•C tvooi ZIJDEN KOUSEN, ladder AGENDA. FINANCIEN. VISSCHER! J-BERICHTEN. RADIO-PROGRAMMA. UIT HET PARLEMENT. C. G. SMIT - Steenstr. 49 Vrijdag. Academie (klein-audilorium): Leidsche Veréèniging v. Welënsch Voordr Spreker- prof dr Schücking vah Kiel 8 uur nam Volkshuis: Tentoonstelling WOrtemberg- sche Kunstnijverheid 7V»9*/a uur nam. Zaterdag. Union: Uitvoering „Het nieuwe tooneel." 8 uur nam. Dinsdag. Nutszaal: Chr. Vrouwenbond, ds. Hermani- ides, 8 uur. v De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 t en m. Zondag 17 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 694 ROTTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND. Aan de op 26 Maart a.s. te Rotterdam te houden algemeene vergadering van Aan deelhouders dezer instelling zal worden voorgesteld hel dividend over 1928 te be palen op 39 pCt. (vorig jaar 32 1/2 pCt.) VISCHPRITZEN. 2-1 Tarbot per K G. f. 1,70-1,55; 6 Griet per kist vaD 50 K.G. f.60—30; 4918 Ton gen per K.G. f. 1,15—0 90; 8 Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 29—23; 9 Middeischol per kist van 50 K.G. f.33—25 24 Zetsohol per kist van 50 K.G. f.36—26; 347 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.266; 101 Bot per kist van 50 K.G. f.11— 2,30; 96 Schar per kist van 50 K.G. f. 13—2,806 Tongschar per kist van 50 K.G. f.42—26; 30 Roggen per 20 stuks f.26—16; 8 Vlee- ten per stuk f. 2,13—2; 1 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G, f.21,59; 6 Kleinmiddel Schelviscn per kist van 50 K.G. f. 17,50 16,50; 39 Kleine Schelviscb per kist van 50 K.G. f. 14—8; 59 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.30—21; 41 Gullen per kist van 50 K.G f.18—9; 4 Lengen per stuk f.0,80; 4 Heilbot per K.G. f. 1,30; 73 Wijting per kist van 50 K.G. f. 9,505; 25 Koolvisch per stuk f. 0,85—0,40. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM. 129 mei f.3077; [JM. 417 met f. 3764; IJM. 110 met f. 1820; IJM. 191 met t. 2539; VL. 85 met f. 1840 en de loggers: K.VV. 44 met f.434, K.W. 103 met f. 345; K.W'. 99 met L 316 en K.W. 132 met f. 317, besomming. VOOR ZATERDAG 16 MAART. Hilversum (1071 M.) 10.00—10.15: Mor genwijding. 12.162.00: Concert door het AVRO-Trip. 4.00: Aansl. v. h. Thea ter Tuschinsky te A'dam. Orkest o. 1. van Max Tak. 4.00—4.30 en 4.30—5.00: Ita liaansche lessen. 6.005.30 en 5.30 6.00: Fransche lessen. 6.006.45: Con cert door het AVRO-Trio. 6.457.16 en 7.157.45: Duilsche lessen. 18.00: VARA Concert Ulrechlsch Sted. Orkest o. 1. van Evert Cornel is. I. d. pauze toespraak van J. H. Schaper: Rust en ontspanning na den Arbeid. 10 40: Persber en VARA-varia. 10.5511.30: Gramofoonmuziek. Huizen (336.3 M., na 6 uur 1852 M.) uit sluitend KRO-uitz. 11.3012.00: Gods dienstig halfuurtje. 12 151.16: Con cert 'KHO-Tno 3.004.15: Kinderuurtje 5.306.30. Gromofoonmuziek 6.30 6.40 Spr. M. K. Gerisch: Westfalen 6.40 6.50: Gramofoonmuziek 6.507.00: Kath. berichten 7.007.30: Engelsche erkest v. d. fnenssabank; Mevr. BothHaas sopraan 9.30: Nieuwsberichten. Daventry (1562 M.) 10.35: Kerkdienst 31.0511 20- Kniples 1 20—2 20: Carl ton Hotel Octet 2.202.45: Beeld-uitz. 2.55: Rugbywedstrijd SchotlandEnge land 4.50: Ballandenconcert (sopraan, bariton, viool) 6.35. Kinderuurtje 6.20 Muziek 6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek 7.05: Mazurka's van Chopin 7.20: Omroeppraatje 7.35: Sporlpraatje 7.50 Variété. Darewski's band en variété-artisten 9.20: Nieuwsber. 