UW; v/at <*ez£\& ERRES RADIO BEEKMAN 1 AGENDA. BUITENLAND. KOREVAARSTRAAT VISSCHERIJ-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSVERBINDINGEN. VRAGENRUBRIEK. RECLAME. Donderdag. Lddsohe Volkshuis. Vereen, tol bevord. 'ier belangpn van Slechlhoorenden. 8 uur. Nutszaal: Alliance frangafse. M. Gaston Cbéran; 8 uur. Prediker: Jaarvergadering. Leidsche Chr. Oranjevereeniging. 8 uur nam. SladszaalHet Hesidenlie-orkest. 8 uur. Volkshuis: Tentoonstelling Würtemberg- sche Kunstnijverheid 7'/>9'/» uur1 nam. Vrijdag. Academie (klein-auditorium): Leidsche Vcreeniging v. Wetensch. Voordr. Spreker: prof. dr. Schücking van Kiel. 8 uur nam. Ambachtsschool: Algem. jaarvergadering. Nam', halt drie. Volkshuis: Tentoonstelling Würtcmberg- sche Kunstnijverheid 7'/i9uur nam. Zaterdag, Union: Uitvoering „Het nieuwe tooneel." 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Mnseum de Lakenhal, Lange Scheislraat 2 Geopend in November. De cember, Januari en Februari van 103 uur. Zondag? vanaf halfêén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f0 25. overige dagen f 0 10 Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 Geopend van 10—4 uur; Zondags van 14 uur Enlrée Maandags f. 0.25, andere dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Mnseum, Garen- markt lederen dag van 012 en van 1.304 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographiscb Mnceum, Rapenburg 67 69 en Dreestraat 18 Op werkdagen van 104 uur. Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen f 0 10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v. d. Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.30—5. Zater dags 8 30—12 Kostloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos. Herbarinm, Nonnensteeg. Dagelijks van 012 30 en 26 uur Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April80 Sept. 96 uur; 1 October—31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dage'ijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Lu,xor theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks.Ie 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater". Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinée. „City theater". Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 4sZaterdag9 matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 t. en m. Zondag 17 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. Faust kent. heeft ook nog wel wat anders nagelaten, dat waard is om niet vergeten te worden Zoo het Gallia" een klaagzang op een aan h°t „Klaaglied" ontleenden tekst, in verband met de bpzetling van Parijs in 1871 Een stukje opera, dat men zou wanen hier of daar uit de Fauslparlituur te hebben geknipt. De dramatiek wat al te overdadig? WpI mogelijk, maar er zit rasmuziek in. En wat klinkt alles' Cuypers bewerking van een oud Rus sisch liedje van den nachtegaal voor sopraansolo met koor is een allerkostelijkst nummertje illustratieve muziek. Aardige melodie en karakteristiek gezet voor koor en piano De vogelimitatie i9, zonder te veel coloratuur la Chant du rossignol, trefTend geslaagd. De soliste mej. Jeanne Bac.ilek zong dit met haar heldere stem virtuoos Dat was een lipve lust Waar het puhliek van ganscher harte mee instemde, en de componist, verteederd niet minder. Hel anplaus was een sollicitatie om herha ling Dip blijkbaar om het gevorderde uur uithleef Ook in de beide overige nummers is de medewerking van deze zeer muzikale zangeres zper gewaarderd. Het aandeel dat onze verdienstelijke zangvereeniging had m de zangnummers moge. /oor een geheel en avond, kwantitatief gering zijn geweest, het was van de hoedanigheid zooals we die van Suraum Cnrda kennen, dus: verzorgde klank, beschaafde en goed sluitende samen zang. Dp heer Doorlmont heeft de piano- parli.i uitnemend vervuld. Met een enkel woord worde dankbaar de medewerking nog herdacht van mevrouw van Rrepmr-n viool, Henk van Wezel, cello, en Julius Hvmnn piano, het „Höllandsche trio". De kennismaking met deze combina tie was een zeer aangename. Alle drie be spelen zij hun instrument