Ver. van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. Jaargang WOENSDAG 20 MAART 1929 No. 21170 Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per r*gel foor a>Ivertcnliên uil loeiden en plaatsen waar agente happen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere a Ivertenliên 35 Cts per regel Kleine ivertmliPn uit.-iuitend bi) vooruitbetaling Woensdag?» en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsptein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 portokosten. 0 19 „018 Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. EVANGELISATIEWERK IN SPANJE. Lezing van ds. Hermanides. Bij een aantal fraaie lichtbeelden heeft gisteravond in een der zalen van 't Nut van Algemeen, ds. Hermanides van Noordwij- kerhout een interessante lezing gehouden over Spanje en den Spanjaard in verband met het werk der evangelisatie, dat daar, ook gesteund door een Nederlandsch Comité geschiedt De spreker begon, na door Mevr. Riemens, k presidente van den Chr. Vrouwenbond, nndcr auspiciënö waarvan de lezing plaats had, welkom te zijn geheeten en na de ver gadering op de gebruikelijke wijze te hebben geopend, met het een en ander te vertellen over de eigenaardigheden van den Span jaard. De Spanjaard heeft een groot gevoel van eigenwaarde en steekt voor zijn gevoel met zijn land verre uit boven andere landen, zoodat de vereering voor vreemdelingen be grijpelijkerwijze niet bijzonder groot is. Alles in Spanje is groot en grootsch We behoeven daarbij slechts te denken aan Philips II, die Ier verovering van ons land niet maar een gewone eenvoudige, maar een onoverwinne lijke vloot zond. Groote dingen doen dat hoort bij Spanje en dit land heeft dan ook werkelijk groote mannen voortgebracht. Bijzonder interessant waren de merk waardige bijzonderheden, die spr. vertelde over de grootsche bouwwerken van Spanje, over het paleis van Philips II met de be kende fluistergewelvën, maar vooral ook over dè majesteueuze voortbrengselen van Mohammedaansche bouwkunst, dateerende uit den tijd van de Mohammedaansche over- heerschin^ in Spanje, in welke bouwwerken vooral opvalt de eigenaardige hoefijzervor mige boogvorm en het als kantwerk gebei teld marmer van de muren. Minder mooi is echter de groote harts tocht van de Spanjaarden voor de stierenge vechten. Dit barbaarsche spel is zóó inge worteld en zóó onmisbaar voor de bewoners van Spanje, dat zelfs de meeste kleine plaat sen hun eigen arena hebben en jaarlijks worden honderden bij honderden stieren om het leven gebracht en bijna even zoovele paarden hebben gruwelijke martelingen te ondergaan en dat alles onder de oogen van een enthousiaste schare De vraag rijst of er geen verband is te vinden met dit bar- fcaarsche spel en de even barbaarsche han delingen tegenover de zoogenaamde ketters. Na de pauze, waarin ten bate van het Evangelisatiewerk in Spanje boekjes werden verkocht, vertelde spr. meer speciaal van het doel van zijn bezoek aan Spanje en van de protestintsche kerken en scholen, die men in sommige plaatsen vindt. In eer biedige en dankbare bewoordingen gewaagde hij van het werk van Matamoros in 1860 ongeveer, die veel voor zijn geloof heeft moeten lijden, veroordeeld is tot 7 jaar tucht huisstraf. maar op aandringen van verschil lende gezantschappen uit andere landen ten filottp deze straf niet heeft behoeven te on dergaan en in plaats daarvan voor altijd is verbannen geworden. Spr wees er voorts op hoe treurig de toe standen voor de protestanten in Spanje ook tbans nog zijn, zoo moeilijk als het ze ge maakt wordt en zoo armelijk als ze het hebben Daarom wekte spr de aanwezigen op dankbaar te zijn voor alles wat zij tegen over hun broeders en zusters in Snanie aan goeds genieten en deze dankbaarheid ook in hun gebed en in daden van offervaardig- he;d te toonen. De vice-presidente. mei. Koekkoek, sprak een kort slotwoord, waarin zii den spreker bedankte, waarna deze voorging in dank gebed. