn intrede deed bij het i.Béidsch Dagblad". Gelukkig voor den ll-jarigeü jongen, dat VEREENIGING „GRONINGEN/* HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Wjjzïgïng: Handelsonderneming „Joninck", Hopge- woera 16, Leiden. Agentuur en Commissie handel; Import van chocolade en suikerwer ken. Door uittreding van den vennoot J. A. Jongenelen is de vennootschap onder firma onder bovengenoemden naam met ingang van O Maart 1929 ontbonden en wordt do zaak door den overblijvend en vennoot C. P. W. Schinck voortgezet onder den ouden naam, als eenig eigenaar. Wijziging uitgeoefend be drijf thans: Vertegenwoordiging van buiten- landsche huizen (chocolade en suikerwerk). Nieuwkoopsche Stoomsmederij v.h. N. G. Bon, Zuidemde 89, Nieuwkoop. Uittredende commissaris-voorzatter: J. Brandt, te Am sterdam. Nieuwe 2e directeur: G. Bon, te Nieuwkoop. Nieuwe president-commissaris: J. Langelaar, te Warmond. Nieuwe gedelegeerd commissaris: N. Bodegraven, te Nieuwkoop. Nieuwe commissaris: A. Bodegraven, te Nieuwkoop. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen geneeskunde de dames C. E. J. II. Veen (Den Haag) en I Harocn (Oegstgeest) en de heeren J. van Mastrigt (Overschie), C. B. Duyster (Leiden) en J. A. Verdoorn (Rot terdam); taalkundig candidaals-examen In dologie de heeren J. Renes (Den Haag), F. K. Textor (Den Haag) en H. J. van Schra- vendijk (Leiden). Het Klooster te Ter Apel. Zaterdagavond heeft de heer Verwer, oud- leeraar aan de Gem. II. B. S alhier in een bijeenkomst van de leden der Groninger Vereeniging, in den Burcht een lezing ge houden over „Het Klooster te Ter Apel". Ter Apel, dat gelegen is in den Z.O. hoek van de provincie Groningen, heeft prachtige bosschen, doch dankt zijn bekendheid in Ie eerste plaats aan het oude Klooster, dat. met de Abdij in Middelburg, vrijwel het eenige gebouw is. dat uit de middeleeuwen bewaard gebleven is. Het Klooster trekt dan ook vele vreemdelingen, geschiedvorschers, oudheidkundigen en is een bezoek over waard. Vóór de spreker in bijzonderheden het klooster te Ter Apel behandelt, geeft hij een overzicht van de geschiedenis der Kloos ters in het algemeen. Wij stippen daaruit aan, dat de middeleeuwsche maatschappij zonder kloosters nauwelijks denkbaar is. Zij waren kweekplaatsen van weienschap en kunst; abten waren rijk en machtig. Het grondgebied was zeer uitgestrekt. Voor de Hervorming waren er een 500 kloosters. Vooral in het Noorden van on3 land vond men aanzienlijke kloosters, o.a. Aduard en Witlemierum. Na een periode van grooten bloei raakten zij in verval. Landbouw en wetenschap onttrokken zich aan de macht der kloosters. Ook de Hervor ming was van grootc invloed op het verval. Van al die kloosters is er b. .na niets meer over. Het klooster te Ter Apel is omstreeks 1216 gesticht, aanvankelijk van bescheiden af meting en eenvoudige constructie, groeide het uit tot een fraai en machtig gebouwen complex. In de 15e eeuw ging het klooster over in handen van den generaal-Prior van de Kruisbroeders. Een tiental jaren daarna werd het door brand geteisterd. In de 16e eeuw werd het zeer verfraaid. Zeer onrustige tijden beleefde het klooster tijdens de twisten tusschen de Schieringers en vctkoopers en het heeft vermoedelijk in den 80-jarigen oorlog veel le lijden gehad van de ruwe krijgsknechten. Na 1583 bestond het klooster als zoodanig feitelijk niet meer. Het was een soort pas santenhuis geworden, ofschoon nog bestuurd dooreen prior. Later huwde de prior en ging hij nood-gedwongen lot den Hervorm den godsdienst over. Hij werd daarop de eer ste Ilervoumde predikant in bet klooster! Na nog in eigendom behoord te hebben aan den Graaf van Arenberg en anderen kwam het klooster ten slotte in bezit van de stad Groningen. Vele bijgebouwen werden in den loop der tijden gesloopt, vooral in de 19e eeuw cn veel veranderd, veel van het oude verdween. Op de plaats waar eens de looierij cn het slachthuis stonden kwam het „Boschhuis", dat langzamerhand herberg en later ook hotel werd. Als zoodanig wordt het thans nog door Groningen geëxploiteerd. Maar al is er veel van het oude verdwe nen, wat overbleef is volgens spreker zeer zeker nog- de moeite van het bezichtigen waard. Dit bleek den aanwezigen ook uit de alleraardigste lantaarnplaatjes door spre kers zoon vervaardigd en vertoond. Er is nog een belangrijke hoeveelheid