Niei alle Bacteriën WAALS GEMENGD NIEUWS. JONGENSPAKJES Haarlemmerstraat 130—136. UIT DE OMSTREKEN. RECLAME. In den mond zijn schadelijk, wel echter de gisting- en bederfverwekkers, welke de oorzaak zijn van den zoo zeer gevreesden tandwolf De ver onderstelling als zouden gewone mechanische tandreinigingsmiddelen deze gevaarlijke parasieten kunnen verdelgen, be rust op eeo noodlottige dwaling Slechts een krach tig werkend antisepticum ais Odol. dat bun ont wikkeling tegenhoudt waarborgt betrouwbare be scherming Want de krachtige werking van dit des- infecteerende mondwater voorkomt die processen in den mond, welke de tanden verwoesten. Odol heeft bovendien een aangenamen, vertrisschenden smaak en verwijdert eiken onaangenamen reuk uit den mond. Odoi is het aangewezen middel voor de oordeelkundige verzorging van mond en tanden, daar het de krachtig werkende, kiembestrljdende eigenschappen van een echt antisepticum bezit DE TOCHT VAN DE „SCHUTTEVAER" MISLUKT. Door een Spaansch stoomschip opgepikt. Hel Spaansche stoomschip ..Markies de Comillan8" meldt draadloos 400 mijlen ten Westen van de Kanarische eilanden de Ne- derlandsohe reddingboot ..Schuttevaer" op gepikt en aan boord te hebben genomen. De 3 opvarenden verkeerden in zeer uit- gepulten toestand tengevolge van gebrek aan voedsel. TRAGISCH ONGEVAL TE OVERSCHIE. In een zandtrechter gestikt. Gisterenmiddag is de 21-jarige arbeider Heuvelman uit Gouderak in een zandtrecn- ter gevallen aan den nieuwen rijksweg bij het verbindingskanaal onder Overschie. tl. zou den trechler die verstopt wa9. doorste ken en viel er in. waarbij hij door een hoe veelheid zand die nog aan de wanden zat, ■werd bedolven. Pas na een kwartier ge lukte het hem er uit te krijgen Een genees heer paste kunstmatige ademhaling toe, doch zonder resultaat. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Doodelijke ongevallen te Eindhoven en Meteren. Gisterenmiddag heeft in de Lijmbeek- straat te Eindhoven een doodelijk aulu-onge- luk plaats gehad, waarbij de 18 jarige Ja- coba Hertogs zoodanig werd gewond, dal zij zeer spoedig aan de gevolgen overleed. Op de hoogte van de lucifersfabrieken verloor de chauffeur, die den vrachtwagen der firma Notten bestuurde, tengevolge van een defect, het beheer over het stuur. De au'.o ging zijwaarts uit en reed mej. Hertogs. die juist in gezelschap van een vriendin pas seerde. aan waardoor de meisjes tegen den grond werden gesmakt Mej Hertogs werd doodelijk gewond terwijl haar vriendin ern stig lichamelijk Iet9el bekwam Ue kapelaan Hackfoordt. kon nog geestelijke hulp ver- lecnen. doch toen de dokter kwam kon deze slechts den dood conslateeren. De chauffeur is voorloopig in arrest ge steld. Notaris van W. uit Geldermalsum reed gisterenmiddag met zijn auto onder Mete ren nabij de Hoeve Rijsenooijen, toen plot seling een zes-jarig meisje. M. v R onge veer een meier voor den auto den weg wilde oversleken De heer van W. remde u-t alle macht, doch kon niet voorkomen, dal het kind werd gegrepen en met auto en al in de 9I00I terecht kwam. Met gebroken beenen en een schedelbreuk werd het kind in deerniswekkende toestand opgeno men. Dr Bloemsma uit Geldermalsen was spoedig ter plaatse en verleende heelkun dige hulp. waarna de kleine naar een zie kenhuis werd overgebracht 0 EEN DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. Twee personen in aires! gesteld. De laatste drie weken werd te Enschede Voortdurend ingebroken in sigarenkiosken. pakhuizen en een enkele maal woonhuizen, waarbij meeslal kleine bedragen of voorwer