2 ervaring c VIRGINIA AGENDA. ...heeft mij geleerd dat Chief Whip de beste siga ret voor mijn gezondheid is! Ook met kurk en goud. Zaterdag. Jeruöl (Groenesteeg 16): Didstond. 81/2 uur Union: Uitvoering ,,Het nieuwe tooneel." 8 uur nam. Vrije Evang. Gemeenschap (Middelste- gracht 3). Bidslond 8 1/2 uur. Zondag. Jeraél (Groenesteeg 16). 10 uur en 6 1/2 u. Vrije Evang Gemeenschap (Middelste- gracht 3). 10 uur en 7 uur. Dinsdag. Jeruêl (Groenesteeg 16): Bijbelbespreking; 8 uur. Nutszaal: Chr. Vrouwenbond, ds. Hermani- des, 8 uur. Prediker: Ned. Geref. Evangelisatie, ds. de Groot. 8 uur. Stadszaal: De Stem des Volks. 8 liur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 t. en m. Zondag 17 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12. telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden woidt van Zaterdagavond 8 uur tob Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doc toren Boonacker,- Janssens. Kors en Veld- huyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Timmermans. Tel. 390. De Oegslgceslsche apolheek, de Kernpe- naerslraat 4, Tel. 274 is dag en nacht ge opend. Leeuwen; H. van Leeuwen; C. N. J. Lem mers; J. J. v. d. Linden; J. J. van Loef; G K. L van Marsbergen; J. Mel manJ. Mugge; A. P. de Nie, W. D. Ooslenbruggen; J. üudshoorn; F. C. D Popken; P C. Prins; J Bhijnsburgcr. C. Ph. Kozier; H. Schmal; JB G. G. Schneiders; J Schoenmaker. H. J. Schuurman; J C. van Sisseren. H J. Sloos, F L. J Soupari. L. M. Speet; 1. v d Staal; A Slraver. C. D. L. v. d. Togt. W Vallent- goed; H. D. van Veen; A. Verkuijlen- A. v d. Visch, D L. A dt» Vrind. A C. Vrolijk: P. J. v. d. Waals; J. A. Wakka; J. W. Wassenaar; H. Wassink: G. B. van Wijk, J Wijling; L. v. d Wijngaard. M. van Zeijl. Voorwaardelijk: M. G. van Kleef; G. J. Mooten; C. M Spaan, Niet bevorderd: 3 leerlingen. Meube'maken: van de 2e naar de 3e klasse J. C P. Iloogteijling; F. J. v d. klooien; J. W C. A. Muij»; J. J. Rietbroek. Allen bevorderd. Van de le naar de 2e klasse: A. J. van Gongelen; J. de Vos. J v. d. Wat. Niet bevorderd 1 leerling. Schi'deren: van de 2e naar de 8e klasse" C J. Balelaan; P van Boek. II van Groe ningen; H. J. Ouwerkerk; K. Sloot; W. G. Ziegelaar-, Allen bevorderd. Van de le naar de 2e klasse: A. P. van Beek: J J. de l'Ecluse. J J. Mareelis: B. W J. Oorschot; L. C. van Weslrieracu. Niet bevorderd 2 leerlingon. VAKAVONDSCHOOL. Diploma Vakteekenen voor Timmerlie den: G. J Heemskerk, Zoeterwoude; A. de .long, Kntwijk aan Zee; A Ruigrok, Noordwi'k; M. van Sprang, Noordwijk; M. v. d. Werf, Oegstgeest. Afgewezen geen. Diploma Hout- en marmersehilderenJ. A. Franken. Leiden; P. Marcclia, Leideh. Afgewezen geen. Hierna richt de heer Touw zich tot de gediplomeerde leerlingen en wijst erop. hoe deze dag van groote betcekenis is voor hun leven, omdat zij thans hun intrede zunen doen in de maatschappij en zij thans voor namelijk op zichzelf zullen zijn aangewezen. Dan zullen zij moeien toonen en in lot)...