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Wijziging: J. Jongeneel. Hoogewaard B. 40, Koude kerk. Timmerman. Uittredende eigenaar :J. Jongeneel, te Koudekerk d.d. 1 Jan. 1929. beziging handelsnaam thans: W. J. longs- Iteel. Nieuwe Eigenaar: W. J. Jongeneel, I te Koudekerk. I Onderlinge Verzekering tegen Brandscha de, Wgk A. 26, Ter Aar. Uittredend ge- [woon Lid: C. W. van der Hoorn, te Ter Aar Nieuw Bestuurslid: C. de Boer, te per Aar. De Jaarvergadering In de Oranjezaal van de „Harmonie" kwamen gisteravond de leden van de Ver. van den Handeldrijvenden en Industrie»•ei» Middenstand voor Leiden en Omstreken in jaarvergadering bijeen. De slecht bezochte bijeenkomst werd ge leid door den voorzitter den heer F. H A. Mayer, die een kort welkomstwoord sprak waarna de secretaris, de heer P. J van der Zanden de notulen van de vorige vergade ring las, welke onveranderd werden goed gekeurd onder dankzegging aan den steller, dc-n heer Geytenbeek. Na behandeling der ingekomen stukken, bracht mr. A. J. Romijn rapport uit over het Incasso-bureau. Wij ontleenen hieraan bet volgende: H§t afgeloopen jaar gaf wederom een voor uitgang te zien in de werkzaamheden van het Bureau. Werden over 1927 ter incasae^ ring gegeven 103 vorderingen ad in totaal f. 17 113 64,-in 1928 kwamen ter behan deling 113 vorderingen tot een waarde van f. 23.70388. Het resultaat was uitermate gunstig fpts meer dan de helft toch. zijnde f. 12021.68 werd door de debiteuren be taald. strekkende dit ter voldoening van 30 vorderingen geheel, 6 na dagvaarding en van 28 vorderingen voor een gedeelte. 25 vorderingen ter waarde van f. 1971.16 moes ten worden afgeschreven wegens oninhaar- heid of faillissement. Voor 6 posten tot een bedrag van f. 4830.60 werd gedagvaard en i9 nog geen beslissing gevallen 7 debiteuren ad f. 1347 76 betalen bij cliënten langza merhand hun Schuld af; 14 posten ad f. 906 zijn nog in behandeling. Het verslag werd goedgekeurd onder dank zegging aan mr. Romijn voor zijn hoogelijk gewaardeerde bemoeiingen. (Applaus.) Van het Informatiebureau werd blijkens het verslag van den heer van der Tas ge bruik gemaakt door 17 personen voor in totaal 159 gevalen v. j 104). Er bestaan plannen om dpze zaak onder to brengen bij de Middenstandscentrale. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J van der Zanden is het vol gende ontleend: Het ledental liep iets terug en bedraagt momenteel 136. Na een opsomming van de colleges waarin bestuursleden der vereeni- ging zitting hadden, wordt het succes van de door de Middenslandscentrale georgani- sepre Winkelweek gememoreerd. Van de bibliotheek, welke beheerd wordt door den heer Gevtenbeek wordt weinig ge bruik gemaakt. Het bestuur hoopt hierin verbetering te brengen door meerdere re clame Het verslag eindigt met woorden van dank aan de medebestuursleden voor hun medewerking en aan den voorzitter voot zijn eminente leiding in het afgeloopen jaar. De voorzitter was opnieuw de tolk Cei vergadering toen hij den heer v. d. Zanden zijn hartelijken dark betuigde voor diens uitnemende waarneming van het secretari aat waarna het verslag onder applaus werd goedgekeurd De voorzifter knoopte hieraan vast een persoonlijk woord van dank aan zijn mede bestuursleden. die hem in het eerste jaar van zijn presidium zoo krachtig henhen terzijde gestaan Spr deed ook voor de toe komst een krachtig beroep op hun steun zoomede op dien der leden Hplaas kon spr. over de leden minder tevreden zijn: de vaste kern van getrouwen is veel te klein. Daarom deed spr. een opwekking hooren om meer intensief en daadwerkelijk aan ht* vereen ieingsleven deel te nemen. In dit verband wees spr. nogmaals met nadruk on dp noodzakelijkheid van organi satie en hij sprak den wensch uit dat het jaarverslag over 1929 zou mogen gpwagen van een veel grooter ledental dank zij de propaganda der leden. Besloten werd een deskundige van de Lichtfabrieken uit te noodigen een uiteen zetting te geven van de tarieven voor eta lage-verlichting. daar de redactie voor menig winkelier onbegrijpelijk blijkt. De heer Op den Velden stelt voor door de M. C. ee« actie te doen voeren tegen de gemeentelijke