rganisatie der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. S.G.J.DE GROOT In Lederwaren GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Maart 1929 Derde Blad No. 21163 De rangbevordering van het kantoorpersoneel. NOORDEINDE 11 KERK- EN SCH00LNIEUWS. SPREEKCEL IN VADERS VESTZAK FEUILLETON. X jinnenkort de publicatie van de ijjte besluiten en beschikkingen van uier van Waterstaat en van den Generaal der Posterijen en Tele- tetreffende de reorganisatie bij den ïlegraaf- en telefoondienst is te ver- verdient hel wellicht aanbeveling, 'ing van die publicatie een en ander lolstandkoming dier reorganisatie, over enkele daariD opgenomen alge- beginselen bekend te maken, ul rich herinneren, dal de reorgani- n den P. T. T. dienst indertijd in be rg is genomen door de beide z.g. com- tiolling (één voor den technischen voor den exploitatie dienst). Deze ïes brachten m 1923 verslag uit en levens voorstellen tot reorganisatie, z.g. commissie van Royen werd een over den dienst van het Hootdbe- r Posterijen en Telegrafie uitgebracht diT eerste beslissingen, welke moes- den genomen, was, of aan één Direc- -eraal de leiding van het geheele of een directorium van b.v. drie met die taak moest worden belast, t moest worden uitgemaakt, of n» en de telefoondienst vereenigd blijven met het postbedrijf, dan wel zouden worden losgemaakt en lot aderlijk telegraaf- en telefoonbedrijf lueerd. jae beide punten werd reeds in 1925 rde benoeming van één Directeur- 1 van het vereenigd post- en tele- rijf. rob op de hoogte te hebben gesteld beslaande toestanden en omslandig- besloot de nieuwe bedrijfsleiding, ter voorbereiding van de reorganisatie Idbesture der Posterijen en Telegrafie iaal bureau in te stellen, hetwelk lot reeg in onmiddellijke samenwerking Directeur-Generaal de reorganisatie- jlbeden na te gaan. ze volgens diens iiingen nader uit te werken en er _j te geven, die eeni^szins op de hoogte is van likkelde staatsrechtelijke en amble- ahoudmgen en die tevens bekend is moeilijkheden, verbonden aan de re- tie van een groot Staatsbedrijf, als Posterijen, Telegrafie en Telefonie, nen beseffen, welk een omvangrijk bier moest worden verricht. Dit den zaak was niet alleen overleg noodig daarvoor in aanmerking komende iten en hoofdambtenaren, maar ook personeel (Commissie van Overleg), mede de adviezen van den Postraad ingewonnen. uderhavige reorganisatie-maatregelen roor het eerst in groote lijnen aange- in Augustus 1927 in den vorm van ingen aan de Commissie van Over- indertijd zijn gepubliceerd. Nadat waren voorbereid en uitgewerkt, lerdere mededeelingen gedaan in de van Antwoord betreffende de P.T.T, 'i 1929. nieuwe regeling der rangbevordering kantoorpersoneel zijn ruime over gingen opgenomen volgen" wélke lens vroegere regelingen verkregen en geheel en zelfs de volgens vrue- ■.elingen bestaande vooruitzichten na- geheel worden erkend en bestendigd, r wordt het weliswaar niet mogelijk belangrijke vereenvoudiging in de peT- "'ormalie onmiddellijk ten volle door ten. doch dit behoeft geen bezwaar te loch de uiteindelijke toestand duide- 'ilzeslippeld en voor regelmatige door door bindende regels de bereiking s toestand vaststaat. Ivc het hiergenoemde beginsel van behoud van bestaande rechten zijn nog en kele andere leidende gedachten in de reorga nisatie verwerkt en wel, om slechts enkele hoofdzaken te noemen, vereenvoudiging der organisatie, verduidelijking en vereenvoudi ging van 'de organieke en persontelsbepalin- gen, eenige meerdere vrijheid van de be drijfsleiding t. a. v. bezetting van sommige belangrijke functies en bevordering van systematische beoordeeling der ambtenaren, opdat vooral de belangriike hoogere func ties zooveel mogelijk bezet zullen worden door de beste ambtenaren, over wie het be drijf kan beschikken. In hoeverre, men geslaagd is, de hier genoemde leidende gedachten in de nieuwe regelingen door te voeren, kan blijken uit enkele gegevens welke hierna volgen. 