A Behangselpapieren WAALS - Haarl.sltaat 130-136 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Maart 1929 Vierde Blad No. 21167 BOUWKUNSTIG SCHOON. ■uiujiiiiiiirrr» VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. Voorkomen is beter dan genezen! UIT DE RIJNSTREEK. Zie onze Speciale Etalage! ENKELE renaissance-vormen. pdat wij het ruimtegevoel der Renais- :e hebben besproken, zooals het zich [jte in den centraalbouw, moeten we al- jrens tot ons eigenlijk onderwerp te ^jen, enkele woorden wijden aan het laaientiek der Renaissance, dat zoo ge verschillend is van dat der Gothiek. Het is daarvoor noodig, even een uit- lapje te maken naar het terrein der issieke bouwkunst. Te Leiden is dat practisch heel gemak- •iijk want we hebben hier een museum gipsafgietsels, waarin men behalve letsels van verschillende beroemde irkcn der Grieksche plastiek, ook model- vindt van__ verschillende bouwwerken, •als het gehèele complex op den Acro- is den Zeustempel te Olympia, enz. Do- ;he, Jonische en Corintische orden zijn vertegenwoordigd Het kan wellicht van pig belang zijn, enkele algemeene zaken laromtrent nog eens even in herinnering brengen. Zooals men weet, ging aan de eigenlijke eksehe geschiedenis het Myceensche jdvak vooraf. We zouden dat, eenige wei- illendheid bij den lezer veronderstellend, Grieksche Hunebeddentijd kunnen noe- d. De rots- en koepelgraven uit dien ijd, ofschoon niet zoo primitief als onze mebedden, berusten op hetzelfde onont- ikkelde ruimtegevoel. De ruimte wordt lecht-s gedacht als een uitholling in een e&ssief lichaam, niet als een compositie, r vlakken en lijnen smaakvol begrensd verdeeld. Het beginsel is, niet andeTs ian een holte door draag- en deksteenen ifgesloten. Als later het historische tijdvak begint, jogen we aannemen, dat de gebouwen, ok al even als bij ons aanvankelijk van out werden opgericht. En evenals bij ons komt daarin in de «rieksche .Middeleeuwen" verandering, echniek en kunstzin ontwikkelen zich ver assend snel, en men ontdekt, dat de bo lero het materiaal bevat, waarmee men sractischer en mooier kan bouwen. Vooral pl.m. 600 vóór Chr. aan het einde der Srieksche Middeleeuwen die evenals bij ons iter, de opkomst van den burgerstand «et zich medebrachten, gaat het heel snel. au ontstaat bij de strenge Doriërs de Dorische stijl Wij noemen al« voorbeeld, ofschoon rooral in do plastische versiering nog on- ler Aziatischen invloed, den tempel op Aeeïna, waarvan men hier te Leiden in ifeietsel de gevelgroepen kan zien. Naast deze orde ontwikkelt zich bij de loniërs, de Jonische orde, die levendiger !D vroolijker is, al bezit zij ook een statig iarakter. Ten tijde van Perikles, pl.m. 450 voor Chr., worden Dorische en Jonische orden jaast elkaar gebruikt. Zoo was b.v. het Parthenon iD den 6trengen Dorischen stijl gebouwd en het Ereichtheon in Jonische orde. Beide vindt men zooals u weet op Acropolis. Nog later ontwikkelt zich !e Corinthische o;de, waarvan we als voor- eeld noemen het Zeusaltaar te Pergamon. Er is bij deze stijlen verschil in con- ructieve oplossingen, maar die interes ieren ons minder. Voor ons is alleen van :iang het verschillend ornamentiek. Af- Bzien vaD de kleinere antentempels ver- Bonden de Grieksche tempels in hoofdzaak iet volgende grondplaneen lange geslo- leo rechthoek, natuurlijk met een toegang lan de Westzijde, terwijl aan de Oostzijde cella met het beeld der Godheid lag. ?oms was binnen dezen rechthoek nog een milengalerij. Maar altijd was aan de bui tenzijde nog een enkele of een dubbele zuilengalerij aangebracht. Boven de zuilen van de eindgevels rustte de zware architraaf, uit stukken