XXste Nederl. Jaarbeurs. DE 00LIJKE OESTERFAMILIE. GEHEIMZINNIGE GENOOTSCHAP. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Februari 1929 Derde Blad No. 21145 LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. „WAT MEN ER ZIET EN NIET ZIET' x karakter - De algemeene toestand - Gunstig overzicht Nieuwe afdeelingen Deelnemers - De toekomst Bezoek is zakenbelang De deelneming overtreft alles ijzige, besneeuwde poolvelden be- i) gisteren onze vriendelijke zus- rsiitilsslad te Utrecht, die in de treken weer hel centrum van (n industrie zal zijn. Daar wordt 1 lol en met 28 Februari de 20ste sche Jaarb.vurs gehouden en door laris-generaal. den heer W. Graadt en zijn wij op de gebruikelijke, chte. overzichtelijke en geestige vijd over hetgeen men er zien n er niet zien zal. De coupé zal urige passagiers, die het blijkbaar langdurige koude op hun zenuwen kregen. Maar in Utrecht zelf zij weer op orde: het was er een kleurig beweeg van vlaggen en een kolossale drukte, een zich tppen in razend tempo als in eeu ereldslad! Op het Jaarbsureterrein alles nog in de war: hameren, kloppen „.stands" optuigen in- en laatste rommel wegruimen. geruststel lende verzekering van eest in"ewijde officials wiet onzen er het wel tijdig gereedkomen der e expositieruimte volledig den bo- e drukken. vooral ook na al hetgeen wij er n zagen werd het een dag. die ons iging schonk, dat ook deze 20ste in elk opzicht zal slagen I r Graadt van Roggen legde er in ende beschouwing allereerst nog- ri nadruk op, dat het doel van een allerminst wi! zijn het schenken tentoonstelling Een jaarbeurs zuiver zakelijk karakter: dit staat. 20 beurzen, iederen bezoeker nog •nde voor oogen. arbeurs is een zakeninstituut, zij schakel tusschen producent en ooper. Zij is hel oog en oor van el. zij beoogt te zijn hot centrale dat handel en industrie in bewe- -|L top duidelijke wijze weergegeven veelszins voortreffelijk geslaagde «al van mej. Erna van Hosselen, vervolgens een overzicht van den i economischen toestand. De lij- [weiT nagenoeg normaal geworden vel locvallis en symbolisch sn dezen tijd te Utrecht Louis pue „Europa lacht weer" gege- t Jaarbeurs ziet het er dit jaar in elk opzicht zeer gunstig uit* Ie verwachtingen zijn overtroffen. M met de inschrijving haast te Het bordje „uitverkocht" moest opgehangen worden. Hier middel lijk reeds in het steenen ruimle te kort. In het belang der s zelf werd besloten geen nieuwe in glbruik te nemen. Het nieuwe ehouw dat in 1930 nereed komt, "hrijvers kannen herbernen. Velen ezenen sloegen nu maar hun jn leegstaande hu'zen: zoo een lirma in het oude Postkantoor, jaar heeft, behalve het oude ^"houw en de nieuwe semi-per- _"al ^de nieuwe vleugel van 1600 oppervlakte over vijf verdieningen bij de Voorjaarsbeurs 1930 ge- het Bestuur van de gemeente de beschikking gekregen over he»t rrein Vreedenhurg. waarop eenige viljoens zijn gebouwd voor die die in het Jaarbeursgebouw gepn ^r konden krijgen en die reed? ensch te kennen gegeven hebben in 1930 in den nieuwen vleugel geplaatst le willen worden. De hallen, waarin de groep ..Bouw materialen en wegenbouw" zijn onderge bracht beloven qualitatief zoowel als quan ta lief een evenement te worden. Bouw materialen zijn van de eerste beurs af procent geweest, maar als georganiseerde groep is zij nog jong. Zij vormt een der meest interessante exposities: met de hier aanwezige malorialen, zoowel voor den hui zen als voor den fabrieksbouw, zou rnen vanaf den kelder tot het dak een gebouw kunnen neerzetten en inwendig installoe- ren. Daarnaast ligt de afdeeling automo