pen van geringe waarde werden meege nomen Een uilzondering maakten daarbij twee inbraken, een hij den heer S en een bij de firma R.. waarhij resp bedragen van f. 380 en f. 60 zijn buitgemaakt De vermoe delijke daders van deze twee diefstallen had men spoedig te pakken, doch omtrent de andere misdrijven verkeerde men nog in het onzekere Tot Zondagavond: toen werd nh aan de politie kennis gegeven dat er was ingebroken in de fabriek van suikerwer ken der firma S in de Wilhelminastraat. Het gelukte de politie de drie dader». jongen9 van 17 en 18 jaar. op heeterdaad te betrap en. Zij hadden de cassa opengebroken en un zakken gevuld met bonbons. Op het politiebureau verklaarden zij. dat zij nog eenige medeplichtigen hadden, en zoo kon den gisteren ook gearresteerd worden de ge broeders S fn totaal zijn er thans tien per sonen in arrest gesteld, dir schuldig moeten Zijn aan de inbraken van den laafsten lijd. De politie hoopt nu de dievenbende, die dö stad den Inatsfen lijd onveilig maakte, on schadelijk te hebben gemaakt. SCHIP GEZONKEN. Op het Hollandsoh Diep is het sleep- schip Annetta Maastricht, schipper M. Hendriks geladen met ijzererts op weg naar Rotterdam, waarheen het door de sleepboot Zeeland werd gesleept bij «manning 2 djr Moerdijk spoordijk in aanvaring gekomen met een steenen dam. Het 9chip kreeg pen lek. liep direct vol water en hrak midden door. terwijl het voorschip in de diepte ver dween en het achterschip boven water bleef steken De opvarenden w 0 vrouw met kinderen konden zich met de roeiboot In veiligheid brengen. Het schip met lading is verzekerd. VROUW VERBRAND. Eergisternamidag vond men in het Vaal- scherboech een ongeveer 50-jarige vtouw. Zi] had ove? haar gebeele lichaam brand wonden en i8 spoedig daarna overleden. Blijkbaar i» tij in brand geraakt bij een pogine om een begin van boschbrand te blusschen. BRANDEN. Gisteravond is brand uitgebroken in drie aan de Vlaggemanskade te Rotterdam staan de woonhuizen, die aan de gemeente toe- behooren en welke voor afbraak zijn be stemd. De woningen die ontruimd waren, zijn geheel en al uitgebrand. Te Oirebeek brak brand uit in de woning van den veekoopman M De geheele woning stond weldra in lichte laaie. De vlammen grepen snel om zich heen De boerderij met inboedel en schuur brandden geheel uit Het vee kon met moeite gered worden. Te Hardegarijp is de woning van den stager S. Kuperus afgebrand Er is tevens 600 K.G. 9pek verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. DOOR HET ITS GEZAKT. Een 'elfjarige jongen van den Tnsulinde- weg te Amsterdam is in het Loozingskanaat bij den Tunnel door het ijs .gezakt. Nadat eenige agenten en burgers vruchteloos had den gepoogd hem te redden i9 hij door twee amblenaren der havenpolitie, die toevallig met een motorvlet door het Loozingskanaat voeren, opgehaald. Toepassing van kunst matige ademhaling mocht niet meer haten. Tezelfdertijd is een andere jongen, die on bekend is gebleven, door het ijs gzakt. doch deze heeft zichzelf weten te redden en is naar hui9 gegaan. DE ROOFOVERVAL TE BEST. Door de marechaussée uit Oirschot werd zwaar geboeid voor den officier van jus titie geleid H. B.. 21 jaar. arbeider te Eind hoven. als verdacht van roofoverval te Best op 13 Maart j.I. Na door den heer reeh- ler-commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het huis van bewaring aldaar. Gisteren is hij te Best geconfronteerd met verschillende personen, die den overval in de verte hadden gezien, die allen meenden hem te herkennen. De tasch mei geld is nog niet gevonden. Vervest kende den dader aan een litteeken onder den neus B. blijft ontkennen. o VAN DEN WAGEN GESLINGERD Te Kerkesklooster is bij het op hol slaan zijner paarden de voerman J. Nauta van den wagen geslingerd. Htj kreeg een ern stige heupfractuur en inwendige kneuzin gen. Hij is naar het ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. 