DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. T GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Februari 1929 Derde Blad No. 21149 Buitenl. Weekoverzicht. LANGS DE KUST VAN AZUUR „ak ean mislukkingen met misschien één uitzondering! 'inne« men de afgeloopen week zou jeDeraliseeren, dan zou men o.i. het iunnen spreken Tan een week ran ■lukkingen. Vrijwel alles, wat men tot 1teeft willen brengen, heeft schip- geleden; hel was bijkans mie over de he linie j Ie beginnen schijnt de commissie deskundigen, die te Parijs bijeen is om luchten hel schadevergoedingsrraagstuk een alle partijen bevredigende oplossing brengen, nog geen stap verder gekomen, rergadert in de grootste geheimiinnig- ioo goed alt niets wordt er losgela- Slechls nu en dan wordt een weinig- ,,end communiqué uitgegeven; er moet iets worden wereldkundig gemaaktl aen het groote belang der kwestie mocht 'Binst worden verwacht, dat het daar Ville Lumière van een leien dakje zou i edoch de geheele machinerie loopt wel .jider stroel. Misschien is daarvan wel directe oorzaak, dat Frankrijk zich ern- bedreigd ziel, doordat de conferentie, oden zin van Frankrijk in, begonnen is het onder de oogen zien van de Duit- betaalkracht. De Fransche economen en steeds van opinie, dat deze vraag niet r aan de orde behoefde te komen; deze door de Dawes-regeling voor goed zijn held, het ging er alleen nog maar om, de vastgestelde bedragen safe te stellen de betaling uiteindelijk le bepalen. Maar regeling was toch wel wat te naicf en. Het lag immers voor de hand, dat Isehland, dat destijds in de Dawes-rege- loestemde onder beding, dat bij de defi ne regeling het geheele vraagstuk nog s grondig onder de loup zou worden ge- i, zich deze kans niet zou laten ont- «n en de logica daarvan kan praclisch tiet worden ontkend. Van de ontwikke- van het economische leven in Duitsch- zou het moeten afhangen, of de aange- e verplichtingen op den langen duur den kunnen worden nagekomen en deze wikkeling moet nu scherp worden onder- til! 'rankrijk mag dat niet aangenaam vin- het was logisch gesproken niet te kee- Een weliswaar niet onverwachte maar groote tegenslag voor de Franschen is rnevens, dat de kwestie moet worden op- :l buiten het algemeene schuldenvraag- om. Een en ander maakt echter de nachen wat schuw en zoo kan het lang- e Terloop eenigszins worden verklaard begrepen. aarbij komt nog, dat de Fransche regee- weinig krachtig meer is, ook al be ll nog niet dadelijk te worden gespro- van een crisis, zooals sommige krin- maar al te zeer geneigd waren te doen, de regeering in de Kamer slechts een rderheid van 6 stemmen verkreeg bij de ing over de opheffing van diverse tbanken, die de regeering maar voor klein deel ongedaan wil maken terwijl gkeer tot den ouden toestand wordt ver- Men moet bij de beoordeeling van materie echter niet uit het oog verlie- dal hierbij we! bijzonder meespreekt poote bezwaar der huidige politiek in tlgemeen: het Kamerlidmaatschap is merhand voor velen ook een beroep 'en en daarom kijken do politici met ligen blik naar de wenschen en ver- gens der kiezers, die hen afvaardigden; r dan het algemeen belang soms ge- Naluurlijk is de opheffing van een htbank voor de betrokken plaats altijd schadepost en een last en terwille van kiezers, die. zij niet durfden te trotsee- hebben vele leden, die anders met de «ring meestemmen, nu tegen gestemd, t toont evenwel aan, dat de meerderheid regeering volstrekt niet zoo veilig is, al» te zou wenschen en zij kan er zeker van dal de oppositie niet zal nalaten pro- 1 ie trekken van de ervaring, bij dit geval edaa n 1 Dat maakt de positie van het 'nel Poincaré