bestaande vaD as tot as der kolommen uit een stuk marmer waren gehouwen. Boven den architraaf vond men een friesband, be staande uit triglyphen en metopen. De tri glyphen bestonden uit drie pijlertjes uit stuk marmer. Tot vulling der tusschen- niimten plaatse men daartusschen ue metopen, die gewoonlijk beeldhouwwerk in relief bevatten. De tryglyphen hadden tot taak de zware kroonlijst mede te steunen. Boven deze kroonlijst vond men een platten gelijkbee- uigen driehoek, het timpanon, dat tusschen kroonlijst en daklijsten heel diep werd ge houden, ten einde er een smaakvolle groep Tan prachtig beeldhouw werk in te kunnen pkitsen. Mogelijke klassici onder de lezeirs moeten toij maar ten goede houden, dat ik deze op merkingen zoo summier stel en daardoor en ander verwaarloos. Met opzet heb ik dingen even in herinnering gebracht, modal het Westelijk gevelfront der Grieksche Ampels hier wat betreft de hoofdlijnen zoo mkwijls in toepasing werd gebracht, met verstande dat de gevel gewoonlijk ge- teel werd afgesloten, (arwül de zuilen door pilasters werden vervangen. Ik geef u hierbij de teekening van den gevel van een een voudige antentempel, die ons de hoofdlijnen vertoont. U moet zich timpan en de ruimten tusschen de triglyphen maar met beeld houwwerk van eigen fantasie denken. Dit tempeltje is Dorisch De zuilen, bene den breed, hebben geen eigenlijk basement. Het kapiteel is hoogst eenvoudig, en zonder ornament. Werden op een Dorisch kapiteel versieringen aangebracht, dan werden deze geschilderd en niet gebeeldhouwd. En dan waren het nog niet anders dan heel streng gestileerde bladvormen. Bij de Jonische orde, waarvan de eigen lijke constructie lichter was. merken we op, dat alles veel sierlijker wordt. De friesband boven de architraaf is nu een geheel, niet meer gescheiden door triglyphen. Maar vooral op de zuilen willen we nog eens de aandacht vestigen. Deze krijgen een gepro- fileerd^ basement, zijn slanker dan de Dori sche zuilen en verder gecanneleerd, d. w. z. in de lengte voorzien van gewoonlijk 24 halfcirkelvormige groeven. En verder zijn ze voorzien van een kapiteel, dat ter weers zijden spiraal windingen verbindt, is in het midden naar beneden gedrukt, waardoor jui9t zoo sterk het gevoel wordt gewekt dat de zuil een dragende functie' heeft Wij zullen het Jonisch kapiteel bij Re naissance gebouwen te Leiden herhaaldelijk zien toegepast Tot de Jonische orde behoort ook de Karyatide, een gebeeldhouwde vrouwen figuur, welke kleinere pilaren vervangt. Bij wijze van kapiteel heeft de figuur boven het hoofd een draagkussen. Heel de houding drukt de spanning van dragen uit Ook over de Corinthische orde zullen we niet uitvoerig zijn. We willen alleen even laten zien, hoe de Grieksche architectuur hiermee in haar barokperiode is gekomen. Het zuilbasement is rijker geworden en ver toont naturalistische tendenzen. En vooral het kapiteel is rijk versierd met vormen aan de levende natuur ontleend. Al deze opmerkingen zijn natuurlijk sche matisch en oppervlakkig. Maar we meenden ze ter algemeene in leiding toch even te moeten maken, omdat we herhaaldelijk een of ander klassiek orna ment zullen tegenkomen. BALSEM VOOR ANGSTIGE HARTEN. Ten aanzien van onze verplichtingen ala belastingschuldigen tot het geven van in lichtingen aan- of tot het toestaan van een boekenonderzoek door den Fiscus, bestaat onder het publiek nog groote verwarring. Het mag bekend worden verondersteld, want wie onzer had niet eens of meerma len de eer daartoe te worden opgeroepen, dat de inspecteur het recht heeft aan de belastingplichtigen inlichtingen te vragen betreffende de door ons ingediende