DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. Ifcihagen's Parijsche Wafels IT GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. /öste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Maart 1929 Derde Blad GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. 201. Oesje heeft het geval met de scharen thuis aan dc broertjes verteld en die vinden, dat ze het er zóó niet moet laten opzitten. Ze moet wraak nemen. Nu, daar voelt Oesje óók wel iels voor. Maar wat! „Stil maar," zegt Marinus, „ik weet wel iets." 202. En den volgenden dag al heeft Marinus Oesje een mandjevol met kleine griezelige krabbetjes bezorgd. Oesje is er natuurlijk volstrekt niet bang van en met een guitig lachje op haar gezichtje legt ze in ieder kastje van de flauwe klik spanen op school zoo'n krabbetje neer. BRANDEN. Twee branden tegelijkertijd in dezelfde straat Gisteravond omstreeks zes uur, waar- jcbijnhjk tengevolge van papierschroeimg, is brand uitgebroken in het sousterrain van firma Van den Borght Frères aan den jjauritsweg 22 te Rotterdam. In dit sous- lerrain. waarin meubelen, gordijnstoffen en lapijten waren opgeslagen vond het vuur gretig voedsel. Een achterkamer, tusschen- [smer en voorkamer zijn vrijwel geheel uit gebrand. Terwijl de brandweer nog bezig was met het blusschingswerk, brak er in een pand gelegen aan den hoek van den Mauritsweg en de Aert van Nesstraat een brand uit. die zich ernstig liet aanzien Dikke rookwolken stegen uit het dak op, en kort daarna sloe gen ook vlammen door het dak heen. Kort voor het materiaal van de brandweer rerscheen, werd één van de brana^uit uiteslers door een voorbijganger er op at tent gemaakt, dat er zich mensehen op de rii-rde verdieping van het in brand staande and bevonden. De brandweerman ging on- niddellijk het pand aan de zijde van Aert van Nesstraat binnen, maar bovenge komen stuitte hij op zoo'n geweldige hitte, en op zoo groole vlammen, dat hij terug moest keeren. Hij is toen in allerijl wederom naar boven gegaan, dit maal echter door een woning zan den Mauritsweg. vanwaar hij over den zolder op het dak van het brandende ge- houw kon komen. Op zijn tocht over de daken zag hij de familie Holman, vrouw en zen meisje van vier jaar in gezelschap van jog twee mannen. Het kind. dat ziek te bed lag. toen de brand uitbrak, is met de moeder jaar het ziekenhuis aan den Cool9ingel fervoerd. De derde en vierde verdieping zijn ge- kei uitgebrand. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. In de Van Oldenbarneveltstraat te Rotter dam is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. Da 23-jarige winkelbediende A. Trompet, awoond hebbende in de Van Lennepstraat 4, fietste daar en kwam, doordat de weg [as gesproeid en glad was en doordat een ciaulfeur hem vermoedelijk te laat opmerk- b, onder een zwaren vrachtauto, bestuurd door P. D. A., uit de Pelgrimstraat. Met mistige inwendige kneuzingen werd hij naar kt ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar hq kort na aankomst is over- kden. DE VOET AFGEKNELD. I Aao boord van het in de IJsselhaven te pterdam liggende Amerikaansche stoom- pip „George Peirce", is de 18-jarige Am e- liïaanscke dekknecht G. Chaulette in aan- riing gekomen met een draaiende winch, Iv.dai zijn rechtervoet boven den enkel werd Ifekneld. De jongeman werd naar hetzie- Ifihuis aan den Coolsingel overgebracht, [h is gisterenavond overleden. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig fel Katwijk op 18 Maart a.s. van twaalf tot prtien uur 30 wegens het 'schieten met ge schut. RECLAME. BLIJVEN ALTIJD. WELKOM! 