PAAM Dames en Kinderhoeiten WAALS UIT DE OMSTREKEN. Ziet onze Expositie £ao het postkantoor zijn de volgend© -Ibare brieven terug te verkrijgen: j. Riena Bouwman, Wijk Janus Jz., Nieuwerkerk B. v. d. Laan- xn& Miami Florida en Fritz Saat- Versailles. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. boren: Maria Wilhelmina, D. van W. - en M. G. Wisse. -erleden: Jacobus Adrianus van Dam -den. o LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. ■boren? Willem, Z. van J. D. Feenstra Johanna Serné Johannes, Z. van Jo es Wetter en van A. G. de Jong nia Josephina Annie, D. van W. G. gh en W. M. Beumer FTederika i, D. van J. Blom en G. W. Langeveld erledenHendrina Johanna Hoogen- 70 j., echtgenoot© van Jacobus van ertrokken: T. A de Rijk naar Ned. Indië M. V. E. Verhoeven naar Diskerk Maria W. Hakker naar loop Adriana MaTia Duivestein Heemskerk Antoinette G. M. van tegen naar Heemskerk. :veBtigd: Maria Cath Koek uit Aike- J. D. Feenstra en Gezin, uit tinge Cornelia G. M. de Wildt, uit Diskerk Anna G. M. de Wildt, uit ierk. Gevonden op den Nieuwen Weg een te auto-buitonband. Inlichtingen te jgen ter secretarie dezer gemeente. Gedurende de maand Februari wer- ter secretarie dezer gemeente inge- de Vlee6chkeuringswet aangegeven: huisslachting 6 varkens, voor be- achting 2 koeien. Voor noodslach- 10 n. kalveren, 1 big, twee koeien en urkeas tot 60 K.Q. Van deze nood- tingen werden goedgekeurd l koe en Ltere kalveren. totaal werd i 43 aan keurloon ont- De keuring voor den dienstplicht zal deze gemeente plaats hebben in het te Alphen aan den Rijn op 1 a.s. des voorm. tusschen 9.30 en 10.45 Voor de loting voor den dienstplicht i«e gemeente ingedeeld bij de groep 'graven. (Art. 18 Dienstplichtbesluit). Kaar wij uit betrouwbare bTon ver is de regeling ingevolge de vleesch- "gswet met de gemeente Leiden tot &pt. a.s. door Gedep. Staten dezer -"ie verlengd. RITNZATERWOUDE. Jaar wij uit betrouwbare bron ver is de regeling van den keurings van vee en vleesch met de gemeente door Ged. Staten dezeor provincie gd tot 1 September a.s. De keuring voor den dienstplicht •g 1930 zal voor deze gemeente plaats te Alpben aan den Rijn in het huis op 1 Mei a.8., des namiddags te Voor de loting voor den dienstplicht jeze gemeente ingedeeld bij de groep «graven. (Art. 18 Dienstplichtbesluit). WADDINXVEEN. Verslag Gezondheidscommissie. to het verslag van de Gezondheïds- "~ie, gezeteld te Bodegraven, tot ressort ook Waddinxveen behoort, en wij de volgende gegevens. Het aaDtal dezer gemeente bedroeg in &3ó en was in 1928 gestegen tot 6926 In 1928 werdoD geboren 163 en en 48 personen; per 1000 zielen wer- geboren 23,86 en zijn overleden 7,e2 ieer laag cijfer). percentage geborenen daalde van tot 1928 resp. van 32,11 tot 23,86 per zielen (gemiddeld over dat tijdvak Per 1000). percentage overledenen daalde in We tijdvak van 11.36 tot 7,02 per 1000 (gemideld over dat tijdvak 9,24 per In het jaar 1928 kwamen in deze 'flte voor 32 gevallen van roodvonk. Uitvoering nieuwe werken. behoeve van de scheepvaart (Rot- *m~Arasfcerdam) zullen door de pro- verschillende groofce en kostbare to worden uitgevoerd. De Gouwe, die to door deze gemeente stroomt, zal hart van het dorp belangrijk worden tod. Er komt een moderne hefbrug ton doorvaart-wijdte van 25 Meter en ti0 huizen zullen moeten worden onfc- 0(| of aangekocht door de provincie. ?hikbaar gesteld door bet Ministerie "aterstaat, liggeD de daarop betrek- hebbende stukken thans ten Ge- -khuize ter inzage. Jhomt dus schot in deze zaak! De gemengde zangvereeniging „Kx- alhier, directeur de heer P. H. gaf een uitvoering in Hotel „De