bielen. waarin de expositie der Ford Motor Cy.. die het vorig jaar wegens te late in schrijving niet aanwnzig was, een „beau fort" belooft te worden. Hieromheen liggen de verschillende mon ster-kamera, waarin o.a. zijn ondergebracht de groepen: glas en aardewerk, technische artikelen, meubelen. De „Rue des Nations" heeft zich uitge breid tot een „place des Nations". Voor de eerste maal zien wij hier Honga rije al9 deelnemer met veel propaganda materiaal uit Budapest. Fen afdeeling. die in de toekom-sl nog een belangrijke uitbrei ding ondergaan zal. Er zijn nog verschil lende andere nouveauté'9 de interessante collectie porcelein medegenomemop den eer sten tocht van den „Graf Zeppelin". Verder hetzelfde aspect als vroeger: alles is vol, overvol. 't ïs een wemeling van overzichtelijk ge rangschikte „stands" in de afdeelingen tex tielbedrijven. voeding- en genotmiddelen, huishoudelijke- en mode-artikelen, electro- techniek (radio!), goud, zilver, byouterieën en religieuse artike'en. Op de „koloniale afdeeling", die steeds bijzonder de aandacht trekt van zaken- menschen. heeft men ditmaal getracht een zoo natuurgetrouw mogelijken nabootsing te geven van het bereidingsprocps van de Nod. Indische thee. Men ziet er de verschillende bewerkingen verflensen rollen fer- menleeren drogen sorteeren afpak ken. De ver. voor de Theecultuur biedt een mon ster thee en een brochure met nuttige wen ken over hel theezetten aan. Het totaaJ aantal der deelnemers dezer 20ste Jaarbeurs bedraagt 1151, waarvan uit Nederland alleen 788. Wij noteeren nog de volgende cij'ers. Duilschland 147, Engeland 47. Amerika 45, Frankrijk 42. Oostenrijk 31. Het deelnemers aantal, vergeleken bij hot vorige jaar wijst een belangrijke verbetering aan. Daarbij moesten zelfs nog 172 deelne mers, die tezamen een oppervlakte van 1285 M2 plaatsruimte opgeèischt zouden hebben, afgewezen hebben De gemiddelde stijging der aanvragen wijst dit jaar een surplus van 20 pet. aan: het totaal van de beschikbare plaatsruimte in 1930 zou nu reeds met 1000 M2. overschreden zijn, ware alles toegewezen. De deelnemers vormen steeds een over zichtelijke groep. Daarenlegen zijn de in- koopers ste°ds een oude finieerbare, n'et te controleeren massa, waarvan geen statistiek op te maken va't Hoe het er dus in koop'ers- kringen ten opzichte van de Jaarbeurs uit ziet. valt niet met juistheid te zeggen. Slechts om ook deze zijde te belichten, zij dit medegedeeld: het aantal der aange vraagde goedkoope billetlen bedraagt 42000, een recordcijfer en 17000 meer dan het vo rige jaar Er 19 een groote propaganda ge maakt in het buitenland met krachtige medewerking der Nederl, Consulaten en met 159. En al afwachtend, ontdekt ze dan ook wel hoe het kort daarna donker wordt en hoe zich op het witte doek de hartroerende geschiedenis van Klein Duimpje gaal afspelen. Tante leeft het verhaal nog méér mee dan dè kinderen. Maar. als dan die booze Wildeman met zijn scherpgeslepen mes eindelijk en ten laatste op de onnoozele bloedjes van kinderen afkomt, d&n kan ze hel niet meer houden. Ze springt op en wil, met opgeheven parapluie dien boozen kerel te lijf.... 160. „Wilt u alsjeblieft dadelijk de zaal verlaten", zegt barsch een zaalknecht met gouden tressen behangen, „u maakt opschudding". En zoo moeten de ontdane Oesters of ze willen of niet, naar buiten. Tante is woedend. „Die man duet zeker met dien Wildeman samen", roept ze, „ik ga de politie waar schuwen. En ze kalmeert niet eerder voor Marinus. die loopt te schudden van hel lachen, haar alles haarfijn heeft uitgelegd. behulp