met meester schap De afwerking in het sa mensnel had al een hoogen graad van perfectie bereikt. Vooral hot stimuleercnde spel van den pianist verdient groote waardeering. En de beide strijker? geven in toonnohlesse elkaar niets top De beide trios een enkel vlekie in Bppfhoven vergeven we gaarne zijn uitmuntend U'tgpvnerd. Hel scherzo van Brahms kan losser- de cellist geve daar het thema pregnanter Maar het adagio was hij- zonder mom van klank Die tussrhendeelen in de Rrnhm«ohe trios! Prachtig! Veel suc ces ook voor hot Hollandsrhe Trio. Er werd een Fenrig-vleugel van de firma Peltenburg gebruikt WIJ BIEDEN U IETS ZEER APARTS IN LAAT U ONZE COLLECTIE VOORLEGGEN ZIE DE ETALAGES! IJMUIDEN, 11 Maart 1929 VISCHPRITZEN. Tarbot per kilo f. 1.701.25, Griet per kist van 50 kilo f. 66—80, Tongen per kilo f 1.200.90, Groote Schol per kist van 50 kilo 2623, Middelschol per kist van 60 kilo f.31—21. Zetschol 1.38—28. Kleine Schol f. 30—7, Bot f. 6.50—3.10, Schar f. 20 3.30, Roggen per 20 stuks f. 3317.50, Yleeten per stuk 1. 3.103, Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f. 86.50, Groote Schelvisch f. 1633, Middel Sclielv. f.12—32, Kleinmiddel Schelv. f. 29—27, Kleine Schelv. f. 23.5012, Kabeljauw per kist van 125 kilo f. 37—21, Gullen per kist van 60 kilo f.2012.50, Longen per stuk f 3.10—1.30, Heilbot per kilo f. 1.65—1.30, Wijting per kist van 50 kilo f. 9.501.30, Koolvisch per stuk f. 1.550.28. Aangekomen 22 stoomtrawlers: IJM 51 met f.2018, IJM 181 met f. 18G0, IJM 32G met f. 1721, IJM 321 met f. 1890, IJM 190 met f.3611, IJM ll3 met f.1853, IJM 175 met f. 2166, IJM 60 met f.5300, IJM 189 met f. 3700, IJM 331 met f. 1600, IJM 23 met f. 1311, IJM 158 met f 19S6, IJM 16 met f.1600, IJM 133 met f.2032, IJM 518 met f. 1803, IJM 211 met t. 2000, IJM 151 met f.2197, IJM 72 met f.2101, IJM 159 met f.1572, IJM 132 met f.2119, IJM 28 met f. 2201, IJM 106 met f. 2167. NIEUWE UITGAVEN. DE ZAKENWERELD. Van het tijdschrift „De Zakenwereld" is een Indisch extra-nummer verschenen. dat niet minder dan 250 pagina'9 tekst omvat Wij treden er gedegen artikelen in aan van de hand der heeren- dr. Van Aalst. mr. Asser, H Colijn. mr. Delprat, Sir Deterding, ir. Storck en vele anderen, wier namen reeds getuigen van de kennis van zaken, welke uit dit extra-nummer spreekt. Jammer genoeg passen de vele foto's niet in dit kader; im mers zij zijn slecht verzorgd en doen daar door den totaalindruk van deze uitgave aanmerkelijk minder worden dan hjj toch eigenlijk kon zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. De deskundigen te Parijs. Het Internationale Gerechtshof. De conferentie van deskundigen te Parijs heeft gisteren verder over het plan der nieuwe schadevergoedingsbank beraad slaagd. Aan den Engelschen deskundige sir Jo, siah Stamp is als algemeen rapporteur op dracht gegeven in de eerstvolgende ple naire vergadering, die morgenmiddag zal plaats hebben, een definitief ontwerp voor te loggen. Het voorloopige plan, dat verleden week is opgesteld, is op vele punten gewijzigd. Naar verluidt, moet over de vraag, op welke wijze het kapitaal van de toekom stige bank zal worden bijeengebracht, thans overeenstemming bereikt zijn. De algemeene opvatting is, dat het kapitaal zoo groot mogelijk moet zijn. Het kapitaal zal vermoedelijk worden verkregen door uitgifte van aandeden, welke door de cir culatiebanken en ook door particuliere banken zuilen worden genomen, misschien ook door reserveering van een gedeelte der Duitsehe annuileiten, welk deel echter in ieder geval gering zal zijn. Dr. Schacht, die van een kort informato- risch bezoek aan Berlijn te Parijs is terug gekeerd, woonde de zitting bij. Hij had ech ter tevoren geen gelegenheid om zijn Duit sehe collega's op de hoogte te stellen van de indrukken, welke hij te Berlijn heett op gedaan. Do juristencommissie voor kwesties met betrekking tot het Haagsche Internationale Gerechtshot is, nadat overeenstemming ver kregen was met betrekking tot Amerika's toetreding tot het Hot. overgegaan tot de be spreking van