aan gifte or reclame. Evenwel, heeft de inspec teur ook het recht te eischen, dat men per soonlijk ter inspectie verschijnt tot het geven van toelichting op die reclame? In derdaad is dit een vraag, die voor velen van gewicht is. Wij herinneren ons althau* een inspecteur die op zijn zetel zat, als God Thoi in eigen persoon, iedere aard- sche sterveling, die voor zijn troon moest verschijnen, dreigend met gevang en boe ten. Tevens weten we nog dat meniget/i liever zijn geweten bezwaarde door heb voorwenden van ziekte of ongesteldhoiu, dan te moeten verschijnen voor Zijne Toor nigheid. Gaan we daarom aan de hand van de wet eens na hoever onze rechteD en ver plichtingen in deze gaan, ons daarbij be palend tot de inkomstenbelasting. In art 70 der wet op de inkomstenbelas ting wordt vermeld, dat de inspecteur ieder die een aangifte heeft gedaan, kan uitnoo- digen tot het geven van mondelinge of schriftelijke inlichtingen. Bovendien zijn die aangevers, die ver plicht zijn boek te houden, d.z. dus koop lieden, bankiers, assuradeurs e.d., gehou den aan den inspecteur of door hem aan gewezen ambtenaren, inzage te verleenen van boeken of andere bescheiden, die tot staving der aangifte of beweringen kunnen dienen. Hieruit valt dus af te leiden, dat niet-kooplieden niet gehouden zijn inzage van hun boekhouding te verleenen; even min behoeveD koophecLen inzage te geven van eventueel© boekhouding betreffendt privé-aangelegenheden. Men lette er echter wel op, dat deze ver plichtingen alléén voorgeschreven zijn tot regeling van den primitieven aanslag. Want indien men na ontvangst van dien aanslag hier tegen reclameert omdat men hem te hoog vindt, dan worden de verplichtingen ook voor niet-kooplieden uitgebreid. De verplichtingen na ingediende recla me worden opgesomd in art. 74 der wet op de Lnkomstenbelast ngo.m. wordt daar gezegd, dat de reclamant ambtshalve kan worden opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen of om de overwegingen te vernemen, die bij de vaststelling van den aanslag hebben gegolden. Alle oproepingen worden gedaan op een termijn van ten minste 5 dagen. De reclamant kan zich echter ook door een gemachtigde, bijv. een accountant of advocaat, doen vertegen woordigen, doch de Inspecteur kan om gel dige redenen de vertegenwoordiging door een bepaalden gemachtigde weigeren. Bo vendien heeft de inspecteur het recht te vorderen, dat de reclamant den gemach tigde vergezelt. Tenslotte is iedere reclamant, dus ook een particulier, gehouden aan den inspec teur of dooT dezen aangewezen ambtenaar inzage te verleenen van boeken of andero bescheiden, dienende tot staving zijner be weringen. Het spreekt vanzelf, dat de fiscus «en- sanctie heeft gesteld op het niet voldoen aan de iD de wet genoemde verplichtin gen deze bestaat nu hierin, dat indien de vereischte aangifte niet is gedaan oï wanneer niet volledig voldaan is aan de verplichtingen vermeld in de art. 70 en 74, de aanslag wordt gehandhaafcU-zoo niet is gebleken, dat hij onjuist is. Zulks wil dus zeggen, dat bijv. het niet overleggen van boeken of andere bescheiden, steeds een handhaving van den aanslag tenge volge heeft, wijl immers slechts uit die boeken of bescheiden de onjuistheid van den aanslag zou kunnen blijken. Doch daarmede is de kwestie nog niet ten einde, want indien men naar aanleiding van den aanslag door den inspecteur, in hooger beroep gaat bij den Raad van Be roep, wordt ook daar wegens het niet vol doen aan de wettelijke verplichtingen, de aanslag gehandhaafd, zoo den Raad niet is gebleken, dat hij onjuist was Deze be paling legt dus den reclamant, die zijn boe- boeken niet