BOUWKUNSTIG SCHOON. DE SOCIALE BETEEKENIS DER ZIEKTEWET. GEMENGD NIEUWS. Stoffen-Reclam WAALS KUNST EN LETTEREN. VRAGENBUBBIEK. van de koninklijke handteekening en van da drie Bourbon-leliën onder de koninklijke kroon. Vertaald luiden ze aldus en ik maak ever opmerkzaam op den heilwenech aan het slot, die in vele gevallen wel in schreeuwende tegenspraak moet zijn geweest met het doel, waartoe de brieven moesten dienen Mrjnh(eer). Ik schrjjf u dezen brief om n te zeggen io mijn Kasteel van de Bastille te ontvan gen den h(eer) en hem daar te honden tot nader order mijnerzijds. Hiermede bid ik God, dat hij u, Mijnh(eer), in zijn Heilige hoede neme*. Geschreven deo (w.g.) Louis. Het briefje tot in-vrijheid-stelling is van den volgenden inhoud: Mijnb(eer). Ik schrijf u dezen brie! om n te zeg gen in vrijheid te stellen den zich noe menden dien gij op mijn order in mijn Kasteel van de Bastille opgesloten houdt. Hiermede bid Ik God, dal hij u, Manheer), in zijn Heilige hoede neme. Geschreven den w.g. Louis. Daaronder nog een handteekening: PM- lippeaux, met een toevoegaal, dat ik niet kan ontraadselen. (3) Het zal nog jaren duren, eer een staat van zaken, die dergelijke uitwassen moge lijk maakte, dia dtm koning de tmacht gal om zonder eenig rechterlijk vonnis iemand van zijn vrijheid te beroovan of zelfs blanco- machtigingen daartoe uit te geven, werd gewijzigd. Maar de wijziging moest komen. De gedachten der groote menigte, geleid en opgevoed door verlichte geesten, vroegen om verruiming. Volksklassen die, behalve voor bet betalen van belasting, onmondig werden verklaard, zouden haar stem doen hooren en in een brutaal, concreet feit verkondigen, dat het oude regime had afgedaan en een nieum stond geboren te worden. Dat brutale, concre te ieit was de bestorming, de terneer werping van de geweldige Bastille op 14 Juli van 'dun jare 1789. Toen Lodewijk XVI, de op volger van den Welbeminde .hiervan hoorde, vroeg hij: „Maar dat is een oproer! Hem werd ten antwoord gegeven: „Neen, Sire, dat is een Omwenteling". A. J. BOTHENIUS BROUWER. (3) De „lettres de cachet" aldus ge naamd, omdat zij gezegeld waren met het oachet van den koning waren aanvanke lijk goed bedoeld en hadden lot taak de regeering dee lands bij te staan in het handhaven der goede orde in een t^jd, dat de Fransche Staat maatschappelijk nog veel te wensche® overliet. Zij bestonden reeds lang vóór de XVUIe eeuw en waren „het eenige middel, dat de koning bezat om zich in particuliere aangelegenheden te doen gel den eb zich in den Staat te doem gehoorza men". Een ernstige studie hierover is het boek van Fun"kBrentaoo, verschemem in de Bibliothèquo'd'Histoire: „Les lettres deca- cnet". (Paris, Librairie Haohette). DS HEILIGE LINIE. Nu wij onze bespreking van de Hoogland- eche kerk hebben beëindigd, willen wij een artikel wijden aan een verschijnsel, dat door de eeuwen heen de sacrale bouwkunst heelt behoerscht. We bedoelen de Oriëntatie, de Oost- Westel. richting van de lengteas veler werken van religieuzen aard. de z.g. Heilige linie. De Oriëntatie is een verschijnsel dat men reeds heel vroeg in de historie aantreft en zelfs in tijden, waarvan ons niets ia overgebleven dan de resten van begraaf plaatsen. Voor enkele jaren hadden we het voor recht een fietstocht te doen. waaronder ook het traject GroningenEmmen viel. De weg loopt over den Hondsrug, men kan zeggen een der vroegst