0 Een soldaat; ging naar zijn kapitein en vroeg hem om een dag verlof om zijn vrouw bij de schoonmaak te helpen. De kapitein zei tegen hem: Het spijt me wel, voor je, Jansen, dat ik het moet weigeren, maar de reden is, dat ik een brief van je vrouw gekregen heb, waarin ze vraagt, je geen verlof te geven, daar je haar toch maar van den wal in de sloot helpt. De soldaat kon natuurlijk niet anders doen dan rechtsomkeert maken, maar bij de deur gekomen, keerde hij zich om en zei: Kapitein, er zijn hier twee leuge naars in de kazerne, en daar ben ik er een van. want ik ben in het geheel niet ge trouwd. BUITENLANDSCH GEMENGD. DROOG AMERIKA. In Brooklyn is gistermiddag een straat gevecht geleverd lusschen twee beruchte benden smokkelaars. In het geheel namen 12 man aan de vechtpartij deel en werden er een 50-tal schoten gelost. Een agent die lusschenbeide wilde komen en een revolver in de hand had. werd doodgeschoten. Nadat de politie versterkin gen had gekregen, gelukte het de hoofdman nen te arresteeren. 0 INTERN. STEDENCONGRES. Onder deelneming van vertegenwoordi gers der gemeentepolitiek uit ongeveer 30 Europeesch** en buiten Europeesche landen is Ie Spvilla het vierde internationale sto- dencongres geopend met een plechtigheid, waaraan de koninklijke familie, de regee ring en het corps diplomatique deelnamen. De president van het internationale ver bond van gemeenten, de heer Wibaut (Am sterdam) huldigde de internationale van de sleden als symbool van vrede en samen werking. BRAND IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. Naar uit Sidney gemeld wordt, is daar in een chemische fabriek brand uitgebro ken. Het vuur greep buitengewoon snel om zich heen zoodat een vijftigtal arbeiders zich slechts met moeit-e kon redden. 2 per sonen werden zwaar gewond. Geruiraen tij*! bedreigde bet vuur eeo geheel huizenblok. SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND, Naar uit Moskou gemeld wordt, is de uit Jekatennnenburg komende personen trein op het station Kustanai ten gevolge van een verkeerden wiwelgfand ontspoord. 0 personen werden levensgevaarlijk ge wond. Verscheidene w&gonü werden ver nield. WEER 'N KASTEEL VERBRAND Het Engelsche kasteel Clearwell Castle, bij Coleford. in het woud van Dean. de ver blijfplaats van overste C G. Vereker, is in vlammen opgegaan De schade wordt op een half millioen guldpn geschat. Eenige schilderijen en andere dingen van groote waarde konden gered worden. o DE MOORD OP GRAAF STOLBERG-WERNIGERODE. In verband met den moord op graaf Stolberg-Wernigerode is diens zoon graaf Chrisliaan in hechtenis genomen. Hij heeft blijkbaar zijn vader van achteren gedood met een geweerschot in het hoofd. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN. Tot heden zijn twintig dooden als offer van de overstroomingen in Alabama. Geor gia en Florida vastgesteld, maar men vreest dat nog meer menscherilevens te betreuren zullen zijn als het water weer teruggeloo- pen zal zijn. Het water begint de dorpjes in Alabama, die geheel overstroomd waren weer te verlaten en richt zich nu naar het Noorden van Florida. Een geheel leger van helpers, waaronder het Rnode Kruis en de Nationale garde van Alabama doen hun best om het uitbre ken van ziekten in de vluchtelingenkam pen te voorkomen: nochtans zijn reeds ge vallen van pokken, mazélen en longontste king geconstateerd. De levensmiddelenvoorziening laat ook te wenschen ofschoon vKestuicen uit Mont gomery reeds tonnen voedsel, kleeren en andere eerste benoodigdheden neergewor pen hebben in de streken waar nog duizen den personen op redding uil hun isolement wachten. 