* - 9ing brengen wat zij op de school geleerd hebben Spr zegt le hopen, dat zij dit zoo zullen doen. dal de school er eer mede in legt en dal men' later van hen zal kunnen zeggen, dat de school flinke en bruikbare jongelui heeft afgeleverd Na een woord van gelukwensch tot de ouders en voogdpn van de leerlingen uitte spr de verwachting, dat hun zorgen in ruime mate hcloond mogen worden Hierna sprak een der leerlingen, de heer H Loeh. namens allen een woord van dank voor de woorden door, den voorzitter tol hen gesproken. Ten volle, aldus spr zijn we ons bewusl. dal wij nu nog geen volleerde vaklieden zijn. maar dat hier de grondslag is gelegd, waarop wij -kunnen gaan bo#uwen en dat het voorbeeld van directeur en lee raren ons lot tank stelt, dat gebouw hecht en sterk te maken. Spr geef! als bewijs van dank voor de school, besluur directeur en leeraren de ver zekering. dal zij de school steeds in eere zuüen houden, waarna hij besloot met een hoera' voor bestuur, directeur en leeraren. Vervolgens sprak de directeur der school, de heer Kuijntjes. die alle jongens van hnrle gelukwenschle met hel behaalde einddiploma Spr hoopt, dat de uitslag van de eindexamensvoor de goede leerlingen een aansporing moge zijn om op dezelfde manier voort te gaan. voor de minder goe. den. wnnl die zijn er ook, een aansporing om meer hun best le doen. Spr verheug! er zich over daf vele ouders plaatsing hunner kinderen op de school ver- zopken terwijl hel niel minder verheugend is. dal de werkgevers in de praktijk «leeds mepr op prijs gaan slellen de jongens van de Ambachtsschool bij hen te werk te kunnen slellen Na een woord van dank aan de leeraren zegt spr overtuigd te zijn dat over enkele jaren de kennis dpr leerlingen van de school zal uitsteken hoven die dergenen, die zulk onderwijs niel hebben genoten en uitsluitend practisch hebben gewerkt Daarom spoort de directeur hen aan het geleerde te onderhouden en aan te vullen, waarvoor gelpgenheid le over is door het bezoeken der avondschool, lerwijl hij en de leeraren steeds bereid zijn voorlichting lo geven, wanneer zulks gevraagd wordt Hierna nam de voorzitter weer het woord tot het doen van enkele mededeelingen. De collectie leermiddelen werd weder verrijkt met een horizontalen Deutz-gasmotor. aan geboden door de firma den Heeten. alhier. De Deuiz-motorenfabriek stelde voor hel onderwijs beschikbaar een compressurloozen Dieselmotor van 7 PK., zoodat de school thans de beschikking heeft over 1 Krom- houlmotor. 1 Industriemotor en de twee bovengenoemde motoren Door de leerlingen der school werden on der leiding van hunne leeraren wederom excursie? gemaakt naar diverse fabrieken en bouwwerken'. Betreffende den specialen avondcursus deelt spr. mede. dat de avondcursus voor volwas- sonen zich steeds in een zeer druk bezoek mag verheugen. Een splitsing van de over- gron.'e klas is zelfs noodzakelijk geweest De 8 leerlingen van den machinisren- cursus verwierven allen het diploma en werden allen dadelijk bij de groote stoom vaartmaatschappijen geplaatst. De cursu9 voor landmnchinisten en mo tordrijvers mag zich in toenemenden bloei verheugen. Na de bestuursveranderingen gememo reerd le hebben, brengt de voorz een woord van liartclijken dank aan den heer Kuijntjes voor de, uitstekende wijze waarop hij we derom de belangen der school heeft behar tigd. Zulks wordt door het bestuur dankbaar erkend. Na een woord van dank ook tot de lee- raen en-het uitspreken van den wensch dat hel bestuur steeds op hun loewijding zal kunnen blijven rekenen, besluit spr. met den wen9ch. dat de goede verstandhouding steeds bestendigd moge blijven. Nadat namens de ouders der leerlingen de heer Klinkenberg bestuur, directeur en leeraren had dank gebracht voor al hetgeen do leerlingen genoten hebben, nam de heer T. S. Gos^inga, wethouder der gemeente, het woord. Spr. deelde mede dat zijn ambtgenoot van Onderwijs, mr. A. Tepe. verhinderd was tegenwoordig te zijn en hem verzocht had zijn