J COLBERT COSTUMES BEEKMAN INDISCHE KRONIEK. DEGELIJKE STOFFEN ZIE DE ETALAGES KOREVAARSTRAAT UIT DE OMSTREKEN. VRAGENRUBRIEK. Door D. BAUDUIN. Zakenreizen naar Indië Waarom nuttig, waarom noodig? De tijd ligt gelukkig ver achter ons, dat een verblijf Indië of zelfs een reis daarheen door de goe-gemeente beschouwd werd als een avontuur, waarvan men waar schijnlijk nimmer zou wederkeeren. Ik zou niet durven beweren, dat men in de pro vincie in het jaar 1929 nu alreeds overal zulk een onderneming in het juiste licht ziet en dat er niet nog breede lagen van ons volk zijn, en waarlijk niet altoos de min dere, die tegenover het Indische avontuur nog ietwat huiverig staan. Maar niettemin is toch de Oostinjevaarder in de verbeel ding der menigte heel wat van zijn avon tuurlijken luister kwijt geraakt on in tal rijke centra van ons land wordt hij en te recht ais een gewoon normaal verschijnsel beschouwd. Elke week blrengt 'n groote mail boot honderden landgenooteD naar Insuiin- de en elke week keeren er honderden uit 't verre land terug. En welhaast geen Hol- landsche familie wordt er meer gevonden, die niet een harer leden voor korter of langer tijd aan de tropen afstond. Maar tusschen deze verheugende vooruit gang en het denkbeeld zelf eens een snoep reisje naar de overzeesche gewesten te ma ken, ligt nog een groot verschil. De Hol- lands-che mensch redeneert nu eenmaal, dat het alles goed en wel is om een derge lijke reis te ondernemen, wanneer men daar ginds zijn brood moet gaan verdienen, maar wanneer hjj zelf, die daar niets te maken heeft, met vacantia gaat, dan denkt hij nan Insulinde in de laatste plaats of heele- maal nietl Dat deze opvatting voor gewone toeris ten nog reden vab bestaan heeft, wil ik graag toegeven, althans tot op zekere hoog te. Een vacanlioreis naar Indië beteekaut nog altijd een onderneming, waarvoor men minstens drie maanden moet uittrekken, en dat is dan het minimum, een eigenlijk te kort tijdsbeatok, maar waarin men dan toch tweemaal van een heerlijke zeereis geniet en een vijftal weken in een van de schoonste en belangwekkendste streken van de we- relo kan vertoeven. Wie van onze Hollaud- sché toeristen zich een verblijf ven eenigo maanden aan de Riviera of in het land van de wintersport kan permitteeren, zou evengoed eens een Indische reis kunnen maken. Ik wil echter in deze kroniek niet voor namelijk propaganda maken voor een snoep- j reis naar Indië, doch wel eens in het licht Btellen, dat de z a k en m a n zich over een zakenreis naar Indië nu langzamerhand eons andere denkbeelden moet gaan vormen, dan hi) en zijn collega's tot dusver maar al te dikwijls daarover koesterden. Laat ik dan eerst vooropstellen het nut van een dergelijke reis. Dan komt natuurlek de beperking, dat zulk een nut er voornamelijk zal zijn voor dcti zakenman, die zakelyice belangen in Indië heeft of die daar hoopt te verwerven. Er zijn in ons land duizenden en waarschijnlijk tienduizenden zakenmen- schen, die om het nu maar eens zoo ie zeg- geD, aan Indië en aan Indië alleen hun boter ham (meestal een goed belegde) verdienen. Maar hoevelen hunner kennem persoonlijk het land, waaraan zij zooveel te danken hebben, hoevelen hebben ook maar een flauwe notie van de wijze waarop de producten, die zy hier met zooveel succes verhandelen, daar ginds worden gewonnen, van het afzetge bied en van zyn mogelijkheden waarheen zy met niet minder succes hun artikelen of fabrikaten verzenden? Ik geloof, dat een enquête bedroevende resultaten zou aantoo- nen. Doch hoe natuurlijk en nuttig het ook zou zijn voor een tabakshandelaar, om te welen hoe de tabak groeit en behandeld wordt, voor een fabrikant om te weten waar en boe zyn machines worden gebruikt, voor een aandeelhouder ora te weten waar zyn dividenden vandaan komen, bet verkrijgen dezer wetenschappen