0 PEST IN ZUID-AFRIKA. In Zuid-Afrika ts onder de inboorlingen de pest uitgebroken Omvangrijke maatrege len worden getroffen om het uitbreiden van de epidemie te verhinderen Vooral wordt getracht, de stad Johannisburg tegen het peslgevaar te beschermen. TREINBOTSING IN Z.-AFRIKA. Bij een botsing tusschen twee goederen treinen tusschen Wankie en Matersi in Zuid-Afrika, werden drie inlanders gedood, vier Europeanen en vier inlanders ge wond. o EEN NOORSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gisteren is boven Calais een Noorsch vliegtuig, dat van Londen naar Oslo un- I derweg was, neergestort. Het viel midden I in de stad en geraakte terstond in brand. Door arbeiders werdeD de beide inzitten den bijtijds gered. Gebleken is, dat het vliegtuig wegens den dichten mist een nood landing wilde makeD, eerst bet dak van een huis heeft opengebroken, vervolgens in aanraking kwam met een electriseh draden- net en ten slotte op straat neerkwam. EEN VLIEGTOCHT ENGELAND—AUSTRALIë. Luitenant-vlieger Moir en de vlieger-offi cier Owen, twee Australische aviateurs, die een poging gaan doen van Engeland naar Australië te vliegen in een geheel metalen Vicker Armstrong Siddeley tweedekker, zijn gisteren van het vliegveld Lympne vertrok ken. Hun vliegtuig is speciaal gebouwd voor lange nonstop vluchten De af te leggen af stand bedraagt 13 000 mijl, terwijl nonstop- vluchten van 2000 mijl met deze machine kunnen worden gemaakt Zij hopen na 12 dagen in Australië aan te komen, waar mede dan het record van 15V« dag van Hinkler zou zijn gebroken. MITNONGELUK. In de mijn Rubeü bij Waldenburg zijn gisteren tal vaD mijnwerkers door een in storting bedolven. Twee hunner zijn ge dood, de anderen zijn met meer of minder ernstige kwetsuren gered. ARBEIDSON GELUK. Bij de ontploffing van een lasch appa raat in de fabriek van Roth te Frankfort a d. Main, zijn gisteren vijf werklieden ernstig gewond. AUTO-ONGELUK. Te Munchen is gisteren bij een spoorweg overgang een auto door een trein aangere den. Van de drie inzittenden is de weduwo Else Loibfried gedood, de twee anderen zijn zwaar gewond. RECLAME. Kamgaren Matrozenpakjes vanaf f. 4.75 Eportmodsl in de nieuwste Eng. Stoffen L 5.70 Ook in de betere kwaliteiten brengen wjj een uitgebreide collectie. 9996 HAARLEMMERMEER. He! bemalinasvraagstuk van den Haarlem» menceerooldeT. Hel behoud van do Cruqnius als Historisch monument. In de laatstgehouden vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeer- polder, waarin de voorzitter, de heer de •Clerq, mededeelde in de maand April als Dijkgraaf te zullen aftreden, werden bespre kingen gehouden over het bemalingsvraag- stuk van den polder. Hierbij kwam aan de orde het bemalings- rapport, naar aanleiding waarvan het be stuur aan de vergadering machtiging vroeg om plannen te maken voor: a Spoedig over te gaan tot het plaatsen van een tweeden Dieselmotor aan de Leeghwaler met uitvoe ring van daarmede samenhangende werken b. Daarna de Cruquius voor goed buiten werking te stellen, c. Voort te gaan met het verruimen van het profiel van de dwars- en lengletochten, zoomede van daarvoor even tueel in