der interessante Jaarbeursfilm. Dien tengevolge hebben vele belangrijke inkoo- pers uit builenlandsche hoofdsteden hun be zoek aangekondigd. De toekomst zal de uitvoering brengen van verschillende bHangrijke plannen. Een internationale tentoonstelling georganiseerd door gemeentelijke bouwtechnische hoofd ambtenaren, de groep glas en aardewerk voert besprekingen met een nieuwe groote cóm>binalip en verschillende nieuwe groeps vormingen zijn in den maak. Voorts is in voorbereiding een afzonderlijken landbouw- werktuigenbeurs. dus een derde beurs, spe ciaal voor land- en tuinbouw Zij wordt een centrum voor de landbouwende bevolking, waar deze zich kan organiseren. Deze beurzen beslaan reeds in Duitschland (z.g. Wanderansstellungen vin plaats naar plaats), Engeland en België. a De koude heeft ook haar invloed gehad op de voorbereiding van doze beurs. De admi nistratieve en technisiche dienst zullen lang aan den winter van 192u terugdenken 1 Er is heel wat misère ondervonden, maar ten slotte zal alles toch in hoofdzaak klaar ko men. Het stopgezette goederenverkeer der laatste dagen heeft, voor de Jaarbeurs geluk kig geen nadeelige gevolgen gehad; dank zij het besluit van de direct'e der Nederl. Spoorwegen, waarbij Jairbeurscoederen, evenals levensmiddelen vervoe-d konden worden, is nagenoeg alles op tijd binnenge komen Tijdens de beurs zullen reusachtige extra kachels aanwezig zijn (slechts het hoofdgebouw bezit central»» verwarming, en op de terreinen in de open lucht worden vuurpotten opgesteld, zoodat geen bezoeker bevreesd behoeft te zijn de koude niet Ie kunnen trotseoren. Er waren nog stemmen opgegaan de Jaarbeurs uit te stellen maar om verschillende redpnen heeft de Raad van Behper gemeend dezen wensch n'et Ie kunnen inwilligen (o.a. samenvallen met de Leipziger Messe). e Het was uit den aard der zaak moeilijk op dezen dag vóór de officiecle opening, waarin hot nog een rennen en draven is van onrustige exposanten, alles volkomen in zich op te nemen. De geweldige hoeveel heid verzamelde „slands" zal zelfs na de opening, wanneer alles geregeld loopt, uren, zoo niet dagen vergen, om alles rustig te verwerken en en détail in het lichtelijk verwarde brein vast te leggen. Slechts zij hier meegedeeld, dat wij na vluchtige be zichtiging de overtuiging mee naar huis namen, dat het bijeengebrachle op de 21ste Jaarbeurs het bewijs levert van een gewel dige ontwikkeling en vooruitgang, waarvoor den actieven organisators een woord van welgemeende warme hulde alleszins toe komt. Memoreeren wij nog vluchtig eenige af deelingen: Keutelen en aanverwante artikelen: hier is alles aanwezig wat tot het „interieur" eener woning, lot den „eigen haard" behoort. Radio: deze afdeeling biedl gelegenheid om van bot nieuwste kennis te nemen. Zij is ondergebracht in het Gebouw én op het Vreedenburglerrein. Philips vooraanl Voor het groote publiek al 't uiterlijke, voor den zakenman alles wat hij verlangt te welen op het gebied der inwendige constructie. Bij deze afdeelingen, waar muziek in zit, zal de muziek van vroeg tot laat wel niet uit de lucht zijnl De afdeeüng Voedings- en Genotmiddelen biedt alles wal ons hart. inzonderheid onze maag begeert. En de verscheidenheid onzer culinaire wcnschen neemt voortdurend toe: dat komt in deze afdeeling wel terdege tot uitdrukking. De afdeeling mode-artike'en is aan mode onderhevig. Voor den mode-specialist is een bezoek aan de lallooze collecties noodzake lijk, wil hij op de hoogte blijven van wat de I menschhe-.d aan nieuwe modegrillen heeft I uitgedacht. Op de afdeeling Glas- en