De kleeding der vrouw. tvooi u Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Maart 1929 Vijfde Blad No. 21167 VOOR DE HUISVROUW. Gezoomde Lakens Congo Linnen RADIONIEUWS. I I dg j rink- Als de regen klettert Ls- lens den afgeloopen winter heeft men lijk leeren inzien, dal een kleeding, die ijk voor ieder seizoen voldoet, niet een kwestie van mode. maar tevens :nen zin van routine en van goeden is. Men kon steeds weer opmerken, :l een verkeerde wijze van sparen was. r men probeerde, de garderobe „en |li!le" te nemen of stiefmoederlijk te leien, nog geheel afgezien van het |hl iedere vrouw voorzoover haar ilen het veroorloven verplicht is, ildig te con trol eeren of haar kleeding reet verzorgd is. bet oogenblik trekt de nieuwe voor- lode de algemeene belangstelling en |kar de garderobe, die men op mooie ;e dagen voor de wandeling Vil ge- Men denkt echter en dat is wel inderlijk juist niet aan die kleeding- welke juist redders in den nood zijn. Hiermee meenen wij vóór alles leding voor 't regenachtige* weer. Is bekend is, leert men daarbij de en de mode-routine van de vrouw Ier goed kennen, want, om er bij weer verzorgd uit te zien. is in den zeen kunst! Maar het komt er op '9t ook in den regen een „chiquen" en indruk te maken en absoluut fiend gekleed te gaan. Dal alles stelt aan een zeker modisch combinatie- jen. spreekt vanzelf, dat men tegenwoor- u de costuummode haar hoogtepunt il heeft en de belangstelling van de in belangstellende wereld op haar ge oreerd i9 gaarne grijpt naar een model eraan beantwoordt. Natuurlijk moet Uteriaal geschikt zijn voor het vochtige «o het moet dus betrouwbaar- water en kleurecht en -houdend zijn. Er zijn lillende geïmpraegneerde stoffen, die üewoon geschikt zijn voor de wande- fn er daarenboven goed uilzien. De- jas- 'an de nieuwe cosluums ziin over het recht en slechts weinig opgesierd. 'f zoompjes, een paar handig aange ef strepen (nooit echter een vreemde ing!) zijn eigenlijk de eenige ver- De ceinluur blijft nog in zwang en ^1 als steeds het sportieve karakter aan tóe. De rokken zijn in zooverre veran- dal zij weer wal wijder worden, wal indelingen ook zeer logisch genoemd *orden. Deze wijdtp kan óf door ..klok- W door plooien wordpn verkregen: deze Tfn dan ook beiden veelvuldig zien. in de typische cosluums die men Onweer dikwijls zal opmerken zien eerste teekening: de hooggesloten K»ordt op een aparte wijze dichtge- de jas 'n recht ep wordt door een sur vasthouden en met strepen opzij De rok bezit van voren plooien en °P den. rug glad. ^ezeer hoog geschatte voorwerpen van toiearderobe wordt de geïmprae-gneerde mantel gerekend. 's buitengewoon dun, zoodat men lljds nog een dik kleedingstuk daar aan dragen, zonder er plomp uit te anderzijd© zulk een model ook voor het ^Jaargetijde kan gebruiken, zonder on- 'bsl van 'n zwaar omhulsel gebukt te '1 Wan. Deze geVmpraegne-erde zijden die niets te doen hebben met de en onpractisehe gummijassen. die *Jwger moest gebruiken, hebben leven- feflige patronen, meestentijds groot je vierkanten, op schotsche wijze ^nteerd, die* een bijzonder goeden "laken (De derde teekening laai een fan dit genre zien, dat met 'n ceintuur fcsloten) men naast dit omhulsel ook nog ,5er noodig heeft, dat zich voor zeer eigent die zich toch ook in den v«oral in hel gebergte kunnen voor in daarvoor nog twee mogelijkheden: JWrn<>dische. halflange, rechte paletot *r wij nog dikwijls zullen spreken en "belangrijk onderdeel van de kompnde ger, op den voorgrond blijft staan. De'ze wordt meestal vervaardigd uit eenkleurig materiaal, dat zekerheid tegen regen, biedt en heeft de nagenoeg „klassiek" geworden snit. Zij bezitten ook de geliefde gordels en worden met een Pulmann kap in donker© kleuren gedragen. I Moeilijker is het probleem voor een doel- 1 treffende kleeding voor loüren in het g€u bergte. Hier dient ook het sportcosluum voor zware regenvloeden beschermd te worden. 