9.35- Lezing: Ang ling and angles 9.50: Nieuwsber. 9.55 Klassiek concert. Harmony Eight. Orkest 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1744 M.) 12.50 2.10. Dansmuziek. Vatel-jazz 4.055.05 Dansmuziek 5 45: Geref. Kerkdienst 7.057.50. Gramofoonmuziek 8.30: Con cert. Mile Lafosse, zangeres 9.20: Dans muziek Band Mario Cazes. Langenberg (462 M.) 9.35 en 11.30: Gra mofoonmuziek 12.251.60: Orkestcon cert 6.055.50: Orkestconcert 7.20: Vroolijke avond. Orkest, jazzband en so listen. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Zeesen (1649 M.) 1120:—3.50 Lezingen 3.504.50: Orkestconcert 4.507.05 Lezingen 7.20 Orkestconcert 8.20: Liederen van Hugo Wolf. Agnes Schulz Lichterfeld (alt). Daarna tot 11.50 Dans muziek. Hamburg (395 M.) 10.2011 20 Gramo- foonplalen 350: Concert voor fluit en piano 4 60 Orkestconcert 7.20 Orkest en koorconcert Declamatie 8.20 Lichte muziek. 10.151140 Orkest concert. Brussel (5119 M.) 5 20: Dansmuziek 7.05: Piano-recital 8.35 Orkestconcert (Van onzen parlementairen medewerker). DEN HAAG. 14 Maart 1929. Het amen dement-Wester man verworpen. Dat van den heer Aalberse aangenomen. De Tweede Kamer heeft zich heden den ganschen dag bezig gehouden met eep, in derdaad ook zeer lastige kwestie. Aan de orde was de regeling in de Ziektewet be treffende de zorg voor zwangeren en jonge moeders.' Nu opperde mej. Weslerman (Vrijheidsb.) de in theorie zeer juiste stelling, dat het moederschap geen ziekte is en dat het dus ook niet in deze wet thuis behoort Zij stelde dus bij amendement en later bij mo tie voor al wat daarop betrekking heeft uit de wet te verwijderen en de wenschelijk- heid uit te spreken van.een wet op de moe- derschapszorg. Nu deed zich oen tweede moeilijkheid op: als men het moederschap in de wet houdt, moet dan ook de ongehuwde moeder deelen in de voordeelen welke de wet aan de aanstaande of de jonge moeder toekent? Daar kwam in het bijzonder de heer Aal berse (R -K.) tegen op en hij diende met den heer Heemskerk (A.-R.) een motie in, waarbij de Kamer de wenschelijkheid uit sprak van steun van overheidswege aan vereenigingen. die zich het lot van onge huwde moeders aantrekken en later volgde daarop een amendement om de ongehuwde moeders uit de wet op de Ziekteverzekering te doen verdwijnen. De beide punten hebben tot een lang durig debat aanleiding gegeven, waarbij de stemming niet altijd even welwillend was. Tenslotte heeft de voorzitter de Kamer zelve laten besluiten, dal om half ze9 de debatten gesloten zouden worden en toen is het amendement van mej. Westerman om de aanstaande of jonge moeder uit de wet te verwijderen in de hoop op een bijzondere moederschap3wet met 57 tegen 20 stemmen verworpen, nadat in het hijzonder minister Slotemaker er op had gewezen, dat be doelde wel in hoofdzaak toch zou bevatten wat nu reeds in de Ziektewet staat, zoodat men veel verstandiger deed heteeen men nu kon verkrijgen al maar vast aan te ne men in afwachting van een wet, die nog ver in de toekomst ligt. Maar het amende- menf-Aalberse om de ongehuwde moeder uit de Ziektewet te verwijderen in het ver trouwen dat de liefdadigheid zich over haar zal ontfermen, werd wel aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. De begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen afgehandeld. De Eerste Kamer heeft heden achtereen volgens de Begrootingen van Financiën en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afgehandeld en zelfs reeds een begin ge maakt met de Begrooting van Justitie. Bij een begrooting van Financiën heeft o.a. de heer De Gijselaar (C.