alleen zou missch'en een Indische reis nog niet voldoende recht vaardigen. Het valt echter moeilijk te ont- kenuen, dat er ook veel tastbaarder voordee- len aan vast zitten. Immers, wie de tropen niet kent, kan zich van de verhoudingen ook by de beste voorlichting toch geen voldoend idee vormen. Zelf zien, zelf onderzoeken, daarop komt het aan. Een zakenman te Groningen, A>e groote belangai heeft in Limburg, zal geen oogenblik het nut ontkennen om zich af en tce daar ter plaatse op de hoogte te gaan Btellen of zelf aldaar zijn belangen eens ter hand te gaan nemen. Hij zal dan ook geen oogenblik aarzelen om een spoorkaartje naai onze Limburgsche heuvelen te koopen, zoo dikwijls hem dat noodig lijkt. En de goede resultaten van zulke persoonlijke bezoeken zullen niet op ach laten wachten. Wanneer het echter gaat om de gewoon lijk veel grootere in Indië geïnvesteerde belangen, dan denkt de Hollandsche handels man er vaak heel ander3 over. De afstand, do zee, het schip, nog een dozijn andere din gen, zij schrikken hem af, zonder dai hij els dier bezwaren afzonderlijk goed ontleedt. Het complex der dingen, de buitenissigheid, zy maken heim kopschuw. Hij denkt er niet serieus over. Hy ziet zich zelf in een wit pak. Met een helmhoed. Tusschen bruine menschen. Zijn vrouw zachtjes snikkend aan de ltepplank. En hjj zelf zeeziek... En toch zou deze kopschuwe handelsman in Indië zoo veel kunnen leeren. Hij zou er zijn medewerkers kunnen leeren kennen en zijn relaties, zyn afnemers, zijn klanten, zijn afzetgebied, de moeilijkheden on de spe ciale verhoudingen, waaronder zy hun za ken moeten drijven, de mogelijkheden, die er misschien voor hem nog opgehoopt lig gen, h'y zoiu er leeren begrijpen, waarom men bem in de gebruikelijke mailbrieven steeds schreef dat dit zus is en dat zoo, waarom dit plan van hem schipbreuk leed en dat andere succes had, enzoovoort, en- zoovoort. Hy zon dat alles door een per soonlijk bezoek aan Indië kunnen bereiken en dat wel zonder noemenswaard risico. Docb daarover nader. Eerst moet ik nog in het licht stellen, wat wij alreeds het stadium voorbij zyn dal het bezoek van den Nederlandschen zakeu- mau aan indië n o t ti g ware. Wij zyn al zoo ver gekomen, dat het voor velen noodig is. Daarvoor waren vele argumenten aan ie voeren. Laat een oppervlakkige blik op de handelsbalans ditmaal als bewijs voor mya stelling voldoende zjjn. Wanneer men zich de moeite wil ge troosten de cijfers van den import in Ne der landsch-iodië te raadplegen, dan zalmen vinnen, dat het aandeel van Nederland in den algemeenen invoer van Insulinde ten opzichte deir importen van andere landen gestadig en geleidelijk, zjj het dan ook nog in langzaam tempo, afneemt. En nu zyn het geen beschermende rech ten, geen tolmuren, waarmede andere 'na tes zich tegenwoordig plegen te omrin gen, die als oorzaak van dit verschijnsel kunnen worden aangevoerd. Insulinde is een deel van het Nederiandscb imperium. Onze Nederlaudsche waren zjjn bij het binnenko men ic Indië aan geen bijzondere rechten onderworpen. Wanneer zy dus geleidelijk het veld moeten ruimen, dan komt dit door de succesvolle concurrentie onzer mededin gers, die ons op ons eigen terrein gaan overvleugelen Ik wil zeker niet beweren, dat deze zee: bedenkelijke teruggang, uitsluitend en al leen aan ons eigen gebrek aan activiteit zou zijn te wijten. Andere voor de hand lig gende oorzakeu zijn aan te wyzen. Een onzer grootste concurrenten by den import raar Ned.