van den heer Verburg. summers werden goed gezongen cd veel bijval. Het duo VaD Berkel, "toda zorgde voo^ mooi piano- en Een gezellig bal besloot dezen daagden avond. f Een 4-jarig zoontje van den heer v. L. is in een bijt geraakt en verdronken. De prijs van de zoete melk is ver laagd en gebracht op 13 cents per liter. De heer D. Groenendijk te Pijnacker, is benoemd als onderwijzer aan de Chr. School Oranjelaan, hoofd de heer H. Hoek, alhier. RECLAME. LOUIS O0BBELT1ANN-ROTTERDAM 9502 AALSMEER. Het is vanaf Dinsdag in deze ge meente verboden, ingevolge wettelijke voorschriften, de wegen te berijden met een motorrijtuig, dat een grootere belas ting dan 600 K.G. per wiel of aanhang wagen heeft. Een en ander in verband met den opdooi. Bij alle toegangswegen zijn hiertoe borden geplaatst. Door den slechten toestand, waarin sommige wegen alhier thans verkeeren, zijn verschillende ongelukken gebeurd. Twee auto's, een van den brandstoffen- handelaar G. J. en een van de Coöperatie, zakten in de Lijnbaan zóó diep weg, dat ze met behulp van een tractor op den be- ganen grond moesten getrokken worden. Van eerstgenoemde auto barstte door den 6chok de motor. Deze ODgevalleD veroor zaakten bovendien veel stagnatie in het verkeer, daar autobussen en andere voer tuigen geruimen tijd moesten wachten. Wegens het bedanken van den heer G. Harting Azn. als penningmeester der A.-R. Kiesvereeniging alhier, werd als zoodanig gekozen de heer K. A. Wesselius, secretaris, dien dus nu de functie van se cretaris-penningmeester opgedragen, is. Do Vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den hqbel alhier, had reeds geruimen tijd geleden een verzoek ingediend, om krachtens art. 72 der L.O.-wet een bedrag van f. '225 temo- gen ontvangen voor het aanschaffen van leermidde'en, nieuwe methode vaderbrwDche geschiedenis. De raad wees het verdoek af, waarop het bestuur van genoemd© stichting bij Ged Staten in beroep is gegaan. üe^e hebben het in het gelijk gesteld en bedoeld raadsbesluit vernietigd. HAARLEMMERMEER. Weidadigheidsconcert. De gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap" te Hoofddorp, in de Beurs een uitnemend geslaagd weldadigbeidsconcort mtt welwillende medewerking van de Hoold- dorpsche Orkestvereeniging. De zaal was flink bezet. Nadat de burgemeester van deze ge meente, mr. A. Slob een openingswoord had gesproken, werd met de afwerking van het programma begonnen. Gegeven werd onder leidingvan den beer N. v. d. Pol „De overwintering op Nova Zerabia" met zang, orkest en geheel nieuw vervaardigde décors voor de 4 tableaux. De ze tableaux, waarvan er vóór de pauze 8 en na de pauze 6 werden vertoond afgewis seld door muziek- en zangnummers wekten ieders bewondering. Met een woord van dank voor aller me dewerking, sloot de burgemeester de bijeen komst. Uitzaai-begin. Doordat er een verandering in de weers gesteldheid ten goede is gekomen, konden hier en daar in den Haarlemmermeer de tuinders eindelijk een begin maken met den uitzaai van de spinazie en andere tuin- bouwgewassen. Gelukkig maar, want het is den tuinders m dezep polder tot heden door de langdurige vorstperiode met de groenten- teelt wel heel 'erg tegengeloopen en het ge brek aan jonge groenten zal zich dan ook wel heel spoedig doen gevoelen. Gisteravond kwam de koopman B. op den Hoofdwég in Haarlemmermeer, doordat hij zonder licht en links van den weg reed en bovendien op het laatste oogenblik nog naar rechts wilde uitwijken, in botsing met een passeerende auto, waarvan de bestuur der een aanrijding onmogelijk kon vermei den. De chauffeur van dit motorrijtuig bracht den wielrijder, die