plaats te willen innemen. Echter.' ooa al zou mr. Tepe tegenwoordig zijn geweest, dan zou spr. toch ook zijn gekomen, omdat hl) als wethouder van Sociale Zaken belang stelt in het werd der .school. In die hoe danigheid loeh heeft spr. veel te doen met het werkéloosheidsvraagstuk. Om de oorzaken der werkeloosheid op te sporen, is hier verleden jaar evenals in andere sleden een commissie aan het werk geweest en al9 algemeene oorzaak kan men wel heschnuwpn het gehrek aan vakkennis. I)e resultaten van het onderzoek zijn nog niet gepubliceerd, doch reeds nu mag ge zegd worden, dat elke poging, elk streven naar vermeerdering van vakkennis moet worden aangegrepen, om verhetering to brengen in den toestand, terwij) zoo ruim mogelijk de gelegenheid tot het aankweeken van de vakkennis mnet worden gegpven. Spr. deed vervolgens de mededeeling dat B en VV in hun vorige week gehouden vergadering zich bereid hehhen verklaard de koslen voor het aanstellen van meerdere leeraren, voorzoover die voor rekening van de gemeente komen, te zullen dragen, om dat het belang van het onderwijs zulks vraagt. (Applaus.) - De voorzitter, den heer Goslinga dankend voor zijn woorden, voegt hieraan nog toe, dat de inspecteurs van het Nijverheidson derwijs eveneens een gunstig oordeel in dien zin hehhen gegeven zoodat verwacht mag worden dat de aan stelling van nieuwe leeraren en de splitsing van klassen spoedig zal kunnen geschieden. Hierna noodigde spr. allen uit tot een rondgang door de school en tot bezichtiging van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken waarbij 9pr. de bijzondere aandacht vestigde op de hoofdlrap in het ge bouw. die met de fraaie leuning, door de leerlingen onder leiding van hun leeraren geheel Is vernieuwd en inderdaad een prach tig stuk werk genoemd mag worden. DE VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Voorjaarsvergadering. Tn het Bondsgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht heeft de Verhuurder9bond voor Leiden en Omstreken de voorjaars-ledenver- gadering gehouden In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer H. D van Weizen een overzicht van hetgeen in den Bond sind9 de laatst gehouden vergadering heeft plaat? gevon den. De notu'en van de op 29 November 1923 gehouden ledenvergadering, werden ongewijzigd goedgekeurd. Hei jaarverslag van den Bond. samenge steld door den secretaris, den heer P T de Jong werd na voorlezing goedgekpurd Het verslag zal in druk verschijnen, en aan de leden en andere belangstellenden worden toegezonden Uit hel verslag van den penningmeester, den heer J van der Steen bleek dat de financieele toe9land van d«n Bond gezond is. en dat de verbouwing van hel Bonds- gebouw uit de gewone kasmiddelen i? be taald kunnen worden De heer Grupslra lid van de kascommissie. deelde m^de dat de rapporteur de heer Lomhert wegen? onge steldheid verhinderd is ter vergadering 'e komen maar uit het door dezen ingezonden rapport kwam vast te «taan dal de boek houding van den penningmeester correct is, en de financiën op juiste wijze door hem worden heheerd Bij de periodieke verkiezing van bestuurs leden. werden de heeren J Zitman al? 2e voorzitter J van der Steen als penning meester. J. Meiier. M SoÜnter Gz en Ph. Rossdorff als commissieleden herkozen De bespreking over de gemeentelijke riool- en loozingbelasting. leidde de voorzit ter in. mei hel geven van een exposé over de instelling dezer belasting Topn in 1927 de aanslag voor de