onzeker en de terugslag 'rvan zal men ook op het terrein der al- eene politiek ondervinden. Een toevalligheid is. dat. zooals bekend, ook in Duitsrhland een wankele regeering aan het roer zit. zelfs nog wankeler dan in Frankrijk het geval is, daar de Duitsche re- georing heelemaa! niet op een meerderheid steunt, integendeel is te beschouwen als een minderheids-kabinet Hetgeen er deze week niet beter op is geworden. Opnieuw heeft men onder leiding van den Pruisischen premier Braun geprobeerd, om tot een vergelijk te komen inzake het bereiken van de z.g. groote coalitie. Braun. De hernieuwde pogingen zijn evenwel wederom dood geloopen op de vasthoudend heid der partijen, die niet wilden afzien van haar eischen betreffende aantal minis terzetel etc. Men zit voor de zooveelste maai dik in het moeras en het wordt er, dat spreekt, niet makkelijker op, er weer uit te geraken. Trotzky heeft ook al weinig succes tot dusver met zijn pogingen ergens onderdak te verkrijgen. Zijn officieel verzoek lot de Duitsche regeering is in zee, maar men voelt er daar een bitter beetje voor. Eens deels om redenen van binnenlandschen aard, anderdeels om redenen van buiten- landschen aard. Men vreest, dat de aanwe zigheid van dezen opposant door dik en dun men zou Trotzky kunnen noemer ..Der Geist, der stets verneint" de actie der communisten tot nieuw leven zou aanzet ten, met alle gevolgen van dien voor den inwendigen vrede, dde toch altijd bedreigd mag heeten, gelet op de dikwijls moeilijke omslandigheden, waarin werkgevers en werknemers verkeeren. En daarnevens, dat men moeilijkheden zou krijgen met de sov jets, waarmede men op goeden voet ver keert, al weet men, dat hiervoor geldt: ter- wille van de smeer enz.; Zal Trotzky toch zich kunnen beperken tol de rol van een burger in ruste.Deze vraag stellen lijkt haar antwoord in zich te dragen De beslis sing der Duitsche regeering is dientenge volge nog zeer twijfelachtig en de commu nistische banneling schijnt daarvan ook reeds overtuigd, zoodat hij zioh ook tot Frankrijk wil wenden. Waar men al even min op hem is gesteld! Waar hij tenslotte nog zal belanden In tegenstelling met al het bovenstaande is het bericht uit Zuid-Amerika. dat een meer dan 10 jaar oude kwestie tot een op lossing is gebracht, n.l. het geschil lusschen Peru en Chili over Tacna en Arica. Het zou een lichtpunt zijn le midden van de mis lukkingen der week edoch de officieele be vestiging laat nog op zich wachten, zoodat men voorzichtig zij en niet te vroeg juichel RECLAME. 8227 167. Op het rumoer van het stroomend water, de verschrikte kreten van de jongens, komt ijlings de suppoost, die in het aan grenzende zaaltje was, toesnellen. Tante en de meisjes mei Marinus volgen verschrikt. O, o, wat een bendel Wat een waterplassen 1 Wat een spartelende visschen, die op den vloer niets welen te beginnenI 168. En wal zijn de suppoosten, die van alle kanlen aan komen, boos! Otlo en Oscar voelen zich ieder aan een oor ge pakt en dan bekennen ze snikkend, dat ze niets anders wilden, dan die visschen uit hun gevangenschap redden! „Nu, dat grapje zal je vader duur te staan komen", zeggen de sup poosten. Door TOM SCHILPEROORT. III. TOCHTEN. Als ik u vertel, dat we eigenlijk van precies den eersten Januari at hier winter hebben, zij het dan eene met heele mooie zonnedagen, maar met vorst des nachts, zoodat een van mijn eigen bengels.door het ijs gezakt isldan lijlft het erop, of al mijn voorspellingen in het eerste artikel van deze reeks gedaan, eigenlijk maar redenaties waren ins Blaue hinein. Maar in waarheid beleven we hier een extra strengen, zij het mooien en drogen