bewoonde streken van ons land. Een heele reeks Drenlsche dorpen moesten we passeeren. En nu doet zich het verschijnsel voor, dat de bekende Hune bedden meestal in de onmiddellijke nabij heid der dorpen liggen, b.v. bij Noord-Laren, Drouwen. Borger, Odoom. Emmen. De dorpen zelf hebben meestal heel oude kerk jes. waarvan de herkomst uil de 12de of 13de eeuw ondanks allerlei verbouwingen nog duidelijk te onderkennen is. Maar de aan wezigheid van Hunebedden wijst reeds op nederzettingen uit het z.g. Neolithische of tweede steentijdperk, dat tusschen 3000 en 2000 jaar voor cm ze jaartelling valt. Wie een beetje historische fantasie bezit, recon strueert in zijn verbeelding die groote steen- hoopen en ziet een oude menschenwereld voor zich met haar primitieve religieuze be grippen én haar heidensche eeredienst. Onder de Hunebedden, die we bezochten, is vooral dat bij Emmen hoogst interessant En hadden we kunnen vermoeden, dat het ondeTwerp hier nog eens ter sprake zou komen, dan hadden we ter plaatse een tee- kening gemaakt. Men vindt een krans van groote steenen opgericht in een ovalen vorm. bijna een ge'lijkzijdigen driehoek met Beer stompe hoeken. De lengte bedraagt van den basis naar den top ongeveer dertig meter Dl basis i9 pl.m 15 M De sterk afgeronde top ligt ongeveer naar het Oosten. Binnen den grooten kring vindt men drie kleinere, natuurlijk zeer primilieve grafkamers, dig georiënteerd achter elkaar liggen. Allerlei onderzoekingen hebben geleerd, dat deze Hunebedden bij hun ontstaan 'n sacrale be- teekenis hadden. Zeer waarschijnlijk hebben de heidenen er meteen hun ritueele plechtig heden gevierd Hel ..Ex Oriente Lux" uit het Oosten zal het licht opgaan had voor deze natuurvolken allereerst een natuur lijke btlppkfmis Maar waarschijnlijk is bij deze zonaanbidders toch ook reeds een schemerende dageraad van hooger geestelijk leven te bespeuren. Het ia intusschen merkwaardig, dat de Germanen later, juisl hun woonplaatsen ves tigden bij de overblijfsels der oudp neder zettingen, en er hun oflerplaatsen oprichtten^ En ook deze waren georiënteerd Door ver gelijking met op IJsland goed bewaaide Ger- maan9che antiquiteiten, is men tot het ver moeden gekomen, dat later de Christenen van de grondslagen der Germaansche tem pels gebruik hebben gemaakt om er hun kerken te bouwen. Zoo'n Germaansche tempel, zooal9 men weel gewoonlijk dakloos, bestond uil een langwerpig vierkant van zware flinten, al thans in streken waar groote steenen voor de hand lagen. In hoofdzaak beantwoordde het grondplan aan dat der Hunebedden. Verder werd hij door een muur zonder poortopening in een grooter en een kleiner deel verdeeld, 't kleinste Oostelijk deel met een afzonderlijken toegang voor de priesters, werd in het Noorsch „Köit eda godastuka" koor of godenvertrek genoemd. Het volk, dat in het grootere Westelijke deel was vergaderd, zag de plechtigheden van het offer niet. Toen het Christendom werd ingevoerd, behoefde men slechts twee dingen te doen, om den tempel tot kerk in te richten. Men maakte een houten bovenbouw en dekte hem van boven af. En in de tweede plaats werd de tusschenmuur doorgebroken. Daardoor kreeg men een smalle triomfboog, zooals men weet de afscheiding tusschen koor en schip der kerk. Later in de twaalfde eeuw, werd de houten bovenbouw vervan gen door muren van tufsteen en in de Westelijke streken van baksteen. Dorpskerkjes als die