aanmerking komende duikers, d. De Cruquius als moment te behouden. Met betrekking tol het stoomgemaal .,da Cruquius" deelde de heer Noordam mede, °.r niet voor te zijn deze watermachine te be houden. wanneer dit aan den Polder volgens gemaakte berekening f. 1200 per jaar zou moeten kosten Spreker vroeg of er geen mogelijkheid zou zijn om dit stoomgemaal weg te geven aan de een of andere vereeni- ging. De voorzitter antwoordde hierop dat le kosten nog niet geheel vaststaan. Maar stel dat het f 1200 per jaar is. mag dat dan zoo'n groot bedrag genoemd worden als het er om gaat. één der machines voor het nageslacht te behouden die de Haarlemmermeer heeft drooggemalen Ook moet de Cruquius nog eenige jaren dienst doen. zoolang de nieuwe bemaling niet voldoende bedrijfszekerheid heeft be wezen. Na eenige discussie merkte de voorzitter op dat het hier niet alleen een overblijfsel van den ouden tijd betreft, maar ook iets. wat beefl medegewerkt om den Haarlem- mermeprpolder te doen ontstaan Er zijn 'e veel menschen. die het ten zeerste zouden betreuren als de Cruquius om een luttele uitgave ner jaar zou moeten verdwijnen. f. 1200 per jaar beteekent hechts 61/» cent per H A en dat is toch werVeliik met veel. Onlc is het n'et uitgesloten, dal het Rijk een uitkeering wil geven. Snr wees er op dat men niet te zeer en uitsluitend naar het materieele. stoffelijke belang moet z'en. Er zijn ook andere, ideoële belanden die van zper eroole hetee- kenis zijn. Misschien zou het geslacht né ons er pen verwijt van maken, wanneer wij het gebouw om een luttel bedrag zouden op geruimd hebben. Nadat de heer Verkuijl nog als zijn mep- ning had te kennen .vegevm. dat het pen zaak is voor Rijk en Monumentenzorg en de som misschien wel gereduceerd zal kunnen worden, waardoor het olan Ingang zal kun nen vinden werd bp«loten de zaak van de Crunuius aan te houden. Verder werd maehfi<nn? verleend om plannen te maken Inzake de bemaling. De voorzitter zegt nog dat hef hem genoe gen doet dat men van verschillende rijden het helang van hpf behoud van de Onminus als monument inziet; alleen de f 1200 zijn nog een bezwaar. o NOORDWITK. Ned. Maatschappij van Tuinbouw. De maandelijksche vergadering der Ned. Mij. voor Tuinbouw mogen steeds bogen op een zeer goed vergaderingsbezoek. Zoo ook weer deze keer. De voorzitter de heer H. de Boer, opende deze bijeenkosmt. met een zeer interessante causerie over de voortplanting der mossen, hetwelk eerst in 1880 werd uitgevorscht door den Duitschen Prof. Pfeffer en een zeer ingewikkeld pro ces is, daar eer9t verklaard moest worden, hoe vormen zich de sporen bij de mossen. Een hartelijk applaus volgde op deze leer zame uiteenzetting. De uitgebrachte notulen worden hierna ongewijzigd vastgesteld De voorzitter bracht dank aan de inzen ders van de aanwezige bloemen en plan ten, welke hij aan een korte bespreking onderwierp. Ingekomen was een schrijven van het Comité tot oprichting van een gedenkteeken voor Prof. Dr. Ritsema Bos; besloten werd hiervoor een bedrag van f. 10 uil te trek ken. Door de afd. Twente was een aanbe veling ingezonden tot steun der Rotter- damache candidatuur voor het H B de heeren Jac Hop en Eveleens na een enkele bespreking werd hiertoe besloten. Nadat door den 2e voorzitter eenige interne be sprekingen waren gevoerd, deed het bestuur; een voorstel om jaarlijksch twee in pla van één, bestuursleden te laten aftred hetgeen zonder hoofdelijke stemming we aangenomen. De hierop volgende verkiezi wegens aftreden van de heeren H. de B- en A. D. Rotteveel, had lot