1219 DE ONREGELMATIGHEDEN TE LICHTENVOORDE. Men meldt uit Lichtenvoorde aan de „Tel.": Voor eenige weken maakten wij melding van onregelmatigheden, die in het bevol kingsregister van den burgerlijken stand zouden zijn ontdekt. Het was gebleken dat op 1 Januari 1927 een hooger zielental dau 7000 was opgegeven, terwijl het in werke lijkheid niet meer bedroe* dan 6981. Het gevolg hiervan was dat salarissen van bur gemeester, wethouders en gemeente-secre tarie naar de nieuwe salarisschaal van Ged. Staten van Gelderland belangrijk werden verhoogd. Naar aanleiding hiervan werd door een raadscommissie een onderzoek ingesteld en deze heeft nu in een rapport aan den Raad duidelijk gemaakt, dat deze onregelmatig heid werkelijk is gebleken en de bevolking 32 zielen hooger was opgegeven dan de werkelijkheid is. Deze onregelmatigheid moet zijn te wijten aan de onregelmatige con trole en doordien de secretaris niet geregeld ter secretarie aanwezig is. De commissie is overtuigd, dat de be gane fout moeilijk is te herstellen, doch acht .het noodig, dat zij, die het hoogere salaris ten onrechte genoten dit weer in de gemeentekas zullen storten en dat het te veel als aandeel van het Rijk ontvangene als 'gewetensgeld zal worden terugbetaald. De noodzakelijkheid werd betoogd dat men van gemeentewege de beide veldwachters op geregelde tijden als verantwoordelijke controleurs zullen optreden en nagaan of het bevolkingsregister wel met de werke lijkheid klopt, terwijl de tijd dat dc gemeen tesecretaris als chef der gemeenteadmini stratie ten gemeentehui ze moet aanwezig zijn met drie uur per werkdag zal worden verlengd. GOED AFGELOOPEN. Eergisterenmiddag reed dc heer v. d. Ploeg directeur van de N.V. Machinefabriek J. en H W. v. d. Ploeg te Apeldoorn, met zijn zuster in de auto over de spoorlijn Apel doornDierenArnhem. Op het midden van de rail9 werd de wagen, die met een snelheid van 60 K.M. reed, gegrepen door de locomotief van het locaal treintje uit Arnhem, dat te 12.08 aan het station Apel doorn moest arriveeren. De auto werd ach terste voren gedraaid en hing als het ware aan de locomotief, die den wagen over een afstand van 54 M. meesleurde. Hoe erg de bctsing aankwam, blijkt wel uit het feit, dat twee ijzeren palen uit den grond werden gerukt. De auto zat rechts van de locomotief en het was een gelukkige omstandigheid, dat zij bleef hangen, anders was zij in het ka naal terecht gekomen. De trein stopte en toen de auto los kwam constateerde men, dat de inzittenden van den auto ongedeerd waren. Tegen den heer v. d. Ploeg is proces- verhaal opgemaakt op grond van art. 165 van het Wetboek vaji Strafrecht: het door schuld veroorzaken van gevaar voor stoorn- ver mogen. DOOR EEN TRAM OVERREDEN Gistermiddag werd in de St. Annastraat te Nijmegen mevr. Houben, uit D rut en, die de straat wilde oversteken, door de electnsche tram aangereden. Zij werd zeer ernstig inwendig gekneusd en een been werd bijna afgeknepen. Terstond werd zij naar het St. Canisius-Ziekenhuis overge bracht, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. Het gewonde been werd geam puteerd. De toestand der patiënte was gister avond zeer zorgelijk. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer P. van der Burgt, die te Ros malen door een auto werd overreden, :s thans aan de bekomen verwondingen over leden. GOEDERENWAGENS IN ELKAAR GEDRUKT. Te Lage Zwaluwe is trein 4059 uit Dor drecht, bij het goederenrangeerterrein, op eenige stilstaande goederenwagens gereden waarvan er twee in elkaar werden gedrukt. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. o DE VECHTPARTIJ TE ROERMOND. In verband met de ernstige vechtpartij, welke aan de Roerkade te Roermond plaats had kan nog gemeld worden, dat de toestand van de gewonden, die na afloop van het gevecht naar het Louisahuis wer den vervoerd, vrij goed is. Het ergst is J. H. er nog aan toe, die een schot in zijn hoofd kreeg. De kogel is Woensdagavond nog verwijderd evenzoo bij V., die een kogel in zijn been, en L. H., die een schot in de hand had gekregen. Bij V., wonende aan de Eiermarkt en L. H., wonende aan de Brugstraat, zijn eenige vuurwapenen in beslag genomen. Het politie-ond erzoek wordt krachtig