winter.Lag de sneeuw eergisteren bij hel ontwaken hier niet een paar centi meter dik op de bladeren der citroenen en moeten we niet vreczen, dat de sinaasap pelen en de mandarijnen wederom, gelijk nu drie weken geleden bij den eersten den besten harden wind sh dorre bladeren van de boomen worden geschud?.... Ook de bloemen hebben veel geleden, en wederom waren de waterreservoirs in den wijngaard waar ik woon, met een dikke ijskorst be dekt. Overdag en in de zon, is het dan echter 'n ideaal temperatuur. Maar ik heb me thans eigenlijk niet bezig te houden met deze weerkundige verschi)..- 'selen en door te gaan,, op mijn onderwerp van huren en verburen, waarbij ik alleen nog een enkel ding wenschte aan te stip pen. namelijk dat men nauwkeurig zelf de inventarisatie, waarvoor een vasT recht in verhouding tot de te betalen huur wordt gevraagd, dient bij te wonen en te con troleeren. Men zij er ook op bedacht op sleenen vloeren, welke natuurlijk voor ge voelige menschen hinderlijk kunnen wor den, kleeden le vragen, en de stookgelegen- heid te controleeren, Van de inventaris krijgen de eigenaar en de huurder ieder een in duplo gemaakt gelijkluidend pxem- plaar, zoodat het doorhalen of bijschrijven zonder kennis van beide partijen uitge sloten is. Indien men zijn eigen huishouding wenscht te voeren, kan men zich in de winkels, maar ook aan de hallen voorzien van het noodige. Er zijn in het seizoen vete winkels, die thuis bezorgen, maar dat kost altijd op alle artikelen wat meer, en zelfs valt dan wel eens in die prijzen een verhooging in den loop der tijden te constateeren Dan eens een poosje van leverancier te veranderen is vaak zeer af doende tegen dergelijke praktijken. Aan o» hallen is alles geprijsd, en als klant, die wat van zich afspreekt, kan men er zeer be hoorlijk koopen. tewijl men niet. zooals bi) ons, beveesd behoeft te zijn, erop aangekeken te worden, als men met zijn eigen karabiesje van de markt thuis komt. Dat doet ieder- j een, en men kan gezeten Engclschen met i de pijp in den mond, hier voor het huis houden hunne mkoopon zien doen. Is men dus eenmaal geïnstalleerd, dan komt natuurlijk de lust eens wat van den omtrek te gaan zien. Het dagelijksche con cert in de Jardin Public, waar men te Menton, evenals in de Jardin Albert I te Nico gratis van genieten kan en dat de pan- tofferparade der gasten als sluitring heeft, is goed voor de honkvasten. Hetzelfde geldt voor Cannes, of St. Raphael. Hyères of el ders Als middelpunt van wandelingen ligt Menton het best. In de eerste plaats ligt het 't beschut9t, verder bezit het langs de kust een breede strook, waar vrij, vlak langs de zee, kan worden gewandeld en zijn de stijgingen er geleidelijk en betrekkelijk ge ring, zoo lang men in de buurt blijft Op Kaap Martin, dat ook met de tram te be reiken is, en langs den boulevard de Grave- van. bij de Italiaanscheg rens zijn ideale wandelwegen. Wil men wat meer klimmen dan komen de tochtjes naar Castillar, Gorbio o[ Roquebrune aan de beurt Van deze drie dorpen is de wandeling naar Castellar wel licht de mooiste, langs wijngaarden en olijf- bosschen. Het dorp zelf is wel oud, maar betrekkelijk weinig belangrijk mooier ook om van de Annunciade (waarheen men per tandradbaan stijgen kan) te zien liggen, dan om erin rond le dolen. Daarentegen is Gor bio als dorp veel interessanter, oud en beter bewaard: ook is de ligging ervan op den top van een rots in het midden van den iinmensen rotswand van den Mont Agel veel piltoresker bij de nadering. Ook de weg erheen is charmant, maar voert beneden door het dal, terwijl de route naar Castel lar over een bergrug voert, en daarom