ter inspectie ter inzake wilde geve®, den bewijslast op, den Raad te moeten aantoonen, dat de aanslag te hoog werd opgelegd, terwijl in die gevallen dat de reclamant wel aan de wet voldeed, de bewijstlast grootendeels op den inspecteur rust. Men behoeft dus niet over veel fan tasie te beschikken om in te zien, dat de omgekeerde bewijslast een wapen in de handen van den fiscus vormt, dat uitermate geschikt is om de illusies van den recla mant ten opzichte van vermindering van den aanslag te vernietigen. Na deze uitvoerige uiteenzetting hebben wij thans de vraag gesteld aan het begin van dit artikel: Moet men na ontvangen oproeping persoonlijk verschijnen tot het geven van toelichtingen, op straffe van handhaving vaD den omslag, indien men niet aan de oproeping voldoet Het antwoord op die vraag werd door den Hoogen Raad gegeven in verband met de volgende procedure: Zekere belastingschul dige werd opgeroepen om ter inspectie te verschijnen tot bet geven van toelichtingen op zijn bezwaarschrift, doch onze vriend had geen moed hieraan gevolg te geven. De inspecteur, du haut de sa grandeur, handhaafde due den aanslag, aangezien z.i. reclamant niet volledig voldaan had aan het bepaalde in art 74. Ook in hooger beroep voor den Raad van Beroep, werd hij in het ongelijk gesteld, daar de omge keerde bewijslast zwaarder bleek dan zijn argumenten, waardoor deze laatsten zeer in het gedrang kwamen. Als koppige Hol lander liet hij de zaak echter niet rusten, doch ging in cassatie bij den Hoogen Raad. Blijkbaar geschiedde zulks niet op een Vrij dag, want hij had het geluk te zien uitge maakt, dat het niet voldoen aan de oproe ping van den inspecteur, nog niet mee brengt dat de sancties betreffende de om- keering van den bewijslast worden toege past. De H. R. zegt n.l., dat de Raad van Be roep ten onrechte heeft aangenomen, dat i® art 74 den reclamant de verplichting wordt opgelegd aan de oproeping tot het verstrekken van inlichtingen te voldoen en stelt tevens vast, dat de sancties in dit art. 74 genoemd, betrekking hebben op het niet voldoen aan den easch van verleening van inzage van boeken en bescheiden. We kunnen ons indenken, dat velen met verlicht hart zullen oonstateeren, dat thans door ons hoogste rechtscollege is vastge legd, dat zij voortaan kunnen volstaan met de verlangde inlichtingen schriftelijk te verstrekken, zonder dat zij beangst behoe ven te zijn voor verdere gevolgen. RECLAME. Wij brengen een Smaakvolle Collectie RECLAME. 9795 Bij elke ademhaling dringen ontel bare bacteriën, overbrengers en ver wekkers van die verschrikkelijke griep, (die bij het spreken, hoesten en niezen met de speekseldruppel- tjes zoo gemakkelijk kan worden overgebracht). Uw mond binnen. Voorkomt de ontwikkeling van die gevaarlijke bacteriën door veelvul dige mondspoelingen met Odol, het eenige w e r k e 1 ij k antiseptische mondwater. Odol b ook TnkHldb.tr In Urine tUconnntje.. die U steed. (eoiaUdlfk M) U kimt dmtem IN ALLE PRIJZEN. 9788 ALPHEN. Burgerlijke Stand. GeborenMeiten Gerard, Z. van W. de Ridder en J. C van Dam Petrus Mari- nus, Z. van P. J. W. de Goede en Th. van Velzen Petronella Maria, D. van M. Buitelaar en J. Stek Cornelia Clasina, D. van J. N. van der Geest en S. W. van der Poel Johannes Jacobus, Z. van J. N. van der Geest en S. W. van der Poel. Overleden: Marijtje Groenendijk, wede. van N. Hoogeveen 89 j. Cornelia H. v. Has-endonk 17 j. GehuwdJohannes K. Reumerman 27 j. en Alida de Vries 20 j. OndertrouwdT. Groeneveld 31 j. en M. P. Kranenburg 27 j. G. Huisman 30 j. en T. T. van Essen 22 j. T. van der Linden 28 j. en C. Tuinenburg 24 j. Ingekomen: Van Haarl.liede