DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. r k/ GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 Maart 1929 Derde Blad No. 21162 BINNENLAND. Iet verkeer op onze vliegvelden. reclame. helpffegen mfHtÜtl neumkoudheid het geheim militair fransch-belgisch verdrag \vi/ m j?5?? m N bond v. veilingpersoneel. verspreide berichten. telefoon ned.-indie. KERK- EN SCH00LNIEUWS. hoogeschool-dag. stille omgang. FAILLISSEMENTEN. reclame. FEUILLETON. DE K.L.M. Iij jas Denemarken verleende hnlp. li M deelt naar aanleiding van den L ran de drie vliegtuigen uit Dene- Jket volgende mede: [•jiiengewoon strenge winter heelt 'ju Scandinavië het verkeer groote lieden bereid. Begin Februari had oteel ijs gevormd in de Deensche wa- iat de veerbooten met groote moeite èirding tusschen de eilanden konden iden Toen echter in de Groote Belt 0 eenige dagen de veerbooten met _.i 1500 passagiers aan boord in een linde koude moesten overwinteren, is de luchtvaartmaatschappijen te i komen en werd in allerijl de lucht- IpenhagenOdensee ontworpen om iinding van Kopenhagen met de rest semarken te verzekeren. ■el de K. L. M. gedurende den winter ■ast op Scandinavië had stopgezet, .dadelijk haar diensten aan om den j deze hachelijke positie te hulp te Daar deze hulp dankbaar werd aan- vertrok op 20 Februari het eerste van Rotterdam naar Kopenhagen, /gevolgd door twee andere detachement van de K. L. M., be- uil den Scandinavischen vertegen- Iijer de Jong. de drie vliegers Smir- Seekman en Tepas. de vier macam- Holtz. Uriot, v. d. Broeke en Dunk, zich ter beschikking van de Deensche nart Mij. en hielpen gedurende veer- jgen de verbinding tot stand te bren- 1 passagiers en dagbladen maakten in fiak de lading uit. Tweemalen werd j met 10 millioen kronen, welke de [banken in Kopenhagen aan haar in Jutland moesten overmaken. Bo- 3 haalden de K. L. M.-vliegtuigen een [Kamerleden uit Odensee, welke voor j'angrijke Rijksdagzilting aanwezig zijn, terwijl de gewezen socialisti- Irinister-presidenl Slauning van de K. |vliegluigen gebruik maakte, ten einde •opaganda-lournêe voor de a.s. ver in te volbrengen. [buitengewoon strenge koude op de pijen en in de lucht vergde veel van LL. M.-personeel. Ja de veerverbinding over de Groote Irederom normaal geworden was, trok 11. M. zich terug. I Duitschers. Zweden en Denen zorgen ■voor de verbinding Scandinavië lliiand door de lucht. het oog op de komende zomerdiensten L. M die door het uitgebreide junma veel zullen vprgen van het ma- werd beslolen. de vliegtuigen terug alen. ten einde ze, na den zwaren ar- i hel Noorden, in onderhoud te kun- Isemen. o lOreizicht betreffende Februari. kphol werd in Februari 1929 aange- |joor 2<39 vliegtuigen van hel regelma- [gerluchtverkeer en door 40 militaire Wen van leger en marine, terwijl 43 pliegtuigen aankwamen en vertrok- lorls werden een aantal proef- en n gehouden, terwijl het aantal jïfliegers 22 bedroeg. [alhaven werd in die maand aangedaan verkeersvliegtuigen en door vier |iire. terwijl er twaalf speciale vluch- 31 proef- en photovluchten met K. I-machines gehouden werden. Boven- werden 56 vluchten uitgevoerd met •-vliegtuigen van de Roltprdamsche |<ub Het aantal bezoekers bedroeg 359. SPREKEN VOOR EEN VERGADERING. Door de telefoon. Het „Hbld." meldt: Voor hen. die een rede voor een verga dering wenschen uit te spreken, doch ver hinderd zijn het vergaderlokaal in hun woonplaats of elders te bezoeken, be staat gelegenheid tóch voor de daar aan wezige personen te spreken door gebruik te maken van de telefoon. Het gewone abonné-toestel kan daartoe via locale en interlocale geleidingen in ver binding worden gebracht met een in de zaal opgestelden luidspreker. De kosten zijn dezelfde al9 voor een ge woon gesprek (interlocaal: 50 cent per drie minuten), vermeerderd met de kosten voor de van Rijkswege te treffen technische voor zieningen. 