Aardewerk een I interessante collectie Japansch en Chinresoh i porselein, fijn aardewerk uit menig land. Men kan er zijn vakkennis slechts ver- I groolen De afdeelingen Eonwmateriafen en Kolo niën bespraken wij reeds, slechts zij nog gewezen op de Technische Beurs, waarop ditmaal de metaalnijverheid wel zeer bij zonder haar stempel zal drukken Den zakenmenschen, producenten zoowel als inkoopers, zij een bezoek warm aanbe volen Voor beide categorieën biedt zij de meest gunstige kansen: hier kunnen zaken gedaan en zaken besproken worden. Men vindt er alles op één plaats hijeen en kosten worden uitgespaard. Men blijft op de hoogte van wal er in zijn branche „te koop" of „op handen" is. Het commercieele belang valt nauwelijks Ie overzien. Slechts den bezoeker een welgemeende raad- bestudeert tevoren den catalogus. Wel iswaar een boekdeel van 1P8 pagina's, maar een Jaarfceursbezoek eischt voorbereiding. Hij is een wegwijzer vol waardevol mate riaal. De studie ervan kan u slechts sueres in zaken brengen, evenals een bezoek aan deze beurs dat zeker doen zall In dezen lijd. waarin handel en industrie zich in op- waartsche richting bewegen en de toekomst vol mogelijkheden is. lijkt ons voor den zakenman een bezoek meer dan een plicht. Na afloop der persconferentie werd den journalisten een voortreffelijke lunch aange boden in 't Jaarbeursgebouw De tafel werd gepresideerd door den heer F. M. Feutener van Vlissingcn, voorzitter v. d. Baad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurs, die vriendelijke woorden sprak Ook eenige jour- nalisten voerden hel woord. Mede zaten oa. aan C. R. Th. Baron Krayenhoff, voorzitter der Algem. Nederl. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer en de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen. Van de uit Leiden en omstreken deel nemende firma's noleerden wij de vol gende: Van Dijk Jr.. Alphen a. d. Rijn, bouw- en wezenbouwmateriaal enz. N.V. Leidsehe Meubelindustrie te Leiden. N.V. v/h. Sanders Co, Koninklijke Sloomzeepfabriek Leiden. J. Schijfsma, werktuigen. Leiden. Kapok- en Matrassenfabriek „Kleine", Leiden. N.V. Nederlandsche Asphaltrabriek, Al- phen a. d. Rijn. G. Okkerse, Waddinxveen, mach. speel goed fabriek. N.V. Zilverfabriek „Voorschoten", Voor schoten. NEDERLANDSCHE INVOER IN ENGELAND. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, da' de minister van handel gisteren op een vraag in het Lagerhuis heeft meegedeeld, dat in 1928 voor ongeveer 24 millioen pond sterling aan boter, kaas, gecondenseerde mflk, eieren eo margarine uit Denemarken is ingevoerd cn voor ongeveer elf millioen pond sterling uit Nederland. HANDELSTRACTAAT MET DUITSCHLAND. Wormblood-paaiden. Het Twoede Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft den minister van Financien, voorzitter van den Raad van ministers, de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering. nu het handelstrac- taat met Duitschland aan het einde van dit jaar al dan niet verlengd moet worden, reeds stappen gedaan bij de Duitsche re geering. om het invoerrecht op warmbtoea- paarden verlaagd Ie krijgen? Zoo neen, is de reg"cring dan niet van oordeel, dat zoo spoedig mogelijk, met het oog op de be langen van een groot gedeelte van onze landbouwende bevolking, daartoe moet wor den overgegaan? Zoo ja. is de regeering bereid de resultaten der onderhandelingen mede te deele-n? 