belasting op lichtbakken, waarop de heer Lceb hem den raad geeft tegen zijn aanslag te reclameeren. Hij en meerdere anderen zijn tengevolge van deze reclame van be taling vrijgesteld, daar de gemeente op de heffing dezer belasting geen recht heeft. Waar het reglement niet meer voldoet aan de toestanden van het oogenblik. stelde de voorzitter voor het reglement te herzien, waartoe z.h.s. werd besloten Het bestuur zal te zijner tijd het concept aan het oordeel der vergadering onderwerpen. Daarna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heeren J. de la Bije, Joh. Geytenbeek en P J van der Zan den, waarvan alleen de laatste als lid van het dagelijksch bestuur herkiesbaar was Aanbevolen werden in alphabetische volg orde in de vacalure de la Bije de heeren N. de Bink en G. Eggink: in de vacature-(te\ tenbeek de heeren W. H van Appel en J P. Meyers en in de vacalure-van der Zanden de heeren K. Op den Velden en P. J. van der Zanden. De stemming had tot resultaat, dat res pectievelijk gekozen werden de heeren De Bink en van Appel, terwijl de heer van der Zanden herkozen werd. Alle gekozenen lieten zich hun benoeming welgevallen Nadat de voorzitter de aftredende be stuursleden had bedankt voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hebben vprricht. bracht de secretaris verslag uit van de inge stelde enquetp naar de appreciatie van het Bondsorgaan. Slechls 40 leden gaven blijk van hun belangstelling, waarvan 29 zich vóór en 11 tegen het behoud van het orgaan uitspraken Honderd leden namen zeiïs niet de moeite op de vraag te rpageeren. Na een uitvoerig debat over de al dan niet wenschelijkheid van het benoemen van ver tegenwoordigers der organisatie als leden der Commissie van Advies voor de Ned. Middenstandsbank werd met 14-4 stemmen besloten daarin wel ritting te nemen. Het bestuur zal een voordracht opmaken. Uit het verslag van den penningmeester, den heer W Brouwer vernamen wij, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1843 55 en de uitgaven f 1408 78, zoodat er een batig saldo is van f. 434 77. De Kascommissie adviseerde bij monde van den heer Verhulst tot goedkeuring der boeken, waarna de penningmeester voor zijn gevoerd beheer werd gedechargeerd. Er volgde opnieuw een wijdloopige discus sie over de vraag of de kascommissie al dan niet gerechtigd is tot het leveren van critiek op het financieel beleid van het hestuur Tot leden der kascommissie 1929 werden benoemd de heeren van fterson en v Wijk. Mr. Romijn bracht vervolgens verslag uit van het buitengewoon congres van den Kon. Ned. Middenslandsbond in Februari te Utrecht gehouden. De bibliothecaris deelde in zijn verslag mede, dat sinds 1 November 1928 door 20 leden van deze instelling is gebruik ge maakt. Als bibliothecaris werd de heer Gey tenbeek herbenoemd; als zijn plaatsver vanger de heer E Loeb. De contributie werd gehandhaafd op f. 10.- per jaar. Bij de rondvraag vestigde de heer Op den Veld de aandacht op door sommige midden standers gevoerde oneerlijke concurrentie, terwijl de heer van 't Hooff een subsidie vroeg voor de Hangsche School tot opleiding van winkelpersoneel De heer de Bink wilde ook nog iets vragen, doch het „hoogste tijd, heeren" van den kellner, maakte, dat de voorziller deze op het laatst langdradige ver gadering moest sluiten. CENTRALE OUDERRAAD. Jaarverslag over 1928. Aan het jaarverslag over 1928 van den Centralen Ouderraad, samengesïe'd door den secretaris, den heer Joh. W. Harling, is het volgende ontleend: Konden wij het vorig jaar geen optimis tisch geluid doen hooren, inzake de mede werking der Oudercommissies, wjj kunnen ditmaal zeggen, dat in het afgeloopen jaar meermalen het advies van den Centralen Ouderraad werd gevraagd ei de mutaties in de O.C.'s ons werden ter kennis gebracht. Ook van de samenwerking tusschen Hoof- den v. Scholen en O.C.'s bereikten ons gun- 1 sitger berichten, zoadat de ouderavonden over het algemeen, waar zjj werden uitgeschre ven, goed slaagden. De heeren Waldkötter en Van Slootsn, resp. voorzitter en vice-voorzitter, traden