-II.) geprotes teerd tegen de belasting op schenkingen, de heer Van den Bergh (Vrijheidsb.) ge in formeerd naar de mogelijkheid van de in voering van nikkelen pasmunt in plaats van zilver, de heer Slingcnberg het denk beeld geopperd van een tweede feitelijke instantie bij procedures betreffende belas tingaanslagen, de heer Polak (S.D.A.P.) flink geprotesteerd tegen het euvel, dat de re geering hare eigendommen beschikbaar stelt voor reclames. Minister De Geer heeft het goed recht van de belasting op de schenkingen ver dedigd er op wijzende, dat er mogelijkheid bestaat in bijzondere gevallen vermindering of zelfs ontheffing van die belasting te ver- leenen Den heer Van den Bergh beloofde hij de kwestie te laten onderzoeken, aan de mogelijkheid van een nikkelen munt hier te lande twijfelde hij evenwel met het oog op Indië. Het denkbeeld van den heer Slingenberg achtte hij niet noodig. Er zijn thans reeds voldoende waarborgen tegen onrechtmatige aanslagen. Met den heer Po lak was de minister het eens. dat reclames soms niet mooi zijn, maar hij bleef het ant woord schuldig omtrent het onwaardige van reclames op staatseigendommen. Het voornaamste punt bij de Begrooting van Onderwijs is geweest de vraag, of de regeering een officieele spelling zal kunnen invoeren. De heer De Gijselaar, die de zaak ter sprake bracht, achtte dit wel wensche- lijk, doch minister Waszink wilde wel de spelling van De Vries en Te Winkel in de officieele stukken handhaven, maar een nieuwe spelling moet uit het volk opkomen. Ook is er nog besproken om het hooger on derwijs in de moderne talen niet enkel te Groningen te doen geven maar ook de an dere rijksuniversiteiten op dit punt behoor lijk in te richten. Minister Waszink wilde daar voorloopig nog niet van weten. De rclverdeeling lusschen de rijksuniversiteiten is nog te jong om er nu reeds verandering in te brengen. Bovendien #s het de vraag of we over voldoende leerkrachten zullen beschikken voor het bezetten van de leer stoelen en dan vreesde ook de Minister, dat de toevloed van studenten er door zou vermeerderen, terwijl er thans reeds te veel zijn. Mevrouw PothuisSmit heeft geklaagd over onvoldoende organisatie van het land- bouwhuishoudonderwijs en minister Was zink heeft haar beloofd, dat hij een adjunct- inspectrice voor dat onderwijs zal benoemen, teneinde het op de been te helpen. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. De comjjiissie lol voorbereiding der inter nationale ontwapeningsconterentie, waaraan ook de Vtr. Staten en 9ovjet Rusland deel nemen, komt op 15 April bijeen onder leiding van jhr. Loudon.' In verband met de meeningsverschillen die nog sleede, lusschen de Ver, Stalen en Engeland eenerrijds en lusschen Frankrijk en Italië anderzijds bestaan op hel etuk van de waprmingsbeperking Ier zee, zal de a.s bijeenkomst zich vermoedelijk in hoofd zaak bezighouden met de kwesties van wa peningsbeperking te land en in de lucht. Of gelijk in de pers is gemeld medio Juni een conferentie lusschen de zeemogtnd- heden Engeland, de Ver. Slalen. Japan, Frankrijk en Italië zal worden gehouden ter hervalling van de in 1927 mislukte onder handelingen staal nog niet vast. Aangezien een dergelijke ccmlerenlie evenwejzonder zeer grondige voorbereiding -nauwelijks kans op succes zou hebben, is het niet waar schijnlijk, dat ze wordl gehouden. TELEF. 