-Indië is b.v. Japan. Door zyn ligging maar ook doordat het kan produ- cc er er met veel goedkooper arbeidskrach ten, dus met belangrijk lager kostprijs en verkoopprijs, heelt het voor wat betreft een aantal marktartikelen een voorsprong op onze eigen industrie, die moeilijk ol onmo gelijk valt in te halen. Doch er zyn ook wel degelijk oorzaken, die wij aan ons zelf te wijten hebben. De activiteit der huitenlandsche importeurs in onze Oost is de laatste jaren geweldig toe genomen. Fransche, Duitsche, Engelsche, Amerikaansche handelsvertegenwoordigers met een uitgehreiden staf van deskundige medewerkers vindt men tegenwoordig in ons Ir.dië. Zy houden permanent contact met den handel in hun eigen land en door hun regeeringen op ruime schaal geiinaucierd laten zij geen poging onbeproefd om hun na tionale industrieën en zakenbelangen bij elke voorkomende gelegenheid op den voorgrond te schuiven. En dat de resultaten niet uit hieven, bewijst het hierboven door mij ge signaleerde verschijnsel: de zeer merkbare achteruitgang van onze eigen import. Ik mag echter niet te ver van mjjn onder werp afdwalen, al ware hierover ook nog heel wat te vertellen. Maar één ding volgt hieru.l zeker, dat onder deze omstandighe den persoonlijk bezoek van onze Nederlaud sche zakenlieden aan Insulinde waarlijk geen overbodige weelde mag heeten. Ik sprak hierover van risico en andere bezwaren aan zulk een reis verhonden. In een volgende kroniek hoop ik zulk een Indische zakenreis wat nader te beschouwen en in eenige bijzonderheden uit te werken. Daar uit zal dan hopelijk blijken, dat èn risico èn bezwaren door een doortastend zaken man heden ten dage met een energiek gebaar als denkbeeldig terzijde zal worden gescho- RECLAME. PASVORM en AFWERKING ZONDER WEERGA WARMOND. GEMEENTERAAD. Beslissing inzake Raadhnisplannen. Subsidie Bevordering van het Vreemde lingenverkeer Werfeloozen-onder- stenning Voorschot „Warmnnda" Ontbinding en nieuwe nlannen Oranje-Commissie. Voorzitter: Burgemeester A. J. Schöl- vinck. Afwezig met kennisgeving, wegens verblijf in het buitenland, de heer J. K. Heijl. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat, daar de heer Luijten de vergaderin gen van B. en W. en de comm. vergaderin gen, welke op de agend betrekking hebben heeft medegemaakt en de daaruit voort vloeiende rapporten heeft samengesteld, genoemde heer, als waarn. secretaris deze vergadering zal bijwonen. Na gebruikelijke opening worden de notulen voorgelezen en zonder op of aanmerkingen vastgesteld. üp verzoek van den voorzitter werd punt S van de agenda ,,Raadhuisplan", het eerst aan de orde gesteld en doet spreker voorlezing van het rapport der commissie, ingesteld ter bestudeenng van het raad. huisvraagstuk, welke commissie bestond uit de heeren J. K. Heijl, G. Onderwater en O. Zwetsloot, Hieruit blijkt, dat de Commissie zich heeft laten leiden door de volgende drie hoofdgedachten lo. Afbraak van het bestaande Raad huis en geheele nieuwbouw daar ter plaatse. 2o. Verbouwing van de aangekochte villa „Welgelegen" of afbraak dezer villa en geheelen nieuwbouw daar ter plaatse. 3o. Nieuwbouw op de aan de gemeente in eigendom toebehoorenden grond, lig gende tegenover de U.-K. Kerk aan den lleerenweg, het z.g.n. plantsoen. In verband met sub lo. is de commissie van oordeel, dat hoewel voor behoud van het cachet van het dorp dit plan het meest voor uitvoering in aanmerking zou komen, dit niet doorvoerbaar is, daar do ruimte, die verkregen zou worden door afbraak van het bestaande raadhuis, te benauwend en to gedrongen zou zijn. Betreffende sub 2o, was de commissie unaniem van meening, dat de plaats, waar de villa „Welgelegen" ligt, zich hij uitstek goed leent voor een raadhuis dat echter verbouwing van de villa in geen enkel op zicht aanbeveling verdient en dat zij een dergelijk plan sterk moet ontraden, daal de betrekkelijk hooge kosten, welke met verbouwing gepaard gaan, niet het feit zoudeD teniet doen, dat de villa blijft een oud huis, wat steeds nieuwe gebreken zou aantoonen. Een oud huis dus, zoo goed mogelijk tot raadhuis ingericht, terwijl buiten beschouwing gelaten wordt of het aan de eischen, welko in den