'lEngeVh van J S FLETCHER door Mei A. T. het tweede punt schenen de za- veel eenvoudiger. Veronderstel, mand mei 8e gans er in naar Eva ™«r zonder de gestolen eigendom- zou die natuurlijk aan monsieur "and stellen, niet wetend, dat j M gevatte, wal madame Charles aaa had. Maar monsieur Charles "at weten, volgens Jimmie was 'ef 3 r m'ddel vaD tele" oon of gewonen brief zeer goed e ran hetgeen de helpster zijner bem onschuldig bracht. Hij W|nkel in de Rue de la Paix Hiiaaind om een St. Michielszans be inemen- laar in werkelijk- ^oezd le nemen van de gestolen wal. vroeg Jimmie zich af, »'en, als monsieur Charles be- °s mand inderdaad n;els dan I i™!?? Hij zou zeer zeker een al k..?"3'*- wa* de mand wel eens hl IPrnand er aan kwam. oh, mnn msieUpn zou a||er|ej dingen Zoor1 bprpik ïan gva gowopgt, had zij n **0 eindelooze reeks van Z'ed n' 'ie'Pr van ai"16 "rilii], Pren- aow hij zeker eenige. I i'r. "fnstige pogingen doen, M krijgen, Op één oogenblib van deze overpeinzin gen was Jimmie op hel punt van uit bed le springen en Packe of Schraye op te bellen. Twee overwegingen weerhielden hem. Om te beginnen wenschte hij niet. dat een van beiden, nu althans, zou welen, waarom hij naar Parijs gegaan was. en dan had hij een instinctmatig verlangen dit zaakje alleen op te knappen Hij wist zeer goed dat hij in staat was allerlei zaken klaar te spelen, als dit aan hem overgelaten werd. het avon tuur was boeiend, aardig en merkwaardig, op dal oogenblik wenschte hij niet. het met een ander te deelpn. Het geluk had hem onverwacht begunstigd; het zou misschien voortgaan hem te begunstigen. Zijn geheele leven had hij in zijn gelukster geloofd; dat deed hij nu ook. En eindelijk ging hij uit bed. deze woorden herhalend- „Laat de za ken maar haar gang gaanl Laat de zaken maar haar gang gaanl" Tengevolge van dit besluit, nam Jimmie een bad. na gan9 en mand in een kast ge sloten le hebben, waarvan hij den sleulel zorgvuldig in zijn zak stak. besteedde veel zorg aan zijn toilet, brak mei de aange nomen regelen van reizen op het vasteland, door een echl Engelsch ontbijt te nemen en rookte een paar sigaretten op de stoep van het hotel terwijl hij keek naar het ontwa kende leven van Parijs. En zieh schrap zet tend tegen onbekende avonturen, ging hij heen om gevolg le geven aan zijn afspraak met Eva Waleden in de zaak in de Rue de la Paix. Het was nrecies half elf. toen Jimmie de elegante Maison Valerie en Co binnpntrad Hij had het nauwkeurig bekeken, voordat hij binn-njring- uiterlijk leek hei zeer vee! op dpn winkel in South Molton Street, dal wil zeggen, dat het er veel meer uitzag als een particulier hui9 dan als een zaak. Maar de mooie kóperen plaat was er; het raam met hel dichtgetrokken gordijn, en op de standaards stonden de drie hoeden, elegant en chic. die een bewijs waren van den ver fijnden smaak, die binnen te vinden was. Jimmie trad een ontvangkamer binnen, die evenzoo gemeubeld was als die. waarin hij twee dagen geleden de knappe dame met het prachtig sabelbopt ontmoet had. En hij zag onmiddellijk, dat hij midden in een scène kwam Daar stond Eva Walsden. droe- vie en angstig, haar vingers zenuwachtig dichtknijpend en weer openmakend, achter haar keek een helpster, ongetwijfeld een Frangaise en heel knap, mei verschrikte oogen naar 'n derden persoon, 'n kleinen, ge- zetten man met vurige oogen. die bijna even opgewonden gebaren maakte als hij sprak. Jimmie nam deze persoonlijkheden kalm met één blik op. Hij was geen opvallend, noch een heerachtig man, als Jimmie, die zijn Parijs vrijwel kende, hem op straat ont moet had. dan zou hij hem zeker gehouden hebben voor een van die lastposten, die. voorgevend gids. n te zijn op de hoeken der straten in de buurt van de opera rondhan gen, altijd op zoek naar onschuldige