aan het hoofd en een been verwond was, bij een een dokter. In verband met de uitvoering van het grootP wegenplan in Haarlemmermeer, ver nemen we dat het rooien van de groote iepenboomen langs den Kruisweg met de verbreeding van welken vprkeersweg nu wel 9poedig zal worden begonnen kon wor den herval en nagenoeg zijn beslag heeft ge kregen. Bij dit werk zijn geen ongelukken voorge komen en ook het verkper heeft zoo goed als geen stagnatie ondervonden, hetgeen te danken is aaD de groote voorzichtigheid die de rooiers in acht hpbben genomen en den ~grooten spoed. dien ze telkens hij het weg ruimen van de gevelde en dwars» over den weg liggende boomen hebben betracht. Op de voorloopig vastgestelde kiezers lijst dezer gemeente voor 1929/1930 komen 11771 namen van kiezers voor. Dank zij den ingetreden dooi, konden de werkzaamheden vo^r het dampen van den Kiujstociit te Hoofddorp weder met een flinke pioeg arbeiders worden hervat. Het is te hopen dat dit werk dat bjj wjjze van werkverschaffing met medewerking van het gemeentebestuur ge schiedt nu verder geen stagnatie meer zal hebben, want het staat in verhand met de voorgenomen verureednig van den Kruisweg, die mei den dag slechter wordt en op som mige plaatsen groot gevaar voor het verkeer oplevert. Een paar weken geleden kwam de be smettelijke veeaekie mond- en klauwzeer op nieuw in den Haanemmermeerpolder voor, en wei op een 'boerderij aan den Aalsmeer- derweg te R\jk. Thans vernemen we, dat de aldaar aangeiaste dieren, weder genezen zijD en geen gevallen van deze ziekte zich meer hebben voorgedaan, zoodat er reden is om te verwachten dat 't mond- en klauwzeer in dezen polder nu als geweken kan worden beschouwd. HILLEGOM Geneeskundig Schooltoezicht De heer R. van Gaasbeek heeft voor de Afdeeling Hillegom der Vereeniging Volks onderwijs een rede gehouden over genees kundig schooltoezicht. Tot de luisteraars be hoorden de wethouders, cenige raadsleden, hoofden van bijzondere en openbare scholen, onderwijzers en onderwijzeressen benevens leden van de vereeniging. De voorzitter heette in het bijzonder de eerstgenoemden welkom. De spreker gaf een schets van het ont staan van het instituut schoolarts met een beschrijving van het doel. De groote steden zijn voorgegaan, doch het platteland met zijn hoog sterftecijfer moet volgen. De ouders noch de onderwijzers kunnen oordeelen over den gezondheidstoestand der kinderen; schoolartsen zijn noodig, om op de kinderen toe te zien van het binnentre den der school af, tot aan het verlaten der school toe. Het Rijk houdt zich nog afzijdig tot heden, maar de Proyincie Zuid-Holland steunt de gemeenten moreel en financieel met 50 pet der kosten. Kleine gemeenten doen het beste zich te combineeren voor de aanstelling van een schoolarts. Ook kan een praklisoerend ge neesheer met het toezicht in één gemeente belast worden als de kosten te hoog moch ten zijn. Eenige gestelde vragen werden door den heer van Gaasbeek' beantwoord. Mejuffrouw -Tuyl Schuilemaker zong eenige liederen, die door mevrouw de Geus werden geleid. Beide dames werden gehul digd met bloemen en een plaat in lijst KATWIJK AAN DEN RIJN. R.