te Odoorn, Anloo, Haren, ofschoon in later eeuwen meerma len verbouwd en veranderd, wettigen door hun smalheid, hun smalle triomfboog en hun onderbouw van granietblokken sterk het vermoeden, dat zij zijn gebouwd op de grondslagen van Germaansche heiligdom men, die op hun beurt weer het grondtype der hunebedden vertoonen. Maar opvallend is de Oost-Westelijke richting. Dit verschijnsel, ofschoon bij Alberdingk Thijm niet aangehaald, deed ons nog eens hel bekende werk van dien schrijver ,,De Heilige Linie" ter hand nemen. Hij deelt hierin mede, dat tal van oude cultuurvol ken, als Indiërs, Babyloniërs, Boedhisten, Egyptenaren, Grieken, Peruanen, enz. steeds hun tempels en grafpaleizen bouwden overeenkomstig de Heilige Linie. Ook de tempel der Joden lag georiënteerd, maar in tegenstelling met de heidenen rondom Pa lestina lag bij bun het sanctuarium aan de Westzijde. Historisch en theologisch ligt het voorde hand, dat de Christenen, zich aansluitend bij een oude traditie, maar deze vergeeste lijkt, den absis weer in het Oosten plaat- aten, Christus wordt immers ,,Sol Oriens" genoemd in de liturgie. Of de Vrijmetse laarsorde, welker eerste historisch ontstaan zoo nauw is betrokken bij de Middeleeuw se he vakvereenigingen der bouwmeesters hun tempels consequent naar het Ooslen richten, is mij niet bekend. Men weet. dat hun hoofdbestuur het Groot-Oosten wordt genoemd en dat hun ritus verband houdt met het licht. Over de symboliek, welke bij den bouw der Gothische kerken verband hield met do Heilige Linie, zullen we niet uitweiden. De belangstellende lezer kan daaromtrent wor den ingelicht door het straks genoemde boek. Er zijn evenwel een paar punten, die we even in herinnering willen brengen. Soms maakt de lengte-as der kerk in het koor een kleine knak, zoodat dit iels Noordwaarts afwijkt. Men herinnert hiermee aan de liturgisch bekende voorstelling, dat het hoofd van Christus, nadat Hij den geest had gegeven, eenigszins naar recht9 naar beneden hing. Maar er is een tweede punt: de Pieters kerk is georiënteerd met één graad afwijking naar het Noorden, de Hooglandsche met bijna één graad afwijking naar het Zuiden. Hel zijn juist deze kleine afwijkingen, die bij tal van kerken worden vermeld, welke ons dit artikel deden schrijven. Men i9 het er al lang over eens, dat deze afwijkingen niet willekeurig zijn of op on juiste metingen berusten Dat kan misschien een enkelen keer zijn gebeurd, maar de Middeleeuwsche bouwmeesters vergisten zich niet zoo heel gemakkeMjk. Nu heeft men er de volgende theorie op gevonden, welke in de meeste gevallen ook opgaat, en die ten deele berust op historische mededeelingen. Hol vaststellen van de juiste lengte-as der kerk was in vele streken een liturgische plechtigheid. Stel, er moest een kerk worden gebouwd ter eere van eenen of anderen Hei- lige Dan kwamen de geloovigen op den avond van den Vigiliedag van dien Heilige op de bepaalde plaats samen. De nacht voor den feestdag werd doorgebracht in gebed en geestelijke oefeningen. Zoodra in den vroe gen morgen van den feestdag de zon boven den horizon verscheen, werd de juiste lengte-as der kerk bepaald en de eerste steen gelegd. Viel die feestdag precies of omstreeks de lente- of najaarsnachtevening, dan wa9 de richting der eerste zonnestralen precieë Oost-West. In het zomersolstitium week deze richting af naar het Noorden. Men weet. dat de zon dan steeds tot