beeldhouwwerk bewaard gebleven. Van het oxzaal wordt gezegd, dat het geheel eenig is in ons land. Verder is er nog zeer aardig snijwerk. Spreker besluit zijn interessante en bui tengewoon goed verzorgde lezing met de mededeeling. dal sedert eenige jaren de be langstelling voor het oude klooster le Ter Apel toeneemt. In Ter Apel is een commis sie ontstaan, waarin verblijdend ver schijnsel in deze tijden van splitsing alle gezindten vertegenwoordigd zijn en welke commissie ten doel heeft de restauratie van het oude gebouw. De voorzitter bedankte den spreker zeer hartelijk en de vergadering stemde daar mede, blijkens het warme applaus, ten volle in. HET JAARLIJKSCH BEZOEK DER DOMINION TEACHERS AAN LEIDEN. Morgen zal een gezelschap onderwijzers uit de Brilscho dominions zijn jaarlijksch be zoek aan Leiden brengen, waar zij de gasten zullen zijn van het Leidsch Pilgrim-Father genootschap c-n het genootschap Nederland Engeland. De bezoekers worden te ongeveer 10 uur hier ter stede verwacht en zullen achtereenvolgens o.m. de Lakenhal. Den Burcht, het Rijnlandshuis en de Hoogland- selie Kerk bezichtigen. Het gezelschap krijgt in dc Turk een lunch aangeboden. Te ongeveer 4 uur zal de rector-magnifi- cus, prof. van Eysinga de bezoekers in de Senaatskamer ontvangen en daarbij een kor te toespraak houden. LEIDSCHE GYMNASIASTENBOND. ,Uno Sumus Animo". Op den eersten vacantie-avond heeft de Leidsche Gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" in den uitstekend bezetten Schouw burg een avond gegeven, aan diverse Musen gewijd. Bij de opening heette de voorzitter, de heer de Graaf speciaal welkom de heeren curatoren, den rector, oud-rector en leera ren met hun dames om daarna te gewagen van tegenslagen door ziekte etc., die echter den avond toch niet konden tegenhouden, dank zij de algemeene ondervonden mede werking, waarvoor hij dank zeidc. Nadat daarop het Bondslied uit volle borst en unisono was gezongen, werd begonnen met een alleraardigste operette „Een ontmoeting in het v. d. Werffpark" dat heel goed was nagebootst op het tooneel. Uit de onderwe reld verscheen een oud-leerling, die met huidige leerlingen een dispuut aangaat over het onderwijs en de veranderde leerwijze. Het begin was uitnemend en sloeg danig in. Daarop volgde muziek. Een orkestje on der leiding van den heer v d Burg deed zich als zoodanig van goede zijde kennen, i evenals in eenige nummers voor cello en piano, voor viool, cello en piano en voor twee violen en piano. Er bleek met lust en ijver te zijn gestudeerd en ook deze afdee ling had succes te boeken. Het slot was aan tooneel gewijd. Opge voerd werd het uit de 2e helft der vorige eeuw dateerend „Le voyage de monsieur Perrichon" van Labiohe en Martin. Het was door zes leden vertaald, hetgeen aar dig was gelukt,-zij het niet geheel feilloos Ook hier trof ons de toewijding der diverse executanten, waarmede zij meer of minder geslaagd hun rol benaderden. Hel geheel droeg het cachet van goeden wil en moet ook als zoodanig worden beoordeeld en ge waardeerd. Dat de leiders en anderen op den voor grond tredenden een geschenk in bloemen of anderszins ontvingen, spreekt van zelf. Het was een genoegelijke avond. BINNENLAND. Het voorloopig verslag van het Zuiderze®. fonds; een tekort van 100 millioen gulden. (Binnenland, 3e Blad). De arbeidsovereenkomst in het bouwbe. drijf. (Binnenland, 3e Blad). Gasvergiftiging in een hotel te Rotterdam. (Gemengd 2e Blad). DE LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. In de heden alhier, onder voorzitterschap van den heer N. C. F van Ginkel. gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Leidscho Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 24 aandeden, uitbrengende 23 9temmen. Als eenig punt van behandeling stond op de agenda: Statuten-wijziging in verband met de nieuwe wetgeving, welke wijzigin gen werden behandeld en met algemeene stemmen goedgekeurd. Door den gemeenteraad van Leidon waren de wijzigingen in de statuten der Vennoot schap reeds in hare vergadering van 4 Maart j.l. eveneens goedgekeurd. Tevens is de naam der Maatschappij ver anderd in: ,,N.V. Leidsche Duinwater Maat schappij". De koninklijke bewilliging op de gewij zigde statuten zal nog deze maand worden aangevraagd. BUITENLAND. De eerbewijzen aan het stoffelijk overschot van maarschalk Foch. (Buitenl., le Blad). Overleden