1 Het 9chijnt. dat ook hiervoor de beste uitweg j gevonden werd in de doorzichtige en dunne j „kikvorschenhbhd". Want deze vlotte en I vlugstaande cape, met.de daarbij gesneden capucijner muts beschut tegelijkertijd ccs- tuum en hoed. Zij is licht en gracieus en houdt in elk opzicht berekening met iedere sportieve behoefte. WILLY UNGAIL Een kleurige strikdas is altijd bekoorlijkI De mode op sportief gebied in al hare groote eenvoudigheid, eischt toch ook een zekere verlevendiging, zonder welke zij wel licht op den duur een weinig monotoon i zou kunnen aandoen, j Daarom heeft dan ook da elegante vrouw zoo spoedig mogelijk begrepen, welk een bekoring er uitgaat van den balsdoek: en zij heeft dit sierraad tot een onontbeerlijk bestanddeel van de garderobe gemaakt. In den taatsten lijd heeft de bonte mode zich zelfs tot de zijden doek uitgestrekt. Men ziet deze n.I niet slechts in den vorm van kleine „vlinderdasjes" en in die van lange dassen, maar ook als eenvoud ig-geknoopte banden, die eventueel aan het eind met kwastjes of bonte aanhangsels versierd, zijn. (Teekening (links.) Ook de breede E1on-strik (rechts) is on loochenbaar decoratief. De kleine veel kleurige halsdoek draagt men echter gaarne- met een uit heizelfde materiaal vervaardigde turban en deze verleent op deze wiize'n licht kleed en zeer behoorlijk en licht aanzienl vormen) of de raglan, die ais vroe- De bontgekleurde zijde. Nog nimmer werd een mode voor dood verklaard en kwam daarna weer zóó snel ten leven, als die van de bonlbedrukte zijden sloffen Reeds twee jaar geleden toen men het eerste weefsel van dit soort te zien kreeg wist men niet. hoe men eigen 11 ik tegenover deze- nieuwigheid slaan moest. Want men vond haar wel zeer apart, maar ook wel erg Netheid ten opzichte van ij delheid. Ik veronderstel dat de lezeressen van het „Leidsch Dagblad" zich als ze den titel zien, onwillekeurig zullen afvragen of ik van plan ben vandaag een geweldige zede- preek te houden over ijdelheid. Maar dat i? heusch niet het geval, niettegenstaande het tot op zekere hoogte wel een klein beetje in mijn voornemen ligt dit te doen. Wij zijn allemaal op onze beurt ijdel: da een op dit en de ander op dat, doch hei feit valt niet te ontkennen, onverschillig of we het willen toegeven of niet, dat het zoo is. Het hinderlijke van alles is het feit, date verschillende menschenkinderen op de ver keerde manier ijdel zijn. Ik zal me wat duidelijker uitdrukken. Wij zullen bijvoor beeld urenlang voor een spiegel zitten om onze neuzen te poederen of een nieuwen hoed te probeeren, maar de beteekenis vuu het woord „netheid" wordt maar al te vaak over het hoofd gezien. Een poosje geleden hoorde ik van een van mijn bekenden een grappig compliment aan een mooie, jonge vrouw 'maken Ik zag duidelijk dat het persoontje in kwestie werk had haar lachen in te houden, doch ten slotte gelukte het haar na eenige moeite. Hij zei op den ernstigsten toon van de werld: „Weet U wat ik een van Uw grootste at tracties vind? Uw groote netheid. U ziet er altijd zoo helder en netjes uit." Later be keek ik haar eens aandachtig en toen moest