en Spaarn- woude, A. J. M. Hoogeveen, pastoor, Noordeinde 26 Van Haarl.liede en Spaarnwoude, Christina C. M. Gales, dienstbode, Noordeindë 26 Van Zwam- merdam, C. Vermei en gezin, bloemistkn., Vinkebuurt 56 Van Haarlem, D. Ver kade, metaaldraaier, Raadhuisstraat 16S Van Rotterdam, W. J. KoJdewijn, zende ling, Stationsstraat 37 Van Waddinx- veen, Jannetje M. v. der Graaf, dienst- bede, Rietvelschepad 5a Van Geleen, J. A. Schuitker, rijkskleTk, Bloemhofstraat 37 Van Stompwijk, N. van Leeuwen, veehouderskn., Oost-Kan aal weg 1 Van Amsterdam, A. de Groot, zonder, School straat 12 Van Leiden, Elisabeth L. de Jonge, verpleegster, v. Boetselaerstraat 9a rood Van Amsterdam, Wilhelmina van Rossum, zonder, Hoflaan 4. Vertrokken: Naar Haarlemmermeer, Aalsmeerderweg 135, Maria Turkenburg, zonder, Zuid einde 12 Naar Rotterdam, Bajonetstraat 321, J. de Meij en gezin, bloemistkn., Pr. Hendrikstr. 128 Naar Haarlem, Hazepaterslaan 24, Klaaske van der Spelt, verpleegster, Concordiastr. 8 Naar Gel een, J. C. Boekesteijn en ge zin, rijksklerk, Hortensiastraat 2 Naar Nieuwkoop, A. C. Rodenburg, zonder Kerkvaartsweg 35 Naar Hazerswoudo, M. Hoogteijling en gezin, metselaarskn., Wilhelminastraat 25 Naar Bodegraven, L. SchouteD en gezin, arbeider, Kort- steekterweg 10 Naar Zwammerdam, E. LagelaaT, veehouderskn., Achtermidden weg 8 Naar Haarlemmermeer, Lisscr- dijk 142, Abbenes, A. in 't Veld en gezin, veehouderskn., Lindenhovenstraat 14 Naar Leiden, Oude Singel 441, Gerarda C. Sijpestein, zonder, Hooftstraat 321 Naar Zwammerdam, A. Koster en gezin, veehouderskn., Steekterweg 84 Naar Ermelo, Dirkje E. van Otterloo, zonder, Van Reedestraat 17 Naar Sassenheim, Adriana Zoutman, zonder, Oranjestraat 63 BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana, D. van C. Beijeman en C. Oosterwijk. OndertrouwdC. J. M. van Duuren 24 j. en M. Veenstra 23 j. Getrouwd: J. A. van Weverwijk 32 j. en G. Kortlever 28 j C. van Eek 33 j. en G. cL Zwan 26 j. Overleden, M. Both 59 j., gehuwd met J. C. Peuler Jannetje de Jong 69 j., weduwe van W. Blok. In den loop dezer week vestigden zich in onze gemeente do volgende per sonen: S. de Jong, kuiper van Leeuwar den G. Muilwijk en gezin, landarbeider van Rietveld M. van der Voorst, smid, van Berken wou de. Vertrokken: J. Blom, schilder naar Eindhoven I. de Vlieger, meubelmaker naar Waddingsveen A. LaDgerak, land arbeider naar Berkenwoude A. Schip pers, verpleegster, naar Hellendoorn H. Honkoop, dienstbode, naar Hekendorp. Door B en W. is vergunning verleend tot verbouw van een winkelhuis aan D. Scheer, voor rekening van G- van Wave- ren. Idem voor een schuurtje voor reke ning van H. van Winkel aan C. v. Ingen. Idem aan D. Scheer voor den bouw van een vereenigingslokaal voor rekening van de Ned. Herv. Kerk. Gevonden voorwerpeneen heeren- rijwiel (zoo goed als nieuw) merk Inter nationaal, een pelskraag, een rijwielcape, een deken en een rijwielplaatje. Inlichtin gen ter Gemeente-secretarie. Voor een goed bezette zaal sprak op uitnoodiging van de Geref. Knapenvereeni- ging „Samuël" mej. de Witte uit Utrecht over den nood van de Armenische Christe nen. Na een openingswoord van den heer P. G. den Broeder werden verschillende lan taarnplaatjes vertoond aan de hand waar van de spreekster vertelde van haar eigen ervaringen in Armenië en teekende de lijdensgeschiedenis van dit volk dat tegelijk haar geschiedenis is. Zij besprak de laatste verdrukkingen, en de complete uitmoording door dë Turken. Tenslotte werd een collecte gehouden voor dit zoo zwaar verdrukte volk. Maandag zal een bijzondere en de ge wone' algemeene vergadering van aandeel houders der Bodegravensche