voortgezet. L., die Woensdag in voorloopig arrest was gesteld is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. o- INBRAAK. Te Waalwijk is des nachts ingebroken in de modezaak van L. van Adelberg. Door het indrukken vaD een ruit in de deur, heeft men alle kleeren in de onmiddellijke nabijheid kuDnen wegnemen Alles wijst er op, dat de dieven bij hun werk ziin ge stoord. De politie heeft de zaak in onder zoek. o ONEERLIJKE CONTROLEUR. De 21-jarige opticien H. van Z. te Eind hoven, is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht Hij wordt verdacht diefstal te hebben gepleegd van radio-artikelen, welke hij als controleur der N.V. Philips onder zijn beheer had. o Mevrouw zegt dat zij over vijf minu ten klaar is. O. zeg dan den dhauffeur, dat wij over een uurtje komen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DOOR EEN BEER NEERGESLAGEN. Reeds bij het intreden van de vorst kon den haringvi9schers in de Scandinavisch* wateren rijke vangsten doen, doch deze staan verre achter bij de opbrengst dor laatste dagen. In de wateren van Skagen heeft een Zweedsche haringvloot op één dag 31/» millioen K.G. gevangen. Er moesten drie extra-treinen worden ingelegd, elk van 25 wagons om deze enorme voorraden te kunnen vervoeren. AARDSCHOKKEN IN BULGARIJE. Gisteravond heeft men in Zuid-Bulgarij© hevige aardschokken waargenomen. Het centrum wordt evenals verleden jaar ge vormd door de stad Sjirpan bij Philippo- pel. Er werd aanzienlijke schade aange richt, daar verscheidene huizen zijn inge stort. Onder de bevolking ontstond een paniek; een groot aantal menschen bracht dan ook den nacht, ondanks de hevige koude, in de open lucht door. RECLAME. o LONDEN—KAAPSTAD IN 12 DAGEN. In het Lagerhuis heeft sir Samuel Hoare gistermiddag meegedeeld, dat mede door <n> groote medewerking van de Zuid-Afrikaan- sche regeering. die de eerste 5 jaar een be langrijke subsidie zal verleenen, de vlieg- dienst LondenKaapstad nog dezen zomer geopend zal worden. De afstand is 6000 mijl, die in etappes van 500 mijl (ruim 800 K.M.) per dag zal afgelegd worden Het plan is voorloopig eenmaal per week. zoowel van Londen als Kaapstad één vliegtuig te laten vertrekken. De minister zcidc nog, dat het groote belang van dezen dienst niet alleen lag in de snellere verbinding tusschen beide eindpunten, maar ook in de verbinding met de belangrijke en vooruitgaande Afrikaan- sche tusschenstalions, zooals Boeloewayo, Victoria Falls, Kimberley, enz. De route staat nog niet volkomen vast. maar zal den eersten tijd waarschijnlijk over Cairo en den Soudam gaan. Uit Kassei wordt aan de bladen gemeld: Een werklooze bad zich als helper bij een berendresseur aangesloten Toen hij op den weg van Obernfeld naar Mingerode liep, wilde hij voor een snel aankomende auto uitwijken en trok daarbij den beer buiten gewoon heftig aan den neusring. Daardoor werd het anders zoo tamme dier plotseling woedend en sloeg met zijn klauwen zijn ge leider neer. Ilct beest takelde hem zoo vree- seÜjk toe, dat hij in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht moest worden BRAND IN EEN MAALDERIT. Woensdagmorgen is brand uilgebroken in een groote maalderij, waardoor voor een waarde van rhillioenen aan koren, meel als mede aan machinerieën is verloren gegaan. Het oude molengebouw, waarin zich de opslagplaatsen bevonden, werd geheel croor hc-t vuur vernield. De brandweer wds van 's ochtends vroeg lot vijf uur in den namiddag bezig het vuur te blusschen. Tijdens het blussingswerk ver keerden twee der spuitgasten ernstig in le vensgevaar, daar het vuur zich meedeelde aan eenige bijgebouwen, op welker daken de brandweerlieden hadden plaats genomen cm den brand te bestrijden. GROOTE HARINGVANGSTEN BIT SKAGEN. 