ik diep in mijn hart toegeven, dat de man volkomen gelijk had gehad. De jonge vrouw straalde als het ware van netheid. En dit was inderdaad buitengewoon attractief. En nu ga ik iets zeggen, wat vermoedelijk eenige uilroepen van verontwaardiging zal doen losbarsten, maar het moet er uit, beste lezeressen. Volgens mijn bescheiden mee ning is een man over het algemeen ge nomen duizendmaal nelter dan een vrouw. En laat ik er tegelijk achtervoegen, dat ik het sterke geslacht eveneens over het alge meen genomen, vee) aardiger en eerlijker vind dan wij kaltenkinderen. Doch deze op vatting heeft er op het oogenblik niets mee te maken, maar ga ik U verklaren, waarom ik de heeren der schepping als zijnde netter dan wij beschouw. Wanneer de arme geen lijd heeft go- had zich behoorlijk te 9cheren voordat hij naar zijn kantoor gaat. voelt hij zich even rampzalig als de een of andere misdadiger en dan zou hij zich dolgraag voor de heele wereld willen verbergen. Ten tweede staal hij er op als hij tenminste niel geweldig slordig is dal zijn boord en manchetten in prima conditie zijn-, zijn sokken mogen geen gaten vertoonen-, zijn schoenen dienen te glimmen, dat hij er zich in spiegelen j kan, zijn kleeren moeiep keurig geborsteld en geperst zijn en zeldeq zal men bij een man vetvlekken op zijn vest ontdekken, die bij een vrouw maar al te dikwijls waar neembaar zijn. Ik hoef er natuurlijk niet bij te vermel den, dat er zooals altijd de noodige uitzon deringen op een regel bestaan: dat is heel logisch, maar óver het algemeen genomen, ben ik heusch bovenstaande meening toe gedaan. En het' kost zoo bitter weinig voor ons, vrouwen, om ook netjes te wezen. Als een man er toe in slaat is. waarom wij dan ook niet? Om te beginnen kunnen we af heet veel bereiken, als we tot gewoonte houden ons lichaam dagelijks zooveel mogelijk te verzorgen, hetgeen onze huid niet anders dan ten goede kan komen. Om een goede teint te verkrijgen en te behouden zijn twee dingen noodig: de eent» is een verstandig dieet en de tweede li chaamsoefening. Er bestaan natuurlijk de noodige gelukkige stervelingen, die alles kunnen eten en drinken, zonder dat hun uiterlijk er nadeelige gevolgen van onder vindt. doch ik veronderstel dat deze vrijwel lot de uitzonderingen gerekend kunnen wor den. Fruit is van onschatbare waarde om het uiterlijk op peil te houden en ik denk dat er heel wat minder kwaaltjes zouden be staan. als wij dit voortdurend voor oogen hielden. En dan de gróote waarde van melk niet te vergeten, zoowel voor in- als uitwen dig gebruik. Ik geloof niet dat er iets beters in het voorjaar voor de huid kan wezen j dan karnemelk te drinken en op het gezicht i en den hals aan te hrengen. Een tweede i middel dat velen wellicht niet bekend za! j wezen is een zachte kaassoort, waarmede men het gezicht een bad geeft. I En nu zult U vermoedelijk vragen wat dil met netheid te maken heeft en dan ant woord ik U: alles en alles, want geen ster veling kan een mooie huid hebben, indien er niet de noodige zorg aan wordt besteed. Er bestaan heel veel vrouwen, die er niet gewaagd, wat een algmeene invoering van een en ander in den weg stond. De toekomst heeft ons zooals men weet anders geleerd. Nog zelden was hel 9Ucces van een weefsel zoo geweldig. Men kreeg hel echter tenslotte zoo dikwijls te zien, dat I men er genoeg van kreee en een ieder was op het eind van bet vorige seizoen er van overtuigd dat zijn laatste uur geslagen ha-dl Maar men was er glad naa9tl De winter is vorbij. men heeft