1. Verduidelijking en vereenvoudiging van de. organieke- en personeelsbepalingen. Vele dezer bepalingen waren verouderd; een groot gedeelte der materie was jaren lang uitslui tend bij stukjes en beetjes gewijzigd of aan gevuld. zoodat een grondige systematische herziening dringend noodig was, teneinde van deze verouderde lappendeken een goed sluitend en voor het bedrijf geschikt geheel te maken. Zoo bleek het onder meer mogelijk de verschillende Koninklijke besluiten be treffende de organisatie en het personeel, ten getale van 9 te vervangen door 3 besluiten, welke een goed organisch geheel vormen. Het personeel van het Hoofdbestuur werd onder de werking van het DAPTT en AHPTT gebracht, waardoor dit personeel in het ver volg, althans in hoofdzaak, onder dezelfde dienstvoorwaarden als het bedrijfspersoneel werkzaam zal zijn. In verschillende bepalingen, in den naam van het bedrijf en in de titulatuur zal de Telefonie naast de Post en de Telegrafie de haar rechlmalig toekomende plaats innemen. 2. Vereenvoudiging in de organisatie werd bereikt door aanmerkelijke vermindering van het aantal rangen en minder differen tiatie in bevoegdheden en aanspraken, na tuurlijk gepaard gaande met vereenvoudiging van het bestaande ingewikkelde examen systeem en met vermindering van het be staande aantal examens. Zoo is het mogelijk gebleken 83 groepen van exploitalieve ambtenaren, met verschil lende bevoegdheden (ondergebracht in 66 rangen) in de toekomst terug" te brengen tot 29 groepen, overeenkomende met even zoo vele rangen. Ook zijn verschillende functies welke vroeger groepsgewijze afzonderlijke rangen uitmaakten in bepaalde rangen onderge bracht. waardoor o.a. de ranglilels directeur, adjunctdirecteur en adjunct-inspecteur, in specteur van de spoorwegpostkantoren als zoodanig zijn verdwenen, en zijn omgezet in functielitels. Hiertegenover staat, dat invoering van een enkele rang noodzakelijk bleek, de rang van referendaris P T. T„ waarvan de rangen re ferendaris 2e klasse en adjunct-referendaris werden afgeleid. Hierdoor kwam de titel commies vrij voor de vroegere commiezen- titulair, zoodat de brandende titulatuur- kwestie op bevredigtnde wijze kon worden opgelost. 3. In aansluiting op deze vereenvoudiging, kan ook een meer logische bezetting van diverse functies en meer invloed van de bedrijfsleiding daarop worden verkregen. Nu, zooals onder 2 reeds is vermeld, ver schillende functies als rang niet meer be staan, is het mogelijk geworden voor de bedrijfsleiding b.v ambtenaren van den rang van referendaris aan te wijzen als di recteur. adjunct-directeur of adjunct-inspec teur. Hel spreekt vanzelf, dal in hel wel begrepen bedrijfsbelang van deze meerdere vrijheid slechts een beptTkl gebruik zal wor den gemaakt, waarbij rekening zal worden gehouden met de belangen der ambtenaren. 195. En naderen ze daar niet een reuzen grooten mond, die hen met huid en haar schijnt te willen verslinden, hoezeer ze ook tegenspartelen? O, o, o, het is hier al even gevaarlijk als onder zee-, als men z'n neus maar buiten de deur steekt, dreigt er gevaar. 196. Tenslotte ontwaken ze dan wel weer, angstig en gloeiend heet en verward. Het waren booze koortsdroomen, ze hebben nog menschelijke gedaante, ze zijn nog menschen op de menschenwereld, maar ze weten echt niet meer of ze er blij om moeten zijn of nietl 4. Aan het brengen van den juisten man op de juiste p.laats is ook nog ten zeerste be vorderlijk hei invoeren van een systema tische beoordeel ing. waarmede wordt beoogd op den duur van eiken ambtenaar een ge schiedenis-beoordeeling" te verkrijgen, zoo dat door het raadplegen van een geheele reeks van verschillende beoordeelingen het vormen van een objectie! beeld van eenig ambtenaar zal worden vergemakkelijkt De voornaamste rangen van het hooger personeel E. D. (Exploitatie Dienst) zijn: Adi.