tegenwoor- digen tijd gesteld worden, zou kunnen voldoen. Terwijl de meening wordt geuit, dat het overgelegd rapport van den Bond van Heemschut zich in denzelfden geest heeft uitgesproken. Volgens de commissie zou alleen afbraak der villa en geheele nieuwbouw daar ter plaatse nog een onderwerp van bespre king kunnen uitmaken. Inzake sub 3o. is de oommissie van oor deel, dat dit plan alle aanbeveling ver dient, zoowel wat ligging als ruimte be treft. Zij is er dan ook van overtuigd, dat door uitvoeriug van dit plan het raadhuis- vraagstuk op de beste wijze zal zijn opge lost en zegr zeker tot tevredenheid van het meerendeel der inwoners, wijl door deze oplossing het raadhuis komt te staan aan den grooten verkeersweg, in het cen trum van het dorp. Terwijl de kosten hiervan geraamd worden op ca. f. 35.0CO, een som welke de financieele draagkracht der gemeente niet te boven gaat, waarom de commissie dan ook eenparig heeft be- i sloten den Raad voor te stellen, dit plan in uitvoering te biengen. Naar aanleiding van dit rapport hebben 1 B. en W. gemeend bij den heer Kek secretaris van den Bond van Heemschut advies te moeten inwinnen en hem ver zocht persoonlijk zijn meening qver het plan om een nieuw raadhuis te bouwen in het plantsoen in deze vergadering uit te spreken. In afwachting van zijn komst wordt door den, voorzitter het intusschen van genoemden deskundige ingekomen rapport voorgelezen. Na voorlezing komt oe heer Kok ter vergadering en licht zijn rapport a. v, toe: ■Spreker heeft het bedoelde terrein van allo zijden goed bezien en is tot de con clusie gekomen te moeten afraden hier het raadhuis te bouwen. Het terrein met pi ketten afgezet geeft een maat aan van 15 M. bij 16 M., een ruimte voor een raad huis voor een gemeente als Warmond vol doende. Aan de voorzijde blijft echter te weinig terrein over. Te eeniger tijd, wan- j neer de tol opgeheven zal zijn, zal do Heereuweg ongetwijfeld een belangrijke verkeersweg worden en zal men tot ver breeding van den weg over moeten gaan en het huisje rechts naast het plantsoen moeten afbreken, waardoor het raadhuis direct aan den weg komt te staan. Daarbij dient in overwegmg te worden genomen, dat voor het raadhuis ruimte moet zijn met auto's te keeren en moet gerekend worden op ruimte voor een behoorlijken stoep met pui. Zonder deze is een raad huis niet compleet, want volgens het Wet boek worden belangrijke gebeurtenissen afgekondigd van de pui van het Raad huis". Om dus een behoorlijke ligging te verkrijgen zal het afgezette stuk belang rijk achteruit moeten. Dan komt het raadhuis echter aan de achterzijde veel te dicht bij het leelijke schoolgebouw. Een eisch voor een archi tectonisch goed verzorgd vrijstaand bouw werk is dat men den uitwendigen vorm goed kan zien legen de lucht of tegen een anderen goeden achtergrond. Dil is ter plaatse ge heel onmogelijk. Men denke 2ich in Raad huisstraat plaatselijk verbreed met het ge zicht op de privaten en den achtergevel van de school. Aan de andere zijde een smalle weg uitkomende op een modderig slopje. M6n overwege daarbij dat het maken van een bouwwerk op een eerste-klas terrein even veel geld kost als hetzellde bouwwerk op een slecht terrein. Niet voor niets heeft een huis op goeden stand meer waarde dan een buis op slechten stand terwijl de bouw kosten dezelfde waren. Spreker moet daarom het bouwen van een raadhuis ten sterkste op dit terrein af keuren, bovendien behoort het plantsoen, een van de weinige open plekken in het dorp open blijven. De voor eenige jaren aangekochte villa is leelijk, het terrein is echter zeer mooi ge legen. Toen spreker indertijd gebleken was dal er te weinig geld disponibel kon ge steld worden om een nieuw raadhuis te doen bouwen, heelt hij gemeend te moeien advisceren de beslaande villa zoo goedkoop mogelijk voor raadhuis