uitslag dal de beide aftredenden met bijna algemeene ste men werden herkozen. Door den voorzitter werd nog mede deeld, dat de cursus Veenema is beëindi en de sluitingsavond bijgewoond door d Burgemeester Jhr. v. Panhuijs. welke deze avond waardeerende woorden spr aan het adres der aid. Hierna reikte de voorzitter onder e toepasselijk woord aan de heer J. C Soe man een drietal diploma's, namens de N Mij uit en aan de Ia. Knijnenburg en M 14 stuks. Naar aanleiding bespreking excursie n de Bloemententoonstelling te Rotterd van 2428 April a.s. werd in principe sloten, deze te organiseeren en op ee volgende vergadering de verdere details bespreken Moedersdag. waarin door h bestuur werd voorgesteld, het dit jaar ee geheel aan de kinderen over le laten k niet direct aller instemming verwerven na breedvoerige besprekingen werd beslot den kinderen in dezen nog iets behul zaam te zijn, door hen voor een luttel fc[ drag, een bouquetje ter beschikking te *t len, welke zij op een vooraf bepaalde plaa kunnen afhalen. Na de gebruikelijke ro vraag, welke nogal veel stof opleverde, vol de verloting der ingezonden bloemen ej planten, waarna de voorzitter onder dan voor de goede opkomst de bijeenkomst sl NOORDWITKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren* Apolonia Johanna, D. v. J. d Winter en J. C. Gaastra. Gerda Christin D. v. M. C. J- Braun on H. W. van Daro- Elisabeth Cornelia, D. v. J. C. Aartro en J. G. J Lampe. Theodorus Jacob Z. v. P. A. Warmerdam on J. M. v. Lee wen. Jacobus Charles, Z. van A. Tb. Graven en W. M. Wright. Gerardus J sephus Johannes, Z. v. G. C. v. Stem e W. Hoogewerf. Christina Petronella, v. P. J- Tbomasse en C. Lemmers. Theodorus Jozef, Z. v. J. v. d. Berg en J. Duivenvoorde. Cornelis Johaones, v. G. Broeke eD M. M. Flligurs. Tli dorus Hendricu8. Z. v. P. Witteman en Lemmers. Johannes Carolus Joseph,^ v. J. P. PeteTS en I. Beijk. Anthoniu Wilhelmus, Z. v. W. Th. v. d. Berg en 0 v. d. Ploeg. Johannes Joseph. Z. v. A W. van Saaae en A. J. Heemskerk. P® lus, Z. v. J. v. d. Zwart en J. v. Rood Overleden: Johannes Rudolf 82 j. te Blo roendaal (St. Bavo). Simon Nulkes j., alhier wedr. van Apolonia Maria Ba ker. Martinus v. d. Burg 4 m. Le nardus Petrus Meijer 4 tn. Pioter va Dijk 83 j., ongehuwd,alhier. Johanne Hermanus Duivenvoorde 11 m. Theod rus Johannes Reinerua Wosten 66 J., Brussel. RITNSBURG. Nieuwe brandspuit-proeven. In verband met de voorgenomen aanscM fing van een motor-brandspuit alhier. voor eenige maanden demonstraties i houden mot verschillende merken spuiten. Aan het voornemen om nog eenige me ken te probeeren is door allerlei omsfandi heden eerst thans gevolg gegeven kunn worden. Maandag zijn aan de Vliet weder <M monstraties gehouden met spuiten van <j firma Bikkers te Rotterdam. Geesing Wecsp en de brandspuiten fabriek te Apei doorn. De burgemeester, Wethouder van n' veren en bijna alle raadsleden waren hiprt^ aanwezig, alsmede een deskundige ter voo lichting. De spuiten voldeden goed en thans Ka zeker uit de merken een keus worden ff daan. zoodat in de eerstvolgende raad vergaderingen een voorstel is te wachte ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren- Cornelis. z. van P. Hogewonin. en H de Roode Jacnhus Jnsfnhus '.nns liaan. z. van J. J. van Meurs en C A verse Johannus Cornplis. z van J geld »n G. de Rijk MarwHha, d P A. Verwaal «m A C Kestrne - 'ar Maria Cornelia d. van C. L. van Veen en Chr. Duineveld. rrm-i.aJ Overleden Adriana echtgenoc' G A. Veldhuizen, 48

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10