-E. Ve&sbond. De afd. Katwijk van den R.K. Volksbond hield haar jaarvergadering in het Parochie huis. De opkomst had veel befer kunnen zijn. De' voorzitter verzocht den secretarissen der verschillende afdeelingen hum jaarverslag uit te brengen. Wij hebben daaruit kunnen constateeien dat de afdeelingen, zij het niet veel, toch steeds blijven groeien. De af tredende bestuursleden werden herkozen. Er waren twee vacatures, n.l. door vertrek van den heer L. J. Bellekom en door bedan ken van den heer C. v. d Berg. ïn diens plaatsen werden gekozen de heeren J. v. d. Nouweland en J. van Schie Bij de rond vraag werden enkele huishoudelijke aan gelegenheden besproken. Daarna sluiting met gebed. Toen Ü9. B. Bollee zich zou begeven naar de begrafenis van wijlen Mej. v. d. V. om haar bij de teraardebestelling de laatste eer te helpen bewijzen, kwam Zijn Eerw. van de trap te vallen. De toestand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Onmiddellijk werd Dr. Hueting ontboden die geneeskun dige hulp verleende. De- toestand i9 thans redelijk. Er is geen gevaar. Het bestuur der Oranj©vereeniging heeft na de gehouden bestuursverkiezing van drie andere bestuursleden, de functies als volgt verdeeld: J. Raadsveld, 1ste voorz.; A. Was senaar ,2de voorz.; Jac. v. Elk, 1ste secr.; Halstein, 2de secr.; W. Caspers ,1ste pen ningmeester; Jac. Rietveld, 2de penningm. en D. de Best, C. Braun, Joh. v. d. Gug- ten Pzn., C. Hogewoning, C. de Jong, Fr. v. d Lujjt, G. v. d. Perk, bestuursleden. Het plan van het bestuur is om binnenkort huis aan bais tot het winnen van begunsti gers af te gaan en om de benoodigde gel den te verkrijgen om een feest te vieren. Hiertoe zal men het dorp in 6 wijken verdee- len; in elke wijk zullen 2 bestuursleden, de burgers bezoekèn. Wij hopen, dat zij een gunstig onthaal mogen vinden en dat veel Z3l gegeven worden om de feesten te doen slagen. Bij de gisteravond gehouden verkiezing voor een Notabel der Ned. Herv. Kerk, is gekozen de heer A. de Jong. KATWITK AAN ZEE. Legaat. Wijlen de heer J. Dijkers alhier heeft als erfgenaam van al zijn bezittingen de Geref. Kerk en de Diaconie dier kerk aan gewezen elk voor de heLft, onder den last tot uifckeering van een aantal legaten. De Kerkeraad besloot deze erflating te aan vaarden. Vervoer landbemesting. Nu de vorst haar macht verloren heeft, is men overal begonnen om de noodige land- bouwbemesting per as naar de landerijen te vervoeren. Dit vervoer geschiedt in de laatste weken niet op een wijze die bij gemeente-verorde ning bepaald is, zoodat de politie in de we ken na de strenge vorst menig proces-ver baal heeft moeten opmaken. De meeste vervoerders schijnen te mee- nen, dat het voldoende is wanneer slechts een deel der vracht bedekt is, doch volgens de verordening dient alles behoorlijk afge dekt te zijn en niet alleen de kopl Men denke dus daar aanl RECLAME. LISSE. Nieuwe Parochiekerk. Met den bouw van de nieuwe parochie kerk alhier en van de daarbij komende scholen voor jongens en meisjes zal in Juli van dezen zomer een aanvang worden ge maakt. Bij de scholen zal een Zusterhuis en waarschijnlijk ook een Broederhuis wor den gebouwd. In Mei 1930 hoopt men de scholen in gebruik te kunnen nemen, om streeks Kerstmis 1930 de kerk. Architect van de kerk is de heer Jan Stuvt uit Den Haag. Het onderwijs aan de meisjesscholen zal worden gegeven door Zusters van de Con gregatie van St. Carolus Borromaeus, On der de Bogen te Maastricht, over het on derwijs voor de jongens valt nog niets met zekerheid te zeggen. Schietwedstrijd B. V. L. In de loods van het gebouw der H. B. G. werd alhier de eerste van een reeks wedstrijd-schietoefeningen gehouden van de afdeeling Lisse van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Er bleek voor dezen wedstrijd veel animo te bestaan, daar niet minder dan 39 leden hieraan'deelnamen. Op deze wijze wordt de band in de af deeling zeer versterkt en daarom is het van veel belang, dat zoo mogelijk ahe leden deelnemen. Het voornemen bestaat meer propagan da voor het instituut van den B. V. 1.and- storm te gaan voeren. APe