intusschen veel donkere kleuren gedragen en verlangt weer naar licht en frissche kleuren! De gekleurde zij treedt dus weer op den voorgrond, en dat wel met zulke- lieftallige' en pakkende pa- tronen, dal niemand haar charme meer kan i weerstaan! j Op onze teekening toonen wij eenige der nieuwste patronen: een geslvleerd blad ornament. een geometrisch dessin, een bloe sempatroon. een klein vierkant en eindelijk een uitgesproken phanlasie-ornament. Alle patronen maken een zacht voor namen indruk, die nooit opdringerig aandoet en daarom voorspellen wij deze mode op nieuw een groot succesl I W. van houden het gezicht met zeep te was- schen, daar ze in de veronderstelling zijn, dat deze een minder gewenschlen glans ver oorzaakt, doch dit is heusch niet het ge val als men een goede overvette soort neemt en verschillende malen met koud en warm water naspoelt, zoodal er geen grein tje zeep in de porïèn kan blijven zitten. Ia het voorjaar zal de huid gevoeliger wezen dan ooit en daarom raad ik iedereen aan, onverschillig hoe laat het ook moge wezen, nooit naar bed te gaan alvorens poeder en cream zorgvuldig verwijderd te hebben. Er zijn papieren handdoekjes te krijgen, die na gebruik weggegooid kunnen j worden en beter dan linnón het vuil op- norren. Wanneer men overdag bet gevoel mocht hebben dat het gezicht vuil is, wrijf het dan met een zacht zakdoekje, dat bevoch tigd is mol sla-olie. Afdrogen met een twee den handdoek. Na deze bewerking zal het gelaat niet glimmend of vet zijn, zooals U vermoedelijk veronderstelt, doch inplaats daarvan zal het een prachtige basis voor poeder vormen. Een tweede uitstekend mid del om de huid mooi te houden is deze te betten morgen en avond met rozenwater, waarin een druppel of tien tinctuur van benzoine is gegoten. Goed schudden, alvo rens te gebruiken. En nu tot slot een paar eenvoudige mid- d* Itjes. die al ii» hei voorjaar kunnen wor- den toegepast. Sproeten. Om deze minder aantrekkelijke dingen bijtijds te voorkomen, is het uitste kend 's morgens en 's avonds op do plek ken, waar ze mochten verschijnen sap van een komkommer te wrijven. U kunt ook met het grootste plezier schijfjes daarvan over het gelaat wrijven. Verbranden. Om te voorkomen dat de huid ruw en rood en niet vellen komt, ver dient het aanbeveling in plaat9 van cream een weinig zoete amandelolie In het pe- zichl te laten trekken en deze met een zacht doekje na een minuut of tien te verwijderen, waarna er overheen gepoederd kan worden. Witic handen. Gelijke deelen glycerine en rozenwater, het sap van een citroen en vijf druppels c.iu-de-cologne. Dit goedje ge bruiken na de handen gewasschen te heb ber.. Klamniej warme handen moeten steeds in warm water gewasschen worden, caar .koud het euvel erger zou maken cn in dat warme water dient een theelepeltje aluin gedaan te worden. Afdrogen en er wat lalc.poedcr over strooien. MABEL. Paschen begint snel te naderen. Dus: eieren in overvloed! Daarom nu een eier- artikcll Opi te beginnen; een lezeres vraagt: hoe is het eenvoudigste omelelto-recepl? Wel, daarvoor heeft u noudig: 3 eieren (1 ei p. persoon), peper en zout èn een groote walnoot boter. Breek uw eieren één voor één in een kom; voeg hier een beetje zout en peper bij; klop de eieren gedurende één minuut (vooral niet langer) met een vork. Maak de beter heet in een koekepan; zoo- dra de boter stoomt, moet u er vlug, maar voorzichtig, de eieren op uitgietenla^t de pan een paar seconden op het vuur staan, probeer dan zachtjes met een mes of de omelette