9291 Volgens „Het Volk" zou onze regeering het voornemen hebben om nogmaals nu in de Eerste Kamer te komen met een verklaring inzake de Nederlandsch-Belgi- sche kwesties der laatste dagen. Dit zou dan plaats hebben wanneer deze week de motie-Van Embden in behande ling komt. Het Belgische Telegraaf-Agentschap pu bliceert de volgende, klaarblijkelijk van officieuze zijde geïnspireerde uiteenzettin gen: In internationale kringen te GenSve heeft men met belangstelling de incidenten met betrekking tot de door het „Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde valsche documen ten gevolgd, niet omdat men het geringste geloof aan de bewuste documenten hechtte, doch aangezien men hierin een gelegenheid zag, om een oordeel te vellen over zekere staten en de daar heer9chende geestesge steldheid. Pijnlijk werd men getroffen dour de lichtvaardigheid, waarmede de pers van belangrijke landen zich door eenvoudige vervalschers heeft laten dupeeren. Vóór alles bleek uit de incidenten, dat de ont spanning, die zich in de betrekkingen tus schen zekere landen, met name tusschen Duitschland en Frankrijk heeft doen on derkennen welke ontspanning als een der voornaamste factoren voor den we reldvrede wordt beschouwd nog niet zoover is gevorderd, al9 de regeerjngen zelf zouden wenschen. Tevens droegen bedoelde incidenten er loe bij, licht te werpen op het optreden van louche organisaties, aan wier activiteit men de verantwoordelijkheid dient toe te schrijven voor vele incidenten, die syste matisch worden uitgebuit, met de bedoe ling. de internationale betrekkingen te ver troebelen. Ten slotte moet ernstig de aandacht wor den gevestigd op het gevaar van het voor onbepaalden tijd zonder oplossing laten van problemen zooals die, welke thans tusschen Nederland en België verdeeldheid zaaien. Te dien opzichte geelt men er zich volledige rekenschap van, dat de Belgische regeering geen blaam treft: men vergeet niet, dat het Nederland, of beter gezegd de Nederlandsche Eerste Kamer is, op wie de verantwoordelijkheid voor het jongste échec der Nederlandsch-Bolgische onderhan delingen rust. Het is te Gcnêve niet onbe kend, dat de Belgische regcering naar Den Haag een nola heeft gezonden, waarop Ne derland tot dusver nog niet heeft geant woord en die het niet heeft gepubliceerd. De incidenten, die zich zoo juist hebben voorgedaan, toonen aan, hoe wcnschelijk het zou zijn. dat de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen zonder verwijl in een atmosfeer van kalmte en matiging worden hervat, ten eindè spoedig tot êen vriend schappelijke regeling te geraken, welke de beide regeeringen, naar zij verklaren, nog altijd wenschen te bereiken en die onge twijfeld door de nabuurlanden en door alle vredesvrienden wordt gewenscht. 193. Ach, ach, nu is de heele arme Oesterfamilie ziek ge worden van schrikl Ze liggen allen te bed, met koorts en ze woelen door hun bedden ondanks drankjes en aspirine en de verzekering dat de brand al lang weer gebluscht is. 194. En terwijl ze zoo ziek liggen, denken ze in hun koorts, dat ze weer gewone Oesters zijn, die per ongeluk op de menschenwereld verdwaalden en die overal door de vreese- liikste gevaren worden bedreigd. Is dat niet een wreede hand, die hen pakken wil? De bond van Veilingpersoneel hield zijn jaarvergadering in hotel „De Kroon" te Den Haag. Deze vergadering, welke vrij goed was bezocht kenmerkte zich door een ge animeerd verloop. Na opening door den voorzitter, den heer A. Sluy van Brielle werden de jaarverslagen uitgebracht, waarna een bespreking volgde over het punt „Pensioenfonds", aan welke zaak gedurende het algeloopen jaar de bond zijn aandacht heelt gewijd. - In deze bespreking kwam tot uiting, dat van de zijde van het Centraal Bestuur van Veilingen de volle