is de Fransche generaal Sarreil (Buitenl., le Blad). De verkiezingen in Italië een sncces voor Mussolini. (Buitenl., le Blad). De „Graf Zeppelin" ia vertokken voor da vlucht over de Middellandsche Zee. (Buitenl, Gem., 2e Blad en Tel., le Blad). welkom. Toen kwam er een serie voordrach ten, waarbij hot cnvervalscht Overijset9ch niet van de lucht was en de refreinen met enthouiasme werden meegezongen. Een geanimeerd bal, waarbij de Overijsel- sche harten, in letterlijken als in figuur lijken zin nauw le saam gesloten werden, en dat door een vertooning met de „foeke- pot", een oud Overijselsch gebruik, werd af gewisseld, hield een groote en verheugde menigte tot diep in den nacht op rap-be- weeglijke beenen. Bij een cn ander kon da rechtgeaarde folklorist zijn hart ophalenl Da j provincie Overijset mag dankbaar zijn over den vasten wil en groole geestdrift, waarmee haar trouwe vrienden den weg naar het kin derland ook hier terug te vinden wetenl FEESTAVOND „OVERIJSELSCHE VEREEN." 't Is een schoone gedachte, herinneringen wakker te roepen aan het land, waar „eens de wieg op stond", de moedertaal o( het oud vertrouwde dialect opnieuw te hooren en zich weer eenmaal in 'n stad vol „vreem den" thuis te voelen. Zoo gaat het met kolo nies in het buitenland, maar dón ligt dik wijls wel iets tragisch in zulk een samen zijn. Wij denken hier aan Russen in Parijs, die nooit meer hun vaderland en vaderhuis aanschouwen zullen. Maar Overijsel ligt zoo ver nog niet van Leiden af en 't kost geen mdeile even op den trein te stappen, wan neer het heimwee al te sterk wordt. Van verlangen naar het geboorteland verteerde zielen, die klachten -jammeren in „Wolga"- trant. treft men dan ook niet op een avond van zusters en broeders uit Overijsel aan; hier heerscht slechts vreugde over het feit weer even onder elkaar te kunnen zijn. Zoo werd 't dan ook op den feestavond der j „Overijselsche Vereeniging" weer vol jolijt on men kon er weer zwelgen in uit kinder- j jaren nog zoo welbekende klanken van over den IJsel. De muziek speelde vroolijk onder direclic van den heer Hazes o.a. een Over ijselsch lied „Al twie jaor veurbic", speciaal voor dezen avond, waarin het tweejarig be staan der Vereeniging herdacht werd, be- i werkt en op muziek gezet door een der leden, j Het vereenigingslied, ook in Overijselsch dia led, werd door allen geestdriftig meege zongen. De voorzitter sprak 'tlijke woorden lot de aanwezigen. Sr -.aal heette hij de be sturen uit Haarlem en Den Haag hartelijk BOND v. NED. ONDERWIJZERS. Aid. Leiden. In de op Zaterdag j.l. gehouden bestuurs vergadering van de afdeeling Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers" is de volgende molie aangenomen: Het bestuur van de afdeeling Leiden van den B. V. N. O., kennis genomen hebbende van de voordrachten ter benoeming van twee hoofden van scholen in deze gemeente, constateerende, dat van de pl.m. 35 mee solliciteerende Leidsche onderwijzers geen enkele op de voordrachten voorkomt, acht dit een beleediging voor het korps onderwijzers in deze gemeente. en zal spoedig de Leidsche onderwijzers en onderwijzeressen oproepen ten einde maatregelen te overwegen, welke er toe kun nen leiden, dal in het vervolg voor benoe mingen een andere en rechtvaardige methode wordt gevolgd, en besluit deze motie ter kennis te brengen van onderwijs-autoriteiten en de pers. STRIJKORKEST „A. N. U." Dit strijkorkest, onder leiding van den bekenden dirigent W. J. Smolders bood gis terenmiddag aan de patiënten, opgenomen in het Nieuw Academisch Ziekenhuis, een concert aan. De kennismaking met dit orchest is een alleszins aangename geweest. De inzet van bet programma, de pittig gespeelde Marche Riesse, deed reeds veel goeds verwachten en de correct ten gehoore gebrachte ouverture „De Kalief van Bagdad" beantwoordde aan deze verwachting (en volle. Een woord van lof voor de tweede violen is hier zeker op zijn plaats, terwij] hel overnemen der melo- 1 dieën door de verschillende instrumenten j opvallend mooi geschiedde. Het hooglepunl van het programma was zeer zeker „Eine kleine Nachtrnusik" van Mozart. Hiervan willen wij in het bijzonder j noemen het fijngevoelig gespeelde Andante. Rest nog te memoreeren een luchtig ge speeld Menuet van Haldn. Gaarne nog eens zoo'n middag, A. N. tf.l

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1