reizi gers, die gepiukl kunnen worden. Zijn laar zen waren niet gopd onderhouden, zijn voor naamste k'eedingstuk scheen een min of meer armzalige overjas le zijn die lot over zijn knieën hing. zijn kin was blauw, omdat hij een scheermes dringend noodig had zijn hoed. dip hij op had. ondank-, de tegenwoor digheid van da.nes had een melodrarnati- schen vorm diep over zijn oogen getrokken en zeer afgedragen Maar toch droeg deze persoon nieuwe citroenWeurige glacé hand schoenen een slok met gouden knop en veel kwasten, en een bloem in een knoopsgat als tegenhanger van een stukje lint in hel andere. En zonder le letten op het binnen treden in den winkel van een mogelijken klant, ging hij voort met zijn verontwaar digde woordtn. „Hoe nu, juffrouw?" riep hij driftig uit. „Moei ik hegrijpen, dat u mijn gans, mijn mooie, vette St. Michielsgans. het geschenk van mevrouw uw werkgeefster, mijn geachte schoonzusier. aan de zorg van een vreem deling toevertrouwt. Op mijn woord, het is ongelood ijk, het is Eva Walsden keek Jimmie aan. De blik dwaalde smeekend naar den toornigen man, die tusschen hen in stond, en die, na een enkelen blik op den nieuw binnen geko- mene hem den rug toekeerde met een on verschilligheid, die bijna minachting werd. Zij trachtte zijn woedende schimprede le onderbreken. „Mijnheerl" zei ze. „Als u mij maar oven wilde laten uitleggen, als „Uitleggen, juffrouw! Hoe kan iels uit gelegd worden, dal voor geen verklaring vat baar is? Uw opdracht, juffrouw, was, de gans aan mij zei' al te geven! In plaats daarvan geeft u mijn gan9 aan oh, ge rechte hemelI als ik slechls wist aan wien u ze zoo gedachteloos toevertrouwd heeftI" „Maar. monsieur Charles die mijnheer ia hier, en i» zebpr gekomen, om le zeggen dat uw gans veilig is." riep Eva uit 7ij wendde zich tot Jimmie met epn hoopvollen blik. „Mijnheer Tnckelt" ging zij sme»- kend voort „De mand is hier gisteravond niet afgegeven met mijn anderp bagage. Weet u er iets van? Monsieur Charles komt zijn gans halen en Jimmie keek kalm het woedende man netje aan, dat zich plotseling tot hem wendde. „Is mijnhopr ongelukkig over het verlies van zijn gans?" vroeg hij. met goed geveins de sang Iroid en in zijn beste Fransch. „Is hel hem lastig?" Monsieur Charles nam den jongen En- gels.-hman met een snellen, scherpen blik op, dien Jimmie zeer goed begreep. Dit was niet de blik, zei hij lot zichzelf, van een lekkerbek, die van zijn middagmaal berooid is hel was hel scherre, slrenge onderzoek van een man. die welen wil. met wien hij te maken heeft En de volgende woorden van monsieur Charles klonken eenkgszins anders „Mijnheerl" zei hij. „Mijn schoonzuslef, die mijn omstandigheden kent. zend mij haar geschenk door middel van haar em- ployée, deze jonge dame, die het aan mij moot afgeven. In plaals „In plaats." viel Jimmió, even kalm als te voren, in de rede, „in plaals, mijnheer, draagt deze dame mij op haar bagage naar dit adres le zenden En ik, mijnheer, draat het weer aan een kruier over. Vandaar de vergissing. De mand raakt zoek Maar ver gissingen koinen voor. mijnheer, ondanks alle zorg Ier wereld, komen zij voor. Het <S tenslotte loch ook maar een gans" Monsieur Charles wierp weer een blik op den jongen man Hij nam een waardige hou ding en voorkomen aan „U vergeel, mijnheer, dat wij spreken van een geschenk van mijn schoonzuster aan mij." zei hij „Een gesch-nk mijnheer, dal persoonlijk aan mij afgegeven moest wor den door de persoon, die het meebracht. Ik kom om mijn gans zij is niet hier." CWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9