medewerking is verkre gen, zells zoo, dat de pensioeneering door dat bureau bij de besturen der veilingen is aanhangig gemaakt, wat zeker heeft bijge dragen tot het resultaat dat nu reeds ver scheidene besturen van veilingen in prin ciple hebben beslolen ten behoeve van hun personeel tot het pensioenfonds toe te treden. Algemeen werd de verwachting uilge sproken, dat die besturen, welke het groote belang voor de vereenigingen zelf, dat in een behoorlijke pensioenregeling is gelegen nog niet inzien, nu spoedig het goede voor beeld zullen volgen. Voorts werd door den heer A. Hogeweg van Rotterdam, secretaris van den Bond. ingeleid het onderwerp: „De rechtspositie van het veilingpersoneel". Na een aangename bespreking sluit de voorzitter, met een sterke aansporing aan allen Om mede te werken, dat spoedig alle personen aan een veiling in Nederland werkzaam, in dezen Bond zijn georganiseerd, deze jaarvergadering. De Koningin en de Prins hebben Za terdagavond in tegenwoordigheid van de Koningin-Moeder en Prinses Juliana, aan een klein aantal genoodigden een soirée aangeboden, waarbij mevr. Van IJzerVin cent (zang) en de heer Van Leeuwen Boom kamp (violoncel) eenige nummers ten ge- hoore brachten. De prins is voornemens Woensdag middag te Delft de eere-promolie bij te wonen van Sir Henry Deterding en van den heer C. F Stork. De Prins zal vooraf een bezoek brengen aan het Deutsche Studentencorps en deel nemen aan het dejeuner, dat den doctoren honoris causa door het corps in de sociëteit Phoenix zal worden aangeboden. Bij K. B. is aan J. Sinke Jr. op zijn verzoek met ingang van 28 Maart 1929 eer vol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Ierseke, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, in zijn betrek king bewezen. Uit Genève wordt gemeld: De directeur der Nederlandsche Spoor wegen, ir J. A. Kaltf, werd door den Raid van den Volkenbond benoemd tot lid eener commissie van drie arbiters in een spoor weggeschil tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakije. De gelegenheid om met Ned.-Indië langs radio-lelelonische weg gesprekken te voe ren, bestaat thans twee maanden. Immers op 8 Januari werd deze dienst, na den vori- gen dag ofticieel te zijn ingewijd, voor het eerst voor het publiek opengesteld. In de eerste maand (tot en met 31 Jan.) werden 21fi gesprekken met Indië gevoerd; van 1 tot en met 28 Februari waren hel er 232, zoodat in aanmerking genomen, dat de dienst alleen op werkdagen i? openge steld, kan worden geconcludeerd, dat er tol heden eeD vrij constant gemiddelde is van tien gesprekken per dag. De 232 gesprekken iij Februari zijn te verdeelcn in 72 uitgaande en 60 inkomen de; daarvan werden gevoerd in de studie te Amsterdam- 28 uitgaande en 53 inko mende; 's-Gravenhage resp. 33 en 71; Rot terdam resp. 7 en 17 en Utrecht resp. en 19. NED HERV. KERK. Beroepen- Te Charlois (vac. D. van Ha- selen) J. K. F. Mantz. te Wolphaartsdijk. Aangenomen- naar Ransdorp c.a. G. W. K. Hugenholtz, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Moercapelle, J. Ronge, te Hoog Blokland; voor Zuiderwoude (N -H.) G. W. K. Hugenholtz, cand. te Utrecht. Zaterdag is te Botterdam de eerste Hooge- schooldag gehouden, welke uitgaat van het Handels-Hoogeschooi-Fonds 1920 (Hooge- schooldag). Daartoe waren velen 9amen ge komen in de aula van de Hande'shoogeschoo! aan den Pieter de Hoochweg. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de minister van Onderwijs, de heer Waszink en de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn. Tal van sprekers hebben het woord ge voerd. De dag is met een feestmaaltijd be sloten. Men meldt ons uit Amsterdam: In den nacht van Zaterdag en Zondag is het eerste gedeelte van den jaarlijkschen Stillen Omgang der Roomsch-Katholieken te Amsterdam gehouden. Onder de deelne mers, die van heinde en verre kwamen, waren er verschillende uit Zeeuwsch- Vlaanderen en Zeeuwsch Limburg. Omstreeks half twee werd naar het Ba- gijnenhof getrokken, waarna de Stille om gang begon. Na afloop begaven de deelne mers zich naar de verschillende kerken, tef bijwoning van de Slotmis. In de week van 49 Maart 1929 zijn in Nederland uilgesproken 52 faillissementen. PROF. Dr. J. A. CRAMER. Gisteren was het 40 jaar gelden, dat prof. dr. J. A. Cramer, hoogleeraar in de theologie aan de universiteit te Utrecht, te Neder- hemert het predikantsambt aanvaardde. Van Nederhemert ging hij in 1892 naar Alkmaar en vandaar in 1896 naar Den Haag In 1921 werd hij lot hoogleeraar te Utrecht benoemd als opvolger van wijlen prof. dr. S D. v. Veen. Prof. Cramer is, naar men weet, voorzit ter van de afd. Nederland van den Wereld bond der Kerken, alsook voorzitter van de Utr. Zendingsvereeniging. 8761 r het Engelsch van J. S FLETCHER door Mej. A. T. N is gemakkelijk te beantwoorden,' larruuw Bywaler. „Laat me eens zien, ["«rlaatsten nacht. Ik herinner mij na- 'i)k iedereen, die dien avond binnen- en ook van den namiddag. Daar wa- tajoor Leyoester en zijn vrouw, oude Vto. Daar waren sir John Kemp en zijn dochlers, zij zijn ook oude klanten. «as juffrouw Clarriford, de tooneel- 1'er, zij kwam voor een week, terwijl I "at opnieuw behangen wordt, en zij -ook. Er was slechts één vreemde- - mijnheer Trickett, een heer. die zich f'.'M als de heer Curtis van New York." denk, dat dit mijn man is," zei Jim- -H»e laai kwam hij?" I' den tijd. dat ik geen dienst had, tus- r :es en negen uur. Ik kan hel juiste [*el uitvinden. Maar hij dineerde in het ;'e'l u hem dien avond gezien?" 1 Een lang, glad geschoren, Ameri- uitziend man middelbare leef- l'lepkp gelaatskleur, echt Amerjkaansch. H'jn in het bureau, om mij te vragen, J. 1 zijn brieven kon vinden." fwt. En dat heelt u hem gewezen?" „Ik wees hem de kamer, waar de brieven bewaard worden Daar ging hij binnen." „Dat is hetl" riep Jimmie uit. „Ik ver wed er duizend pond om. dat die mijn man is. Nu. en wanneer vertrok hij?" „Gisteren, ongeveer twaalf uur. Ik hoor de hem aan den portier zeggen, hein een taxi voor het Waterloo-station te bezorgen." „En dit was alles, wat u tijdens zijn ver blijf van hem zag?" „Neen," antwoordde mevrouw Bywaler, „dat was hel niet Door puur toeval zag ik hem gisterenmorgen vroeg. Ik zag hem om half negen het hotel uitgaan. En buiten ontmoette hij een ander man." HOOFDSTUK XX. Het snippertje briefpapier. Onbewust boog Jimmie zich weder over hel tafeltje, waaraan hij en mevrouw By- water zoo ongestoord gedineerd hadden. Zijn geestelijke ooren staken op bij die laatste mededeeling van zijn gast. „Wij naderen iets" zei hij lot zich zelf. „Dit belooft wat. Oh!" ging hij hardop voort, „u zag hem gisterenochtend half negen het hotel verlaten en een ander man ontmoe ten. Vlak er voor?" „Dat juist niet." antwoordde mevrouw Bywater. „Ziet u. ik stond toevallig voor dat raampje in hel bureau dat op den hoofd ingang en de straat uitziet Ik zag dezen mijnheer Curtis naar builen komen. Hij keek de straal op en af Een man kwam den hoek om. U weel. dal is maar een paar huizen verder Zij ontmoetten elkander en spraken samen. En toen „Ja. toen?" zei Jimmie in spanning. „Toen „Toen gingen zij beidpn den hoek om," antwoordde mevrouw Bywaler. „U zag niet. dat de tweede man iets aan Curtis gaf?' vroeg Jimmie. „Niels! Zij kwamen elkaar legen, wissel den een paar woorden, denk ik, en giDgen heen." „Wat soort van man was die andere?" „Och! zoo iels als Curtis. Ameri- kaansch uiterlijk! Ik zag hem natuurlijk maar even. Maar de indruk, dien ik van hem heb, was, nu ja, een Amerikaan," „Heelt U Curtis terug zien komen?" vroeg Jimmie na een oogenblik nadenken. „Ja. Omdat hij aan het bureau-raam kwam om een spoorboekje te vragen. En