cshooner panorama's biedt. Roquebrune heeft de charme van z'n oud gerestaureerd kasteel, en ook de oude straatjes zijn beter onderhouden dan die van Gorbio Het biedt, eenmaal boven, schitterend uitzicht op de kust zoowel in de richting Menton, als in die van Monle Carlo. Men kan tot aan den voet van het dorp aan de Corniche met de tram komen. Naar Castillar en naar Gorbio voert een auto-omnibus van lande- lijken eenvoud. De reeds genoemde Annunciade is een vriendelijk gelegen heuvelrug, tusschen de valleien van de Carei en de Borrigo in. De wandeling over den smallen rug met mooi uitzicht naar beide zijden is niet te hoog (220 M.) en de top is geleidelijk en stijgend te bereiken Het hotel bovenop ligt in een bloemenparadijs. dat bekend is in Menton. Op den hoogsten top want er zijn er vier in miniatuur ligt een ka pellctje met een uitgebouwd plat, natuur lijk terras, dat voor ieder open staat en van waar men over Menton en de valleien een kostelijk uitzicht geniet. De tandradbaan is voor ieder open. behoort echter eigenlijk aan het hotel en is daarom r.ogal duur voor niel-casten (10 frs.) Natuurlijk zjjn er, voor wie van klimmen houdt ,nog reeksen wandelingen, groote en kleine: naar het plateau St. Michel, naar St. Agnes, naar de Berceau, naar de Russische thteschenkerjj in de Borrigo, en verder kan men er bergtoeren maken van allerlei afme ting en hoogte, tot 1500 M. toe, waar o ij we. geen bepaalde Alpenroutine noodig is, maar toch wel een degelijk stel onderdanen, goede longen enbergschoenenWant talloos zjjn de paren damesschoentjes, die het op dergelijke tochten, onvoorbereid onder- numen, hebben afgelegd. Ook dient men als de tocht lang duurt, wollen goed mee te nemen, voor den zonsondergang. Dit wat, in het algemeen genomen, de kleinere tochten, met als uitgangspunt Ifen- ton, betreft. Geen plaats aan de Riviera evenaart Menton in dit opzicht. Alle andere steden liggen of veel verder verwijderd van excursie-punten óf bieden ook niet die keu ze, omdat nergens ook do bergen zoo dicht bij de stad komen. Ja, zelfs tot in de stad, zouden we kunnen zeggen, wat de uitloopers er van betreft. De auto-excursies, in geriefelijke autocars, welker comfort, als ik de verhalen gelooveo mag, bij u in Holland onbekend is, kunnen van Nice als van Menton uit worden onder nomen. Van Menton uit bezoekt men heit beste: Tenda, met het schitterend mooie dal van de Roya, en terug over de bloemen markt van Vintimille, wat een dagtocht is. Verder. Sospel, op 'n middag te doen; een oud stadje 1) met een mooie route er heen, welke men échter ook neemt, als men naai Tenda gaat. En ten slotte la Mortola, de be roemde tuinen van Sir Thomas Hanbury, even over de Italiaansche grens gelegen, en die eveneens op vaste dagen in de week (Vrijdags en Maandags) te bezoeken zijn en dat bezoek volop waard zijn! Verder het gebied tusschen Menton, Monte-Carlo en Nice. Daarnevens zijn er tochten naar Peira-Ca va, Nice, Grasse, Kaap Antibes, maar deze kunnen allen ook goed uit Nice uit worden ondernomen, al zou ik wat natuurschoon be treft, naar Peira-Cava liever van Menton uitgaan, over den Col de Braus. De overi gen kunnen beter van Nice uit gereden worden; maar zijn evengoed van Menton uit mogelijk, duren dan alleen wat langer en zjjn wat duurder. Men ziet onderweg het zelfde. Een heef nieuw gebied bestrijkt Cannes. Ook dit gebied is van Nice uit te doen, ech ter met dezelfde restricties als het andera 1) Ik wil niet verzuimen menschen, dia van een mooien bergtocht per wagen houden (of auto) te raden Moutmet achter Sospel, met het daarachter gelegene boscb van Tu rin; te bezoeken. Deze weg is pas geopend en ongetwijfeld een der mooisten van het achterland! Star het Engetseb van J. S FLETCHER door Mej. A. T. .