485. Uw huis voor fijne Vleeschwaren warme Croquetten en Salades. BELT U 485. 9645 DUITSCHLAND. De begrooting ingediend Een pro domo van Trotzk;. In den Rijksdag heefl de rijksminister van financiën llilferding die door de communis ten met den uitroep „dr Eisenbart", werd begroet, de begrooting ingediend, en daarbij een toelichting gegeven. Hij verklaarde, dat bij de opstelling van de begrooting er vooral naar gestreefd is. om volkomen duidelijkheid omtrent den finan- cieelen toestand vaD het rijk te scheppen. Het is gelukt, het deflict van de oegroo- ting, dat aanvankelijk een milliard bedroeg, door het gebruik van de overschotten en der gelijke maatregelen te verminderen, doch dit bedraagt toch nog altijd 783 millioen, Bij den stand van de geldmarkt is het niet mogelijk, dit tekort door een lecning op lan gen termijn te dekken. Onuitvoerbaar was ook het voorstel, om aan het rijk door verkoop van prelente aan- deelen dpr rijksspoorwegen de noodige mid delen te verschaffen. De kasposilie van het rijk is ongetwijfeld zeer moeilijk, nu de mogelijkheden, om het tekort te dekken, uitgeput zijn. blijft er een tekort van 600 millioen mark, dat door lee ningen op korten termijn moet worden ge dekt. Voor dit doel zijn sehalkistwissels en schatkistbiljetten tot een bedrag van 102 millioen zii de verzekeringsfondsen en tot een bedrag van 180 millioen bij de banken geplaatst. In de laatste maanden is de kaspositie van het rijk vooral ongunstig geworden ten gevolge van de groote werkloosheid. Hoewel de toestand ongetwijfeld ernstig is, zou het toch in hooge mate onverant woordelijke kwaadwilligheid of volledige on kunde zijn om van deze gelegenheid ge bruik te maken, om hel spook van de infla tie weer voor oogen te roepen. Er is than9 geen kwestie van schulden van het rijk, doch slechts van een lijdelijk gebrek aan kasmiddelen. Onder deze omstandigheden is getracht, den buitengewonen dienst zoo klein moge lijk te houden, wat ook gelukt is. Verder zijn maatregelen voorgesteld, om te verhinderen, dat op den buitengewonen dienst uitgaven worden gedaan zonder dat werkelijk dekking voorhanden is. Wat de gewone begrooting betrpfl, deze staat meer dan vroeger in het teeken van de lasten voor de schadevergoeding. In ver hand met de onderhandelingen te Parijs kan het vraagstuk der schadevergoeding niet worden besproken De personen der deskun digen zijn er echter een horg voor. dat geen gerechtvaardigde eischen van Duitschland buiten beschouwing zullen worden gelaten. Trotzky heeft in een onderhoud met den correspondent van de „B. Z." verklaard, dat hij zich het liefst iü Duitschland zou vestigen, nu de Moskousohe regeering hera gedwongen heeft Rusland te verlaten. Hij wenscht dit in de eerste plaats in ver band met zijn gezondheidstoestand, daar hij, hoewel niet doodziek, toch lijdend is. Vooral zijn oude darmkwaal kwelt hera zeer. Hij zou zich hiervoor willen laten behandelen door de drie professoren, dio hem in 1923 te Berlijn reeds behandeld hebben en zijn gestel goed kennen. Voorts meent hij, dat Duitschland hem de beste kansen voor zijn letterkundig werk biedt. Hij wil eerst een autobiographie schrijven en vervolgens een werk