toen hij het had, bleef hij enkele oogenblik- ken in de hall staan, om het na te kijken. Toen gaf hij het terug en ging in de kamer waar de brieven bewaard worden." „Een paar minuten over negen." „En hoe laat waren de brieven gekomen?" „Onze ochtendpost komt altijd ongeveer half negen en wordl dan in -de hokjes ge legd." „Zoodat de brieven er waren, toen die man heenging?" Zij werden toen juist uitgezocht," ant woordde Mevrouw Bywater. „Ik zag den hoofdporlier ze juist in de kamer brengen, toen Curtis er uitging." Jimmie dacht na over deze inlichting. „En U zegt. dal deze man het hotel in den morgen verliet?" „Ongeveer twaalf uur naar het Water loo-station." „Ik weet nu tenminste iets." zei Jimmie. „Mevrouw Bywater dat is de man, die mijn pakket stal en er een ander voor in de plaats legde Hij kreeg vermoedelijk hel namaakpakk.et van den man builen. Ik kan enkele dingen nog niet begrijpen, hoe zij met hel adres deden, maar dat zal ik ook wel uitvinden. Maar ik hen er zeker heel zeker van, dat het zoo gedaan is. En nu moet ik dien Curtis uilvinden." „De politie?" stelde mevrouw Bywaler voor. „Nog niet," antwoordde Jimmie, het hoofd 9chuddend „Daar zijn redenen voor. Er be staan ook goede redenen voor dat u aan nie mand een woord van dit alles zegt. Later zult u er alles van hooren." „U kunt op mij vertrouwen, mijnheer Trickett. ik hoop maar, dat u uw gestolen goed terug krijgt. Maar wat wilt u doen? De man is weg „Ik moet er over denken," zei Jimmie. „Er is echter iets, wat ik doen kan. Welke kamer heeft die man gehad?" „Nummer drie en veertig de verdie ping boven de uwe," antwoordde mevrouw Bywater. „Is die kamer van nacht bezet?" „Ze wa9 nog niet genomen toen ik heen ging." „Was zij den afgeloopen nacht bezet?" „Neen." „Heel goed. Laat mij dan van avond, als wij lerugkomen. den sleutel van die kamer hebben ik wil ze onderzoeken en nakijken. Misschien vind ik eenig spoor." Mevrouw Bvwater lachte. „Ik vrees, dat u er niéts zult vinden," zeide zij „De meisjes ruimen natuurlijk al les op. tk bedoel, als u denkt aan brieven, kranten, van die soort dingen." „Ik weel genoeg van hel hotelleven," zei Jimmie. „om |e welen dat er dingen in ka mers achierhlijven. hoeveel kamermeisjes er ook in bezig zijn. Mannen zijn in den regel slordig. In ieder geval zou ik graag die kamer eens rond kijken." „Oh. u kunt den sleutel wel krijgen," zei mevrouw Bywater, glimlachend. „Als wij terug keeren. laat ik dan eerst naar binnen gaan Volgt u een paar minuien later en :k zal u den sleutel in een enveloppe geven. Natuurlijk, als de kamer niet verhuurd is." Een uur later was Jimmie op weg naar boven in het hotel, met den sleutel van ka mer 43 in zijn hand En toen hij langzaam de gang doorliep, dacht hij diep na over do verwisseling van het namaak-pakket mef het werkelijke. Het kwam hem het beste voor, dat te verklaren, door te trachten om te bedenken, hoe het gedaan was. Het na maak-pakket. dat in zijn bezil gekomen wao, had al de postzegels en stempels van Pa rijs, die het hebben moest, er was geen twij fel aan, dat het op de gewone, geregelde ma nier met de post gekomen was. En toch was het niet aan het hotel bezorgd Slechts één pakket was aan het hotel bezorgd, hel werkelijke. Hoe was nu het namaak pakket daar in plaat9 van het echte pakket geko men? Tot nu toe kon Jimmie omtrent dil punt geen licht krijgen, maar hij gevoelde met instinctmatige en stellige zekerheid, dat het gekomen was door den man dien Curtis buiten hei hotel ontmoet had Die man had Curtis het namaak pakket gegeven en Cur tis had het voor het echte verwisseld. Zij hadden de kans gelnoren dal Kpntnver om de brieven naar beneden kwam in hel halve uur. dat Curtis afwezig was doch de kans was in hun voordeel jewepst. Maar de stempels? (Wordl vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9