den langsten dag toe Noordelijker opkomt. Viel de stich ting in den winter dan week de as uit naar bet Zuiden. Voor de Pieterskerk, oorspronkelijk aan Petrus en Paulus gewijd, komt dit goed uit. Hun feestdag valt op 29 Juni. Maar Sint Pancras wordt gedacht op 12 Mei Ook de Hooglandsche kerk zóu dus naar hél N uit moeten wijken. Op 8 Juni 1381 is hel tegen woordige koor gefundeerd. Maar verder ont breken natuurlijk de eerste stichtingsoor konden en is het zeer goed mogelijk, dat andere overwegingen een rol hebben ge speeld. Men zou kunnen vragen, of het oor spronkelijke houten kapelletje misschien ook aan een anderen heilige was gewijd In ieder geval is dit nu een aardig onder werp voor archeologen om na te speuren. De titel vao dit artikel is eigenlijk niet volledig; wanneer wy hier spreken van da Ziektewet, dan hebben wjj het oog niet op de reeds in 1913 aaugenomen, doen nimmer ingevoerde Ziektewet van Minister Talma, maar op bet Wetsontwerp van Minister BiOte- maker de Bruine, dat strekt om de oestaan- de Ziektewet op tal vao punten te wyzigan en daardoor de invoering mogelyk te maken van een regeling, die zich meer dan de be- svnaode wet aansluit bjj de eischen, welke in onzen tijd aan sociale wetten worden ge steld. Het heeft, tusschen het tijdstip, waar op de Wet-Talma tot stand kwam en dat, waarop Minister Slotemaker de Bruine zijn, aindMÜen opnieuw belangrijk gewijzigd, ont werp indiende, aan pogingen niet ontbroken om de regeling, in de Wet-Talma vervat, te verbeteren. Al die pogingen, waarvan men ons het overzicht zal willen besparen, zijn mislukt. Laat ons hopen, dat dit met het Ontwerp-Slotemaker de Bruine niet opnieuw het geval zal zijn, doch dat het nog tijdig, vóór het verstrijken van deze parlementaire periode, in veilige haven zal worden gebracht. Wan het moge dan al niet volmaakt zijn, in ieder geval is bet beter dan de bestaande Wet en komt het werkelijk op sommige be langrijke punten tegemoet aan rechtmatige sociale verlangens. Al worden er thans nog vooral van den kant van de particuliere ziekenkassen bezwaren tegen geopperd, om dat deze niet langer, zooals in de eerste edi tie van het Wetsontwerp het geval was, or ganen van de verzekering zullen kunnen zijn. wij meenen, dat die bezwaren de Sta- ten-Generaal niet zullen mogen weerhou den van aanvaarding der voorgestelde rege ling, omdat deze voldoende rekening houdt met den eïsch, in onzen tijd van de meest verschillende zijden met. klem aan de soci ale wetgeving gesteld, dat zij belanghebben den zelf aan de uitvoering der Wet doet deelnemen en daarbij zooveel mogelijk in stand houdt datgene wat op het terrein, door de Wet bestreken, in de maatschap pij reeds is gegroeid. Daarbij is de rege ling, zooals zij thans is ontworpen, ook belangrijk vereenvoudigd, waardoor on- noodige administratiekosten worden be spaard en de verzekerden dus niet het on aangename gevoel hebben, dat zij voor de uitkeering, welke zy by ziekte ontvangen, een te hooge premie moeten betalen. In één belangrijk opzicht is Minister Slotemaker de Bruine in zijn gewijzigd Wetsontwerp tot de Wet-Talma terugge keerd: hij heeft teruggenomen zijn voor stel, om onder de Wet te brengen „alle ar beiders, die in loondienst arbeid verrich ten" (dus ook arbeiders, die per soonlijke of huiselijke diensten verrichten, als chauffeurs, dienstboden, werkvrou wen, enz.) De verzekering zal nu beperkt blijven