over de Russische revolutie, bezien iD het 'licht van het marxisme. Trotzky hoopt beslist, dat Duitschland zijn verzoek ora zich in Duitschland te vestigen, zal inwilligen, aangezien hij uitdrukkelijk verzekerd heeft zich niet in het openbaar te zullen be wegen en zich op geenerlei wijzè in de Duitsche politiek te zullen mengen. Indien het verzoek wordt toegestaan, wil hij zich in een Duitsche badplaats vestigen ora daar zijn letterkundig werk te voltooien. FRANKRIJK. Overwinning van Foincarë De Senaat en bet vlootplan. In de buitengewoon sterk bezochte Kamer zitting eischte Poincaré gisteren onmiddel lijke behandeling van 't voorstel inzake de missie-congregatie, bij welken eisch de pre mier de kwestie van vertrnuwpn stelde. Het voorstel werd heftig bestreden door Malvy, Varenne en Vincent Auriol. Briard drong eveneens aan op urgente- behandeling. De stemming had plaats onder groote ■panning. De regeering kreeg 323 stemmen. Tegen stemden 254 afgevaardigden. De regeering heelt aldus een meerderheid van 69 stem men, zoodal nu de voorstellen in behande ling zullen worden gtnomeD. Merkwaardig is dat deze meerderheid de grootste is, welke de regeering tot dusver heeft verkregen. De afmn'tming der voorstellen is dus ver zekerd. Inlusschen dreigt minister Painlevé gevaar van de interpellaties betreffende dèn gezond heidstoestand van het Fransche bezettings leger. •- De Senaat heeft met 272 stemmen tegen 28 het voorstel aangenomen om vóór 20 Juni 1929 het tweede gedeelte van het vlootpro- gram op stapel te zetten, bevatendeéén krui ser, zes toipedojagers. zeven duikbooten en twee wachtschepen. Bij de bespreking stelde de rapporteur vast, dat het program onder de erkende behoeften blijft van de Fransche verdediging ter zee. ENGELAND. De marinebegroctinfl. Tijdens het debat over de vlootbegroo- ting heeft het Lagerhuis met 145 tegen 69 stemmen een motie van den socialist Mor- ley verworpen, welke zeide, dat het Huis,, om den uitdruk kol ij ken wensch naar een duurzamen vrede in doelmatige actie om te zetten, de regeering verzoekt een wel overwogen politiek te voeren, om te komen tot een internationale overeenkomst voor algemeene beperking der vlootbewape- ningen. Bridgeman zeide in zijn antwoord, dat er geen bezwaren tegen de motie schenen te bestaan, maar dat zij volkomen over bodig was, omdat de regeering in die richting al het mogelijke gedaan had. ITALIË. De Overeenkomst tusschen Quirinaal en Vaticaan. Mussolini heeft het rapport gepubliceerd over de overeenkomst tusschen de iialiaan- sche regeering en hel Valikaan; dat op 20 April a.s aan de Kajner ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Een der belangrijkste punten van dit rap port houdt ifi. dat de Vatikaansche staat geen verzoek zal indienen om te worden toe gelaten als lid van den Volkenbond. Het rapport bevat verder een uiteenzetting om trent de neutraliteit van het Valikaan, ter wijl Mussolini verder een uiteenzetting geelt over de financieele regeling met het Vali kaan. Uit het rapport blijkt verder, dat hel ver drag vergezeld, gaat van vier bijlagen. De eerste bijlagen bevat de beschrijving van den Vatikaanschen 9taat, de tweede een overzicht van de bezittingen van het Vali kaan, de bepalingen omtrent exterritoriali teit. belastingheffing, enz. De derde bijlage bevat de bepalingen omtrent de vrijstelling van belasting tegenover Italië van