loozingbelasting werd verscherpt bleek dat algemeen een gevoel van onzekerheid over de rechtsgeldigheid van deze belasting onder de burgerij heerschte Hel aantal reclames wa? legio. Een aangeslagene heeft zijn bezwaar tot voor den Hooge Raad der Nederlanden ge bracht. en bliikens een door den hper mr. A. J Romijn welwillend verstrekt afschrift van dit arrest van dit hooge rechtscollege van 23 Januari 1.1. is komen vast te staan, dat in de plaatselijke belasting der gemeente Leiden voor het gebruik van openbare ge meentewerken, voor hèt hebben van een voor een bedrijf noodige loozing in een ge meente-riool of gemeente-water, alleen kan worden aangeslagen, degene die het belas tingplichtig bedrijf uitoefent, en niet de eigenaar van het pand. waarin het belast bare object zich bevindt. Tijdens de rondvraag werd een uitvoerige gedachtewisseling gehouden over de poli tiek. die de gemeente voert, wanneer eige naren van woningen met voortuinen, ver- bouwingsplannen Ier goedkeuring bij Bouw en Woningtoezicht indienen De verbou- wingsloestemmingen blijken eerst te worden verleend, nadat de eigenaren van deze wo ningen aTstand doen van hun eigendoms recht op de voortuinen. Algemeen werd deze regeling met ontstpmmiiig beoordeeld. Nadat niemand zich verder voor de rond vraag had aangemeld, werd de vergadering onder dank voor dp opkomel der leden, door den voorzitter gesloten. RECLAME. 9681 Chief Whip ARDATH LONDON HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIÏNLAND TE LEIDEN. Nienwe inschrijving: parage A. J. Kranenburg, Dorpstraat, Oegstgeest. Eigenaar A. J. Kranenburg te Oegstgeest Nienwe inschrijving: Café-Restaurant „Hét Witte Huis" Hooge Rijndijk F 154, Zoeterwoude. Eigenaar W. J. H. Kerklingh, te Zoeter woude. Opheffing: C. M. Meijer, Heerensingel 53, Leiden. Kruidenier. Wijziging. Hotel „Bristol", N. Beestenmarkt 34 Lei den. Uittredende eigenaar: 1. Salomons te Leiden. Nieuwe eigenaar: J. H. Dietrich, te Lei den. Wijziging: „De Bijenkorf', Hoogewoerd 116. Leiden. Manufacturen en aanverwante artikelen. Bovengenoemde handelszaak is met i n- gang van 1 Febr 1929 overgegaan aan den heer J. Brandenburg te Leiden. LEIDSCH STUDENTEN-TOONEEL. Hat Bestuur ie als volgt «amengesteeld J. U. Kist praesfs: J. R. van Blom, ab- actis.; P. Blussé *an Oud-Alblas, quaestor; O. L. H. van Gheel Gildeniee»ter, assessor 1; P, J. de Kok, assessor IL KON. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond hield de afd. Leiden en Omstreken een gewone ledenvergadering in ,,In den Vergulden Turk". Het deed den voormtei, den heer E. Th. Witte, een bijzonder genoegen, dat de op komst der ledea zoo talrijk was, vermoe delijk door betere weersomstandigheden. Vervolgens bracht spreker een woord van dankbare berinnering aan het overleden lid, den beer W. van Veen; de afd. heeft hierdoor een gevoelig verlies geleden; Van Veen was een der oudste leden, meerdere maleD een zeer ijverig lid van het bestuur eü was er iet» bijzondere iu' de afd. dan verleende hij daaraaD steeds zijn volle medewerking. Hij was een ijverig vakman, die diep doordrongen was vaD de belan gen van don tuinbouw; tijn verdiensten waren zoowel in het buiten al6 in het bin nenland bekend Niet minder dan ruiin 200 certificaten mocht hij behalen voor het invoeren van nieuwe en minder bekende vaste planten. Van Veen heeft steeds ge werkt in het belang van den Leidschen tuinbouw in 'het bijzonder en voor den Ned. tuinbouw in het algemeen. Hij zal steeds iü