tot arbeiders in dienst van een on derneming (fabriek", winkel kantoor, land bouwbedrijf, enz.L bovendien bleven vol gens de Wet-Talma alle arbeiders, van wie kon worden aangenomen, dat zij ©en zeke ren welstand genoten, buiten de verzeke ring. Ook in dit opzicht volgt het gewijzigd Ontwerp in beginsel de bestaande Wel. Et is daar een loongrens gesteld van f. 3000. Wie daarboven valt, blijft buiten de verze- zekering. Dit zijn, ook uit sociaal oogpunt bezien, verbeteringen Voor het huispersoneel wordt reeds voldoende gezorgd en personen, wier salaris in den regel bij ziekte blijft doorloo- pen en die geen behoefte hebben aan ver plichte verzekering, behooren in de Wet niet thuis. Elke sociale Wel dient zich tot bet strikt noodige te beperken en niet ver- dor in de vrijheid in te grijpen dan ver- eischt is ter bereiking van haar doel. Juist gezien is verder,, dat het gewijzigde Ontwerp als uitvoeringsorganen der Wet naast de ziekenkassen van de Raden van Arbeid de erkende bedrijfsvereenigingen heeft behouden. Daardoor kan hel collectief karakter der ziekteverzekering des te beter tot zijn recht komen en blijft aan de arbei ders en de werkgevers (welke laatste voor de helft in de premie bijdragen en dus bij de uitvoering der verzekering mede belangheb benden zijn) de gelegeheid geboden de ver zekering zelf ter hand te nemen en dus hun eigen belangen Ie behartigen met inachtne ming der door de Wet gestelde regels. Deze bevordering van het zelf-doen, welke ook reeds in de Ongevallenwet is mogelijk ge maakt, is van groote opvoedende waarde, terwijl bovendien de samenwerking voor dit nuttig doel tusschen arbeiders en onderne mers in landbouw, nijverheid, han- r del enz. den goeden geest tusschen beide bevolkingsgroepen ongetwijfeld zal verster ken. De particuliere ziekenkassen zullen zich kunnen omvormen tot bedrijfsvereeni gingen en dus ook in het kader van het ge wijzigd ontwerp nuttig werk kunnen ver richten. Wat de erkende ondernemingszie- kenkassen aangaat, die in het aanvankelijk Wetsontwerp voorkwamen, deze zullen kun nen worden omgevormd in afdeelingska9- sen eener bedrjjfsvereenigmg. Zoo is dus, by aanmerkelijke vereen voudiging van het stelsel, toch de mogelijk heid behouden, om een groot deel van wat uit het particulier initiatief is gegroeid, ook onder de nieuwe regeling in stand te doen blijven. Over het sociale belang zelf van zieken- gelduitkeering aan de arbeiders, die Diet in staal zijn uitsluitend door eigen premiebe taling zich zulk een uitkeering te verzeke ren, behoeven wij niet veel te zeggen Dit springt zoozeer in het oog. dat alleen dit nelang een voldoende reden is om heen te stappen over de meeste bezwaren, welke nog tegen onderdeelen van het Ontwerp mochten bestaan Er is intusschen één onderdeel van de materie, dat in de Kamer nog wel tol een levendige discussie aanleiding zal geven. Het is de uniforme hoogte van het zieken geld dat door den Minister bij het mondeling overleg met" het Parlement nog even van.70 op 80 pCt. is Verhoogd. Men zou mei een maximum-uilkeering van 80 pCt. voor ge- GEEN GEVAAR MEER OP DEN RIJN? De genie teruggeroepen. Naar gemeld wordt zijn gisteren alle de tachementen der genie, die ter assistentie naar de bedreigde punten onzer groote ri vieren waren gezonden, teruggeroepen. Daar de Rijn bij Lobith zoo goed als nor maal is en hij zijn loop heelt hervat, bleek langere detacheering