de Pau selijke bezittingen, terwijl de vierde bijlage de financieele overeenkomst tusschen het Valikaan en Italië bevat. Het concordaat beslaat uit een inleiding en 45 artikelen. Het verleent den Pau9 het Techt met de bisschoppen, den cleru9 en de geheele overige- Ka'holieke wereld in ver binding te 9laan en briefwisseling met hen te voeren zonder eenige inmenging van de Italiaanscho regeering Hetzelfde geldt voor de verhouding van de bisschoppen tot de geloovigen, voor zoover het de uitoefening der kerkelijke functies betreft. De Heilige Stoel en de bisschoppen hebben het recht van het vrije woord en tot het openbaar maken van richtlijnen, kerkbrieven. mede- deeiingen aan de diocesen en tot alle andere publicaties, die met hun kerkelijke funct'ö samenhangen, zoowel binnen als buiten de kerkgebouwen Het aanslaan dezer mededee- lingen aan de kerkgebouwen is vrij van be lasting. De publicaties van den Heiligen Stoel mogen geschieden in alle talen, die der bisschoppen moeten echter in het Italiaansch of in het Latijn ge-schieden. doch in dit ge val hebben de kerkelijke autoriteiten het recht, aan den Italiaanschen tekst een ver tal in? in een vreemde taal toe te voegen. Studenten in de theologie kunnen uitstel van militairen dienst kriigen tot hun 26ste jaar. Geestelijken en zij die deel uilmaken van een geestelijke orde zijn vrij van allen mili tairen dienst, behalve in geval van alge meene* mobilisatie. In dit geval worden zij aangesteld als aalmoezenier. De overigs geestelijken zullen bij de ambulance-dien sten worden ingedeeld. Uitgezonderd daar van zijn ordinariaten, coadjutoren, pastoors en vicarissen. In geval van gevangenisstraf voor geestelijken zullen dezen hun straf uitzitten in speciaal voor hen gereserveerde afdeelingen. De beide contracteerende par tijen zullen in een gemengde commissie ge meenschappelijk de regeling van de grenzen der diocesen en die der provincies bepalen. De Heilige Stoel za! een nieuw diocees op richten van Zara. aan de Dalrnatische kust. Geen enkel deel van het Italiaansche grond gebied zal behooren tot een diocpps, waarvan de bisschop zijn zetel buiten Italië heeft. Omgekeerd zullen de Italiaansche bisschop pen geen gebied onder zich hebben, dat onder souvereinitdt van een anderen staat valt. Hetzelfde geldt voor de grensgemeenten De Heilige Stoel heeft het recht, om bis schoppen en aartsbisschoppen te benoemen maar voor deze benoemingen, evenals voor de benoeming van een Coadjutor cum jure successioni9 vergewist de Heilige Stoel zich ervan, dat de Italiaansche regeering geen bezwaren van politieken aard tegen den be noemde heeft De kerkelijke autoriteiten 9tellen de Italiaansche regeering in kennis van de benoeming van het hoofd eener ker kelijke gemeente en de benoeming treedt eer9l dertig dagen na deze aangifte in wer king. Geen enkele gens'elijke mag zonder toe stemming van den Ordinarius van het dio- RECLAME. 160 140 125 120 109 cees in staatsdienst of in dienst van den sta] afhankelijke openbare bedrijven blijven. 