te doen inrichten en te verbouwen en dan te eeniger tijd, wan neer men over het benoodigde geld be schikken kon een nieuw raadhuis te doen bouwen Door jaarlijks hiervoor een post op de begrooting uit te trekken zon men een fonds kunnen vormen, waaruit dan de kosten van nieuwbouw zou kunnen worden bestreden. Bovendien wenacht men bij het raadhuis een bergplaats voor de molofbrandspult en dus ook een benzine opslagplaats. Ook heeft ipen noodig cellen en een politie- en con ciërgewoning. Op het villaterrein kan men deze onderbrengen in een afzonderlijk ge bouw achter op het terrein. Cellen, woning en brandspuit behooren niet in een raad huis, daar een en ander groote bezwaren medebrengt en men bovendien kan wette lijke voorschriften moet voldoen, In het plantsoen is hiervoor totaal geen plaats, zoodat ook deze omstandigheid den bouw van een aan alle eischen voldoend raad- op dit terrein onmogelijk maakt. Wat de bouwkosten betreft merkt de heer Kok op, dat hij deze raamt bij een afmeting van 15 M. bij 15 M. en 12 M.hoog op circa f. 40.000.zonder inrichting van centrale verwarming, meubilair en dergelijke en zonder woning en cellen. Bij nieuwbouw op het plantsoen terrein komt hierbij een verlies dat bij evenlueelen verkoop van de villa geleden zal worden, terwijl bij nieuw bouw op hel terrein der villa de bouwkosten worden verminderd met de waarde van de afbraak, welke deels verkoopbaar is en ten dcele voor het nieuwe raadhuis gebruikt kan worden. Met vorenstaande rekening houden de levert de bouw op het villa-terrein een voordeelig verschil op, terwijl men een zelfde gebouw krijgt op een beter terrein. De heer Zwetsloot is van meening, dat toen indertijd de Raad het besluit genomen had lot aankoop van het huis van wijlen Mej. Sanders over te gaan zij ook hadden moeion besluiten, dat direct nadat bedoeld pand in handen van de gemeente zou zijn overgegaan, het raadhuis daarheen zou worden verplaatst. Dan had. de nu intus schen gewijzigde raad, voor een fait accom pli komen te staan en had men zich bij het eertijds genomen raadsbesluit moeten neder- leggen. Het heeft spreker ook ten zeerste bevreemd, dat een der raadsleden, die inder tijd zijn stom tot aankoop van de villa ge geven heeft, nu als zijn meening te kennen gaf, dat de aan te koopen villa zeer goeu zou kunnen dienen om bij eventucele ver bouwing van het oude raadhuis, voor tijde lijk onderbrengen der gemeentezaken. Tot nadere toelichting van het door zijne commissie uitgebracht rapport meent spr. nog naar voren te moeten brengen, dat aan bedoelde commissie de gemeente-opzichter als deskundige was toegevoegd, op wiens inzicht hij dan ook meent te mogen ver trouwen. Deze heeft de kosten van nieuw bouw op het plantsoen-terrein begroot op f. 30.000 1 f. 35.000.—. Hij zou dan ook gaarne zien opgehelderd hoe de hoogere kosten berekening van den heer Kok zijn ontstaan, verder stelt hij den heer Kok do volgende vragen: Of in de koslen van verbouwing van de villa, destijds door den heer Kok geraamd, begrepen zijn vernieuwing van de zinken dakbedekking en bet afverven en stucen der plafonds. De heer Kok antwoordt hier op bevestigend terwijl het verschil in de koslen begroeiing is ontslaan, volgens zijne verklaring, daar hij van het standpunt is uilgegaan dat voor een raadhuis eerste klas materiaal gebruikt moet worden-, wat hij berekend tegen f. 15.