mogelijke wijziging in het sta tuut rn verband met de in den loop van acht jaar opgedane ervaringen. In verband met de steeds zich uitbreidende werkzaamheden van het Hot, waardoor het thans gemiddeld zes maanden per jaar bijeen fs, stelt de ju ristencommissie voor, dat het aantal rech ters van elf tot vijftien zal worden uitge breid. Daarentegen zal het instituut der plaatsvervangende rechters, die thans vier in getal zijn dan kunnen verdwijnen. Het Hot zal voortaan permanent bijeen zijn, be halve tijdens de vacanties en de rechters zullen steeds ter beschikking van het Hof moeten zijn Met het oog op de noodzake lijkheid en de wenschelijkheid, dat in het Hof aile rechtsstelsels der geheetc wereld zullen vertegenwoordigd zijn, stelt de ju ristencommissie echter voor, dat aan de rechters wier vaderland meer dan vijf da gen reizen van Den Haag verwijderd is, iedere drie jaar een half jaar extra-vaeantie zal worden gegeven. De juristencommissie hoopt, dat door het permanent bijeen zijn van het Hof een zoodanige bespoediging der zaken zal worden verkregen, dat dit de re geeringen nog meer zal aanmoedigen hun geschillen aan de beslissing van het Hof te onderwerpen. Men hoopt, dat deze wijzigingen en ver anderingen. die wellicht in den loop der vol gende beraadslagingen nog wenschelijk mochten blijken, zoo tijdig door de staten, die tot het Hot zijn toegetreden, zullen wor den goedgekeurd, dat de Volkenbondsverga dering van Sentcmber 1930 er mee rekening zal kunnen houden. In 1930 is n.l. de ambts^ .periode der in 1921 voor negen jaar gekozen tegenwoordige rechters afgeioopen. VREEMDELINGENVERKEER. Van de Alg. Ver. voor Vreemdelingen verkeer ontvingen wij weer eenize uilgaven ten behoeve van builenlartders. die een be zoek aan ons land willen brengen. Het zijn een tweetal boekjes (fraai geilluslreerdl, re spectievelijk geschreven door de heeren Henry Asselin en Jan Feith. benevens een sprekende reclameplaat, aanbevelende het bezoek aan de bloembollenvelden bij Leiden en Haarlem. 0 RESIDENTIE-ORKEST. Hedenavond zal wegens ongesteldheid van dr. Peter van Anrooy dirigeeren de heer Leo Ruygrok, tweede dirigent van het orkest. De volgende passagierschcpn zijn Vrijdag 15 Maart 1929 in rndio-tclegran^iie ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland: Alphaca, Rugby Radio Algorab. Sche- veningen Radio Cottica, idem Flandri Itugby Radio. Insulinde, Scheveningen- Radio Jan Pietersz. Coen, idem Jo- han de Wit, idem Klin'ontein, Niton Radio Kon. der Nederlanden, Weltevre den Radio N. Amsterdam, Portishead Radio Orania. Amaralina Radio Prins dor Nederlanden. Scheveningen Radio Prinses Juliana. Karachi Radio Rand- fontein, Rugby Radio v. Renselaer .Rug by Radio Rijndam, Scheveningen Radio Sibaiak. idem Slamat, idem Stuyve- sant. Scheveningen Radio Tambora, Me- dan Radio Zeelandia. Cerrito Radio. A D te L. De Kaagweek wordt ge houden van 1923 Juli a.s. J B„ te L. Wij kunnen u helaas niet inlichten. BELGIE. Het Kellogg-pact geratificeerd. De Belgische Kamer heeft evenals de Se naat met algemeene stemmen het Keilogg- pact geratificeerd. Vóór de stemming gaf de oud-minister Vandervelde uiting aan zijn spy t, dat het pact geen maatregelen kent tegen een slaat, die in strijd met het pact han delt. DUITSCHLAND. De Rijksbegrooting. Na de dekking»- en belastingvoorstellen heeft de Rijksraad ook de geheele begroo ting aan den Rijksdag toegezonden. De Rijksraad heeft eenige veranderingen aan gebracht, waarvan de voornaamste hier vin gen- de bijdrage van het rijk tot lentging van den nood in de Oostelijke grensgebieden, wordt met 25 miüioen mark verminderd; de bijslag voor de overige grensgebieden in Noord en West wordt met 6 millioen mark verlaagd. De rijksspoorwegen betalen 21'. millioen minder aan de bondsstaten voor het beheer van hun materieel. Dit gezamenlijke bedrag van 32'h millioen wordt gevonden doordat de Rijksraad een door de regeering voorgestelde verlaging van de inkomstenbe lasting voor enkele klassen niet heeft over genomen waardoor reeds 30 millioen uit die intact