nergens aan de pan vast is ge bakken wacht tot dé omelette mooi goud geel ziet; laat haar ineen hoek van de pan glijden en voijw haar dubbel; direct hierna moet u haar overschuiven op een van te voren heet gemaaklen schotel en bin nenbrengen. Het „opdoen" van de omelette luistert heef nauw, want indien dal niet snel gebeurt slaat zij neer! Wanneer u u die luxe kunt veroorloven, raad ik u aan er een speciale koekepan voor omelettes, op na te houden; dat voor komt andere bijsmaakjes aan het eierge- rccht; de beste pannen voor dit doel zijn die welke een korten steel hebben. Na 't ge bruik moet u deze niet afwasschen doch alleen schoon wrijven met een stuk papier. De Franschén, die beroemd zijn voor hun omelettes, voegen altijd een dessert lepel koud water aan de geklopte eieren toe vóór deze in de pan gaan. Wanneer uw eenvoudige omelette ge slaagd is, kunt u allerhande variaties ma ken; zoo b v. een kaasomeletje, door een beetje Gruyèrekaas aan de geklopte eieren toe te voegen: 2 a 3 lepels geraspte Gruyère voor iedere twee eieren; of een omelette OTix lines herbes, dóór wat fijngehakte pie terselie en kervel op (Je eieren te strooien vóór u ze klopt; of een ham-omelette, door dunne reepjes gezouten spek in kleine stukjes te snijden, ze in een bakpan met een weinig boter even bruin te bakken, dan op de omelette uit te gieten, de koek dubbel te slaan, enz. Een ander smakelijk gerecht heeft u aan deze eierschotel. Hiervoor zijn noodig: vier hard gekookte eieren, anderhalf kopje in dobbelsteentjes gesneden kippenvleesch of ham; gedroogde en gestampte broodkrui mels, een eetlepel boter en V» liter witte sau9. Bestrijk een bakpan met boter, doop het vleesch in de witte sau9, voeg hier desge- wenscht een eetlepel gehakte olijven aan toe; doe een laagje saus in de pan bedek dit met een laag eierschijTjes en ga zoo voort laag om laag tot alle saus en eieren gebruikt zijn. Vermeng nu een half thee kopje kruimels met de gesmolten boter, strijk dit over de eieren en de saus uit en laai hel in een matig warmen oven bruin wordeA Nog weer iets anders: groente-toast. Noo dig: 4 eieren, 3 eetlepels boter, 3 eetlepels melk, l/'? kopje gekookte erwten, kopje gebakken broodkruimels; fijngehakte ge- kookte wortelen en heet gesmeerd geroosterd brood. Smelt de boter, giet er de melk bij. daar na de even geklopte eieren en voeg er dan peper en zout naar smaak aan toe; kook j dit alles in een pan boven een ketel heet water tot de eieren juist dik beginnen te worden. Voeg er daarna de gekookte groen tes en broodkruim aan toe en als dan de massa goed gestold is moet zij uitgestreken worden op vierkante stukjes heet gesmeerd geroosterd brood, waar de korsten van zijn afgesneden. Vóór deze toast wordt gepre senteerd, moet er wat fijngehakte pieter selie over uitgestrooid worden. Gesonfleerde eieren; bestrijk kleine vuur vaste potjes van binnen met boter, breek er een ei in. leg daar een klein stukje boter op, bestrooi hel licht met wat peper en zout en laat het in een matig verwarmden oven even bakken tot het ei „vast" wordt, dat zal ongeveer een minuut of tien duren. Ook hierbij kunt u, net als bij de omelette, zelf allerhande variaties verzinnen; giet ër b.v. wat witte saus bij en strooi daar ge raspte kaa9 overheen; of voeg aan ieder potje een klein stukje visch toe: wat schel- visch, als u daar soms een restantje van heeft of anders een stukje ansjovis. Ook wil een druppeltje Graves of andere witte wijn den smaak van dit gerecht wel ver- hoogen. Kinderen zijn over