meermalen als spreker op en vonden dan een dankbaar geehoor, te. wijl ve'en daardoor op de ouder'^ewering een beteren kijk kre gen Ook vele Hoofden v. Scholen beijver den zich op de ouderavonden een caiwerio te houden over diverse onderwerpen, waar door zjj zeker hebben bereikt, dat vele ouders zich wat meer tot de School hunner kinderen voelen aangetrokken, een feit, waar over wjj ons niet het mirst verheugen. Meerdere Oudercommissies ma-akten de or-dcravo den aantrekkelijk door het verto nen van lichtbeelden, muzikale medewerking of anderszins. De C.O.R. s-taat op het standpunt, dat deze middelen ieder op zichzelf of gezamen lijk, zeker'ijk mogen worden aangewend tot het bereiken van het doel: de ouders in groo- ten getale naar de ouderavonden te trek ken, om daardoor weer de zoo noodige belang stelling voor het openbaar onderwijA op te wekken. Ook buiten de ouderbewering of onderwijs wereld werden meerraa'eo -bevoegde sprekers bereid gevonden een of ander belangrijk on derwerp te behandelen, zooals hygiëne, be roepskeus, reisbeschrijvingen, etc. De redactie van het „Leidsch Onderblad" wordt gevoerd door de heeren Waldkötter en Harting; mevr. FYanck bedankte als redac trice. In hek comité van Actie voor dc« Open bare School had de heer Ch. L. Waldkötter zitting voor den. C.O.R. In een slotwoord zegt de secretaris, dat het Openbaar Onderwijs dient te worden geholpen en dat alle krachten moeten worden geconcentreerd om dit onderwijs weer de eer ste en voornaamste plaats te doen innemen. Omdat, le de Openbare School haar deuren open heeft voor alle kinderen det> volks; 2e de Openbare School geen enkelen Gods dienst aantast, doch ook niet op den voor grond stelt; 3e de Openbare School door het bijeenheb- ben van a Up gezindten, de jeugd verdraag zaamheid leert; 4e de Openbare School voor de toekomst den waarborg geeft ,dat men eerbied kan en moet hebben voor de begrippen van an dersdenkenden een eerste verei^chte om rust en vrede bij do volkeren onderling te verzekeren. EERSTE LEIDSCHE VER. VAN KANARIFLIEFHEBBERS EN VOGELBESCHERMERS ,.DE ZANGER". Gisteravond hield de heer Joh. Zandvliet, van Den Haag, keurmeester van den Ned Bond v. Kanar.eteell en Vogelbescherming, voor de leden van bovengenoemde Vereeni ging, in hel lokaal van den heer Breijer, Langebrug, zijn tweeden cursusavond be treflende de zangprestaties van den kanarie vogel. Nadat de voorzitter, de heer P. C. War.- sink, den spreker met een kort woord had ingeleid, was het woord aan den heer Zand vliet. die aan de hand van door eenige le den meegebrachte vogels die op tafel gezel, hun lied ten gehoore brachten de verschil lende zangtoeren besprak en nader ver klaarde Aan de leden werden verschillende vra gen gestpld om zoodoende hun kennis om trent dpn zang der vogels te vermeerderen. Aan hel eind van den avond vond ie heer Zandvliet nog gelegenheid om. mei het oog op -de pas beginnende lipfhebbers. hat een en ander medp te deeh-n omlrent 'D ach! te nemen zaken in het a.s. broedsei- zoen. De spreker had een aandachtig gehoor en de-voorzitter kon dan ook met pen woord van dank dezen leerzamen avond besluiten. RIJKSMUSEUM v. OUDHEDEN. In het Rijks-Museum van Oudheden al hier heeft prol. dr. E. Kiügpr uit Trier gis teravond gespruken over: het Romeinsche leven in Moselland. Een rechtstreeksche weergave van h°t dageiijksche leven in de antieke kunst komt zelden voor Pas in de romeinsche kunst in Italië begint dat in bescheiden maatstaf en uitvoering in stuc, in grooter omvang en in reliefs wordt dit meer gewoonte in de 2e en 3e eeuw op galli9che grafsteenen. Bijzonder rijke overblijfselen daarvan worden in het Moselland bewaard. Hoofdza kelijk in drie re'ief-groepen. die van de graf tombe van Igeu de gedenkteekenen van Neumagen en van Arlon. Naar het in deze figuurlijke bronnen be staande materiaal worden de volgende zij den van het leven op deze lezing beschre ven ten eerste het leven in huis en famili-,' hoe de fami'ie zich aan de maaltijden ver- eenigt en hoe men daarbij leeft, dan het toi