254 BRANDEN. Een geweldige brand heeft een groot steer nen gebouw in het centrum van Stavanger vernield. In het gebouw bevonden zich de politiebureaux en de administratie van het elee Incited tsbedrjjf. Vijf kleine vlak bij net gebouw gelegen huizen zjjjn eveneens een prooi der vlammen geworden. Twee andere huizen werden ernstig beschadigd. Tijdens don brand had een hevige ontploffing plaats, toen het vuur een opslagplaats van in beslag genomen spiritus bereikte. Gisteravond is te Loehnberg brand uitge broken, waardoor 2 huizen en 3 schuren in de asch gelegd werden. Door gebrek aan wa ter was de blussching zeer moeilijk. FABRIEKSBRAND. Bij een brand in het centrum der stad Montevideo zijn tien arbeiders van een schoen fabriek verbrand. Zij waren in het waschlo kaal gevlucht, waar de brandweerlieden hen niét konden bereiken. Naar het Eng.lsch van J S FLETCHER door Mej. A. T. 35) ••Het is zeer goed mogelijk, dat dit stukje Papier al eenige dagen in die kachel hee:l plegen, voordat die man in je hotel kwam, jj' Hij. ,De uitgang van den datum is er. ,al bn October beteekenen een paar Jken geleden Maar hel kan ook Septem- ®er zijn." ■.Neen," antwoordde Jimmie. ,.Hij had in zijn slaapkamer den avond, dat hij "'o?oprde. Ik was wijs genoeg om mij daar- hn le vergewissen En daaruit maak ik op, dit papiertje in het vuur gegooid werd ®'en avond óf den volgenden morgen." .'■En wal ben je van plan te doen met snippertje papier, bedoel ik?" vroeg fcaye. ;'.)at weet ik niet." zei Jimmie „Het kan 'ets leiden Ik wil weten welk buiten- hel en wiens hand dit is .•^eronderstel 'eens, dat je dit alles vindt, Q,._ rave in .Dan geloof ik dat ik één van de perso- j1 gevonden zal hebben, die bij deze zaak ■fokken zijn." antwoordde Jimmie. „Dat j koel wat" bent er nog niet zeker van, dat de man, dien je als Curlis kent. iets ie maken had met de verwisseling der postpakketten, zei Scraye. „Je hebt er geen afdoend be wijs van." Packe, die een tijdlang- gezwegen had, nam zijn pijp uit den mond, en wendde zich tot de anderen. „Ik geloof, dat er daaromtrent weinig twijfel bestaat, merkte hij langzaam op. „Ik hen er in ieder gevaj van overtuigd, dat Curtis Het namaak-pakket voor het werke lijke verwisselde- Wat meer is. ik geloof, dat ik weet, hoe het bezwaar met het adres opgelost is Jimmie keerde zich dadelijk om. „Hoe dan? Hoe dan?" vroeg hij. „Dat heb ik nog niet uit kunnen maken. Hoe werd dat gedaan, Packe?" „Waarschijnlijk op deze manier," ant woordde Packe. „Twee mannen kregen be velen uit Parijs. De eene, Curtis, nam zijn intrek in je hotel en overzag het terrein, om te zien wat er gedaan kon worden. De andere nam zijn intrek in een ander hotel, dicht bij, er zijn er verscheidene, niet waar?" „Zes op een paar minuten afstand," zei Jimmie. „Juist Het namaak-pakket werd aan den tweeden man gezonden Zoodra hij het ont vangen had maakte hij den naam van het hotel van den ruw papieren omslag er met een chemisch preparaat uit en zette den naam van jouw hole! er voor in de plaats Toen ging hij heen. ontmoette Curtis en gaf hem het namaak pakket. Curtis ging terug naar het hotel en ruilde het pakket. Een handige streek! Niet9 kon ze doen misluk ken behalve één ding." „Wat?" vroeg Timmie „Ze zou natuurlijk mislukt zijn als je knecht Kentover voor je brieven naar bene den was gekompn, zoodra de post er geweest was. Dat gevaar liepen zij. Zij hebben waar schijnlijk geredeneerd, dat zij op tien, twin tig, dertig minuten tijdruimte konden reke nen. En de eerste man zou natuurlijk vlug werken en alles in gereedheid hebben voor zijn werk met het pakket." „Wil je zeggen." zei Scraye, „dat hij en kele woorden van een adres kon verwijde ren er er andere voor in de plaats zetten?" Packe stond kalm van zijn leunstoel op en ging naar een bureau, waaruit hij eenige kleine fleschjes nam, een stukje spons, een flanellen lap en een klein stuk ijzer, Hij leg de dit boven op het vuurrooster en begon in een papiermand te rommelen. „Ik zal het je laten zien." zei hij, „nog niet lang geleden heb ik op dit gebied