gelaten belasting zal vloeien, waarvan hel rijk intusschen slechts 7V» en de bonds staten 22'/j millioen zullen ontvangen Het rijk komt dus dan nog altijd 25 millioen tekort, die de rijksraad voorstelt te dektren door een vermindering ineens van 5 mil lioen op de salarissen der rijksambtenaren of door afvloeiing van een evenredig aan ia, ambtenaren, en van 20 millioen die het rijk wil afschrijven op de nog niet verre kende voorschotten van de bezetlingskosten uit de begrootingsjaren 1925'26 '27. Ten slotte stelt de Rijksraad voor om 14 nieuwe ambtelijke posities in hel ministerie van economische zaken niet te doen bezet ten. maar met het bestaande personeel de zaken at te wikkelen De noodbegrooting van 1 April lot 30 Juni is tevens bij de stukken gevoegd. Het Centrum heeft een bezuiniging» programma op (worpen en hiermede het L voorbeeld van de Duitsehe Volkspartij ge volgd. Net als deze partij heett bet dit programma niet aan den rijksminister van financiën medegedeeld Zoowel Centrum als Volkspartij wil klaarblijkelijk Hilferding zelf eerst het initiatief tol dé rijksbezuini ging laten nemen. Bij de behandeling dei begrooting zullen beide vervolgens zeli voorstellen een aantal posten te schrappen of te verlagen. Een dergelijke methode om het bezuinigingsprogramma geheim te houden, wordt door enkele bladen betreurd zo verwachten van deze geheimhouding nieuwe politieke verwarring. Na een reces van 10 dagen komt de Rijks dag hedenmiddag weer in plenaire zitting bijeen. Op de agenda slaat de behandeling van de suppietoire begrooting van 192S. liet is echter vrij waarschijnlijk, dat dit punt tot de volgende week wordt uitgesteld en^thans de begrooting voor 1923 behandeld zal worden. Op onderhandelingen betref fende de vorming van een andere coalitie wordt voor Paschen niet meer gerekend. De noodzakelijkheid daartoe zou zich trouwens ook niet eerder voordoen dan bij de grooie begrootingsdebattcn. RECLAME. FRANKRIJK. De Gazette du Franc. De instructie in de zaak dor Gazette du Franc schijnt een nieuwe wending te nemou. De hoofdbeklaagde, mevrouw Hanau, heoft bij haar verhoor door den rechter van in structie den inhoud medegedeeld van een brief, dien zij aan minister-president Poin- caré gericht heeft. In den brief b&weert zij, dat do vervolging tegen de Gazette du Franc aan politieke intrigues te wijten is. De vor deringen der schuld rischers bedroegen on geveer 120 miljoen fr., terwijl er 110 milli oen beschikbaar was. Het Kamerlid Pechin, inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst en kolonel licot, lid der legercommissie, hebben in de legercommissie der Kamer verslag uitge bracht over de resultaten van het aan hen opgedragen onder, oek 11 ar den gezondheids toestand van het bezettingsleger in het Rijn land. Hieruit bleek dat sedert het begin der vorstperiode er bij de Fransche bezettings troepen 273 sterfgevallen waren voorgeko men ,die echter gedeeltelijk ook aan de. on der de bevolkingheersche.ide griep, moeten worden toegaschreven. Zoowel Pechin als Picot verklaarden mot nadruk dat van hoo- gerband alle vereischte maatregelen geno men waren en de militaire autoriteiten voor de sterfgevallen niet verantwoordelijk kon- den worden gesteld. Ook in de legercommis sie van den Senaat lieten senatoren zich in dezen geest uit. ENGELAND. Vragendag in 't Lagerhuis. Staking in Britsch-Indië. In het Lagerhuis vroeg de conservatieve afgevaardigde Billairs aan Chamberlain, of, met het oog op de verplichting om de vreemde troepen uit Koblentz in het jaar 1930 terug te trekken .reeds een tijdstip is vastgesteld, of met Frankrijk over de be paling van een tijdstip onderhandeld is, om te voorkomen, dat de vreemde troepen Duitsch gebied langer dan tot op den in het verdrag bepaalden datum bezet te houden. Chamberlain verklaard: Volgens art. 429 van hel Verdrag van Versailles moet de zone van Koblentz op 10 Januari 1930 ont ruimd worden, wanneer Duitschland <Jo voorwaarden van dit artikel slipt vervuld heeft. Op grond van de inlichtingen waar over ik tot nog