het algemeen dol op eiergelei, een gerecht, dat met ingemaakte vruchten wórdt gegeten. Hiervoor is noo dig; 1 kan melk, 9 eieren cn van 4 eieren het wit alleen; de schil van één citroen, suiker en kaneel. Dit alles wordt Iegelijk in een diepen schotel gedaan en flink dooreen geroerd. Daarna zet men den schotel afge dekt op den wasem van kokend water en laat hem zoo rustig staan tot de inhoud dik is geworden. Daarna zet u den schotel een poos op een koele plaats Zoodra de eier gelei koud is, bestrooit u baar met suikei; en dient baar, zooals ik reeds zei. met in gehaakte of gestoofde en koud geworden vruchten op. 't Is een echt ouderwetse!) ge recht uit grootmoeder'9 receptenboek èn lekker! Daartusschen vond ik nóg zoo iets: een recept om.... 40 wafels te bakkend Wafels, die zeer tachtig zijn: een kop wcitemeel (d. i. tarwebloem!) een pond bo ter, 3Va L. water, 1 314 liter koude melk, twee lepels droge gist, die in het bovenge noemde water wordt weekgemaakt, en ten slotte 2 eieren. Smelt de boter in het kokende water; do© er dan de geklopte eieren met de gist in; vervolgens moet u het meel er langzaam in strooiendit wordt dan alles te samen geklopt tot een goed beslag- de melk gaat er met kleine scheutjes bij; het beslag moet den avond te voren gemaakt' worden. Soms wil het wel eens wat klonterig worden; doch dat doet er niet toe; want dat gaat er later weer uit Een uur vóór u de wafels in den wafeltang gaat bakken, moet het beslag bij het vuur worden gezet. Ik wil u waarschuwen, dat ik zelf dit recept pooit namaakte, dus ik kan er niet voor instaan, dal het lukt. Ik kreeg het echter uit zeer betrouwbaren bron. u kunt hel allicht eens probeeren met een kleinere hoeveelheid be slag in dezelfde verhouding, baat het niet, veel schaadt het dan evenmin! Mogetijk is het ook een mopi tijdverdrijf voor uw kleine meisjes om eens zélf te bakken op een regenachtigen vacantiedag. RECLAME. TELEVISIE-UITZENDING. Hoewel de B.B.C. oorspronkelijk gewei gerd had hare zenders af te staan voor het houden van een proM-uitzending \ogenshet Baird-systeem, heeft men echter nu op spe ciaal verzoek van den Postmaster General, toestemming verleend tot het houden van een demonstratie. Deze demonstratie heeft onlangs via het zendstation Londen (2 LO) plaats gehad, waarby een televisie-ontvangapparaat in net proef-zendslalioQ Marconi House was opge steld teneinde den Postmaster General in staat te stellen de resultaten der uitzending te volgen, terwijl een tweede apparaat ui de kanicren der B.B.C. was geïnstalleerd, waar vele hooggeplaatste personen de demonstra tie bywoonden. Het wachten is nu op de resultaten det demonstratie, waarvan publicatie door den PJM.G. is toegezegd. TITELS VAN DANSMUZIEK NIET MEER AANGEKONDIGD. Zooals velen onzer luisteraars reeds ge merkt zullen hebben worden -jed^r! eenigen tijd de titels der te geven dansmuziek uit Engeland niet meer bekend gemaakt. Ue B. B.C. is tot dezen maatregel moeten over gaan aangezien gebleken is dat in 9nmmige gevallen de leiders der jazz bands welke voor den microfoon speelden, f. 1200 per week aan „fooien" opstreken voor hel pro- pageeren van een bppaalde nieuwe melodie. Ken belere reclame was voor den uitgever of componisl haast niet denkbaar. Voor de luisteraars heeft deze nieuwe maatregel evenwW dil voordeel dal bepaalde nummers niet tol in den Ireure avond aan avond ten gehnore gebracht zullen word'-n, zooals dit tot voor korten tijd dikwijls ge beurde.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 17