-surnumerair surnumerair, adj -refe rendaris. referendaris 2e kl. rtferend., inspec teur, inspecteur i. a. d en hoofdinspecteur; deze ambtenaren zijn bestemd voor de func ties van directeur van de ongeclassificeerde kkt, de spoorwegpkkl en de kantoren lsle, 2e en 3de klasse alsmede voor adjunct-inspec teur en inspecteur. De voornaamste rangen van het hooger personeel T. D (Technische Dienst) zijn: Ingenieur. Hoofdingenieur, Hoofdingenieur lsle klasse en Hoofdingenieur-Directeur-, ad- spirant electrotechniscb ambtenaar, eleclro- technisch ambtenaar en electrotechnisch hoofdambtenaar. De voornaamste rangen van het middel baar personeel zijn: Kantoorbediende, telegrafist; adjunct-com mies, commies. De commiezen bij dén PTT-dienst zijn tevens bestemd vbor deldnctie van directeur van de kantoren 4e klasse; telefoniste, telefo niste lsle klasse: Assistent, conducteur, hoofdbesteller; Tot deze rangen kan lager personeel op grond van vakkennis volledige LO-ontwikkeling worden benoemd. Tol de lagere rangen blijven behooren: Besteller, zaalwachter, schrijver, lager technisch personeel enz. Het ligt in de bedoeling het in dienst zijnde personeel zoo spoedig doenlijk in de nieuw in te voeren organisatie te doen over gaan, in verband waarmede binnenkort ver schillende benoemingen in de nieuwe rangen worden verwacht, terwijl ook bezetting van de vele thans nog vacant gehouden betrek kingen binnenkort kan worden tegemoet gezien. RECLAME. QIKO 35938 - TELEF. 706 6095 PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 13 MAART. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Nam. 7 uur (Bidstond voor liet gewas), ds. Bosch. Evangelisatie Hooftslraat: Nam 7 uur (Bidstond voor het gewas), ds. Pott, van Bodegraven. HILLEGOM. Geref. Kerk: Nam., halfacht (Bidstond voor het gewas), ds. Van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm, 10 en nam. 7 uur (Biddag voor den oogst), ds. Bijleveld van Haarlem. LISSE. Ned. Herv .Kerk: Nam. 7 uur, ds. G, van Dijk Azn. Gerei. Kerk. Nam. 7 uur, dr Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk' Voorm. 10 en nam. 5 uur, 'ds. S. van der Molen. Geref Gem Voorm. halftien en nam 4 uur, ds. H.A. Minderman. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Hooge Morsch): Nam. halfacht, Bijbellezing. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Bidstond voor bet gewas), ds. H. A. de Geus. ZWAMMERDAM. Ned. Herv Evangelisatie (Rehoboth, Tem pel): Nam. 7 uur, ds. Kloots. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Bidslond voor het gewas), ds. Srmdt van Dwingelo. ED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rottevalle: J. H. Smit Si- binga, Rem pred. te Nieuwkoop. Te Woudri- chem: L. G. Bruijn te Bergschenhoek. Aangenomen: Naar Serooskerke: A. T. W. de Kluis, hulppred. te Wemeldinge. Bedankt: Voor Hempens ds. B. ter Haar te Groenlo. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Urk. W. E. Gerritsma, te Oudega (Small.); en H. Iloltrop, te lJmuiden- Oost. Beroepen: Te Sappemeer, W. Tom, te Warns (Fr.) Te Urk, W. E. Gerritsma, te Oudega (Small.) Te Zevenhuizen. W. G. Bovendorp. cand. te Brummen Te Blok zijl, G. Smeenk. cand. te Arnhem. Aangenomen: Naar Appingedam (als mis sionair predikant te Melolo), J. Wiepkema, te Neede-Eibergeh. Naar Loosduinen (2de predikantsplaals), J. Smelik, to Zevenbergen. Bedankt: Voor 's-Gravenhage-Oost (vaca ture-J. Douma). S. G. de Graaf, te Amsters dam. Voor Lemmer, Th Delleman, te Gitn- sen Oud- en Nieuwkerk. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Harderwijk, P. J. de Bruin, te Veenendaal; en W. Kremer, te Kornhorn, Bedankt: Voor Onstwedde ds. L. Baas td Teuge. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Aagtekerke, M. Hofman, te Krabbendijke. EEN KLACHT. Een bewoner van de 1ste Gortestraat klaagt.'dat deze 9traat reeds zes weken des avonds in 't donker zit, daar de lantaarn stuk is. Hij dringt op spoedige verbete ring aan. RECLAME. Ze weten het zoo goed, da kleinen, en vader ziet niet op een Lakerol* Hij weet, dat LHkerol do kleinen zooveel minder vat baar maakt voor koude. Mei Lakerol blijjt ge iedere kou Je baai. 50 ets. per doos. Bij alle Apothekers en Drogisten. 9329 hei Engelsch van J. S FLETCHER door Mej. A. T. 'ervtoekte pak kwam met de post, -•«erd aan het hotelI" zei Jimmie "n vijdigsten keer. „Hoe hoe kre- 11 het in handen? Hebben die lui een bet postkantoor? Zulke dingen ge- men leesl er wel van in de kran- bier is nummer drie en veertig." De: drie en veertig.was een kamer 'einde van een lange gang. De ha'f gang was geheel verlaten, toen den sleutel in het slot stak en het binnentrad, dat misschien of mis- met waarschijnlijk niet, zooals hij 'Mtenden glimlach dacht hem openbaren Hij voelde naar hel 'an het electrisch licht, draaide het jfah rond, en sloot de deur achter rondziende, gal de kamer hem 'wen indruk dan dien van verla- 'D 'edigheid. '"moed dal ik op een dwaze onder lat ben," peinsde Jimmie. „Nu k ben. zal ik zorgvuldig zoeken wal hi»r zijn kan Veilig in de *P. dal niels hem kon storen, b5- illp? kalm Ie doorzoeken Er stond mand onder de tafel er was niets in. Er lag een vloeiblad op de tafel niels tusschen de bladen; het blok was óf in het laatst niet gebruikt, óf hel kamermeisje had het juist tol op een schoon vei afgescheurd. Er waren talrijke laden in de toilettafel en een kast. Alle waren ledig, behalve schoone vellen poslpapier. Er lag een helder kleed op de toilettafel niets er onder. Er stond een kolenemmer naast de kachel Jimmie lichtte het deksel op en vond niets dan kolen. Hij keerde zich tot den haard zeil, keek op den rand. Alles was zorgvuldig schoon gemaakt. Hij on derzocht de ornamenten op den schoorsteen mantel. er lag in geen van alle iets. Het bleek, dat de kamer niets bevatte dan wat een goed ingerichte slaapkamer in een goed hotel moet bevatten. Maar Jimmie was niet van plan, om ook maar één steen op den anderen te laten. Het rooster bekijkende, zag hij, dat het benoo- digde voor een vuur klaargelegd was. En bij begon te vedeneeren Als het kamer meisje een vuur aanmaakte, zou zij de kolen uit den kolenemmer krijgen Zij zou natuurlijk iets nemen, dat in <len kolen emmer gegooid was Stel. dat iemand ie's verscheurd en in den kolenemmer gewor pen had? Hel was ook natuurlijk te veron derstellen dat een kamermeisje alle stukjes papier of andere dingen in de kachel zou gooien, die zij in de papiermand gevon den had Hel slot van deze redeneering was. dat Jimmie op zijn knieën ging liggen, en de knlen van hel rooster stuk voor stuk er uit begon te halen Eindelijk kreeg hij stukje» papiei in handen tusschen andere prullen in Het meeste er van was reeds verschroeid, voor een deel verbrand- Hij. begon weer te redeneeren. De laatste bewoner van de ka mer Curtis, zeer waarschijnlijk had vuur aan gehad Hij had er dingen in ge gooid om te verbranden Toen het kamer meisje den haard had schoongemaakt en het vuur weer had klaar gelegd, had zij weer op het rooster gegooid de half verteerde din gen. die zij er uilgepookt had. zooals kamer- en werkmeisjes altijd deden, voor zoover Jimmie wist Daarom moest hij iederen snipper van verbrand of verscheurd papier in den haard nazoeken En met nauwgezette zorg en zwarte vingers zocht hij ze gedul dig en