— per kubiek., ter wijl de heer de Vroomen, door minder duur materiaal te gebruiken uitkomt op f. 12. per kubiek. De heer Zwelslopt is door deze uiteenzet ting eenigszins tot andere gedachten ge komen, hij blijft echter de wijfelende hou ding van B. en W. en de oude raadsleden betreuren. Naar aanleiding van de woorden van den heer Zwetsloot zegt weihouder Ouds hoorn, dat niemand anders dan den heer Heijl zich uitgelaten kan hebben, in den geest als door den heer Zwetsloot bedoeld. Een aankoop van pen villa om lot tijdelijk raadhuis in te richten, zou hier toch zeer misplaats zijn en zou misschien wel als wanbeheer betiteld kunnen worden. Ook moet spreker zich verzetten tegen de bewering in het rapport van de commissie vast gelégd, dat Heemschut zich ook niet gunstig over de verbouwing van de villa tot raadhuis had uitgelaten, wat spreker dan ook uit het rapport van Heemschut aantoont. Na voorlezing van het raadsbesluit in zake aankoop villa, wordt door B. en W. een resumé gegeven van den gang van za ken, waaruit blijkt, dat verschillende om standigheden oorzaak zijn geworden, dat verschillende plannen zijn ontworpen en waardoor dan ook geen voortgang kon ge maakt worden. Wethouder Oudshoorn be toogt dat hij in deze nooit een wijfelende houding heeft aangenomen en zich steeds op het standpunt gesteld heeft en nog slaat om de villa door verbouwing tot raadhuis in te richten. De heer Kok is van meening, dat het feit, verschillende plannen onder de oogen te zien, getuigt van wijs beleid. De heer Van Moorsel blijft de meening toegedaan dat verbouwing van het oude raadhuis de eenigste juiste oplossing is. Een desbetreffend voorstel door hem ge daan, wordt niet ondersteund en komt dus niet in stemming. Na breedvoerige besprekingen zegt de heer Onderwater, dat hij, gehoord de uit eenzettingen van den heer Kok, tot andere gedachten gekomen is en daarom zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven zal. Dit voorstel, ten spoedigste de villa „Wel gelegen" tot raadhuis in te richten en hier voor een leening aan te gaan van f. 15.000, voor verbouwing en bouw van een woning en cellen en f. 5000,voor inrichting, meu bilair enz., tezamen dus een leening groot f. 20.000,wordt in stemming gebracht en wordt aangenomen met 6 stemmen, (te gen de heer Zwetsloot). Nadat B. en W. door de raadsleden zijn gecomplimenteerd met de aanneming van hun voorstel wordt voor lezing gedaan van een twee lp 1 missieven van gedeputeerde staten, betrekking heb bende op de Warenwet, welke voor kennis geving worden aangenomen. Ingekomen is een adres van den R.K. Volksbond, R.K. Landarbeidersbond, en R.K. Bouwvakarbeidersbond, houdende verzoek een toeslag te geven op de uitkeering vqp wer- keloozen. Daar dit adres is ontvangen op een oogenblik, dat door de strenge aanhoudende vorst, inderdaad een noodtoeetand ontstaan was, is hieraan door B. en W. direct de i. dige aandacht geschonken. Deze noodioest! kan gelukkig thans als geweken worden U. schouwa, zoodat B. en W. meeneu, hiep» voor het oogenblik niet verder in te moeten gaan, doch dit adres in de bijzondere aan. dacht van den Raad meenen te moeten aan. bevelen, opdat, wanneer onverhoopt nogmj een dergelijke toestand ontstaan mocht,! maatregelen kunnen worden genomen, u» op het adres doelt, een en ander in overig met de bestaande werkeloozen-eomrabsia Nadat van verschillende zijden aang» gen is, dat alle werklieden ach zulle» or seeren, gaat de vergadering met het pa advies accoord. Ingevolge artikel 101 der Lager Onu wrjswet van 1920 op de bijzondere scholj wordt het voorschot per leerling t f. 21,39. In de Commissie voor het plaatselijk schi toezicht op het lager ondenvijs worden periodiek aftredende leden, de heeren Delft en Zorn herkozen. Verder doc-t de voorzitter mededeeling, hij van het Rijkspost-, Telefoon- en Telegri kontoor te Leiden de mededeeling ontvan heeft, dat men genegen is op Zon- en fs dagen gedurende het zomerseizoen de op stelling van het telefoonkantoor in deze meenlo met twee uur te vermeerderen, kosten hiervoor bedragen voor de gemei f. 28,16. Daar deze ruimere openstelling v al tydens de zomermaanden noodzakelijk stellen B. eu W. voor hierop in te gaan. Aldus besloten. Kennis genomen hebbende van de zeer bijdragen, die neringdoenden