^P zijn zakelijkste manier vertelde "nuiie hera de geheele geschiedenis, :a's hij die kende, van de verdwij- ?an het kruis van den Tsaar op ■rave tot zijn ontdekking ervan in de rie- Pjiand. De hooge persoonlijkheid, die geheimhouding beloofd had. hoorde verwonderlijke verhaal aan met diepe angstelling en vreugde, die hij geen po- inrt om *e ver^>er8en- Hij wreef zich r banden en voorzag allerlei dingen. uEn du, mijnheer?" vroeg hij, toen Jim- geëindigd had. ,,En nu?" k'''U' mijnheer, volkomen geheimhouding belt u van bonden gehoord b» - Waarheen ik morgenochtend terug- antwoordde Jimmie. „Maar vanavond ïöepjk •.Van uw hulp in." kelken aard moet die hulp zijn?" ambtena N de "niuiriiacli hft,'k *il hebben, dat een van uw al to bannen de beste, betrouwbaar- li®. ^ndigste man. die tot uw beschik- a'QDit me^ voeling houdt van heden- 60 den nacht door, totdat ik morgen ochtend de Gare du Nord verlaat. Ik zal nu dadelijk ruimschoots zijn diensten betalen Er behoeft geen bezwaar omtrent onkosten gemaakt te worden ik ben rijk. Mischien heb ik geen bijzondere diensten noodig - misschien wel. Maar ik wensch, dat hij bij de hand is. ais ik hem noodig heb. Heeft u zulk een man?" De hooge persoonlijkheid glimlachte en een spreekbuis opnemend, sprak hij er en kele woorden in. Bijna onmiddellijk daarop ging de deur open en 'n net gekleed heer met een bril en baard, die voor een hoogst def tig koopman of advokaat of dokter zou kun nen doorgaan, trad de kamer binnen. „Mijnheer Schmidt." zei de hooge ambte naar met een blik op Jimmie, „staat onmid dellijk tot uw beschikking, mijnheer". Jimmie groette den heer Schmidt en wendde zich tot den chef, „U wilt misschien wel kort uitleggen aan mijnheer Schmidt hoe de zaken staan, als ik weg ben?" zei hij. „Ik ben wat beperkt in mijn tijd. Maar ik kan nu mijnheer Schmidt vertellen precies wat ik vanavond wil. Het is dit," ging hij voort, zich tot den detective wendend. „Vanavond, mijnheer, om haif zeven, dineer ik met een dame in het café aan het einde van de Rue Royale kent u bet? Ja? Ik wensch. dat u daar ook zult zijn. ons daar volgt, of er zijt. als wij ko men dat zal misschien beter zijn daar zelf dineert, om mij le volgen, als wij heen gaan. Wij zullen naar den een of anderen schouwburg gaan daar zult u ons ook volgen Als wij heengaan zal ik de dame brengen naar een adres in de Rue de la Paix den hoedenwinkel van Valerie eD Co U zult zien. dat ik haar daar verlaat. Daarna wensrh ik dat a d^n nacht in mijn hotel, hel Grand Hotel, doorbrengt, fk zal nu naar het hotel telefoneeren, om een ka mer te bestellen voor u een vriend van mij. begrijpt u? dicht bij de mijne Wij zullen elkander dan om middernacht in uw kamer daar ontmoeten. U heeft niets anders te doen dan te vragen naar de kamer, dio mijnheer Trickett voor u besteld heeft. Is het a-lies duidelijk?" „Volkomen, mijnheer," zei de detective. „Ik begrijp de zaken uitstekend. Ik zal mijn valies in den loop van den avond naar het hotel sturen, om klaar te zijn bij mijn komst" „Dat is goed," zei Jimmie. Hij haalde zijn portefeuille voor den dag. overhandigde eentge banknoten aan de hooge persoonlijk heid. wisselde nog een paar woorden met hem omtrent geheimhouding en verdere af wikkeling. en ging heen Bij het dichtst *bij zijnde telefoonstation belde hij het hotel op en bestelde een kamer voor zijn vriend de kamer naa9t de zijne. Toen dit gedaan was ging hij naar de Rue Royale om de komst van Eva Walsden af te wachten. „Ik verwed vijftig pond tegen vijftig cent dat