11. intrekken van deze toestemming dwm eiken'geestelijke, om zijn openbare lunet neer te leggen De uit arbeid voortvloeien! verdiensten of andere inkomsten van c geestelijken zijn evenals de salarissen d ambtenaren in staatsdienst, onvervreem baar. De geestelijken kunnen door het g recht, noch door eenige andere autoriteit dwongen worden, om hun belofte van j heimhouding te schenden, tn geval van ui levering van een geestelijke aan een slri rechtbank moet 't openhaar minister. di Ordinarius van het betrnkkpn diocees dai van op de hoogte brengen en hem het resi taat van het onderzoek en hel vonnis med (kelen In geval van arrestatie zal de gee telijke met den aan zijn ambt verschuldi den eerbied bejegend worden. ZUID-AFRIKA. Parlementsverkiezing Bij zijn indienen van zijn begrootii heeft de Zuid-Alrikaansche minister va financiën medegedeeld, dat het pariemei zoo spoedig mogelijk ontbonden zal wordei De ontbinding zal in Mei geschieden, algemeene verkiezingen worden op 12 Ju gehouden. o BRAZILIË. Grensincident met Paraguay. Braziliaansche troepen hebben een aa val gedaan op hel eiland Margarita aan Paraguay-rivier en dit bezet, nadat de zelling van Paraguay zich had teruggetrn ken. Tusschen heide staten loopt een te schil over dit eiland, dal Brazilië nu blij" baar op eigen houtje militair heefl will oplossen. Intusschen zal dit nog wel weer noodige gewrijf geven. LID VAN HET ENGELSCHE KONINGSHUIS TE BERLI1' PERLIJN, 15 Maart. (V.D.). De tw- zoon van den koning van Engeland, hertog van York, is in gezelschap van rif gemalin hede. morgen te Berlijn aangekom Van hier zal hij zich als verlegenw diger van den Engelschen Konin" naar 0 lo begeven ter bijwoning van hel huweli van kroonprins Olaf van Noorwegen, is de eerste maal na den oorlog, dat een I van het Engelsche Koningshuis Berlijn zoekt. DE OVERSTROOMING IN DE VER. STATEN. MONTGOMERY, (Alabama), 15 Ma (Reuter). De gouverneur heeft per radio bJ verleenen van onmiddellijke hulp gevr voer Elba, een stad van 4090 inwoners a den oever van de rivier Pea in Zuid-A barna. De gouverneur verklaarde dat indi binnen 6 of 8 uur geen hulp komt opdagf" alle inwoners zullen omkomen. Het schj' dat op enkele plaatsen het water der ov" .strooming een hoogte van vijf meter hee bereikt. ONTPLOFFING. BERLIJN, 15 Maart. (Wolff). In Alten' chen (Westenvald) heeft gisteren een bev; ontploffing plaats gehad in een riool. Ver schcidene deksels der rioolputten, waar" der er waren van ruim drie centenaar zw werden met groote kracht de lucht ingesl gerd, sommige tot 25 meter hoog. In de g heek- omgeving werden alle vensterruit' verbrijzeld; een span ossen, dat juist bov een der deksels stil stond, werd omboog g worpen, een der dieren viel in het riool, b", nnjere werd zwaar gewond. Het ongelnk lie betrekkelijk nog goed af, daar er siecb een aantal personen lichte verwondingen b kwam, hoofdzakelijk door glassplinters. He schijnt, dat bij het schoonmaken van een tank een vrij aanzienlijke hoeveelheid he zine in het riool is gekomen, die door no niet opgehelderde oorzaak vlam heeft gevat DE STRITD IN MEXICO. MEXICO, 15 Maart. (Reuter). Vier offi- eieren van de opstandige troepen onder g0- neiaal Jesus Aguirre zijn voor deo krijgsr^r to Vera Crnz gebracht en vervolgens gefu silleerd. 81 andere opstandelingen werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. Generaal Jesus Aguirre zelf verbergt fle in da bergen van Tehuantepec en wacht op een gelegenheid om het land te verlaten hoofdkwartier der opstandelingen deelt o de, dar de federale troepen bg Higneras ee, nedenaag hebben geleden. Hier hebben rebellen 280 federale soldaten ItfügSp^'^^ gemaakt en een groote boeveelheid ffap®' in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2