let van de huisvrouw in verschillende sta diën Pemgp plalen vertonnen dansende me:sjes Ook het doen en laten van de kin deren wordt besproken. DE SICHEM-COLLECTIE. Vanwege '9 Rijks museum van Oudheden is de collectie oudheden, afkomstig van ie opgravingen uit Sichem thans lijdelijk naar Den Haag overgebracht lenpiride daar. over eenkomstig den wensch van het Si'*hem comilé gedurende een paar weken tentoon gesteld te worden in de zalpn van het mu seum Scheurleer, Carnegielaan 12 aldaar. BINNENLAND. Interpellatie» in de Be'gische Kamer ovei de Ulrechtsche deenmenten. (3de Blad). Eet wetsontwerp betreffende den in- ea doorrcer ran eieren. (Binnenland, 2e Blad). Vanaf 1 April zijn de burgemeester» ran oexeenien met een zie'enta! boren 10.000 bevoegd zelfstandig passen te verstrekken. (Binnenland, 2e Blad). De zieklegerallen op mailschepen. (Bin nenland, 2e Blad). De heer H. Coüjn roorzitter ran de» Zniderzeeraad. (Binnenland, 2e Blad). Doode'lfke anto-ongerallen te Eindhore» en Kei eren. (Gemengd, 3e Blad). Verschenen la het voorfooplg verslag dei Tweede Kamer omtrent de wijriqing der Lager Onderwijswet (Kerk en School. 2e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Parijs en Genèva» (Buitenland, le Blad). Afdanken geëischt van den vorst van Monaco. (Buitenland, le Blad). De vermisten der Byrd-espeditie terecht (Tel., le Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter G, de heer M. G. Beijerinck (den Haag); candidaats-exa- men wis- en natuurkunde letter K, de da mes F. E. L. J. A Luyten (Rotterdam) en W. C: Roodzand (Noordwijfc); candidaats examen wis- en natuurkunde létter D, de hoer J. W. L Köhler (Den Haag); voor het taalkundig candidaats-examen Indologie de heer A. Visser (Den Haag), In de vacature-Van dor Kolk is bij enkele candidaatstelling gekozen tot lid voor de afdeeling Kleinbedrijf der Kanier van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land de heer F. SchmaJ, uit Alphen aan den Rijn. De wijnhandel G. Kuperus alhier ver strekt aan zijn clintèlo een fraaie reproduc tie van het Stadhuis. De Minister van O.. K en W. hepft benoemd tot leden der commissie beli9t m*.t het examineeren van hen die een aktn van bekwaamheid verlangen lot het gevn van middelbaar onderwijs in de wis- en natuur kundige wetpnschappen dr J. C.- Kluyver, dr. W. van der Woude. dr. F A. H Schrei- nemakers, dr. W. H Keesom. hnogleeraren en dr. J Droste, lector aan de rijksuniversi- toil alhier zoomede de heer G. A. Janssen alhier. Voorts werden in de subcommissie K IV te Leiden benoemd tot lid en ondervoorzit ter: dr J. M Janse en tot ieden dr P Vf. van Kampen en dr B. G Esrher allen hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Mei ingang van 1 Mei is benoemd tot cellist hij het Residentie-Orkest de hear Frans Vrijhof! alhier. Dr. v d Sleen ie door ziekte verhin derd zijn voordrarhl a s Maandag in hst Leids^he Volkshuis te houden Gelukkig heeff dr Kamerling priv doe. ann de universiteit alhier zich bereid ver klaard de spreekbeurt over te nemen en zal nu a.s. Maandag 25 Maart in het Volks hui een voordracht met lichlbeelden hou den over: .de malaria en de kina ai be strijdingsmiddel" Waar gehlpken is dal de hel ft der men«»chhpid. zegge 800 miMiopa menschen lijden of gpleden hebben aan ma laria. is het zeker van groot belang te hoo ren ocer het afdoende bestrijdingsmiddel dezer moordende ziekte. Houders van seriekanrfen hebben bij deze voordracht toegarg. Zie verder de ad vertentie. Hedenmiddag te ruim 12 uur is do 14-jarige A. v. d. Z wonende aan dp Bree- skaat alhier op den Rijn«burgerweg. door dat hij plotseling dpn rijweg overstak zon der zich te overtuigen of de weg vrij wai, aangpreden door een auto. De fiets en vermoedelijk ook de jongen kwam onder de wielen terecht. Oog«n- schijnlijk had hij altepn eenige lichte ver wondingen aan zijn heenen bikomen d"ch daar hij ook over pijn in den hink klaagde, werd hij ter observatie naar het Diacones sen hu is vervoerd. De fiets werd geheel vernield

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1