toe beschik, heb ik geen reden om aan te nemen, dat Duitschland deze voorwaarden niet vervullen zal. On der deze omstandigheden bestaat er geen aanleiding om onderhandelingen aan te knoopen over de bepaling van het tijdstip der ontruiming. Kolonel Wedgwood vroeg, of Chamber lain er kennis van wilde nemen, dal de vraag door een lid zijner eigen partij gesteld was. Geen antwoord. Verder heeft Chamberlain op de vraag of Engeland sinds den oorlog eenig geheim verdrag met eenigen anderen staat dat dus noch aan het parlement, noch aan het secretariaat van den Volkenbond was medegedeeld gesloten had, met een ca tegorisch neen geantwoord. Tevens voegde de. minister er nog bij, dat Engeland ook in de toekomst geen enkel geheim verdrag zou sluiten, noch militair noch maritiem noch economisch. Minister Joynson Hicks deelde tenslotte mee, dat de nieuwe kiezerslijsten uiterlijk 1 Mei of misschien zelfs nog eerder gereed zouden zijn. zoodat de kiezers voldoende lijd zouden hebben om te controleeren of hun naam erop voorkwam. 1200 spoorwegarbeiders op de lijn Bom bayBaroda (Cenfraal-Aziël zijn in staking gegaan om een foonsverhooging. POLEN. Het Litwinofi-protocoL Da Sejm heeft in tweede en derde lezing met groote meerderheid de ratificatie goed gekeurd van het protocol van Litwinoff, dat op 9 Febr. j.l. te Moskou door Polen, Roe menië, Estland, Letland en de Sovjets is on derteekend. De Communisten en de Oekra- jiner? stemden tegen. Deze legden een verkla ring af, waarin zjj zeideD geen verdragen tusechen Rusland en Polen gesloten te kun nen erkenen, daar het Oekrajinische volk in 8tr(jC met het zelfbeschikkingsrecht tuss'-hen deze beide staten is verdeeld; evenmin er- kenneD zy het verdrag van Riga van 1921, waarbij de grensverdeeling tussobeo Polen en Rusland wordt vastgesteld Wat gezellig wordt de huis kamer wanneer een Erres K.L. .zorgt voor een afwisselend programma van moziek en aardige voordrachten. Wat een sfeer, opeens 1 Erres K.L. is een gelijkstroom- toestel dat aan hooge eischen voldoeti zeer selectief, gemak kelijke bediening, prachtige geluidskwaliteit. Bovendien is 't een alleraardigst meubeltje- Prijs, compleet met 4 Philips- lampen f 225,— N.V. HïüIR. S. STOKVIS&ZONEN ROTTERDAM - AMSTERDAM-GRONlNGBb .MOERKERK. 950 ITALIË. Verhooging van ambtenaarssalarissen. Het Italiaansche kabinet besloot toth verhoogen van de salarissen van de am tenaren. Het besluit komt voornamelijk de hooggeplaatste ambtenaren tin goede. Verder heeft de ministerraad op voorst van het hoofd der regeering het wetsontwe goedgekeurd tot ratificatie van de verdr gen met het Vaticaan. Het ontwerp bests- uit 4 artikelen. Art. 1 verleent bindend kracht aan het verdrag, het concordaat do financiee'.e overeenkomsten. Art. 2 treft de onteigeningen, vereischt voor i uitvoering van het verdrag en het conco" daat. Art. 3 behandelt de financieele maat gelen en vooral de wijzigingen, die n" zikelijk geworden zijn in de begrooting. A 4 bepaalt, dat de wet met de uitwisselr der ratificatie-oorkonden in werking treed TURKIJE. Aanslag op Kemal pasja. De hoeden» Volgens een bericht in een Stamboelsc blad. zou door vijf personen een aanslag 0 Kemal Pasja zijn voorbereid. De hooldaan stichter is een voornaam burger. Kadi Ha noem. die reeds eenmaal wegens een zelld poging gevangen genomen is. Twee med plïchlige Armeniërs zijn gearresteerd, Ier wijl de drie Turken naar het buitenland zi) gevlucht; een hunner zou echter in °e menië zijn aangehouden en naar Turkt) zijn uitgeleverd. De politie van Stamboel heett een veer tigtal Turken aan de justitie overgeleverd die openlijk de wet overtreden hebben, we' ke hel dragen van een hoed voorschrtjl in plaats van de fez. ZUID-AFRIKA. Tegen het handelsverdrag met DnilschianJ De Zuid-Afrikaansche Senaat heett, g6ns berichten uit Kaapstad, een van senator Francins, lid van de parttl generaal Smuts, met 20 tegen 15 «f® aangenomen, welk voorstel een abvo vaD hel Duitsch-Zuid-Afrikaansch ham j verdrag inhield. i

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2