indertijd do bevordering van het vreemdelingenverk over hadden, is B. en W. teruggekomen haar besluit een gemeentelijke subsidie v dit doel afhankelijk te stellen van het tot waarop eventueel van neringdoenden en langhebbenden gerekend kan worden en g len daarom voor, reads nu een flink bod uit de gemeentekas hiervoor disponibel tes len, waaruit een doeltreffende reclame v ons dorp zal kunnen worden bestreden. Na breedvoerige besprekingen wordt algemeena stemmen besloten, dat voor jaar hiervoor uit de gemeentekas een bed zal disponibel gesteld worden van f, 1001) terwijl ten spoedigste aan den heer I Deventer, directeur van de Nederlandi Vereenigiag voor bevordering van vreanl lingeverkeer verzocht zal worden een prol ganda-avond voor dit doel in Warmond] houden. Voorloopig blijft het beheer van da gel en de inlichtingendienst nog in handen P. en W., door welk college met den mees spoed een reclame-campagne op touw woj gezet, voor welker uitvoering echter veel geld noodig is. Doer den voorzitter wordt medegedeeld j het kasvoorschot aan de woningbonwvereej ging „Warmunda" verstrekt, tijdelijke erh] ging behoeft en stelt voor dit van f. 750C op f. 8000,— te brengen, waarmede acco worot gegaan, eveneens met de med9dea dat de begrafeniskosten van den zoo jaar lijk om het leven gekomen gemeanei wnohter, uit de gemeentekas aan de «éq zyn terugbetaald. De heer Zwetsloot zegt tot zyn spyt v nomen te hebben, dat de Oranje-Commi^ ontbonden is. Een commissie, die st«' wat in haar vermogen was, tot het wek van de feesten ter gelegenheid van de i jaardagen van het Vorstelijk huis, beeft b gedragen en verzoekt daarom den voort ter zyne bemiddeling te willen verleenen i weder tot oprichting van een dergelijk ücbr te geraken. Het spijt ook den burgemeester dat Oranje-Commissie ontbonden is. Wat deOrr jt-Commissie in haar geheel heeft doen I sluiten haar functie als zoodanig neer te 1( fen, daarin wil hij zich niet verdiepen! it zelfs niet verder aanroeren. Wel r hij daarover zyn leedwezen uitspreken i baar tevens dank brengen voor al hetgl zy voor de feestviering van den verjaf dag van H.M. de Koningin voor de ingai tenen gepresteerd heeft. i Welke woorden mede betrekking hebbl op de Harddraverij-commissie, welke naar 1 vernam, eveneens ontbonden is. De beer Zwetsloot of wie dan ook kani hem allo steun en medewerking verwach[ ter samenstelling van een bestuur, op i der in de toekomst verzekerd te zyn oen, zooals voorheen waardige viering 1 den verjaardag van H.M. de Koningin. I zender aangenaam zal het hem zyn, da erntrem nadere voorstellen te mogen ontvj gen. Een beroep doet hy ook op de afgel oen leden der Oranje-Commissie, als om der Harddraverij, om terwille van een ea gezinde feestviering en in het algemeen sproken, ter wille van de verdere onderlij aangename verstandhouding van alle in| zetenen hun medewerking niet te onthoudt Nadat de heer Oudshoorn, als oud-voort ter der Oranje-Commissie, den burgemest donk had gebracht voor zyn waardeerenl woorden aan de Oranje Commissie gonfl vroeg de heer Zwetsloot opheldering inw geruchten. Niets meer aan de orde zijnde, vergadering gesloten, V. te L. Houtwormen komen in meubelen vooral in vochtige vertrokken al voor. Zitten ze er eenmaal ia. dan w°'*j ren ze voort. U moet de kamers traent droog te houden, flink luchten en goed warmen, lietst zooveel mogelijk de zon eri lalen schijnen. De wormgaatjes met petroleum U" |J naaimachinespuilje inspuiten en smeren met wrijfwas Iedere W«k dit 1 halen, net zoo iang tot u geen gaatjes vindt. Tegen uitvallen van het J1.aï' - Jj soms met succes een huismiddeltje g1' n.l. Fransche brandewijn en glycerine, om half. daarmede 's avonds en het hoofd tot op den huid stevig inw Veiliger is het een geneesheer plegen. jl

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 14