een proef genomen: ik wilde weten, of het wer kelijk mogelijk was enkele woorden uit een document te verwijderen en ze door andere te vervangen. Nu, hier is een bruin papie ren omslag met mijn naam en adres in ge woon schrift wij zullen het adres er uit verwijderen, en je zult zien. dat het papier volkomen schoon en helder blijft. Het is een eenvoudige zaak ik heb het geheim ge kregen van een vriend van mij, die lief hebbert in scheikundige proefnemingen." De anderen keken met groote belangstel ling toe terwijl Packe zijn proef deed. Het schoen inderdaad, zooals hij gezegd had een eenvoudige zaak niets dan wat vochl uit de spons op het papier laten vallen, het lapje flane' op de vochtige plek leggen, het heete ijzer op het flanel drukken en wan neer hpt flanel weggenomen was was het schrift verdwenen en het papier bleef glad en zuiver en kon met pen of potlood verder bewerkt worden „Zooals je ziet. is drie ninutén voldoen de," zei Packe. „Eenvoudig nietwaar? En zeer afdoend Zoo is het gedaan Jimmie. er wa9 geen gevaar'aan verbonden Het eenige gevaar was dat. wat ik genoemd heb, de kans van hot verwisselen der pakketten, voordat Kentover voor je brieven naar bene den kwam. Zij waagden het er op, en het gelukte." „Je bewijst," zei Scraye, „dat die lieden allerlei hulpmiddelen hebben." „Dat hebben ze ook!" riep Jimmie uit. „Menschen die betrokken zijn in zulk een omvangrijke zaak hebben alle hulpmiddelen noodig. die zij maar kunnen krijgen. Oh, ze zijn handig duivelsch handig. Maar, ik zal ze toch welen te vinden!" Scraye ging weer zitten cn keek Jimmie vast aan. „Laat mij een enkele vraag stellen. Tric- kett," zei hij. „Waarom ben jij, jij! er zoo op gesteld dit op te sporen?" „Ik zal je ronduit antwoorden." antwoord de Jimmie. „ITet zit zoo Ik hen verliefd ge worden op juffrouw Walsden. Ik ben van plan haar te t-ouwen als zij mij ten min ste hebben wil En ik geloof niet. dat zij vei lig is. terwijl deze bende rondloopt. Dat is de reden!" „Maar waarom is zij niet veilig?" vroeg Scraye „Omdat 2ij waarschijnlijk begrijpen, dat zij te veel weet." zei Jimmie dadelijk. ..Denk maar eens!" ging hij met grooten nadruk voort. Zij weten dal zij langen tijd hij ma dame Charles was Zij weten, dat zij in lichtingen kan geven omtrent de menschen. die in den hoedenwinkel kwamen Zij weten dat zij veel w*e\ omtrenf het filiaal in Parijs. En zij weten nok. dat zij de onschuldige oor zaak was, dat ik in het bezit kwam van de voorwerpen, die jou en je vrienden ontsto len waren." „Maar geloof je niet. dat je haar in gevaar zult brengen door je inmenging?" vroeg Scraye. „Indien die waarschuwing in „The Times" ernstig gemepnd was. 9cheen zij aan te duiden, dat als je deze zaak niet verder vervolgde, je geen overlast zou worden aan gedaan." Jimmie schudde het hoofd. Hij had zijn plannen reeds gemaakt en hlTwas niel van zins zich te laten wegredeneeren van den weg. dien hij besloten had te volgen. „Ik zal nooit eenige zekerheid gevoelen, voordat deze menschen ontdekt en voor het gerecht gebrachl zijn zei hij. Packe beerde terug naar de kachel nadat hij zijn fleschjes enz. opgeborgen had. „Dat is een waar woord Jimmie dat woord menschen," zei hij droogweg. „Je vergeet, dat je menschen tegenover ;e hebt. Het is niet één misdadiger ook niet twee of drie: hel is znoals Schmidt het noemde, een syndicaat. Bedenk wel, wat je gaat doen „Wal ik wel zou willen welen," ant woordde Jimmie. een beelje ongeduldig, „is - wat jij gaat doen? Denk er aan die lui zijn weer in het bezit gekomen van 'e kruis Scrave en van dat oude boek en de oude kptting Ben je van plan dat alles maar te laten loopen. of „Ik dachl dat wij besloten hadden dat het h®t hesie was ons *fil houden en de po litie haar gang fp latpn gaan viel Scrave in. Wij hebben nog nief bet einde van dien moord in de South Molton Street." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9