overbodig. o EEN ROOFOVERVAL TE OOSTZAAN? De daders aangebonden? Te Oostzaan zyn in den nacht van Don derdag op Vrijdag twee gemaskerde bandie ten de woning binnengedrongen van het reeds bejaarde echtpaar Taams, wonende aan ds Haal. Onder bedreiging met eau revol ver eischten zy van hen de plaats aan te wyzeu waar zich het geld bevond. Op deze bedreiging overhandigda de vrouw hun een portefeuille, inhoudende f. 120 aan bankpa pier. Hiermede niet tevreden wendden zy zich tot den man, wien zy, eveneens dreigend met een vuurwapen, gelastten da plaats aan te wjjzen waar hot overige geld geborgen was. De grijsaard zeide liever te widen ster ven. Zonder uitvoering aan hun bedreiging te hebben gegeven, verlieten de gemasker- dem de woning. Als verdacht van dezen overval heeft de Zaandamsche politie gisteravond aangehou den- twee nog jeugdige Zaandammers. Ze zjjn reeds met het echtpaar Taams gecon fronteerd. De heer T. meent met stellig heid in de aangehoudenen de daders van den overval te herkennen. BRANDEN. Te Hoogezand is gisteravond in het dubbele woonhuis, bewoond door den eige naar Siems en de lamilie Nijman, brand uitgebroken. Het perceel is grootendeels uit- gebrand. Te Esveld, gemeente Barneveld, is het woonhuis van den landbouwer J. van Omnie afgebrand. Verzekering dekt de schade. ONDER STEENKOLEN BEDOLVEN. Bij het zoogenaamde losmaken van steen kolen geraakte gistermorgen te Geertrui- denborg een arbeider onder de steenkolen bedolven Hij heeft daar drie uur onder ge legen. Ten slotte gelukte het hem uil zijn benarde positie te verlossen en naar het zie kenhuis over te brengen. INBRAAK. Te Venlo is ingebroken in de woning van den heer F. Scbuts, Sloterbeek9traat. Ue in breker is door het uitsnijden van een raam op een bovenkamer binnengekomen. Hij heeft alles doorzocht en eenige gouden rin gen, een horloge en ruim 1. 1100 meegeno men. Een en ander geschiedde terwijl de be woners nog beneden bij de kachel zaten. Tegen half elf naar bed gaande, werden op den overloop de ringen gevonden, terwijl hot horloge buiten op de plaats lag. o STREMMING VAN HET VERKEER. Grave: veerpontdienst hersteld. Hedel: overtocht bij dag met veerpont Keizersveer: overtocht met schroefboot voor voetgangers en wielrijders. Moerdijk: veerdienst vrij geregeld om het uur van 7 uur v.m. tot 10 uur n.m. Nijmegen: veerdienst gestremd. Zaltbommel: overtocht geheel stopgezet. Gorichem-Sleeuwijk: overtocht ongere geld mei veerboot voor alle vervoer. Dordrecht-Zwijndrecht: overtocht regel matig met stoompont. Arnhem: overtocht alleen voor voetgan gers. Culemborg: overtocht veer geheel gestaakt voetgangers over spoorbrug. Vreeswijk: overtocht voor alle verkeer ge stremd. Doesburg: overtocht met motorboot van B uur 45 min. v.m. tot middernacht. Katerveer: pontveerdienst gestremd. o Janssen (na vele maanden de paraplu te rugbrengend): „Zeg 's. ouwe kerel, 't spijt me vreeselijk, maar ik heb er nou pas aan gedacht je de paraplu terug te brengen". Pietersen „Zoo moet ze soms overtrok ken worden!" zinshoofden vrede kunnen hebben, maar aan den anderen kant is voor jonger personeel en Voor vrouwen de verleiding, om zich ziek te melden of zich ziek te houden, wel uiter mate groot, indien de betrokkene 80 pCt. van zijn loon krijgt doorbetaald. Dit punt is daarom van zoo overwegend belang, omdat de kosten, aan de controle verbonden, niet onbelangrijk zullen stijgen naar mate