ik gevolgd word," peinsde Jimmie. ter wijl hij onverschillig onder de lantaarns door liep. „Ik hoop alleen maar dat de chef daar gelijk had. toen hij zei, dat Schmidt totaal onbekend was bij de crimineele aris tocratie van Parijs. Als dat zoo i9, helpt het mij Terwijl Jimmie op zijn damesgast aan de deur van het restaurant wachtte, kwam Schmidt nog steeds de zeer deftige burger met hoogen hopd. handschoenen en para- pluie, in de straal aan. alleen bedacht op zijn middagmaal en de verpoozing van den avond. Hij keek naar Jimmie. hield zich alsof hij hem niet beter kende dan den eersten den besten lantaarnpaal en ging het schitterend verlichte gebouw binnen. Toen Jimmy vijf minuten later met Eva binnen kwam, zag hij hem een likeurtje drinken. En om een reden, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven, voelde hij zich verlicht te weten dat hij en zijn gezellin onder deskundig toezicht stonden. Toen Jimmie op weg was naar de plek van de afspraak, had hij de vraag overwo gen, of hij Eva Walsden de gebeurtenissen van den dag zou vertellen. Hij had een on rustig gevoel, dat zij in gevaar kon ver keeren. waarvan hij den juisten aard niet kon voorspellen. En toch, als hij haar alles zei. kon zij zich een geheel verkeerden in druk van hem vormen. Zij kon bijvoorbeeld zoo weinig van hem wetend als zij inder daad deed, de gedachte krijgen, dat hij haar in zijn eigen belang gebruikt had in het op sporen van Charles en do bende, die achter dezen stond In ieder geval zou zij ernstig verontrust worden. Hij besloot, dat het beste was. wat hij kon doen, was. zijn gewone politiek te volgen, met de zaken haar gang te laten gaan-, hij zou in ieder geval zor gen dat zij veilig naar Londen terugkeer de. Daarna „Heeft u monsieur Charles niet meer ge zien?" vroeg hij. toen zij zich voor het diner neerzetten „Is hij er niet weer geweest?" „Ik heb monsieur Charles niet meer ge zien," antwoordde zij. .„Maar ik heb van Madame in Londen gehoord." Zij maakte een lichte grimas van grap pige boosheid, toen Jimmie zich omkeerde en haar aankeek. „Van madame Charles!" riep hij uit. Wal sedert ik u zag? Hoe?" „Per telefoon dezen middag. Ik ver moed. dal monsieur Charles haar gotelefo» neerd heeft Zij is woedend." „Woedend? Waar over over da mand?" „Over de mand. Zij schold me als krank zinnig uit. Zij gaf mij geheel en al de schuld. En zij zei, dat ik onmiddellijk alles moest doen wat ik kon om de mand te vinden alle zaken laten staan en dadelijk aan het werk gaan." „Hoe laat was het?" vroeg Jimmie, na een oogenblik stil nagedacht le hebben. „Hoe laat? Ongeveer half twee. Ik kan natuurlijk niets doen. Ik begrijp niet waar om er zoo'n drukte over die dwaze gans is. Maar ik zal toch een heel onaangenaam kwartiertje met mevrouw hebben, als ik terugkom." „I-Iet is beter, dat u mij met haar laat 9preken," zei Jimmie. „Ik zal alle schuld op mij nemen. En misschien kan ik haar tot rede brengen." Terwijl hij sprak, voelde hij dat hij dit goed zeggen kon, maar dat het toch maar praatjes waren. Hij wist nu, dat monsieur Charles naar Londen getelefoneerd moest hebben zoodra hij, Jimmie. hem verlaten had, daaruit bleek de onrust die hij voelde over de verdwenen kostbaarheden Nu. Jim mie wist nog van later dingen Onbewust keek hij naar monsieur Schmidt Blijkbaar zeer op zijn gemak genoot die van zijn diner al9 een echt Parijzenaar en scheen het wel alsof er geen misdaad ter wereld be stond. Zijn kalm gezicht gal Jimmie moed. „Nu." zei hij plotseling „Laat madame en monsieur en hun nude gans loopen. Laten wij genieten van het oog«nblik." nVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9