oplettend bijeen, en bracht ze einde lijk naar de tafel waar hij ze afzonderlijk begon te onderzoeken. Eindelijk vond hij, dat er niels was, om zijn nieuwsgierigheid of argwaan te wekken, dan een half ver brand. gescheurd stukje briefpapier, brief papier van de beste soort, zacht en effen, dal blijkbaar van den hoek van het eerste kantje van een brief gescheurd was, en toe vallig onlsnapl was aan de volle kracht der vlammen waarin men hel geworpen had. Jimmie hield hel legen het licht en bekeek het nauwkeurig. Alles wat er op stond, was een deel van een adres, mooi geschreven, een deel van een datum, een paar woorden van een flinke, maar duidelijk vrouwelijke hand; nham Manor ire 21ste inner dal ik zal zijn in Dinsdagmiddag bij mevrouw van belang dat Parijs op Jimmie stak dil snippertje in zijn zak- porteleuille, legde de rest van het papier weer zorgvuldig in den haard, schikte de kolen weer even netjes als te voren onder zocht de kamer nog eens en ging heen. Hij ging langzaam naar beneden en gaf den sleutel terug aan mevrouw Bywater, die hem vragend aankeek. „Iets gevonden? vroeg zij kalm. „Misschien misschien." antwoordde Jimmie voorzichtig. „Ik zal hel U later vei- tellen." Hij ging naar zijn kamers, maakte zich een dr3nk gereed, vulde zijn geliefkoosde pijp en stak die aan en zette zich neer, om na te denken. Weldra riep hij Kenlover. „Kentover," zei hij, „beslaat er een werk, boek, gids of iets van dien aard, waarin men de namen der yoornaamte landgoe deren, buitenplaatsen, enz. in Engeland kan vinden?" Kentover dacht na. „Ik zou denken een aardrijkskundig woor denboek, mijnheer," zei hij eindelijk. „En dan zijn er natuurlijk de gidsen van de graafschappen." „Morgenochtend," beval Jimmie, „zoo gauw ze kunt na het ontbijt, moet je naar de beste boekverkoopers gaan en daar vra gen. Ik heb je gezegd, wat ik hebben wil zorg hel te krijgen. Er moet zoo iets der gelijks bestaan. Drommelsl" zei hij bij zich zelL toen Kentover weggegaan was, „ik moet misschien een hoop dikke boeken door worstelen, maar ik zal uitvinden, wat dat verscheurde adres eigenlijk is. Ik zal morgen den geheelen dag daaraan wijden nham Manor, en in een of andere shire. Ik zal het wel vinden Maar den volgenden dag had Jimmie an der werk Toen hij aan hel ontbijt zat. en Rpntover op zoek naar een boekverkooper uil was kwam Packe binnen En Packe schudde hel hoofd tegen Jimmie op een ma nier waaruit de ernst zijner gedachten bleek. „Kijk eens Trickett," zei hij. „Ik vree* dat er moeilijkheden voor je in 't zicht zijn. De politie is aan het werkt Zij willen juf frouw Walsden hebben." HOOFDSTUK XXI. Het schrift Jimmie ging rustig verder met het eten van het ei waarmede hij juist bezig wa«. Toen dal afgeloopen was. keerde hij zich om en keek Packe kalm aan. „Dat verwachtte ik." zei hij. „Ik begreep, dat zij haar noodig zouden hebben na tuurlijk Maar hoe heb je het gehoord?" Packe wierp een krant op tafel en wee* een advertentie aan „Daar staat het." ant woordde hij. „Ik geloof, dat het in alle kran ten van vanochtend staat. Ik heb het ten minste al in drie gezien. Jimmie nam de krant op en keek naar ds kolom, die Packe aanwees Het was niet» dan een verzoek aan Eva Wal9den, om be richt te geven aan de politie daar haar ge- tuigtnis verlangd werd bij het onderzoek, dat gedaan zou worden omtrent liet lijk, dat na den brand in den winkel van Valera en Co. in de Soulb Molton Slreet gevonden was en dat men geloofde van madame Charles Ie zijn. „Natuurlijk wist ik dat er een onderzoek zou zijn zei hij de krant op zijde werpend. „En ik vermoedde, dal zij zouden willen dat juffrouw Walsden er bij tegenwoordig was. Het is g"ed Pack» keek hem vragend aan. „Wat goed?" vroeg hij. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9