cere worden herdacht. Hierna deelt de voorzitter mede, dat de Tuiniers- en Bloemisten Ver. haar 40-jarig bestaan op feestelijke wijze heeft gevierd en dat door de afd al» blijk voor de aan gename samenwerking, een zilveren lau werkrans aas geschonken. De gevolgen van de vorst zullen zeer ernstig zijn, vervolgde spreker zijn ope ningsrede; daarom doet het mij genoegen dat door het bestuur der afd. en 't hoofd bestuur pogingen zullen worden aange wend om een algeheel overzicht der schade to verkTijgen over bet geheele land, om zoodoende te kunnen coustateeren, op welke gronden de verschillende planten groepen zich by strenge vorst het best handhaven De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de afd. Wassenaar, waarin gezegd werü het zeer op prijs te stellen meer voeling inet de zusterafdeelmgeo in de naaste omgeving te houden. Hieraao was bijgevoegd een werkprogram voor 1929. Het bestuui der afd Oegstgeest van de Alg. Ver v. Bloembollencultuur deelde in een schrijven mede een paar commissie leden te hebben benoemd voor een. zoo mogelijk in 1930. te organiseeren volle- groodstentoonstelling in de „Leidache Hout". In overleg met den tuinarchitect, den heer K. C. van Nes, zal in samen werking met de afd., dit plan nader wor den uitgewerkt. Vooi de pauze behandelde de beer A. Gaijaard nog de vraag ,,of bij het gebruik van gekyaniseerd hout voor schoeiingwer- ken" gevaar bestaat voor visschen en wa tervogels. Hieruit bleek, dat kyaniseeren geschiedt met chloorkwik; in--1833 reeds door Kyan uitgevonden eD dat dit zeer giftig is voor bacterieën en schimmels, doch ook voor dieren en zelfs voor men- pchen. Na de pauze gaf de heer J. Mater een demonstratieve voortzetting op de vraag of er in de natuur werkelijk hangplanten bestaan. Aan de hand van verschillende Epiphytischc en niet Epiphytische hang planten werd dit nader duidelijk aange toond. Uit beide vragen ontwikkelde zich een aangenaam en tcerrijk debat. Na de rondvraag verzocht de voorzitter om op de laatste in April te houden ver gadering flink wat planten of bloemeD in te zenden en deelde nog mede, dat het bestuur zal trachten de leden in de zomer maanden nog eens bij elkaar te roepen. Hierna sluiting met donk voor de op komst. HET LEIDSCHE STADHUIS. In het Geïllustreerd Volksblad voor Nederland" dd. 14 dezer dicht Anonymuii Dus wordt dan ou, als alles meê mag loopen, Het Leidscb Stadhuis, bewond rend steeds aanschouwd, Zóó, als wij 't haast met hebben durven hopen, In de eigen trant, weer opgebouwd. De „Nieuwe Kunst," die er ietB van won maken. Dat oog en hart van zülken slechte bekoort, Die voor Berlage als in vervoering raken, Komt ditmaal dus eens niet aan 't woord Gelukkig maarl Wij hebben aan gedrochten, In stad en dorp, reeds veel meer dan teveel; Herstellen wij wat onze vad'ren wrochten, Dan wordt de Schoonheid weer ons deelt VERGADERING VAN HET PERSONEEL VAN „ONS DOEL." Deze week vergaderde het personeel van de Coöperatie „Ons Doel" alhier, onder lei ding van de samenwerkende guzellenbon- den in h*t Bakkersbedrijf. Ier bespreking van de door het coöperatiebestuur gedane voorstellen tot stichting van een pensioen fonds. of juister het aangaan van eene pen- siopnverzekering bij een der beslaande ver zekeringsmaatschappijen. voor het personeel van deze coöperatie Ofschoon het personeel natuurlijk prijs zou stellen op het hekomen van pensioen op hun ouden dag. werd toch met groote meerderheid van stemmen beslo ten niet tot