Waterleiding worden gehouden. Voorstellen zullen o.a. worden ingediend tot het uitgeven van een serie nieuwe aandeel en. In de openbare vergadering vaD Ged. Staten vaD Zuid-Holland op Maandag 18 Maart des middags te 2 uur zullen worden behandeld de bezwaren, door de directie der Ned. Spoorwegen ontwikkeld tegen een voorgestelde herziening van het uit breidingsplan 1925 van deze gemeente. Rapporteur is de heer H. van Boeijen. HAZERSWOUDE. Jaarvergadering „Wijkverpleging". Dezer dagen hield de vereeniging „Wijkverpleging" haar jaarvergadering ten huize van den heer C. M. Natzijl. De voor zitter, de heer T. Wezelenburg opent de ver gadering met een woord vao welkom, zijn spijt uitende over de geringe belangstelling voor het bijwonen dezer vergadering. Er wa ren slechts 11 leden aanwezig. De voorzit ter spreekt vervolgens zijn blijdschap uit, dat hij ds. den Hartogb bereid vond de be stuursfunctie te willen overnemen van d^. Gispen, die inmiddels de gemeente heeft verlaten. Ook dr. Zoete werd bereid gevon den, de functie van dr Doorenbos om de zelfde reden te aanvaarden. Hierna leest de heer D. de Bruijn IJz., als waarn. secretaris de notulen der vorige ver gadering. welke onveranderd werden goed gekeurd. In een mondeling toegelicht jaar verslag memoreert de voorzitter enkele bijzonderheden, waarbij waardeerende woor den werden gesproken over de'voorheen aangename samenwerking met de uit de ge meente vertrokken bestuursleden ds. W. H. Gispen en dr. M. P. Doorenbos. Verder klonk een verblijdenden toon over de steeds méér gewaardeerde® arbeid van de wijkzuster (eveneens ter vergadering aan wezig). Door haar werden in hel afgeloopen jaar 2537 bezoeken afgelegd. Ook het leden tal blijft steeds toenemen. Hierna doet de penningmeester dr. Zoete, rekening en verantwoording, meldende aan ontvangsten f. 1704 met een uitgaaf van f. 1682.67 volgt als batig saldo f. 21 33 Bij monde van den heer A. P. Heijker, rapporteert de commissie van financieels conlróle deze rekening conform. De voor zitter dankt den secretaris, de penning meester en de commissie voor hun vol brachte werkzaamheden. Op voorstel van den heer A. P. Heijker, werden de aftredende bestuursleden, dr. J. G K Zoete en D. de Bruijn IJz bij accla matie herkozen. Beide heeren werden bereid gevonden deze benoeming te aanvaarden. Tot leden der commissie van financieels contróle voor het volgende boekjaar werden benoemd de heeren W. Tom, L. Jacobs en C. van der Spek. Na gehouden rondvraag waarvan nie mand der aanwezigen gebruik maakt sluit de voorzitter met een woord van dank voor de betoonde belangstelling de vergadering. .Calvijn." De Ned. Herv. Kiesvereeniging „Calvijn" hield Donderdagavond in „Salvatori" haar jaarvergadering. Na het zingen van Ps. 68: 10 en lezen van Joh. 15 opende de voorzitter, de heer Jac. van Beek Szn. het samenzijn met gebed. De secretaris, de heer L. Noordam las daarop de notulen, waarna de penning meester de heer C. W. Oppelaar verslag uit bracht over den stand der financiën, waar uit bleek, dat de kas 9loot met een batig saldo van f 26 33. Bij de daarop gehouden bestuörsverkie- zing, werd de heer L. Noordam herkozen, terwijl in de plaats van den heer N van den Bosch, die met het oog op zijn hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte fe komen gekozen werd de heer J Harke9 Lzn Na het zingen van Ps. 119: 17 sloot de heer N van den Bosch de vergadering met dankgebed. Op de gehouden Prov. Stierenkeuring van het Groninger veeslag werd de 2 iarige stier „Cor" (eigenaar de heer G van Dorp alhier) bekroond met 78.4 punten.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13