gewezen dienst plichtigen worden dringend uitgenoodjgd, zich bij de afdeeling aan te sluiten. Ook bestaat de wenseh. dat de afdeeling inplaats van de eenvoudige vlag, welke zij thans bezit, in het bezit mag komen van een eigen vaandel. Wellicht zijd er dames te vinden, die een comité willen vormen j voor dit doel. De volgende wedstrijdoefeningCD vinden j plaats op 23 Maart en 6 en 20 April. Deze j vormen tevens een goede voorbereiding j voor de oefeningen met scherp, welke ook dezen zomer weer te Katwijk zullen wor den gehouden. Tram-ellende. Onze tram maakt ook geen gelukkigen winter mede! Door de aanhoudend sterke vorst vroren de tusschen de rails liggende steenen omhoog, en daar de „stoof" zeer kort over den grond schuift, moesten de stqenen successievelijk worden opgebroken. Nu echter de dooi is ingevallen, die echler van dien aard is. dat er thans nog op vele plaatsen diep in den grond ha! zit. beginnen op enkele plaatsen, de rails op de modderige plaatsen dermate te zakken, dat ingrijpen zeer noodzakelijk is. Een groot gedeelte nabij „Welbedrogen" is door groote witte palen afgezet, om het verkeer niet in gevaar te brengen Op ver schillende plaatsen komen de straatsteenen nabij de rails in een desolate toestand te lig gen, waardoor het gevaar voor het verkeer lang niet denkbeeldig isl De Brockwaybus, die alhier om 2.15 uur van Haarlem aankomt had nabij de Lisserbrug, een aanrijding met een luxe auto van den heer M. V. v. Z. alhier. De heer v. Z. wilde zijn erf afrijden en had daarvoor zijn richtingaanwijzer uitgezet. Blijkbaar is dit den chauffeur van de auto bus ontgaan. De auto kreeg belangrijke schade. De politie maakte proce9-verbaal op. EenVfe jaren geleden werd de Ned. Herv. Kerk alhier eigenaresse van een H.A. tuingrond van de fam. van Lijnden, aan de Spekkelaan nabij „Vader Jacob". Deze gronden waren bestemd voor het aanleggen van een nieuwe begraafplaats, daar de oude begraafplaats rond de kerk geen plaats meer bood. Verschillende omstandig heden waren oorzaak, dat de aanleg werd vertraagd, doch thans is men er mee begon nen. Een 6-tal werklieden kappen thans op verschillende plaatsen het hout. De omras tering is opgedragen aas de firma Gebr. Schouten alhier. Haarlemmerstraat 130 -136. Chr. Meisjesvereeniging „Maria en Martha'", de Chr. Jongemannenvereeniging „Pautuï" en de Jongen9club „Jong Oegstgeesl", is be waarheid geworden Tot in alle hoeken waa de zaal gevuld en een groot aantal men- schen moest zich met een staanplaats tevre den stellen Ds. T. J. lansen Schoonhoven sprak bij den aanvang een korl inleidend woord. Toen volgde het aan afwisseling rijke pro gramma. waarbij iedere vereeniging haar uiterste besl deed. Wij noemen in het bijzonder de symboli sche voorstelling van „Ons Verbond", waar bij de declamatie van mevrouw van Dijk uitblonk, evenals het orgelspel van den heer Brouwer, en de schitterende kleurenbelich- ting van den heer M. Korl. Vóór de pauze sprak ds. Jansen Schoonhoven over het „hoofddoel" van onze Jeugdverenigingen. Aan hel einde bracht deze predikant dank voorde groote opkomst Inzonderheid dankte spr. voor de medewerking van de heeren v, d. Luyt, Plaizier en Maal voor de deskun dige voorlichting van den heer van Doorn voor de leiding van den lieer de Does. Deze bijzonder goed geslaagde avond werd gesloten niet gobed. NOORDWITK. Gevonden voorwerpen. Een damesrijwiel, een jongensjas en een bruin gevoerde handschoen. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt aan het politiebureau te Noordwijk Binnen van 12 tot 1 uur. NOORD WIJKERHOUT. Ten behoeve van de bewoneTS van „Langeveld" en van het Mariagesticht wordt thans dagelijks een derde postbestelling uitgevoerd. o OEGSTGEEST. Propapanda-avond Chr. Jeugdverenigingen. Onze voorspeiling dal de groote zaal van „Irene" te klein zou zijn om alle belang stellenden te bergen op den propaganda- avond van de Chr. Jeugdverenigingen: de RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is de laatste dagen weer een groote vraag voor export De prijzen loopen dientengevolge weer op en zij kunnen voor vele soorten zeer goe4 genoemd worden. Vooral voor wille tulpen blijft groote vraag. Betaald wordt per 100 Will. Pitt f. 7.70—8.50; William Copland f. 7.30—7 60; Bartigon f. 7.50—8 30, San ders f. 7.50—7.80; Krelage f. 0.80—7.— Cramoisie Brillant I. 4.60—I 80; Prins van Oostenrijk f. 6.407.10: Murillo f. G 90- 7.70; La Reine f. 7 607.90; Theeroos I 7.20—7 80; Rose Gris de lin f. 3.70— 4.50; Couleur de Cardinal I. 8.509 40; Narcissen Von Sion f. 1.401.60- Bic Vic toria f. 4.70—5.20; Ornatus f. 1.40—2.20. De gemeenteschuur aan de Vliet N Z-. waarop een servituut rust waarbij bepaald is dat deze schuur niet voor woning mag worden ingericht, ging bij puhlieken ver koop in eigendom over aan den heer P. Goe- maat alhier. Op het terrein aan de Tramstraat nabij de halte Wissel, worden voor rekening van de heeren J. Voorlhuizen en C. van Muijen twee burgerwoonhuizen gebouwd. VOORHOUT. De Stcrt. No 49 beval de statuten van do N.V. Bioemboilenkweekerg en Exporthaa- maatschappij v.h. C. Colijn en Zonen alhier. WARMOND. R.-K. Muziek- Tooneel- en Zangvereeniging „St. Matthias". Onder voorzitterschap van den heer G. Zwetsloot had in hotel de Zon de jaarverga dering van St. Mathias plaals. In zijn kort openingswoord wees de voor zitter op de belangstelling, die do vereeni ging dit jaar in zoo groote mate mocht ge nieten en bracht tevens een woord van dank voor de prettige samenwerking die het hoofdbestuur steeds van de afdeelingsbestu- ren ondervonden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld, waarna de secre taris de heer H C. A. M. Schölvinck zijn verzorgd jaarverslag uitbracht, waarin de viering van het 2e lustrum en de successen die op de con-oursen te Muordrecht en Bos koop zijn behaald als de voornaamste ge beurtenissen waren genoteerd Onder applaus der vergadering dankte de voorzitter dun secretaris voor diens uitmun tend verslag. Het financieel verslag uitgebracht door den heer J. P F. van der Voort toonde aan, dat de financieele toestand steeds gunstiger wordt. Door de commissie voor hel nazien der boeken wordt gerapporteerd, dat de reke. ning over 1927 in goede orde was bevonden, waarna den verschillenden functionarissen dank werd gebracht voor hunne be moeiingen inzake finantieel beheer. Voor de verkiezing van leden in het hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van den heer H. C. A. M. Schölvinck en in de vacature wegens het bedanken van den heer J. van Moórsel werd als bestuurscan- didaat gesteld de heer H. van Hulst. Gekozen werden de heeren Schölvinck en v. Hulst, die hun benoeming aanvaardden. Tot hel nazien van de rekening 1928 wer den aangewezen de heeren G. Terwiel, P, Sikking en J. Kroon. Onder daverend applaus werd op voorstel van het hoofdbestuur de heer J. van Moorsel tot eere-lid benoemd en hem een prachtig gecalligrafeerde oorkonde overhandigd. Bij de rondvraag komt de gehavende toe stand van hel vaandel ter sprake. De voorzitter zegt het voorstel betreffende het vormen van een vaandel-comité in over weging te zullen nemen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor het vlotte verloop. 3-2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7