deze pensioenregeling over 'e gaan. gezien de belangrijke financiee'e i offers, welke daarvoor van het personeel werden gevraagd. De besprekingen, welke over deze aange legenheid zijn gehouden met hel coöperatie- bestuur hadden ook niet tot resultaat gehad dat het bestuur grooter offers zou willen brengen, dan in hel voornemen had gelegen. Op deze vergadering werden levens be sproken dp bezwaren, welke nog bij het coöperatiebcsfuur bestaan tegen enkele be palingen. welke m hel indertijd door de ge- zellenbonden aangehoden collectieve con tract voorkwamen En de vergadering ging ten slotte accoord met de voorgestelde wijzi gingen. daar het feitelijk slechts onder geschikte punten betrof. Besloten werd aan het coöperatiebestuur medpdeeling te doen van de genomen be sluiten. waarbij zal worden voorcestald over te gaan tot wederzijdsche onderteekening van het collpcfieve contract. Hiermede, zal dan eindelijk voldaan zijn aan een reeds lang gekoeclerd verlangen van het perso neel om de arhpidsvonrwaarden collectief met de vakorganisaties te regelen maar wal achterwege werd «retatan tengevolge van verschillende omstandigheden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer E. Rijckmane j (Den Haag). J DE BIOSCOPEN. Het Trianon-theater, dat gisteravond refds bijna uitverkocht was, brengt deze week de in ons blad van Dinsdag reeds gunstig bespro ken meesterschepping van Cecil B. de Mille' „Koning der Koningen". De speciaal voor deze film gecomponeerde muziek doet het geheel nog in aantrekkelijkheid winnen en wordt zeer goed door het orkest uitgevoerd. Alleen een Hodge-Podge rolprentje gaat hier aan vooraf. Een stuk fel en bevlg Amaterdamscb volks leven ,een stuk schrijnend leed en een stuk onbezorgde, lu.'hlig-schuimende vroolgkheid. Een kommervol bestaan, dat door drank wordt weggevaagd dht is het leven van de meiden en hun kerels in die nauwe, donkere Am- aterdamsehe stegen, waarin de danskroegen opscliitteren als lichtende glimwormen. Raar spelen zich de kleine liefdesdrama's af, die feller kunnen zijn, dan whèr ook elders: daal dringt de hartstocht van den primitieven mensch tot daden van geweld, daar stormt 't in de harten van hen, die slechts nog wrakken zijn of bloemen in den knop gebro ken. Ed daar zoekt ook de koloniaal verge telheid: dan moet hij eindelijk het zeegat uit en afscheid nemen voor zes lange jaren van al wat leer en dierbaar in zijn hart besloten ligt. Zóó gaat 't ook met de drie JaDljes uit het oud-bekende volksstuk van Bouber. we zien hun strijden en huD ploete ren in dat donkere Amsterdam, waar het draaiorgel slechts vergetelheid nog brengt en de kamp om „blonde Greet", de mannen opzweept tot verbittering, 't Oude moedertje, „Na-Druppel" en al die „gesjochte jongens 't zijn allen prachtige typen en Hollandschd artisten (w.o. Beppie de Vries en Louis Davids) staan levensecht! midden in dit warm brandend leven. De voortreffelijke conféren cier in de Casino-bioscoop, herinne rend aan den tijd, toen Willy Mullens de film met zijn pakkend woord te illustreer» wist, verplaatst óns feller nog in do hij heeft de ware volkstoon te pakken ennoeï de mensehen brullen en gieren wanneer de brute mannenkrachten opbotsen tegen elkamr en doel hen huilen, wanneer het zware s scheid komt van al die trouwe wachters op Een Nederlandsche film, die pakt om haar waarachtige menscheliikheid en sPre6^.f i het gevoed van hen, die aoo veelal

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2