de mogelijkheid, om de uit de ziekteverzekering voortvloeiende rechten te misbruiken, groo ter is. Zouden wij aanvaarding van dit Wets ontwerp, mitsdien bijzonder toejuichen, wij hopen, dal de Kamer althans eenige differen tiatie in de hoogte van de uilkeeringen zal willen aanvaarden. BUITENLANDSCH GEMENG® 7 GEVANGENEN GEDOODl Bij een poging tot ontvluchting uit I Mexicaansche staatsgevangenis in Tam*! zijn volgens berichten uit de stad Mei 7 gevangenen door de bewakers need schoten. VLIEGTUIG NEERGESTORT! Gisteren is een Belgisch militair vliezfl van een hoogte van 300 M. neergestort! inzittende, een kapitein, werd op slag I dood. Het vliegtuig is geheel vernield. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Bij Stuttgart is een auto met 3 persoi die van een feestje huiswaarts teerder een hocht geslipt en omgeslagen Twee inzittenden waren onmiddellijk dood, derde is ernstig gewond. KIND DOOR EEN HOND VERMINKT. Den 14den Augustus 1927, werd het 9-j dochtertje van den fabrieksarbeider Au Luksch te Arnsdorf door een hond op vre lijke wijze verminkt, zoodat haar gea afgrijselijk is gebleven om te aanschom De ouders van het meisje dienden eisch tot schadeloosstelling in ten bedi van 26000 schilling tegen den eigenaar den hond. De man werd tot 8 dagen ar veroordeeld, terwijl dezer dagen aan ouders van het ongelukkige kind een sc deloostelling werd toegewezen van 2. schilling. DYNAMIET-ONTPLOFFING In de buurt van het stadje Soribner de Elkhorn in Nebraska zijn bij een bi op de hoeve van een districtsambtenaar kisten met dynamiet in de lucht gevlo die daar in een schuur geborgen waren dienen moesten om een ijsdam. die rich de brug in de Elkhorn gevormd had, laten springen. Door de ontploffing rij menschen gedood en 30 gewond, van 21 zwaar. o ZWAAR WEER BOVEN KONSTANTINOPEL EN SMYRNA. Sinds gisteren woedt een nieuwe sne storm boven Konstantinopel; versche huizen zijn ingestort en het verkeer stil. In Smyrna valt sinds eenigei veel regen, met het gevolg, dat overstroomd is: ook hier zijn vete huirn bruggen ingestort. RECLAME. Dubbel breed Kasbaf. Enorme sorteering Bayardire strepen Dobbel breed zijden Velontine zoor avondjaponnen In diverse klenren I HAARLEMMERSTRAAT 130-131 WEEKBLADEN. In de .Groene Amsterdammer" behand de hoofdredacteur de nog immer braixlen kwestie der Louise Groeve, Prof. Dr. Brugmans schrijft over ,,De Brandweer" Dr H. \V. van Laan heeft het over waanwijze Hollander". In „Hot Leven" zijn prachtige winti foto's, het verhaal over den Afghaansch Harem wordt voortgezet, en men ziet I Emil Jannings zijn dagen thui9 doorbren Wij lezen in de ..Vrijdagavond" over e bijzondere Sabbalhdagen. over Wondcrn bijnen en beschouwing over den jeugdig wonder-viool-virtuoos, Jehundi Menuhin- Ook worden wij ingelicht over Prof E stein's leven en werken ter gelegenheid v zijn ÖOsten verjaardag. NIEUWE UITGAVEN. G. B. van Goor en Zonen, Gouda, Ei mers' Woordentolk (verklarend wonrde boek) 18e druk, bewerkt door Dr. G. Brands en R. W. Lieve. J. v. S., te L. U kunt uitbetaling uw loon vragen voor den dag. dat u wl werken. J. S., te H. U moet met het hoofd der school overleg plegen. J. S.. te B AI9 het voor de goed? wenschelijk was had de politie bet ree regelend op te treden. v. L-, te O. De aanvrage ®oet geschieden bij verzoekschrift aan de dissement3rechtbank te '&-Graveahsge

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 14